ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ

Ψαροταβέρνες

Πατριάρχου Ιωακείμ Γ & Γρηγορίου Ε, Νέα Ερυθραία [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Διασχίζοντας κάποτε με το αυτοκίνητο την περιοχή μετά το τέρμα της Κηφισιάς σε αναζήτηση ενός μέρους για φαγητό, είτε θα έκανες στάση στην είσοδο της Νέας Ερυθραίας στο ΚΟΥΤΟΥΚΙ με τα θρυλικά μπιφτέκια, που υπάρχει ακόμα, απλώς τότε βρισκόταν στην απέναντι πλευρά του δρόμου, είτε θα έκανες υπομονή μέχρι το ΜΗΤΣΟ με τα επίσης θρυλικά πεϊνιρλί στο κέντρο της Δροσιάς, που τώρα πια έχει γίνει τράπεζα. Τα χρόνια πέρασαν, η Νέα Ερυθραία έγινε ντεμί κυριλέ συνοικία μεταξύ Κηφισιάς και Εκάλης, και σιγά σιγά ξεφύτρωσαν, ως συνέκδοχο της οικιστικής ανάπτυξης, διάφορα καφέ, μπαράκια και βεβαίως εστιατόρια. Η πυκνότητά τους στο τρίγωνο που περικλείεται από τις οδούς Ελ. Βενιζέλου, Χαρ. Τρικούπη και Στροφυλίου ανταγωνίζεται πια άνετα την Κηφισιά.
Σε μια άκρη αυτού του τριγώνου ήρθε και ακούμπησε σχετικά πρόσφατα το ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ. Θα χρειαστεί ίσως να βάλετε μπρος το GPS σας στα τελευταία 100-200 μέτρα, για να αντιμετωπίσετε τις μονοδρομήσεις που έχουν γίνει, έτσι όμως θα βρείτε και πιο εύκολα θέση για παρκάρισμα. Το μαγαζί είναι γωνιακό, θα σας χτυπήσει στο μάτι η ταμπέλα με τα ψαράκια.
Ο χώρος τίποτε το ιδιαίτερο. Λευκοί τοίχοι, σκουρόχρωμη επίπλωση, γλυκός φωτισμός. Διακόσμηση προς το μίνιμαλ, κυρίως με χρήση ανοικτόχρωμης ξυλείας. Στα δεξιά, όπου και η είσοδος, σχετικά λίγα τραπέζια και στο βάθος η κουζίνα, στα αριστερά ο χώρος είναι ελαφρά μεγαλύτερος, καθώς έχει γίνει κατάληψη της πρασιάς με μια σταθερή τζαμαρία, υπάρχουν εκθετήριο αποσταγμάτων και τα αναπόφευκτα ψυγεία με μπίρες και αναψυκτικά.
Αυτός λοιπόν ο πρώην ανοικτός χώρος, ο οποίος είναι προέκταση του ισογείου, έχει παραχωρηθεί στους καπνιστές, με αποτέλεσμα, μολονότι το σύστημα εξαερισμού λειτουργεί ακατάπαυστα, να υπάρχει ενόχληση. Μείον μία ντοματούλα λοιπόν, ενώ δεν έχω λόγο να πράξω το ίδιο και για το σέρβις, το οποίο είναι άκρως φιλικό και αποτελεσματικό, και ο λογαριασμός σύμφωνα με τις επιταγές του νόμου. Το καλό σέρβις είναι πάντως απαραίτητο και λόγω της σχετικής στενότητας χώρου, που οδηγεί τετραμελείς παρέες σε τραπέζια των 2+ με ένα βοηθητικό τραπεζάκι δίπλα. Έτσι πρέπει τα πιάτα να έρχονται με ρέγουλα και όσα αδειάζουν να αποσύρονται άμεσα, χωρίς η διαδικασία αυτή να δημιουργεί άγχος. Οι τουαλέτες για την περιοχή και το σχετικά βαρύ όνομα του καταστήματος θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένες.
Το χαλί από καλοδιαλεγμένη έντεχνη ελληνική μουσική ακούστηκε και αναδείχθηκε όταν άρχισε να αραιώνει η πελατεία.
Πελατεία όπως τη φαντάζεστε. Παρέες των τεσσάρων ατόμων και άνω, ηλικιακά κατά μέσο όρο 40+, εισοδηματικά εμφανώς εύποροι, ορισμένοι έδιναν την εντύπωση μόνιμων θαμώνων.
Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι, μολονότι το διάστημα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς ευνοεί την ψαροφαγία, σχεδόν πουθενά δεν είδα να σερβίρεται μεγάλο ψάρι, παρά τη σχετική promotion από τους σερβιτόρους.
Η δική μας παρέα είχε αποφασίσει ότι θα δοκιμάσει ουζομεζέδες, έτσι πήραμε πρώτη και καλύτερη μια μερίδα παπαλίνες (= μικρές σαρδέλες Καλλονής), εξαιρετικά φιλεταρισμένες και με μπόλικο σκορδάκι, κατόπιν μια θαυμάσια ζεστή σαλάτα με φρεσκότατο σταμναγκάθι, και ως κυρίως πιάτα τρόπον τινά θραψαλάκι γόνο, ψητό και τηγανιτό, καλύτερη σαφώς η δεύτερη εκδοχή, τη θυμάμαι όμως καλύτερη στον ΨΑΡΟΥΛΗ της Άνω Γλυφάδας, και γαρίδες (γάμπαρη τηγανιτή, άριστα 10, και σαχανάκι απλό, όπου το θαλασσινό εμφανώς δεν ήταν της ίδιας ποιότητας και η κατάσταση σώθηκε από τη φρέσκια σάλτσα ντομάτας).
Καθώς αποφύγαμε τα ακριβά πιάτα, ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα, με δύο πενηνταράκια καζανιστό Στουπάκη και ένα τέταρτο χύμα λευκό, δεν ξεπέρασε τα 90 ευρώ, ποσό θα έλεγα στα όρια του αποδεκτού για το συγκεκριμένο «πακέτο». Προσωπικά θεωρώ το ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ σαφώς υποδεέστερο του γειτονικού ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΒΟΡΡΕΙΑ και δεν έχω λόγο να σας το συστήσω, παρά τη σχετικά υψηλή βαθμολογία.
Λαμβάνοντας υπόψη τις νέες ταχύτητες στην ενημέρωση του πίνακα κριτικών, σας εύχομαι από τώρα (πρωί της 29ης Δεκεμβρίου) ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Θα ήθελα προλογικά να επισημάνω ότι η κριτική μου και κατ΄ επέκταση η βαθμολογία μου είναι αποτέλεσμα κατά βάση της άποψης των υπόλοιπων 3 συνδαιτημόνων μου με τους οποίους επισκεφτήκαμε το Μπαρμπουνάκι την Κυριακή το μεσημέρι και όχι αποκλειστικά δική μου. Ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι η δική άποψη διαφοροποιείται από των υπολοίπων και μάλιστα επί τα χείρω σε αντίθεση με τους άλλους οι οποίοι είχαν καλύτερη γνώμη. Αναλυτικότερα:

Φτάνουμε στο Μπαρμπουνάκι Κυριακή μεσημέρι μετά από κράτηση. Προς τιμήν του καταστήματος και του προσωπικού είχα δεχθεί τηλεφώνημα εγκαίρως για να με ενημερώσουν για μια μικρή καθυστέρηση ως προς την ετοιμασία του τραπεζιού (επειδή είχε πολύ κόσμο) η οποία τελικά δεν υπήρξε, καθώς το τραπέζι ετοιμάστηκε εγκαίρως και υπήρξε εκ νέου τηλεφώνημα για να με ενημερώσει επ΄ αυτού. Πραγματικά στα μεγάλα συν του μαγαζιού η ενημέρωση και κατ΄ επέκταση ο σεβασμός στον πελάτη.

Εν συνεχεία φτάνουμε και καθόμαστε. Γίνεται πραγματικά πανικός: τα πάντα ασφυκτικά γεμάτα, μέσα και έξω στο πεζοδρόμιο που έχει 2-3 τραπεζάκια και απίστευτη φασαρία και βαβούρα από την πολυκοσμία. Ο χώρος της ταβέρνας είναι σχετικά μικρός, με τα τραπέζια σχετικά στριμωγμένα. Είναι απλό αλλά αρκετά σικάτος, αφού αποπνέει μια διακριτική πολυτέλεια στην προσεγμένη διακόσμηση με αντικείμενα από τον κόσμο της θάλασσας. Είναι όμορφος χώρος με το βαθύ γαλάζιο και το μαύρο-γκρι να κυριαρχούν. Στη μια αίθουσα υπάρχει μαι μεγάλη ραφιέρα γεμάτη από μπουκάλια και διακοσμητικά αντικείμενα.

Ως προς την εξυπηρέτηση υπήρχε μια σχετική καθυστέρηση κατά την παραγγελία γιατί στη συνέχεια τα πιάτα ήρθαν αμέσως, λόγω του πολύ κόσμου. Ωστόσο, κάποια από τα πιάτα είχαν τελειώσει με αποτέλεσμα να παραγγείλουμε κάποια άλλα τα οποία μας πρότειναν εναλλακτικά και τα οποία όμως δεν υπήρχαν στον κατάλογο όπως για παράδειγμα το χταπόδι στιφάδο ή οι σουπιές με σπανάκι, γεγονός το οποίο με παραξένεψε, καθώς δεν θα μας τα είχαν καν αναφέρει κατά την ώρα της παραγγελίας ούτε στα εκτός καταλόγου εάν δεν είχαν τελειώσει αυτά που αρχικά είχαμε σκεφτεί, ώστε να έχουνε δυνατότητα μεγαλύτερης επιλογής.

Στην αρχή κατέφτασε πανεράκι με ζεστό ψημένο ψωμάκι λευκό και μαύρο σε φέτες με λαδορίγανη το οποίο εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού και ζητήσαμε και άλλο. Επίσης εμφιαλωμένο νερό ενώ στη συνέχεια ζητήσαμε κανάτα. Κατά τα λοιπά παραγγείλαμε:

- χταπόδι στιφάδο το οποίο ήταν εξαιρετικό σε γεύση, το χταπόδι βρασμένο και τα κρεμμυδάκια που το πλαισιώναν ήταν πραγματικά νοστιμότατα. Πολύ όμορφη επίσης η παρουσίαση του πιάτου αλλά πολύ μικρή μερίδα.

- κριθαρότο γαρίδας, με το κριθαρότο να έχει απορροφήσει τους χυμούς από τις γαρίδες (4 μεγάλες στόλιζαν σε πολύ όμορφο σχηματισμό το πιάτο) και να είναι γευστική πανδαισία. Ωστόσο το πιάτο κόστιζε 21 ευρώ, πολύ ακριβό πιστεύω. Επιπλέον χρειάστηκε να τους επισημάνω να μην βάλουν παρμεζάνα την οποία δεν την φέρνουν συνοδευτικά σε μπολάκι τριμμένη για να βάλει όποιος και εάν θέλει αλλά μέσα. Αυτό το θεωρώ φάουλ γιατί το συγκεκριμένο πιάτο είναι νηστίσιμο και εάν κάποιος νηστεύει δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει παρά μόνο αφού το δοκιμάσει.

- κριθαρότο καραβίδας, πολύ νόστιμο πιάτο με πολύ ωραία επίσης παρουσίαση που όμως κόστιζε 23 ευρώ. Επιπλέον, επαναλήφθηκε το ίδιο θέμα με την παρμεζάνα και επίσης διαπιστώσαμε ότι τα οι καραβίδες ήταν 4 (είχαν αφήσει τα κελύφη τους κενά να στολίζουν το πιάτο και το περιεχόμενό τους το είχαν βγάζει και το είχαν ρίξει μέσα στο κριθαρότο, με τη διαφορά ότι το περιεχόμενο αυτό αντιστοιχούσε σε 2 καραβίδες και όχι σε 4) Κανονικά έπρεπε να το είχαμε επιστρέψει. Για πιάτο με τέτοια τιμή αυτό ήταν μεγάλο φάουλ.

- σαλάτα πολίτικη, δροσερή και χορταστική με λάχανο, καρότο, φέτες ελιές και κάππαρη

- πατάτες τηγανητές χειροποίητες και όχι προτηγανισμένες αλλά τόσο μικρή μερίδα που πραγματικά δεν έφτανε ούτε για να δοκιμάσει ο καθένας μας από μια έστω φορά

-ντολμαδάκια με αμπελόφυλλο χειροποίητα σπιτικά και πραγματικά από τα ωραιότερα που έχω δοκιμάσει έξω. Κατέφτασαν σε πιατέλα με ντιπ γιαουρτιού και μας απογείωσαν

-γαριδάκι τηγανητό, επίσης μικρή μερίδα σχετικά, ήταν όμως αρκετά ψιλό και εύγευστο

- 1 ούζο Πλωμαρίου στα 10 ευρώ

Στα συν του μαγαζιού τα γλυκάκια που έφτασαν ως κέρασμα στο τέλος σε ποικιλία: χαλβάς πολίτικος σιμιγδαλένιος, χαλβάς με σοκολάτα, πανακότα και κορμός σοκολάτας. Νομίζω πολύ καλή κίνηση και ωραίο κλείσιμο.
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 97 ευρώ. Μας έφεραν και δροσερό μαντηλάκι στο τέλος με τη φίρμα του μαγαζιού και μας ρώτησαν αν μείναμε ευχαριστημένοι από τα πιάτα και γενικότερα από τη συνολική εμπειρία..

Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι όλοι οι συνδαιτημόνες μου έμειναν πολύ ικανοποιημένοι απο το φαγητό, τις γεύσεις, τη νοστιμιά και γενικότερα τα πιάτα. Δεν συμμερίστηκαν τη δική μου αυστηρότητα ή δυσαρέσκεια (παρότι έκαναν τις ίδιες διαπιστώσεις με εμένα, απλώς δεν ήταν τόσο αυστηροί). Κάποια πιάτα είναι πολύ ακριβά (ενώ δεν χρειάζεται) όπως π. χ. κριθαρότο με κατεψυγμένες γαρίδες στα 21 ευρώ. Γενικότερα θα έλεγα ότι είναι μια προσεγμένη επιλογή αλλά η τιμολόγηση σε κάποια πιάτα πρέπει να αναθεωρηθεί.

Αυγ

Βρεθήκαμε στο νεοσύστατο Μπαρμπουνάκι ( δια χειρός Παπαιωάννου ), της Ερυθραίας, ύστερα από μια απογευματινή βόλτα στη περιοχή. Όπως περπατούσαμε, το είδαμε ξαφνικά μπροστά μας και..... γκλούπ στα βαθιά για μπαρμπουνάκι....!! Είχαμε σκοπό να πάμε στην σχεδόν παρακείμενη "Αθερίνα" αλλά τα σχέδια άλλαξαν άρδην, για άλλη μια φορά...

Το μαγαζί είχε ανοίξει δύο μέρες μόλις, οπότε μερικά από τα πιάτα του καταλόγου δεν υπήρχαν. Τόσο καινούργιο που το σακουλάκι με τα υγρομάντηλα είχε τη διεύθυνση του εστιατορίου στη Γλυφάδα.

Διακοσμητικά έχει γίνει μια εξαιρετική δουλειά και παρόλο που ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος, με λίγα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, είναι αρκετά καλόγουστος, με εμφανές το γοητευτικό στοιχείο του "επιμελώς ατημέλητου " μιας ελληνικής νεοταβέρνας. Για παράδειγμα, κλασικό τραπέζι ταβέρνας σε νέα έκδοση, συνηθισμένες καρέκλες σε μαύρη, καφετί και πρασινωπή απόχρωση και η αθάνατη λαδόκολα. Στο βάθος, διακρίνεται ένας πάγκος με μία ζυγαριά και ένα εντελώς συνηθισμένο ψυγείο με αναψυκτικά.

Δεν θα προχωρήσω σε λεπτομέρειες γιατί... πεινάω.
Μας έφεραν μια πλαστικοποιημένη κάρτα του εστιατορίου, με το γνωστό μπαρμπουνάκι στην άκρη επάνω, με δελεαστκές προτάσεις τόσο από σαλάτες και ορεκτικά όσο και από παστά, όστρακα, ψάρια, κριθαρώτα και φυσικά.... επιδόρπια.

Δοκιμάσαμε:
Mύδια σαγανάκι. Κατέφθασε μια πλούσια μερίδα μυδιών σαγανάκι με τυρί φέτα. Ένα καταπληκτικό πιάτο όπου αναδυόταν με διακριτικότητα η μυρωδιά της φέτας και σχηματιζόταν γύρω από τα μύδια, με άψογη μαεστρία, μια όμορφη λιμνούλα τυριού!! ΕΥΡΩ 10,00

Σαλάτα ΠαπαΪωάννου. Μια κλασική σαλάτα που, όμως, η φαντασία και το μεράκι του σεφ την έκανε να φαίνεται τόσο ξεχωριστή στα μάτια μας. Περιείχε, ρόκα, ντομάτα αποφλοιωμένη, στικς καρότου και αγγουριού και καρδιά μαρουλιού στην άκρη του πιάτου. Μια κλασική σαλάτα της ελληνικής κουζίνας με άψογη ανάδειξη των υλικών. ΕΥΡΩ 8,00

Σαρδέλα ψητή. Περί τα 8-9 τεμ. σαρδέλες, μάλλον παντρεμένες....., δίχως φιοριτούρες και σάλτσες, καθαρή γεύση. Μόνη παρένθεση, η λίγη φρέσκια ντομάτα με το κρεμμυδάκι που έδεναν άψογα με το επίσης φρέσκο ψάρι. Τα αγκαθάκια τους διακρινόντουσαν στο μάσημα αλλά χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα. Καταπίνονταν εύκολα. Πολύ καλό πιάτο!!! ΕΥΡΩ 7,50

Μπακαλιάρο ψητό στη σχάρα. Πρόκειται για δύο μεγαλούτσικα κομμάτια φρεσκότατων και φιλεταρισμένων μπακαλιάρων. Ακέραιο το ψάρι, χωρίς σος και γαρνιτούρες. Ενα ακόμη εξαιρετικό πιάτο με καθαρή γεύση!! ΕΥΡΩ 14,00

Μάλιστα, ό, τι γευτήκαμε είχε ως συνοδευτικό μόνο τα δύο λεμονάκια που ήρθαν στο τραπέζι μας πριν δώσουμε την παραγγελία.
Μας κέρασαν τέσσερα κομματάκια νόστιμο χαλβά σιμιγδάλι.
Ήπιαμε μια μπύρα FIX ξανθιά. ΕΥΡΩ 3,60.
Μεταλλικό νερό. ΕΥΡΩ 1,80

Το ψωμί, καψαλισμένες φέτες ψωμιού, αρωματιζόταν όμορφα με πολύ λίγη ρίγανη και λάδι. ΕΥΡΩ 1,00

Είχαμε τόσο απορροφηθεί από τη μαγευτική ψαροκατάσταση που επικρατούσε στο Μπαρμπουνάκι (φαγητό και ατμόσφαιρα) που νομίζαμε ότι θα απλώναμε το χέρι μας και θα αγγίζαμε λίγη θάλασσα. Η μουσική δε που επικρατούσε στο χώρο, από Πάριο μέχρι Γλυκερία, επέτεινε αυτό το συναίσθημα αγαλλίασης.

Το προσωπικό ευγενέστατο, χαρούμενο και πρόθυμο. Μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το αρκετό προσωπικό που έχει προσλάβει η επιχείρηση. Οι καινούργιοι από το λίγο που μιλήσαμε καταλάβαμε ότι ήταν άνθρωποι με χρόνια εμπειρίας στο χώρο της εστίασης και ειδικά στο κεφάλαιο ψάρι.

Οι τιμές (με 23% πλέον ) είναι αντίστοιχες κάποιας καθημερινής ψαροφαγίας και προσαρμοσμένες στη πραγματικότητα. Παρά ταύτα, η ποιότητα ξεφεύγει του καθημερινού και του συνηθισμένου!
Εκεί όμως που χρειάζεται σημαντική μείωση των τιμών είναι στα κριθαρώτα (π. χ κριθαρώτο γαρίδας ΕΥΡΩ 20,00 ή καραβίδας ΕΥΡΩ 22,00 )

Ο σεφ άφησε για λίγο τα καθηκοντά του, μας χαιρέτησε και μας ρώτησε αν μας ικανοποίησε το φαγητό.
Χαιρετίζω με δέος τη σεμνότητά του, την τεχνική του και τη Δωρική γοητεία του!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Παρασκευη βραδυ μετα τη δουλεια.... δεν μας παει η καρδια να γυρισουμε σπιτι!! Αποψε,19/2/2016, πεινασμενοι και κουρασμενοι αποφασισαμε να απολαυσουμε ψαρομεζεδες.. επιλογη το Μπαρμπουνακι της Ερυθραιας.

Ο χωρος οχι ιδιαιτερα μεγαλος, ομορφα και απλα διακοσμημενος χωριζεται σε δυο ενοτητες (καπνιζοντες και οχι) που ομως επικοινωνουν αμεσα μεταξυ τους. Σαν μη καπνιζοντες δεν ενοχληθηκαμε καθολου ειτε επειδη οι καπνιστες δεν ηταν παρα πολλοι, ειτε επειδη υπαρχει πολυ καλος εξαερισμοςΔεν ειχαμε κανει κρατηση αλλα μας εδωσαν γρηγορα τραπεζι.

Παμε στο φαι τωρα!!! Πηραμε: μια σαλατα "πεστροφα" ( πρασινη σαλατα, ντοματινια, κομματια νοστιμης πεστροφας). Εξαιρετικη αλλα τσουχτερουλα στα 8,40 ευρω. Παπαλινα παστη, ηταν παρα πολυ αλμυρη (καποιοι ισως δεν θα μπορουσαν καν να την φανε). Κυδωνια (τα εφεραν πανω σε θρυμματισμενο παγο, ομορφο σερβιρισμα), μου φανηκε μικρη η ποσοτητα για την τιμη τους (10 ευρω). Θραψαλο ψητο, νοστιμο καλοψημενο, ζουμερο. Σουβλακι σολωμο, μεριδα καλοψημενη χωρις να εχει στεγνωσει καθολου και στολισμενη απο σαλατα ταμπουλε νοστιμοτατη. Τα συνοδευσαμε με λευκο χυμα κρασι (εκτιμησαμε ιδιαιτερα το οτι μας ανεφεραν οτι ειναι μοσχοφιλερο και ανεφεραν το ονομα του οινοποιου, σε παρα πολλα μαγαζια το ρωταμε χωρις να μας δινουν απαντηση).

Το σερβις ειναι εξαιρετικο. Φιλικοι, προσεχουν συνεχεια το τραπεζι χωρις να γινονται φορτικοι.

Στο τελος μας κερασαν μια ομορφη πιατελιτσα γλυκα: δυο κομματια χαλβα απλο, δυο χαλβα σοκολατας και δυο κομματια μωσαικο.

Ο λογαριασμος ηταν στα 53,20 ευρω (αποδειξη δοθηκε χωρις καμμια συζητηση).
Δεν θα ελεγα οτι ειναι ενα μαγαζι με χαμηλες τιμες (τα ψαρια τα κοστολογει στα 65 ευρω το κιλο) ομως εχει νοστιμοτατο φαγητο, ομορφη ατμοσφαιρα και εξυπηρετικοτατους φιλικους ανθρωπους στο σερβις. Αξιζει την επισκεψη.