08 Αυγ 2018

Εξαρτάται τι εννοούμε όταν λέμε value for money. Αν το value for money είναι να φας ότι να'ναι και να είναι φτηνό, τότε ΟΚ, το μαγαζί είναι value for money.

Και για να μπω στο ψητό, επισκεφθήκαμε το μαγαζί την Κυριακή 29/07 το μεσημέρι. Πήραμε μια βλίτα με βραστά κολοκυθάκια, μια μελιτζανοσαλάτα, γαρίδες ψητές και ένα καλαμάρι ψητό. Όλα ήταν μια αποτυχία. Όλα! Με αποκορύφωμα τον παρακάτω διάλογο,

Όταν ήρθαν τα βλίτα περίμενα να είναι, αν όχι ζεστά τουλάχιστον χλιαρά, αντ' αυτού παραλάβαμε ένα παγωμένο πιάτο το οποίο αν μη τι άλλο θα μας θέριζε το στομάχι και λέμε να τους ζητήσουμε να τα ζεστάνουν λίγο στο μικροκυμάτων. Το ζητάμε από το γκαρσόνι και μας λέει με ύφος "δεν έχουμε φούρνο μικροκυμάτων" λες και τον προσβάλαμε και συνεχίζει, "μα τα βλίτα είναι σαλάτα και είναι κρύο πιάτο" και του λέω "από πότε είναι κρύο πιάτο τα βλίτα και τα κολοκυθάκια" και να επιμένει. Εκει κόψαμε την συζήτηση γιατί δεν έβγαζε πουθενά και προσφέρθηκε να μας βράσει αρμύρα. Φυσικά και αρνηθήκαμε γιατί εμείς εξαρχής θέλαμε βλίτα.

Η κουβέντα μπορεί να τελείωνε στο "δυστυχώς δεν έχουμε μικροκυμάτων" όχι να προσπαθεί να μας επιβάλει την άποψή του για τα βλίτα!!!!!
Τα υπόλοιπα πιάτα που ακολούθησαν ήταν αδιάφορα ολοκληρώνοντας την χάλια εμπειρία μας.

Στο τέλος μας έφεραν γλυκά κέρασμα του μαγαζιού που σε αντίθεση με τα φαγητά, άξιζαν με το παραπάνω.

Πληρώσαμε και φύγαμε άρον άρον μέσα στην βροχή γιατί η διάθεσή μας είχε χαλάσει δίνοντας λεφτά σε ένα μαγαζί που πραγματικά δεν το αξίζει.

Σημείωση: Είχαμε επισκεφθεί το μαγαζί και πριν 2-3 χρόνια, 2 φορές θυμάμαι. Δεν ξαναπήγαμε γιατί ήταν άχρωμο με αδιάφορο φαγητό. Είπαμε να του δώσουμε μια ευκαιρία, κυρίως γιατί η ψαροταβέρνα που συχνάζουμε είχε κλείσει για καλοκαίρι και φυσικά την πατήσαμε. ΚΡΙΜΑ πραγματικά τα λεφτά που δώσαμε.

02 Ιαν 2017

Διασχίζοντας κάποτε με το αυτοκίνητο την περιοχή μετά το τέρμα της Κηφισιάς σε αναζήτηση ενός μέρους για φαγητό, είτε θα έκανες στάση στην είσοδο της Νέας Ερυθραίας στο ΚΟΥΤΟΥΚΙ με τα θρυλικά μπιφτέκια, που υπάρχει ακόμα, απλώς τότε βρισκόταν στην απέναντι πλευρά του δρόμου, είτε θα έκανες υπομονή μέχρι το ΜΗΤΣΟ με τα επίσης θρυλικά πεϊνιρλί στο κέντρο της Δροσιάς, που τώρα πια έχει γίνει τράπεζα. Τα χρόνια πέρασαν, η Νέα Ερυθραία έγινε ντεμί κυριλέ συνοικία μεταξύ Κηφισιάς και Εκάλης, και σιγά σιγά ξεφύτρωσαν, ως συνέκδοχο της οικιστικής ανάπτυξης, διάφορα καφέ, μπαράκια και βεβαίως εστιατόρια. Η πυκνότητά τους στο τρίγωνο που περικλείεται από τις οδούς Ελ. Βενιζέλου, Χαρ. Τρικούπη και Στροφυλίου ανταγωνίζεται πια άνετα την Κηφισιά.
Σε μια άκρη αυτού του τριγώνου ήρθε και ακούμπησε σχετικά πρόσφατα το ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ. Θα χρειαστεί ίσως να βάλετε μπρος το GPS σας στα τελευταία 100-200 μέτρα, για να αντιμετωπίσετε τις μονοδρομήσεις που έχουν γίνει, έτσι όμως θα βρείτε και πιο εύκολα θέση για παρκάρισμα. Το μαγαζί είναι γωνιακό, θα σας χτυπήσει στο μάτι η ταμπέλα με τα ψαράκια.
Ο χώρος τίποτε το ιδιαίτερο. Λευκοί τοίχοι, σκουρόχρωμη επίπλωση, γλυκός φωτισμός. Διακόσμηση προς το μίνιμαλ, κυρίως με χρήση ανοικτόχρωμης ξυλείας. Στα δεξιά, όπου και η είσοδος, σχετικά λίγα τραπέζια και στο βάθος η κουζίνα, στα αριστερά ο χώρος είναι ελαφρά μεγαλύτερος, καθώς έχει γίνει κατάληψη της πρασιάς με μια σταθερή τζαμαρία, υπάρχουν εκθετήριο αποσταγμάτων και τα αναπόφευκτα ψυγεία με μπίρες και αναψυκτικά.
Αυτός λοιπόν ο πρώην ανοικτός χώρος, ο οποίος είναι προέκταση του ισογείου, έχει παραχωρηθεί στους καπνιστές, με αποτέλεσμα, μολονότι το σύστημα εξαερισμού λειτουργεί ακατάπαυστα, να υπάρχει ενόχληση. Μείον μία ντοματούλα λοιπόν, ενώ δεν έχω λόγο να πράξω το ίδιο και για το σέρβις, το οποίο είναι άκρως φιλικό και αποτελεσματικό, και ο λογαριασμός σύμφωνα με τις επιταγές του νόμου. Το καλό σέρβις είναι πάντως απαραίτητο και λόγω της σχετικής στενότητας χώρου, που οδηγεί τετραμελείς παρέες σε τραπέζια των 2+ με ένα βοηθητικό τραπεζάκι δίπλα. Έτσι πρέπει τα πιάτα να έρχονται με ρέγουλα και όσα αδειάζουν να αποσύρονται άμεσα, χωρίς η διαδικασία αυτή να δημιουργεί άγχος. Οι τουαλέτες για την περιοχή και το σχετικά βαρύ όνομα του καταστήματος θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένες.
Το χαλί από καλοδιαλεγμένη έντεχνη ελληνική μουσική ακούστηκε και αναδείχθηκε όταν άρχισε να αραιώνει η πελατεία.
Πελατεία όπως τη φαντάζεστε. Παρέες των τεσσάρων ατόμων και άνω, ηλικιακά κατά μέσο όρο 40+, εισοδηματικά εμφανώς εύποροι, ορισμένοι έδιναν την εντύπωση μόνιμων θαμώνων.
Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι, μολονότι το διάστημα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς ευνοεί την ψαροφαγία, σχεδόν πουθενά δεν είδα να σερβίρεται μεγάλο ψάρι, παρά τη σχετική promotion από τους σερβιτόρους.
Η δική μας παρέα είχε αποφασίσει ότι θα δοκιμάσει ουζομεζέδες, έτσι πήραμε πρώτη και καλύτερη μια μερίδα παπαλίνες (= μικρές σαρδέλες Καλλονής), εξαιρετικά φιλεταρισμένες και με μπόλικο σκορδάκι, κατόπιν μια θαυμάσια ζεστή σαλάτα με φρεσκότατο σταμναγκάθι, και ως κυρίως πιάτα τρόπον τινά θραψαλάκι γόνο, ψητό και τηγανιτό, καλύτερη σαφώς η δεύτερη εκδοχή, τη θυμάμαι όμως καλύτερη στον ΨΑΡΟΥΛΗ της Άνω Γλυφάδας, και γαρίδες (γάμπαρη τηγανιτή, άριστα 10, και σαχανάκι απλό, όπου το θαλασσινό εμφανώς δεν ήταν της ίδιας ποιότητας και η κατάσταση σώθηκε από τη φρέσκια σάλτσα ντομάτας).
Καθώς αποφύγαμε τα ακριβά πιάτα, ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα, με δύο πενηνταράκια καζανιστό Στουπάκη και ένα τέταρτο χύμα λευκό, δεν ξεπέρασε τα 90 ευρώ, ποσό θα έλεγα στα όρια του αποδεκτού για το συγκεκριμένο «πακέτο». Προσωπικά θεωρώ το ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ σαφώς υποδεέστερο του γειτονικού ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΒΟΡΡΕΙΑ και δεν έχω λόγο να σας το συστήσω, παρά τη σχετικά υψηλή βαθμολογία.
Λαμβάνοντας υπόψη τις νέες ταχύτητες στην ενημέρωση του πίνακα κριτικών, σας εύχομαι από τώρα (πρωί της 29ης Δεκεμβρίου) ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!