ψαρομεζεδες

27 Αυγ 2019

Σοφοκλή Βενιζέλου 4, ακριβώς απέναντι στο Παλιό Ταχυδρομείο. Αυτή είναι η νέα διεύθυνση στην οποία μπορείτε να βρείτε την γλυκύτατη παλιά μονοκατοικία με τον ζεστό & παρείστικο κρυμμένο κήπο όπου λειτουργεί πλέον το ουζερί Η ΑΠΟΨΙΣ.
Το είχα ήδη στα υπόψιν από το Πάσχα για επίσκεψη και τελικώς ήρθε η τυχερή του (μου) μέρα ένα Σάββατο του Αυγούστου με την Αθήνα φαινομενικά άδεια, αλλά με όλα τα μαγαζιά τέτοιου τύπου στο Χαλάνδρι ασφυκτικά γεμάτα!
Η αποτυχία να βρούμε τραπέζι στη Μονοκατοικία, ευτυχώς μας οδήγησε εδώ.

Κάποιος θα έλεγε ότι κλέβει ένα κομμάτι της πελατείας / επιτυχίας του αντικρινού γείτονα. Η αλήθεια όμως είναι ότι μάλλον κοντράρονται στα ίσια, με εξίσου πιστό & φανατικό κοινό μεταξύ τους, από όσο διαπίστωσα.
Η απλή, οικεία & προσεγμένη αυλή της ΑΠΟΨΗΣ σε σχήμα Γ, συναγωνίζεται αρμονικά το εξίσου όμορφο χωρισμένο σε δωμάτια εσωτερικό χώρο, που θυμίζει την γλυκιά θαλπωρή του σπιτιού της γιαγιάς μας, αν και πολύ μικρό για να τους χωρέσει όλους στις κρύες θερμοκρασίες του χειμώνα (κράτηση έτσι κι αλλιώς αναγκαία). Η απίθανη ξύλινη ροτόντα με τις ρετρό καρέκλες, στο υπερυψωμένο μπαλκόνι, για όποιον τυχερό την προλάβει ρεζερβέ!
Χαμηλός φωτισμός & μουσική, ιδανικές αποστάσεις για να μην καταπιέζεσαι, γλυκύτατη & χαλαρή εξυπηρέτηση χωρίς άγχη και λάθη, συμπληρώνουν άριστα το όμορφο κλίμα. Λεπτομέρεια: τα wc τους είναι χωρίς δεύτερη σκέψη ο καθαρότερος χώρος που έχω δει ποτέ.

Το πάντρεμα στεριανών & θαλασσινών μεζέδων (και γιατί όχι και ο συνδυασμός τους) που συνεχίζει να έρχεται σε σχολικό τετραδιάκι προς μελέτη, και η πλούσια ποικιλία σε επιλογές, το κάνει ιδανικό για κάθε μεγέθους παρέα, ενώ οι ποσότητες στα πιάτα είναι τέτοιες ώστε να δοκιμάσεις αρκετά, χωρίς να πεις ότι κάτι σου έλλειψε ή το μπούχτισες γρήγορα. Οι τιμές είναι λίγο ανεβασμένες, αλλά νομίζω δίκαια μιας και οι καλοφτιαγμένες συνταγές τους εμάς μας κέρδισαν, παρόλο που κάποια μεζεδάκια τα έχουμε συναντήσει και αλλού.

Το ψωμί που μας έφεραν ήταν σε άφθονη ποσότητα για 2 άτομα, ίδιας φιλοσοφίας με πρόσφατο μαγαζί (χειροποίητο, αρκετά σφιχτό το λευκό, πιο μαλακό & αφράτο το μαύρο που άρεσε σαφώς πιο πολύ). Δεν συνοδεύτηκε με κάτι άλλο, χρέωση 0,60 ανά άτομο.
Το αναμενόμενο εμφιαλωμένο ζήτησα και αποσύρθηκε, χωρίς μούτρα ή παρατράγουδα & αντικαταστάθηκε με μποτίλια δική τους. Μας έφεραν και άφθονα εξτρά παγάκια.

Μετά από κάμποσα λεπτά διαβουλεύσεων, τελικώς βάλαμε στη μέση τα εξής πιάτα:
- Ζεστή πατατοσαλάτα με άλλη "άποψη": μπόλικο πράσινο κρεμμυδάκι πάνω σε καλοβρασμένη πιρουνάτη πατάτα, αρτυμένη με μπόλικο λαδολέμονο & προσθήκη φρέσκου πιπεριού. Ωραία εναλλακτική αν θες να αποφύγεις άλλη μια παρτίδα από τηγανιτές. Και ευτυχώς η εκδοχή της συνταγής που προτιμώ, δηλαδή χωρίς μαγιονέζες. Απλή και νόστιμη. (4 ευρώ)

- Το μάτι του καβουρμά: όλα τα υλικά όμορφα ανακατεμένα σε σκεύος εμαγιέ, πιπεριές, κύβοι πατάτας - μάλλον αχρείαστοι αλλά δεν έκαναν γενικώς ζημιά στο πιάτο, κρεμμύδι, αφράτος νόστιμος καβουρμάς και ένα μελάτο αυγό μάτι για να το σπάσεις και να ποτίσεις το σύνολο. Καλό ήταν, αλλά δεν ξεχώρισε σε κάτι και μάλλον ακριβό στα 9 ευρώ).

- Σαγανάκι φουρνιστό με μαρμελάδα κόκκινης πιπεριάς: μεγάλη ποσότητα, μακάρι να 'ταν κι άλλο... Αντιγραφή της ιδέας από το Ταχυδρομείο αλλά και διαφορετικό (εκεί το φτιάχνουν με ανθότυρο αν θυμάμαι σωστά & πιπερόμελο, εδώ με λαδοτύρι και πολύ εντονότερη την σάλτσα πιπεριάς). Αρκετά γλυκό για όποιον αρέσκεται και πολύ εθιστικό ως γεύση. Εκπληκτικό! (5,5 ευρώ).

- Χοιρινή τηγανιά: απλό, σωστό, γευστικό, με μαλακά και διαλεχτά κομμάτια καθαρού κρέατος χωρίς καθόλου λίπος και ωραία σάλτσα για τα δέοντα βουτήγματα. Εδώ φάνηκε η πολύ καλή πρώτη ύλη. Ένσταση έχω μόνο στην ποσότητα και την τιμή. Για 8 ευρώ, η μερίδα ήταν οριακή για 2 ανθρώπους.

- Λευκό κριθαρότο πεσκανδρίτσας: ήταν η πρόταση της σερβιτόρας μας, όταν μας είδε αναποφάσιστες (υπήρχε και η εκδοχή του κοκκινιστού θαλασσινού αντίστοιχου πιάτου). Μας το εκθείασε ως πιο ελαφρύ στο να συνδυαστεί με τα υπόλοιπα πιάτα μας και προσωπικό της αγαπημένο. Ήταν όντως έτσι και πρωταγωνιστούσαν διάφορα λαχανικά σε σχήμα ζουλιέν (καρότο, κολοκύθι κλπ), αρκετά φιλέτα πεσκανδρίτσας από την ουρά του ψαριού, ζουμερά, νόστιμα, κανένα κοκαλάκι κύριε Κοντιζά μου!
Κάποιο αέρινο υλικό που δεν εντόπισα (ίσως κάποιο πολύ ελαφρύ βούτυρο;) έδεσε ωραία το σύνολο. Λίγο επιπλέον ράντισμα με αλάτι & πιπέρι, λίγο πιο al dente το κριθαράκι, δεν χάλασαν την πολύ καλή εντύπωση. Πολύ καλή ποσότητα σε πιάτο βαθύ και 11 ευρώ.

Από το χύμα κρασί τους (οινοποιός Νικολακόπουλος) διαλέξαμε φυσικά το ροζέ, εξαιρετικά γλυκόπιοτο και αρωματικό για ξηρό κρασί, με νότες φράουλας και τριαντάφυλλου που μου έφερε στο νου το πολύ αγαπημένο μου ροζέ του Κυρ Γιάννη. Τιμάται στα 10 ευρώ το λίτρο και θεωρώ ότι τα αξίζει.
Τα πιάτα έφτασαν με άψογη σειρά και χρόνους στο τραπέζι μας, ομοίως και σε όλα τα τραπέζια στο κατάμεστο από κόσμο μαγαζί, κάτι που λέει φυσικά ότι η γυναίκα σεφ που βρίσκεται στο τιμόνι της κουζίνας, το πιλοτάρει σωστά το καράβι.

Ο λογαριασμός μας τέλος, με απόδειξη στα 41,20 ευρώ και για κέρασμα μας προσφέρθηκε γρανίτα λιμοντσέλο σε ποτηράκια, ό, τι πιο δροσιστικό χρειαζόμασταν εκείνη τη στιγμή. Σε διπλανή παρέα είδα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού και ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά δεν το ζήλεψα, καθώς η συνέχεια μας βρήκε στον ναό του παγωτού στο Χαλάνδρι και προσωπικό μου νο1 λατρεμένο εντός ορίων Αττικής.
Το Solo Gelato ξανάνοιξε, ανακαινισμένο και πιο φρέσκο από ποτέ, εφάμιλλο της γνησιότερης ιταλικής τζελατερίας που υπάρχει και σας προκαλεί να δοκιμάσετε την καλύτερη βανίλια Μαγαδασκάρης της ζωής σας μαζί με την τριπλή σοκολάτα Vogue noir. Απλά θεικό παγωτό.

Η ΑΠΟΨΙΣ επίσης ακολούθησε επιτυχώς τα ίδια βήματα προόδου και ανακαίνισης. Δεν είχα άποψη για τον προηγούμενο χώρο που βρισκόταν και η άποψη που διαμόρφωσα τώρα είναι άκρως θετική. Χαίρομαι πάντα να βλέπω τόσο σίγουρα βήματα και προσπάθειες αξιόλογες που κάνουν τον κόσμο να περνάει καλά και να φεύγει χαρούμενος. Θα επιστρέψουμε σίγουρα πολύ σύντομα για μια επανάληψη της τόσο ωραίας βραδιάς. Αυτό το ουζερί, έχει σίγουρα δική του άποψη.

3 εβδομάδες που έχω επιστρέψει στην Αθήνα….. και ακόμη αρνούμαι…. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ!

Ακόμη έχω φρέσκια στη μνήμη μου την αλμύρα της θάλασσας και την υπέροχη δροσερή γεύση του ούζου μετά μεζέ – ιδανικό τρίπτυχο των διακοπών.

Για να παρατείνω την ψευδαίσθηση των καλοκαιρινών διακοπών, έψαχνα ένα ουζοτσιπουράδικο που να μην έχω ξαναπάει, έτσι για την έκπληξη και την αλλαγή.
Η πρόσφατη κριτική του Ucook αλλά και η παλαιότερη του jim για το ΑΠΟΨΙΣ, συνετέλεσαν στην επιλογή μου.

Ονειρεύτηκα λοιπόν το λευκό κριθαρότο πεσκανδρίτσας παρέα με ούζο που θολώνει μόλις στάξει το νερό και πέσει ο πάγος, μέσα σε αυλή……

Η αυλή κατάμεστη από κόσμο, μας υπέδειξαν το τραπέζι μας για 4 άτομα -στριμωγμένο λίγο πριν τις σκάλες – η αλήθεια είναι ότι με ενόχλησε η τόση αναρχία της διάταξης των τραπεζοκαθισμάτων και η έλλειψη ιδιωτικότητας, από την άλλη θα μου πεις ο επιχειρηματίας θέλει να βγάλει χρήμα. Σωστά…….

Ο Στέφανος και η Κλαίρη με φτερά στα πόδια και στα χέρια, κάνουν θαύματα στην εξυπηρέτηση.

Πήραμε στα χέρια μας τον κατάλογο, έκανα προσπάθεια να πείσω την παρέα να «παίξουμε» σε θαλασσινά, αλλά δεν….
«Δεν τρώω μαλάκια κλπ» ανέκραξε η 4η της παρέας και κάπως έτσι το όνειρό μου έγινε ένα όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό που λέει και το λαικό άσμα.

Δοκιμάσαμε (όλα στη μέση):

Σαλάτα με ντοματάκι με κάπαρη και καπαρόφυλα. Τα ντοματάκια ζάχαρη, η κάπαρη λίγη ακόμη λιγότερα τα καπαρόφυλλα.
Κεφτεδάκια, μπαμάτσικα, μυρωδάτα, νοστιμότατα
Μοσχαρίσιο συκώτι - νοστιμο πολύ- μικρή μερίδα (5-6 κομμάτια) για το κόστος του πιάτου
Κοτόπουλο κοντοσούβλι με τραγανές πιτούλες και λίγες πατάτες τηγανιτές
Φλογέρες με παστρουμά (πικάντικες, ελαφρύ τηγάνι, αιθέριες)

Κρασί ροζέ Νικολακόπουλος-ευκολόπιοτο
Τσίπουρο μαύρο ρόδο (πρόταση του Στέφανου και μπράβο του! )
Μπύρες

Τιμή 78 euro
Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού

Ίσως πρέπει να αναθεωρήσουν τις τιμές τους (σε σχέση με την ποσότητα), δε δικαιολογείται να σερβίρουν πιατάκι αξίας 8,00-8,50 euro με 3-4 κομματάκια κρέας μέσα........

23 Μαι 2018

Συνάντηση παλιών συμμαθητών. Είχαμε πολύ καιρό να τα πούμε.
Που; Στην ‘’Άποψη’’ για συζήτηση με άποψη αν και τα θέματα ήταν πολυμιλημένα και πολυφορεμένα.
‘’Άποψη’’ εστί ουζερί μικρούλι και χαριτωμένο επί της Βασιλέως Γεωργίου Β στο Χαλάνδρι, κοντά στην πλατεία και με δυσκολία στο παρκάρισμα.
Κλίμα ζεστό, οροφή που ανοίγει στο μεγαλύτερο κομμάτι της και κλασσικά στοιχεία ουζερί ή τσιπουράδικου όπως φωτογραφίες από παλιά Αθήνα, καδράκια με παλιές διαφημίσεις, προθήκες με φωτογραφίες από παλιές ελληνικές ταινίες, προθήκες με αποστάγματα και διάφορα σκεύη, πάγκος με κουδουνάκι για να ειδοποιείται η σάλα για τα έτοιμα εδέσματα, φυτά στην είσοδο, τραπέζια ξύλινα σκουρόχρωμα με τις κλασσικές ψάθινες καρέκλες και λαδόκολλα, ως αρμόζει πάνω στο τραπέζι. Ωραίος. Το μόνο που δεν μου κόλλησε είναι τα φώτα που κρέμονταν από την κλασσική πλέον σε όλα τα ανακαινισμένα το τελευταίο μαγαζιά, χοντρή τριχιά ωσάν κάβου πλοίου της γραμμής.
Η εξυπηρέτηση άψογη αν και η μαγείρισσα καθυστερούσε λίγο. Ο ιδιοκτήτης που μας σέρβιρε ήταν τέλειος σε όλα του. Χαμόγελο, ανάλυση μεζέδων, ωραίο ψωμάκι λευκό και μαύρο, κανάτα με νερό Χαλανδρίου που ανανεωνόταν συνέχεια, κέρασμα στο τέλος ζεστό χαλβά σιμιγδαλένιο. Επίσης πρόθυμα στο τέλος άκουσε τα σχόλια των γεροπαράξενων συμμαθητών μου. Λίγα είναι αλήθεια, διότι άρεσε το μαγαζί. Κινηθήκαμε σε κρέατα αντί για θαλασσινά και κρασί αντί για τσίπουρο.
Το μαγαζί είναι αυτό που λέει, με πολλές και καλές ετικέτες ούζου και τσίπουρου και 2 κρασιά. Αλλά όσο γερνάει ο συμμαθητής γίνεται ξεροκέφαλος και άντε να τον πείσεις ότι το διάλεξα το μαγαζί για να πιούμε τσίπουρο και όχι κρασί.
Ο κατάλογος είναι τετράδιο, γραμμένο με μεράκι, άψογο και χωρίς μουτζούρες.
Ξεκινήσαμε με καβουρμά, δεν θα μπορούσαμε άλλωστε με κάτι διαφορετικό, διότι αρέσει σε όλους. Ήρθε μπόλικος, σε εμαγέ βαθύ πιάτο, ψιλοκομμένος, μυρωδάτος με κομμένες πιπεριές και μικρά κομμάτια πατάτας και μαϊντανό. Παραφωνία η πατάτα που δεν έδινε το κάτι έξτρα στο πιάτο. Φαγώθηκε άμεσα, όπως και τα μαμαδίσια κεφτεδάκια που έσκασαν στο τραπέζι μας σε τηγάνι συνοδευόμενα μόνο από λεμόνι. Μπαμπάτσικα, κρεατένια, μυρωδάτα, ξεροψημένα. Η ομήγυρις επέμενε για refill αλλά επικράτησε η άποψις του σοφότερου αλλά ουχί γεροντότερου να δοκιμάσουμε νέο πιάτο.
Κοτόπουλο τηγανιά διαφορετική από τις γνωστές με πολλά κομμάτια κοτόπουλο, πιπεριές πολύχρωμες και πολύ ζουμί για βούτες. Και άρεσε λόγω ζουμιού και δεν άρεσε. Δεν θα την ξαναέπαιρνα.
Χοιρινό κατσαρολάτο, με μπόλικη φρέσκια ντομάτα, μεγάλα καθαρά από λίπος κομμάτια χοιρινού, νοστιμότατο.
Υπερπαραγωγή το κεφτέ λουκάνικο λεπτό, μαλακό και ζουμερό με διαφορετικά κρέατα εντός και γεύση πικάντική. Έρχεται σε 2 παραλλαγές ολόκληρο και σε κομμάτια ανοιγμένα σαν μπουμπούκι που ανθίζει. Συνοδεύεται από τυροκαυτερή, ντομάτα, κρεμμύδι και μια υπέροχη καυτερή σαλατούλα αποτελούμενη από ψιλοκομμένη ντομάτα, άνηθο και μυρωδικά.
Συνοδέψαμε με χρυσαφένιες, στρογγυλές, χεράτες, ριγανάτες πατάτες τηγανιτές που φαγώθηκαν με το χέρι, γραβιέρα σαγανάκι λεμονάτη μαστιχωτή και μυρωδάτη, πολίτικη σαλάτα που κάτι της έλειπε για να θυμίζει πολίτικη, παρ’ όλα αυτά γευστική για να ανοίξει την όρεξη και ψητά πλευρώτους νόστιμα με πολύ καλό ψήσιμο.
Ήπιαμε το μοναδικό κρασί της ‘’άποψης’’ λευκό και ροζέ Νικολακόπουλου. Γλυκόπιοτο θα έλεγα χωρίς παρενέργειες.
Μας στοίχισε 16 euro pp μαζί με τα κρασιά (3 lt) που ήπιαμε.
Η ‘’Άποψη’’ βλέποντας τον κατάλογο, έχει πολύ καλή άποψη περί του θαλασσινού μεζέ, μιας και ξεκίνησε ως ουζερί με θαλασσινούς μεζέδες και στη συνέχεια δειλά -δειλά πρόσθεσε τους κρεατομεζέδες.
Αφού τα καταφέρνει πολύ καλά στο κρέας, νομίζω ότι και στα υπόλοιπα μεζεδάκια θα σκίζει. Μένει να το ανακαλύψω με συνοδεία τσίπουρου και alternative παρέα, μιας και οι classmates είναι λιγουλάκι δύσκολοι και προσέχουν χοληστερίνες, τριγλυκερίδια και τρανσαμινάσες.

02 Φεβ 2019

Το μαγαζί είναι στο κέντρο του Χαλανδρίου. Το παρκάρισμα ζόρικο επομένως.

Είναι μια παλιά μονοκατοικία ανακαινισμένη. Καλό είναι να κλείσετε τραπέζι γιατί ενδέχεται να μην βρείτε να καθίσετε. Ο χώρος ομορφος, δίχωρος (ένας για μη καπνίζοντες και ένας για καπνίζοντες). Δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό, αλλά προσεγμενος, σχετικά άνετος.

Η εξυπηρέτηση συμπαθητική. Γρήγορα ήρθαν όλα.

Τα πιάτα του ήταν ωραία. Καλές μερίδες. Σωστά ψημένα. Όχι μέσα στη λαδίλα. Πήραμε λουκάνικο, παστρουμαδοπιτάκια, τηγανητή συκωταριά, φάβα, χόρτα και άλλα. Η ποιότητα καλή. Στο τέλος κέρασμα μιλφέιγ. Μια χαρά ήταν. Το προτείνω. Αξίζει μια επίσκεψη.

Τέσσερα άτομα γύρω στα 75 ευρώ με αρκετό κρασί.