ψαρομεζεδες

09 Μάρ 2017

Μια συμφοιτήτρια μου στη σχολή βλέποντας συχνές αναρτήσεις μου στο Facebook από εξόδους μου για φαγητό, μου πρότεινε να δοκιμάσω κάτι άγνωστο και πιο "εναλλακτικό", ειδικά για την περιοχή του Χαλανδρίου που δεν ξέρω και γω πόσες επιλογές υπάρχουν. Είναι δικό της στέκι αλλά ομολογώ πως δεν ήξερα ούτε που βρίσκεται ούτε τι προσφέρει. Ακόμα και η ονομασία του δεν παρέπεμπε σε χώρο εστίασης, περισσότερο σε κάποιου είδους εκπαιδευτήριο.

Οι επισκέψεις έγιναν 2 φορές, ημέρα Τρίτη, στα τέλη Φεβρουαρίου. Ώρα περίπου στις 22.30 και όπως μας πληροφόρησε ο κύριος που σερβίρει και είναι πιθανότατα ο ιδιοκτήτης, η κουζίνα τους κλείνει εκείνη την ώρα μιας και ανοίγουν από νωρίς το μεσημέρι και ουσιαστικά πρόκειται για επιχείρηση χωρίς εξτρά εργαζόμενους. Άντε να την τρέχουν 3-4 άτομα. Στην πρώτη επίσκεψη δοκιμάσαμε κρεατικά μιας και με το που μπήκαμε η κοπέλα που είναι στην κουζίνα είπε "θαλασσινά αυτή τη στιγμή τέλος". Μας άρεσε όμως και ξαναπήγαμε μιας και έχει καλές ιδέες!

Η εξυπηρέτηση από τον κύριο ευγενική, θέλω να πιστεύω όμως πως σε ώρες αιχμής θα έχουν κι άλλο άτομο γιατί παρά το ότι δεν είναι κάνας τεράστιος χώρος, ακόμα και τα 10-12 τραπέζια είναι υπερβολικά πολλά για να τα εξυπηρετεί ένα άτομο. Κατά τα άλλα νορμάλ εξυπηρέτηση, χωρίς πολλά πολλά, αποδειξούλα αλλά και ένα μικρό κέρασμα στη δεύτερη επίσκεψη μας.

Ο χώρος μικρός, καθαρός όμως και με πολύ ωραία μουσική σύμφωνα με την παρέα μου... οπότε πιθανότατα θα μου ξαναζητήσει να πάμε (τύπου ρεμπέτικα). Μαρμάρινη επιφάνεια στα τραπέζια με λαδόκολες απλωμένες πάνω τους, ψάθινες καρέκλες. Για παρκάρισμα ημέρα Σάββατο ούτε να το σκέφτεστε, βρίσκεται πολύ κοντά στην πιάτσα του Χαλανδρίου. Η διακόσμηση δεν λέει τίποτα αλλά πρόκειται για πολιτισμένο χώρο, χαλαρό.

Ο κατάλογος είναι ένα τετραδιάκι που αναγράφει όλα τα εδέσματα, πολλές επιλογές και θελκτικές με έμφαση στα θαλασσινά. Στις επισκέψεις μας πήραμε:

- Eσμέ της " Άποψης" στα 3.5 ευρώ. Δροσερή η τομάτα, άφηνε μια πικάντικη επίγευση ενώ και το κρεμμύδι ακουγόταν. Μου άρεσε.

- Ντάκος με Άποψη στα 4.8 ευρώ. Φρεσκότατη τομάτα, δροσερή και σε πλούσια ποσότητα όπως και η αλμυρούτσικη αλλά καλής ποιότητας φέτα, έκαναν καλό "πάντρεμα". Η βάση ήταν από στρογγυλό κρίθινο παξιμάδι που βρίσκεις στο σουπερμάρκετ. Δυσλειτουργικό το βρήκα μιας και χρειάζεται αρκετό λάδι για να μαλακώσει.

- Kεφτέ λουκάνικο της Άποψης στα 7 ευρώ. Είναι πιάτο ιδίου στυλ με αυτό που υπάρχει στα Καραμανλίδικα του Φάνη ή του Bar Παστουρμά. Μικρά λουκανικάκια, εύγευστα αλλά όχι κάτι τρομερό. Με γιαουρτάκι στην άκρη αλλά και αρκετή ποσότητα εσμέ που θα μπορούσαν να μας έχουν πει να αποφύγουμε να παραγγείλουμε και έξτρα πιάτο.

- Απάκι ομελέτα με στάκα στα 6 ευρώ. Όχι κάτι τρομερό, καλή ποσότητα αλλά χρειάστηκα και το ψωμάκι που είχε προσφερθεί στην αρχή γιατί το αυγό μου έπεφτε βαρύ. Πραγματικά φρεσκότατο ψωμάκι, ότι πρέπει για βοήθεια. Καλό το απάκι, σε καλοκομμένους κύβους.

Στη δεύτερη επίσκεψη παίξαμε με θαλασσινά:

- Πατατοσαλάτα με άλλη Άποψη στα 3.5 ευρώ. Ενώ ήταν παιχνιδιάρικη με καρότο και άλλα υλικά, φάνηκε στεγνή.

- Φιλέτο σκουμπρί καπνιστό στα 5.5 ευρώ. Φρέσκο, αρκετά καπνιστό αλλά όχι στο επίπεδο του Ταξιδεύοντας, μαζί με το λεμονάκι που έστυψα ήταν ένας ωραίος μεζές μαζί με το πιώμα! Καλή επιλογή.

- Γαύρος τηγανιτός στα 7 ευρώ. Φρεσκότατος και καυτός, πραγματικά τον κατάπινα σα να τρώω τσιπς. Ποιοτικό πιάτο αν και λίγο τσιμπημένο στην τιμή.

- Φιλετάκια μπαρμπουνιού στα 8.1 ευρώ. Πολύ καλή σκέψη και ακόμα καλύτερη εκτέλεση! Έρχονται σε σκεύος τηγανιού, ειναι ζουμερά και καλοτηγανισμένα χωρίς λαδίλα και χωρίς ίχνος κόκκαλου! Σημειώστε το να το παραγγείλετε!

Υπάρχει αρκετή ποικιλία ούζων, λιγότερες μπύρες (3.1-3.4 ευρώ) αλλά την δεύτερη φορά πήραμε κρασί δικό τους λευκό στα 7 ευρώ το λίτρο. Πήραμε 500άρι και το δεύτερο 500άρι μας το κέρασαν ευγενικά.

Νομίζω πως με 4 πιάτα θα φάτε ικανοποιητικά και θα χορτάσετε όσο πρέπει. Δεν θυμάμαι να υπάρχει στον κατάλογο κάποιο γλυκό. Το μέσο κόστος για μια χαλαρή βραδιά είναι στα 15 ευρώ τα 2 άτομα, χωρίς να πιείτε τον Βόσπορο.

Συμπερασματικά, σε απόλυτες τιμές το value for money δεν είναι άριστο αν συνυπολογίσουμε και τον χώρο, όμως ότι φάγαμε ήταν καθαρό και αξιοπρεπέστατο. Υπάρχουν και άλλες ιδέες σε πιάτα που με μια επίσκεψη στη σελίδα τους στο Facebook θα σας βάλουν στο κλίμα. Οι τιμές είναι ελαφρώς πιο αυξημένες αλλά καλύτερα να φάτε κάτι πιο ποιοτικό παρά κάτι μέτριο που δεν αξίζει τα λεφτά του.

Προτείνεται για χαλαρές παρεϊστικες καταστάσεις όπου με καλύτερο χώρο θα μπορούσε να είναι στυλ τσιπουράδικου (λόγω εδεσμάτων) που είχε στέκι η τηλεοπτική παρέα του 50-50!

20 Μαι 2017

Επισκέφτομαι αυτό το ουζομεζεδοπωλείο αρκετά συχνά! Εχω μείνει κάθε φορά απόλυτα ευχαριστημένη και με την ποιότητα αλλά και με τις τιμές του.

Ο χώρος είναι ζεστός και η εξυπηρέτηση αψεγάδιαστη! Όσον αφορά το φαγητό; Δεν έχω λόγια.

Κάθε γέυση είναι μια μαγεία για τον ουρανίσκο! Από τους καλύτερους μεζέδες η κοκκινιστή σουπιά που φτιάχνεται και αυτή, όπως και όλα τα υπόλοιπα, από τα μαγικά χέρια της μαγείρισσας.

Τα ψάρια ολόφρεσκά! Τα θαλασσινά γευστικότατα! Είναι μια εμπειρία γεύσεων! Το μόνο "αρνητικό" που θα μπορούσα να αναφέρω είναι ότι δεν σερβίρουν γλυκό μετά από το γεύμα. Αλλά υπάρχουν αρκετά ζαχαροπλαστεία στο Χαλάνδρι για να απολαύσεις και το γλυκάκι σου.!

Συνιστώ ανεπιφύλακτα για τσιπουροκατάσταση, ουζοκατάσταση και κρασοκατάσταση!

15 Μάρ 2016

Ας είμαι λοιπόν ο πρώτος καλοφαγάς που θα γράψω δυο λόγια για αυτό το μαγαζί, που σερβίρει κυρίως ψαρομεζέδες, αν και πρόσφατα μάλλον, έβαλε στο μενού του και κρεατομεζέδες με λιγότερη όμως έμφαση εκεί.
Το επισκεφτήκαμε Σάββατο βράδυ χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση και δεν υπήρχε πρόβλημα, γιατί βρήκαμε να κάτσουμε. Ήμασταν 3 άτομα.

Το μαγαζί είναι αρκετά συμπαθητικό, η διακόσμηση λιτή αλλά με ευχάριστες πινελιές, αποπνέει μια φιλόξενη αύρα. Μαζεμένο σε μέγεθος, ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μικρός. Τα περισσότερα τραπέζια είναι σε ένα κλειστό χώρο με τζαμαρία.

Ο κατάλογός του γραμμένος στο χέρι σε μπλε τετράδιο. Δεν το κρίνω από άποψη πρωτοτυπίας φυσικά, αλλά εμένα προσωπικά μου δείχνει ότι όποιος αφιερώνει χρόνο στο να βάλει προσωπική εργασία στο μαγαζί του έχει και μεράκι. Το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας το κρίνει ο καθένας από τη σκοπιά του.

Ο κύριος που μας σέρβιρε ήταν πολύ ευγένικος, απλά... πώς να το πω, δεν σε κέρδιζε κιόλας. Ξέρετε από αυτούς τους ανθρώπους που θα σε υποδεχτούν και θα σε κάνουν να νιώσεις άνετα. Αλλά δεν στέκεσαι εκεί, όλα καλά.
Τι πήραμε λοιπόν:

Ταραμοσαλάτα. Το κλασικό ροζ χρώμα που είδα όταν την έφερε με απογοήτευσε αρχικά γιατί προτιμώ τον λευκό ταραμά. Το ροζ μου κάνει λίγο τεχνητό. Βιάστηκα όμως να κρίνω την εικόνα, γιατί όταν δοκίμασα δεν είχε αυτή την έντονη, ψεύτικη γεύση, αλλά απαλή και ευχάριστη.

Σκουμπρι καπνιστό. Ένα χορταστικό κομμάτι και αρκετά τρυφερό. Όσοι αγαπάτε τις έντονες γεύσεις θα σας ικανοποιήσει. Παρότι δεν είμαι λάτρης του συγκεκριμένου είδους, ίσως γιατί το έχω συνδυάσει περισσότερο ως συνοδευτικό σε πιάτο με όσπρια, παρόλα αυτά το ευχαριστήθηκα.

Γαριδάκι τηγανιτό. Πολύ ωραίο γευστικά και ελαφρύ στο τηγάνισμα. Επαρκής ποσότητα. Εξαφανίστηκε από το πιάτο!

Χταπόδι βραστό... ποίημα!!! Μάλλον το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Μαλακό, γευστικό και πολύ καλή ποσότητα όχι 4-5 ροδέλες, που βάζουν και στο "χτυπάνε".

Και τέλος καλαμάρι γόνος. Λοιπόν εδώ έχω να επισημάνω το εξής: αν είχε λιγότερο κουρκούτι, διότι ήταν τηγανιτό, θα ήταν καλύτερο. Ποσότητα επίσης πολύ καλή. Δεν ξέρω αν θα το ξανάπαιρνα.

Και επειδή ψαρομεζέδες και τσιπουράκι κάνουν καλή παρέα, πήραμε ένα 200ράκι.

Η βραδιά έκλεισε γλυκά με ένα ωραιότατο ροξάκι για τον καθένα μας.

Το σύνολο για όλα αυτά ανήλθε στα 40,50. Για εμένα προσωπικά είναι στα λογικά πλαίσια για αυτά που φάγαμε, την ποιότητά τους και φυσικά την ποσότητα.

Δύο μειονεκτήματα θα επισημάνω:
Πρώτον η μουσική. Ήταν σαν να τρώγαμε σε κάποιο ελληνάδικο με βαριά ελληνικά τραγούδια και η ένταση ήταν αρκετά δυνατή. Ίσως λόγω της ημέρας, δεν ξέρω (βλ. Απόκριες).
Δεύτερον το κάπνισμα που δυστυχώς και εδώ, αν μαζευτεί αρκετός κόσμος που καπνίζει, καταλήγεις να γίνεσαι καπνιστός όπως το... σκουμπρί!

Σκοπεύουμε να το επισκεφτούμε ξανά για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα, γιατί δείχνει τίμιο και αξιοπρεπές στη φιλοσοφία του.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια