Η ΑΠΟΨΙΣ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Βασ. Γεωργιου 7, Χαλανδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ψαρομεζεδες
Γράψε τη δική σου κριτική

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ας είμαι λοιπόν ο πρώτος καλοφαγάς που θα γράψω δυο λόγια για αυτό το μαγαζί, που σερβίρει κυρίως ψαρομεζέδες, αν και πρόσφατα μάλλον, έβαλε στο μενού του και κρεατομεζέδες με λιγότερη όμως έμφαση εκεί.
Το επισκεφτήκαμε Σάββατο βράδυ χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση και δεν υπήρχε πρόβλημα, γιατί βρήκαμε να κάτσουμε. Ήμασταν 3 άτομα.

Το μαγαζί είναι αρκετά συμπαθητικό, η διακόσμηση λιτή αλλά με ευχάριστες πινελιές, αποπνέει μια φιλόξενη αύρα. Μαζεμένο σε μέγεθος, ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μικρός. Τα περισσότερα τραπέζια είναι σε ένα κλειστό χώρο με τζαμαρία.

Ο κατάλογός του γραμμένος στο χέρι σε μπλε τετράδιο. Δεν το κρίνω από άποψη πρωτοτυπίας φυσικά, αλλά εμένα προσωπικά μου δείχνει ότι όποιος αφιερώνει χρόνο στο να βάλει προσωπική εργασία στο μαγαζί του έχει και μεράκι. Το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας το κρίνει ο καθένας από τη σκοπιά του.

Ο κύριος που μας σέρβιρε ήταν πολύ ευγένικος, απλά... πώς να το πω, δεν σε κέρδιζε κιόλας. Ξέρετε από αυτούς τους ανθρώπους που θα σε υποδεχτούν και θα σε κάνουν να νιώσεις άνετα. Αλλά δεν στέκεσαι εκεί, όλα καλά.
Τι πήραμε λοιπόν:

Ταραμοσαλάτα. Το κλασικό ροζ χρώμα που είδα όταν την έφερε με απογοήτευσε αρχικά γιατί προτιμώ τον λευκό ταραμά. Το ροζ μου κάνει λίγο τεχνητό. Βιάστηκα όμως να κρίνω την εικόνα, γιατί όταν δοκίμασα δεν είχε αυτή την έντονη, ψεύτικη γεύση, αλλά απαλή και ευχάριστη.

Σκουμπρι καπνιστό. Ένα χορταστικό κομμάτι και αρκετά τρυφερό. Όσοι αγαπάτε τις έντονες γεύσεις θα σας ικανοποιήσει. Παρότι δεν είμαι λάτρης του συγκεκριμένου είδους, ίσως γιατί το έχω συνδυάσει περισσότερο ως συνοδευτικό σε πιάτο με όσπρια, παρόλα αυτά το ευχαριστήθηκα.

Γαριδάκι τηγανιτό. Πολύ ωραίο γευστικά και ελαφρύ στο τηγάνισμα. Επαρκής ποσότητα. Εξαφανίστηκε από το πιάτο!

Χταπόδι βραστό... ποίημα!!! Μάλλον το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Μαλακό, γευστικό και πολύ καλή ποσότητα όχι 4-5 ροδέλες, που βάζουν και στο "χτυπάνε".

Και τέλος καλαμάρι γόνος. Λοιπόν εδώ έχω να επισημάνω το εξής: αν είχε λιγότερο κουρκούτι, διότι ήταν τηγανιτό, θα ήταν καλύτερο. Ποσότητα επίσης πολύ καλή. Δεν ξέρω αν θα το ξανάπαιρνα.

Και επειδή ψαρομεζέδες και τσιπουράκι κάνουν καλή παρέα, πήραμε ένα 200ράκι.

Η βραδιά έκλεισε γλυκά με ένα ωραιότατο ροξάκι για τον καθένα μας.

Το σύνολο για όλα αυτά ανήλθε στα 40,50. Για εμένα προσωπικά είναι στα λογικά πλαίσια για αυτά που φάγαμε, την ποιότητά τους και φυσικά την ποσότητα.

Δύο μειονεκτήματα θα επισημάνω:
Πρώτον η μουσική. Ήταν σαν να τρώγαμε σε κάποιο ελληνάδικο με βαριά ελληνικά τραγούδια και η ένταση ήταν αρκετά δυνατή. Ίσως λόγω της ημέρας, δεν ξέρω (βλ. Απόκριες).
Δεύτερον το κάπνισμα που δυστυχώς και εδώ, αν μαζευτεί αρκετός κόσμος που καπνίζει, καταλήγεις να γίνεσαι καπνιστός όπως το... σκουμπρί!

Σκοπεύουμε να το επισκεφτούμε ξανά για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα, γιατί δείχνει τίμιο και αξιοπρεπές στη φιλοσοφία του.