ψαρομεζεδες

23 Μαι 2018

Συνάντηση παλιών συμμαθητών. Είχαμε πολύ καιρό να τα πούμε.
Που; Στην ‘’Άποψη’’ για συζήτηση με άποψη αν και τα θέματα ήταν πολυμιλημένα και πολυφορεμένα.
‘’Άποψη’’ εστί ουζερί μικρούλι και χαριτωμένο επί της Βασιλέως Γεωργίου Β στο Χαλάνδρι, κοντά στην πλατεία και με δυσκολία στο παρκάρισμα.
Κλίμα ζεστό, οροφή που ανοίγει στο μεγαλύτερο κομμάτι της και κλασσικά στοιχεία ουζερί ή τσιπουράδικου όπως φωτογραφίες από παλιά Αθήνα, καδράκια με παλιές διαφημίσεις, προθήκες με φωτογραφίες από παλιές ελληνικές ταινίες, προθήκες με αποστάγματα και διάφορα σκεύη, πάγκος με κουδουνάκι για να ειδοποιείται η σάλα για τα έτοιμα εδέσματα, φυτά στην είσοδο, τραπέζια ξύλινα σκουρόχρωμα με τις κλασσικές ψάθινες καρέκλες και λαδόκολλα, ως αρμόζει πάνω στο τραπέζι. Ωραίος. Το μόνο που δεν μου κόλλησε είναι τα φώτα που κρέμονταν από την κλασσική πλέον σε όλα τα ανακαινισμένα το τελευταίο μαγαζιά, χοντρή τριχιά ωσάν κάβου πλοίου της γραμμής.
Η εξυπηρέτηση άψογη αν και η μαγείρισσα καθυστερούσε λίγο. Ο ιδιοκτήτης που μας σέρβιρε ήταν τέλειος σε όλα του. Χαμόγελο, ανάλυση μεζέδων, ωραίο ψωμάκι λευκό και μαύρο, κανάτα με νερό Χαλανδρίου που ανανεωνόταν συνέχεια, κέρασμα στο τέλος ζεστό χαλβά σιμιγδαλένιο. Επίσης πρόθυμα στο τέλος άκουσε τα σχόλια των γεροπαράξενων συμμαθητών μου. Λίγα είναι αλήθεια, διότι άρεσε το μαγαζί. Κινηθήκαμε σε κρέατα αντί για θαλασσινά και κρασί αντί για τσίπουρο.
Το μαγαζί είναι αυτό που λέει, με πολλές και καλές ετικέτες ούζου και τσίπουρου και 2 κρασιά. Αλλά όσο γερνάει ο συμμαθητής γίνεται ξεροκέφαλος και άντε να τον πείσεις ότι το διάλεξα το μαγαζί για να πιούμε τσίπουρο και όχι κρασί.
Ο κατάλογος είναι τετράδιο, γραμμένο με μεράκι, άψογο και χωρίς μουτζούρες.
Ξεκινήσαμε με καβουρμά, δεν θα μπορούσαμε άλλωστε με κάτι διαφορετικό, διότι αρέσει σε όλους. Ήρθε μπόλικος, σε εμαγέ βαθύ πιάτο, ψιλοκομμένος, μυρωδάτος με κομμένες πιπεριές και μικρά κομμάτια πατάτας και μαϊντανό. Παραφωνία η πατάτα που δεν έδινε το κάτι έξτρα στο πιάτο. Φαγώθηκε άμεσα, όπως και τα μαμαδίσια κεφτεδάκια που έσκασαν στο τραπέζι μας σε τηγάνι συνοδευόμενα μόνο από λεμόνι. Μπαμπάτσικα, κρεατένια, μυρωδάτα, ξεροψημένα. Η ομήγυρις επέμενε για refill αλλά επικράτησε η άποψις του σοφότερου αλλά ουχί γεροντότερου να δοκιμάσουμε νέο πιάτο.
Κοτόπουλο τηγανιά διαφορετική από τις γνωστές με πολλά κομμάτια κοτόπουλο, πιπεριές πολύχρωμες και πολύ ζουμί για βούτες. Και άρεσε λόγω ζουμιού και δεν άρεσε. Δεν θα την ξαναέπαιρνα.
Χοιρινό κατσαρολάτο, με μπόλικη φρέσκια ντομάτα, μεγάλα καθαρά από λίπος κομμάτια χοιρινού, νοστιμότατο.
Υπερπαραγωγή το κεφτέ λουκάνικο λεπτό, μαλακό και ζουμερό με διαφορετικά κρέατα εντός και γεύση πικάντική. Έρχεται σε 2 παραλλαγές ολόκληρο και σε κομμάτια ανοιγμένα σαν μπουμπούκι που ανθίζει. Συνοδεύεται από τυροκαυτερή, ντομάτα, κρεμμύδι και μια υπέροχη καυτερή σαλατούλα αποτελούμενη από ψιλοκομμένη ντομάτα, άνηθο και μυρωδικά.
Συνοδέψαμε με χρυσαφένιες, στρογγυλές, χεράτες, ριγανάτες πατάτες τηγανιτές που φαγώθηκαν με το χέρι, γραβιέρα σαγανάκι λεμονάτη μαστιχωτή και μυρωδάτη, πολίτικη σαλάτα που κάτι της έλειπε για να θυμίζει πολίτικη, παρ’ όλα αυτά γευστική για να ανοίξει την όρεξη και ψητά πλευρώτους νόστιμα με πολύ καλό ψήσιμο.
Ήπιαμε το μοναδικό κρασί της ‘’άποψης’’ λευκό και ροζέ Νικολακόπουλου. Γλυκόπιοτο θα έλεγα χωρίς παρενέργειες.
Μας στοίχισε 16 euro pp μαζί με τα κρασιά (3 lt) που ήπιαμε.
Η ‘’Άποψη’’ βλέποντας τον κατάλογο, έχει πολύ καλή άποψη περί του θαλασσινού μεζέ, μιας και ξεκίνησε ως ουζερί με θαλασσινούς μεζέδες και στη συνέχεια δειλά -δειλά πρόσθεσε τους κρεατομεζέδες.
Αφού τα καταφέρνει πολύ καλά στο κρέας, νομίζω ότι και στα υπόλοιπα μεζεδάκια θα σκίζει. Μένει να το ανακαλύψω με συνοδεία τσίπουρου και alternative παρέα, μιας και οι classmates είναι λιγουλάκι δύσκολοι και προσέχουν χοληστερίνες, τριγλυκερίδια και τρανσαμινάσες.

09 Μάρ 2017

Μια συμφοιτήτρια μου στη σχολή βλέποντας συχνές αναρτήσεις μου στο Facebook από εξόδους μου για φαγητό, μου πρότεινε να δοκιμάσω κάτι άγνωστο και πιο "εναλλακτικό", ειδικά για την περιοχή του Χαλανδρίου που δεν ξέρω και γω πόσες επιλογές υπάρχουν. Είναι δικό της στέκι αλλά ομολογώ πως δεν ήξερα ούτε που βρίσκεται ούτε τι προσφέρει. Ακόμα και η ονομασία του δεν παρέπεμπε σε χώρο εστίασης, περισσότερο σε κάποιου είδους εκπαιδευτήριο.

Οι επισκέψεις έγιναν 2 φορές, ημέρα Τρίτη, στα τέλη Φεβρουαρίου. Ώρα περίπου στις 22.30 και όπως μας πληροφόρησε ο κύριος που σερβίρει και είναι πιθανότατα ο ιδιοκτήτης, η κουζίνα τους κλείνει εκείνη την ώρα μιας και ανοίγουν από νωρίς το μεσημέρι και ουσιαστικά πρόκειται για επιχείρηση χωρίς εξτρά εργαζόμενους. Άντε να την τρέχουν 3-4 άτομα. Στην πρώτη επίσκεψη δοκιμάσαμε κρεατικά μιας και με το που μπήκαμε η κοπέλα που είναι στην κουζίνα είπε "θαλασσινά αυτή τη στιγμή τέλος". Μας άρεσε όμως και ξαναπήγαμε μιας και έχει καλές ιδέες!

Η εξυπηρέτηση από τον κύριο ευγενική, θέλω να πιστεύω όμως πως σε ώρες αιχμής θα έχουν κι άλλο άτομο γιατί παρά το ότι δεν είναι κάνας τεράστιος χώρος, ακόμα και τα 10-12 τραπέζια είναι υπερβολικά πολλά για να τα εξυπηρετεί ένα άτομο. Κατά τα άλλα νορμάλ εξυπηρέτηση, χωρίς πολλά πολλά, αποδειξούλα αλλά και ένα μικρό κέρασμα στη δεύτερη επίσκεψη μας.

Ο χώρος μικρός, καθαρός όμως και με πολύ ωραία μουσική σύμφωνα με την παρέα μου... οπότε πιθανότατα θα μου ξαναζητήσει να πάμε (τύπου ρεμπέτικα). Μαρμάρινη επιφάνεια στα τραπέζια με λαδόκολες απλωμένες πάνω τους, ψάθινες καρέκλες. Για παρκάρισμα ημέρα Σάββατο ούτε να το σκέφτεστε, βρίσκεται πολύ κοντά στην πιάτσα του Χαλανδρίου. Η διακόσμηση δεν λέει τίποτα αλλά πρόκειται για πολιτισμένο χώρο, χαλαρό.

Ο κατάλογος είναι ένα τετραδιάκι που αναγράφει όλα τα εδέσματα, πολλές επιλογές και θελκτικές με έμφαση στα θαλασσινά. Στις επισκέψεις μας πήραμε:

- Eσμέ της " Άποψης" στα 3.5 ευρώ. Δροσερή η τομάτα, άφηνε μια πικάντικη επίγευση ενώ και το κρεμμύδι ακουγόταν. Μου άρεσε.

- Ντάκος με Άποψη στα 4.8 ευρώ. Φρεσκότατη τομάτα, δροσερή και σε πλούσια ποσότητα όπως και η αλμυρούτσικη αλλά καλής ποιότητας φέτα, έκαναν καλό "πάντρεμα". Η βάση ήταν από στρογγυλό κρίθινο παξιμάδι που βρίσκεις στο σουπερμάρκετ. Δυσλειτουργικό το βρήκα μιας και χρειάζεται αρκετό λάδι για να μαλακώσει.

- Kεφτέ λουκάνικο της Άποψης στα 7 ευρώ. Είναι πιάτο ιδίου στυλ με αυτό που υπάρχει στα Καραμανλίδικα του Φάνη ή του Bar Παστουρμά. Μικρά λουκανικάκια, εύγευστα αλλά όχι κάτι τρομερό. Με γιαουρτάκι στην άκρη αλλά και αρκετή ποσότητα εσμέ που θα μπορούσαν να μας έχουν πει να αποφύγουμε να παραγγείλουμε και έξτρα πιάτο.

- Απάκι ομελέτα με στάκα στα 6 ευρώ. Όχι κάτι τρομερό, καλή ποσότητα αλλά χρειάστηκα και το ψωμάκι που είχε προσφερθεί στην αρχή γιατί το αυγό μου έπεφτε βαρύ. Πραγματικά φρεσκότατο ψωμάκι, ότι πρέπει για βοήθεια. Καλό το απάκι, σε καλοκομμένους κύβους.

Στη δεύτερη επίσκεψη παίξαμε με θαλασσινά:

- Πατατοσαλάτα με άλλη Άποψη στα 3.5 ευρώ. Ενώ ήταν παιχνιδιάρικη με καρότο και άλλα υλικά, φάνηκε στεγνή.

- Φιλέτο σκουμπρί καπνιστό στα 5.5 ευρώ. Φρέσκο, αρκετά καπνιστό αλλά όχι στο επίπεδο του Ταξιδεύοντας, μαζί με το λεμονάκι που έστυψα ήταν ένας ωραίος μεζές μαζί με το πιώμα! Καλή επιλογή.

- Γαύρος τηγανιτός στα 7 ευρώ. Φρεσκότατος και καυτός, πραγματικά τον κατάπινα σα να τρώω τσιπς. Ποιοτικό πιάτο αν και λίγο τσιμπημένο στην τιμή.

- Φιλετάκια μπαρμπουνιού στα 8.1 ευρώ. Πολύ καλή σκέψη και ακόμα καλύτερη εκτέλεση! Έρχονται σε σκεύος τηγανιού, ειναι ζουμερά και καλοτηγανισμένα χωρίς λαδίλα και χωρίς ίχνος κόκκαλου! Σημειώστε το να το παραγγείλετε!

Υπάρχει αρκετή ποικιλία ούζων, λιγότερες μπύρες (3.1-3.4 ευρώ) αλλά την δεύτερη φορά πήραμε κρασί δικό τους λευκό στα 7 ευρώ το λίτρο. Πήραμε 500άρι και το δεύτερο 500άρι μας το κέρασαν ευγενικά.

Νομίζω πως με 4 πιάτα θα φάτε ικανοποιητικά και θα χορτάσετε όσο πρέπει. Δεν θυμάμαι να υπάρχει στον κατάλογο κάποιο γλυκό. Το μέσο κόστος για μια χαλαρή βραδιά είναι στα 15 ευρώ τα 2 άτομα, χωρίς να πιείτε τον Βόσπορο.

Συμπερασματικά, σε απόλυτες τιμές το value for money δεν είναι άριστο αν συνυπολογίσουμε και τον χώρο, όμως ότι φάγαμε ήταν καθαρό και αξιοπρεπέστατο. Υπάρχουν και άλλες ιδέες σε πιάτα που με μια επίσκεψη στη σελίδα τους στο Facebook θα σας βάλουν στο κλίμα. Οι τιμές είναι ελαφρώς πιο αυξημένες αλλά καλύτερα να φάτε κάτι πιο ποιοτικό παρά κάτι μέτριο που δεν αξίζει τα λεφτά του.

Προτείνεται για χαλαρές παρεϊστικες καταστάσεις όπου με καλύτερο χώρο θα μπορούσε να είναι στυλ τσιπουράδικου (λόγω εδεσμάτων) που είχε στέκι η τηλεοπτική παρέα του 50-50!

20 Μαι 2017

Επισκέφτομαι αυτό το ουζομεζεδοπωλείο αρκετά συχνά! Εχω μείνει κάθε φορά απόλυτα ευχαριστημένη και με την ποιότητα αλλά και με τις τιμές του.

Ο χώρος είναι ζεστός και η εξυπηρέτηση αψεγάδιαστη! Όσον αφορά το φαγητό; Δεν έχω λόγια.

Κάθε γέυση είναι μια μαγεία για τον ουρανίσκο! Από τους καλύτερους μεζέδες η κοκκινιστή σουπιά που φτιάχνεται και αυτή, όπως και όλα τα υπόλοιπα, από τα μαγικά χέρια της μαγείρισσας.

Τα ψάρια ολόφρεσκά! Τα θαλασσινά γευστικότατα! Είναι μια εμπειρία γεύσεων! Το μόνο "αρνητικό" που θα μπορούσα να αναφέρω είναι ότι δεν σερβίρουν γλυκό μετά από το γεύμα. Αλλά υπάρχουν αρκετά ζαχαροπλαστεία στο Χαλάνδρι για να απολαύσεις και το γλυκάκι σου.!

Συνιστώ ανεπιφύλακτα για τσιπουροκατάσταση, ουζοκατάσταση και κρασοκατάσταση!