Ο ΑΛΗ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΟΙ 40 ΠΙΤΕΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Σμύρνης 1 και Καραολή Δημητρίου, Κερατσίνι [Χάρτης]

Κεμπαπτζίδικο

Σουβλάκι & Σχάρα - Κερατσίνι, Αθήνα

Δεν χρειάζεται να αναφέρω για άλλη μια φορά πως η μόδα με τα κεμπαπτζίδικα καλά κρατεί. Είναι τόσο ίδια μεταξύ τους που σε λίγο καιρό αμφιβάλλω ότι θα κρατηθούν μεταξύ τους. Και τελικώς είναι πιο οικονομικά από μια μέση έξοδο;Στην κριτική αυτή δεν θα πάρετε τέτοιες απαντήσεις. Απλώς θα παραθέσω την εμπειρία μου.

Μια εμπειρία που είχε ξεκινήσει από e-mail με φίλτατο στρατιωτικό χρήστη του σάιτ με καταγωγή από Θεσσαλονίκη, όπου "κοροϊδεύαμε" την ονομασία. Ε μα... "Αλή Μπαμπά και οι 40 πίτες";;;Πάντως είχαμε κατά νου να το προτείνουμε σε φίλους χρήστες που αρέσκονται σε τέτοιου είδους αναζητήσεις, έχοντας στο νου μας και μουσικοχορευτικές παραστάσεις. Το πλήρωμα του χρόνου ήρθε όμως και να... εγώ τελικά θα παρουσιάσω αυτό το μαγαζί που αν μη τι άλλο, κακό ΔΕΝ το λες.

Τρίτη 19/4/2016, μεσημεράκι κατά τις 14.00 και σκέφτομαι πως βαριέμαι να κάτσω σπίτι. Παίρνω τον πατέρα μου τηλέφωνο και του λέω "Δεν πάμε κάπου να φάμε κάτι";Τον τελευταίο καιρό μαζί με την αδελφή μου έχουν επιδοθεί σε πολλές εξόδους με βασικό ερώτημα "Ποιό είναι το καλύτερο γαλακτομπούρεκο";

Μεταξύ Κοσμικού και Βάρσου διαλέγω τον δεύτερο. Μου φάνηκε πιο ανάλαφρο. Στο θέμα μας τώρα. Η πρώτη επιλογή ήταν ο Μαρουβάς, για να τιμήσουμε και την φίλη PP-Tina, αν και μου κάνει εντύπωση πως της έχουν ξεφύγει 2-3 νέα μαγαζιά (στη Γλυφάδα πάντως). Σίγουρα όμως στο μέλλον θα μπουν και αυτά στο σάιτ, λογικά όχι από εμένα. Τζίφος η δουλειά, άνοιγε το απόγευμα. Η επόμενη λύση ήταν ο Βόλος που πρόσφατα είχε γράψει κριτική και ο φίλος pyrrixos. Αφού ξεκινάμε όμως, πέφτει στην αντίληψη μου ένα διαφημιστικό από τον Αλή Μπαμπά. Να πω την αλήθεια, βαριόμουν να πάω μακριά. Να πω και τη δεύτερη αλήθεια, ήταν τόσο θελκτικός ο κατάλογος που αλλάξαμε πορεία για εκεί. Το μουχαμάρα ευθύνεται για αυτό.

Η τοποθεσία του εύκολη. Είναι διαγώνια από το δημαρχείο Κερατσινίου-Δραπετσώνας, με μια πλατεία που λογικά τα καλοκαιρινά βράδια θα χρησιμοποιείται. Η κίνηση δεν είναι πολύ υψηλή από τα αυτοκίνητα. Στη γωνία βρίσκεται το μαγαζί με τα ψητά, ενώ απέναντι είναι ο χώρος που μπορείς να καθίσεις. Αναλογικά με την κατηγορία του είναι αρκετά αξιοπρεπης.

Eπισκέφθηκα αμέσως τις τουαλέτες που μοσχοβολούσαν, η μουσική χωρίς να ενοχλεί, έπαιζε στο Derti fm 98.6. Ξύλινα, καθαρά τραπέζια, καρέκλες σε 3 χρώματα (λευκές, κόκκινες, πρασινολαδί) και σουπλά τοποθετημένα πάνω στο τραπέζι μαζί με τα καθαρά σερβίτσια. Κανένα παράπονο πλην του ότι όταν παρήγγειλα μπύρα, ποτήρι δεν ήρθε και αναγκάστηκα να την πιω σε ποτήρι κρασιού.

Οι κατάλογοι παντακάθαροι, χωρίς να έχουν εμφανείς φθορές, η τιμολόγηση ίδια είτε φας εκεί είτε έξω. Αλατοπίπερα σε δίσκους που σερβίρεις τον καφέ, έξυπνη πινελιά. Τουβλάκια στους τοίχους και κάποια ντουλάπια που παραπέμπουν σε κουζίνα, στο πίσω μέρος του καταστήματος. Το ύφος της διακόσμησης παραπέμπει σε ανατολίτικου ύφους κατάστημα, όμως είναι σε λιτούς τόνους, καμία υπερπαραγωγή. Για μαγαζί γειτονιάς και χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση είναι μια χαρά. Δεν έχει σκοπό να μπει στον γαστρονομικό χάρτη ούτε έχει ως στόχο να τους επισκεφθεί κάποιος από πολύ μακρινή περιοχή. Είναι μαγαζί γειτονιάς. Και είναι τίμιο γι'αυτά που προσφέρει.

Η εξυπηρέτηση λόγω του διαφορετικού χώρου καθημένων και μη, μπορεί να έχει μικροπροβληματάκια όταν πχ θέλετε κάτι να παραγγείλετε ή να ζητήσετε λογαριασμό. Για να είμαι ειλικρινής, λόγω ώρας μόλις 2 τραπέζια είμασταν εκείνη την ώρα. Θεωρώ πως με περισσότερη κίνηση θα έχουν προνοήσει. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν τυπική, θα ήθελα λίγο χαμόγελο και όχι μηχανικές κινήσεις. Σαν να ήθελε απλώς να διεκπεραιώσει τη δουλειά της. Ίσως δεν ήταν η μέρα της. Παρ'όλα αυτά η προσέγγιση που έχουν είναι σωστή. Και τα κεράσματα τους τα έκαναν, και μας ρώτησαν αν επιθυμούμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Ας δώσουν λίγη προσοχή όμως στην εξυπηρέτηση γιατί μόνο κερδισμένοι μπορούν να βγουν. Όταν μιλάμε για μαγαζί γειτονιάς, άντε να στοχεύει λίγο παραπάνω λόγω κεντρικού σημείο της περιοχής, πρέπει να έχουν κατά νου οι ιδιοκτήτες ότι το αγοραστικό κοινό τους κατοικεί εκεί κοντά. Πρέπει να έχουν σχέση εμπιστοσύνης και φιλοξενίας.

Ο κατάλογος περιποιημένος, με ότι προσφέρουν και οι λοιποί ανταγωνιστές του. Copypaste μπορώ να πω. Φαλάφελ, λεχματζούν, ψητές πιπεριές, χούμους κλπ... Για να φτάσουμε σε σουτζούκια, γιαουρτλού, σις κοτόπουλο, σις μοσχάρι, κεμπάπ κλπ.

Η παραγγελία μας:

- Φαλάφελ που έδειχναν νοστιμότατα στη φωτογραφία, με το σουσαμάκι τους. Δεν θυμάμαι αν ήρθαν 4 ή 6 τεμάχια στα 3.5 ευρώ, κρίνονται όμως αδιάφορα. Αν υπήρχε το σουσάμι θα "χρωμάτιζε" τη γεύση, η τελική εντύπωση ήταν πως η γεύση τους ήταν επίπεδη, χωρίς να γίνει αισθητή η γέμιση, τραγανά παρ'όλα αυτά. Η σως ταχινιού ήταν αξιοπρεπής αλλά όχι αρκετή για να αλλάξει τις εντυπώσεις.

* Κέρασμα μια πίτα γεμιστή με κιμά. Δεν θυμόμουν να την είχα παραγγείλει και όταν ρώτησα την κοπέλα, μου το ανέφερε σαν λεχματζούν. Ζουμερή, τραγανή και ότι πρέπει ως ορεκτικό. Ο κιμάς μπορούσε να ήταν και περισσότερος.

- Κούμπα στα 4.5 ευρώ.4 κούπες πλιγουριού γεμιστές με κιμά, καρύδια, κρεμμύδι και κουκουνάρι. Κέρδισαν τις εντυπώσεις από τα σχόλια του πατέρα μου. Νοστιμότατες με σωστή αναλογία υλικών και αισθητό το κουκουνάρι. Τραγανή η ζύμη, μαλακή από μέσα.

- Μουχαμάρα στα 4 ευρώ. Το πιάτο που μου έκανε κλικ και με "έψησε" να κάνω επίσκεψη. Πρόκειται για πιπεριά Φλωρίνης, γλυκό πετιμέζι πιπεριάς, καρύδι, κουκουνάρι και ελαιόλαδο. Εξαιρετικό ορεκτικό, με το καρύδι να προσθέτει πόντους. Να πω την αλήθεια, το ήθελα λίγο πιο πικάντικο αλλά ο συνδυασμός γενικότερα άφηνε καλό αποτέλεσμα. Θα ταίριαζε ο συνδυασμός με πιτούλες.

- Μικρή μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού σπέσιαλ στα 5.5 ευρώ.2 κεμπάπ σούβλας, ψητή τομάτα, ψητή πιπεριά, σάλτσα, σως γιαούρτι-παστουρμά-σουτζούκι, γλυκιά πάπρικα. Σαν σύνολο ήταν καλό. Ζουμερό κεμπάπ χωρίς να είναι πηγμένο στα μπαχαρικα, νόστιμη και γλυκιά σάλτσα. Ευχάριστη έκπληξη για μένα η προσθήκη κομματιών σουτζουκιού και παστουρμά σε λεπτοκομμένα κομμάτια που έκαναν το αποτέλεσμα μπόμπα. Ακόμα και η μικρή μερίδα είναι αρκετά χορταστική.

- Συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος στα 8 ευρώ. Δυστυχώς δεν είδα πως υπήρχε και μικρή μερίδα στα 5 ευρώ και κυριολεκτικά έσκασα. Συνοδευόταν από αρκετό κρεμμύδι. Λεπτοκομμένο και χωρίς καμία ίνα συκώτι, με χοντρό αλατάκι (θα ήθελα κι άλλο) και λεμόνι. Σε γενικές γραμμές δεν έχω να παρατηρήσω κάτι αρνητικό, όμως θα μπορούσε να ήταν και πιο τρυφερό. Σε αυτό βέβαια ίσως παίζει ρόλο πως σκάσαμε από τα προηγούμενο, οπότε αλλοιώθηκε η γεύση μου και περιορίστηκε η αντοχή μου.

- Νερό κανάτας
- Μπύρα Fischer 500 ml στα 2.5 ευρώ.

* Κεράσματα:

2 σιροπιαστά γλυκάκια για αλλαγή γεύσης, συμπαθέστατα.
2 Σφηνάκια λιμοντσέλο, εύγευστη.
2 σφηνάκια μαστίχα, πολύ καλή.

Σύνολο στα 28 ευρώ.

Η τελική αποτίμηση κρίνεται θετική από τη μία επίσκεψη μου. Έτσι το κατάστημα παίρνει και δεύτερη ευκαιρία για δοκιμή σε τυλιχτά ή άλλα εδέσματα. Και αν αληθεύουν οι φήμες πως το αγαπημένο Μαμ Τσιτσί στην Ευγένεια έκλεισε, ίσως προταθεί για νέο στέκι της ομάδος εκτός από το Kiourtsi Kebab. Και είναι πραγματικά κρίμα, καθώς δεν θυμάμαι να καταβροχθίζω με μεγάλη ευκολία τόσα πολλά καλαμάκια κοτόπουλου και κεμπάπ, συνοδεία παγωμενης μπύρας Carlsberg. Είναι το μόνο μαγαζί που μπορώ να συναγωνιστώ στο φαγητό τον τίμιο Μπαλτάση που όπως και να το κάνεις, είναι άλλων... υψηλότερων κυβικών από εμένα (ύψους και σωματοδομής). Αν το "στρατηγείο" της ομάδος για το έτος 2015-16 δεν έχει κλείσει, θα αφιερώσω κριτική.

Ο Αλή Μπαμπά(ς) λοιπόν, δεν είναι αλυσίδα. Είναι πρόθυμος όμως να φιλοξενήσει εσάς και την παρέα σας σε έναν αξιοπρεπή χώρο. Μου κίνησε την περιέργεια για το μπιφτέκι του που δεν αναφέρει λοιπές λεπτομέρειες. Νομίζω πως οι συντοπίτες ΤΟΜΙΕ και το λαγωνικό του χώρου alexpar, θα έχουν κάτι να προσθέσουν σε αυτή την παρθενική κριτική. Το μόνο σίγουρο είναι πως κάτι αντίστοιχο θα έχετε και στην περιοχή σας!

Πάντως στην προσέγγιση του και στην εμπειρία μου μόνο κλέφτης δεν ήταν!

Υ. Γ Στα 2-3 νέα μαγαζιά που αναφέρομαι στην αρχή, αυτά είναι το Ramino και το Bar Παστουρμά. Ποιός θα κάνει την αρχή;;

Σουβλάκι & Σχάρα - Κερατσίνι, Αθήνα

Κριτικη απο τον φιλο Vageli για σουβλατζιδικο (νεου τυπου θα ελεγα) αρκετα κοντα μου που ηδη μου ειχε κινησει το ενδιαφερον λογω του φυλλαδιου του.
Κατ΄αρχάς το σημειο ειναι επανω στην πλατεια του δημαρχειου, πολλα αντιστοιχα μαγαζια δεν καταφεραν να "κρατηθουν"εκει στο παρελθον. Εχουν τη δυνατοτητα να βγαζουν τραπεζακια στην πλατεια που ιδιαιτερα τωρα για τους καλοκαιρινους μηνες ειναι μια χαρα. Ο χωρος τους ειναι αρκετα καλος αποπνεει μια αισθηση καθαριοτητας και οπως πρεπει για το ειδος του.

Η εξυπηρετηση γινεται με ταχυτητα και διαθεση για επεξηγηση. Ενα μικρο θεματακι στην τηλεφωνικη παραγγελια που δυσκολευτηκα λιγο να συννενοηθω με την κοπελα (ειμαστε και εμεις λιγο περιεργοι πελατες, ο καθενας ηθελε και απο ενα διαφορετικο τυλιχτο).

Εχω φαει εκει 3 φορες μια στο χωρο τους και δυο παραγγελιες απο τηλεφωνου, ετσι εχω μια σφαιρικη αποψη. Εχω δοκιμασει λοιπον το κεμπαπ τους το οποιο ειναι σιγουρα καλο(τελειο ειναι μονο στο σταθερο Αιβαλι κατα τη γνωμη μου). Το λεχματζουν που εχει μια λεπτη πιτα κατω και μια λεπτη απο πανω και στη μεση, νοστιμο κιμα (θα το χαρακτηριζα γευστικο), το καλαμακι χοιρινο που δεν μου πολυ αρεσε, στεγνο το βρηκα και το καλαμακι κοτοπουλο που ειναι ζουμερο και σωστα ψημενο. Μπορω να πω οτι γενικα κινειται πανω απο το μεσο ορο της περιοχης και μακαρι να διατηρηθει ετσι.

Οσον αφορα τις τιμες του ειναι στα ιδια επιπεδα με τον ανταγωνισμο 2ευρω τα τυλιχτα, και απο 7-10 ευρω οι μεριδες, δινει τη δυνατοτητα, ομως για μισες μεριδες οποτε μπορει κανεις να δοκιμασει περισσοτερα.

Εγω θα επανελθω, το γιαουρτλου του μου εχει μεινει απωθημενο, βεβαια δεν ειναι το μαγαζι που θα φυγει κανεις απο την αλλη ακρη της πολης για να το δοκιμασει παρολα αυτα για εμας που ειμαστε κοντα ειναι πολυ καλο.