Φέτος το καλοκαίρι ήρθε πιο νωρίς...
Τέλος Απρίλη και η θερμοκρασία στο κόκκινο, δεν τίθεται κάν θέμα “τι να φορέσω σήμερα ώστε να μην κρυώνω αλλά και να μη ζεσταθώ” αφού τα χειμωνιάτικα έδωσαν άρον-άρον τη θέση τους στα καλοκαιρινά (τα ανοιξιάτικα είναι περιττή και άχρηστη πολυτέλεια στις μέρες μας) είναι αυτονόητο ότι δροσίζουμε τις πατούσες μας με πέδιλο και το κορμί μας με λεπτά ρούχα.

Και κάπως έτσι, βρέθηκα ακόμη ένα Σάββατο πρωί στο κέντρο της Αθήνας για ψώνια και αργότερα για συνάντηση με αγαπημένη φίλη -που μοιραζόμαστε στην ίδια αγάπη για το κέντρο της πόλης- να βολτάρουμε στους γεμάτους κόσμο δρόμους, έχοντας στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας ότι αυτή η βόλτα θα κλείσει με φατοπότι (ως συνήθως).

Αυτή τη φορά η πείνα ήρθε πιο νωρίς......
Ίσως έφταιγε ότι είχαμε ξυπνήσει πρωί-πρωί, ίσως καλλιεργήθηκε περισσότερο από τις μυρωδιές που εισπνέαμε περνώντας έξω από τόσα φαγάδικα, το ταμ-ταμ της πείνας χτυπούσε και αμέσως πάρθηκε η απόφαση ότι ήρθε η ώρα για κάτι δροσιστικό συνοδεία τσιμπολογήματος με θέα τον ιερό βράχο της Ακρόπολης.

City zen λοιπόν, στην υποδοχή χαμογελαστή και ευγενική κοπέλα μας υπέδειξε το τραπέζι μας στο εξωτερικό μπαλκόνι από όπου και απολαμβάναμε την υπέροχη θέα.

Η αλήθεια είναι ότι τα τραπεζοκαθίσματα είναι το ένα συνέχεια του άλλου και χωρίς καμία ενδιάμεση ανάσα στο χώρο, χωρίς καμία ιδιωτικότητα στις συζητήσεις, και ο θόρυβος της πόλης σε συνδυασμό με τις φωνές των πελατών ανεβάζουν το επίπεδο της ηχορρύπανσης, με αποτέλεσμα να πρέπει να φωνάζεις κι εσύ.....
Όμως το μεγάλο ατου στο χώρο είναι η θέα που προσφέρει το City zen και όχι ο ίδιος ο χώρος.

Η εξυπηρέτηση από όλα τα παιδιά στο service άμεση και με ειλικρινές χαμόγελο.
Μόλις καθίσαμε, ήρθε νεράκι βρύσης και ποτήρια με πάγο (είπαμε καλοκαίριασε νωρίς) μαζί με τον κατάλογο ο οποίος ικανοποιεί όλη την γκάμα αναγκών (από καφέ-γλυκό-ποτό έως και κανονικό γεύμα).

Μετά από σχετική μελέτη του menu η παραγγελία μας κινήθηκε σε:
Burger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι για τη φίλη μου
Μπιφτέκι μοσχαρίσιο για μένα
2 παγωμένες μπύρες ποτήρι (οι ετικέτες σε μπύρες και κρασί είναι σχετικά περιορισμένες στα best sellers, όπου φαντάζομαι ότι “παίζουν” οι περισσότεροι -νεαροί ως επί το πλείστον- πελάτες).

Το μικρό μας τραπέζι ντύθηκε με 2 χάρτινα σουπλά και 2 set μαχαιροπήρουνων, προετοιμάζοντάς μας για το μικρό μας γεύμα.

Οι μπύρες έφτασαν λίγο νωρίτερα από το φαγητό -ευτυχώς τα πιάτα μας δεν άργησαν να έρθουν.
Τα οποία πιάτα μας ήταν δύο “πιατέλες” που η κάθε μία περιείχε το φαγητό μας, πολύ ωραία παρουσιασμένο, καθόλου προχειροφτιαγμένο, καμία τσιφουτιά σε μέγεθος μερίδας και σε συνοδευτικά (όπως πατάτες τηγανιτές & souce).
Και η γεύση επίσης πολύ καλή, τα 3 μπιφτέκια της δικής μου μερίδας ήταν ζουμερά, γεμάτα αρώματα και καρυκεύματα, με ενδιάμεσο “διαχωριστικό” ψημμένη ντομάτα, περιχυμένα με sauce και στο πλάι πατάτες τηγανητές (οι οποίες δεν έδιναν την εντύπωση προκάτ).

Το Burger επίσης πολύ καλό, μεγάλη μερίδα, νοστιμότατο, συνοδευόταν από μπωλ με πατάτες τηγανητές και 2 διαφορετικές sauces.

To νεράκι μας ανανεωνόταν πολύ συχνά, μόλις ζητήσαμε επιπλέον πάγο η ανταπόκριση ήταν άμεση, μπορώ να πω ότι η εποπτεία των αναγκών των πελατών ήταν εξαιρετική.

Check please: euro 33,00
ΟΚ., δεν μπορώ (και δεν υπάρχει λόγος διότι θα ήταν άδικο) να το συγκρίνω με άλλου επιπέδου και στυλ μαγαζιά στα οποία συχνάζω για να ικανοποιώ τους γευστικούς μου κάλυκες, αλλά οφείλω να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα -για το είδος που υπηρετεί.