ΚΗΠΟΣ

Αγίου Ιωάννου 100, Αγία Παρασκευή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινά: 13.00- 1.00 Παρασκευή - Σάββατο με ζωντανή μουσική
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ένας Κήπος έτοιμος να υποδεχτεί τους λάτρεις του καλού φαγητού, αλλά και αυτούς που αναζητούν κάτι πιο ιδιαίτερο στις γεύσεις τους είναι «κρυμμένος» στο τέλος της Αγίου Ιωάννου στην Αγία Παρασκευή.
Φρέσκες αγνές πρώτες ύλες, βιολογικά προϊόντα από το νησί της Άνδρου, κρέατα από επιλεγμένες ελληνικές φάρμες, φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά, αλλά και ευφάνταστοι συνδυασμοί δημιουργούν ένα μενού που απευθύνεται σε όλους ανεξαιρέτως.
Ο σεφ Νίκος Κουτρουμπάνος, μετά από χρόνια εμπειρίας σε γνωστά εστιατόρια, εκφράζει απόλυτα τη φιλοσοφία του χώρου: Προσεγμένες γεύσεις δημιουργικής μεσογειακής κουζίνας σε προσιτές τιμές, όπως ακριβώς δηλαδή προστάζει η εποχή.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Ένας πανέμορφος καινούριος χώρος στην Αγία Παρασκευή και πιο συγκεκριμένα -για όσους ξέρουν λίγο την περιοχή- στο τέλος της Αγ. Ιωάννου, πολύ κοντά στο Αμερικάνικο Κολλέγιο. Το μαγαζί είναι ανοιχτό από το πρωί για καφέ και μέχρι αργά το βράδυ.

Ο εξωτερικός χώρος είναι πραγματικά Κήπος. Μεγάλος χώρος με άπλα, πολλά φυτά και πρασινάδα, δεν σου κάνει καρδιά να φύγεις. Τώρα που καλοκαιριάζει είναι αρκετά ρομαντικά και ειδυλλιακά με το χαμηλό φωτισμό και την όμορφη ατμόσφαιρα είτε για φαγητό είτε για ποτό. Ο εσωτερικός χώρος είναι επίσης πολύ όμορφος. Είναι μοιρασμένος σε 3 διαφορετικούς χώρους, σαν σε δωμάτια. Στον έναν από αυτούς υπάρχει η δυνατότητα καπνίσματος, όπως επίσης και η θέα στον υπέροχο κήπο από τα παράθυρα.

Ο άλλος χώρος είναι πιο prive, διαθέτει ένα μεγάλο τραπέζι για μεγάλη παρέα που προτιμά την απομόνωση. Τέλος έχει στο βάθος και έναν ακόμη χώρο, πιο ιδιαίτερο. Στο κέντρο βρίσκεται μια μεγάλη μπάρα όπου μπορεί κάποιος να καθίσει και να απολαύσει το ποτό του. Κυριαρχούν τα γήινα χρώματα, κυρίως το λαδοπράσινο και το γκρι αλλά υπάρχουν και πινελιές του κόκκινου για να κάνουν την αντίθεση και να δώσουν έναν άλλο τόνο και στιλ στο μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη και υποδειγματική σε όλα: την υποδοχή, την παραγγελία, τις επεγηγητικές διευκρινίσεις επί του μενού, το σερβίρισμα, την προθυμία, το χαμόγελο, τον επαγγελματισμό.

Ως προς το φαγητό, θα το κατέτασσα στη ελληνική δημιουργική κουζίνα με πρωτότυπους συνδυασμούς γεύσεων και υλικών. Το μενού περιλαμβάνει πολύ πρωτότυπα ορεκτικά σε μεγάλη ποικιλία, κυρίως πιάτα με όλα τα είδη κρεάτων και 1-2 επιλογές σε ψάρι, σαλάτες, pasta και risotto.
Με την παρέα μου λοιπόν παραγγείλαμε τα εξής:

- μπρουσκέτες με ψητά λαχανικά πασπαλισμένες με τυρί οι οποίες ήταν δροσερές, νοστιμότατες και αρκετά χορταστικές

- φάβα Σαντορίνης με φρέσκο κρεμμυδάκι και κάππαρη

- σαλάτα μεσογειακή με βολάκι Άνδρου, ντομάτα, αγγούρι, πιπεριά, ρόκα, ελιές κάππαρη και κρητικό παξιμάδι, πολύ πρωτότυπος και ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός που μας άρεσε πολύ. Είχε φρεσκάδα, νοστιμιά και μια δροσιά αποτέλεσμα των παραδοσιακών γεύσεων της νησιωτικής Ελλάδας

- λιγκουΐνι με καπνιστό σολωμό και κρέμα αρωματισμένο με φινόκιο, κατέφτασε αχνιστό και γεμάτο μυρωδιές που δεν άφησε κανέναν ασυγκίνητο

- κοτόπουλο μπουτάκι στη σχάρα με πουρέ πατάτας και λαχανικά, ζουμερό και νόστιμο

- μοσχαράκι οσομπούκο με καπνιστό πουρέ καρότου το οποίο ήταν ίσως το πιο εντυπωσιακό και απογειωτικό πιάτο της βραδιάς. Το μοσχαράκι έλιωνε στο στόμα με τον πουρέ καρότου να συνδυάζεται μοναδικά και να αφήνει μια απίστευτη γεύση στον ουρανίσκο. Όμως και η παρουσίαση του πιάτου ήταν όμορφη: στο κέντρο του πιάτου το μοσχαρίσιο κότσι με το μεδούλι του μαζί με κουταλάκι έκανε τη διαφορά

- τιραμισού με κρέμα μασκαρπόνε και αρωματισμένο με καφέ εσπρέσσο, φρεσκότατο και πάρα πολύ νόστιμο και δρσερό χωρίς να λιγώνει, με ελαφριά γεύση και σπιρτάδα

- πανακότα με σιρόπι καραμέλας, ελαφριά και με ωραίο άρωμα

- 2 ποτήρια κόκκινο κρασί

Στην αρχή μας ήρθε για καλωσόρισμα ντιπ και ελιές. Στα συν το φρεσκοψημένο ψωμάκι, ενώ στα μείον το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώνεται άμα τη αφίξει στο χώρο (μην τυχόν και δεν προλάβουν να σου το χρεώσουν).

Ο κατάλογος γενικότερα έχει αντιπροσωπευτική ποικιλία εδεσμάτων για όλα τα γούστα. Οι τιμές του γι΄ αυτό που προσφέρει αλλά και για το περιβάλλον το οποίο είναι φανταστικό είναι αρκετά προσιτές. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 65 ευρώ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Πιστεύω ότι κανείς δεν θα μείνει δυσαρεστημένος, καθώς θα αποζημιωθεί από την απόλαυση μιας γευστικής εμπειρίας σε έναν όμορφο κήπο.

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Τέλη Αυγούστου, ο καιρός στην Αθήνα είναι πολύ καλός, κάνει αρκετή ζέστη και η πρόταση φίλου που μένει στην Αγία Παρασκευή για βραδινή έξοδο για φαγητό στον "Κήπο", στο τέρμα της Αγίου Ιωάννου έγινε με ευχαρίστηση δεκτή από την πενταμελή παρέα. Παρασκευή βράδυ, στον υπέροχο εξωτερικό χώρο έχουν καθίσει ήδη αρκετές παρέες.

Να ξεκινήσω από τον χώρο: Εκτιμώ ότι αποτελεί το δυνατό σημείο του "Κήπου"! Πανέμορφος χώρος με δέντρα, φυτά. Τα τραπέζια απλώνονται σε τρία επίπεδα και απέχουν μεταξύ τους αρκετά, ώστε όλοι οι πελάτες να κάθονται άνετα. Η διακόσμηση καλόγουστη, τόσο στον τεράστιο εξωτερικό, όσο και στον πολύ μικρότερο, αλλά προσεγμένο εσωτερικό χώρο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, γρήγορη, αλλά σου δίνουν την αίσθηση ότι υπάρχει κάποιο άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλά και μερικές φορές σαν "αυτοεκπληρούμενη προφητεία", αυτό πράγματι συμβαίνει. Γενικά, όμως, όλοι οι άνθρωποι του καταστήματος ήταν ευγενέστατοι και πρόθυμοι να ανταποκριθούν στα αιτήματα των πελατών.

Σχεδόν αμέσως μόλις φτάσαμε μια εξυπηρετικότατη υπεύθυνη μας πρότεινε ένα τραπέζι έξι ατόμων σε πολύ καλή θέση στο κέντρο του δεύτερου επιπέδου του χώρου. Καθίσαμε άνετα και μετά από λίγο μας έφεραν τους προσεγμένους καταλόγους, για να αποφασίσουμε τι θα παραγγείλουμε.

Μέχρι να παραγγείλουμε, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ένα μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού, αλλά η δίψα μας απέτρεψε από το να ζητήσουμε νερό βρύσης. Παράλληλα, προσφέρθηκε σαν καλωσόρισμα πολύ εύγευστο ψωμάκι συνοδευόμενο από καλής ποιότητας ελιές και ένα συμπαθητικό ντιπ τυριού.

Έχοντας ολοκληρώσει τη μελέτη του καταλόγου, αλλά και μετά από σύντομη ενημέρωση από τον υπεύθυνο για δυο-τρία πιάτα εκτός καταλόγου, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- Χορτοτυρόπιτα: Πολύ νόστιμη, με σωστή αναλογία χόρτων-τυριού, από τα πιάτα που μας άρεσαν πολύ.

- Κεφτέδες: Σερβιρίστηκαν με κόκκινη σάλτσα, εύγευστοι μεν, συνηθισμένη η γεύση τους, χωρίς κάτι το διαφορετικό δε.

- Μεσογειακή σαλάτα: Ελαφρώς πειραγμένη εκδοχή της παραδοσιακής χωριάτικης, με καλής ποιότητας λαχανικά και σε ικανοποιητική ποσότητα. Εξαιρετικό το βολάκι Άνδρου που αντικαθιστά τη φέτα!

- Ανάμικτη σαλάτα: Αποτελείτο από εύγευστα, φρεσκοκομμένα πράσινα λαχανικά, με συμπαθητικό ντρέσινγκ και αυτή σε ικανοποιητική ποσότητα.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο: Σερβιρίστηκε με πατάτες φούρνου και ένα μικρό τυρόψωμο. Πολύ καλή η γεύση του, από τα πιάτα που μας ικανοποίησαν γευστικά.

- Μπουτάκι κοτόπουλο φιλέτο με πουρέ πατάτας και ψητά λαχανικά: Ίσως το φιλέτο από μπούτι κοτόπουλο να χρειαζόταν λίγο ψήσιμο παραπάνω, πολύ καλός ο πουρές πατάτας, τα ψητά λαχανικά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Σολομός σχάρας: Σερβιρίστηκε γαρνιρισμένος με καλής ποιότητας ρύζι. Ήταν τέλεια ψημένος, τόσο ώστε να κρατάει τα υγρά του, πραγματικά πολύ καλό πιάτο.

- Καρμπονάρα: Σωστά βρασμένο το σπαγγέτι, πλούσια, ίσως κάπως βαριά (για τα γούστα μου τουλάχιστον) η σάλτσα, ικανοποιητικότατη η μερίδα.

- Μπριζολάκια χοιρινά: Σερβιρίστηκαν με πατάτες φούρνου, σωστά ψημένα, χωρίς όμως να έχουν κάποια ξεχωριστή γεύση.

Έχοντας ολοκληρώσει το φαγητό, ζητήσαμε για επιδόρπιο:
- Πιατέλα φρούτα: Ολόφρεσκα κομμάτια από καρπούζι, πεπόνι και μπανάνα, πολύ καλής ποιότητας.

- Μπανόφι σοκολάτα: Προσωπικά δεν μου πολυάρεσε, οι δύο φίλες της παρέας το βρήκαν πολύ νόστιμο...

- Πανακότα με σιρόπι καραμέλα: Συμπαθητική, συνηθισμένη πανακότα.

Λίγο μετά ζητήσαμε το λογαριασμό. Προς έκπληξή μας ένας σερβιτόρος μας έφερε μια ακόμα πιατέλα φρούτα. Προφανώς ήταν το κέρασμα που ήθελαν να προσφέρουν, αλλά τους εξηγήσαμε ότι η μία πιατέλα φρούτων που είχαμε παραγγείλει ήταν αρκετή. Διέκρινα κάποιον εκνευρισμό στη συνεννόηση μεταξύ των σερβιτόρων και θα περίμενα η πιατέλα φρούτων που είχαμε παραγγείλει και ήδη είχε φτάσει στο τραπέζι μας, να μην χρεωθεί, να θεωρηθεί κέρασμα. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και στο λογαριασμό υπήρχε κανονικά η χρέωση. Αυτό ήταν και το μοναδικό "φάουλ" στην εξυπηρέτηση...

Το κόστος (μαζί με κάποια μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό και αναψυκτικά) έφτασε τα 26-27 ευρώ το άτομο. Σίγουρα δεν είναι πανάκριβο, γι' αυτά που προσφέρει, αλλά θεωρώ το ότι το value for money θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Καταληκτικά, γνώμη μου είναι ότι όσο κρατάει η καλοκαιρία αξίζει κάποιος να κάνει μια επίσκεψη στον "Κήπο"! Και μόνο ο θαυμάσιος εξωτερικός χώρος θα τον αποζημιώσει...

Ιούλ

Περιβάλλον εστιατορίου αλλά μικρά ακατανόητα λάθη σε λεπτομέρειες σε κάνουν να αμφιβάλλεις αν τελικά είσαι σε εστιατόριο ή σε μια αρκετά καλή ταβέρνα.

Πρώτη εντύπωση από το χώρο καλή, το προσωπικό σε οδηγεί στο τραπέζι σου δίνοντας σου τις περισσότερες δυνατές εναλλακτικές.

Κάθεσαι, σερβίρουν εμφιαλωμένο νερό από πλαστικό μπουκάλι (fail 1). Οι κατάλογοι έρχονται σε χρόνο dt. Για την ακρίβεια δεν είναι κατάλογοι αλλά μια σελίδα Α4 με τυπωμένο το menu (Fail2). To menu είναι σχετικά περιορισμένο αλλά θεωρητικά όλα τα καλά εστιατόρια σερβίρουν συγκεκριμένα πράγματα όποτε οκ με αυτό. Το περιεχόμενο του menou προβληματίζει (fail 3) λίγο μιας και δεν έχει κάτι να σου τραβήξει την προσοχή. Οι περιγραφές όπως αποδεικνύεται στη συνέχεια αδικούν το πιάτο που τελικά σου σερβίρουν. Εγώ πχ πήρα φιλέτο κοτόπουλο και από την περιγραφη στο "menu" φαντάστηκα ότι θα έρθει κάτι σαν αυτό που μου έφτιανε η μάνα μου όταν ήμουν μικρός. Αντίθετα ήρθε ένα καλοψήμενο φιλέτο, ζουμερό με μια τραγανή και νόστιμη κρούστα, σε ένα όμορφα στημένο πιάτο, ιδιαίτερα νόστιμο. Το πιάτο της συνοδού μου επίσης νόστιμο και καλοψημένο (ριζότο με μανιτάρια) Τα ορεκτικά ήταν συμπαθητικά όμορφα στημένα πιάτα συμπαθητικά σε γεύση. Βεβαία το ότι παρήγγειλα φιλέτο κοτόπουλο δείχνει ότι είναι περιορισμένες οι επιλογές.

Το servis χαρακτηρίζεται από μια υπερπροσπάθεια που μάλλον έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Τα ορεκτικά ήρθαν γρήγορα και σχεδόν αμέσως τα κυρίως χωρίς να έχουμε προλάβει να τελειώσουμε τα ορεκτικά. (fail4) Μια ακατανόητη βιασύνη στο σερβίρισμα τη στιγμή που το μαγαζί είχε 2-3 παρέες (είχαμε πάει σχετικά νωρίς) το οποίο σε αγχώνει και σου δίνει μια αίσθηση ταβέρνας( άντε να φάτε να φύγετε) ενώ είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτή η πρόθεση του καταστήματος. Χαρακτηριστικό του υπερβολικού άγχους για εξυπηρέτηση είναι ότι όταν παραγγείλαμε επιδόρπιο ο αρχι σερβιτόρος ήρθε και μας ζήτησε συγγνώμη για την καθυστέρηση ενώ δεν πρέπει να είχαν περάσει ούτε 10 λεπτά από τη στιγμή που το παραγγείλαμε.

Το επιδόρπιο ήταν ολόφρεσκο και νόστιμο. Γενικά στη κουζίνα ο σεφ κάνει αρκετά καλή δουλειά.

Συνοψίζοντας είναι ενα συμπαθητικό μαγαζί με πολύ ωραίο χώρο, νόστιμο φαγητό σε λογικές τιμές, συμπαθητικό service αλλά λίγο φτωχό menu με την έννοια οτι δεν έχει κάτι που να μην έχεις ξαναφάει και να σου τραβήξει την προσοχή.

Με μικρές διορθώσεις θα μπορούσε να γίνει ιδιαιτέρα καλό.

Δεν αποκλείεται να ξαναπάω....

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Παρακαλουθω συστηματικα πολύ καιρο τωρα το ask for food και αποφασισα και εγώ, μιας και ειμαι σε εβδομαδιαια βαση κυνηγος γαστρονομίας να αρχισω να περιγράφω τις εμπειριες μου θετικες ή μη...

Παρασκευη απογευμα αποφασισαμε να βγουμε την καθιερωμενη εξοδο μας. Ψαξαμε σε καποια απο τα καλά, του κεντρου των Αθηνών αλλά 7 η ωρα ήταν ήδη αργα..!! 'Ολα κλεισμένα! Ευχάριστο αυτό, άσχετα που δεν βρήκαμε, μέσα στην όλη οικονομική κατρακύλα της αγοράς.
Αποφασίσαμε λοιπόν να κινηθούμε σε κοντινη ακτίνα δρασης και καταλήξαμε στον Κήπο..

Ο χωρος καλός, απλός, χωρις κάποια ιδιαίτερη ταυτότητα, αλλα δροσερός, καλοκαιρινός και μέχρι εκει..!
Το μενου φτωχο χωρίς κατι το ιδιαίτερο... ένα πιατο βρε παιδι μου να σου τραβήξει την προσοχή..!

Μετά απο ενα 5λεπτο διερέυνησης του μενού.. έρχεται ο αρχισερβιτόρος!! (ο θεός να τον κανει.. αγενής και ειρωνικος σε όλα τα τραπέζια!!! )και ρωταει αν αποφασισαμε ή προσπαθούμε να μαθουμε απεξω το μενου!!!

Κοιταζόμαστε παγωμενοι... και λογω της κουρασης και της γενικα καλής διάθεσης αποφασιζω να μην απαντήσω... και συνεχιζω σαν να μην συμβαινει τιποτα, οπου μεχρι και η γυναίκα μου απορησε απο την ηρεμία μου.. Πρεπει να ομολογήσω οτι τοσα χρονια ποτέ μα ποτέ κανένας σε κανένα καφε-εστιατοριο-μεζεδοπωλείο ακομα και καταγώγειο, δεν μου εχει μιλήσει έτσι γιατι ειμαι πολυ ευγενικός και ίσως και με το παραπάνω.

Συνεχίζουμε λοιπόν με την άφιξη των πιάτων...
Χορταροτυρόπιτα... με γαρνιτουρα μαρουλακι mix απο το ίδιο mix της σαλάτας με το Αβοκάντο...
Η πιτα γευστικα ειναι σαν να ετρωγες απο φούρνο συνοικιακό ή αλυσιδα..
Η σαλάτα μαρουλακι αβοκαντο παρμεζάνα, και αφηστε την πρωτοτυπία και την φαντασία σας να καλπάσει..

Ψητά λαχανικά.. με καμμενη μελιτζάνα και μανιτάρια και βέβαια αφου στοιχίζει και κατι παραπάνω απο 7€ αν θυμάμαι καλα... η πιπεριτσα είναι με ολη την φλούδα..!!
Και για τέλος ενα κοτσι το οποίο παραγγείλαμε ισα για να φαμε γιατι ειχαμε να το πω απλά ξενερώσει την ζωή μας... Το Κότσι ήταν απλό, καλοψημενο και ζουμερό, σε σημείο να ενοχλεί λιγο ο απόηχος κρεατίλας απ την ελλειψη μπαχαρικων.. μαριναρισμαρος κλπ.. Δεν μπορω να πω.. εχω φαει και χειρότερα κοτσια..!
Και δεν μας εφτανε ολο αυτο... θελαμε και μπανοφι... τι να λεμε...!!

Πρεπει να αναφερθώ επίσης στην γκρίνια και απο τα γυρω τραπεζια... για ορεκτικα που δεν ήρθαν ποτε.. κλπ.. κλπ..
Συνολο ολα τα παραπάνω συμπεριλαμβανομένης μιας φιάλης κρασιού αξίας 18€ (φιάλη οξυγόνου θα ήταν πιο χρήσιμη) συνολο 71,50€... με τις υγείες μας..!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Πρόσφατα επισκεφτήκαμε το εστιατόριο το οποίο βρίσκεται λίγο πριν το Αμερικάνικο Κολλέγιο σε μια κατά τα άλλα πολύ ήσυχη περιοχή, επί της Αγίου Ιωάννου, σε ένα πραγματικά καταπράσινο ξέφωτο.
Ήταν η δεύτερη παρουσία μας στο εν λόγω μαγαζί και οι εντυπώσεις που μας άφησε ήταν το ίδιο άριστες όπως και την πρώτη φορά που βρεθήκαμε εκεί εντελώς τυχαία.

Καταρχήν, ο χώρος του εστιατορίου, τόσο εσωτερικά όσο και ο κήπος του είναι πολύ μεγάλος μα πολύ μεγάλος όμως, ιδιαίτερα καλαίσθητος και φωτεινός. Μάλιστα ο κήπος του την άνοιξη με την ποικιλία των φυτών και τη σκιά των δέντρων που διαθέτει, θα είναι ένας ιδανικός χώρος για να απολαύσει κανείς το φαγητό ή το ποτό του. Θέμα δυσκολίας στο πάρκινγκ δεν αντιμετωπίσαμε.

Κατά την προσωπική μου γνώμη το Α και το Ω ενός εστιατορίου ειναι η ποιότητα του φαγητού που προσφέρει σε συνδυασμό βέβαια με το κόστος. Καλός ο χώρος και η εξυπηρέτηση, αλλά αν δε φας καλά δεν φεύγεις ευχαριστημένος, ούτε δίνεις 2η ευκαιρία σε κάποιο εστιατόριο τη σήμερον ημέρα.

Άρα πάμε στο ψητό.
Το φαγητό το οποίο δοκιμάσαμε ήταν γευστικότατο, ικανοποιητικές οι μερίδες για 2 άτομα ενώ τα υλικά ήταν εξαιρετικής ποιότητας. Συγκεκριμένα, για το καλοσώρισμα μας έφεραν ένα ντιπ μελιντζανοσαλάτας καπνιστής με πιττάκια, γευστικότατα και ότι έπρεπε για να μας ανοίξει η όρεξη. Έπειτα, παραγγείλαμε τη Μεσογειακή σαλάτα, φάβα( φανταστική με το λάδι τρούφας, τρομερός συνδυασμός ), τραγανές φλογέρες φέτας με μέλι και σουσάμι, ενώ για κυρίως δοκιμάσαμε μοσχαρίσο μπιφτέκι με χειροποίητες πίτες, πατάτες φούρνου και ψητά λαχανικά όπως και μπουτάκια κοτόπουλου με πουρέ και λαχανικά.

Το μενού είχε πολλές επιλογές για όλα τα γούστα και σύμφωνα πάντα με το πνεύμα της εποχής, μιας και υπήρχε και ένας έξτρα κατάλογος με σαρακοστιανές λιχουδιές.

Όλα τα ανωτέρω κόστισαν 40 ευρώ, τιμή λογικότατη για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Φύγαμε κατευχαριστημένοι και κυρίως χορτασμένοι και ο Κήπος δίκαια μπήκε υψηλά στη λίστα των επιλογών μας σε περίπτωση που θέλουμε να απολαύσουμε στο μέλλον ποιοτικό φαγητό σε ενα ήρεμο, καθαρό και άνετο περιβάλλον.

Αυγ

Καλησπέρα σας,

είναι η πρώτη μου κριτική.Μένοντας στην περιοχή, επισκεφθήκαμε με τη σύζυγό μου το εν λόγω εστιατόριο χθες το βράδυ.

Ο κήπος του είναι ωραίος και άνετος.
Η μουσική εξαιρετική και σε σωστή ένταση.
Το service ευγενικό αλλά αμήχανο.
Το φαγητό ήταν μέτριο και η αίσθηση που μας έμεινε, είναι το υπερβολικά υψηλό κόστος γι' αυτό που προσφέρει.

Παράδειγμα:
1 σαλάτα carpese με έτοιμη σάλτσα pesto βασιλικού barilla απο το super market στοιχίζει 9,5€
1 pizza με προσούτο στοιχίζει 13€ (αρκετά γευστική)
1 ποτήρι λευκό κρασί 5,5€
και το αποκορύφωμα: 1 μπύρα fisher 500ml σε ποτήρι 5€ (σε σπασμένο ποτήρι, δυστυχώς το ανακάλυψα στο τέλος)
Χρέωσαν το νερό 1,5€ (το έφεραν χωρίς να ρωτήσουν)
και το ψωμί για 2 άτομα 2,5€

Πραγματικά θεωρώ τις τιμές εξωφρενικές για αυτό που προσέφεραν.
Για να έχεις τέτοιες τιμές πρέπει να προσφέρεις καταρχήν εξαιρετικό φαγητό.
Αυτό δυστυχώς σε αυτό το εστιατόριο δεν συμβαίνει.

Επίσκεψη στο εστιατόριο 25/8/2015