12 Νοε 2016

Λογικά όλοι σας θα έχετε ακούσει τη λέξη scouting, ειδικά όσοι ασχολείστε και με τον αθλητισμό! Το scouting αφορά κάποιον προσεχή αντίπαλο για να ξέρουν τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του, ταυτόχρονα όμως χρησιμοποιείται για να κατασκοπεύσεις και πιθανούς παίκτες που επιθυμείς να εντάξεις στο δυναμικό σου. Η επιλογή πρέπει να είναι προσεκτική καθώς μιλάμε για μεγάλα χρηματικά ποσά που απαιτούνται να δαπανηθούν. Θα πρέπει λοιπόν να κρίνεις πολλά δεδομένα ώστε να κάνεις τη σωστή επιλογή και να μη χρειαστεί να ξαναδαπανήσεις χρήματα για να τον αλλάξεις. Ειδικά σε μικρές ηλικίες μπορείς να μοσχοπουλήσεις κιόλας αργότερα τον παίκτη!

Εμείς σαν γνήσια τέκνα του Ask4food τι κάνουμε γι'αυτό;Ουσιαστικά είμαστε σκάουτερς και παραθέτουμε την εμπειρία μας με αρκετά δεδομένα ώστε να ελαχιστοποιήσετε την πιθανότητα φόλας! Και εσείς μπορείτε να κρίνετε ψηφίζοντας την, αλλά όχι μετά να παίρνετε πίσω την ψήφο σας, επιβραβεύοντας τον κόπο μας και τη διάθεση μας. Αλλιώς μην ψηφίζετε καν... ε φίλε Dafy?

TO ΜΑΚΑΡΟΝΙ λοιπόν!!! Άγνωστο εντελώς στο σάιτ... μια μικρή κουκιδίτσα στον γαστρονομικό χάρτη και μια σχεδία στον ωκεανό....

Η σχέση με το Μακαρόνι έχει εξελιχθεί από τον Ιούλιο σε σχέση αγάπης! Ναι, δεν πρόκειται για μια ανακάλυψη ούτε για κάποιο μαγαζί που θα σου προτείνει πως ο Έρος Ραμαζότι τρώει την πάστα του στο εξοχικό του ή στις διακοπές του στη Σαρδηνία. Αυτό που κάνει όμως το κάνει με αγάπη και το κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!

Ο κυριότερος λόγος λοιπόν που δεν έχω γράψει κριτική αν και έχω πάει 5-6 φορές από τότε, είναι πως δεν θέλω να το "κάψω" σαν μαγαζί μετά από κριτική μου. Και το λέω αυτό γιατί μετά από κάθε κριτική, όσο να'ναι θες να γνωρίσεις κάποιο καινούργιο μαγαζί. Εδώ, έκανα πολλές επισκέψεις και το τρέναρα γιατί απολαμβάνω κάθε φορά το φαγητό μου και δεν ασχολούμαι με λεπτομέρειες.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν η επιχείρηση άνοιξε με σκοπό να έχει target group τους ξενύχτηδες του Παρασκευοσαββατοκύριακου ή για να ΄"τσιμπήσει" πελατεία από τα παρακείμενα Strega, Feticcio και Φράουλα. Εύχομαι να είναι αυτόφωτοι! Και νομίζω πως είναι!

Σαν χώρος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερος, έχει εξωτερικό χώρο που περιβάλλεται από πλέξιγκλας αλλά δεν θα κρυώσετε τον χειμώνα. Μέσα επίσης είναι πολύ μικρός ο χώρος και δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες πλην της τουαλέτας που είναι αρκετά καθαρή και δεν θα έχετε δυσάρεστες συνέπειες.

Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική, με γνώση του αντικειμένου. Φιλικότατοι και διακριτικοί. Μόνο στην τελευταία μας επίσκεψη είχαμε θεματάκια, κατα 99.9% γιατί το παιδί ήταν στη δουλειά το πολύ 2 μέρες. Ξεχνούσε πράγματα, σέρβιρε τα ποτά στο διπλανό τραπέζι πρώτα αν και είχαμε καθίσει νωρίτερα και φυσικά ξεχνούσε κάποια πράγματα. Το αποκορύφωμα και μέγα φάουλ ήταν που όταν έφερε τα πιάτα μας για να τα σερβίρει, τοποθέτησε τον δίσκο στο διπλανο τραπέζι που καθόντουσαν πελάτες. Λάθη απειρίας. Και κάτι τελευταίο. Νερό νομίζω φέρνουν μπουκάλι χωρίς να ρωτήσουν και το χρεώνουν, αν και στα ψωμάκια μας ρώτησαν πόσα επιθυμούμε γιατί χρεώνονται με το κομμάτι. Κέρασμα δεν παίζει.

- Ο λόγος που πάω είναι φυσικά για το φαγητό! Στις σαλάτες δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάποια που να με ξετρελάνει ούτε σε γεύση ούτε σε φαντασία. Είναι οι γνωστές (σίζαρς, ρόκα, καπρέζε και άλλες 3-4). Κάτι δεν κάνουν καλά και δεν παραγγέλνω συχνά. Φρέσκες μεν αλλά άγευστες.

- Υπάρχουν κάποια ορεκτικά τύπου τορτίγιας και άλλα που δεν θυμάμαι καλά αυτή τη στιγμή γιατί επικεντρώνομαι κάθε φορά στο... ΜΑΚΑΡΟΝΙ! Και μιλάω κυρίως για ριγκατόνι με λάιμ. Κάθε φορά που τρώω λοιπόν ζυμαρικά ΠΟΤΕ δεν μου έχουν έρθει λασπωμένα ούτε σκληρά για να μη μπορώ να τα μασήσω. Η ποσότητα είναι ακριβώς όση χρειάζεται για να ικανοποιηθείς, χωρίς να σκάσεις. Όσο για τη σάλτσα;Πολύ νόστιμη, με τρυφερές μπουκιές χοιρινών φιλέτων, κρεμμύδι (που δεν ακούγεται) σβησμένο με κρασί και λάιμ. Να τα δοκιμάσετε οπωσδήποτε, στα 6.4 ευρώ!

- Εξαιρετικά επίσης και τα ριγκατόνι με κρέμα παρμεζάνας και προσούτο. Βαριά, μπελαλίδικη γεύση που μένει στο στόμα. Οverdose από τυρί, εγώ έριξα και το έξτρα τριμμένο και έσκασα και από τη γεύση και από τη συνταγή. Προτιμήστε τη ένα κρυό χειμερινό βράδυ. Νομίζω η τιμή είναι στα 8.7 ευρώ.

- Κανελόνια ημέρας στα 6.5 ευρώ. Ο φίλος Λε Μεσσάλ ακόμα παραμιλάει από τη γεύση τους. Έρχονται καυτά και ζουμερά, με το τυράκι να λιώνει και να ακούγεται και τον κιμά να είναι πολύ γλυκός και φρέσκος. Απόλυτο value for money.

- Πίιιιτσα! Ναι τη φοβηθήκαμε να πω την αλήθεια αλλά τέτοια μπισκοτένια και κρατσανιστή ζύμη δεν έχω ξαναδεί. Η τιμή της είναι κάτω των 10 ευρώ και η γεύση απόλυτα ισορροπημένη με σωστή αναλογία τυριού και υλικών. Αγαπημένη μου πάντως ήταν με προσούτο και ρόκα.

- Εξαιρετικά και τα μπιφτέκια γαλοπούλας που παίρνει η κοπέλα του φίλου λόγω διατροφής. Ζουμερά και ελαφριά για τον τύπο τους συνοδευόμενα με μπόλικο ρυζάκι (και λίγο καστανό! ).

- Τα ποτά και αναψυκτικά είναι 1 κλικ πιο ακριβά νομίζω για τον τύπο του μαγαζιού. Η μεγάλη βαρελίσια μπύρα αν δεν απατώμαι κοστίζει 5.5 ευρώ οπότε σε φρενάρει για να πάρεις και δεύτερη ώστε να κάνεις κραιπάλη. Τέλος για γλυκά δεν θυμάμαι πολλά πράγματα γιατί ακριβώς δίπλα υπάρχει ζαχαροπλαστείο (το Πρώτο) αλλά κυρίως σε πολύ κοντινή απόσταση βρίσκεται ο Κωνσταντινίδης και τα μιλφέιγ του! Α! Και η Δέσποινα. Μόνο μια φορά είχα παραγγείλει γλυκό χωρίς να θυμάμαι πολλά... οπότε...

Κλείνοντας θα πω.... ΝΑ ΠΑΤΕ! Δεν πρόκειται για επίσημη έξοδο, προσφέρεται για κάτι πιο χαλαρό. Εγώ πάντως κάθε φορά περιμένω πως και πως για να πάω και ευτυχώς έχω βρει κάποιους συμπαραστάτες που έχουν κολλήσει κι αυτοί μαζί του! Μπορώ να μείνω όλη μέρα νηστικός για να περιμένω το βράδυ και να φάω ριγκατόνι και πίτσα...

Και όλο λέω να δοκιμάσω τα τορτελίνια τους αλλά πως....

Μήπως να το αναδείξουμε σε νέο διαμαντάκι ;;;

22 Μαι 2017

Απέναντι από την (μάλλον) πιο διάσημη κρεπερί των νοτίων προαστίων (Feticcio) βρίσκεται μια τρατορία, μικρή στο μάτι, μα μεγάλη εκεί που έχει σημασία. Το Μακαρόνι.

Στο Μακαρόνι δεν θα πάει κάποιος που θέλει να γιορτάσει την 19η επέτειό του με την καλή/ό του, καθώς ο χώρος τους μολονότι έχει ποιοτικά τραπεζοκαθίσματα (ειδικά στο εσωτερικό) και είναι πολύ καθαρός και προσεγμένος, σίγουρα δεν είναι αυτό που ψάχνει εκείνος που θέλει ένα ρομαντικό δείπνο με κεριά.

Δεν θα πάει ούτε αυτός που θέλει να κάνει το τραπέζι γενεθλίων του, βλέπετε το Μακαρόνι είναι σχετικά μικρό και δεν ενδείκνυται και για πολύ τζερτζελέ.

Έτσι, δεν θα πάει ούτε αυτός ο οποίος θέλει να κάνει κέφι.

Μάλλον, δεν θα πάει ούτε εκείνος που χθες ήταν στα Fridays, προχθές στο Amigos και πριν 2 βδομάδες στη μπιφτεκούπολη.

- Τελικά θα πάει κανείς στο Μακαρόνι?

- Αμέ!

Θα πάει ο λάτρης των ζυμαρικών που έχει βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια και θέλει να δοκιμάσει κάποια πιο πρωτότυπα πιάτα όπως ζυμαρικά με lime και τέλεια ψημένα χοιρινά φιλετάκια (σούπερ πιάτο), με ginger και τέλεια ψημένα κοτο-φιλετάκια και άλλους ιδιαίτερους συνδυασμούς που δύσκολα θα βρει αλλού. Άλλες φορές βέβαια θα πάει για τα ζυμαρικά φούρνου τους, ή τα κανελόνια τους ή τα φρέσκα ζυμαρικά τους (ταλιατέλες, τορτελίνια, ραβιόλι) ή απλώς για την φρεσκοτριμμένη παρμεζάνα που έρχεται μαζί με κάθε πιάτο για να βάλει όση θέλει.

Θα πάει και αυτός που του αρέσουν οι νόστιμες πίτσες τους με την πλούσια μοτσαρέλα και τη λεπτή και αφρατοτραγανή, στις άκρες, ζύμη. Μάλλον θα διαλέξει τη ρόκα-προσούτο, τη μαργαρίτα ή τη σπέσιαλ, καθώς στην «πεπερόνι» ίσως του φαίνεται λίγο άγευστο-light το αγαπημένο κατά τα άλλα αλλαντικό.

Σίγουρα θα πάει και εκείνος που θέλει να φάει ποιοτικά χωρίς να δώσει ένα σκασμό λεφτά. Αυτός που θέλει να χορτάσει χωρίς να σκάσει. Και ξέρει ότι στο μακαρόνι θα το πετύχει με λιγότερα από 10€ (όπως εγώ που σε καμία από τις δύο επισκέψεις μου δεν έδωσα πάνω από 9€ για το φαγητό). Διότι ζυμαρικά και πίτσες κοστίζουν κατά μέσο όρο 2-4 ευρώ φθηνότερα από τις τιμές που θα τις βρει στις πιο πολλές τρατορίες (ζυμαρικά 5,4-10,9€ και πίτσες 7,5-9,5€). Αν πάλι θέλει να σκάσει θα δώσει 12-14€.

Μάλλον θα πάει και αυτός που δουλεύει στην περιοχή και ψάχνει κάτι ποιοτικό, γρήγορο και με κόστος φυσιολογικό έτσι ώστε να μπορεί να το πάρει και την επόμενη μέρα. Και τη μεθεπόμενη. Και την παραμεθεπόμενη.

Θα πάει αυτός που στην «Αναζήτηση εστιατορίου με κριτήρια» βάζει >75% στη Γεύση και αφήνει το Χώρο κενό.

Και αυτός που του αρέσει να βλέπει το πιάτο του προσεγμένο και όμορφα σερβιρισμένο.

Και αυτός που μένει ικανοποιημένος από την ευγενική ιδιοκτήτρια (suppose) που επωμίζεται το σερβίρισμα.

Θα πάει και ο κάτοικος της Γλυφάδας να πάρει πακέτο για το σπίτι. Μάλλον η γυναίκα του δεν θα μαγείρεψε για να τον «αναγκάσει» να φέρει κάποια νοστιμιά από το Μακαρόνι.

Ααα ξέχασα και τον πιο σημαντικό. Θα πάει και αυτός που του αρέσει να πηγαίνει σε Τίμια μαγαζιά. Να τα απολαμβάνει, αλλά και να τα στηρίζει.

07 Μάρ 2016

Σαν γεύση τα μακαρόνια του ειναι πολύ ωραια... Ζητήσαμε 2 μεριδες μακαρονια κοτόπουλο η μια ηταν με λιγκουνια η αλλη η μερίδα με πένες... Τα λιγκουνινια μας πεσανε λίγο βαρια αλλα οι πένες ηταν πολυ καλες..

Σαν εξυπηρέτηση ηταν αμεση και ευγενική..

Ο χώρος ήταν λιγο κρυος..

Τα πιατα κόστισαν 14 ευρώ μαζι με το νερό φαγαμε χορτασαμε και πληρώσαμε πολυ λίγα λεφτά... Αν θελτε να φατε οικονομική και ποιοτική μακαρονάδα πιστεύω ειναι μια πολύ καλγ πρόταση.