09 Νοε 2018

Ευτυχώς για όλους μας, σήμερα θα τα πω σύντομα. Αυτές οι "λίστες" τελικά έχουν καταστρέψει κόσμο. Κάνεις αναζήτηση τις τοπ διευθύνσεις με το καλύτερο φαλάφελ και το περίφημο project μοστράρεται παντού σαν πλύση εγκεφάλου. Λες κοντά είναι, ας δω τί παίζει, κι ας έχεις αλλεργία με την ίδια τη λέξη project. "Ναι χρυσή μου, να σε πάρω αργότερα γιατί είμαι στη μέση ενός project?" Αν ήσουν στο Μανχάταν. Επειδή όμως είσαι στην Ψωροκώσταινα, κάνε μας τη χάρη και μην μας περνάς για χάνους.
Μετά λες ας ρίξω και μια ματιά στο φβ και το βλέπεις, σου φωνάζει. Οι φωτό είναι λάθος, τα φιλαράκια έχουν πιάσει δουλειά, γιατί man όταν παίζεις βρώμικα φαίνεται. Ξέρεις τώρα την επόμενη ζαριά, ντόρτια. Καλό ακούγεται. Και μετά σε επισκέπτομαι εγώ και μπουμ, το σκηνικό καταρρέει.
Ναι, δουλεύεις με delivery (όντως όμως;) και ναι ο χώρος σου είναι κακός γιατί η μοίρα σε έριξε μέσα σε ένα εμπορικό της κακιάς συμφοράς. Πάρε βάλε όμως μερικές λάμπες γιατί κι εγώ δεν σου χρωστάω τίποτε να πάθω κατάθλιψη από το ημίφως το νοσοκοπαρακμιακό.

Τί να το κάνω που η κοπέλα επί γενικών καθηκόντων ήταν φιλότιμη, αλλά έκανε ταυτόχρονα και το διάλειμμά της; Αν εισάγω στο κείμενο την άγνωστη λέξη "γάντι νιτριλίου σε κουτί των 500 τεμαχίων" το πιάνεις το υπονοούμενο. Πιο δίπλα τα ντελιβεροαγόρια τα "έσπαγαν" με πακιστανικό youtube και αποφάσισαν να μας γανώσουν τα αυτιά. Αλλά δεν ήταν ούτε εκεί το πρόβλημα.
Για να μην πλατειάσω πάλι με 850 λέξεις, το πρόβλημα ήταν το πιο άθλιο φαλάφελ ever, στην μικρή μου εμπειρία, αδύνατον πραγματικά να το φάει άνθρωπος.

Συνοπτικά, τα ρεβυθοκεφτεδάκια, παγωμένα και πατημένα, ώρες ξεχασμένα ποιός ξέρει πού, ήταν μπλάστρι (βλ λεξικό), μια λάσπη απροσδιόριστης γεύσης και άγνωστης ταυτότητας. Τραγανά; Δεν έχεις χιούμορ.
Η αραβική πίτα, όσο άγευστη, ξερή, ωμή, κρύα, κακής ποιότητας μπορεί να είναι, επί δύο. Στρατσόχαρτο (βλ λεξικό).
Οι λοιποί συγγενείς-υλικά, 2 ημερών μαραμένα, με περίεργες γεύσεις και μυρωδιές. Μελιτζάνα όχι μελιτζάνα, χούμους αγνώριστο, ταμπουλέ νερόπλυμα με έντονη ξινίλα. Μα ούτε ένα υλικό να μην έχει φυσιολογική γεύση;
Οι σάλτσες τσίλι, ταχίνι, χαρίσα κτλ. έλειπαν. Σχεδόν ανύπαρκτες μέσα στην πίτα, εντείνοντας το στεγνό αποτέλεσμα, με κάνουν να αναρωτιέμαι ποιά γεύση να είχαν. Για λοιπά τεχνικά και λειτουργικά θέματα, τζιζ, δεν μιλάμε.

Από τα 4 είδη wrap (υπάρχουν και σε box, Jesus! ) εμείς δοκιμάσαμε τα 3, το λες και διαστροφική εμμονή του γράφοντος να μην αδικήσει το πρότζεκτ (φτου κακές κουβέντες). Purple haze, Smoke & spice και Mediterranean, κακόν χείρον χείριστον. Ήταν όλα ίδια μεταξύ τους σαν πολτός, από τις πρώτες μπουκιές φάνηκε αμέσως ότι αυτό που τρώγαμε δεν είχε προσδιορίσιμη γεύση και σύσταση, ούτε επιμέρους ούτε σαν σύνολο.

Πραγματικά απορώ πώς γίνεται να καταναλώνουν άνθρωποι αυτό το αίσχος και να το διαφημίζουν κιόλας. Είναι ντροπή να εξαπατάς τον ανυποψίαστο καταναλωτή. Δεν ξέρεις να φτιάχνεις φαλάφελ, δεν έχεις ιδέα τί κάνεις, και το κακοποιείς τόσο βάναυσα, πλασάροντάς το ως το σούπερ πρωτοποριακό σου street food.

Fala-fail project. Άσκοπη σπατάλη χρόνου και διάθεσης. Τα χρήματα ξαναγίνονται.
Μην εμπιστεύεστε τις λίστες. Ούτε κι αυτούς που το παίζουν τσιφλικάδες σε ξένο χωράφι.

25 Οκτ 2016

Πήραμε delivery οπότε δεν μπορώ να βάλω βαθμό για εξυπηρέτηση και χώρο (έβαλα 3 στην τύχη). Ήρθε σε 40 λεπτά από το τηλεφώνημα. Δεν είμαι έμπειρος φαλαφελίστας αλλά τα + και - που βρήκα είναι τα εξής:

+ Τέλεια γεύση, τέλεια μπαχάρια σε σωστές ισοροπίες.
+ Πάρα πολύ καλά υλικά.
+ Το original σε κουτί είναι πολύ καλή ποσότητα.
+ Στην τιμή τις μίας σαλάτας μου πρότεινε να βάλουμε μισή και μισή για να δοκιμάσουμε 2. Πολύ καλή ιδέα γιατί ήταν και οι 2 τέλειες.
+ Συσκευασίες πολύ καλές και το φαγητό έφτασε σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
+ Φτηνό.
+ Υγιεινό. Δηλαδή το χειρότερο ήταν το οτι τα φαλάφελ και οι μελιτζάνες είναι τηγανιτά. Όλες οι άλλες παρασκευές και υλικά είναι άρτια.

- Το φαλάφελ είχε ελαφρώς περισσότερη κρούστα/κουρκούτι από όσο θα ήθελα σε σχέση και με το μέγεθος του.

Θα ξαναπάρω.