BE HAPPY

Meat Restaurants

Θηβών & Ιερά οδός, Χαϊδάρι [Χάρτης]

Meat Restaurants - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Δύσκολη μέρα η Παρασκευή λόγω κάποιου σεμιναρίου που κάνω με το πανεπιστήμιο Πελοποννήσου όπου τα τέστ και τα διαγωνίσματα πέφτουν βροχή. Πόση τρέλα έχω με το αθλητικό μάνατζμεντ! Συναγωνίζεται αυτή με το Ask4food!

Οι επιλογές όχι πολλές αφού ο φίλος από τη Σαλαμίνα είχε αποφασίσει να φάει παϊδάκια στη Χασιά και συγκεκριμένα στον Μοριά, μάλιστα μου είπε πως ήταν λουκούμι τα φαγητό οπότε θα το έχω κατά νου.

Δεν είχαμε πολύ κέφι να απομακρυνθούμε, το Μπαρ Μπεε Κιου ούτε να το σκεφτούμε λόγω ουράς. Να θυμηθώ κάποια στιγμή να προσθέσω 2 μπεργκεράδικα που άνοιξαν στην περιοχή μου αν δεν το κάνει άλλος χρήστης. Η πιο εύκολη λύση ήταν το Be Happy Burger Bar και θυμηθείτε την ονομασία του γιατί δεν είναι ένα απλό μπεργκεράδικο. Είχα προνοήσει και είχα στείλει τον Μπούτση 2-3 βδομάδες νωρίτερα και μου είχε πει καλά λόγια από την εμπειρία του.

Την επιχείρηση την ξεκίνησε περίπου την άνοιξη του 2015 μια πολύ καλή φίλη ενός συγγενή μου, με μεγάλη εμπειρία στην εστίαση (αν θυμάμαι καλά Pizza Fan και Palmie Bistro). Μάλιστα επειδή ασχολείται με την μαγειρική (και πιστεύω πως σύντομα θα δημιουργήσει κι αυτός το δικό του μαγαζί) τον είχαν καλέσει για να βοηθήσει στις γευστικές δοκιμές που κράτησαν αρκετό καιρό. Μοιραία κάποια στιγμή θα έκανα κι εγώ την επίσκεψη μου.

Η επιλογή της τοποθεσίας είναι στρατηγική αλλά και δύσκολη. Ναι μεν βρίσκεται πολύ κεντρικά, πάνω στη διασταύρωση Θηβών και Ιεράς οδού, αλλά ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος πλέον συν ότι δεν μπορείς να παρκάρεις πολύ κοντά στο κατάστημα. Επιπλέον, τα τελευταία χρόνια στον συγκεκριμένα χώρο τίποτα δεν είχε στεριώσει. Αν θυμάμαι καλά πριν από το Happy υπήρχε ένα κομμωτήριο και ένα σουβλατζίδικο με τον ΕΠΙΚΟ τίτλο Gyro Bank!

Καταλαβαίνετε όλοι τι δύσκολος δρόμος είναι η Θηβών, καθώς έχει μόλις 2, ο Θεός να τις κάνει, λωρίδες κυκλοφορίας. Το κατάστημα βρίσκεται απέναντι από τα Everest και γειτονεύει με την Αίγλη. Υπάρχουν 2 χώροι (δεν το γνώριζα), ένας του μπεργκεράδικου και ένας ακριβώς δίπλα που είναι κυρίως για το κοκτέιλ. Ο καθένας με την ανάλογη διακόσμηση. Επίσης έχουν εκμεταλλευτεί και τον χώρο της πλατείας για να εξυπηρετούν περισσότερο κόσμο.

Γενικότερα στην επίσκεψη μας (2 ατόμων) κυριάρχησε μια ωραία χαλαρότητα. Καθήσαμε στο μπεργκεράδικο, δεν υπάρχει πρόβλημα όμως να εξυπηρετηθείτε και στο κοκτειλάδικο. Οι ώρες λειτουργίας του είναι από τις 12.00 και τις καθημερινές είναι ως τη 01.00, Παρασκευή ως 02.00 και Σάββατο ως 03.00! Όπως μας ενημέρωσε ο πολύ ευγενικός σερβιτόρος σερβίρουν καφέ από 1.5 ευρώ. Προσπαθούν κι αυτοί να κερδίσουν κομμάτι πελατείας.

Ο χώρος που καθήσαμε έχει ανοικτή κουζίνα όπου είδα να φτιάχνουν τα μπέργκερ νέα παιδιά με τη χρήση γαντιών. Δεν είχαν επαφή με χρηματικές συναλλαγές όπως σε άλλα καταστήματα. Το γράφω τώρα και γελάω αλλά πολύ πρόσφατα αγόρασα σάντουιτς στον δρόμο για το σπίτι μου και ενώ ο κύριος χρησιμοποιήσε γάντια για την παρασκευή του, όταν έδωσα τα χρήματα δεν προνόησε να τα βγάλει. Έχυσε όλη την καρδάρα με το γάλα. Λεπτομέρεια αλλά σημαντική.

Πάνω από την κουζίνα αναγράφονται τα μπέργκερ και οι τιμές. Υπάρχουν (σχετικά ψηλά) καναπεδάκια αλλά και τραπεζάκια, πεντακάθαρα και άφθαρτα. Δεν υπάρχουν άλλες λεπτομέρειες να καταγραφούν, βιομηχανικό το στυλ θα έλεγα. Επίσης οι τουαλέτες 2 και καθαρές. Σε μπεργκεράδικο ε, όχι σε ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της Ελλάδος.

O κατάλογος περιλαμβάνει γύρω στα 12 μπέργκερ,4 πατάτες τηγανιτές με συνδυασμούς λουκάνικου, κιμά, τσένταρ κλπ. Κάποια χοτ-ντογκ, λουκάνικο, κοτόπουλο φιλέτο. Τα ορεκτικά είναι φέτα πανέ με μέλι (4.4 ευρώ), onion rings (3.9 ευρώ), κοτομπουκιές, φτερούγες κοτόπουλου, σπρινγκ ρολς λαχανικων.3 σαλάτες όπου "παίζουν" και με φαλάφελ.

ΠΟΛΛΑ κοκτέιλ! Σημειώστε πως έχουν προσφορά 1+1 κάθε βράδυ από τις 21.00 ως τις 00.00!

Η παραγγελία μας:

- Νερό κρύο δικό τους, σε όμορφη μποτίλια (χωρίς χρέωση).

- Για ορεκτικό πήραμε The Pekker στα 5.3 ευρώ. Πρόκειται για λουκανικάκια κοκτέιλ σε σχήμα κομπολογιού (15 τον αριθμό), ψημένα στο γκριλ με συνοδεία από τηγανιτές πατάτες και 2 σως, σπιτική curry mayo και spicy mayo sauce. Καλύτερα να το μοιραστείτε αν έχετε παρέα ή να το πάρετε σαν κυρίως. Σχετικά βαρύ και πικάντικο πιάτο, ειδικά αν έχετε φάει και μπέργκερ. Νομίζω 3-4 τεμάχια να φάτε είστε κομπλέ. Εγώ θα τους πρότεινα να βάλουν και ένα τηγανιτό αβγουλάκι μέσα ώστε να γίνει "παιχνίδι" γεύσης με τον κρόκο (αν και πολυφορεμένο πλέον).

- Be Happy burger με διπλό τυρί τσένταρ, iceberg, crispy bacon, τομάτα, be happy sauce σε αφράτο ψωμί μπριός στα 6.9 ευρώ. Δεν ήταν το δικό μου αλλά μου φάνηκε νόστιμο και με μαζεμένα υλικά χωρίς να καπακώνει κάποιο.

- Pizza burger στα 7.9 ευρώ σε χωριάτικου τύπου ψωμάκι. Πράσινη πιπεριά, σωταρισμένα μανιτάρια, μπέικον, τυρί γκούντα που είχε λιώσει άψογα, τομάτα και μαγιονέζα. Νομίζω πως θα έπρεπε να έχουν μια κόκκινη σάλτσα τομάτας για να γίνει πιο ζουμερό το αποτέλεσμα και να "γλιστράει" κάτω πιο εύκολα. Όταν αναφέρεις πίτσα, έ δεν γίνεται να μην έχεις μια σαλτσούλα. Βάζεις μαγιονέζα στην πιτσα;Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;

Τα μπιφτέκια στα μπέργκερ είναι από 100% μοσχαρίσιο φρέσκο κιμά,200 γραμμαρίων. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Θα ήθελα όμως κάποια καρυκεύματα παραπάνω για να γίνει λιγάκι πιο αφράτος, να μην έχει αυτή τη "γυμνή" γεύση.

Οι πατάτες όπως αναφέρονται και είναι συνοδευτικές σε κάθε μπέργκερ, είναι φρεσκοκατεψυγμένες. Το ίδιο συμβαίνει και με onion rings, φτερούγες κοτόπουλου και κοτομπουκιές. Δεν είναι να τρελαίνεσαι με τις πατάτες, κομμένες σε ροδέλες. Ας πούμε απλώς αποδεκτές για να χορτάσεις. Έρχονται σε μίνι φριτεζούλα.

Σημειώστε πως σε κάθε μπέργκερ προτείνουν με τι μπύρα να το συνδυάσετε (δεν θυμάμαι αν πρότειναν και κάποιο άλλο είδος ποτού). Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση!

- Για γλυκό πήραμε τσιζκέικ βύσσινο με παγωτό στα 4.2 ευρώ. Αρκετά καλό κομμάτι και φρέσκο. Αρκετά έντονη γεύση τυριού, το συγκαταλέγω στα θετικά. Και το παγωτό ήταν καλής ποιότητος με το σιροπάκι μια χαρά.

- 2 κοκτέιλ από τον κατάλογο που έχει Carlsberg και Somersby, καμιά δεκαριά σύνολο!

Εγώ το N'asti Carlsberg με αφρώδη οίνο και Carlsberg, σε ποτήρι Carlsberg. Θα το ήθελα λίγο πιο δροσερό.

Το δεύτερο ήταν το Summersby, με πουρέ ανανά-χυμό ανανά-χυμό lime-σιρόπι ζάχαρης και Somersby. Άκρως δροσερό και εύγευστο.

Και τα 2 μαζί στα 6.9 ευρώ. Εκμεταλλευτείτε την προσφορά!

Σύνολο στα 31.2 ευρώ.

Για να είμαι δίκαιος, η βαθμολογία του φαγητού δεν είναι για 2, πιο κοντά στο 2.5 θα έλεγα. Εννοείται πως δεν δυσαρεστηθήκαμε καθόλου με το φαγητό αλλά θέλω ακόμα περισσότερη βελτίωση λόγω και του ανταγωνισμού. Θεώρησα πως το 3 ίσως είναι υπερβολή και είμαι λίγο αυστηρός.

Άφησα για το τέλος την εξυπηρέτηση που ήταν εξαιρετική! Πραγματικά το παιδί (με τα μαζεμένα μαλλιά) ήταν ιδιαίτερα ευγενικός και καθόλου στημένος. Γνώστης του μενού, με φιλικότητα χωρίς να ξεπερνάει τα όρια. Και το άλλο παιδί επίσης ήταν πολύ καλό στη δουλειά του. Δουλεύουν αρκετά άτομα στο μαγαζί με καταμερισμένους τους ρόλους τους και όλα φάνηκαν να λειτουργούν με ακρίβεια.

Θα το πρότεινες ;

Νομίζω μια ξεκάθαρη βελτίωση σε λεπτομέρειες στα μπέργκερ χωράει. Σίγουρα δεν είναι το μέρος που θα προγραμματίσεις να κάνεις μια έξοδο. Αν βρίσκεσαι όμως στην περιοχή, ειδικά χωρίς πλάνο είναι μια καλή και αξιοπρεπής λύση. Θα μπορούσατε να το κάνετε μετά από ψώνια.

Και μην ξεχνάτε. Υπάρχουν αρκετά κοκτέιλ, μάλλον ευφάνταστα και σε συνδυασμό με την προσφορά μπορείτε να τα δοκιμάσετε και να χαλαρώσετε. Και σας το λέω εγώ που δεν τα πολυσυμπαθώ καθώς νομίζω πως είναι μια τακτική για να φουσκώνουν την τιμή.

Εγώ πάντως θα ξαναπάω γιατί είναι τίμια πρόταση.

Σαν μπόνους σας δίνω και αυτό το βιντεάκι από άλλους επίδοξους κριτές!

https: //www. youtube. com/watch?v=xPCyesEVPP8

Υ. Γ. Από ότι είδα στη σελίδα τους στο facebook πρόσφατα έγινε φωτογράφιση στο κατάστημα και μάλλον παρουσίαση από το Τζενάκι. Ποιό Τζενάκι;Δείτε στο Oneman. Όλο και κάποια "φάση" θα έχει να σας προτείνει!

Meat Restaurants - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Βολτούλα σήμερα με την κόρη μου και επιστρέφοντας βρεθήκαμε Ιερά Οδό με Θηβών οπότε αποφαασίσαμε να φάμε στο Be Happy. Το μαγαζί είναι πολύ ωραίο, μοντέρνο και λιτό με πάρα πολύ καλό εξωτερικό χωρο για να φάς και να πιείς και κανένα κοκτειλάκι.

Το Be Happy εκτός από φαγητό έχει και ποτό με αρκετά κοκτέιλ και μεγάλη (για το είδος του μαγαζίου) γκάμα μπύρας. Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική με το παιδί που μας σέρβιρε να είναι πολύ ευγενικός. Πήραμε 1 kids burger για την μικρή (ένα μικρό burger με πατάτες και αναψυκτικό), ένα Be Happy burger το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό και συνοδεύονταν από πατάτες σε μικρή φρυτεζούλα, μια μερίδα κοτομπουκιές με 2 εκπληκτικες σως και 2 μπύρες.

Πλήρωσα κάτι λιγότερο από 20 euro και μπορώ να πώ ότι σκάσαμε. Το μαγαζί είναι μια πολύ ωραία πρόατση για την περιοχή όχι μόνο για φαγητό αλλά και για ποτό.

Meat Restaurants - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Be happy φιλοι μου! αυτή είναι η ευχή μου για τη νέα χρονιά! Το 2016 να είστε χαρούμενοι, να είναι οι αγκαλιές και τα πιάτα σας γεμάτα (θα λεγα και για τα πορτοφόλια, αλλά είπα να μην υπερβάλλω)!

Η πρώτη μου κριτική λοιπόν, για το 2016, έμελλε να είναι για ακόμη ένα μπεργκεράδικο (που να ήμουν και fan του burger!!! ).

Παραμονή Χριστουγέννων λοιπόν και με την Μ. έχουμε ξαμωληθεί στα μαγαζιά για τα γνωστά ψώνια της τελευταίας στιγμής. Εγώ ψιλοσέρνομαι -όλη η κούραση της δουλειάς βγαίνει κλασικά τις πρώτες μέρες της άδειας- και πεινάω. Ο δρόμος μας βγάζει στο αιγάλεω, στοχεύοντας σε ένα συγκεκριμένο παπουτσάδικο και η ώρα είναι 4 οπότε, το στομάχι μου δεν μπορεί να περιμένει άλλο. Ρίχνω την πρόταση για το be happy, έχω ακούσει γι αυτό και μιας και το αιγάλεω μου πέφτει κοντά, το χω στη λίστα μου! Η Μ. ενδίδει και με συνοπτικές διαδικασίες, κατευθυνόμαστε στο Be happy!

Γωνία Θηβών και Ιερας οδού λοιπόν (Vagelis πολύ καλά θυμάσαι, κομμωτήριο και gyro bank ήταν πριν στον σημείο). Όντως το σημείο είναι δύσκολο, ειδικά για παρκάρισμα αλλά και σαν κίνηση. Όμως είναι πολύ κοντά στο μετρό Αιγάλεω, οπότε αν έρχεται κάποιος με μετρό βολεύει. Εν τω μεταξύ, είναι εντυπωσιακό το πόσο κοντά βρίσκεται στο έτερο μπεργκεράδικο του Αιγάλεω (burgerville), του οποίου η ταμπέλα βγάζει μάτι και του οποίου μάλιστα η λειτουργία αν δεν κάνω λάθος προηγείτο.

Για τον χώρο δεν έχω πολλά να σας πω, μιας και κάτσαμε έξω (φανατική καπνίστρια η Μ. ). Περιποιημένος μου φάνηκε ο εσωτερικός χώρος, αλλά τον είδα μόνο απ έξω (είπαμε πεινούσα πολύ, δεν είχα όρεξη για βόλτες και επιθεώρηση χώρου/τουαλέτας κλπ. ). Ο εξωτερικός χώρος τίποτα το ιδιαίτερο, όπως ήταν αναμενόμενο, πάνω στην πλατεία, περιβάλλεται από τέντα, αριθμεί αρκετά τραπεζάκια, καναπεδάκια, καρέκλες, θερμαίνεται επαρκώς από σόμπες, οπότε μια χαρά. Το 2 στον χώρο λοιπόν αφορά τον εξωτερικό και ό, τι έκλεψε το μάτι από τον εσωτερικό, θα επανέλθω για να έχω πλήρη άποψη.

H εξυπηρέτηση, στο μεγαλύτερο μέρος της από μια νεαρή κοπέλα, μια χαρά, προς το τέλος δεν ξέρω αν έφταιγε η αλλαγή βάρδιας, αλλά τα χαλάσαμε λίγο, καθώς καθυστέρησαν λίγο να στείλουν κάποιον ώστε να πληρώσουμε.

Ο κατάλογος: επαρκή θα τον χαρακτήριζα. Περιλαμβάνει σαλάτες (3), ορεκτικά (τα κλασικά που έχουν τέτοια μαγαζιά), μπέργκερ (12), πατάτες (4 επιλογές) και κάποια κυρίως (hot dog, κοτόπουλο φιλέτο, μπιφτέκια σκέτα κλπ).
Μου άρεσε που μας έφερε και έναν έξτρα κατάλογο με κάποια πιάτα (burgers κυρίως) όχι ημέρας, αλλά γιορτών, σαν εορταστικά έξτρα πιάτα ας πούμε.
Tα κοκτέιλ τα πήρε το μάτι μου πλην όμως δεν εστίασα, παραμονή Χριστουγέννων ήταν, κράταγα δυνάμεις για το βράδυ!

Τα burgers ήταν σχεδόν όλα με μπιφτέκι από μοσχαρίσιο κιμά, θυμάμαι ένα με φαλάφελ και ένα με κοτόπουλο πανέ. Σίγουρα θα μπορούσε και θα έπρεπε νομίζω να δίνει περισσότερες επιλογές.

Η παραγγελία μας (2 άτομα):

-1 σαλάτα be happy=>με μαρούλι, iceberg, ντοματίνια, κρουτόν, μπέικον, πράσινο μήλο, παρμεζάνα και happy σως. Καλή επιλογή, αρκετά πετυχημένος συνδυασμός των υλικών, ικανοποιητικότατη ποσότητα! (4,80)

-1 philly project burger=> με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τυρί φιλαδέλφεια, τραγανό μπέικον, iceberg, onion rings, κέτσαπ και μανιτάρια σωτέ σε αφράτο ψωμάκι μπριος. Το δικό μου! Καλό σε γενικές γραμμές, ήθελα αντί για κέτσαπ να χε κάποια άλλη sauce γιατί ήταν ελαφρώς στεγνό, αλλά κατα τ΄ άλλα μια χαρα (7,90)

-1 mr cheese burger=> με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, iceberg, ντομάτα, κρεμμύδι, πίκλες, διπλό τυρί τσένταρ, μουστάρδα, μαγιονέζα, κέτσαπ, σε αφράτο ψωμάκι μπριος Της Μ., της άρεσε πολύ.

- 2 μπύρες μύθος (1+1 δώρο, ήταν σε προσφορά).

Τα burgers συνοδεύονταν από πατάτες τηγανητές, κάπως στρογγυλές - κατεψυγμένες φυσικά, που δεν μας ενθουσίασαν.

Να σημειώσω ότι τα μπιφτέκια στα burger είναι 200 γραμμαρίων, από 100% μοσχαρίσιο κιμά, όπως αναγράφεται και στον κατάλογο. Είναι σχετικά λεπτά και σερβίρονται καλοψημένα θα έλεγα. Τώρα, σίγουρα δεν είναι αφράτα, ούτε "φουσκωτά", όπως στα περισσότερα σύγχρονα μπεργκεράδικα, ούτε έχουν κάποια μπαχαρικά που να τα κάνουν ξεχωριστά. Είναι όμως νόστιμα, "αμερικάνικου τύπου" τα χαρακτήρισε μια φίλη μου και νομίζω πιο σωστό χαρακτηρισμό δεν μπορώ να βρω.

Επίσης, το γεγονός ότι είναι κάπως πιο λεπτά καθιστά εφικτό το να φας το μπέργκερ με τα χέρια, γεγονός που με ευχαρίστησε ιδιαιτέρως, καθώς έχω βαρεθεί να παλεύω με μαχαιροπίρουνα και να κόβω από δω, να κόβω απο κει, προσπαθώντας να συμπεριλάβω σε κάθε μπουκιά όλα τα υλικά.

Η βαθμολογία για την γεύση είναι μεταξύ του 2 και του 3, αν θέλει δηλαδή να ναι κάποιος δίκαιος είναι στο 2,5. Ελλείψει του μισού, βάζω 2 ντοματούλες κ εγώ, αλλά πραγματικά μην το φοβηθείτε το μαγαζί, δεν θα σας εντυπωσιάσει, αλλά ούτε θα σας απογοητεύσει.

Για την παραπάνω παραγγελία μας, ο λογαριασμός ανήλθε στα 20,20 ευρώ. Πολύ καλό vfm, τίμιο μαγαζί, σε κανένα άλλο μπεργκεράδικο νομίζω δεν έχω δώσει τόσο λίγα (ίσως μόνο στο american house toast το πασαλιμανιώτικο).

Το μόνο μείον λοιπόν που εντοπίζω εγώ στο be happy είναι η έλλειψη επιλογών να το πω? ευελιξίας να το πω? Δηλαδή δεν δίνει επιλογές πολλές στο είδος του μπιφτεκιού. Το ίδιο και στα ψωμάκια (μπριος σχεδόν σε όλα τα burger). Το ίδιο και στα λοιπά υλικά, το ίδιο και στις sauce, το ίδιο και στα συνοδευτικά. Θα θελα να μπορώ να διαλέξω το ψωμάκι μου, το είδος του μπιφτεκιού μου, την σως που θα χω (ειδικά σ αυτό το κομμάτι, λίγη παραπάνω φαντασία θα χρειαζόταν σίγουρα), το συνοδευτικό (μιας και οι τηγανητές πατάτες δεν είναι η αδυναμία μου - παχαίνουν κι όλας οι άτιμες - θα θελα να μπορώ να συνοδεύσω το burger μου με ένα ρυζάκι ή ακόμα καλύτερα με ψητά λαχανικά ή με πληγούρι/κινόα και ας ανέβαινε βρε παιδί μου η τιμή). Nέο μαγαζί είναι, περιθώρια βελτίωσης πάντα υπάρχουν.

Σίγουρα θα ξαναπάω, επειδή είναι στα μέρη μου και να πάτε και εσείς αν βρεθείτε στην περιοχή ή αν μένετε στα πέριξ. Δεν είναι όμως το μαγαζί, στο οποίο αξίζει να τραβηχτείτε αν μένετε στην άλλη άκρη της Αθήνας, if you know what i mean.

Γεύση:

Το μπέργκερ που δοκίμασα ηταν το be happy burger το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου! 1)Ζήτησα να μην έχει iceberg πράγμα που δεν έγινε.2)Το μπιφτεκάκι του δεν μου άρεσε καθολου. Ητανε άνοστο εντελώς, σκέτο κιμάς, χώρις κανένα μπαχαρικό, ουτέ καν αλατί δεν πρέπει να είχε. 3)Η σως που είχε μέσα είχε σκόρδο πράγμα που δεν έγραφε στον κατάλογο&δεν μου άρεσε καθόλου γιατί ένιωθα οτι έτρωγα μπέργκερ με τζατζίκι. Το μόνο που μου άρεσε&εφαγα ήτανε οι πατάτες, τηγανιτές&τραγανές

Εξυπηρέτηση!

Όλοι οι σερβιτόροι ευγενέστατοι! &εξυπηρετηθήκαμε αρκετά γρήγορα

Χώρος:

Για μπεργκεράδικο ωραίος χώρος. Περιποιήμενος&καθάρος

Κόστος:

Για 2 μπέργκερ μόνο, χωρίς σαλάτα η΄κάποιο συνοδευτικό πληρώσαμε 16Ε. Θεωρώ οτι είναι πολλά τα χρήματα ειδικά από τη στιγμη που δεν έμεινα ευχαριστημενη απ'τις γεύσεις

Meat Restaurants - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Μετά από ψώνια αποφασίσαμε με την μαμά να δοκιμάσουμε το νέο burgerάδικο της περιοχής μιας και που θέλαμε εδώ και καιρό. Καθήσαμε έξω παρα το γεγονός ότι έχει φθινοπωριάσει και ετοιμαζόταν να βρέξει.

Πήραμε ένα burger Be happy και μία σαλάτα Be happy! Οι γεύσεις ήταν πραγματικά πολύ καλές τόσο στο burger όσο και στην σαλάτα. Το μπιφτέκι ήταν πλήρες, σαν σπιτικό καμία σχέση με άλλα εστιατόρια του είδους. Σαν σύνολο ήταν μεγάλη μερίδα με πατατούλες για γαρνιτούρα και σερβιρισμένο σε μοντέρνο σερβίτσιο.

Η σαλατούλα ήταν ζουμερή και περιείχε πράσινα λαχανικά, κρουτόν και μπέικον. Γενικά μας άρεσε σαν εμπειρία και θα ξαναπάμε αρκεί να μας το επιτρέψει ο καιρός γιατί το μέσα του είναι περιορισμένο.

Α... πληρώσαμε 12 ευρώ...

Meat Restaurants - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Το καινούργιο αυτό εστιατόριο βρίσκεται σε κεντρικό σημείο του Αιγάλεω. Είναι αρκετό μεγάλο και το προσωπικό είναι εξαιρετικά εξυπηρετικό!! Μας πρότειναν συνδυασμούς και ήταν ευγενικοί και χαμογελαστοί.

Στα συν του καταλόγου η σαλάτα be happy που ήταν γευστική και αρκετά μεγάλη, ιδίως για την τιμή της 4,8 €. Επίσης προτείνω ένα από τα beertails (κοκτέιλ με βάση την μπύρα, περίπου 7 € το καθένα αλλά ήταν μεγάλα και χωρίς υπερβολικό πάγο). Πήραμε δύο, με αγγούρι και με βατόμουρα, και ήταν πάρα πολύ ωραία και τα δύο. Είναι επίσης θετικό ότι κάτω από τα burgers σου προτείνει ο κατάλογος και κάποιο συνδυασμό απλής μπύρας.

Από τα ορεκτικά δοκιμάσαμε μόνο τα onion rings (περίπου 5 € αν θυμάμαι καλά). Δυστυχώς, παρότι ήταν χειροποίητα, δεν ήταν πολύ καλά. Κατά τη γνώμη μου δλδ, ήταν πολύ χοντρά κομμένα με αποτέλεσμα, παρά το ότι η κρούστα ήταν καλή και όχι καμμένη, το εσωτερικό ήταν άψητο και δεν μπορούσες να το φας πολύ εύκολα. Βέβαια ήταν πλούσια η μερίδα και οι σάλτσες που το συνόδευαν ήταν νόστιμες.

Τώρα σχετικά με τα burgers. Ήταν όντως φτιαγμένα με κρέας καλής ποιότητας αλλά ήταν παραψημένα, δλδ δεν ήταν ζουμερα. Δοκιμάσαμε το spicy mayo και το jurassic bite (περίπου 6-8 € το καθένα) και αν και ήταν χορταστικά και εύγευστα, δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο. Ενδεχομένως να έχουμε γίνει απαιτητικοί λόγω της "άνθηση" των burger joints αλλά δεν ξετρελαθήκαμε.