Ιαπωνικη Κουζινα & Sushi

01 Σεπ 2016

Επιστροφη απο τις διακοπες και η προσαρμογη ειναι ακομη πολυ δυσκολη! Ας ελπισουμε ομως σε καμια αποδραση τα ερχομενα σαββατοκυριακα.
Μεχρι τοτε, ομως, μερικες βολτουλες για φαγητο επιβαλλονται για να εξομαλυνθει η επιστροφη!
Το sakana αποτελει μια σταθερη και καλη επιλογη για sushi. Eνα βραδυ καθημερινης ψαχναμε μια παρεα 6 ατομων κατι να τσιμπησουμε, παροτι φαγαμε αρκετα και καλα θαλασσινα στις διακοπες μας, η ιδεα για sushι αρεσε σε ολους.
Κατ'αρχας οσον αφορα το χωρο ειναι μικρος μεν, αλλα αρκετα καλογουστος και μοντερνος.

Τα χρωματα βγαζουν μια γαληνη, τα τραπεζια ειναι αρκετα ανετα.
Η εξυπηρετηση ειναι εξαιρετικη με χαμογελο, ταχυτητα, ευγενια και αληθινο ενδιαφερον για τον πελατη. Για παραδειγμα θυμουνται τις προτιμησεις μας απο προηγουμενες φορες και παντα προτεινουν τα καταλληλα πιατα.
Οσον αφορα την γευση, παροτι το σουσι δεν ειναι το φορτε μου, εχω δοκιμασει αρκετα πιατα και μπορω πλεον να πω οτι γινομαι σιγα σιγα φανατικη του ειδους.

Για αρχη προτεινω steam edamame (δηλαδη φασολακια σογιας στον ατμο εξαιρετικο συνοδευτικο).
Απο τα ορεκτικα εχω δοκιμασει tempura basket και ebi nuggets (και το δυο ορεκτικα περιλαμβανουν γαριδα και ειναι σωστα ψημενη και ζουμερη, οι σως που τις συνοδευουν ειναι ιδανικες). Απο σαλατες εχω δοκιμασει μονο την ομωνυμη του μαγαζιου (με baby ροκα και σπανακι και γαριδες την βρισκω γευστικη μεν αλλα οχι εξαιρετικη, η μεριδα εδω ισως ειναι λιγο μικρη).

Απο ρολακια εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα σας προτεινω λοιπον μεγαλη παρεα για να μπορειτε να δοκιμασετε μεγαλυτερη ποικιλια. Δε λειπει ποτε απο τη δικη μου παραγγελια καποιο απο τα τηγανιτα ρολακια. Δεν ξερω εαν ειναι τοσο αυθεντικες οι γευσεις και μαλλον δεν με πολυνοιαζει κιολας, αλλα σιγουρα ειναι γευστικο το αποτελεσμα.

Εχει καποια ενδιαφεροντα κοκτειλ εγω συνηθως πινω ενα μοχιτο με σακε, που δεν το εχω συναντησει αλλου και νομιζω οτι συνοδευει τελεια το σουσι.

Τελος και σημαντικοτερο ειναι το οικονομικο κομματι, γενικα το σουσι στην Αθηνα χρεωνεται πολυ ακριβα, εδω ομως πιστευω οτι με 15 ευρω το ατομο τρωει κανεις αρκετα εως πολυ ικανοποιητικα, δεδομενης της περιοχης, του χωρου και του ειδους τα θεωρω πολυ καλα. Τα κοκτειλ χρεωνονται απο 7-10 ευρω.
Υ. γ. εχω πληροφοριες απο φιλους που κινουνται στην περιοχη πιο συχνα απο εμενα οτι δεν δεχεται κρατησεις και καμια φορα υπαρχει καποια αναμονη, σε μενα δεν εχει τυχει διοτι το επισκεπτομαι σχετικα νωρις απο τις 8.30-9 το βραδυ ή αργα μετα τις 11.
Υ. γ.2 κανει και ντελιβερι στις γυρω περιοχες.
Υγ.3 το παρκιγκ στην περιοχη μετριας δυσκολιας.

10 Σεπ 2016

Εχω φάει στο sakana πάνω από 15 φορές και κάθε φορά λέω να γράψω κριτική και το ξεχνάω.

Πρόκειται για το καλύτερο value for money sushi που έχω φάει (πιθανότατα πανευρωπαικά). Ναι θα βρείς καλύτερα μαγειρεμένο ρύζι ή πιο εκλεπτισμένες γεύσεις, αλλά πολύ δύσκολα θα βρείς τόσο καλή ποιότητα σε τόσο λογικές τιμές.
Είναι σχεδόν εγκληματικό αν π. χ το συγκρίνεις με koi που απλά δεν τρώγεται.

Ακόμα και κάποια τηγανιτά (δε θυμάμαι όνομα) των οποίων γενικά δεν είμαι φαν, τα τρως με μεγάλη ευχαρίστηση. Γενικά το sushi του είναι πάρα πολύ καλά προετοιμασμένο και ακόμα και οι πιο απλές γεύσεις δε θα σε απογοητεύσουν.

Επίσης πολύ πολύ δύσκολα θα βρείς σουσάδικο με τόσο προσγειωμένο και ευγενικό προσωπικό. Στην χώρα που καταντήσαμε το shusi να θεωρείται πολυτέλεια και είδος για λίγους, χαίρεσαι να βρίσκεις την εξαίρεση.

20 Φεβ 2016

Ενδιαφέρον χώρος αισθητικά χωρίς την δυνατότητα κράτησης. Ο χώρος έχει λίγα τραπέζια μέσα και μια όμορφη αυλή έξω που το καλοκαίρι θα αξίζει
Οι γεύσεις είναι πιο κοντά στις ευρωπαϊκές και τα sushi λίγο μακριά από τα αυθεντικά. Παρόλα αυτά πολύ γευστικά.

Οι τιμές πολύ καλές και το ψάρι είναι φρέσκο.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή μερικές φορές βέβαια μπορεί να φτάσει σε σημείο που να σε ξενίσει η φιλικότητα.

16 Ιαν 2016

Το εστιατόριο Sakana Sushi είναι ένα καθαρό ιαπωνικό εστιατόριο για όσους αγαπάνε το καλό Sushi. Έχω πάει 3 φορές και τις τρεις έχω ενθουσιαστεί με τις υπέροχες γεύσεις του.

Η διακόσμηση απλή και λιτή χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά δημιουργεί καλή ατμόσφαιρα για μαγαζί με sushi. Ωστόσο είναι λίγο μικρός ο χώρος και αναγκάζεσαι να είναι πολύ κοντά σε άλλους.
Η εξυπηρέτηση πολυ καλή, φιλική με άμεση. Ότι θέλαμε είχαμε έναν άνθρωπο από πάνω μας.

Στο φαί τώρα:
Tempura Basket: Τέσσερις τέλειες γαρίδες με υπέροχη σως τζίντζερ αν θυμάμαι καλά. 6.5 ευρώ είναι ψιλοκαλά.
Sashimi Salmon Salad: με φιλέτο σολωμό, λόλα κλπ πολύ καλή και ιδιαίτερη. Η τιμή της νορμάλ γύρω στα 6 ευρώ.
Sushi: Ότι και να πάρετε είναι εύγευστο, καλοφτιαγμένο και ποιοτικό. Ο σεφ είναι μάστορας στο sushi και κάποια κομμάτια τα κάνει να μοιάζουν με μορφές (δράκοι, πουλιά κλπ), θα πάθετε την πλάκα σας με μερικά.

Ξεχωρίζω ωστόσο:
Tempura Shrimp Roll: Γαρίδα με αυγά χελιδονόψαρου που σκάνε στο στόμα και δίνουν μία εκπληκτική αίσθηση και γεύση (must).
Crispy Alaska Roll: Πολύ καλό με σολωμό και μία εκπληκτική σος.
Tiger Roll: Γαρίδα, σολωμός και τόνος σε άψογο συνδυασμό (must).
Drogon Roll: Σολωμός, καβούρι, γαρίδα και αυγά χελιδονόψαρου με εκπληκτική σάλτσα από πάνω και σε σχήμα δράκου είναι το καλύτερο suhshi που έχω φάει προσωπικά.

Volcano Roll: Με γαρίδα αλλά επειδή είναι Fried Roll πλησιάζει στις ευρωπάικές γεύσεις (λίγο) οπότε μπορεί να το φάει εύκολα και κάποιος που αρχίζει να δοκιμάζει sushi. Ευγευστο στο μέγιστο βαθμό ({must).
Με τα nigiri δεν τρελάθηκα, αν και είναι σε πολύ καλό επίπεδο και προτείνω να προτιμήσετε τα rolls που είναι εκπληκτικά από κάθε άποψη.
Όλα τα πιάτα είναι από 6 έως 8 κομμάτια και οι τιμές από 4.5 έως 9 ευρω για τα περισσότερα (μην πω όλα) και για sushi είναι πολύ καλές οι τιμές.
Το σάκε καλό χωρίς να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα.

Γενικά να πάτε οπωσδήποτε σε αυτό το φοβερό σουσάδικο και να δοκιμάστε τα πάντα. Σπάνια σε εστιατόριο είναι εξαιρετικά όλα τα πιάτα (ο σεφ είναι πραγματικά εξαιρετικός), η εξυπηρέτηση τόσο φιλική και οι τιμές τόσο λογικές.
Περιμένω την ώρα να ξαναπάω!

Χαρίλαου Τρικούπη 146 & Στροοφυλίου Ν.Ερυθραια

210 6200017

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι