MAMA TIERRA

Ακαδημίας 84, Αθήνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα έως Παρασκευή, 12:00 με 20:00
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ένα νέο vegetarian / vegan εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας που απευθύνεται σε όλους όσους ζητούν μια γρήγορη και υγιεινή εναλλακτική.

Γράψε τη δική σου κριτική

Multi Ethnic - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Άλλη μια καινούργια άφιξη στην πόλη!!
Αυτά τα καινούργια εγχειρήματα, φίλοι μου, αποτελούν κόκκινο πανί για μένα!!
Eνώ λέω ότι θα πάω σε ένα καινούργιο μαγαζί κάποια στιγμή, κάποια μέρα ή στο απώτερο μέλλον νασου και πάω μέσα στα επόμενα λεπτά, τρόπος του λέγειν... Αφήστε που το αφιέρωμα στο Αθηνόραμα αποτέλεσε τη λυδία λίθο στις γαστρονομικές μου ορμές... την περασμένη Πέμπτη το είδα, Παρασκευή ήμουν εκεί..!! Γιατί, ό, τι μένει ξεθυμαίνει....

Ένας μικρός χώρος, στην οδό Ακαδημίας, κοντά στην πλατεία Κάνιγγος, αποτελεί το εγχείρημα ενός ταλαντούχου Ινδού σεφ από τη Καλκούτα.

Στη " Μαμά Γή " συνδυάζονται με γνώση και μεράκι η έθνικ, η κοσμοπολίτικη και ανατολίτικη κουζίνα, με τον σύγχρονο vegan προσανατολισμό στη νέα γαστρονομία αλλά και στο μοντέρνο λαϊφστάιλ.

Προσπαθούν να προσεγγίσουν διάφορες τοπικές κουζίνες, από διάφορα σημεία του πλανήτη, μέσα από την ιδέα της επιστροφής στις φυσικές διατροφικές συνήθειες. Η κάθε εποχή, βλέπετε, ζεί το " παραμύθι " της. Τώρα, αν αυτό περάσει στη σφαίρα του μύθου και της παράδοσης θα το δείξει ο χρόνος.
Άλλωστε, εξακολουθεί να είναι καλοδεχούμενη κάθε πινελιά υγιεινής διατροφής ή κάποιας άλλης καινοτομίας στη τοπική παράδοση ή, διαφορετικά, η διατήρηση του ευ ζην στη σύγχρονη καθημερινή ζωή.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι αρκετά μικρός, πολύ απλά διακοσμημένος αλλά καθαρός και προσεγμένος. Μου άρεσαν πολύ τα βαζάκια με τα διαφόρων λογής μπαχαρικά που ανοιγόκλεινε συνέχεια ο Σεφ με ταχύτητα και μαεστρία. Η ανοιχτή κουζίνα είναι ένα μεγάλο ατού του περιορισμένου αυτού χώρου.

Θεωρώ ότι το στυλ της κουζίνας του Mama Tierra θα είχε λαμπρότερες προοπτικές αν λειτουργούσε σε κάποιο άλλο σημείο του κέντρου της Αθήνας. Ελπίζω, όμως, η ενδιαφέρουσα ποιότητα του φαγητού να κατορθώσει να υπερβεί τέτοιου είδους εμπόδια.

Ας πάμε στα δικά μας,
Δοκιμάσαμε:
Tαμπουλέ με οργανικό κους κους, ντομάτες, σαλάτα, γλυκές πιπεριές και δάφορα φρέσκα βότανα. Ανήκει στα vegan πιάτα του μενού του εστιατορίου.
Από τις νοστιμότερες σαλάτες ταμπουλέ που έχω γευτεί στη χώρα μας, πεμπτουσία υγιεινής διατροφής, ενέργειας και φρεσκάδας, πράγμα που το αισθάνεται κάποιος από την πρώτη κιόλας στιγμή. ΕΥΡΩ 3,80

Ρεβυθοκεφτέδες ( φαλάφελ ), στην ανοιχτή εκδοσή τους. Υπάρχει και τυλιχτό φαλάφελ σε τορτίγια ( 2,50 το μικρό, 3,30 το μεγάλο ) το οποίο θα δοκιμάσουμε μιαν άλλη φορά. Εξαιρετικό πιάτο, συνοδεία ταμπουλέ, δύο ντιπ με βάση το γιαούρτι, και 4-5 κομμάτια τραγανών κομματιών αραβικής πίτας. Ελκυστκό πιάτο τόσο στην γεύση όσο και στη όραση. Οι ρεβυοκεφτέδες ( έξι τεμ. ) ήταν φρεσκότατοι και τραγανοί. Η παραπάνω γαρνιτούρα έδενε απόλυτα με τη γεύση τους. ΕΥΡΩ 5,90

Παέγια με φρέσκα λαχανικά, χωρίς γλουτένη. Μία πλούσια μερίδα παέλιας, εντελώς υγιεινά φτιαγμένης, όπου τα φρέσκα λαχανικά ( μπρόκολο, κολοκυθάκια, καρότα ) " σπαρταρούσαν " μέσα στο πιάτο μας. Η όλη εμπειρία μέτρια ίσως γιατί ο ουρανίσκος μας, ιδιαίτερα στο θέμα της παέγιας, έχει συνηθίσει πιό βαριές γεύσεις. ΕΥΡΩ 6,20

Σπαγγέτι αλά Νόρμα. Υγιεινά μαγειρεμένα μακαρόνια με φρέσκα λαχανικά, κολοκυθάκια, καρότα και μπρόκολο. Το πιάτο αυτό το πήρα για το γραφείο, για μία συνάδελφο, και με εντυπωσίασε το γεγονός ότι μετά από περίπου σαράντα λεπτών διαδρομή ( βλ. στάσεις Hondos και Sephora ) τα μακαρόνια δατηρήθηκαν φρέσκα σαν να τα τρώγαμε στο κατάστημα!!! Το πιάτο αυτό σερβίρεται και με οργανική ή χωρίς γλουτένη πάστα. ΕΥΡΩ 4,80

Το μενού είναι πλούσιο και, πέρα από τα " νορμάλ " πιάτα, υπάρχουν και αρκετά ακόμα εδέσματα υγιεινής διατροφής που μπορεί κάποιος να δεί μέσα από το ίντερνετ.

Στον βαθμό που στο Μαma Tierra δεν επαναπαύονται στα συνηθισμένα και ψάχνουν τις νέες τάσεις, ποικιλοτρόπως, αποτελεί ένα ακόμα θετικό γεγονός για τη μελλοντική πορεία του εγχειρήματος αυτού.

Ήπιαμε τρία ποτήρια κόκκινο, βιολογικό, κρασί Λήμνου που είχαν άψογο ταίριασμα με το φαγητό που επιλέξαμε. Αρκετά ξηρός οίνος, από γηγενή ποικιλία. ΕΥΡΩ 2,80

Μια ακόμα όμορφη εμπειρία!!

Σίγουρα συστήνεται!!