ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Ηλία Ηλίου 55, Νεος Κοσμος [Χάρτης]

Ανοιχτά καθημερινά από τις 10:00 μέχρι αργά το βράδυ. Ζωντανή μουσική κάθε Τρίτη,Πέμπτη,Παρασκευή και Σαββάτο βράδυ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ανοιχτά καθημερινά από τις 10 το πρωί για να καλημεριζόμαστε και να αρχίζουμε να φτιάχνουμε τα μεζεδάκια μας... Κάθε βράδυ κάτι διαφορετικο σκαρώνουμε για να διασκεδάζουμε παρέα..!!

Αυγ

Aloha φιλοι ask4foodistas.

Δεν ξερω που σας βρισκει αυτο το καυτο ελληνικο καλοκαιρι. Ελπιζω, ομως, και ευχομαι ολοψυχα να σας πετυχαινω καπου μακρια απο εγνοιες, Δεκο και χαρατσια, εξω απο την καθημερινοτητα που μας εξαντλησε ολους τοσο τον περασμενο χειμωνα. Μακαρι να με διαβαζετε απλα απο σποντα, κατω απο ομπρελες, πλατανια ή μυρωδατες λεμονιες, να αγναντευετε το απεραντο γαλαζιο με τα ποδια θαμμενα σε 6 ποντους αμμο, σε πεισμα των καιρων. Να απολαμβανετε ομορφες στιγμες με τους αγαπημενους σας με γρανιτες, μπυρες και τοπικα καλουδια, αφου ειναι γνωστο οτι καλοκαιρι και διαιτα ειναι δυο πραγματα που δεν πανε μαζι.

Οσο για μας τους υπολοιπους που, δυστυχως, θα μας βρει ο Δεκαπενταυγουστος στη μαμα Αθηνα, τα πραγματα καθε αλλο παρα ραθυμα ειναι. Μην ειστε, ομως, αχαριστοι, οχι οτι κακοπερναμε κιολας. Και τις τσαρκες μας τις παμε, και τις αττικες μας παραλιες τις συνωστιζουμε, και τα παγωτα μας τα κουταλιαζουμε με το λιτρο, και τον κλιματισμο μας σε θερμοκρασιες Σιβηριας τον βαζουμε.

Καπως ετσι και σημερα, Πεμπτη, μετα απο μια πολυωρη και ακρως επεισοδιακη μερα στην παραλια, 2 ξελιγωμενα πλασματα με το μαλλι τζιβα απ το αλατι το το διχαλο του τουριστα, βρηκαμε καταφυγιο κατα τις 5 το απογεμα στο "στον Αερα". Κριτηριο επιλογης η τοπικη εγγυτητα, η σοβαρη ελλειψη χρονου και η πολυ βοηθητικη κριτικη της Lia85, που μολις ανεβηκε μου εκανε το κλικ.

Ο χωρος ειναι ακριβως ο, τι περιμενεις και ο, τι θες απο ενα συνοικιακο ρακαδικο. Μικρο και παρεΐστικο, με καμια δεκαρια ξυλινα τραπεζακια και ψαθινες καρεκλιτσες. Οι τοιχοι ειναι καλυμμενοι με μαυροπινακες με προτασεις μεζεδων και μαντιναδες, αλλα και εικονες και εξυπνα τσιτατα. Κατα τα αλλα ιδιαιτερη διακοσμηση δεν υπαρχει, υπαρχει ομως ιδιαιτερη φωτεινοτητα χαρη στη μεγαλη τζαμαρια που περιβαλλει ολοκληρη την προσοψη. Επισης, σε ολους τους χωρους επικρατει μια παστρικοτητα αξιοζηλευτη, τα παντα αστραφτουν σα διαφημιση της Klinex, απο τα πατωματα, τους παγκους, ως τις 2 ευρυχωρες τουαλετες. Αυτη η λατρα και η τακικοτητα σε σημειο ψυχωσης προδιδει διαρκη επιβλεψη απο αετισιο ματι μαμας.

Διπλα απο ρα σκαλακια της εισοδου βρισκεται η αυλιτσα τους, με 5-6 τραπεζακια κατω απο μεγαλες ομπρελες παραλιας. Στρωμενη με λευκο χαλικακι, θεωρω οτι χρειαζεται θαμνους, γλαστρες και βασιλικους για να αναδειχθει σε οαση μεσα στο λιβα της πολης. Ως εχει δεν ειναι απεριποιητη, ειναι ομως φτωχη και γυμνη και επιδεχεται βελτιωσης. Παντως, η επιλογη μας να καθισουμε μεσα δικαιωθηκε απο την υπαρξη ενος μεγαλου ανεμιστηρα, που ευχαριστως εστρεψαν πανω μας.

Συμπληρωματικα, και για να κλεισω το κεφαλαιο χωρος, η πολιτικη για το καπνισμα ειναι ελαστικη, αν και την ωρα που πηγαμε υποψια καπνου δεν υπηρχε. Σε περιπτωσεις πληροτητας 100% δεν ξερω πως ειναι οι συνθηκες. Τελος, οφειλω να συγχαρω την εγκατασταση εξαερισμου τους, αφου με τη Σμυρνη να καιγεται μεσα στην κουζινα που βρισκεται 5 βηματα απο τη σαλα, εμεις δεν πεταρισαμε ρουθουνι.

Αν πω κακη κουβεντα για το σερβις, να πεσει φωτια να με καψει. Η εξυπηρετηση γινοταν απο δυο νεα παιδια, που δεν ειναι απλα εξυπηρετικα με την τυπικη εννοια ορου. Ευγενεστατοι, με το χαμογελο σε ολα, διναν εξηγησεις, ετρεχαν πριν κανουμε νευμα, δεν εχω λογια. Η κοπελα προσφερθηκε να προσαρμοσει ενα ορεκτικο στα μετρα μου χωρις καμια δυσφορια, παροτι το κοστος ηταν εις βαρος τους. Το παλικαρι, απ την αλλη, ετρεξε κατοσταρι οταν μου επεσε το μαχαιρι, να μου αντικατεστησει τα σκευη. Δεν ειχα προλαβει να σκυψω να το σηκωσω και ειχα ηδη νεο μαχαιροπηρουνο.

Στους χρονους ηταν εξισου αψογοι. Η παραγγελια δοθηκε αμεσως με την καθοδηγηση του σερβιτορου, και το ιδιο αμεσα μας προσφερθηκε κανατα κ ποτηρια με παγωμενο νερο, μαζι με ενα καλαθακι κομματια μπαγκετας πολυτελειας. Η αποδειξη προσγειωθηκε στο τραπεζι μας πριν απ τη σαλατα. Μας ηρθε και το κερασματακι μας, 2 σφηνακια παγωμενο ρακομελο, πρεπει οπωσδηποτε να τα δοκιμασετε αν βρεθειτε εκει. Εγω ξετρελαθηκα.

Καθε μερα και ως τις 6 το απογεμα, η επιχειρηση εχει υιοθετησει την πρακτικη του μεσηριανου μενου που περιλαμβανει ενα πιατο, μια σαλατα λαχανικων και το κουβερ στην τιμητιμη των 5€. Το πιατο δινει επιλογες σε κρεας (κεφτεδακια, κεμπαπ, λουκανικο, χοιρινο... ), θαλασσινα (καλαμαρακια, μυδια στιφαδο. ) αλλα και αλλες, οπως ομελετα ή γιγαντες με λουκανικο και φετα. Εμεις τιμησαμε ενα τετοιο μενου και αντιθετα στην πιστη μου οτι θα ειναι μικρες οι μεριδες, τελικως σκασαμε.

Πηραμε:

-Σαλατα μαρουλι. Απλη, με μπολικο φρεσκο κρεμμυδι, ερχεται στεγνη και Με ολα τα απαραιτητα για να τη φερεις στα μετρα σου. Ειχε μονο κανα δυο κομματακια μαυρισμενα, ηθελε λιγακι προσοχη στη διαλογη των φυλλων. Δροσερη ομως και ιδανικη συντροφια στο κρεας.

-Κολοκυθο/ντοματοκεφτεδες. (3.30€) Η κριτικη της Lia85 μου γεννησε πολλες επιφυλαξεις και δεν ηθελα να ρισκαρω. Ζητησα λοιπον, και προς τιμην τους δεχθηκαν αμεσως, να μου φερουν μια αναμικτη. Ηρθαν λοιπον 5 συνολικα μπαλες τσουπωτες και αχνιστες απ το τηγανι, που με εκαναν να αυτομουτζωθω πλειστακις. Τραγανοι απ εξω, με βελουδινη γεμιση, ευδιακριτα υλικα, χοντροκομμενα μυριστικα και παναλαφρο τηγανι. Τι να λεμε, αφρος. Την επομενη φορα θα παρω απο 2 μεριδες εκαστο να ρεφαρω.

- Χοιρινο λεμονατο. Κομματια χοιρινου σε κυβους, με ελαφρια σαλτσουλα και πιπεριες, πανω σε πατατες τηγανιτες. Καλη μεριδα, πολυ καλοψημενο και καθαρο κρεας, με πολυ καλη γευση. Απλως γνωμη μου ειναι οτι θυμιζει πιο πολυ τηγανια. Μου ελειψε να εχει πιο πολλη σαλτσουλα, με εντονη λεμονατη γευση, να πιουν και οι πατατες να γινει μακελειο. Σαν πιατο ειναι νοστιμοτατο, ειναι που αλλιως το περιμενα.

-Χοιρινα μπριζολακια με πατατες. (5.50€) 4 στον αριθμο, μεγαλα και χορταστικα, με μπολικες πατατες. Καλοψημενα, νοστιμα, τα ποτισα με το λεμονακι τους, τα βαφτισα και στη μουσταρδα που μου εφεραν αμεσως, και το κατευχαρηστηθηκα.

Τα πιατα που δεν αναφερω τιμες ανηκουν στο μενου των 5€. Συνολικα, μαζι με μια κοκα κολα (1.40€) δωσαμε 15.10€ και σκασαμε. Οι τιμες ειναι απολυτως προσαρμοσμενες στις αναγκες των καιρων και θεωρω οτι αυτο δειχνει μια επιχειρηση τιμια, με σεβασμο στον πελατη και διαθεση να μεινει για καιρο, δεν στοχευουν στο γρηγορο κερδος. Κερδισαν το σεβασμο μου με την ταπεινοτητα τους, το μερακι και την αυθεντικοτητα τους. Δεν ειναι κατι πρωτογνωρο, ολοι εχουμε ξαναφαει καλους μεζεδες, και δεν ειναι λιγα τα μαγαζια που προσφερουν ενα καλο πιατο φαγητο. Εκλειπουν, ομως, οι ανθρωποι που το προσφερουν χωρις να σε βλεπουν σαν πορτοφολι με ποδια, και, γνωμη μου ειναι, οτι αυτοι τελικα αξιζουν τη στηριξη μας.

Οτι θα ξαναπαω ειναι σιγουρο. Ταξιδι απ την αλλη ακρη της Αττικης δεν αξιζει, αλλα αν βρισκεστε στην περιοχη, μαζεψτε την παρεα και βουρ για παγωμενα ρακομελα.

Αυγ

ΓΕΥΣΗ:

Επιλέξαμε ντάκο για σαλάτα, εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε γιατί το παξιμάδι το είχανε αλείψει με τυροκαυτερή την οποία δεν τρώω & στον κατάλογο δεν το έλεγε. Από το λίγο που δοκίμασα πιστεύω οτι θα ήτανε ωραίος απλά ήτανε πάρα πολύ καυτερός για τα δικά μου δεδομένα. Από ορεκτικά δοκιμάσαμε τυροκροκέτες & ντοματοκεφτέδες & τα 2 πιάτα ήτανε ωραία (αν & έχω την εντύπωση οτι τις τυροκροκέτες τις είχανε βάλει σε φούρνο μικροκυμάτων). Το ένα κυρίως πιάτο ήτανε κοτόπουλο σε μπουκιές με μανιτάρια & σως μουστάρδας που ήτανε το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Μαλακό το κοτόπουλο & έδενε πολύ ωραία με τη σάλτσα. Το άλλο κυρίως ήτανε πανσετάκια μαριναρισμένα (δεν το είχε ο κατάλογος, μας το πρότεινε ο σερβιτόρος). Και αυτό το πιάτο ήτανε πολύ ωραίο & πολύ χορταστικό αφού η μερίδα είχε 4 μαριναρισμένες πανσέτες & πατάτες τηγανιτές

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Και τα 2 παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν πολύ ευγενικά & κυρίως πολύ χαμογελαστά. Όλα τα πιάτα μας ήρθανε στην ώρα τους

ΧΩΡΟΣ:

Εμείς καθίσαμε έξω, νομίζω οτι αυτό ειναι το μεγάλο "αρνητικό" του μαγαζιού. Ο χώρος δεν μου άρεσε κθόλου. Κάτω είχε χαλίκι με αποτέλεσμα να είσαι μέσα στη σκόνη & τα τραπεζάκια είναι καφενείου

ΚΟΣΤΟΣ:

Είναι πολύ οικονομικό αφου το πιο ακριβό τους πιάτο έχει 5ε & είναι τα κυρίως, όλα τ'άλλα έχουν κάτω από 3,80ε. Για 1 σαλάτα,3 ορεκτικά,2 κυρίως & 1 πλωμάρι δόσαμε 28ε (& οι δύο μαζί) & χορτάσαμε.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Σάββατο- 3 Σεπτεμβρίου- κι’απόβραδο με…. όχι δεν μ’έπιασε το νοσταλγικό μου, πρώτον γιατί δεν ακούω τέτοιου είδους μουσική παρά την ηλικία μου, είμαι pop-rock lover και δεύτερον γιατί δεν ήταν απόβραδο αλλά μεσημέρι μετά από ένα πολύ δροσιστικό μπάνιο γυρνώντας σπίτι και θέλοντας κάτι να τσιμπήσουμε με την σύζυγο μου το επισκεφθήκαμε, εξάλλου ήταν στον δρόμο μας.

Μου κίνησαν το ενδιαφέρον οι κριτικές που έχουν δημοσιευθεί από όλους εμάς και παρ’ότι δεν ήταν ημέρα προσφοράς (€ 5 μέχρι τις 6 το απόγευμα για τις καθημερινές περιλαμβάνει μία σαλάτα, κυρίως πιάτο και ψωμάκι) είπαμε να δοκιμάσουμε μεζέδες αν και οι μερίδες φαγητού, πρός το μεζέδες φέρνουν, όντως δεν απαγοητευτήκαμε.

Κατ’αρχάς την ώρα, που πήγαμε και όταν φύγαμε είμαστε οι μοναδικοί πελάτες. Το μαγαζί είναι ένας υπερυψωμένος χώρος από το πεζοδρόμιο και διαθέτει τραπέζια στο εσωτερικό και στο μικρό τρίγωνο κομάτι πρασίνου (χώματος μάλλον) που βρίσκεται μπροστά του. Απ’ότι φαίνεται εξυπηρετεί τις διάφορες επιχειρήσεις γύρω του τις καθημερινές, εξ’αυτού το μενού των €5 και ότι ήταν άδειο. Νομίζω ότι σε τέτοιου είδος επιχειρήσεις (χαμηλού μπάτζετ) η βαθμολογία χώρος δεν παίζει κάποιο ρόλο, τι περιμένεις εξάλλου, αλλά το WC του περιποιημένο και καθαρό με αυτοματισμούς παρακαλώ.

Πήραμε φέτα ψημένη σε χαρτί φούρνου με πιπεριές καυτερή, πουγγί το ονομάζει στα €3,30. Πατάτες τηγανιτές στα €2,70 οι οποίες χάναν λάδια (είχαν κάτι παραπάνω σε λάδι) και σε τιμή. Κεφτεδάκια τηγανητά € 4,40,8 τμχ. αξιοπρεπή σε μέγεθος και εύγευστα. Τέλος κοματάκια πικάντικου χοιρινού με γραβιέρα καυτερό πιάτο με ωραία σαλτσούλα στα €5,5. Βαρέλι μπύρα μεγάλο στα €3,60 και ποτήρι ούζο στο €1,80 σύνολο €21,30 με απόδειξη.
Τιμές λογικές αλλά βρε έτσι και πεινάτε θα ξεφύγετε. Οι μερίδες κάτι μεταξύ μεζέ και κυρίως πιάτου. Οι γεύσεις όμως καλές. Οι πατάτες του ακριβές. Η ψητή φέτα πολύ μικρή μερίδα τυρί. Το σέρβις ίσως παραπάνω ευγενικό απ’ότι πρέπει αλλά τι να πείς μόνοι μας είμαστε. Καλοί σίγουρα για την γειτονιά και τα μαγαζιά της περιοχής αλλά μέχρι εκεί. Εχουν πολύ μεγάλη λίστα προσφερόμενων πιάτων και αυτό με προβλημάτισε. Τίμια και καλή η προσπάθεια τους. Αν βρίσκεσαι εκεί κοντά να το επισκεφθείς.