BURGERVILLE

American Style

Περσεφόνης 59, Γκάζι [Χάρτης]

Burgers

American Style - Γκάζι, Αθήνα

Δευτέρα βράδυ, λίγο μετά τον 15αύγουστο, βόλτα στο κέντρο της Αθήνας.
Πέφτει πρόταση από την παρέα για ποτάκι και ροκ μουσική στο ταρατσάκι των 45 Μοιρών και μου είναι αδύνατο να αντισταθώ σε κάτι τέτοιο.

Γενικά το Γκάζι δεν είναι από τις περιοχές που κυκλοφορώ πλέον. Κάποτε, πολλά χρόνια πριν, πολύ προτού ανοίξει το μετρό, ήταν πολύ περισσότερο μέσα στα γούστα μου. Πιο εναλλακτικό τότε, πιο «σκοτεινό» και με μια κρυφή γοητεία Αθηναϊκής φτωχογειτονιάς. Θυμάμαι ότι στην περιοχή υπήρχαν 2-3 μπαράκια, το θέατρο «ροές» και λίγο αργότερα ήρθε και στρογγυλοκάθισε για αρκετά χρόνια το υπερτιμημένο Mamaka’s.

Μετά ήρθε η ανάπτυξη με τα άπειρα μπαράκια & εστιατόρια (περισσότερα εκ των οποίων αδικαιολόγητα ακριβά). Λίγο αργότερα πλάκωσε η πιτσιρικαρία, ο κορεσμός και η παρακμή. Τώρα βρίθει από σουβλατζίδικα και γενικά ότι έχει σχέση με γρήγορη εστίαση. Κάποιοι «αρχαίοι» στην περιοχή, όπως ο Νέζος, δόξα το Θεώ καλά κρατούν.

Πριν πάμε για τις μπυρίτσες μας, σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε φάει κάτι για να έχουμε και μεγαλύτερη αντοχή στον «αγώνα ζύθου» που μας περίμενε…

Πρότεινα στην παρέα να πάμε στο Butcher shop (που είχα επισκεφτεί πριν από χρόνια κι έχω ακούσει ότι πλέον έχει ρίξει τις τιμές του και έχει ανανεωθεί) αλλά θέλανε κάτι πιο γρήγορο και απλό. Ούτε που ήξερα την ύπαρξη του Burgerville και η αλήθεια είναι ότι πήγα με σχετική επιφυλακτικότητα. Άσε που το θέμα «burger” στην Αθήνα είναι λίγο πονεμένη ιστορία. Μετά την απότομη μόδα που γνώρισαν και τις άπειρες αλυσίδες καταστημάτων που άνοιξαν, οι τιμές τους είχαν πάρει τον ανήφορο. Ευτυχώς τώρα ψιλοστρώνει η κατάσταση. Λόγω της ημέρας και της ώρας (γύρω στις 8:30 μ. μ. ) ήταν αρκετά ήρεμα.

Ο εξωτερικός χώρος που εξυπηρετεί τους πελάτες τους βρίσκεται στο πεζοδρόμιο της πλατείας του Γκαζίου κι έχει υπερυψωμένα τραπεζάκια και σκαμπουδάκια. Πάντως γενικά περιποιημένος και καθαρός. Αν και γενικά δεν είμαι φίλος των επιγραφών και φωτογραφιών με τα πιάτα ενός εστιατορίου (μου θυμίζουν τουριστικό νησί…) στην συγκεκριμένη περίπτωση οι φώτο με τα burgers τους νομίζω ότι βοηθάει αρκετά. Υπάρχει και επάνω χώρος και βεραντάκι που φαντάζομαι ότι θα γεμίζει όταν πλακώνει ο κόσμος. Δεν ξέρω την ατμόσφαιρα που θα επικρατεί όταν τα απέναντι μπαράκια είναι στα φόρτε τους στέλνοντας στρατούς από ντεσιμπέλς στα αφτιά των θαμώνων τους, πάντως εκείνη τη στιγμή ήταν μια χαρά.

Το κατάστημα λειτουργεί self service. Βρίσκεις στον κατάλογο τι σου αρέσει, το λες στο ταμείο τους, πληρώνεις και όταν ετοιμαστεί η παραγγελία σου σε ειδοποιούν για να την παραλάβεις (πως ακούς από τα ηχεία του αεροπλάνου τον πιλότο της Aegean να σου λέει να προσδεθείς γιατί έρχονται αναταράξεις? Ένα τέτοιο πράγμα! ). Έτσι η μοναδική επαφή με το service τους ήταν κατά τη στιγμή της παραγγελίας.

Πάντως και τα δύο άτομα που μας εξυπηρέτησαν εκεί, ήταν φιλικά, ευγενικά και χαμογελαστά. Και πιστέψτε με, δεν είναι εύκολο να κρατάς το χαμόγελο και καλή σου διάθεση όταν έξω έχει σχεδόν 40 βαθμούς Κελσίου κι εσύ βρίσκεσαι μερικά εκατοστά από την αναμμένη ψησταριά. Τα άτομα που δουλεύουν σε τέτοιες συνθήκες δίπλα σε αναμμένη φωτιά ή τεχνητή ψησταριά, είναι ήρωες! ).

Οι τιμές των burgers είναι αρκετά χαμηλές. Ξεκινάνε από τα 2 € και το πιο ακριβό τους είναι στα 5,90 €. Τα περισσότερα κυμαίνονται στα 3-4 €. Λόγω της τιμής τους θεώρησα ότι θα είναι πολύ μικρά κι έτσι παρήγγειλα και εγώ και η υπόλοιπη παρέα από 2. Αποδείχτηκε υπερβολή. Τα burgers τους δεν είναι πολύ μεγάλα αλλά σίγουρα δεν είναι μικρά. Είναι ικανοποιητικότατα σε μέγεθος και αξιοπρεπέστατα σε γεύση. Δεν συνοδεύονται από πατάτες κι έτσι παραγγείλαμε extra.

Έχοντας μεγαλώσει σε επαρχιακή πόλη, στην οποία είχε ανοίξει burgerάδικο ένας Έλληνας που μόλις είχε φύγει από Αγγλία (στους τοίχους του είχε δημοσιεύματα τοπικών αγγλικών εφημερίδων που τον εκθείαζαν, Sakis το όνομά του), θυμάμαι ότι το αγαπημένο μου ήταν το eggburger με bacon. Φυσικά την όποια σάλτσα χρησιμοποιούσε την ετοίμαζε μόνος του. Δεν θα ξεχάσω στην συνέχεια την πρώτη μου επίσκεψη σε Goody’s των Αθηνών που μόλις είχαν ανοίξει, όταν πήγα στο ταμείο τους και ζήτησα eggburger με bacon. Με κοίταξαν σαν εξωγήινο!!!!!

Το Burgerville σου δίνει την δυνατότητα να προσθέσεις αβγό σε όποιο burger επιλέξεις με extra χρέωση τα 0,50 €. Άδραξα λοιπόν την ευκαιρία και πήρα ένα με Blue cheese και bacon στο οποίο πρόσθεσα αβγό κι ένα honey mustard black sesam με καραμελωμένα κρεμμύδια. Το σύνολο και των δύο ήταν στα 7,5 € και πραγματικά δυσκολεύτηκα να τα «καταφέρω». Την ίδια δυσκολία αντιμετώπισαν και οι υπόλοιποι στην παρέα. Οι πατάτες δεν πολυτιμήθηκαν γιατί εκτός του ότι ήταν υπερβολή, δεν ήταν και πολύ πετυχημένες. Μία συμβουλή για όσους το επισκεφτούνε. Πάρτε αρκετές χαρτοπετσέτες από το ταμείο γιατί όταν αρχίσουν οι υπερχειλίσεις θα σας σώσουν!

Με το που τελειώσαμε και να διευκολύνουμε τα παιδιά που εργάζονταν, πήγαμε μόνοι μας τους δίσκους μας μέσα αντί να τους αφήσουμε πάνω στα τραπέζια. Τα παιδιά εκεί έδειξαν να το εκτιμούν και ανταποκρίθηκαν με ένα ζεστό χαμόγελο.
Μετά από αυτό, πήραμε τον δρόμο για το 45 Μοίρες, ανεβήκαμε αγκομαχώντας τα σκαλοπάτια του και απολαύσαμε ένα χαλαρό βράδυ με άφθονη μπύρα Weiss υπό τους γλυκούς ήχους της κιθάρας του Clapton και της παρέας του…

Για να καταλήξω, το Burgerville είναι μια αξιοπρεπέστατη πρόταση όταν θέλεις να φας κάτι νόστιμο στα γρήγορα. Αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος προς τα εκεί, δώστε του μία ευκαιρία.

American Style - Γκάζι, Αθήνα

Δεν είχα πολλές απαιτήσεις βγαίνοντας από το Μετρό στον Κεραμικό, απλά ήθελα λίγο ζεστό φαγητό για να μην με επηρεάσει το αλκοόλ που επρόκειτο να καταναλώσω.

Ο φωτεινός πίνακας με τις φωτο των burgers είναι άκρως κατατοπιστικός και οι τιμές εξαιρετικά προσιτές. Επιπλέον, μπάινοντας στο εσωτερικό καμιά μυρωδιά από σχάρα και τσίκνα και ένα σωστό σύστημα αναμονής με αριθμούς.

Όλες οι προυποθέσεις λοιπόν εδώ, αλλά το Burgerville προδίδεται από το burger, δηλ το μπιφτέκι, δηλ το κρέας, δηλ τον κιμά.

Χωρίς να είναι άνοστος (κι αυτό πέρα από την ποιότητα των πολλών dressings) ο κιμάς είναι βαρετός, καθόλου σπειρωτός και τραγανός στα δόντια, καθόλου αρπαγμένος στις άκρες, γενικά τόσο ουδέτερος όσο δεν παίρνει. Και όντως, το μπέικον ούτε που το αντιλήφθηκα (μην μιλάμε για κρούστα βέβαια), οπότε θα σύστηνα να πηγαίνατε μόνο αν πεινάγατε και δεν είχατε απαιτήσεις.

American Style - Γκάζι, Αθήνα

Ένα καινούριο κατάστημα που έχει ανοίξει από το 2014 στο Γκάζι αποφασίσαμε να επισκεφτούμε. Το Burgerville είναι η εναλλακτική λύση εάν κάποιος δεν θέλει να φάει σουβλάκια, αλλά να επιλέξει burger. Πρόκειται για ένα πολύ τίμιο μαγαζί με πολύ καλής ποιότητας burger, αλλά και με ωραίο χώρο και ευγενικό προσωπικό.

Λεπτομερέστερα: η εξυπηρέτηση γίνεται στο ταμείο με αριθμό προτεραιότητας και το προσωπικό είναι ευγενικό και εξυπηρετικό. Η ταχύτητα με την οποία ετοιμάζονται τα φαγητά είναι γρήγορη, όπως ακριβώς πρέπει. Στο θέμα της γεύσης τώρα: είχα καιρό να φάω τόσο νόστιμο burger. Παρήγγειλα ένα με bbq sauce, κρεμμύδι, μπέικον, ντομάτα, μαρούλι και μαγιονέζα και πατάτες που ήταν φρέσκες (άλλο ένα συν), σύνολο 3.80 ευρώ (2 το burger, 1.80 οι πατάτες). Ικανοποιήθηκα πολύ από την ποσότητα και την ποιότητα του φαγητού, καθώς όλα ήταν φρέσκα και νόστιμα και σε τιμή που δεν έχω ξαναδεί. Το καλό φαγητό συνδυάζεται και με τον ιδανικό χώρο κατά την άποψή μου, διακοσμημένος με βινύλια και αφίσες ροκ συγκροτημάτων και φυσικά η μουσική ταιριάζει με το χώρο.

Συμπέρασμα: πολύ καλό φαγητό σε εξαιρετική τιμή, με όμορφο χώρο και καλή εξυπηρέτηση. Σίγουρα θα το επισκεφτώ ξανά για να δοκιμάσω και άλλα από το μενού και να ξαναγράψω μία ακόμη κριτική.

American Style - Γκάζι, Αθήνα

Πήγαμε τις προάλλες με τον φίλο μου σχετικά αργά (λίγο μετά τις 12) μετά από ποτό για να φάμε κάτι γρήγορο. Βρεθήκαμε στο Γκάζι, όπου υπάρχει πληθώρα από μαγαζιά με γρήγορο φαγητό (η Περσεφόνης είναι γεμάτη) αλλά επειδή από καιρό ήθελα να πάω στο Burgerville καθώς, είμαι μεγάλη φαν των burgers, κάτσαμε εκεί.

Το μαγαζί την ώρα που πήγαμε ήταν σχεδόν άδειο (λογικό) και καθίσαμε σε ένα τραπέζι. Μετά από λίγο αντιληφθήκαμε ότι είναι self service και πήγα να παραγγείλω και για τους δυο μας. Κατανοώ ότι ήταν κάπως περασμένη ώρα, αλλά η ξινίλα και η αδιαφορία στα πρόσωπα των εργαζομένων δεν δικαιολογούνταν σε καμία περίπτωση, κατά τη γνώμη μου.

Όσο περιμέναμε να ετοιμαστεί η παραγγελία μας, υπέπεσε στην αντίληψή μας μια γάτα που έκοβε βόλτες ανέμελη μες στο μαγαζί, ξάπλωνε στις καρέκλες, ανέβαινε στα τραπέζια κλπ γεγονός που, ασφαλώς, με έβαλε σε σκέψεις για την καθαριότητα του μαγαζιού. Όταν το ανέφερα σε δυο υπαλλήλους ο ένας γύρισε και μου είπε ελαφρώς ειρωνικά "μη φοβάσαι, δε δαγκώνει η γάτα" ενώ μια άλλη με διαβεβαίωσε ότι θα τη διώξει, πράγμα το οποίο ασφαλώς δεν έκανε. Δεν ξέρω αν είναι και δική τους, πάντως εμένα μου έκανε κάκιστη εντύπωση.

Στο δια ταύτα: ετοιμάστηκε η παραγγελία μας και πήγα να την πάρω. Εγώ παρήγγειλα ένα burger με μπέικον, τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια και honey mustard με πατάτες από δίπλα και ο φίλος μου ένα κλαμπ σάντουιτς απλό. Η γεύση ήταν καλή, περίπου όπως και στα περισσότερα burgerάδικα και, αν συνυπολογίσουμε τη γεύση με το αξιοπρεπέστατο μέγεθος και τη χαμηλή τιμή θα έβαζα 4/4 στο value for money. Δεν βάζω όμως, γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρη για την ποιότητα του φαγητού, καθώς στην περίπτωση του φίλου μου το... πεπτικό του σύστημα δεν τον άφησε σε ησυχία όλο το βράδυ.

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση, θέλω να πιστεύω ότι έφταιγε το προχωρημένο της ώρας. Παρότι ζήτησα η bbq sauce που παρήγγειλα μαζί με τις πατάτες να μπει ξεχωριστά, δίπλα, το παλικάρι που μου έδωσε την παραγγελία μου μια που με άκουσε και μια που έκανε τα δικά του: πασάλειψε τις πατάτες προφανώς με όση bbq sauce είχε περισσέψει από την υπόλοιπη μέρα και "ορίστε οι πατάτες σας".

Όταν ζήτησα ένα ποτήρι νερό από τον ίδιο, μου είπε ότι μπορώ να πάρω ένα πλαστικό ποτήρι από μπροστά και να βάλω νερό από μια κανάτα που υπήρχε δίπλα (δεν το είχα προσέξει, ομολογώ). Πάω να βάλω, αλλά επειδή η κανάτα είχε αδειάσει, του την έδωσα να την ξαναγεμίσει. Την πήρε με μια ανεξήγητη δυσφορία (;) και όσο περίμενα να τη γεμίσει, πήγα μια στιγμή να πω κάτι στον φίλο μου. Όταν γύρισα, η κανάτα ήταν εκεί - άδεια. Όπως καταλαβαίνετε, το service σε αυτό το μαγαζί δεν ήταν και το αγαπημένο μου κομμάτι.

Παρά την χαμηλή τιμή και την ωραία γεύση του φαγητού, δύσκολα θα ξαναπήγαινα. Αφενός εκνευρίστηκα με την αδιαφορία του προσωπικού και αφετέρου υπάρχουν αντίστοιχα μαγαζιά με καλύτερης ποιότητας φαγητό που δε σε στέλνει για... βάρδια στην τουαλέτα. Τι υπάρχουν δηλαδή, σαν τα μανιτάρια ξεφυτρώνουν.