Burgers

19 Δεκ 2016

Κλασικό burgerάδικο το οποίο βρίσκεται πάνω στην κεντρική πλατεία, στο Γκάζι και μάλιστα, αν έχω παρατηρήσει καλά είναι το μοναδικό σε αυτό το είδος φαγητού (εννοώ με burgers) στην περιοχή.

Ο χώρος είναι ο κλασικός: αμερικάνικο στυλ, κυριαρχεί το ξύλο, οι καναπέδες εν είδει κουκέτας, τα ξύλινα τραπέζια και γενικά ο συνδυασμός country style και far west. Έχει και έξω κάποια καθίσματα και διαθέτει και επάνω όροφο που είναι πιο άνετα τα πράγματα.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή. Διεκπεραιωτική μεν αλλά άμεση, πρόθυμη, φιλότιμη και χαμογελαστή.

Στα του φαγητού ο κατάλογος δεν ξεφεύγει από τα συνηθισμένα μαγαζιά του είδους. Πιο συγκεκριμένα το μαγαζί διαφημίζει ως highlight τα bull burgers από 100% μοσχαρίσιο κιμά και φρεσκοζυμωμένο χειροποίητο ψωμάκι. Έχει 16 διαφορετικά burgers για να καλύψουν κάθε γούστο: απλό, πικάντικο, καυτερό, γλυκό, πιο παραδοσιακό, old school, mediterranean, carbonara, vegeterian, extra large με διπλό μπιφτέκι και άλλα πολλά. Επίσης σε όλα μπορεί να προσθέσει αν το επιθυμεί κάποιος ως extra τηγανητό αυγό. Επίσης στις τηγανητές πατάτες έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις, για να τις συνοδεύσεις, ανάμεσα σε 8 διαφορετικές σως (καρμπονάρα, μπάρμπεκιου, blue σως, mexican tekila κ. ά). Τα burgers από 100% μοσχαρίσιο κιμά είναι 5 διαφορετικές γεύσεις, συνοδεύονται από πατάτες και ντιπάκι πατάτας burgerville. Τον κατάλογο συμπληρώνουν 2-3 σαλάτες, 4-5 ορεκτικά, 5-6 hot dogs, club sandwich καθώς και κλασική πίτα σουβλάκι με κοτόπουλο, χοιρινό ή μπιφτέκι. Η αλήθεια είναι ότι έχει μεγάλη ποικιλία και δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις, ενώ όλα τα burgers έχουν μεγάλη ποικιλία υλικών.

Κατά καιρούς λοιπόν έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά θα σταθώ στο σάντουϊτς με κομματάκια χοιρινού, μανιτάρια και τυρί Φιλαδέλφεια. Πρόκειται για τεράστιο κα αρκούντως χορταστικό σάντουϊτς με πάρα πολύ μαλακό ψωμάκι. Από πατάτες προτίμησα τις κλασικές με τσένταρ και μπέικον, επίσης πολύ χορταστικές. Τα παραπάνω κόστισαν 6.50 ευρώ τα οποία θεωρώ ότι είναι πολύ προσιτή τιμή για την ποσότητα αλλά και τη συνολική εμπειρία του μαγαζιού.

05 Ιαν 2016

Δεν είχα πολλές απαιτήσεις βγαίνοντας από το Μετρό στον Κεραμικό, απλά ήθελα λίγο ζεστό φαγητό για να μην με επηρεάσει το αλκοόλ που επρόκειτο να καταναλώσω.

Ο φωτεινός πίνακας με τις φωτο των burgers είναι άκρως κατατοπιστικός και οι τιμές εξαιρετικά προσιτές. Επιπλέον, μπάινοντας στο εσωτερικό καμιά μυρωδιά από σχάρα και τσίκνα και ένα σωστό σύστημα αναμονής με αριθμούς.

Όλες οι προυποθέσεις λοιπόν εδώ, αλλά το Burgerville προδίδεται από το burger, δηλ το μπιφτέκι, δηλ το κρέας, δηλ τον κιμά.

Χωρίς να είναι άνοστος (κι αυτό πέρα από την ποιότητα των πολλών dressings) ο κιμάς είναι βαρετός, καθόλου σπειρωτός και τραγανός στα δόντια, καθόλου αρπαγμένος στις άκρες, γενικά τόσο ουδέτερος όσο δεν παίρνει. Και όντως, το μπέικον ούτε που το αντιλήφθηκα (μην μιλάμε για κρούστα βέβαια), οπότε θα σύστηνα να πηγαίνατε μόνο αν πεινάγατε και δεν είχατε απαιτήσεις.

05 Φεβ 2016

Πήγαμε τις προάλλες με τον φίλο μου σχετικά αργά (λίγο μετά τις 12) μετά από ποτό για να φάμε κάτι γρήγορο. Βρεθήκαμε στο Γκάζι, όπου υπάρχει πληθώρα από μαγαζιά με γρήγορο φαγητό (η Περσεφόνης είναι γεμάτη) αλλά επειδή από καιρό ήθελα να πάω στο Burgerville καθώς, είμαι μεγάλη φαν των burgers, κάτσαμε εκεί.

Το μαγαζί την ώρα που πήγαμε ήταν σχεδόν άδειο (λογικό) και καθίσαμε σε ένα τραπέζι. Μετά από λίγο αντιληφθήκαμε ότι είναι self service και πήγα να παραγγείλω και για τους δυο μας. Κατανοώ ότι ήταν κάπως περασμένη ώρα, αλλά η ξινίλα και η αδιαφορία στα πρόσωπα των εργαζομένων δεν δικαιολογούνταν σε καμία περίπτωση, κατά τη γνώμη μου.

Όσο περιμέναμε να ετοιμαστεί η παραγγελία μας, υπέπεσε στην αντίληψή μας μια γάτα που έκοβε βόλτες ανέμελη μες στο μαγαζί, ξάπλωνε στις καρέκλες, ανέβαινε στα τραπέζια κλπ γεγονός που, ασφαλώς, με έβαλε σε σκέψεις για την καθαριότητα του μαγαζιού. Όταν το ανέφερα σε δυο υπαλλήλους ο ένας γύρισε και μου είπε ελαφρώς ειρωνικά "μη φοβάσαι, δε δαγκώνει η γάτα" ενώ μια άλλη με διαβεβαίωσε ότι θα τη διώξει, πράγμα το οποίο ασφαλώς δεν έκανε. Δεν ξέρω αν είναι και δική τους, πάντως εμένα μου έκανε κάκιστη εντύπωση.

Στο δια ταύτα: ετοιμάστηκε η παραγγελία μας και πήγα να την πάρω. Εγώ παρήγγειλα ένα burger με μπέικον, τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια και honey mustard με πατάτες από δίπλα και ο φίλος μου ένα κλαμπ σάντουιτς απλό. Η γεύση ήταν καλή, περίπου όπως και στα περισσότερα burgerάδικα και, αν συνυπολογίσουμε τη γεύση με το αξιοπρεπέστατο μέγεθος και τη χαμηλή τιμή θα έβαζα 4/4 στο value for money. Δεν βάζω όμως, γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρη για την ποιότητα του φαγητού, καθώς στην περίπτωση του φίλου μου το... πεπτικό του σύστημα δεν τον άφησε σε ησυχία όλο το βράδυ.

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση, θέλω να πιστεύω ότι έφταιγε το προχωρημένο της ώρας. Παρότι ζήτησα η bbq sauce που παρήγγειλα μαζί με τις πατάτες να μπει ξεχωριστά, δίπλα, το παλικάρι που μου έδωσε την παραγγελία μου μια που με άκουσε και μια που έκανε τα δικά του: πασάλειψε τις πατάτες προφανώς με όση bbq sauce είχε περισσέψει από την υπόλοιπη μέρα και "ορίστε οι πατάτες σας".

Όταν ζήτησα ένα ποτήρι νερό από τον ίδιο, μου είπε ότι μπορώ να πάρω ένα πλαστικό ποτήρι από μπροστά και να βάλω νερό από μια κανάτα που υπήρχε δίπλα (δεν το είχα προσέξει, ομολογώ). Πάω να βάλω, αλλά επειδή η κανάτα είχε αδειάσει, του την έδωσα να την ξαναγεμίσει. Την πήρε με μια ανεξήγητη δυσφορία (;) και όσο περίμενα να τη γεμίσει, πήγα μια στιγμή να πω κάτι στον φίλο μου. Όταν γύρισα, η κανάτα ήταν εκεί - άδεια. Όπως καταλαβαίνετε, το service σε αυτό το μαγαζί δεν ήταν και το αγαπημένο μου κομμάτι.

Παρά την χαμηλή τιμή και την ωραία γεύση του φαγητού, δύσκολα θα ξαναπήγαινα. Αφενός εκνευρίστηκα με την αδιαφορία του προσωπικού και αφετέρου υπάρχουν αντίστοιχα μαγαζιά με καλύτερης ποιότητας φαγητό που δε σε στέλνει για... βάρδια στην τουαλέτα. Τι υπάρχουν δηλαδή, σαν τα μανιτάρια ξεφυτρώνουν.

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ
Κερδίστε τρώγοντας