To HOPS beer and burgers είναι το νέο project του σεφ Γιώργου Γεράρδου, που ίσως θυμάστε από τον τηλεοπτικό διαγωνισμό μαγειρικής Master Chef 2 ή έχετε γνωρίσει στην πρώτη του προσπάθεια, «Ανθός Γεύσεων». Σαν λάτρης τόσο των καλών burger όσο και της μπύρας, θεωρούσε ότι έλειπε από την Αθήνα ένας χώρος που να βρίσκεις και τα δυο σε υψηλό επίπεδο. Αποφάσισε έτσι να τον δημιουργήσει, στη θέση της ιστορικής μπυραρίας «Βύνη», στο 10 του πεζόδρομου της Δράκου.

Προσφέρει Πρωινό
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

18 Ιουν 2018

Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός λένε... Ξεχνάς, αναθεωρείς, σχεδιάζεις με διαφορετικά κριτήρια... Ίσως να δώσεις και ευκαιρίες εκεί που δεν το περίμενες... Σε ανθρώπους, σε project που έκρυψες στο συρτάρι ή σε προτάσεις που τις είχες απορρίψει...

Για τους παλαιότερους χρήστες, όταν το σάιτ βρισκόταν στα ντουζένια του (το 2015), τότε που οι κριτικές έπεφταν η μία πίσω από την άλλη... Διαβάσαμε για το Hops. Δεν θέλω να δυσφημίσω την επιχείρηση αλλά τότε, είχαμε απογοητευτεί όλοι μας. Ας μιλήσω όμως για τον εαυτό μου. Τον Γεράρδο τον είχα συμπαθήσει ιδιαίτερα, φαινόταν ευχάριστος τύπος και είχε διάθεση να αναδειχθεί στον χώρο της εστίασης. Οπότε, οι απαντήσεις της επιχείρησης του σε μια "διαμάχη" με κάποιον χρήστη, με έκαναν να πω ότι δεν θέλω να δοκιμάσω καν.

Πέρασαν τα χρόνια, και αφού είδα το Hops να διατηρείται στον χώρο που πρωτοξεκίνησε, λέω να κάνω την επίσκεψη.2 φορές, με διαφορετικές παρέες. Στην πρώτη επίσκεψη δεν βγάλαμε ασφαλή συμπεράσματα γιατί ο καθένας αρκέστηκε σε ένα μπέργκερ. Δεν ξετρελαθήκαμε για να πω την αλήθεια και κάθε φορά που ζητούσα στην παρέα να κάνουμε νέα επίσκεψη... ήταν αρνητικοί.

Βρίσκω λοιπόν, το ανυποψίαστο θύμα. Τον φίλο μου τον Μιχάλη από τον στρατό. Μπορεί να κανονίζουμε από τον Απρίλη να βγούμε, αυτός θα τα καταφέρει τον Ιούνιο. Με ρωτάει που θα πάμε και με απόλυτη βεβαιότητα του λέω πως θα πάμε σε ένα καλό μαγαζί. Φυσικά και δεν μπορούσε να αρνηθεί. Επίσκεψη Τρίτη 12/6/2018, ώρα 22.15:

Ας ξεκινήσω με τον χώρο. Το μαγαζί στεγάζεται εκεί που βρισκόταν η Βύνη. Μπυραρία και αυτή σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει. Στα θετικά συγκαταλέγονται τα εξής: Πρόκειται για πέρασμα, με αρκετούς τουρίστες. Πολλές επιχειρήσεις, η μία δίπλα στην άλλη. Πόλλες επιλογές, αρκετοί τουρίστες. Ασφαλής περιοχή. Το παρκάρισμα από την άλλη, μόνο εύκολο δεν είναι. Καλά, για τις ώρες αιχμής δεν το συζητώ. Σκέτη τρέλα.

Υπάρχουν κάποια τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο στον πεζόδρομο. Χαλαρά και ήρεμα. Ο εσωτερικός χώρος έχει στα αριστερά μαύρο τοίχο γραμμένο με κιμωλία που παρέχει διάφορες πληροφορίες για το μαγαζί.
Υπάρχει μπάρα για να καθίσεις αν θέλεις (δεν ξέρω τι συμβαίνει το σ/κ από επισκεψιμότητα). Τραπέζια καινούργια και πεντακάθαρα, καρέκλες ΟΚ για να καθίσεις 2 ώρες. Ξύλινα. Η τουαλέτα βρίσκεται στον πάνω χώρο, θα ανεβείτε σκάλες.

Στην εξυπηρέτηση βάζω καλό βαθμό γιατί παρά τα λαθάκια, το παλικάρι είχε όλη την καλή διάθεση να μας κάνει να αισθανθούμε άνετα. Ευγενικός και γνώστης του καταλόγου, τον ψάξαμε λίγο όταν χρειάστηκε να πληρώσουμε και δεν μας έφερε τις μπύρες με τα ορεκτικά όπως ζητήσαμε. Και τι έγινε.... Όλα καλά. Στο τέλος μας έκανε πακέτο λίγο φαγητό που περίσσεψε.

Ο κατάλογος του φαγητού είναι εκτενής, σίγουρα θα βρεθεί κάτι που θα σας ικανοποιήσει. Στα ορεκτικά, ξεχωρίζει η τάρτα μετσοβόνε (5.4 ευρώ) και τα μπουρεκάκια φέτας (4.8 ευρώ), οι σαλάτες είναι 6 σε αριθμό, ενώ παρά τον τίτλο της επιχείρησης θα βρείτε αρκετά κρεατικά. Από καπνιστή χοιρινή μπριζόλα (9 ευρώ) και rib eye (17.5) ευρώ, μέχρι Τ-Bone (24 ευρώ) και Black Angus Picania (25.5 ευρώ).

Θα βαρεθείτε να διαβάσετε για μπέργκερ (27! ), με επιλογή ανάμεσα σε 3 ψωμάκια. Πληθώρα υλικών με παιχνιδιάρικους συνδυασμούς, βλέπε Maniatiko στα 8.8 ευρώ ή το Wine Connection με σάλτσα κόκκινου κρασιού με μανιτάρια στα 12.2 ευρώ.

Επίσης, στις μπύρες θα βρείτε πολύ μεγάλη ποικιλία, αρκετές ελληνικές φιγουράρουν, χωρίς οι τιμές να ξεφεύγουν από τον μέσο όρο.

- Μπουρεκάκια φέτας με βερύκοκο και μαυροσούσαμο στα 4.8 ευρώ. Καυτά, με τραγανή και χρυσαφένια κρούστα. Η φέτα όχι πολύ αλμυρή ώστε να χρειαστεί η γλύκα του φρούτου να την καλύψει. Κακώς θεώρησα πως θα υπήρξε καποιου είδους τσάτνευ βερύκοκο, τελικά υπήρξε ένα αραιό μελοσούσαμο αλλά και ζουμερότατο βερύκοκο ανοιγμένο σε 2 κομμάτια. Ικανοποιητικό ορεκτικό.

- Chicken Wings στα 6.2 ευρώ.8 φτερούγες με καπνιστή σάλτσα bbq. Καλή ποιότητα κρέατος, χωρίς να είναι βουτηγμένο σε μπαχαρικά. Μας παρουσιάστηκε όμως με πολύ νόστιμη σάλτσα που όση περίσσεψε (ευτυχώς! ) την έφαγα με το πιρούνι. Οπτικά δεν φαίνεται τόσο χορταστικό ορεκτικό, τελικά είναι ΟΚ για 2 άτομα. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

- Ceasar salad στα 7.9 ευρώ. Μαρούλι, τραγανό μπέικον, κρουτόν, σπιτική σως ceasar και κοτόπουλο σχάρας. Τα υλικά έδεναν μεταξύ τους, καλής ποιότητας και ικανοποιητικής ποσότητας για 2 άτομα. Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με το μαρούλι και τα κρουτόν που τα ήθελα πιο τραγανά. Όχι ότι δυσαρεστηθήκαμε, απλώς θα την είχαμε ευχαριστηθεί περισσότερο.

- Σπαλομπριζόλα 900 γραμμαρίων,30 ημερών ωρίμανσης με τιμή 22.5 ευρώ. Τη ζητήσαμε medium, όντως έτσι ήρθε. Γευστικότατη, ζουμερή πολύ. Συνοδεύτηκε με νόστιμες πατάτες τηγανιτές. Πραγματικά χορταίνει 2 άτομα, δικαιώθηκε η επιλογή μας. Η μαρινάδα που επιλέξαμε ήταν η Texas Smokey, ενώ και σπιτική συνοδευτική σάλτσα sweet bbq ήταν εξαιρετική. Ένας καλός λόγος για να ξανακάνουμε επίσκεψη. Το highlight της βραδιάς.

- The Wine Connection Burger, στα 12.2 ευρώ. Ψωμάκι μπριος, μπιφτέκι 180 γραμμαρίων, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, τομάτα, μαρούλι και σάλτσα κόκκινου κρασιού. Το πιάτο το δοκίμασα στην πρώτη μου επίσκεψη. Ευφάνταστο μπέργκερ, καλή εκτέλεση και ζουμερό μπιφτέκι. Στο όλο σύνολο ενώ χορταίνεις … κάτι λείπει ώστε να απογειωθεί. Καλή ποιότητα υλικών σίγουρα, κάποια στιγμή ίσως έδινα την ευκαιρία και σε κάποιο άλλο του καταλόγου. Μαζί με τις τηγανιτές πατάτες, θα χορτάσεις.

- Πύργος παγωτού για 2, αν θυμάμαι καλά στα 8 ευρώ. Παγωτό βανίλια με σπασμένα μπισκότα, λιωμένη σοκολάτα και καραμέλα. Σαν ιδέα φανταστείτε ένα Aris Deal Closer σε μικρογραφία αλλά όχι ιδιαίτερα πετυχημένο. Αρκετά λιγωτικό, το παγωτό δεν ξεχώριζε. Νομίζω όμως πως το πιο αδύνατο συστατικό ήταν το μπισκότο του. Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσουν με μπισκότα στυλ Oreo. Όσο και αν προσπάθησα να φάω μόνος μου, δυστυχώς έμεινε αρκετό. Χρειάζεται βελτίωση.

Συμπερασματικά έχω να αναφέρω πως: Στην πρώτη μας επίσκεψη, η βαθμολογία του φαγητού θα ήταν χαμηλότερη. Με την σπαλομπριζόλα όμως και όλα τα υπόλοιπα κρεατικά που πιθανολογώ πως θα είναι στο ίδιο επίπεδο, το Hops έχει προοπτικές ώστε να καθιερωθεί. Και... ενώ έχει ποιότητα σε υλικά αλλά και διάθεση ώστε να εξελίσσεται, νομίζω πως δεν το βοηθάει ο χώρος του. Σε αυτόν τον τομέα δεν είμαι ικανοποιημένος. Θα πρότεινα να απευθυνθούν σε νεανικό κοινό, μιας και βρίσκονται σε τουριστικό πέρασμα.

Σκοπός σου είναι να έχεις repeaters... Όχι περαστικούς... Και ίσως όχι και τουρίστες …

Ο φίλος μου από τον στρατό πάντως,2 μέρες μετά μου ζητούσε να του στείλω τις φωτογραφίες των πιάτων.

Λίγη δουλίτσα χρειάζονται...

16 Ιουν 2017

---ΣΥΝΤΟΜΗ ΚΡΙΤΙΚΗ---

(ναι, αυτό το θεωρώ σύντομη)

Από το Χοψ, πέρασα μια φορά για ένα μπέργκερ και μια μπυρίτσα και μάλλον δεν θα ξαναπεράσω.

Είναι κακό? Όχι…

Απλώς είναι στην κατηγορία «ένα από τα πολλά». Εξηγούμαι…

• Καταρχάς μιλάμε για μια μοντέρνα μπυραρία-μπεργκεράδικο. Δεν είναι και η πρώτη. Είναι πολύ στη μόδα το συγκεκριμένο άθλημα.

• Ο χώρος πολύ προσεγμένος και αρκετά μοντέρνος. Αλλά εν μέρει κρύος. Τα τραπέζια καθαρά και σχετικά ανετούτσικα. Δεν βγαίνει όμως η "ζεστασιά". Αυτή που θέλω για να κάτσω κάπου για ώρες. Δεν ήταν η πρώτη φορά που μπήκα σε μπυραρία-μπεργκεράδικο και το σκέφτηκα αυτό. Γιατί άλλο μπεργκεράδικο (πας για να φας) και άλλο να μπαίνει και η «μπυραρία» στο παιχνίδι. Εκεί πας και για να αράξεις.

• Η εξυπηρέτηση ήταν οκ. Όχι σκλαβωτική, μα όχι και προβληματική. Δεν ήταν η πρώτη φορά που δεν είχα παράπονο από την εξυπηρέτηση χωρίς να μου μείνει και αξέχαστη.

• Το μενού τους περιλαμβάνει 6-7 σαλάτες (μην περιμένετε κάτι που δεν έχετε ξαναδεί), λίγα ορεκτικά (πατάτες, μπουρέκια κλπ), 10-15 κρεατικά (μπιφτέκια, σουβλάκια, μπριζόλες, ποικιλίες) και τη ναυαρχίδα, τα μπέργκερ. Μεγάλη ποικιλία σε αυτά με καμιά 25αριά επιλογές. Μπορεί και να βρείτε καναδυό που δεν θα τα βρίσκατε εύκολα αλλού. Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα δεν θα τα δείτε για πρώτη φορά.

• Δοκίμασα ένα Smokey BBQ Burger με μπιφτέκι 180γρ, τσένταρ, καπνιστό μπέικον, ντομάτα, κρεμμύδι, μαρούλι και καπνιστή σος BBQ στα 8,9€. Τα πάντα στο μπέργκερ ήταν καλά (3,5/4). Ταιριαστά γευστικά και αρκετά καλής ποιότητας. Δεν είναι η πρώτη φορά που τρώω ποιοτικό μπέργκερ με σχεδόν 10€. Μάλιστα πλέον ψάχνω να βρω την ίδια ποιότητα λίγο πιο οικονομικά ή έστω σε μεγαλύτερη ποσότητα.

• Το μπέργκερ ήρθε με αρκετές νόστιμες τηγανητές πατάτες. Λεπτοκομμένες και με παπρικούλα από πάνω. Δεν είναι και η πρώτη φορά που έφαγα πατάτες του 3/4 με το μπέργκερ μου.

• Ήπια μια μεγάλη βαρελίσια μπύρα με περίπου 5€. Χωρίς αρνητικές εκπλήξεις στον αφρό ή στο νέρωμα. Δεν είναι η πρώτη φορά που πίνω μεγάλη βαρελίσια μπύρα με αυτά τα λεφτά. Είναι το συνηθισμένο.

• Γενικά το Beer list τους περιέχει καμιά 20αριά μπύρες εκ των οποίων δεν είχα ξανακούσει τα ονόματα των 2. Και δεν είμαι και απίθανος γνώστης. Μην περιμένετε ιδιαίτερες εκπλήξεις λοιπόν. Αλλά οκ, δεν είναι η πρώτη φορά που πάω σε μπυραρία και οι επιλογές είναι λίγο περισσότερες από αυτές στα σούπερ μάρκετ.

Εν τέλει τίποτα δεν ήταν τρομερά θετικό ή αρνητικό. Όλα ήταν προσεγμένα, όχι όμως σε επίπεδο να τρίβεις τα μάτια σου. Το μπέργκερ αρκετά καλό, οι τιμές ελαφρώς προς τα πάνω, το κλίμα και ο χώρος οκ.

Αν σας ξετρελάνει ο χώρος, ναι, θα μπορούσε να γίνει το μπεργκεροστέκι σας. Έχει αρκετές επιλογές και μερικές ενδιαφέρουσες διαφορετικές προτάσεις. Αν σας ξετρελάνουν οι γεύσεις σε επίπεδο να μην σας απασχολήσουν οι ελαφρώς τσιμπημένες τιμές, επίσης. Όμως, μάλλον δεν θα ξετρελαθείτε τόσο.

Στην αναβροχιά, προτείνεται.

*Μαζί με μπύρα, δύσκολα θα δώσετε λιγότερα από 14-15€ για να χορτάσετε.

26 Ιαν 2017

To μαγαζί είναι περισσότερο μπυραρία παρά μπεργκεράδικο. Πολύ καλά τα μπέργκερ, μάλλον από τα καλύτερα για την τιμή τους. Δοκιμάσαμε τα Vegie και Italian, αμφότερα ικανοποιητικότατα. Καλή και η δυνατότητα επιλογής σαλάτας σαν συνοδευτικού αντί για πατάτες.
Μεγάλη ποικιλία σε μπύρες και μάλιστα με διάκριση σε Ελληνικές και εισαγόμενες. Η εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη (καθυστέρησαν να μας πάρουν παραγγελία). Φέρνουν απόδειξη, δέχονται και κάρτες.

Από την άλλη, δυστυχώς επιτρέπουν το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο (ένα αστέρι μείον γι' αυτό). Αρκετά δυνατή η μουσική ενώ ο φωτισμός είναι χαμηλός. Έχουν και πιο ακριβά κρεατοφαγικά πιάτα, αλλά το περιβάλλον του μαγαζιού (φάε-φύγε) δεν είναι τέτοιο ώστε να αξίζεις να δώσεις πάνω από 10-15€ το άτομο.

20 Σεπ 2016

Έχοντας φάει δύο φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί, διαφορετικές μέρες, ώρες και περιόδους (γιατί κ αυτά παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο), έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Ας ξεκινήσουμε απο τη γεύση που ειναι κ το σημαντικότερο.
Έχοντας δοκιμάσει κλασικό μπιφτέκι αλλά κ κοτόπουλο πανέ κ φιλέτο, μπορώ να πω ότι το μαγαζί δυστυχώς πρέπει να κάνει κάτι με τις γεύσεις του.

Το μπιφτέκι ήταν μέτριο αλλα τιποτα τρομερό, ενα burger που μπορείς να φας οπουδηποτε και με πολύ λιγότερα χρήματα. Το κοτόπουλο και στις δυο του εκδοχές ηταν επιεικως απαράδεκτο. Κ το χειρότερο μύριζε "ψαριλα". Δε ξερω που κ πως ακριβώς τα ψήνουν αλλά το να μυρίζει ψάρι το κοτόπουλο καλο δεν το λες. Οι τιμές είναι στα πλαίσια που κινουνται όλα τα burgerαδικα αλλα δεν αντιστοιχει κ στη ποιοτητα του φαγητού που σου προσφερει.

Η εξυπηρέτηση τώρα... Να ξεκινήσω απο το γεγονός ότι μας έφεραν έναν κατάλογο παλιό κ όταν ζητήσαμε κάτι απο το μενού έψαχναν να καταλάβουν τι συμβαίνει κ μετα μας είπαν συγγνώμη λαθος κατάλογος.

Ζητήσαμε επίσης ένα ντιπ με cheddar το οποίο αν κ το χρέωσαν κανονικά δεν έφτασε ποτέ στο τραπέζι μας παρότι το αναφέραμε 2 φορές στους σερβιτόρους.

Η απάντηση τους κατα την πληρωμή ήταν "αχ, δε σας το φέραμε?συγγνωμη" χωρις καν να ενδιαφερθούν να δουν απο μόνοι τους αν το χρέωσαν για να το αποχρεωσουν. Τέλος, ο χώρος είναι συμπαθητικός και το μαγαζί βρίσκεται σε καλό σημείο πολύ κοντά στο μετρό.

Λυπάμαι αλλά δε θα ξαναεπισκεφθω το συγκεκριμένο μαγαζί.

14 Οκτ 2016

Απο τα χειρότερα Burgers που έχω φάει. Πήρα Bacon Mushroom Melt.

Εκτός απο το μέτριο ψωμάκι και το μέτριο μπιφτέκι η πιό απογοητευτική 'εξυπνάδα' ήταν το τυρί πού ήταν βασικά ίδιο με την υγρή sauce τυριού που σου δίνουν στο σινεμά με τα Nachos.

Η σαλάτα απο την πολύ sauce ήταν χάλια και οι πατάτες λιγδερές και λύσα. Εκτός απο το άθλιο φαγητό, ο σερβιτόρος ήταν συμπαθέστατος αλλά ο barman είχε χαλαστεί χοντρά με τα παιδία μου που ζωγράφιζαν χωρίς να ενοχλούν σε έναν τεράστιο μαυροπίνακα. Τους έκανε και παρατήρηση.

Το πιό αστείο είναι πως και καλά στον μαυροπίνακα έχουν γράψει άτομα απο όλο τον κόσμο πόσο μαγικό είναι το burger - Best Burger Ever from Australia. Με τόσες καλές επιλογές πλέον για Burger στην Αθήνα (και πιό φθηνές απο το Hops) δεν βλέπω γιατί να πάει κανείς σ'αυτό το μαγαζί.