Το εστιατόριο Iki Sushi Lounge στο Νέο Ψυχικό αποτελεί σταθερή επιλογή για καλή ιαπωνική κουζίνα.

Πρόκειται για έναν μοντέρνο χώρο, διακοσμημένο σε απλές γραμμές, με φυσικό ξύλο, ζωηρό πράσινο χρώμα και lounge ατμόσφαιρα όπου θα απολαύσετε φρεσκότατες σπεσιαλιτέ που παρασκευάζονται από τα πιο εκλεκτά υλικά της αγοράς.

Το μενού του εστιατορίου διατηρεί όλα τα στοιχεία της ιαπωνικής παράδοσης εμπλουτίζοντας τις γευστικές προτάσεις με νέα gourmet πιάτα. Δοκιμάστε φρέσκο sushi, κοτοπουλο teriyaki με ρύζι ατμού, γιαπωνέζικα πιτάκια με κοτόπουλο και λαχανικά, noodles πράσινου φασολιού με καβούρι και wasabi dressing, λαχταριστές σούπες και δροσερές σαλάτες.

Δευτέρα-Πέμπτη: 17.00 - 00.00 / Παρασκευή: 15.00 - 00.30 / Σάββατο: 13.30 - 00.30 / Κυριακή: 13.30 - 00.00 / Delivery καθημερινά μέχρι τις 00:00

Παροχές για ΑμεΑ
Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

22 Ιούλ 2017

Επανέρχομαι μετά από καιρό με μία κριτική, καθώς βλέπω να υπάρχει μόνο μία για το συγκεκριμένο κατάστημα.

Θα ξεκινήσω από τον χώρο. Το Iki βρίσκεται στον παράδρομο της Κηφισίας στο ύψος του Ν. Ψυχικού, μεταξύ Κατεχάκης και Φάρου. Παρά την κίνηση και τη φασαρία, έχει γίνει μία αρκετά επιτυχής προσπάθεια με τζαμαρίες και φυτά ώστε ακόμα και στον "εξωτερικό" του χώρο να μην προβληματίζεται ιδιαίτερα ο πελάτης από την εγγύτητα της λεωφόρου. Η διακόσμηση κινείται στους τόνους του πράσινου και του μπαμπού, όμορφη και ταιριαστή. Υπάρχουν τόσο τραπέζια όσο και πάγκοι και, γενικότερα, ο χώρος αποπνέει μία φρεσκάδα. Πολύ ωραία.

Το μενού μπορείτε να το δείτε αναλυτικότατα (με τιμές) στο site τους και θα πρότεινα να έχετε ρίξει μια ματιά καθώς είναι αρκετά γεμάτο και ίσως χαθείτε λίγο στην αρχή προσπαθώντας να αποφασίσετε. Δοκιμάσαμε διάφορα πιάτα. Μας άρεσε ιδιαίτερα η σαλάτα με φύκι wakame: νόστιμη, δροσιστική και χορταστική. Από σούσι, δοκιμάσαμε ένα από τα prime rolls τους που ήταν πολύ καλό και μία ποικιλία από την οποία μας άρεσαν τα uramaki rolls αλλά όχι τόσο τα maki. Να διευκρινίσω ότι τα υλικά σε όλα αυτά είναι παρόμοια, αυτό που δεν ικανοποίησαν τα maki ήταν κυρίως το μάτι. Δοκιμάσαμε sashimi σολωμού, το οποίο δεν μας άρεσε ιδιαίτερα, θα το θέλαμε λίγο μαριναρισμένο. Για nigiri και noodles δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δεν δοκιμάσαμε. Συνολικά πάντως, παρά τα περιθώρια βελτίωσης, μείναμε ικανοποιημένοι.

Από ποτά υπάρχει επίσης καλή ποικιλία.

Η εξυπηρέτηση ήταν κάπως διεκπεραιωτική, αλλά ευγενική σε κάθε περίπτωση, δεν ήταν το σέρβις που σε κέρδιζε, αλλά δεν είχαμε και κάποιο παράπονο.

Σε γενικές γραμμές, αξιοπρεπέστατο μαγαζί για σούσι, θα πρότεινα να πάτε.

01 Ιαν 2016

Δυστυχώς ή ευτυχώς (και μάλλον δυστυχώς, εδώ που τα λέμε... ), είμαι από τους εκείνους τους ανθρώπους που άργησαν πολύ να δοκιμάσουν sushi λόγω... ξεροκεφαλιάς. Στα 27 μου ήταν η πρώτη φορά στο Furin Kazan. Μετά ακολούθησε κάποιες επισκέψεις στο Dosirak (με ή χωρίς sushi) και τέλος δύο φορές στο Koi σε διάστημα 8 μηνών μεταξύ τους όπου παρατήρησα αισθητή πτώση της ποιότητας.

Μέχρι που σχεδόν κατά τύχη, ξεμείναμε πεινασμένοι κοντά στον Φάρο Ψυχικού μία φορά και είπαμε να δοκιμάσουμε το Iki Sushi. Είμασταν και πολλοί (5), παίξαμε και σε πολλά ταμπλό για να δοκιμάσουμε γεύσεις και το γεύμα ήταν μία αποκάλυψη.

Κρατώ σημειώσεις για ό, τι προσγειώθηκε στο τραπέζι.

− Crunch crab: ορεκτικό με καβούρι, αβοκάντο, αγγούρι και μία δική τους σως = έπος

− goma salmon salad: ωραιότατη πράσινη σαλάτα με φρεσκότατα φιλετάκια σολωμού και σως σουσαμιού

− shrimp & cramp salad: αυτό που λέει είναι, μόνο που είναι πεντανόστιμη.

− τηγανητά noodles με κοτόπουλο: παρότι γκρίνιαζα ότι αυτό το πιάτο δεν έπρεπε να το πάρουμε επειδή δεν είναι τόσο ιαπωνικό, διαψεύστηκα πανηγυρικά.

− Greek style sashimi: πήραμε μόνο αυτό από περιέργεια που είχε λαβράκι, λάδι και κάπαρη και ήταν πολύ καλύτερο από ό, τι περιμέναμε. Ημασταν κάπως επιφυλακτική λόγω της φράσης “greek style”

− mediterranean maki: αντίστοιχης λογικής και αυτό με γαρίδα, λιαστή ντομάτα και πατέ ελιάς. Έχω αδυναμία μεγάλη στην λιαστή ντομάτα, αλλά νομίζω ότι άρεσε ακόμη και σε αυτούς που δεν τρελαίνονταν θεωρητικά με τα υλικά.

− Tempura roll: sushi με τηγανητή γαρίδα και αυγά χελιδονόψαρου. Πάρα πολύ καλό. Ζωηρό, έντονο και πολύ ενδιαφέρον ως συνδυασμός

− seabass scallion maki: λαυράκι, ψιλοκομμένο κρεμμύδι και wasabi. Εδώ να πω ότι δεν είμαι σχεδόν εχθρός του wasabi, με ενοχλεί αυτή η επιθετική του επίγευση. Το συγκεκριμένο ρολό είχε ελάχιστο ή τόσο ώστε να μην μου κακοφανεί αλλά και να μην καλύψη τα υπόλοιπα υλικά (κάτι που μερικές φορές συμβαίνει είναι η αλήθεια... ). Οπότε, πάλι καλά γιατί φάνηκαν όλες οι γέυσεις. Με λίγη σόγια είναι ακόμα καλύτερο κιόλας.

− Rainbow roll: καβούρι, σολωμός, τόνος, αβοκάντο και τσίλι σε ένα πληθωρικό πιάτο που έχει ένταση και τραβά την προσοχή και ήταν ό, τι έπρεπε για κλείσιμο ως κυρίως.

Ο χώρος ήταν καθαρός σε παλ ανοιχτούς τόνους, η κουζίνα ανοιχτή σαν σε όμορφο κάδρο και το σέρβις απλό, φιλικό και κυρίως ενημερωμένο.

Δεδομένου ότι πληρώσαμε 25 ευρώ το άτομο και χορτάσαμε, είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να ξαναπάω σε εστιατόριο ιαπωνικής κουζίνας και αυτό λέει κάτι.

Νομίζω ένα μπράβο τους αξίζει, με μία κάποια επιφύλαξη μέχρι και την δεύτερη επίσκεψη που θα σιγουρευτούμε.

Είχαν και κάτι sushi με χέλια και χτένια που μου γυάλισαν αλλά είπα να τα αφήσω για την επόμενη φορά σαν πιο τολμηρές επιλογές.

μ.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι