28 Οκτ 2015

Ήταν Κυριακή μεσημέρι και ο σύζυγος που έδωσε έξοδο και με άφησε να βγω με τις φίλες μου. Έτσι αντί για Ladies night εμείς το κάναμε Ladies Sunday. Δεν ξέρω πως έχει προκύψει και τα πιο πολλά Κινέζικα εστιατόρια έχουν μπουφέ τις Κυριακές. Δεν ξέρω επίσης αν αυτό ισχύει και στις χώρες τους ή εκτός Ελλάδας ή αν είναι κάτι που έχει γίνει συνήθεια εδώ.

Επειδή περνάω τη φάση του να δοκιμάσω νέες κουζίνες πρότεινα εγώ στις φίλες μου να πάμε σε Κινέζικο. Μία από αυτές ήξερε το όνομα WON TON από κάποιο που πήγαινε παλιά στην Νέα Σμύρνη κι έτσι το ψάξαμε. Για να μοιράσουμε την απόσταση πήγαμε στο Περιστέρι κι ευτυχώς βρήκαμε πολύ εύκολα παρκινγκ. Μπορεί να ήμασταν απλά τυχερές γιατί με το που φτάσαμε βρήκαμε μία θέση που θα χώραγε και λεωφορείο. Έτσι η οδηγός που δεν είναι και καλή στο παρκάρισμα το έβαλε με ευκολία.

Δεν ξέραμε τι να περιμένουμε αλλά σίγουρα δεν περιμέναμε αυτόν τον κόσμο. Με το που μπήκαμε και κάτσαμε στο τραπέζι μας, μας άρεσε πολύ ο χώρος που ήταν μοντέρνος αλλά είδαμε να έχει μεγάλη ουρά μπροστά από τον μπουφέ. Δεν σηκωθήκαμε αμέσως και περιμέναμε μήπως χαλαρώσει λίγο η κατάσταση αλλά δεν βλέπαμε να γίνεται κάτι κι έτσι είπαμε: Κορίτσια ή τώρα η ποτέ!

Αποφασίζουμε να σηκωθούν οι δύο από τις τρεις για να μείνει η άλλη στο τραπέζι και να προσέχει τις τσάντες μας και τα κινητά μας. Εμείς θα βάζαμε φαγητό και για αυτή. Όταν φτάσαμε όμως στον μπουφέ βρεθήκαμε ανάμεσα σε πολλούς άλλους που πάλευαν για να γεμίσουν τα πιάτα τους. Ούτε από ευγένεια δεν μας έκαναν κάποιοι χώρο για να σερβιριστούμε. Σφηνωθήκαμε με μεγάλη προσπάθεια ανάμεσα στον κόσμο που δεν κρατούσε την ουρά προτεραιότητας και δοκιμάσαμε να βάλαμε φαγητό στα πιάτα μας. Από το άγχος δεν βάζαμε αυτό που θα θέλαμε αλλά αυτό που βρίσκαμε μπροστά μας.

Γυρίσαμε ακόμα ταραγμένες στο τραπέζι κι αρχίσαμε να τρώμε όμως όλη αυτή η διαδικασία μόνο να ηρεμήσεις δεν σε αφήνει και να απολαύσεις την Κυριακή σου.

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από Κινέζικη κουζίνα αλλά καμία από εμάς δεν έμεινε ικανοποιημένη από τις γεύσεις. Πλούσιο δεν θα τον έλεγες. Δεν δώσαμε και πολλά χρήματα αλλά και για αυτά που δώσαμε περιμέναμε πιο μεγάλη ποικιλία.

Πήραμε τον κατάλογο για να πάρουμε 1-2 πιάτα που θα έρχονταν χωρίς να στηθούμε στην ουρά αλλά μας φάνηκαν λίγο ακριβά κι έτσι δεν το κάναμε. Τα νουντλς ήταν κάπως λασπωμένα και επειδή ήταν τα τελευταία που προλάβαμε έμοιαζαν λίγο διαλυμένα από τις κουτάλες των προηγούμενων. Τα πουγκάκια με το λευκό τυρί ήταν λίγο πανιασμένα. Πάντως καβούρι μέσα δεν είχαν αλλά εκείνο το υποκατάστατο που γίνεται από κρέας άσπρου ψαριού. Από τα υπόλοιπα πιάτα κάποια μας άρεσαν και κάποια όχι. Βάλαμε τελικά μόνο 2 πιάτα και δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναστηθούμε στην ουρά γιατί είχε πάλι πολύ κόσμο.

Έτσι κάτσαμε ελάχιστα ακόμα και φύγαμε για καφέ για να μη πάει εντελώς χαμένο το μεσημέρι μας.

Επειδή μου άρεσε ο χώρος που ήταν μοντέρνος, μεγάλος και καθαρός ίσως ξαναπάω καθημερινή για να φάω πιάτα εκτός μπουφέ. Θα περιμένω να ανέβουν κι άλλες κριτικές που θα μιλάνε για εμπειρίες ατόμων που δεν πήγανε Κυριακή και θα αποφασίσω.

22 Νοε 2015

Ένα μαγαζί που το βρίσκεις εύκολα στο Μπουρναζι και παρκάρεις εύκολα. Έχει καλο φαγητό, καλή εξυπηρέτηση, όμορφο μαγαζί και πάρα πολύ καλές τιμές.

Εμείς ενθουσιαστήκαμε με τα wonton με καβούρι και τυρί, έχω πάει μόνο μία φορά αλλά θα το επισκεφθώ ξανά διότι θέλω να δοκιμάσω και το σούσι του.

21 Σεπ 2016

είπαμε με την παρέα μου να επισκεφτουμε για πρώτη φορά το συγκεκρημένο μαγαζί και ώς λάτρεις της κινέζικης κουζίνας δεν το σκεφτήκαμε και πολύ και καταλήξαμε να πάμε στο won-ton στο μπουρνάζι. Αρχικά η εικόνα του μαγαζιού σου αφήνει πολύ καλή εντύπωση... μέχρι να δουμε τη εξυπηρέτηση και τα φαγητά...
είμασταν 4 άτομα και πήραμε 4 κυρίως και ένα ορεκτικό το Chicken Wings με άφησε πολυ ικανοποιημένη αν και η γεύση ήταν αναμενόμενη γενικά άξιζε τα λεφτά του μετα πηραμε 2 κυρίως κοντονέζικο ρύζι νούντλ κοτόπουλο και Κοτόπουλο με κινέζικα μανιτάρια και μπαμπού
.. το κοντονέζικο ρύζι δεν ήταν παρα το γνωστό κατεψυγμένο ρύζι με τα ετοιμα λαχανικά και κοτοπουλο δεν γευοσουν και κατι διαφορετικο η μερίδα ήταν αρκετά καλη τα νούντλς ήταν καλά και για τέλος το κοτοπουλο με τα μανηταρια και τα μπαμπου..
σαν πιάτο δεν έλεγε κάτι ήταν πολυ γλυκό και με πολύ ζουμί νόμιζα οτι έτρωγα φασολάκια αν είχε και λίγο ψωμί το πιάτο θα τρωγόταν ποιό ευχάριστα το κερασάκι στην τούρτα ήταν απο την σερβιτόρα ήταν τόσο αγχωμένη και τόσο χαμένη που σου μετέφερε την αμηχανία της ενώ σου μιλούσε λες και έχετε πάει για ρακόμελα στα εξάρχεια μερικες στιγμές τν έπιανα να μας κοιτάει με ένα βλέμμα δολοφονικό το τόπ της βραδιάς ήταν οτι είχα το πιάτο μπροστά μου και έτρωγα και έτσι ξαφνικά έρχεται και μου το πέρνει και ξανα λέω οτι με έιδε που έτρωγα. λοιπόν δεν χρειάζεται να πώ κάτι άλλο απλά δεν νομίζω να ξανα πάω μου άφησε μετρια εντύπωση τα πιάτα και χειρότερη η εξυπηρέτηση.

11 Οκτ 2015

Όντας λάτρης της Ασιατικής κουζίνας, και έχοντας διαβάσει διθυραμβικά
σχόλια στο site, αποφασίσαμε με τον σύζυγό να επισκεφτούμε τον εστιατόριο
το βράδυ της Τρίτης.

Φαγητο: παραγγείλαμε spring rolls (αρκετα καλα), won ton με φιλαδέλφεια και καβουρι
(καλύτερα δεν έχω φαει) szechuan chicken (πολυ καλο αλλα οχι spicy οπως το ηθελα) νουντλς με γλυκοξινη και κοτοπουλο(φοβερα απλα!! ) και ενα τηγανιτο ρυζι με κοτοπουλο που ηταν πλουσιο σε υλικα και σε ποσοτητα..

service: το μεγαλυτερο ατου του μαγαζιου. ολα τα παιδια χαμογελαστα ταχυτατα και εξυπηρετικα.. ο σερβιτορος που μας πηρε παραγγελια απλα απιστευτος.. μας εκανε να νιωσουμε οικεια και μας βοηθησε πολυ στην επιλογη των πιατων..

Χωρος: Επιτελους ο Ελληνας ξεφυγε απο το στυλ κινεζικου εστιατοριου δεκαετιας
80 και 90 οπου κυριαρχο στοιχειο ειναι το κιτς.. πολυ μοντερνος χρονος με μινιμαλιστικες πινελιες, χρωματα κοκκινο μαυρο να κυριαρχουν.. με διακριτικα κινεζικα
διακοσμητικα και εναν εξαιρετικο πινακα μιας γκεισας.. σιγουρα εστιατοριο που βρισκεις σε προαστια και κολωνακι και οχι σε μια λαικη περιοχη οπως το Περιστερι

Γενικα ενα πολυ καλο κινεζικο εστιατοριο, με πολυ καλο φαγητο, service, και τιμες κινουμενες στο πνευμα των καιρων.. σιγουρα θα το ξαναεπισκευτω και θα μπει στο μηνιαιο προγραμμα μου..

Στα αρνητικα: χαοτικος καταλογος με παρα πολλα πιατα(κουραστικαμε να διαβαζουμε) και η μουσικη ειναι παρα πολυ χαμηλα, με αποτελεσμα να κυριαρχει η οχλαγογια απο τα τηγανια της κουζινας και τους πελατες που καθοντε στα διπλανα τραπεζια

X. Τρικούπη & Τενέδου, Πλατεία Μπουρναζίου