10 Ιαν 2017

Με αυτή μου την κριτική θα επανέλθω (μιας και το τελευταίο διάστημα βλέπω όλο και περισσότερους χρήστες να κάνουν μια ορθή επανάληψη στα αγαπημένα τους μαγαζιά) σε ένα μαγαζάκι που ήρθε σε μια άσχετη γειτονιά της Καλλιθέας πριν από δύο χρόνια περίπου και εγώ προσωπικά του είμαι "ευγνώμων"...

Και αυτό γιατί σε απόσταση βολής από το σπίτι μου θα βρω ένα ζεστό μέρος για καφέ τα πρωινά, ποτάκι και μεζεδάκια το βράδυ αλλά και brunch τις Κυριακές και πολλά και διάφορα events για όταν δεν έχω όρεξη να απομακρυνθώ ιδιαίτερα αλλά και να την βγάλω οικονομικά...

Θα ξεκινήσω από τον χώρο και θα πω στον φίλο Vagelis ότι τώρα πια το χαλίκι της αυλής έχει αντικατασταθεί από ένα ζεστό είδος ξύλου που έχει δώσει μια ιδιαίτερη ζεστασιά σε όλο τον χώρο. Μάλιστα, σε συνδυασμό με τις πολλές σόμπες οροφής που διαθέτουν είναι από τα λίγα μαγαζιά που μένεις άνετα χωρίς μπουφάν... Επιπλέον, έχουν δημιουργήσει μικρές και μεγαλύτερες γωνιές με πολυθρόνες, καναπέδες και τραπεζαρία για μικρές και μεγάλες παρέες με σπιτική διάθεση. Αυτό, λοιπόν, που μου έχει κάνει εντύπωση στον εν λόγω μαγαζάκι είναι ότι προσπαθεί να γίνεται όλο και καλύτερο στους περισσότερους τομείς αν και με την κοσμοπλημμύρα που έχει καθημερινά κάποιος άλλος θα είχε επαναπαυθεί... Ιδιαίτερα όσον αφορά τον χώρο δεν έχει καμία σχέση με το πως ξεκίνησε... Μάλιστα, έχει κλείσει αρκετές φορές και για αρκετές μέρες για ανακαίνιση ενώ το έχω βρει κλειστό και για να γίνει γενική καθαριότητα (πολλά συν για μένα)...

Θα συνεχίσω με την εξυπηρέτηση και θα πω ότι όλες οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση είναι γλυκύτατες με πρώτη και καλύτερη την Νάνσυ (χωρίς να υπολείπονται και οι άλλες)... Μπορεί κάποιες φορές να γίνεται χαμός και να χάνουν για λίγο την "μπάλα" αλλά έχουν πάντα καλή διάθεση και χαμόγελο...

Τώρα όσον αφορά το φαγητό έκοψα μια μονάδα όχι γιατί το φαγητό τους έχει χαλάσει αλλά μπορεί ο Vagelis να κατάλαβε το λόγο που έβαλα 4 αλλά κάποιος άλλος μπορεί να μην το καταλάβει και να περιμένει φαγητό 4 αστέρων με αποτέλεσμα να τα "ακούσω" μετά... Λοιπόν, ο κατάλογος αλλάζει συχνά... Κάποια πιάτα είναι πιο πετυχημένα, κάποια άλλα όχι και τόσο... Πάντως, και εκεί το ψάχνουν συνεχώς... Μου αρέσουν αρκετά τα πιάτα που έχουν με ζύμες (νομίζω ότι εκεί το έχουν) όπως και τα στάνταρ λουκάνικα ή πανσετάκια που ταιριάζουν για συνοδεία κρασιού ή ρακής. Όσον αφορά τα ποτά τους είναι σε πολύ καλές τιμές και φαντάζομαι ότι είναι και καλής ποιότητας μιας και είναι πολλές φορές που έχω πιει τα πάντα και πολύ ανακατεμένα και δεν είχα καμία απολύτως παρενέργεια...

Συνολικά, λοιπόν, θα πω ότι είναι ένα μαγαζί για όλες τις ώρες και όλες τις καταστάσεις... Μπορείτε να πιείτε τον καφέ ή το ποτό σας μόνη σας, να τσιμπήσετε κάτι, να βρεθείτε με το ταίρι σας ή να μαζευτεί όλη η παρέα σας μιας και προσφέρει φαγητό, ποτό και καφέ για να είστε όλοι ευχαριστημένοι... Μάλιστα, αν πετύχετε και κανένα live όπως π. χ. με τους πολύ καλούς Be-κουτοί θα περάσετε πολύ πολύ ευχάριστα.

ΥΓ 1. Όσες φορές έχω δοκιμάσει με τον καφέ μου κάποια πίτα, τάρτα ή κέικ είναι καλοφτιαγμένα. Καλό είναι και το brunch τους όπως μου έχει πει φίλη που το δοκίμασε.

ΥΓ 2. Μου αρέσει που το ψάχνουν και με τις ποικιλίες καφέ ακόμα και αν οι τιμές του είναι πολύ χαμηλές (διπλός καπουτσίνο 2 ευρώ δεν θα βρείτε σε πολλά μέρη).

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη nemo.

17 Ιουν 2016

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το έχω επισκεφθεί δεκάδες φορές λόγω του ότι μένω πολύ κοντά σε απόσταση περίπου 5λεπτου με τα πόδια.
Το επισκέφθηκα την περασμένη Παρασκευή μαζί με δύο φίλες μου.
Δεν είχαμε κάνει κράτηση ήταν πιο πολύ έξοδος της τελευταίας στιγμής, αλλά το ρισκάραμε μιας και μένουμε όλες πολύ κοντά.
Πήγαμε κατά τις 9,30 και όντως βρήκαμε το προτελευταίο διαθέσιμο τραπέζι.

Ο χώρος από την εποχή που έχει ανοίξει το μαγαζί πριν 2 χρόνια περίπου δεν έχει αλλάξει και πολύ.
Είναι αρκετά δύσκολο να περιγράψεις το ύφος του, είναι αρκετά αλοπρόσαλο θα έλεγα, με ασπρόμαυρες παλιές τηλεοράσεις να δείχνουν 'χιόνια ' όπως λέγαμε παλιά, κάποια καθίσματα να είναι πηνία της ΔΕΗ με κουρελούδες επάνω, χαλίκι αντί για δάπεδο, καμία ίδια καρέκλα, κανένα ίδιο τραπέζι, ένα τραπέζι είναι π. χ. μια παλιά ξύλινη πόρτα.. και άλλα πολλά! Δε με χαλάει καθόλου έχει μια γοητεία όλο αυτό.

Να προσθέσω ότι είναι ανοιχτό από πάνω (έχει τέντα) και τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ευτυχώς μονίμως τραβηγμένη.
Το άσχημο για μένα είναι ότι έχουν βάλει τζαμαρίες γύρω γύρω για το χειμώνα εννοείται, αλλά δυστυχώς τις έχουν διατηρήσει το φετινό καλοκαίρι.
Το αποτέλεσμα είναι να έχει πολύ φασαρία από τον κόσμο, οχλαγωγία θα έλεγα και στην ουσία δε χαλαρώνεις να απολαύσεις το πραγματικά νόστιμο και 'τίμιο' φαγητό.
Υπάρχει μια μουσική που ακούγεται πάρα πολύ σιγά χωρίς να μπορείς να καταλάβεις τι παίζει ακριβώς.
Ενα άλλο μειονέκτημα για μένα είναι ο φωτισμός.
Πάρα πολύ χαμηλός θέλεις φακό για να δεις τι έρχεται στο τραπέζι. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί αφού το μαγαζί είναι καθαρά εστιατόριο το βράδυ, όχι μπαράκι.
Η εξυπηρέτηση τώρα είναι πολύ καλή και άμεση για το χαμό που γίνεται στο μαγαζί, τα νεαρά κορίτσια είναι χαμογελαστά και πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν.
Παραγγείλαμε;
1 σαλάτα φύλο και φτερό

Είναι σαλάτα σε σφολιάτα πράσινη με κοτόπουλο κρουτόν και μια σως τύπου σίζαρς.. Συμπαθητική θα έλεγα έχω φάει πραγματικά και όλοι μας πιστεύω, δεκάδες σαλάτες τέτοιου τύπου που θα πρέπει να είναι κάτι πραγματικά εξαιρετικό για να μας καταπλήξει
1 δεύτερη σαλάτα δεν θυμάμαι το όνομά της,
περιείχε ντομάτα, αγγούρι γραβιέρα και κοτόπουλο όλα αρκετά ψιλοκομμένα με επίσης μια δροσερή σώς
μου άρεσε καλύτερα από την πρώτη.
1 μερίδα πατάτες τηγανητές πολύ καλές τραγανές και αλάδωτες

1 πουγκί τυριών. Νόστιμο πρέπει να είχε και λίγο μέλι ωραία λιωμένα τα τυριά.

1 μερίδα σκιουφιχτά κρήτης.
Πολύ ωραίο πιάτο είναι το αγαπημένο μου, με καραμελωμένο κρεμμύδι και ντομάτα, πρέπει να έχει και λίγη κρέμα γάλακτος τόσο όσο όμως για να δέσουν τα υλικά, μην φανταστείτε μακαρόνια που κολυμπούν στην κρέμα γάλακτος, είναι ένα υλικό που δεν μου αρέσει καθόλου.
1 μερίδα λουκάνικα διάφορα
έρχονται σε ξύλινη πιατέλα καλή ποσότητα, νόστιμα, συνοδεύονται από μουστάρδα.
1 μερίδα πανσετάκια
πολύ νόστιμα κι αυτά, κάποιες φορές είναι λίγο πιο σκληρά ίσως ανάλογα με την παρτίδα του κρέατος κάθε φορά συνοδεύονται από πατάτες λεπτές ψιλοκομμένες σαν τσιπς.
Αυτά παραγγείλαμε + 1 κιλό κρασί και μισό κιλό το οποίο ήρθε κερασμένο από το μαγαζί καθώς και μία μερίδα σκιουφιχτά κρήτης που πήρα εγώ πακέτο για το σπίτι για το γιό μου.
Ολα αυτά 46 €,
Θα το συνιστούσα το μαγαζί. Εχει φθηνό και αξιοπρεπέστατο φαγητό.
Είναι φασαριόζικο ναι μεν αλλά δεν είμαι ο μέσος όρος ηλικίας των θαμώνων.
Ιδανικό το θεωρώ για φοιτητές και ηλικίες 25-30.
Αν δεν ήταν δίπλα στο σπίτι μου δεν ξέρω αν θα οδηγούσα π. χ. μισή ώρα να πάω.
Μάλλον όχι. Αλλά επειδή είναι η εύκολη λύση λόγω απόστασης θα το
ξαναεπισκευθώ σίγουρα ίσως όμως να προτιμήσω μεσημέρι που είναι πιο ήσυχα.

Έκπτωση μέχρι 20%