L' OVELHA NEGRA

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Ισμήνης 84, Καλλιθέα [Χάρτης]

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Η καλογραμμένη κριτική της φίλης Nemo με έβαλε σε διλήμματα. Ημέρα Τρίτη 23/2/2016 και γύρω στις 19.30 το βράδυ, ψάχναμε να κάνουμε μια χαλαρή έξοδο σε σχετικά κοντινή περιοχή, που να μην είναι αποκλειστικά για φαγητό καθώς η όρεξη δεν ήταν τεράστια. Και εκεί μπαίνει το δίλημμα από τις κριτικές της φίλης μας. Καφενείο της Κατερίνας (σας είχα ξαναγράψει γι'αυτό) ή το ισπανικό Μαύρο Πρόβατο (χωρίς να παραπέμπει εμφανώς στη χώρα της Ιβηρικής) ;;;

Και ενώ θα διαφωνήσω με τη βαθμολογία του φαγητού με τη φίλη Nemo, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί της! Και αυτό γιατί ήταν αρκούντως περιγραφική και λεπτομερής που τελικά ενώ δεν αποτυπώνεται απόλυτα στη βαθμολογία μου, είχα μια ευχάριστη έξοδο.

Τα τελευταία χρόνια πήξαμε στα Μαύρα Πρόβατα στην εστίαση, κάνουν πάταγο όμως! Το συγκεκριμένο δε νομίζω να είναι αδερφάκι με τα πολύ επιτυχημένα μεζεδοπωλεία και σίγουρα το ύφος του είναι διαφορετικό και δεν επικεντρώνεται στον τομέα του φαγητού. Ας τα πάρουμε ένα-ένα....

H πρόσβαση όπως αναφέρθηκε είναι εύκολη και το παρκάρισμα τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα πανεύκολο, ακριβώς απ'έξω. Πρόκειται για περιοχή γεμάτη πολυκατοικίες, πολύ κοντά στο ποτάμι, ανάμεσα στη Θησέως και την παλαιά παραλιακή με κατεύθυνση στον Πειραιά. Σε πολύ κοντινή απόσταση, νομίζω, δεν υπάρχουν ανταγωνιστές.

Μπαίνοντας θα αντικρύσετε ένα γωνιακό μαγαζάκι, χωρίς να έχουν πέσει πολλά χρήματα. Πάτωμα δεν υπάρχει, μπόλικο λευκό χαλικάκι θα πατάτε και τα παπούτσια σας ίσως ασπρίσουν. Καλή διάθεση να έχετε, εμένα προσωπικά με παραπέμπει σε καλοκαιρινές εποχές, οπότε ένα credit για επίσκεψη εκείνους τους μήνες το πήρε. Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος, άσε που μπορεί να βουλιάξεις αν δεν κάθεσαι στους ξύλινους γωνιακούς πάγκους και να αισθανθείς μπόμπιρας 4 ετών που βρίσκεται στο νηπιαγωγείο. Έχει την πλάκα του. Κατά τα άλλα ο φωτισμός είναι χαμηλός και ατμοσφαιρικός, μπορείς να καθίσεις αρκετές ώρες αν έχεις καλή παρέα.

Προσοχή όμως γιατί εγώ αναφέρομαι σε παρέες που έχουν σκοπό να τα πουν και να τα πιούν με λίγο από τσιμπολόγημα. Τα τραπέζια είναι ξύλινα και καλής ποιότητας, εμείς καθίσαμε στο θαλασσί. Οι τέντες τους καλοκαιρινούς μήνες ανοίγουν, τώρα τον χειμώνα υπάρχουν κάποιες σομπές τοποθετημένες ψηλά.

Η εξυπηρέτηση έγινε απο 2 κοπέλες που μάλλον βρίσκονταν εναλλάξ στην κουζίνα και το σέρβις. Ευγενέστατες και πρόθυμες, γνώριζαν το μενού και τι προσφέρουν, δεν χάνοντουσαν για αρκετή ώρα και στο τέλος μας αποχαιρέτισαν. Κάτι μου λείπει στο να βάλω άριστα, ένας λόγος ήταν πως το τελικό ποσό ανακοινώθηκε προφορικά.

Πάντως μου άρεσαν 2 λεπτομέρειες:

1) Το ψωμι ερχόταν σε μεγάλο κουτί που τοποθετούμε τα μπισκότα, περιείχε και τα αλατοπίπερα και δεν χρεωθήκαμε κάτι. Επίσης το νερό βρύσης που ερχόταν (χωρίς να ζητηθεί) σε διαφορετικές φιάλες ποτών. Σε εμάς πχ ήταν σε φιάλη Grey Goose, δίπλα σε Beefeater και κάπου αλλού σε Metaxa. Πεντακάθαρες όλες τους.

2) Φαίνεται πως το παλεύουν με διάφορες δημιουργίες όπως μπισκοτάκια κλπ, τοποθετημένα κοντά στο μπαρ σε όμορφες θήκες. Το ίδιο ισχύει και με τα σκεύη τους. Φαίνεται πως έχουν αγάπη γι'αυτό που κάνουν.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, έχει αρκετές επιλογές συνοδευτικές. Καμιά 10αριά μεζέδες,4-5 σαλάτες και 5-6 κρεατικά. Σε θαλασσινό υπάρχει μόνο μπακαλιάρος. Οι τιμές αρκούντως ικανοποιητικές, τόσο όσο χρειάζεται να φας χωρίς να ξεπαραδιαστείς...

Η παραγγελία μας:

- Μπρουσκέτα του πεθερού στα 3 ευρώ. Ψημένο ψωμί ολικής/ζέα, καραμελωμένο κρεμμύδι, απάκι Κρήτης, κρεμώδες τυρί και πιπεριά Φλωρίνης. Το ψωμάκι νόστιμο, τα κρεμμύδια γλυκά όσο πρέπει αν και σε μεγάλα κομμάτια ενώ και το τυρί κρέμα ήταν πλούσιο σε ποσότητα. Το απάκι ομολογώ δεν το θυμάμαι να έκανε αισθητή την παρουσία του. Ευχάριστο πιάτο με πολύ απλή παρασκευή. Όπως θα μπορούσες να φτιάξεις μια απλή και γρήγορη παραλλαγή στο σπίτι σου.

- Σαλάτα Χανούμισσα στα 5 ευρώ. Πράσινη σαλάτα με απάκι Κρήτης, ψητό χαλούμι και βινεγκρέτ από μπαλσάμικο και μέλι. Άνευρη, άοσμη με μουλιασμένα τα λαχανικά. Προσοχή, δεν εννοώ ταλαιπωρημένα και όχι φρέσκα. Το απάκι ήταν τόσο λεπτοκομμένο που δεν το καταλάβαινες, σαν τριγαρόχαρτο. Τώρα για τη βινεγκρέτ... Ούτε στο ελάχιστο δεν την κατάλαβα, πραγματικά όμως καθόλου. Ούτε υποψία ώστε να δώσει μια σπιρτάδα. Το χαλούμι ήταν σχεδόν πανέ, μέτριας ποσότητας και γεύσης. Μια σαλάτα που ΔΕΝ θα έφτιαχνα γευστικά ούτε στο σπίτι μου (από πλευράς μπαλσάμικο/μελιού). Σα να βοσκούσαμε ένα πράγμα.

- Φωλιά χοιρινή στα 5 ευρώ. Αυτό που ήρθε ήταν ένα μεγάλο κομμάτι ψωμί με απλωμένο πάνω του κομμάτια χοιρινού, θυμάρι (νομίζω) και κόκκινη πιπεριά. Τα κομμάτια χοιρινού ήταν προ-ετοιμασμένα, πάντως το ζουμάκι απλώθηκε σχετικά καλά στο ψωμί. Οι συνοδευτικές πατατόφλουδες ήταν αρκετές και επαρκείς γευστικά για να συνοδεύσουν το πιάτο, ελαφρώς πιο αλατισμένες. Εγώ προσωπικά πιο πολύ καναπέ θα το έλεγα και όχι φωλιά αφού τα υλικά ήταν απλωμένα πάνω στο ψωμί και όχι μέσα.

- 1/4 κρασί ημίγλυκο στα 2 ευρώ, απλώς ΟΚ και χωρίς να βαράει.

- Για γλυκό είχαμε δει στον κατάλογο τη λάβα σοκολάτας με παγωτό, αλλά είχα δει και μπανόφι να προσφέρεται. Επιλέξαμε μπανόφι στα 4.5 ευρώ, όπως συμβαίνει σε κάθε ευκαιρία. Οι προσδοκίες μας διαψεύστηκαν καθώς ήταν μετριότατο και άγευστο με κυρίαρχο συστατικό την καραμέλα, σαν βουτύρου γευστικά και αρκετά έντονη, λιγωτική. Η βάση θα μπορούσε να ήταν πιο τραγανή και φρέσκια. Μας φάνηκε σα να τρώμε ψωμί.

Σύνολο στα 19.5 ευρώ, προφορικά.

Οι εντυπώσεις γευστικά μέτριες και ίσως οι επιλογές δεν ήταν σωστές καθώς υπάρχουν και άλλες προτάσεις όπως πχ τηγανιά καταϊφι χοιρινό, σκιουφικτά, λουκάνικα-πανσέτες, μανιτάρια. Αυτό που σίγουρα πρέπει να αλλάξει είναι o φούρνος μικροκυμάτων που ανά τακτά διαστήματα ακουγόταν αυτό το ΚΛΙΝΚ ότι κάποιο πιάτο είχε ετοιμαστεί. Ενώ το πακέτο που έχουν είναι ελκυστικό, πρέπει να δώσουν λίγο περισσότερη βάση στην παρασκευή των πιάτων τους για να μη φαίνεται πως είναι ξεπέτα και ελαφρώς ερασιτεχνικά. Άλλωστε, στην πινακίδα τους αναφέρεται και η λέξη mezedes οπότε πρέπει να δικαιολογήσουν αυτό που γράφουν.

Παρά τα όσα έγραψα για το φαγητό, ΝΑΙ το προτείνω σαν ένα μέρος χαλάρωσης με την παρέα σου ή και για ζευγάρια. Μπορείς να κάτσεις χαλαρά με ποτάκι και να τσιμπήσεις και κάτι ώστε να πάει κάτω πιο εύκολα. Νομίζω πως το καλοκαίρι θα είναι ακόμα καλύτερα. H φίλη Νemo τα έχει τονίσει με κάθε λεπτομέρεια στην κριτική της και πολύ καλά έκανε που πρόσθεσε αυτό το μαγαζάκι στο σάιτ. Αναφέρει ρητά πως δεν πρόκειται να φας στη ΣΠΟΝΔΗ.

Υ. Γ Επειδή υπάρχουν παρεξηγήσεις από διάφορα μέλη του σάιτ, παιδιά... αυτό το σάιτ φτιάχτηκε σαν ημερολόγιο του κάθε χρήστη με σκοπό να βοηθήσουμε τους άλλους χρήστες και επισκέπτες να "φιλτράρουν" καταστήματα για τις επόμενες εξόδους τους με το μικρότερο δυνατό ρίσκο αποτυχίας/μεγαλύτερο δυνατό ρίσκο επιτυχίας και εν συνεχεία να διαβάζουν και οι καταστηματάρχες για να διορθώνουν τα λάθη τους. Δεν είμαστε Blind Taste για να περιμένουμε να επιβραβευθεί ΜΟΝΟ η κριτική μας και να μη μας νοιάζει για τους υπόλοιπους. Το λέω γιατί έχει τεθεί τέτοιο θέμα... Άλλωστε δεν κυνηγάμε και κάποιο χρηματικό έπαθλο σαν το τηλεπαιχνίδι του Star Channel...

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Λοιπόν, θα ξεκινήσω δηλώνοντας ενθουσιασμένη που επιτέλους η Καλλιθέα αποκτά μαγαζιά που αξίζει να δώσεις εκεί τα ραντεβού σου με τους φίλους σου, να φέρεις κόσμο και από άλλες περιοχές... Μέχρι τώρα τα περισσότερα (αν όχι όλα) ήταν απλά για να καλύψουμε την πείνα μας. Μέσα, όμως, στην κρίση έχουν ξεπηδήσει μικρά διαμαντάκια (και έχω ακόμα δύο τρία που πρέπει να τεστάρω)...

Ένα από αυτά είναι το L' Ovelha Negra (Μαύρο πρόβατο στα Ισπανικά)... Δεν ξέρω γιατί λέγεται έτσι, δεν έχει καμία ισπανική επιρροή πέρα από ένα κοκτέιλ που δεν θυμάμαι πως το λένε... Είναι, όμως, ένα πολύ χαριτωμένο μαγαζάκι που έγινε στέκι μέσα στους λίγους μήνες λειτουργίας του παρά το γεγονός ότι βρίσκεται σε τελείως άκυρο σημείο της Καλλιθέας. Συγκεκριμένα βρίσκεται σε μία κάθετο της Θησέως κοντά στο ποτάμι, στις Τζιτζιφιές, λίγα στενά πιο κάτω από τον τεράστιο Σκλαβενίτη. Συγκεκριμένα είναι ο δρόμος που αποτελεί τέρμα και αφετηρία του τρόλεϊ 5.

Είναι ένα νεανικό μαγαζί, που το στήσιμο του και ο κόσμος μου θυμίζει λίγο την ατμόσφαιρα στα μαγαζιά του κέντρου... Διαθέτει έναν μικρό εσωτερικό χώρο (δεν ξέρω τι θα κάνει το χειμώνα με τόσο μικρό χώρο μιας και το μαγαζί "έπιασε" με το καλημέρα σας) με λίγα τραπεζοκαθίσματα παλαιού τύπου και διαφορετικά μεταξύ τους και το μπαρ.. Έξω στην χαριτωμένη αυλή με το χαλίκι έχει πολλά τραπέζια (και αρκετά κοντά το ένα στο άλλο) και αυτά διαφορετικού στυλ που είναι πάντα γεμάτα... Εμείς περνούσαμε βόλτα και το ανακαλύψαμε (στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν μόνο μπαράκι) και για να βρούμε τραπέζι έπρεπε ή να κλείσουμε είτε να κάτσουμε στον εσωτερικό χώρο και αν άδειαζε κάτι να μεταφερόμασταν.

Τα νεαρά παιδιά στην εξυπηρέτηση είναι όλα ευγενέστατα αλλά είναι εμφανές ότι ακόμα δεν έχουν βρει τους ρυθμούς τους, πρέπει να υπάρχει μια καλύτερη οργάνωση. Σε γενικές γραμμές, όμως, επειδή όλο το στήσιμο είναι χαλαρό και μέσα στην ευγένεια τους το συγχωρείς όπως προς το παρόν έχουμε συγχωρέσει και το ότι η απόδειξη θέλει μια μικρή "υπενθύμιση". Ελπίζω όλα αυτά να είναι παιδικές αρρώστιες...

Και εδώ τελειώνουν τα όποια κακά και πάμε στα καλά... Το "L' Ovelha Negra" σερβίρει καφέ από το πρωί, ποτά και κάποια μεζεδάκια. Ο κατάλογος σε όλα είναι μικρός αλλά αυτό για μένα μόνο κακό δεν είναι... Οι δε τιμές του; για καθημερινές επισκέψεις... Αρκεί να σας πω ότι το μεγάλο ποτήρι μπύρας είναι στα 2 ευρώ, το 250ml ρακί στα 4 ευρώ (απίστευτο) και τα τρία είδη κοκτέιλ (φανταστικό αυτό με το αγγούρι και το ισπανικό με το κρασί) στα 4 ευρώ, ενώ διαθέτει και ρακί με γεύσεις (φράουλα, μανταρίνι, κίτρο κ. α. ) στα 6 ευρώ αλλά ακόμα δεν έχω δοκιμάσει...

Στο θέμα του φαγητού διαθέτει περίπου 10 μεζεδάκια, όλα σε ανάλογες τιμές και καναδυό πιάτα ημέρας. Σου φέρνουν το χαρτάκι με τις τιμές και συμπληρώνεις εσύ το τι θέλεις. Κατόπιν μαζί με τα πιάτα έρχεται και ένα χαριτωμένο βαλιτσάκι με το ψωμί, τις χαρτοπετσέτες, τα μαχαιροπίρουνα και το αλάτι. Εμείς στις επισκέψεις μας έχουμε δοκιμάσει πατάτες πεντάστερες και σκέτες και με ξύγαλο (νόστιμες και όμορφα κομμένες εξού και το όνομα... ), μια τηγανιά κοτόπουλο πολύ νόστιμη, λουκάνικα υπέροχα (δεν θυμάμαι από που λέει αλλά είναι δύο τρία είδη), φορμαέλα ψητή νόστιμη, καγιανά με σύγκλινο που έρχεται σερβιρισμένο με φρυγανισμένο ψωμάκι (νόστιμο αλλά εγώ σύγκλινο δεν βρήκα, ο καλός λέει ότι βρήκε), σαγανάκι με σουτζούκι και αυγό και αυτό νόστιμο και σίγουρα και κάτι ακόμα αλλά δεν το θυμάμαι...

Οι μερίδες είναι μικρές αλλά μικρές είναι και οι τιμές, ενώ και στον τομέα της γεύσης φαίνεται ότι το ψάχνουν... Ένα πιάτο που βλέπω ότι προτιμούν οι περισσότεροι αλλά εμείς δεν το έχουμε ακόμα πάρει είναι τηγανιά χοιρινή με φωλιά από κανταϊφι. Τιμές δεν θυμάμαι ακριβώς στα πιάτα αλλά ξεκινούν από 2 και φτάνουν τα 5 ευρώ. Με λίγα λόγια και τις τρεις φορές που έχουμε πάει δεν ξεπεράσαμε τα 22 ευρώ με τα ποτά μας.

Γενικά, το "L' Ovelha Negra" είναι ένα μαγαζί που όλο το στήσιμο και η ατμόσφαιρα του σε κάνει να το αγαπήσεις, μιας και νιώθεις όμορφα και ξένοιαστα όταν το επισκέπτεσαι... Στα συν και η υπέροχη μουσική, ενώ όπως είδαμε διοργανώνονται συχνά και live. Ιδανικό για ένα χαλαρό ποτάκι που αντί για τσιπς παραγγέλνεις και ένα μεζεδάκι για συνοδευτικό. Ελπίζω να διορθώσει τα όποια λάθη του και να διατηρήσει τα θετικά του.

Υ. Γ. Το τεσσάρι στην γεύση το παίρνει ως μπαράκι που σερβίρει μεζέδες, για να μην περιμένει κανείς φαγητό επιπέδου Σπονδής (αυτονόητο για τους περισσότερους αλλά όχι για όλους εξού και η διευκρίνηση).

Υ. Γ2. Κάντε μια κράτηση πριν πάτε για να είστε σίγουροι, εμείς και Δευτέρα βράδυ δεν βρίσκαμε τραπέζι...

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Πολύ χαριτωμένο μέρος με ωραίο κήπο μπροστά στο δρόμο που είναι σχετικά ήσυχος. Πολύ εξυπηρετικές οι κοπέλες στο σέρβις και ο κόσμος νεανικός και χαλαρός.

Δοκιμάσαμε πανσετακια με πιτακια και γιαούρτι, στα 5 ευρώ πολυ νόστιμα και καλοψημένα. Οι πατάτες με το τυρί αρκετές σε ποσότητα και πολύ νόστιμες και αληθινές στα 3,5 ευρώ. Πολύ γευστικό το πιάτο με τα σφουγγιστα, με κρεμμύδι και λιγο απάκι και τυρί στα 5 ευρώ. Λίγη παραπάνω κρέμα γάλακτος είχε αλλά ήταν πικάντικα και πολύ νόστιμα.

Ο ντακος μέτριος διότι έλειπε η ντομάτα και η κοπανιστή που ενώ ήταν υπέροχη, ήταν ελάχιστη σε ποσότητα (3 ευρώ περίπου). Καλό αλλά λίγο.
Ήπιαμε 4 cocktails, το tinto με ρούμι και βότκα και λεμονάδα, φοβερό στα 5 ευρώ. Πληρώσαμε 30 ευρώ χωρίς απόδειξη. Δε μας πείραξε, πολύ τίμια προσπάθεια και καλή ποιότητα.

Θα ξαναπάμε, έχει ενδιαφέροντα μεζεδάκια και χαλαρό περιβάλλον. Η μουσική έντεχνη ξένη και ελληνική και ο κόσμος νεανικός. Μας κέρασαν ρακί με δυόσμο φοβερή συνταγή, μπράβο!!!

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το έχω επισκεφθεί δεκάδες φορές λόγω του ότι μένω πολύ κοντά σε απόσταση περίπου 5λεπτου με τα πόδια.
Το επισκέφθηκα την περασμένη Παρασκευή μαζί με δύο φίλες μου.
Δεν είχαμε κάνει κράτηση ήταν πιο πολύ έξοδος της τελευταίας στιγμής, αλλά το ρισκάραμε μιας και μένουμε όλες πολύ κοντά.
Πήγαμε κατά τις 9,30 και όντως βρήκαμε το προτελευταίο διαθέσιμο τραπέζι.

Ο χώρος από την εποχή που έχει ανοίξει το μαγαζί πριν 2 χρόνια περίπου δεν έχει αλλάξει και πολύ.
Είναι αρκετά δύσκολο να περιγράψεις το ύφος του, είναι αρκετά αλοπρόσαλο θα έλεγα, με ασπρόμαυρες παλιές τηλεοράσεις να δείχνουν 'χιόνια ' όπως λέγαμε παλιά, κάποια καθίσματα να είναι πηνία της ΔΕΗ με κουρελούδες επάνω, χαλίκι αντί για δάπεδο, καμία ίδια καρέκλα, κανένα ίδιο τραπέζι, ένα τραπέζι είναι π. χ. μια παλιά ξύλινη πόρτα.. και άλλα πολλά! Δε με χαλάει καθόλου έχει μια γοητεία όλο αυτό.

Να προσθέσω ότι είναι ανοιχτό από πάνω (έχει τέντα) και τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ευτυχώς μονίμως τραβηγμένη.
Το άσχημο για μένα είναι ότι έχουν βάλει τζαμαρίες γύρω γύρω για το χειμώνα εννοείται, αλλά δυστυχώς τις έχουν διατηρήσει το φετινό καλοκαίρι.
Το αποτέλεσμα είναι να έχει πολύ φασαρία από τον κόσμο, οχλαγωγία θα έλεγα και στην ουσία δε χαλαρώνεις να απολαύσεις το πραγματικά νόστιμο και 'τίμιο' φαγητό.
Υπάρχει μια μουσική που ακούγεται πάρα πολύ σιγά χωρίς να μπορείς να καταλάβεις τι παίζει ακριβώς.
Ενα άλλο μειονέκτημα για μένα είναι ο φωτισμός.
Πάρα πολύ χαμηλός θέλεις φακό για να δεις τι έρχεται στο τραπέζι. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί αφού το μαγαζί είναι καθαρά εστιατόριο το βράδυ, όχι μπαράκι.
Η εξυπηρέτηση τώρα είναι πολύ καλή και άμεση για το χαμό που γίνεται στο μαγαζί, τα νεαρά κορίτσια είναι χαμογελαστά και πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν.
Παραγγείλαμε;
1 σαλάτα φύλο και φτερό

Είναι σαλάτα σε σφολιάτα πράσινη με κοτόπουλο κρουτόν και μια σως τύπου σίζαρς.. Συμπαθητική θα έλεγα έχω φάει πραγματικά και όλοι μας πιστεύω, δεκάδες σαλάτες τέτοιου τύπου που θα πρέπει να είναι κάτι πραγματικά εξαιρετικό για να μας καταπλήξει
1 δεύτερη σαλάτα δεν θυμάμαι το όνομά της,
περιείχε ντομάτα, αγγούρι γραβιέρα και κοτόπουλο όλα αρκετά ψιλοκομμένα με επίσης μια δροσερή σώς
μου άρεσε καλύτερα από την πρώτη.
1 μερίδα πατάτες τηγανητές πολύ καλές τραγανές και αλάδωτες

1 πουγκί τυριών. Νόστιμο πρέπει να είχε και λίγο μέλι ωραία λιωμένα τα τυριά.

1 μερίδα σκιουφιχτά κρήτης.
Πολύ ωραίο πιάτο είναι το αγαπημένο μου, με καραμελωμένο κρεμμύδι και ντομάτα, πρέπει να έχει και λίγη κρέμα γάλακτος τόσο όσο όμως για να δέσουν τα υλικά, μην φανταστείτε μακαρόνια που κολυμπούν στην κρέμα γάλακτος, είναι ένα υλικό που δεν μου αρέσει καθόλου.
1 μερίδα λουκάνικα διάφορα
έρχονται σε ξύλινη πιατέλα καλή ποσότητα, νόστιμα, συνοδεύονται από μουστάρδα.
1 μερίδα πανσετάκια
πολύ νόστιμα κι αυτά, κάποιες φορές είναι λίγο πιο σκληρά ίσως ανάλογα με την παρτίδα του κρέατος κάθε φορά συνοδεύονται από πατάτες λεπτές ψιλοκομμένες σαν τσιπς.
Αυτά παραγγείλαμε + 1 κιλό κρασί και μισό κιλό το οποίο ήρθε κερασμένο από το μαγαζί καθώς και μία μερίδα σκιουφιχτά κρήτης που πήρα εγώ πακέτο για το σπίτι για το γιό μου.
Ολα αυτά 46 €,
Θα το συνιστούσα το μαγαζί. Εχει φθηνό και αξιοπρεπέστατο φαγητό.
Είναι φασαριόζικο ναι μεν αλλά δεν είμαι ο μέσος όρος ηλικίας των θαμώνων.
Ιδανικό το θεωρώ για φοιτητές και ηλικίες 25-30.
Αν δεν ήταν δίπλα στο σπίτι μου δεν ξέρω αν θα οδηγούσα π. χ. μισή ώρα να πάω.
Μάλλον όχι. Αλλά επειδή είναι η εύκολη λύση λόγω απόστασης θα το
ξαναεπισκευθώ σίγουρα ίσως όμως να προτιμήσω μεσημέρι που είναι πιο ήσυχα.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Ένα μαγαζάκι που μου αρέσει πάρα πολύ και το έχω επισκεπτεί αμέτρητες φορές στον ένα και μόνο χρόνο λειτουργίας του. Ταυτόχρονα, όμως, υπάρχει και ένα σημείο που με χαλάει φοβερά αλλά θα το αναφέρω τελευταίο για να μην σας προκαταλάβω αρνητικά (αν και είναι κάτι που αναφέρεται και από τους υπόλοιπους χρήστες).

Μια όμορφη αυλή των Τζιτζιφιών, πολύ κοντά στο ποτάμι και το σπίτι μου, που σε προκαλεί να πιεις τον καφέ ή το ποτό σου αλλά και να τσιμπήσεις κάτι. Το μαγαζί αν και φαίνεται ότι δεν έχουν δαπανηθεί μεγάλα ποσά για το στήσιμο του, φαίνεται, όμως, ταυτόχρονα ότι στήθηκε με μεράκι και αγάπη... Δεν θα σας πω αναλυτικά το πως είναι ο χώρος μιας και τον έχουν περιγράψει αναλυτικά και με λεπτομέρειες οι υπόλοιποι καλοφαγάδες, ενώ μπορείτε να τον δείτε και στην σελίδα του στο facebook.

Το service από νεαρά κορίτσια είναι ευγενικό αλλά, αναλόγως το άτομο, μερικές φορές δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ενώ άλλες είναι "σκλαβωτικό" θα έλεγα... Γιατί μόνο 2 ντοματούλες; Θα δείτε στην συνέχεια...

Διαθέτει τρία με τέσσερα κοκτέιλ, τα οποία είναι πολύ ιδιαίτερα και δροσερά (προπάντων αυτό με το αγγούρι και το άλλο με το μάνγκο και τον ανανά). Βέβαια πρέπει να πω ότι ενώ το καλοκαίρι είχαν 4 ευρώ τα κοκτέιλς, τώρα το έχω πληρώσει και 6 ευρώ (δεν είναι και πάλι ακριβό αλλά 50% πάνω σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα;). Ωραία ρακή και με γεύσεις και κάποια μεζεδάκια για να τα συνοδεύσεις... Από τα αγαπημένα μου είναι το σαγανάκι με τρία διαφορετικά τυριά, τα λουκάνικα, οι πατάτες του πολύ ωραίες και ιδιαίτερες και αρκετά ακόμη που δεν τα πολυθυμάμαι μιας και αλλάζουν και αρκετά συχνά. Αυτό που δεν με ενθουσίασε είναι ένα χοιρινό σε φωλιά κανταϊφιού... Οι τιμές τους είναι χαμηλές, δεν ξεπερνούν νομίζω τα 6 ευρώ για κανένα πιάτο.

Επιπλέον, διαθέτει και ωραία γλυκά (υπέροχο carrot cake) ενώ εδώ και λίγο καιρό έχουν και Κυριακάτικο brunch, το οποίο επειδή δουλεύω δεν το έχω τιμήσει αλλά φαίνεται ενδιαφέρον...

Τώρα θα μου πείτε τόση ώρα το εκθειάζεις, ποιο είναι το παράπονο σου; Οι αποδείξεις... Δεν μου έχουν δώσει καμία φορά όσες φορές και αν έχω πάει (στην αρχή νόμιζα ότι ήταν θέμα απειρίας και αποσυντονισμού λόγω του κόσμου αλλά τελικά τείνω να πιστεύω ότι είναι σύστημα) μιας και το ίδιο ισχύει από ότι διάβασα και στους υπόλοιπους καλοφαγάδες. Αυτός είναι και ο λόγος που έκοψα δύο ντοματούλες στο service και άλλη μία στο value for money...

Αυτό που έχω αποφασίσει είναι πια να τις ζητάω όσο και αν φαίνομαι ο σπασίκλας του μαγαζιού γιατί είναι ένα μαγαζάκι που θα συνεχίσω να πάω...

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Ενα μαγαζί με αυλη -κλειστη τωρα το χειμωνα- που προσφερει κατι καινουριο κ παραλληλα πολυ οικονομικο.
Προσφερεται για ποτο αλλα κ λαιτ φαγητο, του στυλ μεζεδωπωλειο.
Ρακομελο, σε καλη τιμη κ καλης ποιοτητας καθως κ ποικιλιες λουκανικων, τηγανιες, πατατες τηγανητες κ 3-4 αλλα πιατα αποτελουν το μενου του.
Το συμπαθησαμε με την παρεα μου αρχικα κυριως των προαναφερθεντων.

Το σερβις ειναι νεαρο κ πιθανως απειρο παρολα αυτα προσπαθει. Ουδετερον.

Στα αρνητικα τωρα.
Οταν ειναι ωρα για να κλεισει το μαγαζι αναβει οτι φωτα εχει κ δεν εχει λες κ θα σκουπισουμε κ μεις οι πελατες. Ενω ειναι θεοσκοτεινο κ ζεστο ξαφνικα σε βαραει μια λαμπα στη μουρη. κ δεν εννοω ναχει παει 5 το πρωι κ να μπεκροπινουμε, αντιθετως 1μιση.. δυο παρα.. Σαββατο βραδυ...

Την τελευταια φορα περασε στην "αντεπιθεση". Το επισκεφθηκαμε 4μελης παρεα κατα τις 11 με λογαριασμο φαγητων κυριως της ταξης των 65ε κ κληθηκαμε κατα τις 1.30 το βραδυ "να αποχωρησουμε γιατι το μαγαζι κλεινει". Αφου πρωτιστως μας ειχαν παρει τα πιατα απτις 1παρα "για να τα πλυνουν". Ημερα Σαββατο κ εκεινη την ωρα παραλληλα υπηρχαν αλλα 4 τραπεζια.

Θελω να το αποδωσω στο απειρο προσωπικο. Αλλα απ' τη στιγμη που μπορεις να κρατησεις ενα δισκο αντιλαμβανεσαι επισης οτι οπως δε στο εκαναν πουθενα ως πελατη, δε θα το κανεις κ συ. Ειδικα αυτην την ωρα/μερα.

Ειναι τουλαχιστον ρηχη κ αντιεπαγγελματικη αντιμετωπιση. Ασχετα που εν προκειμενω παραγειλαμε 2 φορες ολο τον καταλογο σχεδον. Δειχνει οτι απλα δεν τον σεβεσαι κ δεν ξερεις τι κανεις σαν επαγγελματιας.

Γιατι στο διαταυτα ενα μαγαζι τι σου παρεχει?Χωρο κ χρονο. Φαγητο εχουμε κ στα σπιτια μας. Σε ενα μαγαζι πας για το κλιμα. Αν λοιπον ο αλλος σε πληρωσει κ τον διωχνεις μαυτον τον τροπο, τι μενει?θα ξαναρθει?Ειναι σα να τρως κ να σου περνουν το πιατο που παρεπιπτοντως κ αυτο εγινε!

Δε ξερω αν κλεινουν νωρις, αν δεν πληρωνονται αρκετα, αν τους φερνουν το 100 επειδη ειναι γειτονια, η οτι αλλο, Εδω εχουμε μια τιμια δυνατη προταση στους καιρους μας, κ παρολα αυτα βαζει τραγικο αυτογκολ απτα αποδυτηρια κ βγαινει με 5-0.
Ειναι τεραστιο φαουλ αυτο αν γινεται κατ εξακολουθηση κ πρεπει να διορθωθει ΑΜΕΣΑ.

Στο διαταυτα, αν βγειτε νωρις εχει καλως. αν η ωρα πλησιαζει 1.. εχετε το νου σας.