KENKO MODISH SUSHI BAR

Ιαπωνία - Sushi

Ελευθερίου Βενιζέλου 22, Νέα Σμύρνη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Sushi Bar
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Σιγά που θα ‘μενε η Πλατεία (μία είναι η Πλατεία! ) χωρίς σουσομάγαζο. Άνοιξε πέρυσι πριν τα Χριστούγεννα στο νούμερο 22 της Λεωφόρου Ελ. Βενιζέλου, που διασχίζει τη Νέα Σμύρνη. Το όνομά του ΚΕΝΚΟ.

Στο σημείο αυτό, λίγα μέτρα πριν την πλατεία και τη στάση του τραμ, είχε λειτουργήσει για κάποιο διάστημα το συμπαθές πλην άτυχο KOSMO-ΚΑΛΑΜΑΚΙ. Το ΚΕΝΚΟ modish sushi bar, όπως αυτοπροσδιορίζεται, έχει όλα τα φόντα να ριζώσει και να αποτελέσει σημείο αναφοράς για ιαπωνική κουζίνα στην ευρύτερη περιοχή, γιατί ειδικεύεται στο σούσι, όπου η ποικιλία είναι εντυπωσιακή, προσφέροντας παράλληλα κάποιες λίγες σούπες, σαλάτες, ορεκτικά και ελάχιστα κύρια πιάτα, ενώ το κρέας απουσιάζει από τον κατάλογό του εντελώς.

Τα υπόλοιπα ασιατικά μαγαζιά των Νοτίων Προαστίων κάνουν το ακριβώς αντίθετο, γαρνίρουν δηλαδή τον τετριμμένο κατάλογο από spring rolls μέχρι beef satay με κάποια σούσι που ανταγωνίζονται το ένα το άλλο στην ανοστιά.
Το ΚΕΝΚΟ εντυπωσιάζει καταρχήν με την εμφάνισή του. Έχει πέσει προφανώς (αρκετό) χρήμα και (περισσότερη) σκέψη για το πώς θα διαμορφωθεί ο χώρος, ο οποίος κατά βάση είναι ένα άχαρο ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. Τοποθέτησαν λοιπόν στο βάθος την κουζίνα και τους σουσοπλάστες, έβαλαν δίπλα και δεξιά ένα (σνακ) μπαρ με στουλ και χώρισαν το στενόμακρο κομμάτι που βλέπεις μπαίνοντας σε δύο παράλληλες πτέρυγες, μια αριστερή με καναπέδες κατά μήκος του τοίχου και πολλά μικρά τραπέζια, τα οποία μπορούν να ενωθούν ανάλογα με το μέγεθος της παρέας, και μια – λίγο στενότερη – δεξιά πτέρυγα με πιο ψηλά τραπέζια και καρέκλες, το πολύ για τέσσερα άτομα το καθένα.

Στο βάθος αριστερά υπάρχει τέλος ένα ας πούμε μοναστηριακού τύπου μακρύ τραπέζι για πολυμελή παρέα. Τάξη και φινέτσα, ύφος μοντέρνο, καθόλου εξεζητημένο, παντού σκούρο ξύλο (διαχωριστικά, τραπέζια, καρέκλες), ωραίος φωτισμός (άμεσος και κρυφός), και μια νότα φρεσκάδας που δίνουν γλαστράκια με λόγχες κατά μήκος του αριστερού τοίχου, όλα πολύ φροντισμένα και με τάξη. Αυτά στο ισόγειο, γιατί μια κρυμμένη σκάλα οδηγεί σ’ ένα αρκετά μεγάλο πατάρι, επίσης πολύ φροντισμένο, χωρίς όμως ιδιαίτερη θέα.

Άλλο μεγάλο ατού του ΚΕΝΚΟ είναι το προσωπικό του. Αρχίζοντας από την ευγενέστατη και καταρτισμένη μετρ που υποδέχεται με ζεστό χαμόγελο την πελατεία (ως επί το πλείστον ζευγάρια στα 30+) και καθοδηγεί επιδέξια στην επιλογή του μενού, περνώντας στις χαριτωμένες ασιατικής προέλευσης (με άψογα ελληνικά) σερβιτόρες και καταλήγοντας στους επίσης Ασιάτες σουσοπλάστες – μάγειρες στο βάθος, όλοι είναι άψογοι στην εκτέλεση των καθηκόντων τους, όπως και ο αθόρυβα πανταχού παρών ιδιοκτήτης (υποθέτω).

Το περιβάλλον είναι λοιπόν καθ’ όλα πρόσφορο για να περάσεις καλά, με ωραίο μουσικό χαλί (όχι ασιατικής μουσικής) που επιτρέπει άνετα την κουβέντα. Να επισημάνω επίσης ότι στο ΚΕΝΚΟ απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα σε όλους τους χώρους, οι θεριακλήδες πρέπει να κάνουν το τσιγαράκι τους έξω από το μαγαζί.
Ό, τι έχω δοκιμάσει με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, μολονότι, οφείλω να ομολογήσω, δεν είμαι φανατικός σουσοφάγος. Στο ΚΕΝΚΟ όμως περιορίζομαι σε μια σαλάτα και σούσι κατά βούληση, γιατί υπάρχει τόση ποικιλία που δεν το βαριέσαι ποτέ. Οι σαλάτες (8 έως 9 ευρώ) είναι πρωτότυπες και φρεσκότατες, προσωπικό φαβορί η special salad (λαχανικά, φρέσκο καβούρι, φύκι και ντρέσινγκ από σουσάμι) και η kenko salad (λαχανικά, αβοκάντο, γαρίδες και ντρέσινγκ φρούτων). Τα σούσι χωρίζονται σε κατηγορίες ανάλογα με τα υλικά και τη συνθετότητα της παρασκευής.

Εδώ βέβαια οι τιμές ποικίλουν, από 3 έως 5 ευρώ η οκτάδα για τα maki (= το ρύζι από μέσα), 6 έως 8 η οκτάδα για τα wrap ‘n’ roll (= το ρύζι απ’ έξω) και 11 έως 13 ευρώ η οκτάδα για τα special rolls, τα οποία, αν και ακριβά, έχουν κερδίσει την προτίμησή μου, με ιδιαίτερη αδυναμία στο citrus flavor roll (γαρίδα, αβοκάντο, τόνος, teriyaki sauce και ξύσμα λεμονιού) και στο spicy salmon roll (σολομός, καυτερή μαγιονέζα, αγγούρι, αβοκάντο, φρέσκο κρεμμύδι, teriyaki sauce). Από την ομάδα των nigiri & sashimi, στα 6 ευρώ η δυάδα, προτιμώ το καπνιστό χέλι και το αυγοτάραχο χελιδονόψαρου. Για μεγαλύτερες παρέες προσφέρονται τα combo σε σαφώς πιο συμφέρουσα τιμή. Για το κλείσιμο της σουσοφαγίας το κατάστημα προσφέρει ελληνικό λικεράκι μαστίχας. Η λίστα των κρασιών περιέχει κυρίως λευκά (Παράγκα Κυρ Γιάννη στα 14 €, Μαλαγουζιά Αντωνόπουλου στα 20 €) και αφρώδη (τσουχτερά τα βρίσκω, π. χ. Moscato d’ Asti 34 €). Πολύ καλή επιλογή οι γιαπωνέζικες μπύρες Asahi και Sapporo, ειδικά η δεύτερη ταιριάζει γευστικά γάντι στα σούσι. Για τους φανατικούς υπάρχει βέβαια και σάκε στο παραδοσιακό καραφάκι.

Το ΚΕΝΚΟ τα βράδια είναι πάντα γεμάτο, αν δεν έχετε κάνει κράτηση ίσως χρειαστεί να κάνετε μια βόλτα στην πλατεία μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι. Αν μένετε κοντά, μπορείτε να παραγγείλετε με delivery, όμως κακά τα ψέματα, άλλο είναι να σουσοτρώς μπροστά στην τηλεόραση και άλλο σ’ ένα φίνο περιβάλλον με διακριτικά πολυτελή art de la table. Ο λογαριασμός είναι άμεση συνάρτηση της ποιότητας αλλά και της ποσότητας που θα καταναλώσετε, γύρω στα 20 ευρώ το άτομο για ένα πραγματικά ωραίο και χορταστικό σουσογεύμα. Η όλη εμπειρία είναι απόλυτα θετική, αν δεν έχετε δοκιμάσει το ΚΕΝΚΟ αξίζει τον κόπο μια επίσκεψη.

Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μεσημέρι Σαββάτου 2 Γεναρη, αποφασίζουμε δυο μικρές υπερβάσεις για αρχή του 2016. Πρώτον να πάμε με τη φίλη μου, για γιαπωνέζικο φαγητό, στο KENΚO MODISH SUSHI στη Ν. Σμύρνη ασυνήθιστη επιλογή ακόμα και για μένα που είμαι φαν του κινέζικου, σε ένα νέο χώρο χωρίς να ξέρουμε τίποτα, έτσι σαν ραντεβού στα τυφλά. Και δεύτερον να κεράσουμε τους γονείς της φίλης μου, ανθρώπους ηλικιωμένους, μεγαλωμένους αποκλειστικά γευστικά στη ελληνική κουζίνα (πάντως όχι κολλημένους).

Ο Χώρος
Μακρόστενος, ξύλινο ντιζάιν ως επί το πλείστον, καλόγουστο και μινιμαλ. Το εθνικ στοιχείο διακριτικό και σε μοντέρνο ύφος. Όμορφο και αρκούντως διακριτικό το εορταστικό στόλισμα που κοσμούσε το ταβάνι. Μουσική σύγχρονη, δυτική, αδιάφορη και χαμηλά.
Μου κάνει για 3/4.

Η Εξυπηρέτηση
Το μαγαζί σχεδόν άδειο ( όμως έχει και ντελιβερυ) ένας σερβιτόρος που γνώριζε το μενού, αν τον ρωτούσες. ΟΚ. 3/4.

Το Φαί
Κατάλογος αρκετά πλούσιος
Πήραμε μια wakame salad από πράσινο φύκι και σάλτσα σουσαμιού. Μικρό μπολ, έντονη γεύση σόγια σος, τιμή 8,50. Δεν έχω ξαναδοκιμάσει φύκια σαλάτα και μάλιστα πράσινα (έχει και άλλη με μαύρα φύκια! ). Άρεσε χωρίς να τρελαθούμε τελείως υποκειμενικά μια και δεν έχω μέτρο σύγκρισης 2,5/4.
Ένα nagiri sushi με καπνιστό χέλι και ένα tobiko δηλ. με αυγοτάραχο χελιδονόψαρου. Έκαστο με δυο τεμάχια (6,50 ευρώ). Ικανοποίηση γευστικά 3/4. Δυστυχώς αυτά τα μεζεδάκια είναι … κομπακτ και δεν κόβονται στη μέση όπως να πούμε μια φέτα … κοκορέτσι, έτσι δια του τέσσερα ισα που δοκιμάσαμε μισό σουσι ο καθένας.

Επίσης πήραμε μια ποικιλία ΜΑΚΙ COMPO, ήτοι 4 είδη μακι (ρολάκια με ρύζι και ωμό ψάρι) των 8 τεμαχίων σύνολο 4επι8= 32 τεμάχια, τιμή 24 ευρώ.

Περιελάμβανε μακι: σολομό/τυρί φιλαδέλφεια γεύση 3/4, χέλι 3/4, τόνο πικάντικο 3,5/4 και λαβράκι 3/4.
Μέχρι εδώ όλα καλά αλλά κάτι μας έλειπε οπότε παρήγγειλα ένα Citrus flavor roll, 8 ρολακια τιμή 12,5 ευρώ από το μενού που βρίσκεται κάτω από τον τίτλο ΚΕΝΚO SPECIAL ROLLS. Και το οποίο ήρθε γρήγορα συνοδευόμενο από ένα κέρασμα που ηταν ένα kenko roll πιάτο.

Λοιπόν το πρώτο, το οποίο είναι γαρίδα ταμπούρα με αβοκάντο τυλιγμένο σε ρύζι που είναι τυλιγμένο σε φιλέτο τόνου με σάλτσα τερυακι και ξύσμα λεμονιού, ηταν ο απόλυτος γευστικός οργασμός και τώρα που γράφω μου τρέχουν τα σάλια. δίνω 4! /4
Το κέρασμα τους (11,5 ευρώ στον κατάλογο) ένα εξαιρετικό φρέσκο-τηγανισμένο ρολό σολομού με τυρί φιλαδέλφεια και γλυκιά σος, 3,5/4

Η παρουσίαση των πιάτων ιδιαιτέρως των δυο τελευταίων εξαιρετική, για φωτογραφία.
Όλα αυτά συνοδεύτηκαν με εμφιαλωμένο νερό που ήρθε χωρίς να ρωτηθούμε, και ένα καραφάκι σάκε, 6 ευρώ, το οποίο ήταν κρύο. (νομίζω είθισται να σερβίρεται ζεστό. )

Η Τιμή
68 ευρώ για 4 άτομα, 17 ευρώ/άτομο Χορτάσαμε και ικανοποιηθήκαμε όλοι και εμείς και οι γονείς.

Θεωρώ ότι οι σπεσιαλιτέ του Kenkο αξίζουν να προτιμηθούν παρ` όλο που η τιμή τους είναι σχεδόν διπλάσια από τα συνηθισμένα ρολά. Εάν κάποιος δοκιμάσει αυτή την κατηγορία πιάτων του σίγουρα δεν είναι φτηνό, αλλά νομίζω η σχέση τιμής/ποιότητας είναι μια πολύ προσιτή λύση για το συγκεκριμένο είδος κουζίνας.

Σίγουρα θα ξαναπάω για να δοκιμάσω ξανά το citrus roll και άλλη μια τουλάχιστον νέα γεύση από τα σπέσιαλ του σεφ.
Επίσης η κίνηση για κέρασμα, ένα πλήρες πιάτο από τα καλά του μαγαζιού, έγραψε και το εκτιμώ.

Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε Τρίτη βράδυ το Kenko sushi bar έχοντας διαβάσει τις πολύ καλές κριτικές. Έχω να δηλώσω ότι δεν είμαι φαν του SUSHI οπότε δεν ήμουν ενθουσιασμένη. Μετά από αυτή την επίσκεψη άλλαξα γνώμη...

Ο χώρος πολύ μοντέρνος, ειχαν και τραπεζάκια έξω στην πλατεία πολύ καλή κίνηση τώρα που καλοκαιριάζει.

2 άτομα παραγγείλαμε

-Kenko rolls με σολομό και γλυκιά σως τα οποία ήτα απλα εκπληκτικά, δεν το φανταζόμουν καν πως θα μου άρεσε τόσο πολύ!

-Noodles με γαρίδες αρκετά καλά, αν και είναι εμφανές από τον κατάλογο οτι έχουν δώσει μεγαλύτερη βάση στο sushi, τα noodles ήταν καλά..

-kenko salad πολύ δροσερή με ένα φανταστικό dressing φρούτων

και μια ασιατική μπύρα. Ο λογαριασμός ήταν συνολικά 37-38 ευρώ πολύ καλές τιμές ειδικά για το συγκεκριμένο είδος.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη! Μας ικανοποίησε πολύ, περισσότερο από κάποια άλλα έστιατόρια που η τιμή του sushi είναι 3 φορές πάνω.

Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επίσκεψη 2 ατομα Κυριακη απόγευμα με κράτηση (δεν χρειαζόταν ειμασταν 3 ζευγάρια στο μαγαζι)

χωρος μικρος ζεστος και προσεγμένος, πολυ ωραιο πασο οπου μπορεις να φας βλέποντας και απο την ανοιχτη κουζίνα την παρασκευή.

το σέρβις ευγενικο και τα πιατα τα έφερναν οταν τελειώναμε τα προηγούμενα, το εμφιαλωμένο νερο, ερχόταν χωρις να το ζητήσουμε και μας γέμιζαν τα ποτήρια.

πηραμε τα εξης

απο τα μικρα

tiger maki
unagi roll

απο τα special rolls

rainbow roll
ura maki

Το ura maki ειναι ισως οτι νοστιμοτερο εχω φαει σε sushi.

ειπιαμε και ενα καραφάκι σακε παγωμένο. ολα αυτα στα 46 €

Θα ξαναπάω σιγουρα, αλλα θα προτιμήσω τα special rolls

Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Πήγα χτες στο ΚΕΝΚΟ με τη σύντροφό μου, με όχι ιδιαίτερες προσδοκίες αφού το sushi delivery αλλά και γενικά η Αθήνα για σούσι ποτέ δε με προκατέβαλαν θετικά.

Χώρος και εξυπηρέτηση έχω καλυφθεί από τους προλαλήσαντες, ότι πρέπει για ένα απολαυστικό γεύμα (καλαισθησία στη διακόσμηση, γρήγορο σέρβις, άνεση στη συμπεριφορά των σερβιτόρων, γενικά ένα ήσυχο μέρος λόγω και του μικρού μεγέθους του).

Φαγητό:
Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση ότι αυτό που γεύτηκα θα χτύπαγε τόσο ψηλό βαθμό, κακά τα ψέμματα δεν είμαστε και τόσο κολλημένοι με το σούσι στην Ελλάδα και οι περισσότερες επιλογές είναι από απαίσιες (ΚΟΙ - the ripoff) μέχρι βαρετές και overpriced (furin kazan, sushi bar), μέχρι κατάλληλες για ψωνισμένους νεόπλουτους (ο σνομπισμός του βλάχου κλαρινογαμπρού μετρ στο bogart είναι priceless), μέχρι απλησίαστες (ματσουχισα - δεν έχω αξιωθεί να πάω).

Στο Κενκο η γεύση του ψαριού δεν ήταν ψόφια αλλά "ζωντανή", η κοιλιά του τόνου μοίριζε ιώδιο, ο σολωμός "κράταγε" και δεν "κρέμαγε". Το κόψιμο ολόσωστο και η αναλογία ρυζιού / ψαριού στο νιγκίρι επίσης. Πήραμε στην αρχή γκιόζα πιτάκια (θα τα ήθελα λίγο πιο "ροδισμένα" απέξω), σαλάτα special (ωραίο touch το φρεσκο καβούρι αλλά λίγο στεγνή), salmon tataki (εντελώς διαφορετικό από το νια νια του furin kazan που το πήζουν στη μουστάρδα), ήταν ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ πιάτο που αναδείκνυε πλήρως το κρέας του ψαριού) και "new style" ένα άλλο ορεκτικό με ελαφρά καψαλισμένο φιλετάκι σολωμού και λαυράκι, εξίσου ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Συνέχεια είχαν τα νιγκίρι σολωμού και κοιλιάς τόνου που περιέγραψα παραπάνω και ένα πιάτο με 8 rolls σολωμου με διάφορα άλλα από πάνω, spicy mayo κ. α. το οποίο ήταν εκτός καταλόγου και ήταν σκέτη "καφρίλα" (το καταβροχθίσαμε χωρίς να δίνουμε σημασία στους συνδαιτημόνες χίπστερς που κουνούσαν επιτιμητικά το γενειοφόρο κεφάλι τους που μπουκωνόμαστε χωρίς αιδώ, ακόμα και η σύντροφός μου που έχει ένα τύπο γευστικής δυσανεξίας στο ιώδιο έμεινε άναυδη - ήταν η πρώτη φορά που μου είπε "ξανάρχομαι! " κι ας είναι επειδή έφαγε κάτι τόσο εξευρωπαϊσμένο και όπως και να το κάνουμε όχι ακριβώς η πεμπτουσία του παραδοσιακού σούσι).

Συνόδευσαμε με ένα προσέκο (η σύντροφος) και ένα ζεστό σάκε εγώ (όχι από τα καλύτερα που έχω πιει). Γενικά δεν έχω βρει στην Αθήνα επιλογή στο σάκε, γι' αυτό και το παραγγέλνω συνεχώς ζεστό, γιατί το ευτελές σάκε μόνο ζεστό έχει γεύση.

Λογαριασμός 82 ευρώ για 2 άτομα αλλά σκάσαμε στο φαί, το θεωρώ λογικό και το ΚΕΝΚΟ είναι το μόνο σουσάδικο που θα πηγαίνω από δω και μπρος στην Αθήνα (όσο επιτρέπει το πορτοφόλι μου). ΜΠΡΑΒΟ στους δημιουργούς. ΜΠΡΑΒΟ που τολμήσατε με τις γεύσεις των rolls. ΜΠΡΑΒΟ περισσότερο από όλα στην ποιότητα του ψαριού που για μένα είναι το Α και Ω για τέτοιυ τύπου εστιατόριο. Το ΚΕΝΚΟ είναι ένα μαγαζί που δεν πάει να κοροιδέψει τον πελάτη (ακόμα κι αν ο πελάτης τρώει σούσι επειδή η μόδα είναι έτσι). Είναι ένα μαγαζί που πας και ξέρεις ότι θα ευχαριστηθείς και το τελευταίο ευρώ που θα ξοδέψεις. Βάζω 4 στο φαγητό και στο value for money γιατί από όλα τα σουσάδικα που έχω πάει στην Αθήνα, αυτό εδώ είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Kαι μια πρόταση για σουσοφάγους (γιατί δεν κρατιέμαι): αν ποτε βρεθείτε σε εστιατόριο που έχει στον κατάλογο "fatty tuna" ή "very fatty tuna" μην κάνετε πίσω, είναι εμπειρία ζωής! Τα έχω βρει στα yabase και kikkaku στο Dusseldorf, οικογενειακά εστιατόρια που τρώνε συνήθως Γιαπωνέζοι. Το νιγκίρι very fatty tuna κάνει 9 ευρώ το ΚΟΜΜΑΤΙ, αλλά επαναπροσδιορίζει το ζενίθ της γεύσης. Άλλο να το λέω κι άλλο να το τρώω...

Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Χαίρομαι που είμαι η πρώτη που θα γράψω κριτική για ένα από τα καινούργια μαγαζιά στη πλατεία της Νέας Σμύρνης.

Η πρόσβαση εύκολη αν έρθετε με τραμ ή με λεωφορείο (η στάση του τραμ Αγ. Φωτεινή είναι απέναντι από το μαγαζί, το ίδιο και η στάση το 218-219 και 232), ενώ αν το επιχειρήσετε με το αυτοκίνητο το πάρκινγκ του δήμου Ν. Σ είναι ακριβώς δίπλα, οπότε δεν χρειάζεται να κουραστείτε. Προσωπικά αυτό το θεωρώ πάντα καλό σημάδι για ένα μαγαζί καθώς μαγαζιά που δεν έχουν εύκολη πρόσβαση τώρα πια με το μωρό τα αποφεύγω.

Ο χώρος είναι διακοσμημένος καλόγουστα μεν, χωρίς ασιατικές υπερβολές και πολύ ζεστός (σαν ατμόσφαιρα όχι σαν θερμοκρασία), το δε σέρβις εξαιρετικό από όλες τις απόψεις και αν καθίσετε εκεί και αν πάρετε κάτι για πακέτο.

Από τα «φαγητά» του έχω κυρίως άποψη για το sushi του, αφού είμαι οπαδός και επιτέλους έχω καλό sushi δυο βήματα από το σπίτι μου.

Ο κατάλογος πάντως έχει ποικιλία τόσο σε sushi, όσο και σε άλλα κλασικά και μη ασιατικά πιάτα, έτσι ώστε αν η παρέα σας δεν τρώει sushi να μην μείνει κανένας νηστικός. Πάντως για μένα το highlight είναι το sushi τους και ακόμα καλύτερα η τιμή του sushi, καθώς για τη ποιότητα και τη ποσότητα θεωρώ ότι είναι μια χαρά.

Φυσικά το sushi δεν είναι ένα «οικονομικό» φαγητό, αλλά για να είμαστε ειλικρινής δεν είναι ούτε αν το φτιάξεις σπίτι σου (και για όσους δεν το πιστεύουν εγώ φτιάχνω και ξέρω να σας πω πόσο κοστίζει).

Ο κατάλογος του sushi λοιπόν χωρίζεται σε δύο μέρη, στα παραδοσιακά και στα a la kenko που είναι τα special sushi του καταστήματος. Η διαφορά στη τιμή είναι αρκετή, αλλά τα απλά sushi κοστίζουν από 3,5€ τα 8 τεμάχια μέχρι ίσως 8€ και τα σπέσιαλ από 12€ και μέχρι 14€ (3€ αν δεν κάνω λάθος έχει το veggie χωρίς ψάρι). Όλα τα ρολό που έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικά ακόμα και κάποια πιο περίεργα και όχι του τύπου μου (όπως το kenko roll που έχει Philadelphia sauce) ενώ θεωρώ ότι το value for money για το συγκεκριμένο είδος είναι πολύ καλό.

Δυστυχώς το sushi τους μου αρέσει τόσο πολύ που δεν τολμάω να πάρω τίποτα άλλο, άρα πλην ένος απλού και ταπεινού ρυζιού δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο, αλλά έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα roll το συνιστώ ανεπιφύλακτα και ελπίζω ο χρόνος να είναι υπέρ του και όχι κατά του, όπως έχει δείξει η κατάρα των ασιατικών στη Νέα Σμύρνη.

Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επειτα απο αρκετες γνωμες και κριτικες αποφασισαμε με τη κοπελα μου να παμε να δοκιμασουμε το ΚΕΝΚΟ. Ημαστε και οι 2 φαν του σουσι και εχουμε δοκιμασει ολα τα γνωστα μαγαζια.

Σαββατο βραδυ αργα λοιπον πηγαμε χωρις κρατηση και βρηκαμε ευκολα τραπεζι.
Ο χωρος ειναι πολυ καλος και το σερβις επισης.

Πηραμε wakame salad (8.50€), unagi roll (8€), tuna maki (7.50€), mediterran roll (8€, τονος με λαυρακι ρολακι) και 2 σπεσιαλ ρολακια citrus και spicy salmon (13.50€ εκαστο). Νερο και 2 ποτηρια λευκο κρασι.

Τα απλα ρολακια ηταν αδιαφορα και οχι ιδιατερα περιποιημενα στο τυλιγμα. Tα σπεσιαλ ηταν γευστικα αλλα δε δικαιολογουν την τιμη τους. Επισης σε ολα τα ρολακια ειχε πολυ λιγο ψαρι και πιο πολυ αβοκαντο η κατι αλλο.

Εχοντας δοκιμασει παρα πολλα σουσαδικα μπορω να πω οτι απογοητευτηκα.

Ειναι απλα κριμα με ενα τοσο ωραιο μαγαζι και σερβις να φευγεις απογοητευμενος απο το φαγητο. 68.50 Ευρω για μερικα ρολακια χωρις καν νιγκιρι και σασιμι. Δηλαδη αν επερνα σασιμι θα εφτανε κοντα τα 100 ευρω...

Εννοειται και δεν θα ξαναπαμε οταν σε αυτα τα χρηματα η λιγοτερα υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες για σουσι.