Sushi Bar

19 Νοε 2018

- Vaggg ποιοι είναι οι στόχοι σου για τη νέα χρονιά?

- Να γυρίσω όλα τα σουσάδικα της Αθήνας για να βρω το καλύτερο.

Goals, goals, goals… Όπως κάπου διάβασα.

Δεν θα το παίξω ξερόλας για το σούσι. Μέχρι πριν δυο χρόνια το σνόμπαρα, καθώς στην πρώτη μου δοκιμή είχα πάρει ένα χάλια πράγμα και το είχα λούσει στην σόγια, για να του δώσω γεύση, με αποτέλεσμα να μισήσω και τα δύο.

Ώσπου πέρσι, για να το παίξω μονδέρνος, και αφού με έχει θέλξει τα μάλα η κριτική του Προέδρου του σάιτ, για το ΚΕΝΚΟ, αποφασίζω να φάω το καθαροδευτεριάτικο ψαράκι μου στην Νέα Σμύρνη, δίνοντας στο σούσι μια τίμια δεύτερη ευκαιρία.

Και ως εκ θαύματος, με ένα σμπάρο δυο τριγώνια: αφενός σταμάτησα να θεωρώ το σούσι αηδία, αφετέρου γλίτωσα τον καθαροδευτεριάτικο χαμό που προκαλείται λόγω του εθνικού σπορ ονόματι “σκορδομπακαλιάρος”.

Δεν θα το παίξω γνώστης για το σούσι λοιπόν. Δεν θα ρισκάρω να συγκρίνω το ΚΕΝΚΟ με οποιοδήποτε άλλο σουσάδικο. Όχι πρωτού δοκιμάσω πολλά ακόμη (ή μήπως όλα?).

Θα κάνω μονάχα ένα καταραμένο σχόλιο -ελπίδα να συμβαίνει κάπου - γενικά για το σούσι:

• Γιατί πρέπει να είναι κομμένο σε τόσο μεγάλα κομμάτια? Γιατί πρέπει η κάθε μπουκιά να σε μπουκώνει? Γιατί να μην κόβεται στα 10 ή ακόμη καλύτερα στα 12 κομμάτια (η ίδια ποσότητα) για να το απολαύσω πιο πολύ? Αν ήταν λίγο πιο μικρό θα μπορούσα να το γευτώ καλύτερα και περισσότερο. Επίσης, ίσως τότε να με χόρταινε καλύτερα και να μην το προτιμούσα μόνο σε φορές που δεν πεινάω πολύ. Ίσως κάποιες φορές να παρήγγελνα λιγότερες μερίδες, βέβαια. Θα πήγαινα πιο συχνά όμως. Food for thought για τους σουσάδες.

Πάμε τώρα στο ψητό. Ή, έστω, στο άψητο.

Εξυπηρέτηση μπερδεμένη. Στην πρώτη μας επίσκεψη ήταν για 4/4, με κέρασμα σφηνακίων τζιντζεράτου sake στο τέλος και χωρίς κανένα παράπονο σε όλες τις υπόλοιπες στιγμές. Στη δεύτερη μας, όμως, με το μαγαζί πολύ πιο γεμάτο, δεν υπήρχε κέρασμα, ενώ έγιναν πολλά λάθη, όπως ότι το κρασί μας ξεχάστηκε για 20’ και βάλε και χρειάστηκε υπενθύμιση. Σε εκείνη την επίσκεψη θα έμπαινε 2/4 μαξ.

Χώρος τριών επιπέδων. Ο κάτω εσωτερικός χώρος είναι αφενός μικρός, αφετέρου σε παραπέμπει σε μαγαζί που λειτουργεί κυρίως ως ντελιβεράδικο. Είναι, βέβαια, πολύ προσεγμένος. Ο πάνω χώρος είναι πολύ καλύτερος. Cozy. Όταν ο καιρός είναι καλός υπάρχουν και αρκετά τραπεζάκια έξω στον “πεζόδρομο”, που αν δεν έχει κρύο είναι επίσης πολύ ωραία (3,5/4 συνολικά).

Και το φαγητό τριών επιπέδων είναι. Οικονομικά έχουμε δύο επίπεδα. Τα κλασικά σούσι είναι πολύ οικονομικά, ενώ παρέχονται, επίσης, πολύ οικονομικές “πιατέλες” για δοκιμή παραπάνω γεύσεων. Τα “καλά” σούσι, τα special δηλαδή, βαράνε όμως στο ψαχνό. Η μεταξύ τους διαφορά πλησιάζει το 80-100% (υπάρχουν απλά με 7€ και special με 13€ και αυτό δεν είναι μεμονωμένο παράδειγμα).

Από την άλλη πλευρά, γευστικά έχουμε ένα επίπεδο. Αυτό της σταθερότητας. Της αρκετά καλής ποιότητας. Του “μ'αρέσει”.

Για πρώτη γνωριμία δοκιμάσαμε την combo πιατέλα των 32τμχ maki (απλού τύπου σούσι) με 24€. Πολύ καλό vfm στη συγκεκριμένη επιλογή και must have για κάποιον που θέλει να δοκιμάσει κάτι πολύ κλασικό. Αρκετά καλή η ποιότητα των πρώτων υλών. Ξεχωρίζουν το spicy tuna, λόγω έντασης, και το tiger maki λόγω της πολύ νόστιμης γαρίδας tempura. Τα πιο αδιάφορα ήταν αυτά με την ομελέτα.

Κατόπιν, δοκιμάσαμε αρκετά Special rolls. Πολύ ποιοτικά, πολύ νόστιμα, τα περισσότερα, τουλάχιστον.

Έχουμε και λέμε:

- Umi roll (12,5€) με γαρίδα και πολλά άλλα: γλυκό και απίθανο (4/4).
- Crazy salmon roll (13,5€) με άπειρο σολομό, για τους σολομονίστες. Πολύ δυνατό αν και χωρίς τη γευστική έκπληξη (3,5/4).
- Baked yuzu salmon tartare roll (13,5€) με γαρίδα και τεριγιάκι. Πολύ δυνατό (4/4).
- Dragon roll (13,5€) με καβούρι tempura. Λίγο μπερδευτική η πολύ καλή γεύση του. Γι'αυτό χάνει την πρωτιά (3,5/4). Όπως καταλαβαίνετε, το “μέτριο” roll στον κατάλογο με τις δυνατές επιλογές, στο Kenko είναι >>> 3/4.
- Kenko roll (12,5€), ολόκληρο τηγανητό με σολομό. Μια επιλογή πολύ καλού μεγέθους (λόγω του παναρίσματος). Έντονη γλυκιά γεύση και έντονα πρωτότυπη επιλογή (4/4).

Bonusake: Στο τέλος, ή μάλλον, για να είμαι ειλικρινής, στην αρχή, πριν από όλα αυτά, είχαμε δοκιμάσει τη σούπα Tom-yam (8€). Ελαφρώς καυτερή, βαρέως νόστιμη. Εξαιρετική (4/4). Προτείνεται με χείλια.

ΕΥΓ. Μην εκνευριστείς που ταχύτατα θα σου φέρουν νερό 1Lt που τιμάται στα 2,5€. Γύρνα το πίσω πριν το ανοίξουν.

Μετά από όλα αυτά, προκύπτει το ερώτημα, γιατί μετά από τόσα τεσσάρια η γεύση παίρνει 3/4? Γιατί οι απλές επιλογές, παραείναι απλές, αλλά και γιατί είναι πολύ νωρίς για να βάλω 4άρι σε σουσάδικο.

Κλείνοντας, το Kenko, πράγματι, δείχνει να είναι μια πολύ καλή επιλογή για σούσι. Από χώρο και εξυπηρέτηση θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος. Το ίδιο και από γεύσεις. Αν είσαι πρωτάρης θα σου βγει φθηνά (<20€), ενώ αν θες να φας μερικά πεντανόστιμα πιάτα και να χορτάσεις θα δώσεις γύρω στα 25€. Όμως θα καταφέρεις και τα 2 παραπάνω ;)

07 Μάρ 2017

στο συγκεκριμενο μαγαζι βρεθηκα για πρωτη φορα, για να δοκιμασω, επισης για πρωτη φορα, σουσι και τολμω να πω οτι μπορει και να το κανω στεκι, καθως εμεινα εκπληκτη απο την απιστευτη γευση των οσων δοκιμασα.

νεα σμυρνη. αγαπημενη γειτονια, που μαλλον παραμενει διαχρονικη, καθως μετα απο μια καμπη, επανηλθε δριμυτερη και πιο ανανεωμενη, μαζευοντας κοσμο καθε λογης.

ο χωρος πολυ καλος, και μου αρεσε το οτι ειχαν ξεχωριστο χωρο για τους μη καπνιζοντες, μιας και το θεωρω ιδιαιτερα αηδιαστικο να τρωω και να αναπνεω την καπνιλα των αλλων

η εξυπηρετηση πολυ καλη, η σερβιτορα προθυμη και να μας βοηθησει, αλλα και να μας προτεινει καποια πιατα, και μαλιστα με ιδιαιτερη επιτυχια

δεν θυμαμαι τι δοκιμασαμε, αλλα θυμαμαι οτι τα 2 απο τα 3 πιατα που πηραμε τελικα, μου αφησαν μια εκπληκτικη γευση στο στομα.. ο συνδυασμος πολυ γευστικος και πρωτοτυπος για τον δικο μου ουρανισκο. προτεινω ο κοσμος να κινηθει στα σπεσιαλ πιατα, γιατι το αλλο που πηραμε δεν μου φανηκε κατι ιδιαιτερο

οι τιμες δεν μπορω να πω οτι ειναι καλες η κακες γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλα μαγαζια, αλλα σιγουρα δεν τα λες φθηνα.. το θεμα ειναι οτι τρως κατι που νιωθεις οτι εχει ποιοτητα.. και στο τελος δεν μετανιωνεις που τα εδωσες.. δωσαμε περιπου 19 ευρω το ατομο (2 ατομα), και πηραμε 3 πιατα, 2 σπεσιαλ και ενα απλο. το νερο βεβαια χρεωνεται, κατι που ειναι το μοναδικο αρνητικο της υποθεσης.

μας κερασαν και ενα χωνευτικο.. πολυ ωραιο επισης

θα ξαναπαω ομως.. οπωσ και δηποτε..