PATISSION 129

Μοντέρνα κουζίνα

Πατησίων 129, Αθήνα [Χάρτης]

Μοντέρνα κουζίνα - Κυψέλη, Αθήνα
Αυγ

Ψητοπωλείο «Πατησίων 129» λοιπόν. Στον πολύπαθο αυτόν δρόμο που η κρίση όχι απλώς έχει χτυπήσει, αλλά έχει τσακίσει εντελώς. Που σφίγγεται η καρδιά σου όταν κάνοντας εκεί βόλτα προσπερνάς 3 και 4 συνεχόμενα κλειστά καταστήματα. Που μερικά χρόνια πριν έπρεπε να βάλεις μέσο για να βρεις χώρο να νοικιάσεις ακόμα και στους κάθετους δρόμους που οδηγούν στην Πατησίων. Πόσο κρίμα και πόσο απογοητευτικό.

Το συγκεκριμένο κατάστημα, αν θυμάμαι καλά, στα χρόνια της μεγάλης δόξας φιλοξενούσε τα Prince Oliver. Στην συνέχεια και για τα προηγούμενα χρόνια είχαν εγκατασταθεί εκεί διάφορες επιχειρήσεις. Όμως μετά από κάποιο μικρό χρονικό διάστημα λειτουργίας, παραδίδονταν και έκλειναν άδοξα.

Όταν πριν από αρκετούς μήνες είδα να ανοίγει εκεί νέο ψητοπωλείο, πραγματικά θαύμασα το θάρρος του επιχειρηματία αφού οι οιωνοί δεν ήταν και τόσο αισιόδοξοι. Όμως επέδειξαν τρομερό πείσμα και υπομονή και διαψεύδοντας όλα τα προγνωστικά, ριζώθηκαν εκεί για τα καλά. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το ότι κάθε φορά που περνούσα από εκεί, παρατηρούσα ότι έβαζαν εντυπωσιακά μεγάλη ποσότητα από γύρο, κάτι που ήταν σαφή απόδειξη ότι είχαν κατανάλωση.

Καιρό πολύ είχαμε στο μυαλό μας να πραγματοποιήσουμε μια επίσκεψη εκεί και η ευκαιρία μας δόθηκε μία Κυριακή στις αρχές του Ιούνη.

Μεσημέρι λοιπόν και το κέντρο παρουσίαζε ήδη τα συμπτώματα που μαρτυρούσαν ότι οι Αθηναίοι είχαν βάλει πλώρη προς την παραλιακή, αφήνοντας την πόλη πίσω τους σε μία κατάσταση ηρεμίας.

Πρώτη καλή εντύπωση μας έκανε το ότι περνώντας το κατώφλι τους, είδαμε πραγματικά υπεραρκετό προσωπικό που εργάζονταν καλοσυντονισμένα. Μάλιστα μεγάλο μέρος τους μας χαμογέλασε και μας καλωσόρισε. Πολύ ευχάριστο αυτό και πρακτική ξένη για το είδος ψητοπωλείο-fast food που αρχικά νόμιζα ότι υπάγονταν. Στην συνέχεια κατάλαβα ότι αυτός ο όρος μάλλον το αδικεί αφού έχει γίνει μία πολύ καλή προσπάθεια στο στήσιμο αυτής της επιχείρησης και το έχουν πάει αρκετά βήματα παρακάτω, επιτρέποντάς τους να ξεφεύγουν από τον προαναφερόμενο χαρακτηρισμό.

Προτιμήσαμε να ανέβουμε στον πάνω όροφο και να πιάσουμε τραπέζι στο παράθυρο που βλέπει επί της Πατησίων. Ο πάνω όροφος είναι σχετικά πιο απλός από τον ισόγειο χώρο. Λίγο χαμηλοτάβανος και με απλά τραπεζοκαθίσματα. Ο μισός είναι βιομηχανικού τύπου, αφού σε εμφανή σημείο βλέπεις τους μεγάλους μεταλλικούς σωλήνες που ανεβαίνουν από την ψησταριά τους όπως επίσης κι έναν τοίχο με τούβλα. Στο χαμηλό, πάνω από τα καθίσματα ανοιχτόχρωμο ταβάνι, έχουν γράψει διάφορους μαθηματικούς τύπους και χημικές ενώσεις, προσεγγίζοντας έτσι το κοινό που φοιτά σε κοντινές σχολές. Τέλος, στον χώρο υπάρχουν διάσπαρτες βιβλιοθήκες εμπλουτισμένες με πολλά βιβλία, ανάμεικτης θεματολογίας, που μπορείς να δανειστείς και να διαβάσεις για όσο διαρκέσει η παραμονή σου.

Στον κάτω όροφο κατεβαίνεις σε μία επίσης βιομηχανικού τύπου μεταλλική σκάλα. Νομίζω ότι το ισόγειό τους είναι λίγο πιο μοντέρνο, αφού τα μεγάλα, γκρι, ξύλινα μεγάλα τραπέζια που έχουν βάλει εκεί είναι πιο εντυπωσιακά. Ευχάριστη πινελιά τα τσίγκινα ποτιστήρια με τα οποία έχουν στολίσει τα τραπέζια τους, που μέσα τους έχουν φυτεύσει φυτά ζάμπιας. Μια ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στις πεντακάθαρες, επίσης μοντέρνες τουαλέτες τους, χρώματος μαύρου-κόκκινου.

Όσον αφορά το service, εκτός του ευγενικού καλωσορίσματος του προσωπικού τους, ήρθαμε σε επικοινωνία με τον νεαρό που εξυπηρετούσε τον πάνω όροφο. Από τον γλυκύτατο αλλά βροντόφωνο πελάτη που έτρωγε ακριβώς από πίσω μας, υποκλέψαμε την πληροφορία ότι το όνομα του νεαρού που μας εξυπηρέτησε είναι «Θανάσης». Ήταν πραγματικά εξαιρετικός στο αντικείμενό του, παρά το πολύ νεαρό της ηλικίας του. Πολύ φιλικός, άμεσος και χαμογελαστός, αλλά ταυτόχρονα γρήγορος και επαγγελματικός. Όσες φορές τον χρειαστήκαμε ήταν στη διάθεσή μας και έδειξε ενδιαφέρον αν μείναμε ικανοποιημένοι από το σύνολο της παραμονής μας. Απ’ ότι είδα, είχε ήδη χτίσει «γέφυρες φιλίας και εξοικείωσης» με συχνούς πελάτες τους, κάτι που θεωρώ σημαντικό. Οπότε, ένα μεγάλο μπράβο στο προσωπικό που έχει επιλεγεί προς επάνδρωση των υπηρεσιών τους.

Ο κατάλογος είναι πολύ πιο πλούσιος σε προτάσεις από ότι περιμέναμε και κατατοπιστικότατος. Δεν λείπουν οι προσφορές του στυλ «10 καλαμάκια χοιρινά με 10€» ή «3 τυλιχτά με 5 €». Μη ξεχνάμε ότι κατά τις καθημερινές, μεγάλο μέρος της πελατείας τους είναι φοιτητές οπότε πολύ σωστά έχουν στοχεύσει στις οικονομικές τους δυνατότητες.

Αρχικά μας προσεφέρθη νερό σε κανάτα, συνοδευόμενο από ποτήρια με πάγο.

Πήραμε:

· Σαλάτα Toscani που κόστισε 5,5€. Πράσινη σαλάτα με λιαστή ντομάτα και κουκουναρόσπορο. Σαν dressing είχαν χρησιμοποιήσει μια πολύ νόστιμη σος που μάλλον σαν βάση της είχε την μουστάρδα αφού έβλεπες μέσα της σιναπόσπορους. Ίσως είχαν υπερβάλει λίγο στην χρήση του dressing. Γενικά δεν μου αρέσουν οι «στεγνές» σαλάτες, αλλά ούτε και αυτές που έχουν παραπάνω σος από όσο χρειάζεται. Πόσο μάλλον όταν αυτή έχει αρκετά έντονη γεύση και καλύπτει τη γεύση των λαχανικών. Μία ακόμα αστοχία της σαλάτας ήταν πως από το χρώμα που είχε το μαρούλι στα σημεία κοπής του, ήταν ξεκάθαρο ότι αυτό είχε κοπεί αρκετή ώρα πριν. Καταλαβαίνω ότι είναι πρακτικό το να έχεις έτοιμο, κομμένο το μαρούλι αλλά αυτό μειώνει αρκετά το τελικό αποτέλεσμα (στην εμφάνιση και τη γεύση). Ευτυχώς το γενικό σύνολο των όσων παραγγείλαμε ήταν σε άκρως ικανοποιητικό επίπεδο οπότε δεν θα μειωθεί η βαθμολογία που θα τους βάλω. Οι σαλάτες τους ξεκινάνε σε τιμή από 2,9€ και πιάνουν ταβάνι στα 5,5€. Η ποσότητα αυτής που πήραμε εμείς ήταν αξιοπρεπέστατη.

· Μία μικρή ποικιλία για δύο άτομα, που κόστισε 9,9€. Χμ… δεν ήταν καθόλου μα καθόλου μικρή αφού φύγαμε χορτασμένοι. Σε μια πιατέλα είχαν τοποθετήσει υπεραρκετό γύρο χοιρινό και γύρο κοτόπουλου, ένα καλαμάκι κοτόπουλου, ένα χοιρινό καλαμάκι και ένα κεμπάπ. Το σύνολο συμπληρωνότανε με τηγανιτές πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι, κομμένες πίτες και δύο μπολάκια με ελαφρύ τζατζίκι και σος μαγιονέζας- μουστάρδας. Ότι κι αν δοκίμασα σε αυτή την ποικιλία ήταν πραγματικά νόστιμο και ζουμερό. Ακόμα και το κοτόπουλο που συχνά είναι στεγνό, ήταν πάρα πολύ καλό.

· Μπυρίτσα ΒΕΡΓΙΝΑ draft 500 ml στα 2,9€ και μια Coca Light (δεν θέλω σχόλια…) στα 1,2 €.

Συμπέρασμα: Με λιγότερο από 20€ φάγαμε μια χαρά και αποχωρίσαμε χορτάτοι.

Στον κατάλογο θα δεις ότι εκτός από τα ψητά τους έχουν επίσης σούπες, λαδερά, μαγειρευτά και θαλασσινά καλύπτοντας όλα τα γούστα. Και μάλιστα όλα τους με ιδιαίτερα προσιτές τιμές. Αυτό έρχεται και επιβεβαιώνει γιατί έχουν τόσο πολύ κόσμο και τα πάνε τόσο καλά σε μία αγορά με πολλούς ανταγωνιστές τριγύρω τους. Θα τους πρότεινα μόνο να αυξήσουν τις επιλογές στις διαθέσιμες μπύρες και να τις εμπλουτίσουν και με άλλες ελληνικές ετικέτες. Καλοκαιράκι είναι και τραβιέται η άτιμη!

Κλείνοντας, λαμβάνοντας υπόψη ότι έχουν δημιουργήσει έναν πολύ άνετο και ευχάριστο χώρο, ότι έχουν επιλέξει σωστά το προσωπικό τους, ότι έχουν φροντίσει για την ποιότητα και την γεύση των όσων ετοιμάζουν και μάλιστα προσφέροντάς τα σε προσιτές τιμές, νομίζω ότι το Πατησίων 129 είναι μία αξιοπρεπέστατη και ελκυστική λύση.

Ίσως να φανεί το απόλυτο 4άρι που θα του βάλω, αλλά αυτό έχει να κάνει με το είδος εστίασης που πρεσβεύει και την ευχάριστη έκπληξη που μας επιφύλασσε σε όλους τους τομείς.

Εμένα πάντως με κέρδισαν σαν πελάτη και είμαι σίγουρος ότι θα τους ξαναεπισκεφτώ σύντομα.

Μία καλή προσπάθεια που αξίζει την προσοχή και υποστήριξή μας.

Μοντέρνα κουζίνα - Κυψέλη, Αθήνα

Ή συντομότερη κριτική μου:

Δοκιμάστηκαν 3 τυλιχτά, γύρο χοιρινό, κοτομπεικον, κεμπάπ

Καλό μέγεθος, ψεύτικο τζατζίκι με "εδεσμα" αντί με γιαούρτι, ανοστη σως, χαλιά "προ" τηγανητές πατάτες ροδέλες, τόσο χάλια η αίσθηση στο στόμα που τις πέταξα, τα κρέατα φάνηκαν καλα.

Έχουν από όλα, μαγειρευτά, τορτίγιες, καφέδες, τυρόπιτες κτλ
Κρίμα ο χώρος που έχει αλλάξει αρκετές φορές χέρια και έχει ανακαινιστεί.

Νέα παιδιά το προσωπικό, εξυπηρετικότατα, αλλά τι να το κάνεις...

Στο φαγητό δε με κέρδισαν, καμιά διάθεση να ρισκάρω να δοκιμάσω κάτι άλλο φαγώσιμο, ίσως για κανένα καφέ στον πάνω όροφο που φαινόταν ωραίος.