ΤΡΙΓΩΝΟ

Cafe - Restaurants

Αμύντα 15 & Αρχελάου, Παγκράτι [Χάρτης]

Ποικιλίες και απλά μεσογειακά πιάτα
Ανοιχτό από το πρωί για καφέ. Κάποιες μέρες και live.

Cafe - Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Σήμερα Δευτέρα 28/3, περπατώντας 10 μόλις λεπτά απ’ το σπίτι μου, επισκέφθηκα με ένα φίλο μου το ΤΡΙΓΩΝΟ (Τ) που είναι ένα μοντέρνο καφέ – μπιστρό στην πιάτσα του Παγκρατίου, με τα μαγέρικα, τα εστιατόρια και τα καφέ – μπαρ. Μετά το OROSCOPO, την OSTERIA VESPA ROSSA, το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFÉ, το FATSIO κ. λπ., είχε σειρά λοιπόν και το ΤΡΙΓΩΝΟ που άνοιξε το 2010 στη θέση ενός πρώην μπακάλικου της περιοχής, ακριβώς στη γωνία Αρχελάου και Αμύντα.

Το Τ βρίσκεται σε κομβικό σημείο της περιοχής και είναι πνιγμένο μέσα στις φυλλωσιές των γύρω δένδρων, που δροσίζουν με τη σκιά τους, τους θαμώνες τα μεσημέρια του καλοκαιριού. Έχει εξωτερικό και εσωτερικό χώρο και λειτουργεί καθημερινά από τις 8.30 το πρωί για καφέ και χυμούς, μέχρι τις 2 τουλάχιστον τη νύχτα, ώρα κατά την οποία χαλαρώνουν οι νεαροί πελάτες του με τους ήχους της jazz μουσικής! Μάλιστα, κατά καιρούς, φιλοξενούνται και lives και φυσικά η τηλεφωνική κράτηση είναι προϋπόθεση, λόγω και του σχετικά περιορισμένου χώρου του μαγαζιού.

Στον εσωτερικό χώρο υπάρχουν περί τα 12 τραπέζια (~35-40 άτομα), και στα δύο πεζοδρόμια έξω, υπάρχουν άλλα 15 περίπου τραπέζια, για ισάριθμα άτομα. Τα ξύλινα τραπέζια έχουν μαρμάρινη επιφάνεια σερβιρίσματος, από φίνο λευκό μάρμαρο, καθώς και γυάλινα βαζάκια με κεριά και μικρά όμορφα λουλούδια. Απέναντι απ’ την είσοδο δεσπόζει το μπαρ με την αφθονία των ποτών, τα 4-5 σκαμπό και ψηλά ο επιβλητικός καθρέφτης.

Η οικογενειακή αυτή επιχείρηση έχει στηθεί με ιδιαίτερη αγάπη και μεράκι. Όταν πήγαμε με τον φίλο μου, νωρίς το απόγευμα, μας περιποιήθηκε από τους ιδιοκτήτες μια ευγενική κυρία με τον γιο της, ενώ το βράδυ αναλαμβάνει ο αδελφός της, όπως μας είπε. Η μαγείρισσα είναι συγγενής τους και επιμελείται του μενού και των πιάτων ημέρας, πάντα υπό την επίβλεψή τους. Τόσο η κουζίνα όσο και οι 2 ευρύχωρες και καθαρές τουαλέτες τους βρίσκονται στο υπόγειο.

Με την ίδια αυτή προσοχή έχει διακοσμηθεί κι ο χώρος, με τους ανοιχτόχρωμους τοίχους, τα κάδρα και τις θεατρικές αφίσες, το stand με τα περιοδικά μπαίνοντας, την κεντρική κολόνα με τα πρωτότυπα πινέλα, που είναι κρεμασμένα εκεί, και φυσικά το εντυπωσιακό ποδήλατο, που ο μπροστινός τροχός του είναι και ρολόι!! Η μουσική με την αμερικάνικη τζαζ, στη σωστή ένταση, έκανε την ατμόσφαιρα ακόμα πιο ζεστή…

Ανάμεσα στους έμπιστους φίλους και φίλες χρήστες που έχουν πάει στο ΤΡΙΓΩΝΟ είναι και η tzia, η κριτική της οποίας αποτέλεσε και το έναυσμα για τη σημερινή μου επίσκεψη. Συμπληρώνοντας, λοιπόν τώρα, την ενδιαφέρουσα κριτική της, θα σας δώσω μερικά στοιχεία απ’ τον πλούσιο κατάλογο των φαγητών και ποτών του Τ, για να σχηματίσετε μια πρώτη εικόνα.

Στο εκτεταμένο μενού τους υπάρχουν περί τα 12 ορεκτικά, 4-7 €, (μπουγιουρντί με λουκάνικο, φάβα, μπρουσκέτες, γαύρος,.. ), 4-5 τάρτες και πίτες, 3.5-4.5 €, 7 σάντουιτς, 4.5-5.5 €, περί τις 6 σαλάτες, 5.5-7 €, καμιά 15αριά κυρίως πιάτα, 5-7 €, (ρεβιθάδα, ρολό κοτόπουλο, σούπες,.. ), γύρω στα 10-12 πιάτα ημέρας, 4.5-6.5 €, (πάστα, σούπα ημέρας, …), 3 ποικιλίες που πηγαινοέρχονταν στα τραπέζια, στα 7-15 €, και περί τα 10 γλυκά και φρούτα, από 2.5-5 €.

Αναφορικά με τα ποτά, οι καφέδες είναι στα 2-4 €, περί τις 12 μπύρες στα 4-5 €, το ποτήρι κρασί στα 4 €, ούζο και τσίπουρο 200 ml. στα 7-8 €, ενώ σερβίρουν και καμιά 15αριά κοκτέιλ, στα 7-8 €. Εξάλλου, η κάβα των κρασιών τους είναι αρκετά αντιπροσωπευτική, αφού υπάρχουν 6-7 ετικέτες λευκών κρασιών, από 15 – 23 €, για το ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ, και αντίστοιχες κόκκινων κρασιών, από 16 – 22 €, για το THEMA, ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ, ποικιλία Syrah. Υπόψη, ότι οι αντίστοιχες τιμές κάβας για τα δύο αυτά κρασιά κυμαίνονται τουλάχιστον στα 12 €, οπότε και η σχέση ποιότητας – τιμής θεωρείται πολύ καλή.

Πραγματικά, στο Τ, τόσο το value for money όσο και η εξυπηρέτηση είναι άριστα, ενώ κι ο χώρος, στον οποίο ήδη αναφέρθηκα αλλά και τα φαγητά, όπου έρχομαι τώρα, είναι επίσης πολύ καλά. Η βαθμολογία μου, 4 στα μεν και 3 στα δε, συμφωνεί και επαυξάνει λοιπόν αυτήν της φίλης tzia!

Εμείς εντέλει επιλέξαμε τα εξής πιάτα, που ήρθαν μετά από φέτες ψωμιού σε ξύλινο πανεράκι, και κανάτα με δροσερό νερό:

• 2 κολοκυθόσουπες βελουτέ (πιάτο ημέρας), που ήταν εξαιρετικά νόστιμες, χάρη στο δεντρολίβανο και το φασκόμηλο που περιείχαν. Τιμή 2 Χ5 =10 €.
• Μία τάρτα με κοτόπουλο και παρμεζάνα (σε χωριστό μπολάκι), νόστιμη και χορταστική, που ήρθε με γαρνιτούρα από φέτες ντομάτας και αγγουριού. Τιμή 4.50 €
• Μία μερίδα πένες με μικρές γαρίδες και ντομάτα (πιάτο ημέρας επίσης), που ήταν αρκετά νόστιμες. Τιμή 6.50 €.
• Μοιραστήκαμε στο τέλος ένα γλυκό τους, μια ωραία σοκολατίνα bitter: μια ημισφαιρική σοκολάτα με γαρνιτούρα από σαντιγί και μικρά στρογγυλά κομματάκια κορμού σοκολάτας. Τιμή 4.50 €.

Ο λογαριασμός, στα 25.50 €, άξιζε 100% για την απογευματινή μας εμπειρία και ασφαλώς σκοπεύουμε να την επαναλάβουμε με την πρώτη ευκαιρία…

Ακολούθησε ευγενικό κέρασμα από μαστίχα Χίου, που ήταν ό, τι έπρεπε για την τελική μας επίγευση!

Συμπερασματικά, σας προτείνω ανεπιφύλακτα την ευρύτερη αυτή πιάτσα του Παγκρατίου, γύρω απ’ την Πλατεία Προσκόπων και όχι μόνο. Τα στέκια, γνωστά μας ήδη απ’ το site, συναγωνίζονται το ένα το άλλο. Ανάμεσά τους, το ΤΡΙΓΩΝΟ προσφέρει τίμιο φαγητό, ποτό, μουσική τζαζ και φανταστική νεανική ατμόσφαιρα, ειδικά τις νυχτερινές ώρες. Την προσεχή φορά, νιώθω κιόλας πως ίσως συναντήσω εκεί και κάποιους απ’ τους φίλους χρήστες!!

Cafe - Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Βρισκόμαστε στις αρχές του καλοκαιριού, η μικρή μας κατασκηνώνει, έχουμε μόλις μετακομίσει, το σπίτι είναι άνω κάτω, έχει ανακοινωθεί το κλείσιμο των τραπεζών και επικρατεί ένα κλίμα αβεβαιότητας και ψιλοπανικού όταν πέφτει η πρόταση από ζευγάρι κολλητών να βρεθούμε.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπεινάμε, θέλουμε να πιούμε καμιά μπυρίτσα με κάτι να τσιμπάμε για να τα πούμε. Μιας και το σπίτι δεν ενδείκνυται, ακόμα, για άραγμα, έχουν πιάσει οι πρώτες ζέστες, δε μας έρχεται και τίποτα στο μυαλό, αποφασίζουμε να βγούμε με τα πόδια και να εξερευνήσουμε, επί τη ευκαιρία, τις δυνατότητες της καινούργιας γειτονιάς.

Ήξερα τα μαγαζιά της πλατείας Προσκόπων τίποτα, όμως, δε με είχε προϊδεάσει για το cafe/bar/restaurant boom που αντίκρυσα. Μου θύμισε τη Χάρητος στη δεκαετία του 80. Σε μια ακτίνα 300 μέτρων έχουν ανοίξει τουλάχιστον 10-12 μαγαζιά τα οποία ήταν όοολα φίσκα.

Βρίσκουμε, λοιπόν, ένα τελευταίο τραπεζάκι στο Τρίγωνο και καθόμαστε χωρίς δεύτερη σκέψη. Όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια της βραδιάς, πράξαμε άριστα.

Το μαγαζί βρίσκεται στη γωνία των οδών Αμύντα και Αρχελάου σε απόσταση αναπνοής από το Μαύρο Πρόβατο και το Musique cafe - το οποίο νομίζω ότι έχει ήδη επισκεφτεί ο φίλος Vaggelis-. Είναι εύκολο να το βρει κανείς αλλά, η αλήθεια είναι, ότι δεν έχει και καμιά εμφανή ταμπέλα οπότε χρειάζεται λίγο προσοχή. Το πάρκινγκ από την άλλη είναι ένα θέμα στην περιοχή.....! θέλει υπομονή και ψάξιμο εκτός αν επιλέξετε τη λύση του μετρό, στάση Ευαγγελισμός, η οποία απέχει γύρω στα 10 λεπτά με τα πόδια.

Όπως καταλαβαίνετε και από το όνομα το μαγαζί είναι γωνιακό. Το καλοκαίρι απλώνει τα τραπέζια του στο γύρω, φαρδύ πεζοδρόμιο που όμως έχει και τα δεντράκια του και τα λουλουδάκια του άρα βγάζει μια καλοκαιρινή, χαλαρή αίσθηση, χωρίς ενόχληση από διερχόμενα αυτοκίνητα. Ο μέσα χώρος, εμένα, μου θύμισε τα πρώτα μπαρ στα οποία πήγα...., βλέπε, Ιπποπόταμος ενώ της φιλενάδας της θύμισε παλιά καφέ και μπαρ στη Θεσσαλονίκη. Γενικά η ατμόσφαιρα είναι λίγο ρετρό, λίγο μποέμ, λίγο φοιτητική, παρεϊστικη, ότι έπρεπε, δηλαδή, για τη συγκεκριμένη βραδιά.

Μόλις καθήσαμε ήρθαν αμέσως κατάλογοι και κρύο νερό σε κανάτα. Ο προσανατολισμός του μαγαζιού είναι σαφώς μπαρίστικος χωρίς να λείπουν, όμως, οι ενδιαφέρουσες προτάσεις για τσιμπολόγημα.

Εμείς επιλέξαμε:
- Μπρουσκέτες με ντομάτα, ρόκα και προσιούτο. Δύο τεράστιες φέτες ζυμωτού ψωμιού, άριστα φρυγανισμένου με καρεδάκια ντομάτας, ολόφρεσκης ρόκας και ωραιότατου προσιούτο.

- Τάρτα πράσου με φέτα. Ήρθε ένα τεράστιο κομμάτι καυτής τάρτας με πλούσια μπεσαμέλ, γλυκύτατα πράσα - αν κι εκτός εποχής- και διακριτική γεύση τυριού και μυρωδικών. Γεμάτη και ισορροπημένη γεύση. Η μοναδική παρατήρησή μου γιαυτό το πιάτο αφορά στη βάση της τάρτας, η οποία ήταν σφολιάτα, με αποτέλεσμα να είναι ένα τσακ πιο λιπαρή. Πάντως ήταν νοστιμότατη και ευχαρίστως θα την ξαναπάρω.

- Ποικιλία. Μια μεγάλη πιατέλα που, από ότι είδα έπαιζε πολύ και στα γύρω τραπέζια, η οποία είχε διάφορα τυριά, αλλαντικά, κεφτεδάκια, λουκάνικο, απάκι αυγά και κάποιες αλοιφές. Χωρίς να έχει κάτι το ξεχωριστό, μας έκανε εντύπωση και το σχολιάσαμε μάλιστα, η ποιότητα όλων όσων περιείχε. Τα αυγά ας πούμε ήταν φρεσκότατα, τα τυριά και τα αλλαντικά πιο ψαγμένα και όχι σούπερ μάρκετ, το απάκι, ομοίως. Δικαίως λοιπόν αποτελεί ένα από τα hit του μαγαζιού.

Ήπιαμε μπύρες τα κορίτσια και άπειρα κανατάκια ρακής ή τσίπουρου, συγχωρήστε με, αλλά δε θυμάμαι, τα αγόρια.

Η εξυπηρέτηση από δύο νεαρά κορίτσια, η μια εκ των οποίων ηθοποιός, ήταν άμεση, παρόλο τον κόσμο, ευγενική, χαμογελαστή, οικεία.

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό μας ανακοίνωσαν ότι λόγω κατάστασης είχαμε 20% έκπτωση!! Οκ! Αυτό δεν το έχω ξανασυναντήσει! Μπράβο τους! Το ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε ήταν γύρω στα 40 κάτι ευρώ που το θεωρώ εξαιρετικό vmf μιας και ήπιαμε αρκετά ενώ το φαγητό δεν το λες και απλώς τσιμπολόγημα..... προς το κανονικό έφερνε!

Μου άρεσε πολύ αυτό το μαγαζάκι! Μου θύμισε ανέμελες εποχές και χρόνια αθωότητας! Αν, λοιπόν, μετά από μια κουραστική μέρα θελήσετε να αποφορτιστείτε με ποτάκι και νόστιμα συνοδευτικά ή να χαλαρώσετε με τους φίλους σας ή βρίσκεστε σε νοσταλγική διάθεση θα σας πρότεινα να το γνωρίσετε. Εμένα πάντως αποτελεί πλέον ένα από τα σιγουράκια μου στην περιοχή. Σας περιμένω!

Cafe - Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Παρασκευή 24/10/2015 κι έχει ξεχαστεί το τάπερ στο σπίτι με το σπιτικό φαγητό που είχα ετοιμάσει. Έτσι, για να αποφύγουμε το delivery στο γραφείο παίρνω έναν συνάδελφο και κατεβαίνουμε για φαγητό.

Οι επιλογές είναι μετρημένες, τα δίπλα μαγαζιά που σερβίρουν φαγητό είναι είτε ακριβά, είτε δεν είναι του στιλ μου, όσον αφορά τον κόσμο που μαζεύουν.

Και, ξαφνικά, ξεπροβάλλει το Τρίγωνο.

Εξαιρετικό σαν χώρος, τουλάχιστον, για τα δικά μου γούστα. Κάτι μεταξύ καφενείου, φοιτητικού στεκιού και συνοικιακής σύγχρονης ταβέρνας. Ο κόσμος μέσα από 22-52, δύο μεγάλες παρέες από γυναίκες, δύο φοιτητικά τραπέζια για ελαφρύ φαγητό και όλα τα τραπεζάκια έξω γεμάτα για καφέ και μπύρα.

Γενικώς, πίτα το μαγαζί για να εξυπηρετηθεί από τον ένα σερβιτόρο. Οπότε η αναμονή ήταν λιγάκι μεγαλύτερη αποτην επιθυμητή. Μάλλον χρειάζεται ακόμη ένα άτομο.

Ανοίγουμε κατάλογο και παθαίνουμε σοκ. Και δώσ'του κοτόπουλα ρολό με τυριά, και δώσ' του σάντουιτς με μοτσαρέλες και προσούτο και πάρε σουτζουκάκια. Γενικώς θα βρείτε τα πάντα, ποικιλίες, safe επιλογές με φιλέτα κοτόπουλου, μεγάλες σαλάτες και κανονικά φαγητά (λαδερά), όπως και μπαγκέτες-σάντουιτς.

Προσωπικά πήρα Ριγκατόνι 4 τυριά, δεν με ξετρέλανε όμως το μέγεθος του πιάτου. Την περίμενα ελαφρώς μεγαλύτερη τη μερίδα, αλλά ίσως αυτό ήταν και λόγω της προσδοκίας που σου δημιουργεί το μαγαζί και λόγω των αναγκών μου για μεγάλες ποσότητες. Οπότε μάλλον θα τη χαρακτήριζα μέτρια και κανονική παρά μικρή.

Στα συν το τυρί και το ψωμί που έρχεται χωρίς χρέωση, όπως και το εξαιρετικά ευγενικό -παρά τη μικρή αργοπορία- σέρβις.

Στο τέλος κερνούν μαστίχα, να τη δοκιμάσετε!

(Τιμές 7-14€ άτομο, ανάλογα με το τι θα συνδυάσετε το βασικό πιάτο σας. Τρώτε και με λιγότερα αν πάτε σε σαλάτες ή σάντουιτς)

Cafe - Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Κυριολεκτικά πολύ συμπαθητική "γωνιά"-μαγαζί με ωραία "αύρα". Τα πιάτα που σερβίρει είναι απλά, πλην όμως αρκετά εύγευστα, χορταστικά και οικονομικά. Οι παρέες που θα βρεις να συχνάζουν εκεί είναι συνήθως χαμηλού προφίλ με συμπαθητικές φυσιογνωμίες και με dress code, άριστο για την περίσταση.

Πηγαίνω συχνά εκεί για τον πρωινό καφέ μου ή για την μεσημεριανή ρακή μου ή ακόμα για ένα ελαφρύ δείπνο μετά το θέατρο.

Ο κυριότερος λόγος για όλα αυτά, είναι το πολύ φιλικό προσωπικό που με την οικεία εξυπηρέτηση του, μου φτιάχνει την διάθεση.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!...