ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ

American Style

Κολοκοτρώνη 37, Αθήνα [Χάρτης]

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το πόσο το απολαμβάνω που στο κέντρο της Αθήνας υπάρχει διαθέσιμη πληθώρα προτάσεων για γρήγορο και μη φαγητό, Ελληνικής και μη κουζίνας. Γιατί όπως και να το κάνουμε, η Αθήνα είναι πλέον πολυπολιτισμική. Μπορεί να μην είναι Νέα Υόρκη ή Λονδίνο, αλλά όσον αφορά το μητροπολιτικό κομμάτι, θα μπορούσε να θεωρηθεί μια μικρογραφία τους. Αυτό γιατί μία μητρόπολη δεν την καθορίζουν τα ψηλά κτίρια και ο πληθυσμός της. Την καθορίζει κυρίως η μίξη διαφορετικών εθνικοτήτων και πολιτισμών. Κι όποιος πει ότι στην Αθήνα δεν παρατηρείται μία συνεχόμενη αναμόχλευση των παραπάνω, μάλλον θα την αδικήσει. Δεν θα σταθώ στα θετικά και τα αρνητικά του φαινομένου, απλά θα το εκλάβω ως γεγονός.

Ζυμαρικά είχαμε, Κινέζικα/Γιαπωνέζικα είχαμε, Σουβλάκια είχαμε, Burgers/κρέπες είχαμε, Ινδικά/Αραβικά είχαμε. Τι μας έλειπε? Ο βολβός που αν και ήταν γνωστός αρκετές χιλιάδες χρόνια πριν, την εισαγωγή της επεδίωξε ο Ιωάννης Καποδίστριας. Η πατάτα! Γιατί ποιος ανάμεσά μας μπορεί να φανταστεί την ζωή του χωρίς αυτές. Που για όλους μας ήταν αναπόσπαστο μέρος των παιδικών μας χρόνων και ο έρωτάς μας συνεχίζει με αμείωτο πάθος μέχρι και σήμερα. Ποιος δεν θυμάται Κυριακάτικα μεσημέρια με κεφτέδες και τηγανητές πατάτες? Απογεύματα με πατάτες και αβγά? Το κόβω εδώ γιατί είμαι σε δίαιτα (λέμε τώρα…) κι έχω πάθει σιελόρροια!!

Όμως γενικά πατάτα μπορούσαμε να βρούμε. Το δύσκολο ήταν να βρούμε ψητή πατάτα. Εγώ προσωπικά είχα να δω ψητή πατάτα στο κέντρο της Αθήνας από όταν πήγαινα- νεαρούλης τότε- στα Wendy’s Συντάγματος (που λάτρευα και που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί απεχώρησαν από την Ελλάδα). Θυμάμαι ότι όταν πήγαινα με την παρέα μου, όλοι πλακώνονταν στα burgers ενώ εγώ ήμουν κολλημένος με την ψητή πατάτα την οποία συνόδευα ή με λιωμένο τυρί & μπέικον ή με καυτερό chili con carne.

Από τότε, οι μοναδικές φορές που μου δόθηκε η δυνατότητα να απολαύσω ψητή πατάτα ήταν όταν μαζευόμασταν παρέα σε σπίτι με τζάκι. Δεν ήθελα πολλά πολλά, την πατάτα μου ανοιχτή και αχνιστή κι από επάνω αγελαδινό, μοσχομυριστό βούτυρο (με όλα τα λιπαρά του) και τριμμένο καπνιστό τυρί Μετσοβόνε. Στο τσακίρ κέφι και λίγο μπέικον.
Όταν διάβασα από τον έμπιστο χρήστη και φίλο Mavtasos για την ύπαρξη της Καυτής Πατάτας δεν έβλεπα την ώρα να την επισκεφτώ!! Γιατί, δεν μου έχει περάσει απαρατήρητο το ότι έχει το ταλέντο να ξετρυπώνει οτιδήποτε «καυτό» κυκλοφορεί στο αγαπημένο μας site… .

Η ευκαιρία μου δόθηκε ένα Σάββατο, νωρίς το βράδυ, που με παρέα άλλων 2 ατόμων θέλαμε να φάμε κάτι πρόχειρο, χορταστικό αλλά φθηνό. Τους είπα ότι ξέρω ένα στέκι για ψητές πατάτες και το βρήκαν το ίδιο ενδιαφέρων όπως κι εγώ. Έτσι, λίγα λεπτά μετά, μας βρήκε να κατηφορίζουμε την Κολοκοτρώνη. Όπως ο Οδυσσέας αντιμετώπισε πρόβλημα με τις σειρήνες που τον καλούσαν από τα δεξιά κι αριστερά του αλλά αυτός έπρεπε να μείνει προσηλωμένος στον σκοπό και κατεύθυνση του, έτσι κι εμείς τα βρήκαμε σκούρα αφού μας τράβαγαν από την μύτη μυρωδιές από τα φαγάδικα που έχουν ανοίξει και στις δύο όχθες αυτού του δρόμου.

Πολύ σύντομα φτάσαμε μπροστά του. Ο χώρος είναι στην ουσία μία εσοχή στο πεζοδρόμιο της Κολοκοτρώνη. Εκεί έχουν φτιάξει μια γλυκιά γωνίτσα με ψηλούς πάγκους και σκαμπό, τα οποία έχουν τοποθετηθεί εκεί για να φιλοξενήσουν τους επισκέπτες τους. Για όσους σκέφτονται ότι θα είναι καλύτερα να πάρουν την πατάτα για μαζί τους και να την φάνε όρθιοι περπατώντας, καλύτερα να το ξανασκεφτούν γιατί μάλλον θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Σίγουρα χρειάζεται ένα αποκούμπι για να χαρείς την πατάτα σου με την ησυχία σου. Η μερίδα είναι τέτοιου μεγέθους που δε θα βόλευε να την απολαύσεις περπατώντας. Εκτός αυτού… πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να φάτε και την ψημένη φλοίδα της πατάτας, οπότε μάλλον θα χρειαστείτε να χρησιμοποιήσετε μαχαιροπίρουνο. Και μην ακούσω υποχόνδρια του στυλ «εγώ δεν την τρώω την φλοίδα γιατί σιχαίνομαι», «θα είναι πλυμένες» & «μα ποιος τρώει την φλοίδα από τις πατάτες, αυτή είναι για τα σκουπίδια».

Οι περισσότερες θρεπτικές ουσίες της πατάτας αλλά και η γεύση της, βρίσκεται ακριβώς κάτω από την φλοίδα της (το ίδιο συμβαίνει και με τα περισσότερα φρούτα και λαχανικά), οπότε είναι μεγάλο κρίμα να την αφήσετε να πάει χαμένη. Βάλτε στην άκρη τα κολλήματά σας και δώστε της μια ευκαιρία. Αντιμετωπίστε την μπουκιά σας ανοιχτόμυαλα και πιστεύω ότι θα γίνεται μεγάλοι φαν της!
Επανέρχομαι στον χώρο. Όπως είπα, απλός και διεκπεραιωτικός και δυστυχώς όχι όσο μακριά θα ήθελα από τις εξατμίσεις των περαστικών αυτοκινήτων. Αν το πετύχετε στο πικ της κίνησής τους, ίσως να δυσκολευτείτε να βρείτε σημείο να κάτσετε και κυρίως να ακουμπήσετε το πιάτο σας. Το καλό είναι ότι οι πελάτες τους εναλλάσσονται πολύ γρήγορα κι έτσι –και με την βοήθεια της θεάς Τύχης- κάπου θα βολευτείτε.

Ένα ακόμα συν, είναι το ότι συνήθως κάθεσαι και με άτομα από άλλες παρέες και αυτό ευνοεί την κοινωνικότητα μας αφού όλο και κάποια ψιλοκουβεντούλα θα πιάσουμε με τους άγνωστους διπλανούς μας. Και για να το πάω και λίγο παραπέρα, μπορεί να έκανε καλή δουλειά η θεία από το Σικάγο αλλά ποιος πετάει την σήμερον ημέρα στάμνες από τα μπαλκόνια? Δεν είναι πιο εύκολο και άμεσο να πετάξετε μια ατάκα λίγο παραδίπλα σας και να αφήσετε την γοητεία σας και την μητέρα φύση να κάνει τα υπόλοιπα?

Μπροστά σας θα δείτε έναν μεγάλο πάγκο, που από πίσω του βρίσκεται ένας ευγενέστατος γενειοφόρος νεαρός –με αρκετά tattoo- που παρά την εξαντλητική ζέστη από τους φούρνους και την συνεχόμενη πίεση της δουλειάς, παραμένει πρόσχαρος και άμεσος. Το ίδιο γλυκιά και φιλική ήταν και η κοπέλα στο ταμείο. Δεν μπορώ να φανταστώ να τους πήγαιναν πιο κατάλληλα άτομα στον τομέα της εξυπηρέτησης. Επίσης, πρόσεξα και μία αγγελία σύμφωνα με την οποία ζητούσαν προς εργασία 3 ή 4 άτομα. Μακάρι να είναι πάντα γεμάτοι και να δίνουν δουλειά σε όσους το έχουν ανάγκη.

Όταν τους είπα ότι τον τελευταίο καιρό ακούγεται όλο και περισσότερο η Καυτή πατάτα, μου απάντησαν με ένα γλυκό «ευχαριστούμε». Το ίδιο «ευχαριστούμε» το κράτησα κάβα και τους το ανταπέδωσα όταν λίγη ώρα αργότερα αποχωρούσαμε άκρως ικανοποιημένοι.
Όταν φτάσαμε στο σημείο της παραγγελίας μας, μας ενημέρωσε ευγενικά ότι υπάρχει μία αναμονή της τάξεως των 15’, διευκρινίζοντας ότι αυτό δεν οφείλεται σε πελάτες που προηγούνται από εμάς αλλά στο ότι έχουν βάλει κι άλλες πατάτες για ψήσιμο κι αυτό θέλει τον χρόνο του.

Αυτή η αναμονή δεν μας πτόησε καθόλου κι έτσι δώσαμε την παραγγελία μας (που τελικά νομίζω ότι έκανε λιγότερο από 15’ για να ετοιμαστεί). Στον πάγκο τους με την ανοιχτή, γυάλινη βιτρίνα μπορείς να δεις τα υλικά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Ευτυχώς ξεφεύγει αρκετά από τα κλασικά υλικά που μπορείς να βρεις σε κάποιο σαντουτσάδικο κάνοντας πιο ενδιαφέρουσα την τελική επιλογή σας. Έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μεμονωμένα τα υλικά που επιθυμείς ή να διαλέξεις κάποια από τις έτοιμες προτάσεις τους.

Για 1-4 υλικά η τιμή είναι στα 3,5€, για 5-7 στα 4,5€ και 8-12 στα 5,5€. Οι έτοιμες προτάσεις τους κοστίζουν από 3-5 €, ενώ υπάρχει αναλυτική λίστα με τα συστατικά τους.
Πριν ξεκινήσουν να σου τις ετοιμάζουν σε ρωτάνε αν θέλεις βούτυρο. Μην ακούσω κανέναν να τον πιάνουν οι τύψεις για τις θερμίδες, εννοείται ότι θα βάλετε βούτυρο!!! Δίνει στην ψημένη πατάτα μια άλλη υφή και γεύση!
Εμείς παραγγείλαμε:
• Την κλασική, γνωστή σε όλους μας version με λιωμένο τυρί cheddar και μπέικον, που κόστισε στα 3 €. Δεν δοκίμασα από αυτό το πιάτο γιατί δεν έκρυβε κάποια έκπληξη για εμένα. Εξάλλου ήταν τόσο μεγάλη η δική μου μερίδα που θα υπερκάλυπτε την πείνα μου. Αυτός που το παράγγειλε, έδειξε να το απολαμβάνει.
• Από τη δεύτερη δεν θυμάμαι πολλά από τα υλικά γιατί επιλέχθηκαν μεμονωμένα. Θυμάμαι σίγουρα ότι είχε κοτοσαλάτα που ήταν πολύ νόστιμη. Νομίζω και μανιτάρια. Από αυτή έκλεψα μερικές πιρουνιές και δεν αποκλείεται την επόμενη φορά που θα τους επισκεφτώ να προσανατολιστώ στα ίδια περίπου υλικά. Στα 3,5€.
• Η δική μου ήταν η ANATOLIAN. Κατά την παραγγελία ενημερώθηκα ότι είναι αρκετά πικάντικη κι αυτό γιατί έχει μέσα μία κόκκινη πικάντικη σάλτσα (esme) και μια Ανατολίτικη σαλάτα με βάση το πλιγούρι (kisir). Ήταν όντως αρκετά πικάντικη αλλά ευτυχώς την δρόσιζαν κάποια από τα υπόλοιπα υλικά όπως η ρώσικη σαλάτα και μία άλλη σαλάτα με λευκό λάχανο. Το σύνολο συμπλήρωνε χωριάτικο λουκάνικο, πιπεριά και τα κόκκινα φασόλια. Με μία λέξη, ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ! Η μερίδα ήταν πάρα πολύ χορταστική και αν και λάτρεψα την κάθε μπουκιά της, δεν κατάφερα να τη φάω όλη. Φυσικά τίμησα δεόντως και την φλοίδα της που είχε καλοψηθεί και ήταν ιδιαίτερα νόστιμή. Το κόστος της στα 4,2€ και πιστεύω ότι άξιζε και το τελευταίο cent της!

Αναψυκτικά, μπύρες, νερά κτλ κτλ επίσης σε πολύ προσιτές τιμές.
Απόδειξη χωρίς παρακάλια.

Για να κλείσω και αυτήν την κριτική μου, σίγουρα προτείνω ανεπιφύλαχτα την Καυτή Πατάτα!

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Την έχω γράψει μήνες την κριτική αλλά δεν είχα καταφέρει να την τελειώσω αλλά μετά απο τόσο καιρό είπα να την γράψω έστω και πρόχειρα (σίγουρα δεν περιμένουν τα εστιατόρια ή οι χρήστες να κριθούν απο εμενα!! ).

Έξυπνο, διαφορετικό και ωραίο concept street food. Σίγουρα έλειπε απο το πολύβουο κέντρο που προσφέρεται για λύσεις street food.

Ο χώρος οκ, απλός, καθαρός δεν έχει κάτι άξιο αναφοράς. Το μενού απλό, πατάτα σε πολλές παραλαγές ανάλογα τα γούστα του καθενός. Η τιμή καλή αλλά μια πατάτα στα όρθια τρώς δεν μπορείς να την πληρώσεις σαν αστακό.

Νομίζω ότι είναι πολύ πιασάρικο και διαφορετικό απο τα σουβλατζίδικα που ξεπετάγονται σαν τα μανιτάρια. Αξίζει την επίσκεψη σας και την δοκιμή. Η συναταγή είναι γνωστή και η ποιότητα καλή.

Θα προστεθούν σιγά-σιγά και οι υπόλοιπες κριτικές που έχω πρόχειρα σημειώσει ώστε μετά απο τόσο καιρό να ξαναγίνω όσο το δυνατόν πιο ενεργός χρήστης.

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Καυτή πατάτα: όνομα και πράγμα κυριολεκτικά! Σίγουρα αποτελεί μια πρωτότυπη πρόταση street food που ήρθε να ικανοποιήσει με διαφορετικό τρόπο κάποια γούστα και να προτείνει κάτι εναλλακτικό, ιδιαίτερα σε όσους έχουν βαρεθεί το τρίπτυχο: σουβλάκι, σάντουϊτς, burger.

Οι πατάτες ψήνονται σε φούρνο και "χειρουργούνται" με μαεστρία προκειμένου να αποτελέσουν το κέλυφος που θα φιλοξενήσει το περιεχόμενο που επιθυμεί ο πελάτης. Υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξει κανείς ανάμεσα σε πολλά και διαφορετικά είδη "γέμισης" που ικανοποιούν κάθε γούστο. Βέβαια εναλλακτικά υπάρχουν και οι συγκεκριμένες προτάσεις του μαγαζιού όπως anatolian, healthy, mama's, chef's κ. ά.

Το τυρί και το βούτυρο αποτελούν τη "βάση" σε όλες τις επιλογές, γιατί αναμειγνύονται με το περιεχόμενο της πατάτας. Από κείκαι πέρα τα υλικά που μπορεί να προσθέσει κάποιος είναι πάρα πολλά. Ενδεικτικά θα αναφέρω: λουκάνικο, μπέικον, φασόλια κόκκινα, μαρούλι, λιωμένο τυρί cheddar, λαχανοσαλάτα, ζαμπονομανιταροσαλάτα, ρώσικη, κρουτόν, τυροκαυτερή, ελιές μαύρες ή πράσινες, μαρούλι, λάχανο, καλαμπόκι, πιπεριά, κοτόπουλο, κιμάς κ. ά. Οι συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν είναι πάρα πολλοί και το αποτέλεσμα να είναι ακαταμάχητο από την πανδαισία των γεύσεων. Κατά τη γνώμη μου must είναι η ρώσικη σαλάτα η οποία είναι χειροποίητη και όχι τυποποιημένη του εμπορίου και είναι πραγματικά άπαιχτη!

Γενικά η πατάτα του είναι χορταστική και τεράστια και αποτελεί μια ιδιαίτερη πρόταση. Όταν ετοιμάζεται, για να προσφερθεί στον πελάτη είναι πραγματικά καυτή!

Οι τιμές κυμαίνονται με βάση τον αριθμό των υλικών. Πιο συγκεκριμένα 1-4 υλικά κοστίζουν 3.50 ευρώ (μαζί με την πατάτα), 5-7 υλικά 4.50 ευρώ και 8-12 υλικά 5.50 ευρώ. Πολύ προσιτές οι τιμές.

Η εξυπηρέτηση είναι ικανοποιητική αλλά σίγουρα εξαρτάται από τον κόσμο που περιμένει. Υπάρχουν και ώρες αιχμής που τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Εντύπωση μου έκανε που ρωτούσαν όλους αν έχουμε ξαναδοκιμάσει, αν έχουμε μείνει ικανοποιημένοι κλπ. Αυτό σημαίνει ότι ενδιαφέρονται για τον πελάτη. Διαθέτουν και delivery. Το ωράριο είναι αρκετά ευέλικτο (! ): από το πρωί μέχρι αργά, ενώ τα παρασκευοσάββατα από το πρωί μέχρι το άλλο πρωί για τους ξενύχτηδες από τα παρακείμενα μπαρ της περιοχής.

Σε ό, τι αφορά στο χώρο είναι αρκετά προσεγμένος καΙ περιποιημένος, αν και πάνω στο πεζοδρόμιο, με ψηλούς πάγκους ξύλινους και σκαμπό. Μπορούν, ωστόσο, να καθίσουν -αναλόγως- αρκετά άτομα.

Το συστήνω αν βρεθείτε στην περιοχή ως κάτι διαφορετικό!

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Ας φανταστούμε ότι μια καυτή πατάτα πέφτει στα χέρια μας. Τσουρουφλιζόμαστε. Δεν μπορούμε να την κρατήσουμε, με αποτέλεσμα να θέλουμε να την πετάξουμε από πάνω μας. Να την πασάρουμε σε κάποιον άλλον λόγου χάρη. Όταν μιλάμε για καυτή πατάτα, μιλάμε για ένα θέμα δύσκολο. Ένα θέμα για το οποίο, όποιος είναι υποψήφιος να το αναλάβει, αν είναι έμπειρος και φροντίζει να αποφύγει τις κακοτοπιές, θέλει να το αποφύγει, για να μην κάνει την ‘’πατατιά’’ της ζωής του. Όποιος, δε το έχει αναλάβει, θέλει να το πασάρει μια ώρα αρχύτερα. Το θέμα μοιάζει με καυτή πατάτα. Γιατί άραγε;

Γιατί η τρέχουσα θλιβερή επικαιρότητα της Ελλάδας, μας τα έχει κάνει νταούλια (μετά συγχωρήσεως για την φράση). Καυτή πατάτα το ασφαλιστικό, το εργασιακό, το μισθολόγιο, το περιουσιακό, τα κόκκινα δάνεια, τα τέλη κυκλοφορίας Ι. Χ, οι σχέσεις με την Γερμανία, την ΕΕ και το ΔΝΤ, never ending story θα μπορούσε να πει κάποιος που δεν φημίζεται για την υπομονή του.

Είχαμε απολαύσει το κρασάκι μας σε wine bar του κέντρου και μετά από την απαραίτητη βόλτα και το χαζολόγημα στις βιτρίνες των καταστημάτων, σέρναμε τα βαριεστημένα κορμιά μας προς το μετρό, ώσπου πέσαμε πάνω του. Στην αρχή νόμιζα ότι άρθηκαν τα capital controls και ότι η ουρά μπροστά μου ήταν κάποιοι αλαφιασμένοι συμπολίτες μας που ‘’επιτέθηκαν’’ σε κάποιο ATM, προκειμένου να ‘’ελευθερώσουν’’ τα εγκλωβισμένα χρήματά τους. Δεν είχα βλέπετε και την καλύτερη οπτική γωνία. Πλησιάζοντας η απορία μου λύθηκε πλήρως. Ήταν το streetfoodαδικο η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ. Ένα βλέμμα προς την γυναίκα μου ήταν αρκετό, για να πάρουμε την απόφαση να περιμένουμε και εμείς στην ουρά.

Με τον χώρο δεν θα πω πολλά, άλλωστε δεν είναι και το δυνατό σημείο αυτών των επιχειρήσεων. Καθαρός, περιποιημένος, σύγχρονος, με τις απαραίτητες επιγραφές, την βιτρίνα που είναι παραταγμένα τα συστατικά της πατάτας και κάποιοι πάγκοι και σκαμπό στο πεζοδρόμιο, στην περίπτωση που δεν θες να φας στο όρθιο. Ένα τίμιο 2αράκι άξια κερδισμένο.

Η εξυπηρέτηση κάνει ότι καλύτερο μπορεί. Τα παιδιά είναι γενικά όσο φιλικά και ευγενικά γίνεται και όταν οι συνθήκες και η αναμονή πελατών το επιτρέπουν, μπορούν να σου λύσουν τυχόν απορίες ή και να σου προτείνουν κάτι που ταιριάζει στα γούστα σου. Οι πελάτες θα πρέπει να είναι λίγο υπομονετικοί μέχρι να ετοιμαστεί η παραγγελία τους, η οποία θα τους δοθεί σε πλαστικό πιατάκι (σαν σκαφάκι) και με πλαστικό πιρουνάκι.

Οι επιλογές είναι κάποιες έτοιμες προτάσεις και do it yourself, προκειμένου να χτίσεις την πατάτα σου όπως ακριβώς εσύ θέλεις. Οι έτοιμες προτάσεις κυμαίνονται μεταξύ 3 και 5€, ενώ οι do it yourself μεταξύ 3,5 και 5,5€, αναλόγως του πλήθους των υλικών που θα επιλέξετε. Οι συνδυασμοί θεωρητικά είναι άπειροι και ικανοποιούν κάθε δυνατή απαίτηση.

Δοκιμάσαμε:
-Super combo για εμένα. Πάρτε χαρτί και μολύβι και γράψτε, γιατί περιέχει την Άρτα και τα Γιάννενα. Τυρί, βούτυρο, πίκλες, λουκάνικο Φρανκφούρτης, εσμέ, ρώσικη σαλάτα, κισίρ, μανιταρο-ζαμπονοσαλάτα, μπέικον και Doritos.

-Ceasar’s για την γυναίκα μου, με τυρί, βούτυρο, μαρούλι, κοτόπουλο, κρουτόν, ceasar sauce και καλαμπόκι.

Εντυπώσεις: Μέγεθος γίγας, αχνιστή, περιποιημένη εμφανισιακά, γευστική, με προσεγμένη ποιότητα υλικών, θα καταλαγιάσει την πείνα και του πιο ανικανοποίητου.

Check please
Με απόδειξη στα 9€.

Κατέληξα ότι:
Οι κυρίες στις προηγηθείσες κριτικές τα λένε πολύ χαρακτηριστικά και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί τους. Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει στην Πόλη, για να δοκιμάσω το Τουρκικό kumpir. Η εμπειρία μου περιορίζεται στην τυπική jacket potato, σε μια πιο απλή εκδοχή, που όμως δεν προσφέρει κάποια συγκλονιστική απόλαυση.

Το street food δεν είναι η μεγάλη μου αδυναμία, ούτε και διεκδικώ τον τίτλο του λαγωνικού σε αυτό. Ο Κόκκινος Βαρόνος μπορεί να διαμαρτυρηθεί και δεν το θέλω (χάθηκες εσύ φίλε). Είναι μια τελείως διαφορετική εκδοχή από το πολυφορεμένο σουβλάκι, γύρο, κεμπάπ και το falafel, που εσχάτως έχει μπει στο κόλπο. Μπορεί τα 4 ή τα 5€ για μια καυτή πατάτα να σας φαίνονται πολλά, όμως εκτιμώ πως δεν είναι. Το τελικό προϊόν όπως διάβασα και στο popaganda. gr, μπορεί να αγγίζει τα 800gr φαγητού, καθιστώντας το μια πολύ δελεαστική και ταυτόχρονα χορταστική πρόταση. After all τολμήστε και κάτι διαφορετικό στην ζωή σας. Δεν βαρεθήκατε τα σουβλάκια;

Αφήστε την καυτή πατάτα του ασφαλιστικού στους ‘’ειδικούς’’. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα τα κάνουν ‘’σαν τα μούτρα τους’’.

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Καυτη πατατα λοιπον! Ηθελα τοσο πολυ να τη δοκιμασω ειχα διαβασει τις κριτικες εδω απο εμπιστους φιλους, αρθρα στο ιντερνετ οποτε ειχε μπει στα "προς επισκεψη" ΑΜΕΣΑ. Εχω ξαναπει πως στο κεντρο της Αθηνας δεν πηγαινω πολυ συχνα η ευκαιρια ομως δοθηκε μετα απο αποκριατικο ποτο σε παρακειμενο μπαρ.
Η εξυπηρετηση αψογη οι ανθρωποι φαινεται οτι αγαπουν αυτο που κανουν με χιουμορ χαμογελο, βοηθεια και επεξηγηση, προτασεις στα υλικα, ταχυτητα ολα θετικα και μπραβο τους.

Ο χωρος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα χαιρομαι που σκεφτηκαν λιγο τον πελατη και εβαλαν μερικα σταντ με παγκους ουτως ωστε να μπορει να κατσει καποιος εκει να φαει ζεστη την πατατα του, σε αντιθεση με αλλα αντιστοιχα μαγαζια. Επισης επικρατει καθαριοτητα παντου και ταμπελακια ευδιακριτα που εξηγουν το καθε υλικο.
Δοκιμασα μια πατατα με τυρι και βουτυρο (που αποτελουν τη βαση) και προσεθεσα λουκανικο φρανκφουρτης, ρωσικη σαλατα (πολυ νοστιμη), μανιταροζαμπονοσαλατα και καλαμποκι(που καπου στο δρομο ξεχαστηκε) αλλα το καταλαβα αργα... Το γευστικο αποτελεσμα ηταν πολυ καλο, ενα κλικ αλατι λιγοτερο θα ηθελα.

Δοκιμασα φυσικα και απο τις πατατες των υπολοιπων για χαρη της κριτικης βεβαιως βεβαιως... και μπορω να πω οτι ολες ηταν πολυ γευστικες και τα υλικα πλουσια και νοστιμοτατα. Να σημειωσω οτι αγαπω τις ψητες πατατες ουτως η αλλως
Η καθε πατατα κοστιζει απο 3.50-5 ευρω αναλογα με τα υλικα, σας διαβεβαιω ομως οτι ειναι πολυ χορταστικη και ιδιαιτερα μετα απο αλκοολ ιδανικη.

Εν ολιγοις ενα ακομη street food απο τα πολλα που ανοιγουν, ομως αξιζει μιας δοκιμης σιγουρα. Εαν δοκιμασετε δε, ειμαι βεβαιη οτι θα επανελθετε, οπως θα κανω κ εγω με την πρωτη ευκαιρια.

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Οι κριτικές που υπάρχουν αναφορικά με το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πληρέστατες και γι' αυτό θα περιοριστώ σε κάποια σχόλια που -νομίζω- δεν έχουν γίνει.

1. SOS: Δεν συγκρίνεται με ένα σάντουιτς ή ένα σουβλάκι ή μια τυρόπιτα. Μην μπερδευτείς, πεινασμένε περαστικέ διαβάτη, επειδή είναι 'street food'. Είναι πλήρες γεύμα. Μια πατάτα-βάρκα φορτωμένη πράμα.

2. Η πατάτα είναι καυτή και τους θερινούς μήνες (τόσο από άποψη θερμοκρασίας αλλά και από άποψη συστατικών, βλ. ΒΟΥΤΥΡΟ) η κατανάλωσή της είναι για ταγμένους και αποφασισμένους.

3. Ένα μαχαιράκι θα βοηθούσε όσους αρέσκονται (όπως εγώ) στην φλούδα της πατάτας.

4. Καίτοι street food το service παίρνει άριστα 10' διότι α) μια ευγενική κοπέλα σου εξηγεί υπομονετικά ξανά και ξανά ό, τι απορία έχεις (μπροστά μου χθες είχα ένα ζευγάρι που μόνο με γιόγκα θα τους πάλευα, ωωωμμμμμμμμ) και β) ένας ευγενικός νεαρός καθαρίζει αμέσως μόλις φεύγεις το τραπεζάκι ώστε να είναι πεντακάθαρο για τον επόμενο χωρίς ψίχουλο (φαίνεται ότι ελήφθη υπόψη η κριτική του φιλτάτου ALEX80).

5. Οι φορτωμένες με πολλά πατάτες είναι κάπως αχταρμάς γεύσεων (αναφέρομαι στην Anatolian που ήταν ένα βουνό με διάφορα γεωλογικά στρώματα) ενώ οι πιο απλές θα πρέπει να έχουν περισσότερο από το κυρίως συστατικό (αναφέρομαι στην Caesar's που είχε ελάχιστο τρίμμα κοτόπουλου).

6. Δεδομένων των αντικειμενικών περιορισμών του χώρου το μαγαζί είναι άριστο. Δεν μπορώ να φανταστώ αυτόν τον χώρο πιο λειτουργικό και όμορφο. Πιο όμορφο χώρο -γενικά- μπορώ άνετα.

Το κλασικότατο pub food jacket potato, που αν το φας στην Αγγλία είναι σχεδόν βαρετό, σε ένα νέο επίπεδο και μπράβο στον μερακλή επιχειρηματία. Μπορεί να μην είναι τόσο του γούστου μου το στυλ και η γεύση είναι όμως η ζωντανή απόδειξη ότι το μεράκι και η δουλειά νικάνε την κρίση.

Υστερόγραφο περί κόστους:
Οι ποιοτικές πατάτες έχουν περίπου 0,50-0,70 ευρώ το κιλό, παραπάνω μπορεί, παρακάτω όχι. Βάλε ότι αυτή η πατάτα είναι τουλάχιστον 500-600 γρμ, προ ψησίματος, άρα κοστίζει 0,25-0,40 ευρώ έκαστη. Βάλε κόστος αναμμένου φούρνου (κόστος kWh δηλαδή, πέρσι οι 1000 kWh είχαν 49-67 ευρώ στη χώρα μας -χώρια τα πάγια) για να έρθει να γίνει έτοιμη προς χρήση η βάση (θέλει τουλάχιστον μια ώρα ψήσιμο στους 290 C).

Αν προσθέσουμε ότι οι γεμίσεις (σαλάτες και λοιπά υλικά) είναι δικές του και δεν είναι 5κιλος κουβάς από την ΒΔ Αμπχαζία που λήγει τον Μάη του 2056 ανεβαίνει το κόστος και κάνει το VfM από τίμιο έως άριστο.

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ μετρά λίγους μήνες ζωής, αλλά ήδη έχει κάνει δυναμική είσοδο στο site, γεγονός που προσωπικά το βρίσκω απολύτως λογικό, καθώς αποτελεί μια πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική για γρήγορο φαγητό, πέρα από τα συνηθισμένα και προφανή, δηλαδή σουβλάκι, γύρος, burger, πίτσα κλπ.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ την τύχη να δοκιμάσω το τούρκικο kumpir, που αναφέρουν πολλοί χρήστες, ωστόσο, ως λάτρης της πατάτας υπό όλες τις εκδοχές της, είχα βάλει την ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ στις άμεσες προτεραιότητες μου για επίσκεψη. Όπερ και εγένετο ένα απογευματάκι Παρασκευής, μετά από μια βόλτα στο κέντρο της πόλης. Λοιπόν …

Η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ βρίσκεται επί της πολυσύχναστης οδού Κολοκοτρώνη. Ο χώρος όμορφος και περιποιημένος, με αρκετές εικόνες για να σε διευκολύνουν στην παραγγελία σου. Δυο – τρία ξύλινα και άνετα stands στον εξωτερικό χώρο σου δίνουν τη δυνατότητα να καθίσεις να απολαύσεις το γεύμα σου πιο άνετα. Εμείς μάλιστα σταθήκαμε τυχεροί, καθώς πετύχαμε το μαγαζί μάλλον σε μη ώρα αιχμής, οπότε αμέσως βολευτήκαμε σε ένα stand.
Στο χώρο θα μπορούσα να βάλω και «3», τηρουμένων φυσικά των αναλογιών, καθώς πρόκειται για φαστφουντάδικο, η βαθμολογία ωστόσο θα πέσει στο «2», γιατί δεν μου άρεσε η εικόνα του αρκετά βρώμικου, με υπολείμματα τροφών, stand και του γεμάτου με αποτσίγαρα σταχτοδοχείου, προφανώς από τους προηγούμενους πελάτες. Πιστεύω ότι κάποιος θα μπορούσε να καθαρίζει τα τραπεζάκια και να καθαρίζει τα τασάκια, δεδομένου ότι και το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο. Η συγκεκριμένη λοιπόν αστοχία μου χτύπησε άσχημα, για αυτό εξάλλου και την επισημαίνω.

Το service ευγενέστατο και φιλικό, αρκετά γρήγορο επίσης, λαμβανομένου φυσικά υπόψη του γεγονότος ότι, όπως προανέφερα το μαγαζί είχε ελάχιστο κόσμο. Το «4» και εδώ χάνεται λόγω της προαναφερόμενης αστοχίας με τα βρώμικα stands. Ως αρνητικό επίσης να επισημάνω το γεγονός ότι ένας υπάλληλος (ντελιβεράς εάν κατάλαβα καλά) προσφέρθηκε να μας σερβίρει τα πλαστικά πιατάκια με τις πατάτες, κρατώντας στο άλλο χέρι ένα αναμμένο τσιγάρο. Λεπτομέρειες θα μου πείτε, θα συμφωνήσω, εγώ απλώς τις επισημαίνω.

Τέλος πάντων, αρκετά με τη γκρίνια μου, ας ασχοληθούμε λίγο με το βασικό κομμάτι, δηλαδή το φαγητό και συγκεκριμένα την πατάτα. Το concept απλό, έχει αναλυθεί από τους φίλους του site, μια μεγάλη πατάτα, που καλοψήνεται με την φλούδα της, προστίθεται τυρί και βούτυρο και υλικά της επιλογής σου. Τα υλικά πολλά, θα καλύψουν όλα τα γούστα και τις διαθέσεις, ενδεικτικά αναφέρω λάχανο, καλαμπόκι, καροτοσαλάτα, μπέικον, κιμάς, λουκάνικο, ελιές, πίκλες, φασόλια, κοτόπουλο, κόκκινα φασόλια, κισίρ, δηλαδή σαλάτα με βάση το πληγούρι, coleslaw, ρώσικη, παντζαροσαλάτα, που είναι λίγα από τα υλικά που συγκράτησα. Πέρα από την ελεύθερη επιλογή, υπάρχουν και προκαθορισμένοι συνδυασμοί υλικών (κοντά στους 10). Σε αυτούς στραφήκαμε και εμείς, αφού ήταν η πρώτη μας επίσκεψη.

Λοιπόν, anatolia για μένα, που περιείχε τυρί, βούτυρο, λουκανικο χωριάτικο., coleslaw, πικάντικη σάλτσα, πιπεριά, φασόλια κόκκινα, ρώσικη σαλάτα, κισίρ (4,20 €). Η γυναίκα μου επέλεξε ceasar's με τυρί, βούτυρο, μαρούλι, κοτόπουλο, κρουτόν, σος και καλαμπόκι (4,00 €). Η συνολική εντύπωση αρκετά θετική, καθώς το αποτέλεσμα ήταν χορταστικό και νόστιμο. Να επισημάνω επίσης ότι τα υλικά μου φάνηκαν φρέσκα και καλής ποιότητας, εξάλλου παρασκευάζονται από τους ίδιους. Θα προτιμούσα ίσως την πατάτα λιγότερο ψημένη, καθώς είχε μαλακώσει πάρα πολύ για τα γούστα μου. Η πατάτα μου συνοδεύτηκε και από μια μικρή μπυρίτσα draft fix, στο 1,50 € τα 250 ml.

Πάμε τώρα στο κομμάτι της σχέσης ποιότητας/τιμής, όπου δυστυχώς θα υπάρξουν και οι περισσότερες διαφωνίες μου με τους αγαπητούς φίλους του site. Πέρα από τις προκαθορισμένες επιλογές που στοιχίζουν από 4,00 έως 5,00 €, οι λοιπές χρεώσεις έχουν ως εξής, η πατάτα με 1 έως 4 υλικά στα 3,50 €, με 5 έως 7 στα 4,50 € και με 8 έως 12 στα 5,50 €. Όσο, λοιπόν, και εάν τα υλικά είναι φρέσκα και καλής ποιότητας, όσο και εάν το τελικό αποτέλεσμα είναι χορταστικότατο, η φθηνή τιμή της βασικής πρώτης ύλης, δηλαδή της πατάτας, έχει ως αποτέλεσμα για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα, να θεωρώ τις παραπάνω τιμές αρκετά τσιμπημένες.

Συμπερασματικά, το αποτέλεσμα ίσως απείχε αρκετά από το να μου ενθουσιάσει, ενδεχομένως γιατί είχα πάει με αυξημένες προσδοκίες, ενώ σίγουρα το ρόλο τους έπαιξαν και οι αστοχίες που προανέφερα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ αποτελεί μια άκρως ενδιαφέρουσα εναλλακτική για street food, οπότε δεν υπάρχει λόγος να σας αποθαρρύνω από το να την επισκεφθείτε. Αυτά …

Ιούλ

«Καυτη Πατατα» ή αλλιως "καυτη" αφιξη στην αθηναϊκη ταχυφαγεια!
Εδω και μερικους μηνες εχουμε την ξεχωριστη επιλογη, περα απο τα τετριμμενα (σουβλακι, μπεργκερ, σαντουϊτς, μπουριτος), για γρηγορο φαγητο στο κεντρο.
Στην πολυβουη Κολοκοτρωνη το Jacket Potato προσφερει αυτη την εναλλακτικη προταση.
Αμερικανικου στιλ φαγητο, οπου η πατατα ψηνεται στο φουρνο σε πολυ υψηλη θερμοκρασια και εν συνεχεια κοβεται απο πανω και γεμιζεται συνηθως με τυρι, μπεϊκον και καποια σος. Οταν σερβιρεται εννοειται πως ερχεται... καυτη!

Εδω, υπαρχουν επτα συν δυο κλασικες combos επιλογες, που τιμωνται απο 3 εως 5 ευρω καθως και η επιλογη να φτιαξεις τη δικη σου πατατα, με κοστος 3,5€ για εως τεσσερα υλικα, απο μια μεγαλη γκαμα κρεατικων, λαχανικων, τυριων, σαλτσων, 4,5€ για εως επτα και 5,5€ για εως δωδεκα υλικα. Ολες εχουν ως βαση βουτυρο και τυρι.
Το μαγαζι λειτουργει απο το πρωι εως τα ξημερωματα της αλλης μερας ενω διαθετει και ντελιβερι. Η γεμιστη πατατα ειναι χορταστικη, ενω μπορεις να συνοδευσεις με μπιριτσα ή αναψυκτικο, 1,3-1,5€, πληρωνοντας συνολικα 5-6 ευρω.

Το vfm ειναι πολυ υψηλο, καθως χορταινεις τρωγοντας ποιοτικο φαγητο, αν προσεξεις τουλαχιστον στην επιλογη των υλικων!
Η εξυπηρετηση των παιδιων πολυ καλη, με χαμογελο, ευγενεια και προθυμια.
Ο χωρος ειναι το μονο μειονεκτημα αφου περα απο τη θορυβωδη Κολοκοτρωνη, οι δυο παγκοι ναι μεν χωρουν απο δυο παρεες εκαστος αλλα ειναι πιθανο να περιμενεις αρκετη ωρα για να ελευθερωθει "θεση".

Εμεις, δυο ατομα, ετυχε μολις πηγαμε βραδυ καθημερινης και δωσαμε την παραγγελια να ελευθερωθει ο ενας παγκος, επομενως απολαυσαμε ανετα τις πατατες μας. Μια Caesar's, ωραιοτατη και μια δικης μας δημιουργιας, οπου η αληθεια ειναι πως δεν πολυταιριαξαν τα υλικα που επιλεξαμε (ηταν παρατολμος συνδυαμος! ) συν ποτα για συνοδευτικα. Δωσαμε λιγοτερο απο 11€ και φυγαμε ικανοποιημενοι.

Εννοειται πως αξιζει τουλαχιστον μια επισκεψη - σιγουρα αποκλειεται να σας απογοητευσει -, καθως προσφερει κατι αξιολογα διαφορετικο απο τη συνηθισμενη ταχυφαγεια.

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πάρα πολύ καλή πρόταση για γρήγορο φαγητό στο κέντρο.

Το μενού είναι πατάτα (μεγάλου μεγέθους, απορώ που τις βρίσκουν) την οποία ψήνουν, ανακατεύουν το μαλακό πλέον εσωτερικό της με βούτυρο και τυρί και στη συνέχεια προσθέτουν από πάνω τα υλικά που θέλεις. Τα υλικά περιλαμβάνουν διάφορες πρωτότυπες ιδέες, όπως πατζαροσαλάτα, καροτοσαλάτα, μανιταροσαλάτα, εσμέ, κιμά, λαχανικά κ. α.

Για 1-4 υλικά η τιμή της πατάτας ανέρχεται στα €3.5. Υπάρχουν και διάφοροι προτεινόμενοι συνδυασμοί γύρω στα €4. Θεωρώ ότι με €3.5 μπορείτε να φύγετε πραγματικά χορτάτοι.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη. Υπάρχουν και κάποια περιορισμένα σκαμπό για να καθήσετε αν θέλετε.

Εμένα μου άρεσε πολύ, ό, τι πρέπει για τα μεσημέρια που έχετε ξεμείνει στο κέντρο και θέλετε να φάτε κάτι χορταστικό.

American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή προ των Χριστουγέννων βρέθηκα να κάνω μια μεγάλη βόλτα στο κέντρο, με αφετηρία το Γκάζι και τελική κατάληξη το απόγευμα στο Ίδρυμα Θεοχαράκη για να δω μια εξαιρετική, όπως αποδείχτηκε, μουσικοθεατρική παράσταση, το " Αχ Μπάχ "......

Η ενδιάμεση στάση για γεύμα ήταν στην ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ, την οποία τυχαία ανακάλυψα στο ίντερνετ και διαβάζοντας κατόπιν εδώ την κριτική που έχει προηγηθεί της δικής μου, ενθουσιάστηκα, επειδή ταυτίστηκα πάρα πολύ.

Έχω δοκιμάσει και εγώ το περίφημο έδεσμα που λέγεται kumpir στην Κων/πολη πριν από αρκετά χρόνια, και το θυμόμουν με μεγάλη νοσταλγία. Δεν έχω βρει έκτοτε κάτι ανάλογο στην Ελλάδα μας και όταν έμαθα την ύπαρξή του, ήταν επιτακτική ανάγκη να πάω τρέχοντας!

Το μαγαζί είναι ένα απλό ορθάδικο street food, όπως πολλά που συνάντησα κατηφορίζοντας την Κολοκοτρώνη ( στο Hot Hot Burger Bar εν τω μεταξύ, γινόταν ο κακός χαμός από κόσμο...... ) όπου παραγγέλνεις στο ταμείο την τεράστια πατάτα σου, χωρίς να υπερβάλλω το βάρος της παίζει να πλησιάζει τα 700 γραμμάρια, κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να ετοιμαστεί, γύρω στο δεκάλεπτο, και μετά απολαμβάνεις.

Το kumpir στην Πόλη ήταν το μισό σε μέγεθος. Και σε υλικά. Γιατί οι Τούρκοι μπορεί να είναι μερακλήδες στο φαγητό τους, αλλά με την ποσότητα έχουν ένα θέμα, καθώς όπως είχα πληροφορηθεί ενοχλούνται πολύ να πετάνε φαγητό ή να δουν κάποιον να πετάξει για κάποιο λόγο φαγητό. Και έτσι κάνουν τσιγκουνιές στα υλικά, αν και όχι πάντα, για να μην είμαι και απόλυτη.

Στην ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ όμως το θέμα το έχουν εξελίξει πολύ. Και σε γεύση, και σε ποικιλία υλικών, και σε φρεσκάδα και νοστιμιά και σε ποσότητα. Είναι ένα κανονικό γεύμα που σε χορταίνει και σου αφήνει ένα υπέροχο αίσθημα ζεστασιάς στο στομάχι σου, όταν έξω κάνει κρύο και εσύ μασουλάς μια υπέροχη φουρνοπατάτα ( σχεδόν μασούλησα και την κριτσανιστή φλούδα! )

Το concept έχει περιγραφεί επαρκέστατα στην προηγούμενη κριτική της φίλης mslaxanontolmades. Είτε επιλέγεις να αυτοσχεδιάσεις και να φτιάξεις την δική σου πατάτα φορτώνοντας υλικά, αρώματα και γεύσεις, είτε επιλέγεις κάποια από τις έτοιμες προτάσεις που έχουν. Αναφέρω ενδεικτικά την Anatolian με τυρί, βούτυρο, coleslaw, χωριάτ. λουκάνικο, εσμέ ( κόκκινη πικάντικη σάλτσα ), πιπεριά, κόκκινα φασόλια, ρώσικη ( πεντανόστιμη! ), κισίρ ( ανατολίτικη σαλάτα με βάση το πληγούρι ).

Εγώ που είμαι υπέρ της πληθωρικότητας επέλεξα την ναυαρχίδα Super Combo, στα 5 ευρώ, με βούτυρο, τυρί, λάχανο, πίκλες, λουκάνικο φρανκφούρτης, εσμέ, ρώσικη σαλάτα, κισίρ, μανιταροζαμπονοσαλάτα, μπέικον και doritos. Για την αδελφή μου, που την πήγα εκεί κάνοντάς της έκπληξη και προβλέποντας με επιτυχία τον τελικό της ενθουσιασμό, της διάλεξα την Chef"s στα 4 ευρώ, με βούτυρο, τυρί, coleslaw, πίκλες, λουκάνικο φρανκφούρτης, μπέικον και αντί για τυροκαυτερή, σως γιαουρτιού, που μου πρότεινε ως δροσερή εναλλακτική της τυροκαυτερής, η ευγενέστατη κοπέλα στο ταμείο.

Χωρίς υπερβολή, τρώγαμε και τελειωμό δεν είχε... Χορταστικότατη, αχνιστή, πάρα πολύ νόστιμη, τα υλικά όλα έδεναν με την γεύση της πατάτας και μεταξύ τους, ελαφρά καυτερή και θερμαντική.... πόσο ποιητική μπορεί να είναι μια ταπεινή πατάτα ; Όλα είναι τέχνη στη ζωή κατά την ταπεινή μου γνώμη. Και έχω καταλήξει ότι στα απλά, αλλά καλοφτιαγμένα και με μεράκι, βρίσκεται σχεδόν πάντα η ουσία.

Εννοείται ότι το συστήνω με κλειστά μάτια, να πάτε και να την απολαύσετε την καυτή πατάτα γιατί αξίζει. Κάνουν και delivery στις πέριξ του κέντρου περιοχές, αν και θεωρώ ότι τη συγκεκριμένη λιχουδιά πρέπει να την απολαύσεις εκεί μόλις σερβιριστεί.

Το πρόβλημα για μένα τώρα, είναι πότε θα ξαναβρώ ευκαιρία, λόγο, αφορμή ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να λειτουργήσει ως κίνητρο, για να μπω στο τρένο, να διανύσω τα 45 λεπτά και να ξαναπάω σύντομα!!

Υ. Γ. Το 2/4 που βάζω στο χώρο, δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το ίδιο το μαγαζί, το οποίο μου φάνηκε πεντακάθαρο, με ευγενική και πολύ χαμογελαστή εξυπηρέτηση, αλλά μάλλον το χρεώνονται οι παραζαλισμένοι περαστικοί που σκόνταφταν συνεχώς πάνω στην καρέκλα μου, στο κάπως επικλινές σημείο του πεζοδρομίου που καθόμουν.

Y. Γ 2. Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους!!!