Μαγειρευτό φαγητό.

20 Ιαν 2018

Η Αρχόντισσα είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από αριστοκράτισσα. Σε μια ιστορική περιοχή όπου από πολύ παλιά συνυπάρχει ένα πανεπιστήμιο με τον πιο διάσημο δρόμο αγοραίου έρωτα, και σε μια οδό όπου βρίσκεται ένας από τους πιο παλιούς κινηματογράφους, ένα παραδοσιακό μαγειρείο μόνο άσχετο δε φαντάζει.

Ο χώρος είναι ακριβώς αυτό που περιμένεις να βρεις, τραπεζάκια στοιχισμένα μπροστά από τα θερμαινόμενα δοχεία με τα μαγειρευτά ημέρας. Φυσικά το τσιγάρο επιτρέπεται, αφού μπήκαμε σε χρονοδίνη. Η καθαριότητα όμως είναι η μισή αρχοντιά και σε αυτό τον τομέα το μαγαζί αριστεύει και τιμάει το όνομα του.

Τα πιάτα αλλάζουν κάθε μέρα, πολύ έξυπνο αυτό, άλλωστε έχει πελάτες εργένηδες που θα έρθουν να φάνε μόνοι τους στην ησυχία τους, απομεινάρια μιας άλλης εποχής όπου δεν ήταν απαραίτητο να έχεις παρέα για να πας να φας έξω σαν άνθρωπος. Έξω μεν, σπιτικό φαγητό δε.

Τι ζητήσαμε και μας σερβιρίστηκε σχεδόν αμέσως και με τη σειρά που προφανώς βγήκαν από τη κουζίνα ?
- Παστίτσιο. Μεγάλη μερίδα και νοστιμότατο.
- Πολίτικη Σαλάτα. Καρότο, λάχανο και πιπεριά. Απλό και σωστό.
- Μοσχαρόσουπα με λαχανικά. Λίγο σκληρό το κρέας αλλά καλής ποιότητας.
- Τυροκαυτερή. Έκτακτη και σίγουρα όχι ετοιματζίδικη.
- Πατάτες τηγανητές πραγματικά φρέσκες και πραγματικά στο χέρι κομμένες.
- Μοσχαρίσιο μπιφτέκι με πουρέ. Θα σταθώ στον πουρέ, ήταν απολαυστικός και είναι ένα συνοδευτικό από το οποίο μπορείς να κρίνεις το μεράκι του μάγειρα.

Το πρώτο ψωμάκι που μας έφεραν ήταν μπαγιάτικο, το δεύτερο φρέσκο! Εντελώς κουλό αυτό, θυμίζει την τακτική FIFO, first in first out δηλαδή, διώχνουμε τα υλικά με τη σειρά που τα έχουμε πάρει.

Πληρώσαμε μαζί με το κρασάκι μας (το δεύτερο καραφάκι μας το κέρασαν) μόλις 35 ευρώ. Τι γέυση μας έμεινε συνολικά ?

Το ευχαριστηθήκαμε δε λέω. Μας εξυπηρέτησαν άψογα και στην ώρα τους, χωρίς περιττά σχόλια και ψεύτικα χαμόγελα. Φάγαμε όμως συνταγές του περασμένου αιώνα. Φάγαμε σε ένα μέρος που θα κάλυπτε καθαρά τη βιολογική μας ανάγκη για τροφή αν μέναμε εκεί δίπλα, αν θέλαμε κάπου να τρώμε κάθε μέρα κάτι που θα μπορούσαμε να φτιάξουμε σπίτι μας (αν ξέραμε και αν δε βαριόμασταν), σε ένα καθαρό περιβάλλον με μουσικούλα ελληνική και φιλόξενη.

Φάγαμε δηλαδή σε ένα μαγειρείο μιας άλλης εποχής, από δική μας επιλογή, για να δούμε πως ήταν το χθες. Όμορφο, αλλά την επόμενη φορά θα προτιμήσουμε το σήμερα ή το αύριο.

23 Μάρ 2017

Μολις διαπιστωσα οτι ξεχνιεμαι, γραφω κριτικες οποτε μου ρθει, ασχετα απο τον χρονο εμπειριας, και γενικα μετα την τοσο εντονη μαζικοποιηση της ιστοσελιδας, το ενδιαφερον μου για συνεισφορα βαινει μειουμενο. Τελος παντων, παρολαυτα, θεωρω οτι χρωσταω μια κριτικη στην αρχοντισσα.

Το μαγαζι αυτο το γνωριζω μονο απο τις κριτικες των φιλων εδω μεσα, καθως, αν και αρκετα κοντα στο σπιτι μου, δεν εχει τυχει να το επισκεφθω ποτε. Να'ναι καλα οτι ειμαι στην περιοχη διανομης του!

Οποτε δεν εχουμε ορεξη για πιτσα ή σουβλακι, και το επιτρεπει και η ωρα, μιας και για μας τους νυχτερινους τυπους οι ωρες λειτουργιας του μαγαζιου ειναι απαγορευτικες, παραγγελνουμε απο την αρχοντισσα.

Σε χωρο που δεν εχω επισκεφθει συνηθως βαζω 2, εν προκειμενω 3 για να δωσω μια αβαντα στο καταστημα που μας ταϊζει συχνα πυκνα με ευχαριστα αποτελεσματα.

Στην εξυπηρετηση το 4 επιβαλλεται για τον ιδιο λογο, αλλα και διοτι οταν παραγγειλαμε σουπα, η συσκευασια ηταν τοσο καλη που δεν ειχε χυθει σταγονα, και φυσικα το γεγονος οτι σε ολες μας τις αποριες στις αρχες ηταν ευγενεστατοι στο τηλεφωνο και οι χρονοι παραδοσης ειναι πολυ καλοι.

Εχουμε παρει απο κει εξοχικο, μοσχαροσουπα (απλα τελεια), κολοκυθια γεμιστα αυγολεμονο (υψηλη συμπαθεια σε αυτα), πατζαροσαλατα, μπακαλιαρο σκορδαλια (στουκας, ολα τα λεφτα), πεννες με γαριδες, μοσχαρι κατσαρολας, χοιρινο λεμονατο και ποσα αλλα που δεν θυμαμαι. Με εξαιρεση ισως τα λιγο παραβρασμενα μακαρονια, ολα τα υπολοιπα πολυ νοστιμα, φρεσκα, καλομαγειρεμενα.

Μπραβο στην αρχοντισσα, με τουλαχιστον 3 μεριδες και καποιο συνοδευτικο, δεν ξεπερναμε ποτε τα 20ευρω δυο ατομα.

Το συστηνω φυσικα.

Αν και πάει αρκετός καιρός που είμαι μέλος του Ask4Food πρώτη φορά παίρνω την απόφαση να γράψω κριτική και αυτό γιατί είμαι από αυτούς που επιλέγουν να διαβάζουν, να δοκιμάζουν και να μην γράφουν κάτι γιατί θεωρώ πως η κριτική για ένα χώρο εστίασης -που σερβίρει φαγητό- είναι αρκετά υποκειμενική υπόθεση αλλά απαιτεί παράλληλα ευθύνη, γνώση (νομίζω υπάρχουν άτομα που είναι ή φλερτάρουν με το να είναι επαγγελματίες που γράφουν πιο εμπεριστατωμένες κριτικές), υπομονή (δεν κάνω κριτική αν πάω κάπου μία φορά και παραγγείλω 2 πιάτα), καθαρή και σφαιρική ματιά (συγκρίνω, σκέφτομαι τί πλήρωσα, τί έφαγα). Υπάρχουν όμως και αντικειμενικά κριτήρια πέρα από τις γευστικές προτιμήσεις (αν για παράδειγμα μια μπριζόλα είναι καμμένη ή σκληρή δεν υπάρχει "ναι, αλλά.. ": κάποιος δεν έκανε καλά τη δουλειά του). Ας μπω λοιπόν στο χορό της κριτικής σαν επίδοjος "Επίκουρος"..

Την "Αρχόντισσα" τη γνώρισα επειδή είμαι κάτοικος της περιοχής, όχι παλιός αλλά σχετικά φρέσκος. Αν και, όταν πρωτοπήγα στην περιοχή θέωρησα ότι δεν θα υπάρχει τίποτα της προκοπής σε μαγειρευτό φαγητό η Αρχόντισσα φρόντισε να με διαψεύσει (και συνεχίζει να το κάνει) πανηγυρικά, παρόλο μου με θεωρώ απαιτητικό πελάτη σε ότι έχει να κάνει με το μαγειρευτό φαγητό μιας και προέρχομαι από σπίτι με έμπειρες και απαιτητικές μαγείρισσες (συν ότι πλέον θεωρώ πως τα μαγαζιά του.. κλάδου, το έχουν χάσει λίγο).

Έχω κάτσει αρκετές φορές να φάω στο χώρο τους και αναρίθμητες έχω παραγγείλει, γι αυτό και αισθάνθηκα έτοιμος να γράψω την κριτική μου αλλά και επειδή το καλό είναι για να το λες (και το κακό για να γινόμαστε καλύτεροι).

- Πρώτη εντύπωση, χώρος και προσωπικό

Το προσωπικό λοιπόν είναι πάντα ευγενικό, μετρημένο και γνωρίζει καλά αυτό που κάνει.

Αν λοιπόν κάτσεις εκεί, θα σου έρθουν ψωμάκι λευκό -αν ήταν ζυμωτό ακόμα καλύτερα- σε πανεράκι και κανάτα με νερό βρύσης (0,50). Στο τέλος, έχει τύχει να μας φέρουν και χαλβά σιμιγδαλένιο -ήταν και περίοδος νηστείας τότε που μας τον σέρβιραν.

Ο χώρος αστράφτει και οι τουαλέτες το ίδιο. Παρόλο, που το δεις απ'εξω σου βγάζει κάτι βαρύ (στην εσωτερική διακόσμηση) και παλιό δεν σε πειράζει τόσο γιατί ψάχνεις ένα μέρος να γευστείς ένα πιάτο σπιτικό φαγητό. Και σε αυτό τα καταφέρνουν μια χαρά.

- Πιάτα

Ο κατάλογός τους έχει κάθε μέρα διαφορετικά πιάτα αλλά και κάποια σταθερά. Δηλαδή, σχεδόν κάθε μέρα θα βρεις λαχανοντολμάδες, μακαρόνια με κιμά και μοσχαρίσια μπιφτέκια, πέρα βέβαια από τα συνοδευτικά πατάτες, μακαρόνια, ρύζι, σαλάτες. Νομίζω και κοτόσουπα όταν χειμωνιάζει. Έχω τιμήσει ουκ ο λίγα καθώς λόγο δουλειάς δεν προλαβαίνω πάντα να μαγειρεύω.

Από εκεί και πέρα έχω δοκιμάζει λαχταριστούς, καλομαγειρεμένους γίγαντες, κοκκινιστούς με ωραία σάλτσα, κρεμμύδι και σέλινο σε πολύ γενναία μερίδα. Αν και θεωρώ πως, όλες οι μερίδες του είναι κάτι παραπάνω από χορταστικές. Και αν κάποιος προσέχει και λίγο θα φάει και το βράδυ. (4,50 ευρώ )

Ζουμερό μοσχαρίσιο συκώτι τηγανητό σε μεγάλα κομμάτια το οποίο συντηρεί σε μία νόστιμη διακριτική στη γεύση σάλτσα με κρεμμύδι και ξύδι για να παραμείνει όπως είπα ζουμερό και να μην στεγνώνει. Είμαι είναι βήμα πριν τον ρωτήσω πως τη φτιάχνει για να το συντηρώ και εγώ έτσι. (6,00)

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο στη σχάρα (2 τεμάχια), ζουμερό και απλό -χωρίς μπαχάρια που κρύβουν τη γεύση του κιμά- με μεγάλες κυδωνάτες και λεμονάτες μπορώ να πω πατάτες -τη γαρνιτούρα βεβαίως μπορείς να την επιλέξεις ο ίδιος. (6,00)

Εξαιρετικός μπαλακαλιάρος με δυνατή σκορδαλιά. Ο μπακαλιάρος σωστά ξαλμυρισμένος, τηγανισμένος άψογα με σωστή πόσοτητα στο κουρκούτι χωρίς να γεμίζει το στόμα σου λαδίλα (σαν να τρως λουκουμά). Η σκορδαλιά αρκετά δυνατή και την προτιμώ πιο ήπια. Χωρίς να θέλω να υπερβάλλω η μερίδα είναι για δύο. Όσες φορές έχω κάτσει στο κατάστημα επιλέγω να τον συνοδεύω με χόρτα βραστά. (6,00)

Κοκολυθάκια γεμιστά με ρύζι και κιμά και φυσικά, αυγολέμονο. Επίσης, καλοφτιαγμένο πιάτο, με καλά καθαρισμένα τα κολοκύθια και πλούσιο αυγολέμονο που δίνει και την αρχοντιά στο πιάτο αυτό. Πλούσια μερίδα. (6,00)

Μουσακάς, βασιλικός! Και για να πω -σαν κλασικός άνδρας- πως σαν τον μουσακά της μάνα μου δεν έχει.. και όμως έχει φίλοι μου, έχει. Αρκεί να ψάξεις. Με απαλή μπεσαμέλ, μελιτζάνα χωρίς να έχεις κρατήσει πολύ λάδι- το ίδιο και η πατάτα. Η μερίδα είναι όσο χωράει το κλασικό αλουμινένιο πακέτο φαγητού. (6,00)

Ρεβύθια, με την κλασική συνταγή σε σούπα, λεμονάτα. (χωρίς δενδρολίβανο όπως το πλασάρουν μερικοί και μάλιστα ως συνταγή από τη Σίφνο. Στη Σίφνο η ρεβυθάδα είναι ιεροτελεστεία που αν την έκαναν τα μαγειρεία θα έπρεπε να τη σερβίρουν πολύ παραπάνω από 5-6 ευρώ.. ) (4,00)

Οφείλω να πω πως δεν με έχουν ξετρελάνει όσο τα άλλα πιάτα οι λαχανοντολμάδες του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τους θεωρώ κάτω του μετρίου. Απλά έχω άλλη άποψη σε ότι έχει να κάνει με το λάχανο.

Δεν συνεχίζω, γιατί θα νομίσει κανείς ότι έχω πάρει τον κατάλογο και εκθιάζω ένα-ένα τα πιάτα. Τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα. Άλλωστε, με έχουν προλάβει 2 έμπειροι χρήστες τους οποίους μάλιστα ακουλουθώ (Piperman και ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ).

Εν κατακλείδι

Τις τιμές των πιάτων τις θεωρώ τίμιες αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα και την ποσότητα που απολαμβάνει. Όπως προ-είπα μιλάμε για άκρως χορταστικές και καλομαγειρεμένες μερίδες που πρέπει να έχεις "μεγάλο στομάχι" για να φύγεις με παράπονο. Μπορεί κάποιους να τους.. προβληματίσουν οι μεγάλες μερίδες. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί αρκετοί έχουν την τάση να λένε πως το καλό δεν είναι πάντα πολύ -αρκετό. Η Αρχόντισσα έχει βρει θεωρώ μια σωστή αναλογία τιμής - ποσότητας - ποιότητας και εμπιστεύομαι τους έμπειρους ιδιοκτήτες της.

Αν σας βγάλει ο δρόμος περάστε και εμπειστευθείτε το εν λόγο μαγειρείο είναι ένας κρυμμένος θυσαυρός.