MAMA ROUX SOUTH
Multi Ethnic

Γλυφάδα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

16 Ιαν 2016

Είναι από τις φορές εκείνες που σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες, οι τέσσερις ντοματούλες και οι επιλογές στο ποσό της τιμής ανά άτομο δεν μπορούν να ανταποκριθούν με ακρίβεια στην εμπειρία μου. Νομίζω ότι με εκφράζει καλύτερα ο συνολικός μ. ο. από το σύνολο των κριτικών.

Το Mama Roux South είχε μπει στη wish list μου από τότε που άνοιξε. Και όλο αυτό τον καιρό με ενδιαφέρον παρακολουθούσα τις κριτικές. Η ευκαιρία να πάω μου δόθηκε μια Κυριακή το μεσημέρι, πρώτο σκ μετά τις Γιορτές.

Δύο φίλοι το πρότειναν, έκλεισαν τραπέζι κατά τις 12 και στις 2 βρεθήκαμε τέσσερα άτομα στη Γλυφάδα. Η μέρα ήταν βροχερή και δεν ευνοούσε πολλές βόλτες. Γι΄αυτό η κίνηση ήταν μειωμένη για τα δεδομένα της Γλυφάδας Κυριακή μεσημέρι. Ευνοούσε όμως το ευκολότερο παρκάρισμα, ακόμα κι έξω από το εστιατορία. Από αυτή την άποψη σταθήκαμε τυχεροί.

Το Mama Roux λοιπόν, άνοιξε στη Λαζαράκη, στη θέση του παλιού Flocafe. Ένα σημείο που πριν 5-6 χρόνια, για όσους θυμούνται, ήταν ένα από τα πιο πολυσύχναστα σημεία της Γλυφάδας (γωνία με Ζησιμοπούλου), με Flocafe, Hard Rock Cafe, Ruby Tuesday 30 μέτρα πιο κάτω, μια ακόμα μεγάλη καφετέρια και το αείμνηστο Rich στην απέναντι γωνία. Όλα αυτά έχουν κλείσει. Οι εποχές του τρέντι και του δήθεν, θα πουν πολλοί (που πέρασαν ανεπιστρεπτί, συμπληρώνω). Αλλά, να πω την αλήθεια, προτιμούσα αυτή την εικόνα από την εικόνα εγκατάλειψης που παρουσιάζει η συγκεκριμένη διασταύρωση τώρα. Το Mama Roux δίνει μια ευχάριστη νότα.

Όπως είπα, είχε προηγηθεί κράτηση 2- 2,5 ώρες πριν. Δυστυχώς δεν υπήρχε τραπέζι στον εσωτερικό χώρο των μη καπνιζόντων και καθίσαμε στον εξωτερικό (ευτυχώς κι εκεί σχεδόν κανείς δεν κάπνιζε). Πρόκειται για την αυλή, κάτω από το υπόστεγο, πάνω στο πλατύ πεζοδρόμιο- δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά, αν θυμάστε το flocafe ίσως καταλαβαίνετε- που έχει κλείσει με τζαμαρία και ζεσταίνεται με σόμπες- μανιτάρια.

Δεν είναι τόσο άσχημα όσο ακούγεται, σίγουρα θα είναι ακόμα καλύτερος χώρος το καλοκαίρι που ανοίγουν οι τζαμαρίες, αλλά στην παρούσα φάση δε μπορώ να βάλω πάνω από 2/4, γιατί δεν υπάρχει κάτι που να τον ομορφαίνει (εκτός από μια ψηλή γλάστρα με διάφορα φυτά). Κατά τ' άλλα μου έκανε τρομερά αρνητική εντύπωση για ένα τέτοιο εστιατόριο, το δάπεδο, που είναι μαύρο, τσιμεντένιο εντελώς αφρόντιστο. Αναρωτιέμαι γιατί το άφησαν έτσι...

Αν καθόμασταν μέσα θα έβαζα 3/4 σίγουρα, γιατί ο εσωτερικός χώρος δεν έχει καμία σχέση με το έξω. Πιο ζεστός, πιο προσεγμένος, πιο ελκυστικός. Αν έρθετε από μακριά με κράτηση, προτιμήστε τον. Συνολικά πάντως μέσα-έξω εξυπηρετούνται πολλά άτομα.

Την Κυριακή ισχύει brunch. Τονίζω λοιπόν ότι βαθμολογώ το brunch μενού του Mama Roux, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Να πω επίσης ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα επιλογής από το καθημερινό μενού. Αλλά υποθέτω οτι κάποια πιάτα προέρχονται από αυτό.

Το Brunch μενού λοιπόν περιλάμβανε μια μεγάλη ποικιλία από πιάτα με αυγά, μια μιρκότερη με σάντουιτς, μεταξύ των οποίων burritos, falafel - στο γνωστό έθνικ στιλ του Mama Roux- τρεις σαλάτες και 5-6 πιάτα με burger και κρέας. Ανάμεσά τους ένα πιάτο από Κορέα με βασικό υλικό χοιρινή σπάλα και ένα με κοτόπουλο tikka (καυτερό). Αποκεί και πέρα χυμοί, light cocktails και επιδόρπια.

Το νόημα του brunch, να πω την αλήθεια, δεν το έχω καταλάβει. Άλλο να έχεις μόλις ξυπνήσει και να πας για αυγά, pancakes και θρεπτικό χυμό και άλλο να είναι μεσημέρι Κυριακής, να πεινάς σαν λύκος και να έχεις να διαλέξεις μεταξύ αυγών και σάντουιτς. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο Mama Roux, αλλά στη γενικότερη τάση. Δεν ξέρω πώς συνδυάζεται το brunch με την ελληνική αντίληψη περί φαγητού. Θα μου πείτε, γι' αυτό υπάρχουν και τα υπόλοιπα πιάτα. Οκ, αλλά και πάλι, οι επιλογές περιορίζονται.

Τέλος πάντων, καθότι πεινασμένοι, το μάτι μας στράφηκε αποκλειστικά στα κυρίως ειπείν πιάτα, που ήταν λίγα αναλογικά με το σύνολο του καταλόγου, και καταλήξαμε στα εξής:

- 2 burger κλασικά αμερικάνικα (11 ευρώ το basic) με έξτρα μπέικον και τυρί το ένα (+2 ευρώ) και καραμελωμένα κρεμύδια και τυρί το άλλο (+2 ευρώ). Συνοδεία λίγης σαλάτας και τηγανιτών πατατών.

- 2 πιάτα χοιρινά spare ribs με μια ωραία γλυκιά σος. Συνοδεύονται από coleslaw σαλάτα και ένα μπολάκι με ψημένο κοφτό μακαρόνι στο φούρνο με λιωμένο τυρί από πάνω (16 ευρώ).

- για πρώτο είπαμε να δοκιμάσουμε το Πατέ του Ζαν Λουί: συκωτάκια κοτόπουλου με μαυροδάφνη, συνοδεία από μπρουσκέτες και μαρμελάδα.

Οι μερίδες ήταν μεγάλες και χορταστικές. Τα πιάτα άδειασαν. Εγώ πήρα τα spare ribs που ήταν νόστιμα (ήρθαν 4 μεγάλα στο πιάτο μου. Στην αρχή έλεγα ότι δεν θα τα καταφέρω αλλά μάλλον πεινούσα πολύ). Το σουφλέ με το κοφτό μακαρονάκι μου άρεσε. Απλά στο σύνολο, αποδείχθηκε λίγο βαρύ και λιπαρό πιάτο για τα γούστα μου. Για όποιον όμως είναι στις γεύσεις του θα το ευχαριστηθεί.

Τα burger ήταν κι αυτά νόστιμα. Το κρέας ψήθηκε όπως ζητήθηκε, medium-well.

To πρώτο τώρα, μάλλον κάπως αλλιώς το περιμέναμε, αλλιώς μας ήρθε. Εγώ περίμενα μπρουσκετούλες με λίγο συκωτάκι πιο.. ευδιάκριτο και μαρμελάδα. Ήρθε βαζάκι με το περιεχόμενο πολτοποιημένο ως αλοιφή που το παίρναμε και το αλείφαμε με μαχαίρι στη μπρουσκέτα και προσθέταμε μαρμελάδα. Δεν ήταν άσχημο. Οκ, το δοκιμάσαμε κι αυτό, απλά δε νομίζω να το ξαναπάρω.

Ξέχασα να αναφέρω την πικάντικη λεπτομέρεια! κυριολεκτικά όμως πικάντικη! Μέσα στο πιάτο μου υπήρχε μικρό μπολάκι με γαρνιτούρα λίγων λαχανικών τεμαχισμένων, τόσο καυτερών που η δοκιμή και μόνο αρκούσε για να βγάζεις φωτιές. 3 φετούλες αγγουράκι, 2 κομματάκια σκόρδο και απειροελάχιστα κομματάκια καυτερής κόκκινης πιπεριάς. Ξεγελάστηκα και δάγκωσα απλώς το ένα από αυτά τα κομματάκια, χωρίς καν να το βάλω στο στόμα μου και η γλώσσα μου και τα χείλια μου πήραν φωτιά! χαχα! Προσοχή λοιπόν, κυρίως αν έχετε μαζί παιδιά.

Στο σύνολο θα ήθελα να βάλω 3,5 ντοματούλες στη γεύση, γιατί ό, τι πήραμε το φάγαμε και μας άρεσε, αλλά επειδή ήταν πρώτη επίσκεψη, περιορίζομαι στις 3.

Στο τέλος, και αφού είχαμε αδειάσει τα πιάτα, αντί επιδορπίου είπαμε να δοκιμάσουμε και τα pancakes που βλέπαμε να περιφέρονται λαχταριστά πάνω από τα κεφάλια μας. Από τις δύο επιλογές του καταλόγου προτιμήσαμε τη Forest, με τα 3 είδη σοκολάτας Valrhona και τη μαρμελάδα μούρων. Ξέρω, ακούγεται λαχταριστό. Κι εμείς ονειρευόμασταν ένα βουνό με στρώσεις τηγανίτας και διάφορα είδη σοκολάτας ανάμεσα. Τελικά όμως ήρθαν τρία μεγάλα pancakes το ένα πάνω στ' αλλο με τη σοκολάτα μόνο στην κορυφή, να ρέει τριγύρω, αλλά σίγουρα πολύ λιγότερη από τις προσδοκίες μας. 7,5 ευρώ γι αυτό. Αν βάζαμε και παγωτό +2. Χμ...

Εμένα γευστικά δεν με απογοήτευσε τόσο, οι τηγανίτες ήταν καλοψημένες και δεν μύριζαν αυγό, η σοκολάτα ήταν μεν λαχταριστή αλλά λίγη. Οι φίλοι όμως που πρόσφατα ανακάλυψαν ένα σούπερ μαγαζάκι με pancakes στο κέντρο (δεν αποκαλύπτω γιατί δεν έχω πάει ακόμα), είχαν διαφορετική γνώμη. Γούστα είναι αυτά.

Ο λογαριασμός κυμάνθηκε κάπως ψηλά για την εποχή και για όσα φάγαμε. Για τα 4 κυρίως, το πρώτο, τα pancakes, έναν ανάμεικτο χυμό (με μήλο, δυόσμο, ανανά, εγω τον πήρα, σούπερ ήταν, στα 5ευρώ), μια κοκα κόλα και 2 μπύρες draft πληρώσαμε 95 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση τυπική, σοβαρή, διεκπεραιωτική, λόγω κόσμου μάλλον, επαρκής, αλλά μπορούν και καλύτερα. Να προσθέσω ότι αλλάζουν μαχαιροπίρουνα και παίρνουν τα πρώτα πιάτα για να έρθουν τα κυρίως. Το νεράκι έρχεται απευθείας σε κανάτα χωρίς να το ζητήσεις. Καλό αυτό.

Στο vfm όμως τα χαλάμε. Ακριβό το mama roux γι' αυτά που προσφέρει. Οι σαλάτες στα 8-10 (ουδέν σχόλιο), τα αυγά 6-11, τα burger από 11 με έξτρα χρέωση 1 ευρώ για κάθε πρόσθετο υλικό... νομίζω πήρατε μια ιδέα. Βαζω 17-25 στην τιμή ανα άτομο, γιατί είναι το πλησιέστερο από τις επιλογές του site. Ο μ. ο. 19-27 που βγαίνει από το σύνολο των κριτικών είναι ακριβέστερο.

Ευτυχώς δεν χρεώθηκε κουβέρ, ούτε νερό φυσικά, αλλά και πάλι οι τιμές των πιάτων είναι τσιμπημένες. Θεωρώ επίσης υπερβολικές τις χρεώσεις για τα έξτρα υλικά.

Για να κλείσω, το Mama Roux δεν είναι άσχημη ιδέα για ένα πιο πρωτότυπο γεύμα, με έθνικ επιρροές (όσοι έχουν δοκιμάσει το αδελφάκι της Αιόλου ξέρουν), αρκεί να πας προετοιμασμένος για το τι θα πληρώσεις. Θα ήθελα να ξαναπάω μια φορά να δοκιμάσω και το καθημερινό μενού, για να σχηματίσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

31 Μάρ 2016

Βράδυ Παρασκευής 25ης Μαρτίου και κατηφορίσαμε προς γλυφάδα από νέα σμύρνη να επισκεφθούμε το Mama Roux. Το μαγαζί είχε λίγο κόσμο, μερικές παρέες στον μέσα χώρο και ίσως να είμασταν η δεύτερη παρέα του "έξω" χώρου όπου και καθήσαμε, ως χώρος και καπνιζόντων. Μεγάλος χώρος, με 4 σόμπες-μανιτάρια να τον ζεσταίνουν, αρκετή διακόσμηση με φυτά σε μεγάλες γλάστρες και οι πολύχρωμες ομπρέλες (ωραίο εφέ, αλλά φαίνονταν λίγο φτηνιάρικες) να κρέμονται ανάποδα από το ταβάνι. Δεν θα μακρυγορήσω (μπορεί και να μακρυγορήσω τελικά):

Πολύχρωμο, πολυσυλλεκτικό, παιχνιδιάρικο: το Mama Roux σε κερδίζει με το τρόπο του. Το φαγητό, σε όσους αρέσκονται σε διαφορετικές κουζίνες από την ελληνική, θα καλύψει τα γούστα σας - εμένα σίγουρα κάλυψε τα δικά μου - τόσο από πλευρά παρουσίασης πιάτου η οποία είναι φανταστική, όσο και γευστικά. Θερμή υποδοχή χαμογελαστή από τον υπάλληλο που μας εξυπηρέτησε αρχικά.

Γενικά μιλώντας, τα παιδιά του service ήταν πολύ εξυπηρετικά καθόλη την διάρκεια της επίσκεψής μας, βέβαια δεν είχε και κόσμο. Επειδή είναι ένα μαγαζί που σου προκαλεί μία οικειότητα, χωρίς δήθεν, σας παίρνει βρε παιδιά να είστε λίγο πιο χαμογελαστοί στους πελάτες, φτιάξτε λίγο μία ατμόσφαιρα φιλοξενίας, μιλήστε λίγο με τους πελάτες σας, προτείνετέ τους γεύσεις και συνδιασμούς, το service δεν είναι μόνο σερβίρισμα και αν μας άρεσε το φαγητό. Αυτά, τέλος με τις συμβουλές.

Συνεχίζω: Ανετα τραπέζια, κάποια πιο μεγάλα για μεγαλύτερες παρέες, κάποια μικρότερα. Σουπλά με τυπωμένο το μενού πάνω τους και έξτρα καταλογάκια των μενού και των προσφορών. Καλογυαλισμένα μαχαιροπήρουνα, χαριτωμένα κόκκινα πιάτα και γενικά όλα τα σκεύη που σερβιρίστηκε φαγητό ήταν όλα πρωτότυπα και προσεγμένα, ταιριασμένα σωστά με το ύφος του φαγητού που σερβίρουν. Ευχάριστη μουσική ΄50ς-'60ς που ταίριαζε πολύ στο μαγαζί, ευτυχώς σε τόση ένταση που την άκουγες στο υπόβαθρο αλλά δεν ενοχλούσε. Άλλο ένα σημάδι ότι υπάρχει άποψη εδώ και όχι ότι να' ναι μιας και η μουσική υπόκρουση σε χώρους εστίασης είναι δύσκολο κομμάτι και πολλές φορές παραμελημένο.

Θέλαμε βέβαια να δοκιμάσουμε όσο περισσότερες γεύσεις μπορούσαμε... Ο κατάλογος είχε και σούπες σε κανονικές και μισές μερίδες που όμως δυστυχώς δεν ήταν καμιά διαθέσιμη. Οπότε δύο άτομα επιλέξαμε το μενού των 14 ευρώ για ένα άτομο, προσθέτοντας ένα ορεκτικό και ένα κυρίως ακόμα. Νερό βρύσης μας έφεραν σε γυάλινο μπουκάλι κατόπιν ερώτησης, οκ. Δοκιμάσαμε μερίδα φαλάφελ με σαλάτα χούμους και ταμπουλέ στο ίδιο σκεύος, σαλάτα fatoush, για κυρίως σουβλάκι κοτόπουλο ταντούρι, pad thai noodles με κοτόπουλο και για γλυκό κλείσιμο λουκουμάδες νέας ορλεάνης σερβιρισμένοι με ζάχαρη άχνη και μπολάκι πραλίνα σοκολάτας.

Νοστιμότατα όλα, όμορφο styling πιάτου που δεν ήθελες να το χαλάσεις, από την σαλάτα μέχρι το κοτόπουλο. Κατόπιν ερώτησης του σερβιτόρου, μας σέρβιραν πρώτα το ορεκτικό με τη σαλάτα, μετά τα κυρίως και το γλυκό στο τέλος. Η σαλάτα ήταν ικανοποιητική μερίδα για να δοκιμάσουν δύο άτομα (αν και είναι η μισή από την κανονική, συμπεριλαμβάνεται ως επιλογή από τρεις σαλάτες, στο μενού των 14 ευρώ), δροσιστική με πολλά υλικά αν και λίγο όξινη προς το τέλος (λόγω λεμονιού ίσως).

Η μερίδα φαλάφελ καλή, αν και όχι τόσο της γεύσης μου αρεστή, περισσότερο μου άρεσε το χούμους και το ταμπουλέ που συνόδευαν στην ίδια πιατέλα, όσο για τα φαλάφελ ήταν κάπως σκληρά απ' έξω και κοβονταν με λίγο δυσκολία. Το κοτόπουλο μαλακό αλλά καλά ψημένο υπό μορφή δύο σουβλακιών συνοδεύτηκε με ελαφριές πιτούλες (δεν δοκίμασα, τα έχω κόψει τα αλεύρια λόγω διατροφής), ένα μπολάκι ρύζι μπασμάτι συνοδεία γλυκειάς chutney μαρμελάδας που έδινε την νοστιμιά που έλειπε από το ρύζι και μία σως γιαουρτιού με αγγουράκι, (σαν ένα ελαφρό τζατζίκι μη καφτερό θα μπορούσα να το περιγράψω). Τα noodles ήταν αρκετά πικάντικα, μία πραγματική απόλαυση αν και του γούστου μου είναι τα πιο πλατιά ρυζομακάρονα.

Μόλις τελειώσαμε, ήρθαν οι λουκουμάδες, τους οποίους όμως δοκίμασα (επιλεκτική διατροφή εδώ) και ήταν νόστιμοι, διαφορετικοί από τους λουκουμάδες που έχουμε συνηθίσει, σαν ζυμαράκια τετράγωνα πουγκάκια χρυσά, αν δε ήταν τηγανισμένα, δεν τους φαινόταν καθόλου γιατί δεν είχαν καθόλου λάδι, με την προσθήκη της άχνης και της πραλίνας ήταν ελαφριοί και νοστιμότατοι.

Ο λογαριασμός με ένα ποτήρι κρασί κόκκινο δικό τους (3 ευρώ) ανήλθε στα 34,5 ευρώ δηλ. χωρίς το κρασί γύρω στα 16 ευρώ το άτομο. Πολύ καλή τιμολόγηση κατά τη γνώμη μου. Αν προτιμηθεί το φθηνότερο μενού και για τους δύο (έχει και μενού με 19 ευρώ με επιλογή κυρίως από πιο ακριβά πιάτα του καταλόγου), πέφτει η τιμή στα 14 ευρώ ανά άτομο και τρως παραπάνω από ικανοποιητικά.

Συναισθηματική αποτίμηση της εξόδου: αν και είχα φοβηθεί το πολύ hype που είχε δημιουργηθεί τόσο καιρό για το Mama Roux, μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος για να μην πω και ενθουσιασμένος, πάντα για το είδος φαγητού που σερβίρουν. Υπάρχει και μπάρα με κοκταίηλς από όσα είδα εκεί και στο ίντερνετ και θα έλεγα ότι αξίζει για αρκετές επισκέψεις και μεγαλύτερες παρέες για δοκιμή όλων των προτάσεων της κουζίνας και του μπαρ. Να σημειώσω εδώ, ότι διαθέτει και WiFi και πληρωμή με κάρτα (βολικό και πλέον σχεδόν απαραίτητο).

Όσοι από σας, όπως εγώ, παρακολουθείτε τον Guy Fiery στο Food Network και έχετε ζηλέψει τις φοβερές επισκέψεις-"βουτιές" του στα αμερικάνικα φαγάδικα και στο casual food (στην εκπομπή diners, drive ins and dives ή triple d), εδώ θα βρείτε επιτέλους ένα μαγαζί αντάξιο αυτών.

Έως την επόμενη επίσκεψη λοιπόν

05 Ιαν 2016

Θα κληθώ να συμφωνήσω με τον χρήστη ALEXAKI. Βρέθηκα με την παρέα μου βράδυ εορταστικής καθημερινής στο mama roux που έχει κάνει σχετικά προσφάτως την άφιξή του στην περιοχή μας για να δοκιμάσουμε Μεξικάνικες γεύσεις.

Ο χώρος ήταν πολύ όμορφα στολισμένος για τα Χριστούγεννα αλλά αρκετά κρύος και σκοτεινός χωρίς λόγος με σόμπες που τις άναβε το προσωπικό αφού κάτσαμε. την βραδιά που πήγαμε (βράδυ Τετάρτης 16 Δεκεμβρίου) είχε live μουσική με Μεξικάνικο μουσικό ρεπερτόριο, το οποίο οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν αρκετά καλό, αν και όχι ευδιάκριτο από όλα τα τραπέζια. Απ όσο με πληροφόρησε το ευγενέστατο προσωπικό έχουν αρκετές βραδιές με διάφορα live καθ όλη την διάρκεια της εβδομάδας, ακόμα και καθημερινές όπως η δική μας.

Κατόπιν της θερμής υποδοχής του προσωπικού, μας δόθηκαν κατάλογοι από τους οποίους και επιλέξαμε:
-Σαλάτα σουμ σουμ (μαρούλι, κρεμμύδι, ρόκα, κουκουνάρι και σος μπαλσάμικού με μέλι), αρκετά καλή, θα ήθελα περισσότερη σος, αλλά πολύ μικρή σε μερίδα.

-Tacos με κοτόπουλο, το οποίο ήταν μια τεράστια πιατέλα με τρία τάκος γεμισμένα με κοτόπουλο, λαχανικά και σος που αν και νοστιμότατα δεν με χόρτασαν και επιπλέον δεν είχαν συνοδευτικό.

-Burrito με κοτόπουλο (κοτόπουλο μαγειρεμένο με πιπεριές, ρύζι και καλαμπόκι) το οποίο ήταν επίσης γευστικότατο και σε σχετικά καλύτερη μερίδα απ ότι τα υπόλοιπα.

-Δύο ποτήρια κόκκινο κρασί.

Οι μερίδες θα πρέπει οπωσδήποτε να μεγαλώσουν καθώς και να υπάρχει η ανάλογη ποσότητα σε συνοδευτικό μαζί τους. Από την εξυπηρέτηση μείναμε ευχαριστημένοι καθώς ό, τι ζητήσαμε το είχαμε χωρίς καθόλου καθυστέρηση.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε κοντά στα 30 Ευρώ ποσό που ναι μεν αναλογεί σε 15 ευρώ το άτομο αλλά δεν δικαιολογείται για τρία πιάτα και με τις ελλείψεις που προανέφερα.

Επιπλέον θεωρώ ότι ο ανταγωνισμός της περιοχής είναι αρκετά μεγάλος καθώς με τα ίδια χρήματα προσφέρονται και άλλες γευστικές επιλογές με περισσότερα πιάτα. Επιπλέον να ξανά-αναφερθώ στο ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα και ειδικά στα εστιατόρια της Γλυφάδας που μετά το φαγητό δεν υφίσταται ούτε κέρασμα γλυκού ή χωνευτικού ποτού, όπως και γίνεται και στο mama roux.

Γρήγορο Προφίλ: Γευστικά φαγητά σε όχι και τόσο χορταστικές μερίδες, συμπαθητικός χώρος με ελλείψεις φωτεινότητας, τιμές προσιτές αλλά όχι ασυναγώνιστες.

31 Δεκ 2015

Mετα απο μια διαφήμιση στο facebook οτι θα έχει live 30s αποφασίσαμε με το στεφάνι να το επισκεφούμε. Ο χώρος λίγο σκοτεινός και περίεργα τοποθετημένα τα τραπέζια αλλά ίσως ήταν και λόγω του live.
To κρύο αρκετό, παρόλο που κάτσαμε κάτω απο σόμπα κ ηπιαμε και απο δυο ποτά!

Τα παιδιά του σέρβις εξυπηρετικότατα και ευγενέστατα. Παραγγείλαμε τα ποτάκια μας αμέσως και μετά την παραγγελία του φαγητού τα πιάτα ήρθαν εντος 3 λεπτών.
Ο κατάλογος αρκετά μικρός με επιλογές που με ζόρισαν λιγάκι. Θα ήθελα κ κάτι πιο απλό.

Η σαλάτα σουμ σουμ θεόξυνη. Οχι σε υποκειμενικό βαθμό αλλα σε βαθμό λάθους! Κανεις δεν πρέπει να δοκίμασε την σως πριν τη στήσει. Για ορεκτικό εναν πουρέ μελιτζάνα (υπερβολικά αλεσμένος, σαν το φαι της μπέμπας μου! ) αλλά πολύ νόστιμος με αμυγδαλάκια και ψιλοκομμένο μαιντανο απο πάνω. Επίσης ενα μπουριτο με κοτόπουλο πολύ γευστικό επίσης.
Δυστυχώς αν και πεινασμένοι οι επιλογές απο τον κατάλογο δεν μας άφησαν να πάρουμε και άλλο ορεκτικό.

Τα κυρίως τώρα, εγω πήρα ενα burger με κατσικίσιο τυρί κ μανιτάρια. Υπερβολικά αδιάφορο. Το τυρί δεν υπήρχε ενώ σαν μερίδα ηταν ελάχιστη κ κακοσερβιρισμένη. Το συγκεκριμένο burger το εχω τιμήσει ουκ ολίγες φορές στο burger joint και ειναι ασύληπτο. Το slow food το περιβόητο το επέλεξε ο σύζυγος. Πάλι ενα burger σε πολύ μικρή μερίδα. Το κρέας γευστικό αλλά λίγο. Γενικά δεν ικανοποιηθήκαμε απο το φαγητό και θα επιλέξουμε το συγκεκριμένο μαγαζι ξανα για να δοκιμάσουμε το ξακουστό brunch του και μόνο.

Για όλα τα ανωτέρω με 4 ποτάκια πληρώσαμε 74ευρώ. Δεν τα λές κ λίγα για το συγκεκριμένο φαγητό. Θεωρώ οτι υπάρχουν πιο τίμιες επιλογές στην περιοχή μας.

15 Νοε 2015

Κυριακη νωρίς το μεσημέρι επισκεφθηκαμε 4 άτομα το συγκεκριμένο εστιατόριο για brunch κατόπιν κράτησης.

Το menu για το brunch πλούσιο: απο αυγά και ομελέτες όλων των ειδών, beigels, pancakes, burgers και sandwiches.
Εμείς παραγγείλαμε αυγά Benedict Royal με τα ποσέ αυγά τέλεια βρασμένα, τη σος νόστιμη και τα muffins πάνω στα οποία ήταν τα αυγά αφράτα και βελούδινα. Επίσης αυγά ποσέ με προσούτο και πέστο με τα αυγά αυτή τη φορά δυστυχώς παραβρασμενα, το πέστο χωρις καθόλου άρωμα και γενικώς ήταν ενα άνοστο και στεγνό πιάτο.

Δυο μπουριτος με αυγά, κοτοπουλο, αβοκάντο και ντομάτα πολύ μέτρια, μια ομελέτα με fries, η ομελέτα πολύ καλη αλλά οι πατάτες νεροβραστες με κρεμμύδια. Θεωρήσαμε ότι θα έπρεπε να ήταν τηγανητές και θα ταίριαζαν πολύ περισσότερο τότε. Ακομη πήραμε 1 beigel με τυρί κρέμα το οποίο ήταν φανταστικο. Τέλος για γλυκό πήραμε pancakes τα οποία ήταν απαράδεκτα, μύριζαν έντονα αυγο ήταν τελείως άνοστα με κακή παρουσίαση. Τρία "πεταμένα" pancakes σε ενα πιάτο και δίπλα τρία μικροσκοπικά μπολακια με σιρόπι σφενδαμου πραλίνα και σοκολάτα. Επιπλέον παραγγείλαμε δυο καφέδες, 3 κοκτέιλ και ενα χυμό.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 90€ τα οποία μας φάνηκαν υπερβολικά για brunch.
Το σέρβις ήταν καλό μας εξυπηρέτησαν με χαμόγελο και γρήγορα.
Ο χώρος ήταν απροσωπος χωρις χαρακτήρα. Εμείς καθίσαμε στον πάνω όροφο. Το θετικό του χώρου ήταν ότι ήταν ευρύχωρος τα τραπέζια σε αποσταση μεταξύ τους και η ατμόσφαιρα καθαρή καθώς οι καπνίζοντες κάθονται σε εξωτερικό χώρο με σόμπες.

Κατα την ταπεινή μου γνώμη το mama roux στην Αιολου ειναι σαφώς ανώτερο και την επόμενη φορά θα το προτιμήσω.

Λαζαράκη 26, Γλυφάδα

DOS HERMANOS