Ένα νέο μεζεδοπωλείο κάνει εδώ και λίγες εβδομάδες τα πρώτα του βήματα στη Λεωφόρο Φρεαττύδος, σε ένα αρχοντικό του 1920 που στέγασε την πρώτη πειραιώτικη κρεπερί ονόματι «Pierrot». Σε όροφο, με πέτρινους τοίχους, λιτές, νεο-παραδοσιακές γραμμές στο ντεκόρ και αύρα νοσταλγική,

Δευτέρα

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

08 Νοε 2017

Ο δυόσμος (επιστημονική ονομασία Mentha spicata, Μίνθη η σταχυώδης) είναι είδος μέντας το οποίο είναι ιθαγενές της Ευρώπης και της Νοτιοδυτικής Ασίας. Ο δυόσμος πέρα από τη χρήση του ως αντισπασμωδικό, τονωτικό και χωνευτικό βότανο, χρησιμοποιείται για να αρωματίσει διάφορα φαγητά. Απαντάται και με το όνομα ηδύοσμος, όπου και καταγράφονται 13 είδη και 9 παραλλαγές.

Οι άχρηστες πληροφορίες της ημέρας (και να ήταν οι μόνες εδώ μέσα.. ). Copy/paste από τη Βικιπαίδια με διόρθωση, παρόλα αυτά, καθότι ευρέθη λάθος. Wtf? Μόνον εγώ ασχολούμαι με proof reading και editing? Κι αν νομίζετε ότι δε βλέπω τις φάτσες σας και δεν ακούω, ενδεικτικώς, το «Μόνον εσύ μας τα πρήζεις κουκλίτσα μου.. » κάνετε μέγα λάθος!

Ο δυόσμος για μένα σημαίνει:

Αγαπημένο μυρωδικό εν αντιθέσει με τον απεχθή άνηθο.

Βασικό συστατικό μαγειρικών παρασκευών όπως κεφτέδες παντός είδους και γεμιστά. Τον δοκίμασα, όμως, φέτος σε σαλάτες και πολύ μου άρεσε οπότε λέω να τον καθιερώσω. Με πεπόνι και φράουλες, ειδικά, ταιριάζει εξαιρετικά.

Mojitos κι ουχί μόνον. Με πεπειραμένο barman παρέα αυτό το καλοκαίρι στην Ικαρία έκανα μεταπτυχιακό στα cocktails. Αν δε τo mojito, σας φαίνεται υπερβολικά γλυκό και σύνηθες, πλέον, όπως στην αφεντιά μου, ζητήστε να σας ετοιμάσουν ένα με αγγούρι και δυόσμο. Περισσότερες πληροφορίες στο Dude. Πείτε ότι σας έστειλα εγώ!

Το γνωστό κι αγαπημένο, από πλειάδα χρηστών του site, μεζεδοπωλείο στον Πειραιά. Ούτε θυμάμαι από πότε ήθελα να το επισκεφτώ. Μπορεί και πάνω από δύο χρόνια. Όλο κάτι τύχαινε, άλλαζαν τα δεδομένα, δε βόλευε σε συγκεκριμένες περιστάσεις, προέκυπτε κάτι άλλο, οι συνήθεις αναποδιές.

Δεύτερη εβδομάδα Αυγούστου. Τηλεφώνημα με τους καινούργιους κουμπάρους και κανόνισμα εξόδου. Ήταν δυνατό να περάσει ολόκληρος γάμος χωρίς περαιτέρω, λεπτομερή ανάλυση? Όχι βέβαια! Μαγαζί δεν έχει αποφασιστεί. Flash! (μου σκάνε πολλά τέτοια τον τελευταίο καιρό, μάλλον, πρέπει να το κοιτάξω). Πάμε Δυόσμο? Συμφωνούν. Υπάρχει τραπέζι. Perfect! Βρίσκουμε το μαγαζί εύκολα και να παρκάρουμε δίπλα. Pure perfection!

Στενή πρόσοψη, ξύλινη πόρτα, σκάλα που ανεβαίνεις.. ανεβαίνεις.. ανεβαίνεις, σκεπτόμενη.. που πάμε μάνα? ευχαριστώντας, ταυτόχρονα, το Άγιον Πνεύμα που σε φώτισε και φοράς flat πέδιλα. Τελικός προορισμός.. ταράτσα αλλά κατά την ανάβαση βλέπεις τον χώρο που χρησιμοποιείται τον υπόλοιπο καιρό. Στάση για ανάσα και χάζι. Όμορφος, χαριτωμένος, ανάλαφρος, ξύλο, τόνοι του γκρι. Ο χώρος της ταράτσας είναι απλούστερος και με λιγότερες διακοσμητικές πινελιές αλλά έχει λουλουδάκια, γλάστρες, άνετα τραπέζια, αναπαυτικές καρέκλες, αραιή διάταξη, μια χαρά εξάλλου αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο και έχεις εστιάσει είναι το φαγητό.

Ο κατάλογος, ούτε τεράστιος, ούτε μικρός με έμφαση στους μεζέδες όπως, εξάλλου, δηλώνει ο Δυόσμος. Πρώτες ύλες με σαφή αναφορά προέλευσης, διαφοροποίηση κλασσικών παρασκευών, ανανεωτικό αέρα στην ελληνική κουζίνα. Μ’ αρέσει. Ψαγμένα ποτά και μπύρες. Κι αυτό μ’ αρέσει. Τα πιάτα έρχονται και…. δεν είναι ότι δε μου αρέσουν γιατί νόστιμα είναι, δε με απογειώνουν, όμως, όπως περίμενα, έχουν αστοχίες, με το γλυκό του τέλους να δίνει τη χαριστική βολή. Στεναχωριέμαι πολύ.

Κάνω το λάθος να στείλω φωτογραφία στον Sb (παρόλη την επιστημονικώς τεκμηριωμένη απόδειξη, περί του αντιθέτου, είναι να μη σου βγει το όνομα.. ) με τον οποίο συζητούσαμε ότι δεν έχουμε καταφέρει να πάμε, ενώ το είχαμε στη λίστα μας. Λαμβάνω ένα μεγαλοπρεπέστατο “προδότρααα” Εγώ? Με έχουν χαρακτηρίσει παντοιοτρόπως αλλά προδότρα ποτέ! I don’t trade my heroes for ghosts κι αν αποφάσισα να το κάνω, για μία και μοναδική φορά στη ζωή μου, πρόκειται για ειδική περίπτωση.

Συμφωνούμε να πάμε και παρέα. Γυρίζω από τις διακοπές, θέλω να δω τους φίλους, θέλουν να με δουν κι αυτοί, μαζευόμαστε κι έτσι ένα βράδυ του Σεπτέμβρη βρίσκει 9 κεφάτα, χαρούμενα, ανυπόμονα να συναντηθούν άτομα, στην ταράτσα του Δυόσμου.

Σας παραθέτω εν συντομία τα πιάτα που δοκίμασα και στις δύο επισκέψεις. Σίγουρα κάποια θα έχουν αλλάξει αλλά πιστεύω ότι αρκετά απ' αυτά θα έχουν παραμείνει σταθερά.

Παράδοξος ντάκος. Παξιμάδι χαρουπιού, μαριναρισμένο κολοκυθάκι σε καρεδάκια, ψιλοκομμένη ντομάτα, ξινοτύρι Νάξου, δυόσμος. Υπέροχη πραγματικά. Φρέσκια, δροσερή, λεμονάτη. 6.00 ευρώ.

Φλογέρες με φέτα της Χήρας, σιρόπι καρπουζιού και παπαρουνόσπορο. Ελάχιστα λεπτά από την προσγείωσή τους στο τραπέζι πάνιασαν. Ίσως η ζέστη, η υγρασία? Πάντως σίγουρα δεν οφείλεται για το γεγονός η χρήση φούρνου μικροκυμάτων. Το τυρί υπερβολικά αλμυρό, το σιρόπι δε μου πήγε. 4.00 ευρώ.

Ρολάκια με παστουρμά Μιράν, Αρσενικό Νάξου και ντομάτα. Ωραία αναλογία υλικών, νόστιμο αποτέλεσμα αλλά, η ζύμη ήταν τόσο σκληρή σε κάποια σημεία, που ήταν αδύνατο να κοπούν με μαχαίρι. Τα φάγαμε, αναγκαστικά, με τα χέρια. 5.00 ευρώ.

Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος Στρεμμένου (στην πρώτη επίσκεψη δεν υπήρχε και είχε αντικατασταθεί με απάκι). Έρχεται ένα βουναλάκι από χρυσαφένια σπιτικά chipsάκια με αυγά μάτια πάνω τους τα οποία, ευγενώς, ανακατεύουν. Κατά την προσωπική μου γνώμη ούτε το σαλάμι ούτε το απάκι πρόσθεταν κάτι, το αντίθετο θα έλεγα, αφού οι φετούλες των αλλαντικών είχαν ξεραθεί, ήταν πολύ σκληρές, άφηναν μια λαδίλα. Κατά τα άλλα το πιάτο είναι νόστιμο αν και δύσκολο στον χειρισμό του αφού οι πατάτες, λόγω σχήματος και λεπτότητας, τείνουν να φεύγουν απ το πιρούνι. 7.50 ευρώ.

Μπουκιές κοτόπουλο με καπνιστό τυρί Μετσόβου σε φωλιά από κανταϊφι. Δεν περίμενα να μου αρέσει κι όμως…. ένα πληθωρικό πιάτο με ζουμερό κοτόπουλο και εξαιρετική, καπνιστή, τυρένια γεύση. 6.50 ευρώ.

Φρέσκα μακαρόνια με ραγού από μοσχάρι. Στην πραγματικότητα πρόκειται για τα κλασσικά κι αγαπημένα μακαρόνια με κιμά απλώς ο κιμάς είναι χοντροκομμένος ή το μοσχάρι ψιλοκομμένο, διαλέξτε όποια εκδοχή σας ταιριάζει καλύτερα. Καλό, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, με βασικό default τα μακαρόνια τα οποία, καθότι φρέσκα, είχαν χάσει τη στιλπνότητά τους, ήταν τραχιά αφήνοντας μια δυσάρεστη αίσθηση στο στόμα. 9.00 ευρώ.

Τριλογία από λουκάνικα. Ίσως τα έφαγα όταν είχαν κρυώσει, η αλήθεια είναι ότι δε μου είπαν πολλά πράγματα. 7.00 ευρώ.

Θρακιώτικο κους κους με άρωμα από γεμιστά και νιβατό τυρί. Δεν υπήρχε περίπτωση να διαλέξω εγώ αυτό το πιάτο στον αιώνα τον άπαντα. Μας το κέρασαν στη δεύτερη επίσκεψή μας και επέμεναν να το δοκιμάσω. Το έκανα για λόγους ευγένειας. Ότι το έφαγα σχεδόν όλο, μάλλον, δεν εμπίπτει στους προανεφερθέντες λόγους. Με την πρώτη μπουκιά μου ήρθε όλη η γεύση που έχει το ελληνικό καλοκαίρι. Τέλεια βρασμένο το ζυμαρικό, υπέροχα αρώματα μυρωδικών, umami γεύση ντομάτας, κρεμώδες τυρί που έντυνε το σύνολο και ταίριαζε απίστευτα. 4.00 ευρώ.

Στον Δυόσμο θα ξαναγυρίσω. Γιατί?

Γιατί, απλούστατα, με κέρδισαν οι άνθρωποί του. Ο Στέλιος και τα κορίτσια (ας με συγχωρήσουν που δε θυμάμαι τα ονόματά τους) είναι άμεσοι, φιλικοί, δεκτικοί στις παρατηρήσεις, συζητούν, εξηγούν, δέχονται, έχουν όραμα, άποψη, κέφι, μεράκι. Είμαι σίγουρη ότι οι, όποιες, αστοχίες θα διορθωθούν, θα το πάνε ένα βήμα παραπέρα, θα κάνουν την υπέρβαση, θα βρω πιάτα τα οποία θα ανυπομονώ να ξαναγευτώ.

Εις το επανιδείν λοιπόν.

Υγ1. Επειδή είναι της μοδός, κατά πως φαίνεται, είπα να τραβήξω ένα μπαράζ υστερόγραφων διότι αν είναι να το κάνεις.. κάντο σωστά and go all the way…αλλά…βαριέμαι. Πολύ! Θανάσιμα! Όπως κάποιες επαναλαμβανόμενες κριτικές και το pattern ψήφων τους. Δε διαθέτω πέταλα, ατυχώς, όπως το Χρυσανθεμάκι δια να μαδήσω, κούρεψα το μαλλί οπότε δεν έχω, πλέον, κοτσίδια να τραβήξω, με βλέπω να προβαίνω στο “ Άσε με μάνα.. σηκώνω μοϊκάνα” κατά πως λέει ένα φοβερό κομμάτι που μου έστειλε μια μαύρη οχιά που κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Keep those songs coming. Love them.
Ευτυχώς που υπάρχουν εκείνες οι άλλες κριτικές με τη φρέσκια ματιά, το παιχνιδιάρικο, ανατρεπτικό στυλ, τη rock attitude, το απόλυτα προσωπικό ύφος, αυτές που, αληθινά, ανυπομονώ να διαβάσω, μου φτιάχνουν τη μέρα, τη διάθεση, με κάνουν να θέλω πάω στα μαγαζιά που αναφέρονται, ιδανικά μαζί με τους γράφοντες και τις οποίες θεωρώ δώρο.

Υγ2. Welcome Τρώγων.

16 Μαι 2017

Το Survivor έχει κλέψει τις καρδιές του τηλεοπτικού κοινού με ασύλληπτα ποσοστά τηλεθέασης. Στις ημέρες που δεν προβάλλεται υπάρχουν άλλου τύπου εκπομπές που αναζητούν προσωπικότητες με καλές φωνές ή καλές χορευτικές κινήσεις. Ένα format δοκιμασμένο είναι το Master Chef. To επανέφερε στη συχνότητα του το Star channel μετά την πατάτα του Mega να μην πραγματοποιήσει τον τελικό του δεύτερου κύκλου. Να πω την αλήθεια, το προτιμώ από τα άλλα τηλεοπτικά shows. Ίσως γιατί ασχολούμαι αρκετά με το παρόν σάιτ. Ίσως πάλι γιατί το να τρέφεσαι είναι μια καθημερινή ανάγκη. Και εκεί που Παρασκευή βράδυ 5/5/2017 δεν υπήρχε όρεξη για έξοδο αλλά υπήρχε όρεξη για να παρακολουθήσω τους επίδοξους σεφ.... Σκάει πρόταση.

Πάμε Ρώσικο;Πως να τους αποτρέψω για να μην ξαναπάμε εκεί, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει;Ψάχνω κοντινές προτάσεις αλλά δυσκολεύομαι. Θυμόμουν τις καλές κριτικές του Δυόσμου αλλά και διάφορους φίλους που είχαν ενθουσιαστεί και σκέφτηκα να κάνω επίσκεψη για μια δεύτερη, καλύτερη γνωριμία.

Παρά την 5η θέση του στην κατάταξη, υπάρχουν πολλά "βαριά" ονόματα που δεν το έχουν επισκεφθεί, αν και γνωρίζω μερικούς που το επιθυμούν! Δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Aυτοαποκαλείται εδεσματοπωλείο. Ψάχνει πολύ τις πρώτες ύλες και στρέφεται εμφανέστατα προς τα ελληνικά προϊόντα. Έχει πολύ ενημερωμένη ιστοσελίδα και ότι αναγράφεται εκεί, θα το συναντήσετε και στο μαγαζί.

Αν λοιπόν ξεκινήσετε να το επισκεφθείτε να γνωρίζετε πως το παρκάρισμα είναι πραγματικό ΔΡΑΜΑ. Πυκνοκατοικημένη περιοχή με το Τζάνειο νοσοκομείο ακριβώς από πάνω του και τη μαρίνα Ζέας ακριβώς από κάτω. Αν παίζει η επιλογή για ταξί, προτιμήστε την. Ακριβώς από κάτω του βρίσκεται ένα μπαράκι, Κλάξον νομίζω πως λέγεται. Θα δείτε τον κατάλογο πριν την είσοδο, όπου θα αναγκαστείτε να ανεβείτε σκαλιά. Μόλις μπείτε θα δείτε έναν καθαρό και πολιτισμένο χώρο. Το νεοκλασικό χρονολογείται από το 1920 και είναι διατηρημένο πολύ καλά. Πέτρα στους τοίχους, απαλά χρώματα σε λευκό φόντο και ξύλινο πάτωμα. Εδώ θα αναφέρω πως ελαφρώς τρίζει σε κάθε βηματισμό, όμως δεν κινδυνεύετε από δυσάρεστες συνέπειες!

Η εξυπηρέτηση από ένα μόνον παλικάρι ήταν πολύ καλή αλλά.... αργή. Ένα άτομο χρειαζόταν ακόμη για να μην τρέχει σαν τον Βέγγο. Γνώστης του μενού και με εύστοχες προτάσεις. Μάλιστα τεράστια εντύπωση μου έκανε που θυμόταν την πρώτη μου επίσκεψη με άλλη συνοδεία πριν 1.5 χρόνο και μάλιστα θυμόταν και που καθίσαμε. Από κει και πέρα όλα καλά, άριστα στο παλικάρι αλλά συνολικά βάζω 3/4 αν και μάλλον αναγνώρισαν την αργοπορία τους και μας κέρασαν τα γλυκά.

Θα παρατηρήσετε στον κατάλογο πως αναφέρονται με bold αρκετά προϊόντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ο σεφ προσπαθεί να τα "παντρέψει" και νομίζω πως κάνει μια αξιέπαινη προσπάθεια. Εμείς επιλέξαμε:

- Ταμπουλέ με καλαμποκίσιο Κορκοτό Έδεσσας, φουρνιστή τομάτα και μυρωδικά στα 3 ευρώ. Δροσερό, εύγευστο πιάτο σε τιμή προκλητική. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου στα 5 ευρώ. Λίγο παραπάνω ψήσιμο θα το ήθελα γιατί το βρήκα χλιαρό και όχι λαχταριστό.

- Λαδόψωμο στη σχάρα με Αρσενικό Νάξου (τυρί), σουτζούκι Μιράν και ψητή τομάτα στα 5 ευρώ. Πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και ζητήθηκε και δεύτερη φορά. Συνοδευόταν από μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς, πραγματικά καυτερής! Φανταστείτε μια πιτούλα σε στυλ σάντουιτς με αρκετά αλμυρό τυρί και ζουμερό σουτζούκι λόγω της τομάτας.

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και στικς πατάτας στα 7 ευρώ. Ποιοτική πρώτη ύλη που μάλλον θα συνδυαζόταν καλύτερα με κάνα αβγουλάκι.

- Συκώτι σχάρας από Μοσχίδες Νάξου στα 6.5 ευρώ, συνοδεία από στικς πατάτας. Και πάλι ποιοτική πρώτη ύλη, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα που μας έκοψε μαεστρικά μπροστά μας ο σερβιτόρος α λα Base Grill!!!

- Mπύρα Βεργίνα weiss που μου ήρθε δυστυχώς χλιαρή στα 4 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια Ionian Lager στα 4.2 ευρώ τα 400 ml επί 2 φορές.
- Ούζο χύμα 3 ευρώ τα 100 ml

* Κέρασμα εκμέκ παγωτό στα 5 ευρώ. Παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Ικανοποιητικό γλυκό χωρίς να λιγώνει.

- Τάρτα σοκολάτας στα 6.5 ευρώ. Βάση από μπισκότο με χαρουπόμελο, καραμέλα βουτύρου, αλατισμένο φυστίκι και cremeux σοκολάτας valrhona. Eξαιρετικό γλυκό με υπέροχη βάση και ποιοτικότατη σοκολάτα. Περιττό να πω πως το εξαφάνισα. Έχω την εντύπωση πως αν το έτρωγα και 100% φρέσκο θα είχα ξετρελαθεί ακόμη περισσότερο! Όχι δηλαδή πως και τώρα δεν συνέβη.

Σύνολο στα 48 ευρώ περίπου με κερασμένα τα γλυκά.

Νομίζω πως ο Δυόσμος σαν συνολικό πακέτο άξια βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του σάιτ. Ποιοτικό και προσεγμένο μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη. Ένα κλικ του λείπει για να απογειωθεί και λίγη περισσότερη προσοχή στους χρόνους. Δικαιολογώ εν μέρει όμως πως ότι φτιάχνουν, το φτιάχνουν εκείνη την ώρα.

Τώρα που καλοκαιριάζει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για επίσκεψη στην ταράτσα. Πάρτε το ταίρι σας ή μια πολύ καλή παρέα και δοκιμάστε γεύσεις με αγάπη και προσοχή. Πρόκειται για χαλαρωτικό μέρος σε απόσταση βολής από τη θάλασσα!

Όπως είχα γράψει και στην πρώτη μου κριτική... Σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πεταμένα λεφτά...

Υ. Γ Επιστροφές βλέπω! Μετά τον Piperman, εμφανίστηκαν οι αγαπητοί Thankful, villa και PRitanis!!! Aναμένουμε και άλλους που είχαμε χάσει τα ίχνη τους για καιρό!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

04 Νοε 2017

Πότισε δυόσμο το φαΐ
Για να του δώσεις γεύση
Συνόδευσε με Pepsi
Ώστε ο τρελός να λολαθεί

Κι άμα του Παύλου* η κυρά
Σε κάνει να φουσκώσεις
Τη ζώνη ας χαλαρώσεις
Να μη σε κράξει η πεθερά

*(Πως να λέγεται άραγε η γυναίκα του, ρώσικης καταγωγής, Παύλου?)

Ξέρω, δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό για πολλούς. Ίσως ούτε ποιητικό για άλλους. Όμως, μάλλον, κάτι τέτοιο θα έγραφε ένας εκ των συνδαιτυμόνων μου στον Δυόσμο, από άποψη περιεχομένου, αλλά και από άποψη ομοιοκαταληξίας. Βέβαια, μια αόρατη δύναμη ίσως τον εμπόδιζε να το δημοσιεύσει, όμως γι' αυτό είμαστε εδώ εμείς!

Για να επανορθώσω για το έντονο off topic παραπάνω, πάμε συγκεκριμένα και αναλυτικά:

Η επίσκεψή μας στον υψηλότατα βαθμολογημένο Δυόσμο έγινε τον πρώτο μήνα του φθινοπώρου. Η παρέα είχε ικανό μέγεθος (9 άτομα) και εξαιρετική ποιότητα (οκ, άσχετο και αυτό) και έτσι δόθηκε η ευκαιρία δοκιμής μεγάλου εύρους του μενού.

Ο Δυόσμος στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό, που πιο εύκολα θα θύμιζε κτίριο του κέντρου, παρά του σημερινού Πειραιά. Ο χώρος είναι εντυπωσιακά προσεγμένος και καθαρός. Χωρίζεται στα δύο: το καλοκαίρι θα καθίσετε στην ταράτσα, ενώ τους κρύους μήνες στο κυρίως εστιατόριο που στεγάζεται στον πρώτο όροφο του νεοκλασικού.

Ο χώρος γενικά είναι "γλυκούλης", ντυμένος με ελαφριά χρώματα. Εντύπωση προκάλεσε η παρουσία τουλάχιστον 6 μικρών ανεμιστήρων στην ταράτσα που καθίσαμε, γεγονός που δείχνει σεβασμό και ενδιαφέρον για τον πελάτη. Μουσική ελληνική, σε όχι ιδιαίτερα ενοχλητική ένταση.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιήθηκε από δύο έμπειρες (τουλάχιστον έτσι έμοιαζαν) κοπέλες, αλλά και από έναν εκ των ιδιοκτητών του μεζεδοπωλείου. Ήταν σβέλτη και ξύπνια. Με ενδιαφέρον για το τι έχει να πει ο πελάτης. Κάτι που δεν μπορεί παρά να εκτιμηθεί. Δεν συνέβη κάτι που να μας ενόχλησε, ωστόσο επειδή είμαι στρίντζος θα της βάλω 3,5/4. Άλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Το μενού του Δυόσμου ακολουθεί το μοτίβο της εποχής: έμφαση στα πιάτα για τη μέση (χαρακτηριστικό ότι υπάρχουν 18 ορεκτικά, ενώ οι σαλάτες, τα ζυμαρικά και τα κυρίως είναι όλα μαζί 10), πειραματική διάθεση και εμπιστοσύνη στους εγχώριους μικροπαραγωγούς. Η τιμολόγηση των πιάτων είναι από καλή έως πολύ καλή.

Το γεύμα μας ξεκίνησε με νεράκι σε κανάτα και ένα περιποιημένο ψωμάκι (δεν υπήρξε κάποιο ντιπ στην περίπτωσή μας) μετριοσυμπαθητικής γεύσης (0,8€ το άτομο). Όχι κάτι ιδιαίτερο. Να λίγος χώρος για βελτίωση.

Τα πιάτα τοποθετήθηκαν στη μέση και ήταν τα εξής:

- Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα (3€). Συμπαθητική στη γεύση, ιδιαίτερα τίμια στην ποσότητα. Αποτέλεσε ένα καλό ντιπ για το ψωμάκι μας, ως εκεί (2,5/4).

- Παράδοξος ντάκος (6€). Με καύκαλο χαρουπιού, μαριναρισμένο κολοκύθι, τομάτα, ξινοτύρι Νάξου με μαύρο σουσάμι και δυόσμο. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη η παρουσίαση του ντάκου με το παξιμάδι σπασμένο και αναμεμιγμένο με τα υπόλοιπα συστατικά της σαλάτας. Το τυρί αρκετά εύγευστο. Του έλειψε λίγη παραπάνω ένταση (3/4).

- Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκου (5,5€). Κλασική, πλέον, συνταγή, σε τίμια μερίδα και σούπερ εκτέλεση. Το ψήσιμο του τυριού ήταν εξαιρετικό και η γεύση της μαρμελάδας ταμάμ (4/4).

- Τηγανιά μανιταριών με κασέρι Ξάνθης και λάδι τρούφας (5,5€). Ότι έχει τρούφα συνήθως είναι εγγυημένο ότι θα έχει χαρισματική γεύση. Έτσι, και εδώ, η τρούφα έκανε το θαύμα της. Η σάλτσα που έλουζε την τηγανιά ήταν αρκετά πηχτή και χρησίμευσε για να καταναλωθεί όσο ψωμί βρέθηκε στα χέρια μου σε χρόνο dt (3,5/4).

- Θρακιώτικο κους κους με άρωμα από γεμιστά και Νιβατό Βερδικούσας (4€). Ένα πιάτο που εντυπωσίασε πολύ κόσμο. Το κους κους ήταν ιδιαίτερα εύγευστο, σε μια συνταγή που είχε έναν αρκετά κλασικό και πατροπαράδοτο χαρακτήρα. Προσωπικά δεν τρελάθηκα, αλλά δεν ήταν και άσχημο (3/4).

- Κομματάκια από κοτόπουλο με καπνιστό τυρί Μετσόβου μέσα σε φωλιά καταϊφιού (6,5€). Αυτό δεν μου άρεσε, ενώ ικανοποίησε αρκετούς άλλους ουρανίσκους από ότι πήρε το αυτί μου. Ο συνδυασμός τυριού και κοτόπουλου μου θύμισε τον κλασικό συνδυασμό κοτόπουλου με κρέμα γάλακτος, με μια αίσθηση καπνιστού, μια γεύση που δεν μου ταιριάζει (2/4).

- Καβουρμάς Σερρών με αυγό, ψημένος στο φούρνο (7€). Τυπική καβουρμογεύση, με ωραία ένταση, σε μερίδα που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη. Της λείπει λίγη περισσότερη πρωτοτυπία, καθώς, πλέον, μιλάμε για κλασική συνταγή (2,5/4).

- Κεφτεδάκια από λουκάνικο Σερρών ψημένα στη σχάρα (6€). Ήρθαν καμία δεκαριά κεφτεδάκια μπουκίτσες σε στρογγυλό πιάτο, σε σχήμα κύκλου, στο κέντρο του οποίου υπήρχε ένα ελαφρύ γλυκοκαυτερό ντιπ. Γενικά, θεωρώ τα κεφτεδάκια μια απόλυτα βαρετή γεύση. Το λουκάνικο όμως απογείωνε τα συγκεκριμένα κεφτεδάκια και τα καθιστά ένα must πιάτο του Δυόσμου, καθώς ξεχωρίζουν αρκετά από τα συνηθισμένα κρεατομπαλάκια. Δοκιμάστε τα (3,5/4).

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος Στρεμμένου (7,5€). Αρκετά καλή εκδοχή μιας συνταγής που προσφέρεται στην τέλεια μορφή της σε γνωστό πολίτικο εστιατόριο. Γεύση ισορροπημένη, που θα μπορούσε να είναι και λίγο πιο έντονη (3/4).

- Τριλογία από λουκάνικα σχάρας (7€). Τα δύο λουκάνικα ήταν αρκετά τυπικά. Όμως το τρίτο, το πολίτικο κεμπάπ, ήταν απίθανο. Πραγματικά ξεχωριστή γεύση. Σε επόμενη επίσκεψη θα ζητούσα μια... μονολογία, μόνο με το συγκεκριμένο λουκάνικο x3 φορές στο πιάτο (4/4 για το συγκεκριμένο λουκάνικο, 3/4 για όλο το πιάτο).

Ήπιαμε διαφόρων ειδών ποτά. Από κρασί δοκιμάσαμε το ημίγλυκό τους, στα 9,8€ το λίτρο. Γενικά η τιμολόγηση στα ποτά είναι αρκετά συμπαθής, όπως και στα φαγητά άλλωστε.

Στο τέλος δοκιμάσαμε και δεύτερη τριλογία. Αυτή των γλυκών τους:

- Εκμέκ παγωτό με σιρόπι κανέλας, φιστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο (5€). Εντυπωσιακά τίμιο γλυκό. Κλασική συνταγή σε λαχταριστά γευστικό αποτέλεσμα και καλή τιμή. Το έκανα ανάρπαστο (4/4).

- Τσιζκέικ με ξινό Ίου, μπανάνα, μπισκότο αμυγδάλου και φυστικοβούτυρο (6€). Πολύ νόστιμη γεύση και ιδιαίτερος συνδυασμός συστατικών. Θα ήθελε λίγο μεγαλύτερη μερίδα για τα λεφτά του (3,5/4).

- Ice ice burger με παγωτό βανίλια, σοκολάτα και καραμέλα από ουίσκι και μέλι (7€). Χάρμα οφθαλμών. Με καλή, μα όχι εντυπωσιακή, γεύση. Με πόνο πορτοφολιού (3/4).

Στο τέλος τέλος κατέφθασε κέρασμα παγωμένου σφηνακίου λεμονιού με δυόσμο. Δροσιστικότατο και γευστικότατο!

Μπικικίνι time: επιλέγοντας πιάτα για έναν μέτριο ως καλό κορεσμό, το κόστος για ότι φάτε μάλλον θα κυμανθεί στα 11-16€, σύμφωνα με την παρούσα τιμολόγηση των πιάτων του μεζεδοπωλείου. Μαζί με το ποτό, γύρω στα 13-20€. Στην περίπτωσή μας, όσα καταναλώσαμε (κάποια πιάτα ήρθαν εις διπλούν), μαζί με όσα ήπιαμε, μας οδήγησαν σε αρκετά καλό κορεσμό και μια νύχτα μεγάλης διάρκειας και το κόστος τους ήταν γύρω στα 17€ το άτομο.

Με βάση όλα τα παραπάνω, η αντικειμενική βαθμολόγηση των βασικών κατηγοριών θα ήταν:

Γεύση: 3,5/4
Εξυπηρέτηση: 3,5/4
Χώρος: 3/4
Vfm: 3,5/4

Όπως έχω κάνει και αλλού, στρογγυλοποιώ τη μισή μονάδα που περισσεύει προς τα κάτω και επιφυλάσσομαι στο μέλλον για μια έξτρα μονάδα αν τα standards διατηρηθούν το ίδιο υψηλά.

Εν κατακλείδι, κλείνω όπως άνοιξα:

Ο Δυόσμος έχει γκουρμεδιές
Κρατάει και παραδόσεις
Έχει προσβάσιμες τιμές
Δεν θα τον μετανιώσεις

Έχει γατόνι αφεντικό
Να ξες, θα σε προσέξει
Έχει και χώρο τρυφερό
Εύκολα θα σε θέλξει

Κι αν εκεί πέρα μεταβείς
Στο λέω, δεν θα χάσεις
Καλά θα φας, καλά θα πιεις
Κι’ όμορφα θα περάσεις

Μα... δυοσμο? Χαθηκε ενα δεντρολιβανο, ενας βασιλικος, ενα θυμαρακι του θεου? Δυοσμος σωνει και ντε, που οι γευστικοι μου καλυκες τον θεωρουν αποδεκτο μονο στα κεφτεδακια και τις trident? Aντε, επειδη ειμαι Large, και στους στιχους των παραδοσιακων δημοτικων τραγουδιων της Θεσσαλιας, που τον εχουνε ψωμοτυρι. Δε φταιω εγω κυριε προεδρε, ο δυοσμος μπηκε στο φαι μου απροσκλητος. Δεν ηθελα να εγκληματισω, αναγκαστηκα να τον σκοτωσω.

Αν δεν εγινε ηδη κατανοητο, αντιπαθω το δημοφιλες μυριστικο, οπως η Παπαρρηγα την αποτριχωση. Και αυτο γιατι η πρασινη μαστιγα ειναι το ακριβως αντιθετο απο τη σοκολατα: εχει την ικανοτητα να χαλαει ενα πεντανοστιμο φαγητο, σε ο, τι ποσοτητα και αν προστεθει. Μεχρι που, μεσα σε μια νυχτα, με καταφερε ενας Δυοσμος να τον συμπαθησω τοσο, που να σκεφτομαι ευχαριστα το δυοσματο φαγητο του. Αυτο ειναι μεγαλο βημα για καποια που δεν μπορει το αρωμα του ουτε στην οδοντοκρεμα της.

Παρασκευή βραδυ και δυο ατομα σε ενα παπι που αποδειχθηκε σκυλι, φτανουν εξω απο το μαγαζι στην θαμμενη απο τα παρκαρισμενα Φρεαττυδα, και ευχαριστουν το διτροχο τους που χωραει να παρκαρει και σε κουτι παπουτσιων, πριν παρουν το δρομο που τους πρεπει, τον ανηφορο. Διοτι ο Δυοσμος προνοει για τις θερμιδες που θα παρεις απο πριν και αθλει τον υποψηφιο κοιλιοδουλο με τοσα σκαλια που θα εκαναν το Παλαμιδι να κοκκινισει απο ντροπη.

O χωρος εχει περιγραφει τοσες φορες και τοσο αναλυτικα, που καθε δικη μου προσθηκη επι του θεματος θα ηταν πιο ματαιη απο ψαροτουφεκο σε πισινα. Θα πω απλως οτι ειναι οντως χαλαρωτικος και ομορφος ο εσωτερικος, που μου θυμισε εντονα το σπιτι των Playmobil, ενω η πολυπαινεμενη ταρατσα ειναι, οποία εκπληξις, μια ταρατσα. Δεν ξερω τι εντυπωσιασε τους αλλους χρηστες με δαυτην, αντιθετα με τους κατω οροφους που ειναι μια ομορφια, αυτη ειναι πιο γυμνη απο τηλεπαρουσιαστρια πρωιναδικου. Καθαρη και μαζεμενη, ομως.

Αλλος ενας τομεας που εχει υπεραναλυθει, πιο πολυ απο τα μυκονιατικα μακροβουτια της Μενεγακη, ειναι η εξυπηρετηση. Εδω θα ταυτιστω με το πληθος και θα δωσω ψηφο εμπιστοσυνης σε ολα τα παιδια του σερβις που εκτελουσαν αριστα τα καθηκοντα τους. Ηταν μια καλη εμφανιση, υπηρξε εναλλαγη πιατων με συστημα, παιξανε καλα, τους αξιζε η νικη. Κοινως, δε μας ελειψε τιποτα, εφερναν και επαιρναν τα πιατα αμεσα, ποτιζαν ασταματητα τους μπεκρηδες της παρεας μας, γενικως, παραπονα δεν εχω.

Αντιθετα, και συμβουλες για τις πιθανες μας επιλογες μεζεδων ειχαμε, και τα κερασματα δεν τα λυπηθηκαν. Αν εξαιρεσεις τη μαχαιρια στην καρδια που μου εριξε ασπλαχνα η σερβιτορα οταν μου ανακοινωσε οτι το μονο πιατο που ειχα βλεφαριασει επιμονως – λεγε με συκωτι- ηταν πιο απων απο τον Ελβις στο κτιριο, ολα πηγαν ρολόι. Αυτο εχει διπλη σημασια αν συνυπολογισουμε οτι το μαγαζι ηταν σαν sold out συναυλια.

Στα του φαγητου, οφειλω να αναφερω το οξυμωρον του πραγματος: 9 ατομα τραπεζι, ενα κυριως δεν πηραμε. Σα να μη την ειδαμε καν την κατηγορια, ξετιναξαμε μονο μεζεδες και ορεκτικα. Καλα, “μονο” δε το λες, η παραγγελια μας εκανε παλι τη λιστα του Σιντλερ να φανταζει καταλογος σουπερ μαρκετ εργενη.

Ντακος παραδοξος (6€), με κυβακια μαρινατο κολοκυθακι, ντοματα, ξινοτυρι ναξου και το τιμωμενο μυρωδικο πανω σε καυκαλο χαρουπιου. Μπολικο κον κασε λαχανικων, ωραια μουλιασμενο το παξιμαδι, αρτια παρουσιαση. Αλλα... Αλλα δε μπορω να πω οτι θα τον προτιμουσα συγκριτικα με την κλασσικη, παντα επικαιρη εκδοχη του. Ε, τωρα, μεταξυ μας, ποση γευση να δωσει ενα κολοκυθι, εστω και μαριναρισμενο?

Καπνιστη μελιντζανοσαλατα (2 x 3€) μηπως καταφερουμε να φαει τιποτα η vegetarian της παρεας, η οποια αδυνατω να καταλαβω πως παρεσφρυσε στις γραμμες μας, μιας παρεας που ο, τι πιο κοντα εχει σε χορτοφαγια ειναι το χοιρινο πρασοσελινο. Καλη ηταν και δροσερη πολυ, μα καπνισμα δεν αισθανθηκα. Καλα, δεν εχασε και η Βενετια βελονι, απλα λεω. Παντως και τη χορτοφαγο, δε την ειδα να συνταρασσεται, εξου και εφαγε μολις 3 πηρουνιες. Τι να πεις, περιμενεις να βγει φαγανη καποια που στερειται τα παϊδακια και το μπεικον απο επιλογη?

Θρακιωτικο κους κους με γευση γεμιστων και νιβατο (2 x 4€) Αν σας αρεσουν τα γεμιστα, βρηκατε τη Μεκκα σας. Αν δε σας αρεσουν, τι στο καλο κανετε και με διαβαζετε, καταπτυστοι ανθρωποι? Ηταν απιθανα αρωματικο και νοστιμοτατο, με τα ζουμια του, τα μυρωδικα του, το δεσιμο του. Αριστο.

Τηγανια μανιταριων με λαδι τρουφας και κασερι (2 x 5,5€). Αυτο το πιατο με μπερδεψε. Ενω περιλαμβανει πολλα υπεραγαπημενα μου στοιχεια, βλεπε μανιταρια σε μεγαλα κομματια, μια κρεματη σαλτσα τυφλα να εχει η καρμποναρα και λαδι τρουφας, δε το ερωτευτηκα οσο περιμενα. Μη βγουν εσφαλμενα συμπερασματα. Ηταν παρα παρα πολυ νοστιμο. Μα φταιει που ειχα διαβασει τοσα μαλλον, δεν με τρελανε οσο θα ηθελα.

Μαστελλο με μαρμελαδα συκο (2 x 5.5€) Ο συνδυασμος τυρι και μαρμελαδα ειναι παντα και για παντα αχτυπητος και δεν αποτυγχανει ποτε. Ετσι και εδω.

Μπουκιες κοτοπουλο με καπνιστο τυρι μεσα σε φωλια απο κανταιφι. (2 x 6.5€) Η γεμιση ειναι τρυφερη και υπεροχη, καλοδουλεμενη. Αλλα... Αλλα πας και μου την θρονιαζεις σε ενα αγευστο, ξερο καταιφι. Γιατι? Της αξιζει θρονος, οχι πλαστικη πανηγυριωτικη καρεκλα. Καντε αυτη την φονικη γεμιση ταρτακι, και θα αναστηθουν τα πεθαμενα μας.

Κεφτεδακια απο λουκανικο Σερρων, ψημενα στη σχαρα. (6€) Παιρνεις τον κεφτε, τον βουτας σε μια γλυκοπικαντικη σαλτσα τσιλι και τον ξεχνας αφου τον φας και σε ευαρεστησει. Ειναι καλος, αλλα εχω φαει δεκαδες καλυτερους.

Τριλογια λουκανικων (2 x 7€) εξαιρετικης ποιοτητας, που προσωπικα δεν θα προτιμουσα γιατι μου φαινονται στεγνα και γω προτιμω τα λιπαρα, θερμιδικα βρωμικα. Θα μου πεις, καλα σου φερνουν το μπον φιλε και ζητας πανσετα? Ε ναι! Το γουστο ειναι προσωπικη υποθεση, και το δικο μου τεινει να εκτιμα περισσοτερο την Αμερικανικη απο την Βορειοευρωπαικη κουζινα.

Φουρνιστος καβουρμας με αυγο (7€) Μαδημενος καβουρμας ανακατος με χτυπημενο αυγο, σε μια καλη ποιοτητας, ευγευστη μαζα. Αλλα... Αλλα εχω μονογαμικη σχεση με την κλασσικη εκδοχη του καβουρμα με το αυγο ματι, με τις γευσεις να ειναι ευδιακριτες, και δεν ξενοκοιταω αλλους, προστυχους, ημιγυμνους καβουρμαδες.

Στικς πατατας με αυγα ματια και σαλαμι αερος (2 x 7.5€) Το πιατο “να τρωει η μανα και του παιδιου να μη δινει”. Τι φανταστικη εκδοχη ηταν αυτη, τι μεγεθος πελωριο, τι νοστιμια! Και σα να μην εφτανε που ειχε μισο κιλο πατατα, τραγανη και ψιλη, ειχε και 2 ζευγαρια ματια να με κοιτανε λαγνα, πριν η σερβιτορα τα τυφλωσει μπροστα μας και τα ανακατεψει σε ενα λαχταριστο συνονθυλεμα.

Εσκεμμενα δεν αναφερομαι στις προελευσεις των συστατικων, διοτι ακολουθει η πιο ριψοκινδυνη δηλωση του πλανητη μετα το “Μαζι τα φαγαμε”: δε με αφορουν. Εχω αρχισει να μπουκωνω απο αυτη τη μοδα, που θεωρω και λιγο υπερεκτιμημενη. Σας ευχαριστουμε που δε μας σερβιρετε λουκανικα του Lidl, αλλα θεωρω και αυτονοητο οτι οταν ερχομαι σε ενα τιμιο, ποιοτικο μαγαζι, θα με σεβαστουν αρκετα ωστε να μη με ταϊσουν απο τον κουβα του Μακρο. Σαφως δε το κανουν ολοι, αλλα πλεον ολο και περισσοτεροι κανουν στροφη στην ελληνικη, καθαροτερη πρωτη υλη παρα το αυξημενο κοστος της, γιατι ο κοσμος αποκτα σταδιακα διατροφικη συνειδηση.

Τα γλυκα που ακολουθησαν διακρινονται για την πρωτοτυπια και την πλουσια ποσοτητα τους, αλλα, εδω που τα λεμε, δεν πιαναν μια μπροστα στην παβλοβα-επος που μας κερασε η σαν εορταζουσα απο καιρο. Συγνωμη, Δυοσμε, αλλα εδω κατεβασαμε Μεσσι στο γηπεδο.

Ice Ice burger (7€) Eνα θεριο ολακερο, με σιροπιασμενα ντονατ αντι για ψωμακι, παγωτο και καραμελα για γεμιση, μοιραστειτε το γιατι ειναι σα διασταυρωση μεζονετας με την Εβγα. Νοστιμο αλλα λιγουλακι βαρυ. Πως να μην ειναι, παιζει να ζυγιζει 700 γραμμαρια.

Εκμεκ (5€) με παγωτο καιμακι, σιροπι κανελας και σαλτσα βυσσινο. Αυτο μαλιστα, κουμπωνει στις γευσεις μου αψογα. Βαρυ, δεν αντιλεγω, αλλα το ειδος του βαρους που ειμαι προθυμη να σηκωσω.

Τσιζκεικ καραμελα (6€) με φιστικι αραπικο, για οσους προτιμουν τα αλμυρα απ τα γλυκα. Εγω της καραμελας πολυ δεν ειμαι, οποτε αυτη δεν ηταν μια επιλογη που θα εκανα μελλοντικα, αλλα αυτο ειναι θεμα προτιμησεων.

Περασα καλα? Καλα τωρα μη ρωταμε τα αυτονοητα. Το τραπεζι αυτο παντρευε παλιους αγαπημενους φιλους, που και να λυσσαξουν, φυλλο πορειας απο μενα δεν παιρνουν, νεο αιμα που καλως ηρθε και μας αναστατωσε δημιουργικα και τον συντροφο μου, που τρωει λιγοτερο απο σπουργιτι με δυσπεψια αλλα ειναι περιχαρης που ερχεται σε επαφη με τοσους ευφυεις ανθρωπους – εστω και καλοφαγαδες. Το κλιμα ηταν αναλαφρο, το φαγητο καλο, το ποτο τρομακτικα πολυ, η βραδια γλυκεια, και το αρμα μας παρκαρισμενο απο κατω, να μας περιμενει πιστο ακριβως μπροστα στην εισοδο.

Συνολικος χρηματικος απολογισμος: Φρονω οτι η τιμολογηση στα ορεκτικα ειναι ανταγωνιστικοτατη και μπραβο τους, γιατι συνηθως τα ψιλολογια στην αρχη τσιμπανε παραλογα πολυ, ενω στα κυριως και τα γλυκα, την επιδεχονται μια μειωσουλα οι τιμες, χωρις και παλι να ξεφευγουν καπου. Εμεις με την γαλαντωμα, επι 40 μερες -λες και ειναι η νηστεια του Πασχα- εορταζουσα να κερνα το Βοσπορο που καταναλωθηκε και τα γλυκα κερασμενα, λογω μεγαλης παρεας περασε γυρω στο 10ρικο το ατομο. Για ενα ζευγαρι, νομιζω 30-35 ευρω αρκουν για να φανε καλα και να πιουν και λιγο.

Θα ξαναπαω?
Πολυ ευχαριστα, χωρις ωστοσο να τσουρουφλιζομαι απο ανυπομονησια. Ε, καλα, μενω και στην ακρη του θεου, πως το παιρνεις αποφασιση να κοψεις ολη την Αττικη παπάτα, εστω και για ενα καλο μυρωδικο?

18 Σεπ 2017

Στο εδεσματοπωλείο "Δυόσμος" βρέθηκα πρόσφατα, Παρασκευή βράδυ, μετά από πρόσκληση αγαπητής φίλης με ask4foodική (επιτρέψτε μου το νεολογισμό) παρέα. Πολλά άτομα στο τραπέζι, καλή διάθεση μετά από διακοπές, ευχάριστη ατμόσφαιρα!

Ο "Δυόσμος" βρίσκεται στο κέντρο του Πειραιά και στεγάζεται στον όροφο και στην ταράτσα ενός νεοκλασικού κτηρίου που παλιότερα στέγαζε μια από τις πρώτες κρεπερί του Πειραιά, με το όνομα Pierrot. Ο χώρος είναι όμορφος, απλά και λιτά διακοσμημένος, τόσο στον όροφο, εσωτερικά, όσο και στην ταράτσα, εξωτερικά. Άνετα τραπεζοκαθίσματα, βολική διάταξη, μόνο μειονέκτημα ότι στην ταράτσα κάνει λίγη ζέστη, παρά τη λειτουργία μεγάλων ανεμιστήρων που δημιουργούν ρεύμα αέρα.

Ειδική μνεία για την άριστη εξυπηρέτηση: Ο εκ των ιδιοκτητών Στέλιος και οι δύο ευγενέστατες κυρίες που μας σέρβιραν είχαν την προθυμία και την υπομονή να απαντήσουν σε απορίες μας για το μενού και τη σπιρτάδα, ώστε καμιά παραγγελία να μην αργήσει, κι ας ήταν γεμάτο το εδεσματοπωλείο. Και το σημαντικότερο: Όλα αυτά με το χαμόγελο και με καλή διάθεση. Τους αξίζει απλά ένα μεγάλο μπράβο!

Στο μενού τώρα: Όπως πολλοί αγαπητοί και κορυφαίοι χρήστες (VAGELIS, PONTIKI, jim, TOMIE, Ucook) του ask4food έχουν ήδη γράψει, το μαγαζί "ψάχνεται" ως προς τις πρώτες ύλες: Επιλεγμένα υλικά υψηλής ποιότητας από σπουδαίους Έλληνες παραγωγούς, γευστικοί συνδυασμοί που σε προκαλούν να τους δοκιμάσεις. (Μόνο παράπονο προς τους ιδιοκτήτες του "Δυόσμου": Στο σάιτ σας βρε παιδιά ανεβάστε το φετινό μενού, έχετε ακόμα το περσινό... )

Όπως προανέφερα, πολλά άτομα στο τραπέζι, κινηθήκαμε στη λογική των μεζέδων και του "όλα στη μέση". Είχα λοιπόν την ευκαιρία να δοκιμάσω πολλά και νόστιμα καλούδια:

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου: Απλά υπέροχος γευστικός συνδυασμός, εξαφανίστηκε από το πιάτο, ώσπου να πεις "κύμινο".

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος: Γεύση δυναμίτης! Πολύ πετυχημένο πιάτο για απαιτητικούς ουρανίσκους, τιμήθηκε δεόντως!

- Θρακιώτικο κους κους με άρωμα γεμιστών και ξινό τυρί Νιβατό: Κι αυτό το πιάτο μας εντυπωσίασε, άρεσε πολύ ο συνδυασμός της οξύτητας του τυριού με το κους κους και τα αρωματικά.

- Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας, κρέμα γάλακτος και κασέρι Ξάνθης. Τέλεια η γεύση τους, δεν έχω λόγια να περιγράψω τα αρώματα που ανέδιδαν τα μανιτάρια!

- Παράδοξο ντάκο: Δηλαδή παξιμάδι από χαρούπι, παντζάρι, φουντούκια, γαλένι Κρήτης και δυόσμο. Δροσερή και νόστιμη σαλάτα, παραλλαγή του γνωστού ντάκου.

- Μπουκιές από κοτόπουλο με μετσοβόνε σε φύλλο καταΐφι. Νόστιμο πιάτο κι αυτό, το μετσοβόνε προσέδιδε γευστική ένταση στο κοτόπουλο.

- Πιάτο με τρία διαφορετικά λουκάνικα: Νόστιμα, αν και αρκετά πικάντικα για τα γούστα μου.

Φυσικά, στην αρχή μας έφεραν μπόλικο χωριάτικο ψωμάκι και ανανέωσαν άπειρες φορές το παγωμένο νερό βρύσης σε μπουκάλι. Από την παρέα, άλλοι ήπιαμε ημίγλυκο κρασί, άλλοι μπύρα κι άλλοι ρακί, σε όλους όμως, άφησαν καλή αίσθηση τα ποτά μας.

Είμαι σίγουρος ότι στο τραπέζι ήρθαν κι άλλοι εκλεκτοί μεζέδες, όμως είτε δεν τους θυμάμαι είτε δεν δοκίμασα, έχοντας δοκιμάσει τόσα πολλά νόστιμα πιάτα...

Και ας περάσουμε στα γλυκά:

- Εκμέκ παγωτό: Σιροπιαστή βάση εκμέκ, νόστιμο παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Αρκετά λιγωτικό, αλλά καλό στη γεύση.

- Τσιζκέικ με αλατισμένη καραμέλα: Ενδιαφέρουσα γεύση που "έπαιζε" με το γλυκό και το αλμυρό.

- Ice Ice Burger: Πρωτότυπο στην όψη γλυκό, Καραμελωμένα ντόνατς πάνω-κάτω παίζουν το ρόλο του ψωμιού, παγωτό σοκολάτα στο ρόλο του μπέργκερ, παγωτό βανίλια αντί για μαγιονέζα, σως φράουλα αντί για κέτσαπ, ένας ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός, πάντως πιο πολύ ενθουσίασε την όραση, παρά τη γεύση μου.

Όταν ήρθε ο λογαριασμός, προσφέρθηκε ως κέρασμα συμπαθητικό λικέρ με γεύση δυόσμου. Και δεν ήταν το μόνο κέρασμα: Κάποιοι από τους μεζέδες και τα γλυκά ήταν κέρασμα του καταστήματος, με αποτέλεσμα το τελικό κόστος να είναι κάτω από 15 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money!

Εν κατακλείδι, ο "Δυόσμος" μου άφησε άριστες εντυπώσεις! Προσεγμένοι ελληνικοί ποιοτικοί μεζέδες, άριστη εξυπηρέτηση με ανυπόκριτη ευγένεια από ιδιοκτήτη και εργαζομένους, όμορφος χώρος, πολύ καλές τιμές: Αυτά συνιστούν το τετράπτυχο της επιτυχίας του! Αγαπητές και αγαπητοί αναγνώστες του ask4food σας προτείνω ανεπιφύλακτα να επισκεφτείτε το εδεσματοπωλείο αυτό και να βγάλετε τα δικά σας -εκτιμώ θετικά- συμπεράσματα!

26 Ιούλ 2017

Ημέρες Ιουλίου ακόμη ζεστές, όταν πέφτει η πρόταση για τον Δυόσμο σαν καλοκαιρινή δροσερή βροχούλα σε καύσωνα. Ένα ακόμη μεζεδοπωλείο στη λίστα των επιθυμιών μου εδώ και καιρό, και ήρθε η νεράιδα με το ραβδάκι της να κάνει και πάλι το θαύμα της.

Βράδυ Σαββάτου 8/7, ραντεβού με το αγαπημένο παρεάκι σε συγκεκριμένο σημείο, για να κατηφορήσουμε με ένα αμάξι προς Πειραιά.
Και είχα κατά νου να απομνημονεύσω κι εγώ η βόρεια κάπως τη διαδρομή, αλλά φευ, η κουβέντα μέσα στο αμάξι, έξω από το αμάξι, μέσα στο μαγαζί, έξω από το μαγαζί, πριν φάμε, αφότου φάγαμε και πάει λέγοντας, δεν με άφησε να βάλω σημάδια, και δε θυμάμαι παρά μόνο τη χαρά της αυτοκινητάδας και των όσων είπαμε, ήπιαμε, χαρήκαμε, απολαύσαμε... έτσι που ο Δυόσμος βρήκε, ήδη από την παρθενική μου κιόλας επίσκεψη σε αυτόν, την επάξια κερδισμένη θέση του στα αγαπημένα μου πλέον μαγαζιά.
Και όχι. Η αντικειμενικότητά μου δεν έχει πάει περίπατο, γιατί και εδώ το φαγητό είναι το 10 το καλό, μαζί με μερικά ακόμη πράγματα.

Πάμπολλες φορές έχω τονίσει, ότι η αγνή ευγένεια ενός καλότροπου ανθρώπου/ ιδιοκτήτη, η ταπεινότητά του ακόμα κι όταν ξέρει ότι έχει πετύχει, η στάση του απέναντι στον κερδισμένο ή τον νέο πελάτη, μαζί με τον αναγκαίο επαγγελματισμό, είναι αυτά που τον καταξιώνουν στη δική μου κλίμακα. Τί να τα κάνεις άλλωστε τα πτυχία και τις σπουδές, όταν οι τρόποι λείπουν;
Είναι μια εξτρά καρέκλα για τις τσάντες και τις ζακέτες, ένα χέρι βοηθείας για να ανέβει τη σκάλα ένα άτομο με κάποια κινητική δυσκολία, ένας φορτιστής κινητού, ένα κέρασμα από κει που δεν το περιμένεις, ένας ανεμιστήρας μόνο για σένα που ζεσταίνεσαι, και πάντα το σφίξιμο του χεριού. Αυτά τα μικρά που σε κερδίζουν ή σε χάνουν.

Είχαμε κράτηση και το τραπέζι μας στην ταράτσα μας περίμενε. Το ίδιο μας περίμενε και η θέση για το αμάξι στα 50 μέτρα από το μαγαζί. Όμως είδα και παρέες που έφυγαν με απογοήτευση ψάχνοντας άλλες λύσεις, γιατί πήγαν χωρίς ρεζερβέ. Λόγω θέσης ( Μαρίνα Ζέας, Τζάνειο, Μπαρ Μπεε Κιου πολύ κοντά ), το παρκάρισμα είναι άγριο σαφάρι και εμάς μάλλον μας ευνόησε η τύχη ξανά.

Το νεοκλασικό κτίριο με εντυπωσίασε. Μέσα και έξω. Σε τέτοια δεσπόζουσα θέση που δεν περνάει απαρατήρητο, είναι σωστά φωτισμένο, με χαρακτήρα, κλασική ομορφιά και αύρα νοσταλγική. Ανεβαίνοντας τους ορόφους με προορισμό την ανοιχτή ταράτσα, το μάτι συναντά παστέλ χρώματα, ρομαντική διακόσμηση, πέτρα, ξύλο, όμορφα παράθυρα και το λευκό χρώμα σχεδόν παντού. Εμένα μου έβγαλε τη θαλπωρή ενός σπιτιού, με τα μπαλκονάκια του και το αίθριό του στην ταράτσα για τους φίλους.

Η υποδοχή από τον Στέλιο και το υπόλοιπο προσωπικό, ήταν σαν να υποδέχονταν δικούς τους ανθρώπους. Και όχι μόνον με εμάς. Εντόπισα την ίδια επικοινωνιακή ζεστασιά με όλους τους πελάτες τους. Την Ζωή, που απουσίαζε για λόγους ευχάριστης ανωτέρας βίας, ελπίζω να την γνωρίσω την επόμενη φορά!

Κοιτώντας το μενού με "όλα τα καλά του δυόσμου", καταρχάς εντοπίστηκαν μικροαλλαγές, όπως π. χ. ότι οι μπαλίτσες τυριού δεν υπάρχουν πια, ενώ στη θέση τους προστέθηκαν νέα πιάτα. Χαίρομαι που είδα και εδώ να πρωτοστατούν διαλεχτές ελληνικές πρώτες ύλες από τοπικούς παραγωγούς και προιόντα με ονομασία προέλευσης. Μάλιστα αρκετά, τα άκουγα για πρώτη φορά, και περίμενα να τα δοκιμάσω με τη σχετική ανυπομονησία.
Υπάρχουν ζυμαρικά, κρεατικά, σαλάτες και μια δελεαστική ποικιλία σε ορεκτικά, όπου το ένα δείχνει πιο λαχταριστό από το άλλο, στα γλυκά δε, θα πεις πραγματικά "δυόσμου και μένα μπάρμπα"!

Κατόπιν σύσκεψης για τα must πιάτα αλλά και επεξηγήσεων σε κάποιες μικροαπορίες μας, οι κοπέλες μας έκαναν και τις δικές τους προτάσεις και ξεκινήσαμε με το Θρακιώτικο κους κους με άρωμα γεμιστών και ξινούτσικο κρεμώδες τυράκι ( Νιβατό Βερδικούσας ).
Ήταν καινούργιο πιάτο που μας πρότειναν και μας άρεσε πολύ, καθώς το κους κους ήταν άψογα βρασμένο, ζουμερο και ντυμένο με όλα τα ψιλοκομμένα λαχανικά/αρωματικά που έχουν τα γεμιστά. Δροσιζόμενο με το κρεμώδες τυρί, έπαιξε ιδανικά ως σαλάτα, αν και ήταν ορεκτικό και σε επαρκή ποσότητα ( 4 e ).

To Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκο, από κοντά, όμορφα περασμένο στη σχάρα και ζεστό, σε ιδανικό πάντρεμα με τη γλύκα του σύκου, αλάνθαστος μεζές και σε πολύ καλή εκτέλεση, δεν θα έλεγα όχι σε λίγο περισσότερη ποσότητα ( 5,50 e ).

Για τα μανιτάρια πάλι, έχουμε λατρεία κοινή και ομολογημένη, κι έτσι η επιλογή της τηγανιάς μανιταριών με λάδι τρούφας και κασέρι Ξάνθης ήταν αυτονόητη και δοκιμασμένη για να μείνει απέξω. Τα λάτρεψα και πρέπει να έφαγα τα περισσότερα, ενώ δεν ξέρω πώς ακριβώς έδεσε τόσο άψογα αυτή η σαλτσούλα τους και αν τελικά είχαν και ολίγη από κρέμα γάλακτος. Η γεύση αυτή όμως είναι εθιστική ( 5,50 e ).
H αναγκαία δόση σε άμυλο, έφτασε διπλή και ενισχυμένη, γιατί εννοείται είμαστε και πατατούδες. Η light εκδοχή ήρθε με τις πατάτες Βροντούς με Στάκα Κρήτης ( τηγανιτές και με τη φλούδα τους ), αρκετά πικάντικες και ίσως πιο χειμερινές, με ένα ειδικό μιξ μπαχαρικών που περιλαμβάνει από πάπρικα και μπαχάρι μέχρι κύμινο και άλλα πολλά και τους δίνει μια γεύση τούρμπο και πολύ ιδιαίτερη ( 3,50 e ).

Η full fat εκδοχή των 5.000 θερμίδων ήταν αυτό που λέμε "Φωλιά/sticks πατάτας με 4 αυγά μάτια και σαλάμι αέρος Στρεμμένου". Πιάτο που έβαλε στην αθηναϊκή γαστρονομία πριν χρόνια γνωστό κρεατάδικο στο Περιστέρι και πλέον το συναντάμε παντού.
Όμως σίγουρα δεν το συναντάμε με το συγκεκριμένο αλλαντικό, οπωσδήποτε όχι με 4 αυγά και σίγουρα όχι σε αυτή την τιμή ( 7,50 e ). Eίναι θερμιδοεκρηκτικό, είναι αμαρτωλό, είναι σούπερ χορταστικό και είναι μια ιεροτελεστία όταν στο φέρνουν στο τραπέζι και γίνεται μπροστά σου η ανάμιξη. Απλά αφεθείτε.

Την ίδια ιεροτελεστία ακολουθούν και στο συκώτι σχάρας, το οποίο επίσης κόβουν μπροστά σου σε λεπτές φετούλες. Πρόκειται για το πιο αφράτο λουλουδένιο συκώτι που φαντάζεστε, με ένα ψήσιμο που παρόμοιο του δεν έχω συναντήσει. Συνοδεύεται από τηγανιτά κρεμμύδια ( ελαφρύ πανάρισμα, πολύ τραγανά ) και από μους τυριού ( Γαλένι Κρήτης ). Σαν σύνολο ένα ιδιαίτερο γκουρμέ πιάτο και σε εξαιρετική τιμή ( 6,50 e ).

Στον ήδη πολύ υψηλό πήχυ, ήρθε και προστέθηκε το ζυμαρικό που επιλέξαμε, τα Πέτουρα Γιαννιτσών με τουφίτσες μπρόκολο, φιλετάκια κοτόπουλου και τυρί κρέμα, με το άφθονο λεμονοπίπερο από πάνω να δίνει την τελική πινελιά και να το απογειώνει. Έχουμε και λέμε: ζυμαρικό πολύ πιο φαρδύ από τις παπαρδέλες, ιδανικό στο να συγκρατεί την κρεμώδη αρωματική σάλτσα, πυκνή αλλά όχι μπουχτιστική, το κοτόπουλο υπέροχο, το μπρόκολο μην το φοβηθείτε γιατί δένει άψογα, το λεμονοπίπερο πρωτόγνωρη γεύση για μένα, όλο μαζί ένα αρμονικό κοντράστ, πλασμένο να κάνει κατάληψη στο μυαλό μου. ( 8,50 e ).

Ήπιαμε 2 coca cola zero ( 2 x 2 e ) και 2 μπύρες Βεργίνα Weiss ( 2 x 4 e ) και άφθονα μπουκάλια παγωμένο νερό, όχι εμφιαλωμένο. Επίσης πήραμε και ψωμάκι ( 3 χ 0.80 e, το συνοδεύει ένα χαριτωμένο ντιπάκι γιαουρτένιο ).

Σύνολο λογαριασμού για 3 άτομα, 55,40 ευρώ.

Και αν νομίζετε ότι τελειώσαμε εδώ, μάλλον απατάσθε. Γιατί μετά από το άνωθεν συμπόσιο, ακολούθησαν και τα πυροτεχνήματα, που ήρθαν κι έκαναν έναν πάταγο, τρομερό πάταγο.

ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: ΤΑ KEΡΑΣΜΑΤΑ

- σφηνάκια οινόμελο, εξαιρετικό.
- παγωτό βανίλια με ολόφρεσκο γάλα, δεν έχουμε λόγια για αυτό το παγωτό. Βγαλμένο κατευθείαν από την παιδική μας ηλικία, τόσο αγνό σε γεύση όπως και εκείνα τα χρόνια... ( εξασφάλισα για εσάς το πολυπόθητο μυστικό: από τον Μπακογιάννη στην Ηλιούπολη )
- Εκμέκ παγωτό. Εδώ τί να περιγράψω; την τραγανή άψογη βάση; το σιρόπι κανέλας; το χοντροαλεσμένο​ φυστίκι Αιγίνης; το βύσσινο; το ανεπανάληπτο παγωτό καιμάκι; Δεν περιγράφω άλλο...
- Ice Ice Burger. Μια εικόνα, χίλιες λέξεις. Ποιά εικόνα ; Έ, ψάξτε κι εσείς λίγο. Παγωμένο burger σοκολάτας. Καραμελωμένο ντόνατ, cremeux σοκολάτας Valrhona, παγωτό βανίλια, καραμέλα από ουίσκι και μέλι, καραμελωμένο αμύγδαλο, σως φράουλα. Δεν υπάρχει κάτι πιο θεικό από αυτό. Υποκλινόμαστε στα υλικά, στη σύλληψη, στην εκτέλεση. Παραλίγο θα τρώγαμε και το πιάτο. ( τιμές των γλυκών 5 και 7 e αντίστοιχα. )

Αυτό το πράγμα, να μου λείπουν οι γεύσεις από ένα μαγαζί και να τις αποζητώ με λαχτάρα, με λίγα μαγαζιά το έχω πάθει, μετρημένα στα δάχτυλα. Σήμερα, τόσες μέρες μετά, ακόμη συζητάμε για το πόσο ωραία περάσαμε και πόσο υπέροχα φάγαμε. Η επανάληψη νομίζω δεν θα αργήσει πολύ. Εκτός κι αν μας προλάβουν τα.... νέα ανοίγματα. Στέλιο, σας εύχομαι πραγματικά ο, τι καλύτερο.

Ο Δυόσμος κλείνει θριαμβευτικά την τριάδα των εστιατορίων - μεζεδοπωλείων που ήταν, προσωπικά για μένα, αποκάλυψη γεύσεων φέτος το καλοκαίρι, μέχρι στιγμής. Δεν γνωρίζω ακόμη πολλά στέκια του Πειραιά, αλλά η αρχή έγινε. Ο Δυόσμος ήταν η πρώτη μου γαστρονομική εμπειρία σε αυτή την περιοχή. Και χωρίς υπερβολή, η ικανοποίηση άγγιξε την τελειότητα. Και στο ουσιώδες κομμάτι και στις λεπτομέρειες. Το προτείνω με το χέρι στην καρδιά.

Αγαπητή μου φίλη, εις υγείαν. Για μια ακόμη φορά, στα καλύτερα.

14 Σεπ 2017

Ο Δυόσμος ήταν εδώ και καιρό στα μέρη που είχα βάλει σε προτεραιότητα για επίσκεψη, κυρίως λόγω των άκρως θετικών κριτικών αλλά και του μενού που προσφέρεται ηλεκτρονικά στο ask4food και μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον. Συνεπώς, όταν το Σάββατο το βράδυ πριν τον Δεκαπενταύγουστο ψάχναμε με τη σύζυγο ένα μέρος στην άδεια Αθήνα να βγούμε, με μεγάλη χαρά ενημερωθήκαμε τηλεφωνικά ότι ο Δυόσμος θα ήταν ανοιχτός οπότε δεν χάσαμε την ευκαιρία. Και η αλήθεια είναι ότι δεν το μετανιώσαμε ούτε στιγμή.

Σάββατο βράδυ λοιπόν, βρεθήκαμε στη Λεωφόρο Φρεαττύδας και παρκάραμε ακριβώς απέξω, μόνο και μόνο λόγω ημέρας, καθώς υποθέτω υπό άλλες συνθήκες το παρκάρισμα θα είναι πονεμένη ιστορία. Ο Δυόσμος στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό, το οποίο σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Λόγω καλοκαιριού, ο εσωτερικός χώρος δεν λειτουργούσε, οπότε κατευθυνθήκαμε στην ταράτσα. Χωρίς να προσφέρει κάποια θέα, είναι πολύ προσεγμένη, πεντακάθαρη, με μεγάλα άνετα τραπέζια, ωραία διακοσμητικά και φυτά, ταιριαστή μουσική σε σωστή ένταση, όλα μια χαρά. Στα συν και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση από μία κοπέλα που πήρε την παραγγελία και μας σέρβιρε, χωρίς προβλήματα. Μας επέτρεψε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, ήταν χαμογελαστή, φιλική και αρκετά επεξηγηματική με τον κατάλογο, έφερε και δύο σφηνάκια με οινόμελο στο τέλος για το κλείσιμο, κανένα παράπονο.

Θα στερηθεί ωστόσο ένα βαθμό στην αξιολόγησή μου για ένα σημαντικό φάουλ που προέκυψε στο τέλος. Ζητώντας λογαριασμό, πήγαμε να πληρώσουμε με πιστωτική, η κοπέλα ωστόσο μας ενημέρωσε ότι είχε «κολλήσει» το μηχάνημα και δεν ήταν δυνατή η χρήση κάρτας. Της δώσαμε λοιπόν μετρητά, ωστόσο τα ρέστα ήρθαν μόνα τους, χωρίς απόδειξη, ενδεχομένως να είχε «κολλήσει» και η ταμειακή μηχανή.

Τέλος πάντων, δεν ζητήσαμε την απόδειξη, δεν ήθελα να χαλάσω τη βραδιά, θέλω εξάλλου να πιστεύω ότι ήταν μια άτυχη στιγμή, καθώς και από τις υπόλοιπες κριτικές στο site, δεν διαπίστωσα κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει γενικά. Μου χτύπησε πάντως άσχημα, για αυτό και το τονίζω.

Πάμε τώρα στις γεύσεις που δοκιμάσαμε που ήταν εξαιρετικές. Ο κατάλογος διατίθεται ηλεκτρονικά και στο site, όπως προανέφερα, με κάποιες διαφοροποιήσεις, μπορείτε ωστόσο να πάρετε μια ιδέα για το τι θα συναντήσετε.

Η πλειοψηφία των πιάτων ανήκει στην κατηγορία των ορεκτικών (σε τιμές που κυμαίνονται από 3,5 έως 7 €), ενώ υπάρχουν 4-5 σαλάτες, άλλα τόσα κυρίως και 2-3 γλυκά. Από τα ποτά, εντύπωση μου έκανε ο αρκετά εκτενής κατάλογος με μπύρες, ελληνικής προέλευσης. Μετά από αρκετή σκέψη, καθώς πολλά πιάτα μας τράβηξαν το ενδιαφέρον, καταλήξαμε στις εξής επιλογές:

- για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμάκι (0,80 € ανά άτομο) με ένα ψιλοαδιάφορο ντιπ.
- σαλάτα ελληνικά (6 €) με ντομάτα, κρεμμύδι, πιπεριά, αγγούρι, κάππαρη, κρίταμο, παξιμαδάκια και τυρί. Χωρίς εκπλήξεις, τα υλικά ωστόσο φρεσκότατα και νοστιμότατα, ιδανική για αρχή.
- θρακιώτικο κους κους με άρωμα από γεμιστά και νιβατό (είδος τυριού σε μορφή αλειφής, θεσσαλικής προέλευσης) στα 4 €. Αρωματικό το κους κους με πολύ ωραία γεύση από διάφορα λαχανικά, ταίριαζε απόλυτα με το γλυκόξινο τυρί. Η ποσότητα, ικανοποιητικότατη για την τιμή της.
- βολάκι άνδρου με πεπόνι και προσούτο ευρυτανίας (6 €). Πρωτότυπο πιάτο, σερβιρισμένο πολύ ωραία, με μια ιδιαίτερη γεύση λόγω τυριού και πεπονιού. Ιδανική επιλογή για καλοκαίρι, μας δρόσισε αρκετά σε σχέση με τα υπόλοιπα πιο ζεστά και βαριά πιάτα που επιλέξαμε
- καβουρμάς μοσχαρίσιος με αβγό (7 €). Ήρθε ζεστός σε πήλινο, με το αυγό να ανακατεύεται κατά το σερβίρισμα από την κοπέλα του service.

Πρόκειται για ένα μεζέ που λόγω Σαραντατρίο έχω λατρέψει, σίγουρο δεν ήταν στο επίπεδό του, ήταν ωστόσο νοστιμότατος. Θα τον προτιμούσα πιο πικάντικο, καθώς άφηνε μια πιο γλυκιά γεύση στο τέλος. Μιας που ανέφερα και το Σαραντατρίο, να τονίσω επίσης ότι σε πολλά σημεία ο Δυόσμος μου το θύμισε (ιδίως στη φιλοσοφία των πιάτων και στα ελληνικές πρώτες ύλες) και αυτό από μόνο του είναι ενδεικτικό για την εξαιρετική γνώμη που σχημάτισα για το Δυόσμο.
- τριλογία από λουκάνικα, δηλαδή σουτζούκι, καραμανλίδικο, κεμπάπ, συνοδεία μουστάρδας (7 €), εξαιρετικά και πολύ νόστιμα, ίσως λίγο βαριά για καλοκαίρι αλλά άξιζαν τον κόπο.
- 500 ml. λευκό κρασί (5 €), ευχάριστο στη γεύση και δροσερό, προς το τέλος της βραδιάς παραγγείλαμε ένα επιπλέον ¼ (3 €).

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 39,60 €. Μολονότι δεν επιλέξαμε κάποιο κυρίως πιάτο και όλες οι επιλογές μας ανήκαν στα ορεκτικά, τα προσεγμένα και ποιοτικά υλικά, οι ωραίες γεύσεις και το όμορφο περιβάλλον θα είχαν ως αποτέλεσμα να δώσω τη μεγαλύτερη δυνατή βαθμολογία στη σχέση ποιότητας/τιμής, η αστοχία ωστόσο με την απόδειξη θα τους στερήσει και εδώ ένα βαθμό.

Συμπερασματικά, από την επίσκεψη στο Δυόσμο, διαπίστωσα και εγώ ότι απολύτως δίκαια βρίσκεται τόσο ψηλά στις προτιμήσεις των φίλων του site. Ήδη σκέφτομαι την επόμενη επίσκεψή μου, είτε στην ταράτσα είτε και στον εσωτερικό χώρο, αν ο καιρός έχει κρυώσει.

23 Οκτ 2017

Ο Δυόσμος βρίσκεται, κατά τη γνώμη μου, σε μια εξαιρετική τοποθεσία.
Σχεδόν πάνω στη θάλασσα και από την ταράτσα, αν βρεις τραπέζι στην άκρη, απολαμβάνεις απεριόριστη θέα.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, αν κάποιος ξέρει να πάει ως το Τζάνειο νοσοκομείο.
Μόλις φτάσουμε στην πύλη του νοσοκομείου, κάνουμε δεξιά στην κατηφόρα και αμέσως μπροστά μας βλέπουμε το νεοκλασικό που στεγάζεται ο Δυόσμος.

Με το πάρκινγκ, υπάρχει ένα θέμα βέβαια.
Με λίγο ψάξιμο στα γύρω στενά, ίσως σταθείτε τυχεροί.

Το εστιατόριο εκτείνεται στον πρώτο όροφο του νεοκλασικού και στην ταράτσα του.
Εντυπωσιαστήκαμε με την διακόσμηση, την καθαριότητα και την προσοχή στη λεπτομέρεια.
Ενδεικτικά, έχουν μέχρι και αλλαξιέρες με πάνες στις τουαλέτες!

Ανεβήκαμε στην ταράτσα όπου μας περίμενε το τραπέζι μας.

Μας έφεραν νερό βρύσης σε μπουκάλι και κοιτάξαμε τον κατάλογο.

Πήραμε μία μελιτζανοσαλατα (3€).
Ελαφριά, χωρίς πολύ σκόρδο και καπνιστή όσο πρέπει.

Τηγανιά μανιταριών με γραβιέρα(5,5€).
Μεγάλη ποσότητα, ήρθε σε πήλινο κατευθείαν από το φούρνο.
Πρωτότυπο πιάτο και πολύ γευστικό.

Συνεχίσαμε με μαστέλο ψητό με μαρμελάδα σύκου(5,5€).
Η μαρμελάδα κάνει τη διαφορά.

Ρολλάκια παστουρμά (4 τον αριθμό) με ντιπ καυτερής γλυκόξινης σάλτσας (5€).
Από το σχήμα τους, θα έλεγα πως μάλλον πιτάκια ήταν και μάλιστα αρκετά μεγάλα, με αρκετή γέμιση παστουρμά, φέτας, τομάτας και πιπεριάς.
Τα θεωρώ ίσως τα καλύτερα που έχω φάει και τα προτείνω!

Μπιφτέκια κοτόπουλου με πατάτες φούρνου με τη φλούδα (8,5€).
Σε μια άκρη του πιάτου είχαν "ζωγραφίσει" ένα σχέδιο με κρέμα τυριού.
Άλλο ένα πιάτο που μας άρεσε πάρα πολύ.
Σωστά ψημένα τα μπιφτέκια, με την κρέμα τυριού να δίνει μια διαφορετική γεύση.

Με όλα αυτά, συν δύο βαρελισιες μπύρες, δώσαμε γύρω στα 35€.
Στο τέλος μας κέρασαν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο.

Δεν θεωρώ ότι δώσαμε πολλά, αν σκεφτούμε ότι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι, τόσο από την ποιότητα, όσο και από την ποσότητα του φαγητού μας.
Θα θέλαμε να ξαναεπισκεφθούμε τον Δυόσμο, κάτι που θα κάνουμε μόλις ξαναβρεθούμε στον Πειραιά.

13 Μάρ 2017

Το κέντρο του Πειραιά αλλαζει τον τελευταίο καιρό αν αυτες οι αλλαγές θα έχουν θετική ή αρνητική έκβαση δεν μπορώ να το προβλέψω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι προς το παρόν δυσκολεύουν αρκετά την κίνηση τον οχημάτων. Για αυτό το λόγο ακόμη και εγώ τον αποφεύγω. Έτσι είχα καθυστερήσει αρκετά την επίσκεψη στο δυόσμο.
Ο δυόσμος ήρθε και έκανε πάταγο, καθώς ο χώρος της εστίασης ταλαιπωρείται αρκετά στον Πειραιά με λίγες αξιόλογες επιλογές.
Από την πρώτη στιγμή ήθελα να πάω, διότι το μενού μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.
Ο χώρος που στεγάζεται μου δημιουργεί πάρα πολλές αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια. Πρόκειται για ένα νεοκλασικό φοβερο κτίριο, καλά συντηρημένο, με μία υπέροχη ταράτσα που έχει θέα, στη μαρίνα Ζέας. Στο χώρο αυτόν στεγαζόταν μία από τις ιστορικές κρεπερι, την οποία ειχαμε τιμήσει πάρα πολλές φορές οικογενειακώς στο παρελθόν. Μπαίνοντας διαπίστωσα ότι ο χώρος είχε κάποιες διαφοροποιήσεις αλλά ο βασικός κορμός παρέμεινε αναλλοίωτος. Στα βασικά άνετα τοποθετημένα τα τραπέζια, ούτως ωστε να μπορεί να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα. Απαγόρευση του καπνίσματος, αλλά και ειδικός χώρος για να μπορούν οι καπνιστές να χαλαρώσουν χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους. Ακόμη ο χώρος έδινε μία αίσθηση καθαριότητας παρά το γεγονός ότι πήγαμε σε δύσκολη ώρα, Κυριακή απόγευμα.
Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από ΑΨΟΓΗ. Σε τέτοιο σημείο που αν και ήταν μία πολύ δύσκολη μέρα χαλάρωσα αρκετά και απόλαυσα τη βραδιά. Με δυο λόγια χαμόγελο, σωστοί χρόνοι, ωραίες προτάσεις (ακριβώς στα γούστα μας), κεράσματα (ίσως να έπαιξε ρόλο και ένα τηλέφωνο που έκανε μία φίλη την οποία υπερευχαριστω για τη διάθεση, αλλά οπως παρατηρήσα αυτό ίσχυε για όλους τους πελάτες). Η εξυπηρέτηση στην εστίαση είναι δύσκολο κομμάτι, εδώ όμως κάνουν εξαιρετικη δουλειά.
Σε ότι αφορά το φαγητό ότι δοκιμάσαμε ήταν γευστικοτατο. Ειμασταν συνολικά 5 άτομα που στην πορεία έγιναν 6(φαγαμε οι 4 ουσιαστικά) η υπόλοιπη παρέα είχε επισκεφθεί ξανά το δυόσμο και σε συνάρτηση με τα "σκονακια" μου μάλλον επιλέξαμε τα καλύτερα πιάτα. Πήραμε λοιπόν:
-παραδοξο ντακο με παξιμάδι από χαρούπι παντζάρι, φουντούκια, γαλενι Κρήτης και δυόσμο δροσερό πιάτο, με συνδυασμό υλικών που τον φοβήθηκα αλλά το σύνολο ήταν νοστιμότατο.
-μπουκιες από κοτόπουλο σε φωλιά κανταιφιου με πέστο βασιλικού, ήταν το μόνο πιατο που δεν με ενθουσίασε, έλλειπε η γευστική ένταση που θα το απογείωνε.
-τηγανια μανιταριών με λάδι τρούφας και κασέρι, αγαπώ τα μανιτάρια και ο συνδυασμός υλικών ήταν απολύτως επιτυχημενος.
-τηγανιτες μπάλες με ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί ερίφι πραγματικά από τα πιάτα για τα οποία θα επέστρεφα, τα τυριά έλιωναν στο στόμα.
-καβουρμας με στικς πατάτας και λαδολεμονο(κέρασμα του μαγαζιού) απλά δοκιμάστε το μην το παραλείψετε το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε.
-αυγα τηγανιτά με στικς πατάτας και σύγκλινο, συνταγή που κυκλοφορεί αρκετά σε διάφορες παραλλαγές, εδώ σε μία ωραία εκδοχή, ένα κλικ λιγότερο ψημένα τα αυγά, θα τα ήθελα, αλλά και πάλι φαγώθηκε ταχύτατα.
- στριφταρια με κοτόπουλο και κάρυ σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά ζουμερο το κοτόπουλο ωραίο πιάτο.
Κλείσαμε με τα τρία γλυκά:
-ταρτα σοκολάτας (το λάτρεψα παρότι δεν είμαι φαν της σοκολάτας)
-Εκμεκ παγωτό (κερασμενο) άλλος ένας συνδυασμός γεύσεων που δε θα μπορούσα να σκεφτώ και ομως ήταν επίσης επιτυχημένος
-Τσιζκεικ Συνήθως δεν το προτιμώ αυτό το γλυκό, εδώ ήταν σωστά εκτελεσμένο, επικεντρώθηκα στα άλλα ομως...
Ήπιαμε αρκετά 2 μπύρες, ρακόμελο,1/2 κιλό κρασί όλα ήταν πολυ καλά. Την παρασταση έκλεψε το οινομελο στο τέλος (άλλο ένα κέρασμα), την επόμενη φορά θα φροντίσω να μην οδηγώ για να μπορώ να το τιμήσω δεόντως.
Για τα παραπανω πληρώσαμε περίπου 15€ το άτομο, πόσο αρκετά ικανοποιητικο, εάν σας ενδιαφέρει υπάρχει μία πληρως ενημερωμένη σελίδα στο fb, οπότε μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες.
Να σημειώσω ότι μαγειρεύουν με εκλεκτά ελληνικά τοπικά προϊόντα, γεγονός το οποίο κέρδισε την καρδιά μου, οι γεύσεις τους κέρδισαν τον ουρανίσκο μου οπότε θα μπορούσε να γίνει το νέο μου στέκι.

21 Νοε 2017

Την περασμένη βδομάδα κατέβηκα Πειραιά με μια φίλη μου για να δοκιμάσουμε τα καλούδια που προσφέρει ο Δυόσμος, το εκλεκτό μεζεδοπωλείο ανάμεσα Τζάνειο και Ζέα, που στεγάζεται σε νεοκλασικό κτίριο της Φρεαττύδας, το οποίο έχει έναν αιώνα ζωής! Το μαγαζί λειτουργεί τις καθημερινές τα βράδια, ενώ τα Σ/Κ είναι ανοιχτό από 13.00 μέχρι 01.00, και ήταν σχεδόν γεμάτο.

Διαπιστώσαμε ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή στον Πειραιά και κρίμα που δεν το είχαμε ανακαλύψει πρωτύτερα…Αλλά, κάλλιο αργά παρά ποτέ, που λέει κι ο λαός μας. Το σημαντικό είναι ότι ο εμπνευσμένος του σεφ Άγγελος ετοιμάζει μεζέδες αποκλειστικά ελληνικής κουζίνας, με πρώτες ύλες από κάθε γωνιά σχεδόν της ηπειρωτικής χώρας αλλά και πολλά νησιά μας.

Ανεβήκαμε στην κυρίως αίθουσα με τα ανοιχτά χρώματα, την πέτρα και το ξύλο, τα ωραία διακοσμητικά καδράκια στους τοίχους, και την έντεχνη μουσική.

Το σερβίρισμα καθ’ όλα άψογο, από μια κοπελιά που πραγματικά αγαπάει ό, τι κάνει, και κυριολεκτικά υπολογίζει τον κάθε πελάτη.

Εμείς συνδυάσαμε το ψωμάκι τους με μια χτυπητή Θεσσαλονίκης και φέτα, έναν καβουρμά Σερρών σχάρας με στικ πατάτες, μια τηγανιά μανιταριών με κασέρι, και μια φάβα Σχοινούσας με προσούτο Ευρυτανίας.

Ήπιαμε ½ λίτρο χύμα λευκό κρασί, που το ταιριάξαμε ωραία με τους μεζέδες μας, και το διαλέξαμε από τη σωστά ενημερωμένη λίστα κρασιών, ζύθων, ποτών και αναψυκτικών του Δυόσμου.

Για γλυκό, μοιραστήκαμε την επίσης κλασική πλέον τάρτα σοκολάτας, που δικαίωσε όσα είχα προηγουμένως διαβάσει στις κριτικές του σάιτ μας!

Μας κέρασαν σφηνάκια λιμοντσέλο, ενώ πληρώσαμε 33 €, για όλα αυτά.

Θεωρώ ότι αξίζει ο Αθηναίος να πάει στον Πειραιά για τον Δυόσμο, ο δε Πειραιώτης που δεν το έχει ήδη κάνει είναι μάλλον ασυγχώρητος…
Εύγε στους νέους αυτούς ανθρώπους και στις αξιόλογες γαστρονομικές τους προσπάθειες!
Διερωτώμαι μόνο αν μελλοντικά σκέφτονται να διευρύνουν το μενού τους, με κάποια πιάτα ημέρας ή εποχιακά εδέσματα…