Ένα νέο μεζεδοπωλείο κάνει εδώ και λίγες εβδομάδες τα πρώτα του βήματα στη Λεωφόρο Φρεαττύδος, σε ένα αρχοντικό του 1920 που στέγασε την πρώτη πειραιώτικη κρεπερί ονόματι «Pierrot». Σε όροφο, με πέτρινους τοίχους, λιτές, νεο-παραδοσιακές γραμμές στο ντεκόρ και αύρα νοσταλγική,

Δευτέρα ως Παρασκευή 18:00-01:00 Σάββατο-Κυριακή 13:00-01:00

04 Νοε 2017

Πότισε δυόσμο το φαΐ
Για να του δώσεις γεύση
Συνόδευσε με Pepsi
Ώστε ο τρελός να λολαθεί

Κι άμα του Παύλου* η κυρά
Σε κάνει να φουσκώσεις
Τη ζώνη ας χαλαρώσεις
Να μη σε κράξει η πεθερά

*(Πως να λέγεται άραγε η γυναίκα του, ρώσικης καταγωγής, Παύλου?)

Ξέρω, δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό για πολλούς. Ίσως ούτε ποιητικό για άλλους. Όμως, μάλλον, κάτι τέτοιο θα έγραφε ένας εκ των συνδαιτυμόνων μου στον Δυόσμο, από άποψη περιεχομένου, αλλά και από άποψη ομοιοκαταληξίας. Βέβαια, μια αόρατη δύναμη ίσως τον εμπόδιζε να το δημοσιεύσει, όμως γι' αυτό είμαστε εδώ εμείς!

Για να επανορθώσω για το έντονο off topic παραπάνω, πάμε συγκεκριμένα και αναλυτικά:

Η επίσκεψή μας στον υψηλότατα βαθμολογημένο Δυόσμο έγινε τον πρώτο μήνα του φθινοπώρου. Η παρέα είχε ικανό μέγεθος (9 άτομα) και εξαιρετική ποιότητα (οκ, άσχετο και αυτό) και έτσι δόθηκε η ευκαιρία δοκιμής μεγάλου εύρους του μενού.

Ο Δυόσμος στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό, που πιο εύκολα θα θύμιζε κτίριο του κέντρου, παρά του σημερινού Πειραιά. Ο χώρος είναι εντυπωσιακά προσεγμένος και καθαρός. Χωρίζεται στα δύο: το καλοκαίρι θα καθίσετε στην ταράτσα, ενώ τους κρύους μήνες στο κυρίως εστιατόριο που στεγάζεται στον πρώτο όροφο του νεοκλασικού.

Ο χώρος γενικά είναι "γλυκούλης", ντυμένος με ελαφριά χρώματα. Εντύπωση προκάλεσε η παρουσία τουλάχιστον 6 μικρών ανεμιστήρων στην ταράτσα που καθίσαμε, γεγονός που δείχνει σεβασμό και ενδιαφέρον για τον πελάτη. Μουσική ελληνική, σε όχι ιδιαίτερα ενοχλητική ένταση.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιήθηκε από δύο έμπειρες (τουλάχιστον έτσι έμοιαζαν) κοπέλες, αλλά και από έναν εκ των ιδιοκτητών του μεζεδοπωλείου. Ήταν σβέλτη και ξύπνια. Με ενδιαφέρον για το τι έχει να πει ο πελάτης. Κάτι που δεν μπορεί παρά να εκτιμηθεί. Δεν συνέβη κάτι που να μας ενόχλησε, ωστόσο επειδή είμαι στρίντζος θα της βάλω 3,5/4. Άλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Το μενού του Δυόσμου ακολουθεί το μοτίβο της εποχής: έμφαση στα πιάτα για τη μέση (χαρακτηριστικό ότι υπάρχουν 18 ορεκτικά, ενώ οι σαλάτες, τα ζυμαρικά και τα κυρίως είναι όλα μαζί 10), πειραματική διάθεση και εμπιστοσύνη στους εγχώριους μικροπαραγωγούς. Η τιμολόγηση των πιάτων είναι από καλή έως πολύ καλή.

Το γεύμα μας ξεκίνησε με νεράκι σε κανάτα και ένα περιποιημένο ψωμάκι (δεν υπήρξε κάποιο ντιπ στην περίπτωσή μας) μετριοσυμπαθητικής γεύσης (0,8€ το άτομο). Όχι κάτι ιδιαίτερο. Να λίγος χώρος για βελτίωση.

Τα πιάτα τοποθετήθηκαν στη μέση και ήταν τα εξής:

- Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα (3€). Συμπαθητική στη γεύση, ιδιαίτερα τίμια στην ποσότητα. Αποτέλεσε ένα καλό ντιπ για το ψωμάκι μας, ως εκεί (2,5/4).

- Παράδοξος ντάκος (6€). Με καύκαλο χαρουπιού, μαριναρισμένο κολοκύθι, τομάτα, ξινοτύρι Νάξου με μαύρο σουσάμι και δυόσμο. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη η παρουσίαση του ντάκου με το παξιμάδι σπασμένο και αναμεμιγμένο με τα υπόλοιπα συστατικά της σαλάτας. Το τυρί αρκετά εύγευστο. Του έλειψε λίγη παραπάνω ένταση (3/4).

- Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκου (5,5€). Κλασική, πλέον, συνταγή, σε τίμια μερίδα και σούπερ εκτέλεση. Το ψήσιμο του τυριού ήταν εξαιρετικό και η γεύση της μαρμελάδας ταμάμ (4/4).

- Τηγανιά μανιταριών με κασέρι Ξάνθης και λάδι τρούφας (5,5€). Ότι έχει τρούφα συνήθως είναι εγγυημένο ότι θα έχει χαρισματική γεύση. Έτσι, και εδώ, η τρούφα έκανε το θαύμα της. Η σάλτσα που έλουζε την τηγανιά ήταν αρκετά πηχτή και χρησίμευσε για να καταναλωθεί όσο ψωμί βρέθηκε στα χέρια μου σε χρόνο dt (3,5/4).

- Θρακιώτικο κους κους με άρωμα από γεμιστά και Νιβατό Βερδικούσας (4€). Ένα πιάτο που εντυπωσίασε πολύ κόσμο. Το κους κους ήταν ιδιαίτερα εύγευστο, σε μια συνταγή που είχε έναν αρκετά κλασικό και πατροπαράδοτο χαρακτήρα. Προσωπικά δεν τρελάθηκα, αλλά δεν ήταν και άσχημο (3/4).

- Κομματάκια από κοτόπουλο με καπνιστό τυρί Μετσόβου μέσα σε φωλιά καταϊφιού (6,5€). Αυτό δεν μου άρεσε, ενώ ικανοποίησε αρκετούς άλλους ουρανίσκους από ότι πήρε το αυτί μου. Ο συνδυασμός τυριού και κοτόπουλου μου θύμισε τον κλασικό συνδυασμό κοτόπουλου με κρέμα γάλακτος, με μια αίσθηση καπνιστού, μια γεύση που δεν μου ταιριάζει (2/4).

- Καβουρμάς Σερρών με αυγό, ψημένος στο φούρνο (7€). Τυπική καβουρμογεύση, με ωραία ένταση, σε μερίδα που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη. Της λείπει λίγη περισσότερη πρωτοτυπία, καθώς, πλέον, μιλάμε για κλασική συνταγή (2,5/4).

- Κεφτεδάκια από λουκάνικο Σερρών ψημένα στη σχάρα (6€). Ήρθαν καμία δεκαριά κεφτεδάκια μπουκίτσες σε στρογγυλό πιάτο, σε σχήμα κύκλου, στο κέντρο του οποίου υπήρχε ένα ελαφρύ γλυκοκαυτερό ντιπ. Γενικά, θεωρώ τα κεφτεδάκια μια απόλυτα βαρετή γεύση. Το λουκάνικο όμως απογείωνε τα συγκεκριμένα κεφτεδάκια και τα καθιστά ένα must πιάτο του Δυόσμου, καθώς ξεχωρίζουν αρκετά από τα συνηθισμένα κρεατομπαλάκια. Δοκιμάστε τα (3,5/4).

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος Στρεμμένου (7,5€). Αρκετά καλή εκδοχή μιας συνταγής που προσφέρεται στην τέλεια μορφή της σε γνωστό πολίτικο εστιατόριο. Γεύση ισορροπημένη, που θα μπορούσε να είναι και λίγο πιο έντονη (3/4).

- Τριλογία από λουκάνικα σχάρας (7€). Τα δύο λουκάνικα ήταν αρκετά τυπικά. Όμως το τρίτο, το πολίτικο κεμπάπ, ήταν απίθανο. Πραγματικά ξεχωριστή γεύση. Σε επόμενη επίσκεψη θα ζητούσα μια... μονολογία, μόνο με το συγκεκριμένο λουκάνικο x3 φορές στο πιάτο (4/4 για το συγκεκριμένο λουκάνικο, 3/4 για όλο το πιάτο).

Ήπιαμε διαφόρων ειδών ποτά. Από κρασί δοκιμάσαμε το ημίγλυκό τους, στα 9,8€ το λίτρο. Γενικά η τιμολόγηση στα ποτά είναι αρκετά συμπαθής, όπως και στα φαγητά άλλωστε.

Στο τέλος δοκιμάσαμε και δεύτερη τριλογία. Αυτή των γλυκών τους:

- Εκμέκ παγωτό με σιρόπι κανέλας, φιστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο (5€). Εντυπωσιακά τίμιο γλυκό. Κλασική συνταγή σε λαχταριστά γευστικό αποτέλεσμα και καλή τιμή. Το έκανα ανάρπαστο (4/4).

- Τσιζκέικ με ξινό Ίου, μπανάνα, μπισκότο αμυγδάλου και φυστικοβούτυρο (6€). Πολύ νόστιμη γεύση και ιδιαίτερος συνδυασμός συστατικών. Θα ήθελε λίγο μεγαλύτερη μερίδα για τα λεφτά του (3,5/4).

- Ice ice burger με παγωτό βανίλια, σοκολάτα και καραμέλα από ουίσκι και μέλι (7€). Χάρμα οφθαλμών. Με καλή, μα όχι εντυπωσιακή, γεύση. Με πόνο πορτοφολιού (3/4).

Μπικικίνι time: επιλέγοντας πιάτα για έναν μέτριο ως καλό κορεσμό, το κόστος για ότι φάτε μάλλον θα κυμανθεί στα 11-16€, σύμφωνα με την παρούσα τιμολόγηση των πιάτων του μεζεδοπωλείου. Μαζί με το ποτό, γύρω στα 13-20€. Στην περίπτωσή μας, όσα καταναλώσαμε (κάποια πιάτα ήρθαν εις διπλούν), μαζί με όσα ήπιαμε, μας οδήγησαν σε αρκετά καλό κορεσμό και μια νύχτα μεγάλης διάρκειας και το κόστος τους ήταν γύρω στα 17€ το άτομο.

Με βάση όλα τα παραπάνω, η αντικειμενική βαθμολόγηση των βασικών κατηγοριών θα ήταν:

Γεύση: 3,5/4
Εξυπηρέτηση: 3,5/4
Χώρος: 3/4
Vfm: 3,5/4

Όπως έχω κάνει και αλλού, στρογγυλοποιώ τη μισή μονάδα που περισσεύει προς τα κάτω και επιφυλάσσομαι στο μέλλον για μια έξτρα μονάδα αν τα standards διατηρηθούν το ίδιο υψηλά.

Εν κατακλείδι, κλείνω όπως άνοιξα:

Ο Δυόσμος έχει γκουρμεδιές
Κρατάει και παραδόσεις
Έχει προσβάσιμες τιμές
Δεν θα τον μετανιώσεις

Έχει γατόνι αφεντικό
Να ξες, θα σε προσέξει
Έχει και χώρο τρυφερό
Εύκολα θα σε θέλξει

Κι αν εκεί πέρα μεταβείς
Στο λέω, δεν θα χάσεις
Καλά θα φας, καλά θα πιεις
Κι’ όμορφα θα περάσεις

08 Νοε 2017

Ο δυόσμος (επιστημονική ονομασία Mentha spicata, Μίνθη η σταχυώδης) είναι είδος μέντας το οποίο είναι ιθαγενές της Ευρώπης και της Νοτιοδυτικής Ασίας. Ο δυόσμος πέρα από τη χρήση του ως αντισπασμωδικό, τονωτικό και χωνευτικό βότανο, χρησιμοποιείται για να αρωματίσει διάφορα φαγητά. Απαντάται και με το όνομα ηδύοσμος, όπου και καταγράφονται 13 είδη και 9 παραλλαγές.

Οι άχρηστες πληροφορίες της ημέρας (και να ήταν οι μόνες εδώ μέσα.. ). Copy/paste από τη Βικιπαίδια με διόρθωση, παρόλα αυτά, καθότι ευρέθη λάθος. Wtf? Μόνον εγώ ασχολούμαι με proof reading και editing? Κι αν νομίζετε ότι δε βλέπω τις φάτσες σας και δεν ακούω, ενδεικτικώς, το «Μόνον εσύ μας τα πρήζεις κουκλίτσα μου.. » κάνετε μέγα λάθος!

Ο δυόσμος για μένα σημαίνει:

Αγαπημένο μυρωδικό εν αντιθέσει με τον απεχθή άνηθο.

Βασικό συστατικό μαγειρικών παρασκευών όπως κεφτέδες παντός είδους και γεμιστά. Τον δοκίμασα, όμως, φέτος σε σαλάτες και πολύ μου άρεσε οπότε λέω να τον καθιερώσω. Με πεπόνι και φράουλες, ειδικά, ταιριάζει εξαιρετικά.

Mojitos κι ουχί μόνον. Με πεπειραμένο barman παρέα αυτό το καλοκαίρι στην Ικαρία έκανα μεταπτυχιακό στα cocktails. Αν δε τo mojito, σας φαίνεται υπερβολικά γλυκό και σύνηθες, πλέον, όπως στην αφεντιά μου, ζητήστε να σας ετοιμάσουν ένα με αγγούρι και δυόσμο. Περισσότερες πληροφορίες στο Dude. Πείτε ότι σας έστειλα εγώ!

Το γνωστό κι αγαπημένο, από πλειάδα χρηστών του site, μεζεδοπωλείο στον Πειραιά. Ούτε θυμάμαι από πότε ήθελα να το επισκεφτώ. Μπορεί και πάνω από δύο χρόνια. Όλο κάτι τύχαινε, άλλαζαν τα δεδομένα, δε βόλευε σε συγκεκριμένες περιστάσεις, προέκυπτε κάτι άλλο, οι συνήθεις αναποδιές.

Δεύτερη εβδομάδα Αυγούστου. Τηλεφώνημα με τους καινούργιους κουμπάρους και κανόνισμα εξόδου. Ήταν δυνατό να περάσει ολόκληρος γάμος χωρίς περαιτέρω, λεπτομερή ανάλυση? Όχι βέβαια! Μαγαζί δεν έχει αποφασιστεί. Flash! (μου σκάνε πολλά τέτοια τον τελευταίο καιρό, μάλλον, πρέπει να το κοιτάξω). Πάμε Δυόσμο? Συμφωνούν. Υπάρχει τραπέζι. Perfect! Βρίσκουμε το μαγαζί εύκολα και να παρκάρουμε δίπλα. Pure perfection!

Στενή πρόσοψη, ξύλινη πόρτα, σκάλα που ανεβαίνεις.. ανεβαίνεις.. ανεβαίνεις, σκεπτόμενη.. που πάμε μάνα? ευχαριστώντας, ταυτόχρονα, το Άγιον Πνεύμα που σε φώτισε και φοράς flat πέδιλα. Τελικός προορισμός.. ταράτσα αλλά κατά την ανάβαση βλέπεις τον χώρο που χρησιμοποιείται τον υπόλοιπο καιρό. Στάση για ανάσα και χάζι. Όμορφος, χαριτωμένος, ανάλαφρος, ξύλο, τόνοι του γκρι. Ο χώρος της ταράτσας είναι απλούστερος και με λιγότερες διακοσμητικές πινελιές αλλά έχει λουλουδάκια, γλάστρες, άνετα τραπέζια, αναπαυτικές καρέκλες, αραιή διάταξη, μια χαρά εξάλλου αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο και έχεις εστιάσει είναι το φαγητό.

Ο κατάλογος, ούτε τεράστιος, ούτε μικρός με έμφαση στους μεζέδες όπως, εξάλλου, δηλώνει ο Δυόσμος. Πρώτες ύλες με σαφή αναφορά προέλευσης, διαφοροποίηση κλασσικών παρασκευών, ανανεωτικό αέρα στην ελληνική κουζίνα. Μ’ αρέσει. Ψαγμένα ποτά και μπύρες. Κι αυτό μ’ αρέσει. Τα πιάτα έρχονται και…. δεν είναι ότι δε μου αρέσουν γιατί νόστιμα είναι, δε με απογειώνουν, όμως, όπως περίμενα, έχουν αστοχίες, με το γλυκό του τέλους να δίνει τη χαριστική βολή. Στεναχωριέμαι πολύ.

Κάνω το λάθος να στείλω φωτογραφία στον Sb (παρόλη την επιστημονικώς τεκμηριωμένη απόδειξη, περί του αντιθέτου, είναι να μη σου βγει το όνομα.. ) με τον οποίο συζητούσαμε ότι δεν έχουμε καταφέρει να πάμε, ενώ το είχαμε στη λίστα μας. Λαμβάνω ένα μεγαλοπρεπέστατο “προδότρααα” Εγώ? Με έχουν χαρακτηρίσει παντοιοτρόπως αλλά προδότρα ποτέ! I don’t trade my heroes for ghosts κι αν αποφάσισα να το κάνω, για μία και μοναδική φορά στη ζωή μου, πρόκειται για ειδική περίπτωση.

Συμφωνούμε να πάμε και παρέα. Γυρίζω από τις διακοπές, θέλω να δω τους φίλους, θέλουν να με δουν κι αυτοί, μαζευόμαστε κι έτσι ένα βράδυ του Σεπτέμβρη βρίσκει 9 κεφάτα, χαρούμενα, ανυπόμονα να συναντηθούν άτομα, στην ταράτσα του Δυόσμου.

Σας παραθέτω εν συντομία τα πιάτα που δοκίμασα και στις δύο επισκέψεις. Σίγουρα κάποια θα έχουν αλλάξει αλλά πιστεύω ότι αρκετά απ' αυτά θα έχουν παραμείνει σταθερά.

Παράδοξος ντάκος. Παξιμάδι χαρουπιού, μαριναρισμένο κολοκυθάκι σε καρεδάκια, ψιλοκομμένη ντομάτα, ξινοτύρι Νάξου, δυόσμος. Υπέροχη πραγματικά. Φρέσκια, δροσερή, λεμονάτη. 6.00 ευρώ.

Φλογέρες με φέτα της Χήρας, σιρόπι καρπουζιού και παπαρουνόσπορο. Ελάχιστα λεπτά από την προσγείωσή τους στο τραπέζι πάνιασαν. Ίσως η ζέστη, η υγρασία? Πάντως σίγουρα δεν οφείλεται για το γεγονός η χρήση φούρνου μικροκυμάτων. Το τυρί υπερβολικά αλμυρό, το σιρόπι δε μου πήγε. 4.00 ευρώ.

Ρολάκια με παστουρμά Μιράν, Αρσενικό Νάξου και ντομάτα. Ωραία αναλογία υλικών, νόστιμο αποτέλεσμα αλλά, η ζύμη ήταν τόσο σκληρή σε κάποια σημεία, που ήταν αδύνατο να κοπούν με μαχαίρι. Τα φάγαμε, αναγκαστικά, με τα χέρια. 5.00 ευρώ.

Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος Στρεμμένου (στην πρώτη επίσκεψη δεν υπήρχε και είχε αντικατασταθεί με απάκι). Έρχεται ένα βουναλάκι από χρυσαφένια σπιτικά chipsάκια με αυγά μάτια πάνω τους τα οποία, ευγενώς, ανακατεύουν. Κατά την προσωπική μου γνώμη ούτε το σαλάμι ούτε το απάκι πρόσθεταν κάτι, το αντίθετο θα έλεγα, αφού οι φετούλες των αλλαντικών είχαν ξεραθεί, ήταν πολύ σκληρές, άφηναν μια λαδίλα. Κατά τα άλλα το πιάτο είναι νόστιμο αν και δύσκολο στον χειρισμό του αφού οι πατάτες, λόγω σχήματος και λεπτότητας, τείνουν να φεύγουν απ το πιρούνι. 7.50 ευρώ.

Μπουκιές κοτόπουλο με καπνιστό τυρί Μετσόβου σε φωλιά από κανταϊφι. Δεν περίμενα να μου αρέσει κι όμως…. ένα πληθωρικό πιάτο με ζουμερό κοτόπουλο και εξαιρετική, καπνιστή, τυρένια γεύση. 6.50 ευρώ.

Φρέσκα μακαρόνια με ραγού από μοσχάρι. Στην πραγματικότητα πρόκειται για τα κλασσικά κι αγαπημένα μακαρόνια με κιμά απλώς ο κιμάς είναι χοντροκομμένος ή το μοσχάρι ψιλοκομμένο, διαλέξτε όποια εκδοχή σας ταιριάζει καλύτερα. Καλό, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, με βασικό default τα μακαρόνια τα οποία, καθότι φρέσκα, είχαν χάσει τη στιλπνότητά τους, ήταν τραχιά αφήνοντας μια δυσάρεστη αίσθηση στο στόμα. 9.00 ευρώ.

Τριλογία από λουκάνικα. Ίσως τα έφαγα όταν είχαν κρυώσει, η αλήθεια είναι ότι δε μου είπαν πολλά πράγματα. 7.00 ευρώ.

Θρακιώτικο κους κους με άρωμα από γεμιστά και νιβατό τυρί. Δεν υπήρχε περίπτωση να διαλέξω εγώ αυτό το πιάτο στον αιώνα τον άπαντα. Μας το κέρασαν στη δεύτερη επίσκεψή μας και επέμεναν να το δοκιμάσω. Το έκανα για λόγους ευγένειας. Ότι το έφαγα σχεδόν όλο, μάλλον, δεν εμπίπτει στους προανεφερθέντες λόγους. Με την πρώτη μπουκιά μου ήρθε όλη η γεύση που έχει το ελληνικό καλοκαίρι. Τέλεια βρασμένο το ζυμαρικό, υπέροχα αρώματα μυρωδικών, umami γεύση ντομάτας, κρεμώδες τυρί που έντυνε το σύνολο και ταίριαζε απίστευτα. 4.00 ευρώ.

Στον Δυόσμο θα ξαναγυρίσω. Γιατί?

Γιατί, απλούστατα, με κέρδισαν οι άνθρωποί του. Ο Στέλιος και τα κορίτσια (ας με συγχωρήσουν που δε θυμάμαι τα ονόματά τους) είναι άμεσοι, φιλικοί, δεκτικοί στις παρατηρήσεις, συζητούν, εξηγούν, δέχονται, έχουν όραμα, άποψη, κέφι, μεράκι. Είμαι σίγουρη ότι οι, όποιες, αστοχίες θα διορθωθούν, θα το πάνε ένα βήμα παραπέρα, θα κάνουν την υπέρβαση, θα βρω πιάτα τα οποία θα ανυπομονώ να ξαναγευτώ.

Εις το επανιδείν λοιπόν.

Υγ1. Επειδή είναι της μοδός, κατά πως φαίνεται, είπα να τραβήξω ένα μπαράζ υστερόγραφων διότι αν είναι να το κάνεις.. κάντο σωστά and go all the way…αλλά…βαριέμαι. Πολύ! Θανάσιμα! Όπως κάποιες επαναλαμβανόμενες κριτικές και το pattern ψήφων τους. Δε διαθέτω πέταλα, ατυχώς, όπως το Χρυσανθεμάκι δια να μαδήσω, κούρεψα το μαλλί οπότε δεν έχω, πλέον, κοτσίδια να τραβήξω, με βλέπω να προβαίνω στο “ Άσε με μάνα.. σηκώνω μοϊκάνα” κατά πως λέει ένα φοβερό κομμάτι που μου έστειλε μια μαύρη οχιά που κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Keep those songs coming. Love them.
Ευτυχώς που υπάρχουν εκείνες οι άλλες κριτικές με τη φρέσκια ματιά, το παιχνιδιάρικο, ανατρεπτικό στυλ, τη rock attitude, το απόλυτα προσωπικό ύφος, αυτές που, αληθινά, ανυπομονώ να διαβάσω, μου φτιάχνουν τη μέρα, τη διάθεση, με κάνουν να θέλω πάω στα μαγαζιά που αναφέρονται, ιδανικά μαζί με τους γράφοντες και τις οποίες θεωρώ δώρο.

Υγ2. Welcome Τρώγων.

Είμαι πολύ προβληματισμένη και ακόμη τώρα που γράφω αυτή την κριτική δεν έχω πραγματικά αποφασίσει εάν θα την υποβάλλω τελικά.
Ο προβληματισμός μου αφορά στο εάν θα δημοσιοποιήσω την πλήρη απογοήτευση που εισπράξαμε (όλη η παρέα) στο Δυόσμο την παραμονή των Χριστουγέννων ή θα το αφήσω να περάσει έτσι.... εάν δηλαδή τη ¨χαρίσω" λόγω πρότερου έντιμου βίου.
Η αλήθεια είναι ότι ο Δυόσμος είναι αγαπημένο μέρος, και έχει ενθουσιάσει και τους φίλους μας και φίλους φίλων κλπ., λόγω όλων των καλών που προσφέρει και στο χειμερινό αλλά και στον καλοκαιρινό του χώρο (δείτε προηγούμενη κριτική μου).

Όταν λοιπόν αναρτήθηκε το menu του Δυόσμου για την Παραμονή Χριστουγέννων, με ταχύτατες διαδικασίες ρωτήθηκε η παρέα και συμφώνησαν και αυτοί που τον ήξεραν αλλά και αυτοί που δεν είχαν άποψη (παρασυρμένοι από τους διθυράμβους μας) να περάσουμε εκεί τη βραδιά μας. Δεν είχα καμία ανησυχία ή άγχος για την έκβαση της βραδιάς -γεύση και εξυπηρέτηση ήταν εκ προοιμίου αποδεδειγμένα, το μοναδικό που είχα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου ήταν ο χώρος -μιας και το τραπέζι μας κλείστηκε για το θερινό χώρο (λόγω 2 θεριακλίδων της παρέας) και δεν μπορούσα να φανταστώ τις συνθήκες που θα επικρατούσαν (πως δηλαδή ήταν κλεισμένη η ταράτσα, πως θερμαινόταν κλπ. )
Λόγω της ημέρας και οι δύο χώροι "υποστηρίζονταν" μουσικά με 2 διαφορετικές μπαντούλες (μία σε κάθε χώρο) επίσης πολύ θετική κίνηση προς τον εκάστοτε πελάτη (θεριακλή ή μή).

Ντυνόμαστε, στολιζόμαστε και καταφθάνουμε στο γιορτινό Δυόσμο όλη η παρέα.
Ο κάτω όροφος -όπως πάντα- με τα τραπέζια με "μεγάλες ανάσες" μεταξύ τους είχε ήδη πληρότητα 50%, προχωράμε στον πάνω όροφο/ταράτσα και με μεγάλη χαρά βλέπω ότι και εδώ τα τραπέζια δεν είναι ιδιαίτερα στριμωγμένα -ως συνηθίζουν το καλοκαίρι- και οργανωμένα έτσι ώστε να χωρέσουν οι πολυπληθείς παρέες της βραδιάς.

Με τη θερμοκρασία εκείνο το βράδυ γύρω στους 5 βαθμούς, το ντύσιμο των αντρών της παρέας ήταν σχετικά ενισχυμένο σε αντίθεση με τις γυναίκες που ήμασταν ντυμένες σχετικά ελαφρά -όπως απαιτεί η παραμονή Χριστουγέννων.
Η περιοχή γύρω από το τραπέζι μας θερμαίνονταν από 2 σόμπες αερίου κρεμασμένες ψηλά πάνω από τα τραπέζια να μας κοιτούν κατάματα και να εκπέμπουν τόση φλόγα που αυτομάτως πουλόβερ, σακάκια και εσάρπες μετακινήθηκαν στην πλάτη της καρέκλας μας.
Εν τω μεταξύ ζητήσαμε να μας φέρουν λευκό και κόκκινο κρασάκι (ευκολόπιοτο και αξιοπρεπές) και ταυτόχρονα να μειώσουν την ένταση στις σόμπες -όπερ και ο ευγενέστατος νεαρός έπραξε.
Εις μάτην οι ελπίδες μας για φυσιολογική θερμοκρασία, συνεχίσαμε να νιώθουμε το βασανιστήριο της φωτιάς στα μάγουλά μας, στα αυτιά μας, στο κορμί μας ολόκληρο, κι έτσι ζητήσαμε να κλείσουν τελείως τις σόμπες. Αποτέλεσμα σε 5-10 λεπτά να παγώσουμε και αυτό το loop συνεχίστηκε όλη τη βραδιά -χαμήλωσε την ένταση στη σόμπα, ανέβασε την ένταση, κλείσε τη σόμπα, άναψε τη σόμπα- λυπόμασταν το νεαρό, λυπόμασταν και εμάς που ντυνόμασταν και γδυνόμασταν αντιστοίχως...
Θα έπρεπε ο αγαπητός μου Δυόσμος να γνωρίζει ότι αυτές οι σόμπες ΔΕΝ είναι κατάλληλος τρόπος θέρμανσης χώρου και να είχε προβλέψει άλλο μέσο θέρμανσης.

Εν μέσω αναψε-σβύσε σόμπας σερβιριζόμασταν το menu με σωστή χρονική ροή:
Bελουτέ πατζαριού (μετριότατη γεύση και μετριότατη θερμοκρασία σερβιρίσματος) Οι περισσότεροι της παρέας το επιστρέψαμε σχεδόν άθικτο
Πιλάφι με λουκάνικο τσουμαγιάς και σάλτσα από φρούτα εποχής- πιάτο που όλοι τιμήσαμε δεόντως!
Ατομική σαλάτα με ρόκα, τοματίνια, κατσικίσιο τυρί, καραμελωμένα αμύγδαλα και σως βινεγκρέτ από μοσχάτο, φρεσκότατα υλικά -παρόλο που τα καραμελωμένα αμύγδαλα δεν εμφανίστηκαν πουθενά- λίγο περισσότερο στεγνή από ότι τη θέλαμε.

Για το κυρίως πιάτο (γαλοπούλα μπερζέ) όποιος ήθελε είχε τη δυνατότητα να επιλέξει κάτι άλλο (ή χοιρινά μπριζολάκια ή μοσχαρίσια μπιφτέκια) και 4 από εμάς επιλέξαμε τα μπιφτέκια ενώ οι υπόλοιποι έμειναν στη γαλοπούλα.
Και ενώ τα μπιφτέκια ήταν εξαιρετικά, αφράτα, πενανόστιμα (δυστυχώς με καμμένες προτηγανισμένες πατάτες) η γαλοπούλα μπερζέ δεν άρεσε σε κανένα (σερβιρισμένη ομοίως με προτηγανισμένες πατάτες).
Γλυκό ραβανί κάστανο, ομοίως αδιάφορο σε γεύση -άφηνε μία υποψία(?) έλλειψης φρεσκάδας

Η μπάντα δεν ήταν και ότι καλύτερο (αλλά αυτό εκτός από υποκειμενικό ίσως δεν αφορά και το Δυόσμο άμεσα).

Η απογοήτευση (των μεγάλων προσδοκιών μας) ήταν εμφανής στα πρόσωπά μας. Μία ατυχής βραδιά, σε ένα τόσο επιτυχημένο μαγαζί...

Και τελικά ναι, αποφασίζω να υποβάλλω την κριτική μου γιατί -δεν μπορεί- ο Δυόσμος έχει υψηλά τον πήχη και διαβάζοντας αυτή την καλοπροαίρετα επικριτική κριτική ενός fun θα το λάβει σοβαρά υπόψη του και θα φροντίσει να μην επαναληφθεί.

Χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία και πολλές-πολλές γευστικές εμπειρίες!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

27 Δεκ 2017

4 άτομα απόγευμα Κυριακής κατά τις 7. Παρόλο που είχε κλιματιστικό είχε κρύο στην αίθουσα.

Συκώτι σχάρας
Νοστιμότατο και σωστά ψημένο

Κεφτεδακια με γλυκόξινη σάλτσα
νοστιμα.

Χορτοπιτα
Αποδοημένη χορτόπιτα αλλού τα χόρτα αλλού το φύλλο αλλου το τυρί. Αδιάφορο
Η σερβιτόρα μας το είπε οτι δεν έχει σχέση με
χορτόπιτα αλλά εμείς επιμείναμε

Ελληνική σαλάτα

Σαλάτα δυόσμος

Στριφτάρια με μπουκιες κοτόπουλου και κάρυ
Πολύ κρέμα για τα δικά μου γούστα

Κόκορας με χοντρό μακαρόνι
Πολύ γλυκιά η σάλτσα του αλλά οκ σε γενικές γραμμές

200 ml τσιπουρο ανευ.

Πληρώσαμε 63 ευρώ

Είναι από τις κουζίνες που δεν της προτιμώ θέλω περισσότερη φαντασία - δημιουργικότητα άλλα οκ καλά φάγαμε οικονομικά.
Πολλά συγχαρητήρια στην κοπέλα που μας σέρβιρε ευχάριστη φιλική ορεξάτη να μας εξυπηρετήσει πολύ καλή μπράβο.

Λόγο του συνεχόμενου ωραρίου που δουλεύω λόγο του καταστήματος που έχω δεν υπάρχει και πολύς χρόνος για περαιτέρω λόγια. οχι οτι θα έγραφα και κανένα έπος.

23 Οκτ 2017

Ο Δυόσμος βρίσκεται, κατά τη γνώμη μου, σε μια εξαιρετική τοποθεσία.
Σχεδόν πάνω στη θάλασσα και από την ταράτσα, αν βρεις τραπέζι στην άκρη, απολαμβάνεις απεριόριστη θέα.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, αν κάποιος ξέρει να πάει ως το Τζάνειο νοσοκομείο.
Μόλις φτάσουμε στην πύλη του νοσοκομείου, κάνουμε δεξιά στην κατηφόρα και αμέσως μπροστά μας βλέπουμε το νεοκλασικό που στεγάζεται ο Δυόσμος.

Με το πάρκινγκ, υπάρχει ένα θέμα βέβαια.
Με λίγο ψάξιμο στα γύρω στενά, ίσως σταθείτε τυχεροί.

Το εστιατόριο εκτείνεται στον πρώτο όροφο του νεοκλασικού και στην ταράτσα του.
Εντυπωσιαστήκαμε με την διακόσμηση, την καθαριότητα και την προσοχή στη λεπτομέρεια.
Ενδεικτικά, έχουν μέχρι και αλλαξιέρες με πάνες στις τουαλέτες!

Ανεβήκαμε στην ταράτσα όπου μας περίμενε το τραπέζι μας.

Μας έφεραν νερό βρύσης σε μπουκάλι και κοιτάξαμε τον κατάλογο.

Πήραμε μία μελιτζανοσαλατα (3€).
Ελαφριά, χωρίς πολύ σκόρδο και καπνιστή όσο πρέπει.

Τηγανιά μανιταριών με γραβιέρα(5,5€).
Μεγάλη ποσότητα, ήρθε σε πήλινο κατευθείαν από το φούρνο.
Πρωτότυπο πιάτο και πολύ γευστικό.

Συνεχίσαμε με μαστέλο ψητό με μαρμελάδα σύκου(5,5€).
Η μαρμελάδα κάνει τη διαφορά.

Ρολλάκια παστουρμά (4 τον αριθμό) με ντιπ καυτερής γλυκόξινης σάλτσας (5€).
Από το σχήμα τους, θα έλεγα πως μάλλον πιτάκια ήταν και μάλιστα αρκετά μεγάλα, με αρκετή γέμιση παστουρμά, φέτας, τομάτας και πιπεριάς.
Τα θεωρώ ίσως τα καλύτερα που έχω φάει και τα προτείνω!

Μπιφτέκια κοτόπουλου με πατάτες φούρνου με τη φλούδα (8,5€).
Σε μια άκρη του πιάτου είχαν "ζωγραφίσει" ένα σχέδιο με κρέμα τυριού.
Άλλο ένα πιάτο που μας άρεσε πάρα πολύ.
Σωστά ψημένα τα μπιφτέκια, με την κρέμα τυριού να δίνει μια διαφορετική γεύση.

Με όλα αυτά, συν δύο βαρελισιες μπύρες, δώσαμε γύρω στα 35€.
Στο τέλος μας κέρασαν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο.

Δεν θεωρώ ότι δώσαμε πολλά, αν σκεφτούμε ότι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι, τόσο από την ποιότητα, όσο και από την ποσότητα του φαγητού μας.
Θα θέλαμε να ξαναεπισκεφθούμε τον Δυόσμο, κάτι που θα κάνουμε μόλις ξαναβρεθούμε στον Πειραιά.

25 Νοε 2017

Είχαμε ακούσει αρκετά καλά σχόλια και αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε. Ο χώρος του νεοκλασικού πολύ γλυκός και ζεστός. Η μουσική έντεχνη και το προσωπικό εξυπηρετικό.
Αρκετές επιλογές καταλόγου και καλό είναι να είστε παρεα για να δοκιμάσετε περισσότερα.

Ρωτηθήκαμε για ψωμί το οποίο με όσα πήραμε δεν ήταν απαραίτητο.
Δοκιμάσαμε την τηγανιά μανιτάρια με τρούφα τα οποία ήταν νόστιμα αλλά αρκετα λιπαρά για τα γούστα μας. Η σάλτσα τους ήταν αρκετά βαριά και όχι εκλεπτυσμένη.

Τα αυγά με τα στικς πατάτας ήταν εντυπωσιακό πιάτο, το πιο ακριβό από πο ορεκτικά και τεράστια μερίδα. Ήρθε λοιπόν το πιάτο με τα στικς πατάτας να δημιουργούν μια φωλιά όπου απάνω ήταν τα αυγά τα οποία θα έπρεπε να είναι λιγότερο ψημένα για να καλύψουν καλύτερα τις πατάτες που ήταν πολλές.

Τα ρολάκια με παστουρμά σερβίρονται με μια καυτερή σάλτσα. Δυστυχώς αδιάφορο πιάτο με το αλλαντικό ελάχιστο που δεν ακουγόταν στη γεύση. Πολύ ζυμάρι και η σάλτσα αταίριαστη. Πήγαινε καλύτερα με τα μπιφτέκια κοτόπουλο που δοκιμάσαμε από τα κυρίως. Καλό πιάτο με baby πατάτες και σως φέτας.

Ήπιαμε καλό μισό κιλό χύμα κρασί και draft μπύρα. Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκι με χωνευτικό γλυκό ποτάκι.
Πληρώσαμε 41 ευρώ για τα παραπάνω που θεωρώ αρκετά για το ύφος και την ποιότητα των πιάτων.

Αν το δοκιμάσετε προτείνω να είστε 4+ άτομα και να πάρετε περισσότερα πιάτα. Όσα δοκιμάσαμε δε μας ενθουσίασαν.

21 Νοε 2017

Την περασμένη βδομάδα κατέβηκα Πειραιά με μια φίλη μου για να δοκιμάσουμε τα καλούδια που προσφέρει ο Δυόσμος, το εκλεκτό μεζεδοπωλείο ανάμεσα Τζάνειο και Ζέα, που στεγάζεται σε νεοκλασικό κτίριο της Φρεαττύδας, το οποίο έχει έναν αιώνα ζωής! Το μαγαζί λειτουργεί τις καθημερινές τα βράδια, ενώ τα Σ/Κ είναι ανοιχτό από 13.00 μέχρι 01.00, και ήταν σχεδόν γεμάτο.

Διαπιστώσαμε ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή στον Πειραιά και κρίμα που δεν το είχαμε ανακαλύψει πρωτύτερα…Αλλά, κάλλιο αργά παρά ποτέ, που λέει κι ο λαός μας. Το σημαντικό είναι ότι ο εμπνευσμένος του σεφ Άγγελος ετοιμάζει μεζέδες αποκλειστικά ελληνικής κουζίνας, με πρώτες ύλες από κάθε γωνιά σχεδόν της ηπειρωτικής χώρας αλλά και πολλά νησιά μας.

Ανεβήκαμε στην κυρίως αίθουσα με τα ανοιχτά χρώματα, την πέτρα και το ξύλο, τα ωραία διακοσμητικά καδράκια στους τοίχους, και την έντεχνη μουσική.

Το σερβίρισμα καθ’ όλα άψογο, από μια κοπελιά που πραγματικά αγαπάει ό, τι κάνει, και κυριολεκτικά υπολογίζει τον κάθε πελάτη.

Εμείς συνδυάσαμε το ψωμάκι τους με μια χτυπητή Θεσσαλονίκης και φέτα, έναν καβουρμά Σερρών σχάρας με στικ πατάτες, μια τηγανιά μανιταριών με κασέρι, και μια φάβα Σχοινούσας με προσούτο Ευρυτανίας.

Ήπιαμε ½ λίτρο χύμα λευκό κρασί, που το ταιριάξαμε ωραία με τους μεζέδες μας, και το διαλέξαμε από τη σωστά ενημερωμένη λίστα κρασιών, ζύθων, ποτών και αναψυκτικών του Δυόσμου.

Για γλυκό, μοιραστήκαμε την επίσης κλασική πλέον τάρτα σοκολάτας, που δικαίωσε όσα είχα προηγουμένως διαβάσει στις κριτικές του σάιτ μας!

Μας κέρασαν σφηνάκια λιμοντσέλο, ενώ πληρώσαμε 33 €, για όλα αυτά.

Θεωρώ ότι αξίζει ο Αθηναίος να πάει στον Πειραιά για τον Δυόσμο, ο δε Πειραιώτης που δεν το έχει ήδη κάνει είναι μάλλον ασυγχώρητος…
Εύγε στους νέους αυτούς ανθρώπους και στις αξιόλογες γαστρονομικές τους προσπάθειες!
Διερωτώμαι μόνο αν μελλοντικά σκέφτονται να διευρύνουν το μενού τους, με κάποια πιάτα ημέρας ή εποχιακά εδέσματα…

14 Νοε 2017

έχουμε επισκεφθεί τον Δυόσμο τρεις φορές μέχρι σήμερα...
την πρώτη φορά κατόπιν συστάσεων ενός φιλικού ζευγαριού καλοφαγάδων.....

οι εντυπώσεις και από τις τρεις επισκέψεις μας ήταν θετικές με αποτέλεσμα να έχει καθιερωθεί ως κλασσική εγγυημένη επιλογή για έξοδο φαγητού αλλά και για να προτείνεις σε φίλους να πάνε (κάνεις και την μόστρα σου... )

το μενού έχει περιγραφεί αναλυτικά από τις προηγούμενες κριτικές...
να προσθέσω μόνο ότι πέρα από κάποια κλασσικά πιάτα του μαγαζιού,
υπάρχει ένας διαχωρισμός σε καλοκαιρινό και χειμερινό μενού...

όλα τα πιάτα είναι πάντα άριστα μαγειρεμένα...... από εκεί και πέρα είναι θέμα γεύσεων και προτιμήσεων

(πχ προσωπικά δεν τρελαίνομαι για την φωλιά από καταϊφι με κοτόπουλο και μαύρο σουσάμι, αντίθετα το συκώτι του είναι φοβερό, άριστα ψημένο έρχεται ολόκληρο στο τραπέζι και τεμαχίζεται σε λεπτά κομμάτια ενώπιον των πελατών στο τραπέζι)

χώρος: ανακαινισμένο νεοκλασσικό σε παστέλ χρώματα, όμορφος, ανάλαφρος, χωρίς υπερβολές.
σέρβις: γρήγορο, ευχάριστο, με εμπειρία, ακούγοντας και προτείνοντας
φαγητό: κλασσικές προτάσεις πειραγμένες με ενδιαφέρον τρόπο τόσο στην παρουσίαση όσο και στην επιλογή ποιοτικών υλικών δίνοντας μια νέα πνοή στα πιάτα (μάλλον κάπου εδώ κολλάει και το όνομα... Δυόσμος)
κρασί: το χύμα κρασί είναι ευχάριστο και ευκολόπιοτο χωρίς να είναι όμως κάτι που ξεχωρίζει
κέρασμα: σφηνάκι γρανίτας λεμονιού

Εν κατακλείδι....

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!!

(το μόνο σχετικά δύσκολο είναι το πάρκινγκ... όπως σε ολόκληρο τον Πειραιά)

26 Μάρ 2018

Τα πιάτα τοποθετήθηκαν στη μέση και ήταν τα εξής:

- Κομματάκια από κοτόπουλο με καπνιστό τυρί Μετσόβου μέσα σε φωλιά καταϊφιού (6,5€). Αυτό δεν μου άρεσε, ενώ ικανοποίησε αρκετούς άλλους ουρανίσκους από ότι πήρε το αυτί μου. Ο συνδυασμός τυριού και κοτόπουλου μου θύμισε τον κλασικό συνδυασμό κοτόπουλου με κρέμα γάλακτος, με μια αίσθηση καπνιστού, μια γεύση που δεν μου ταιριάζει!!!

Στο τέλος δοκιμάσαμε και δεύτερη τριλογία. Αυτή των γλυκών τους:

Στο τέλος τέλος κατέφθασε κέρασμα παγωμένου σφηνακίου λεμονιού με δυόσμο. Δροσιστικότατο και γευστικότατο!!!!