Ένα νέο μεζεδοπωλείο κάνει εδώ και λίγες εβδομάδες τα πρώτα του βήματα στη Λεωφόρο Φρεαττύδος, σε ένα αρχοντικό του 1920 που στέγασε την πρώτη πειραιώτικη κρεπερί ονόματι «Pierrot». Σε όροφο, με πέτρινους τοίχους, λιτές, νεο-παραδοσιακές γραμμές στο ντεκόρ και αύρα νοσταλγική,

Δευτέρα

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

16 Μαι 2017

Το Survivor έχει κλέψει τις καρδιές του τηλεοπτικού κοινού με ασύλληπτα ποσοστά τηλεθέασης. Στις ημέρες που δεν προβάλλεται υπάρχουν άλλου τύπου εκπομπές που αναζητούν προσωπικότητες με καλές φωνές ή καλές χορευτικές κινήσεις. Ένα format δοκιμασμένο είναι το Master Chef. To επανέφερε στη συχνότητα του το Star channel μετά την πατάτα του Mega να μην πραγματοποιήσει τον τελικό του δεύτερου κύκλου. Να πω την αλήθεια, το προτιμώ από τα άλλα τηλεοπτικά shows. Ίσως γιατί ασχολούμαι αρκετά με το παρόν σάιτ. Ίσως πάλι γιατί το να τρέφεσαι είναι μια καθημερινή ανάγκη. Και εκεί που Παρασκευή βράδυ 5/5/2017 δεν υπήρχε όρεξη για έξοδο αλλά υπήρχε όρεξη για να παρακολουθήσω τους επίδοξους σεφ.... Σκάει πρόταση.

Πάμε Ρώσικο;Πως να τους αποτρέψω για να μην ξαναπάμε εκεί, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει;Ψάχνω κοντινές προτάσεις αλλά δυσκολεύομαι. Θυμόμουν τις καλές κριτικές του Δυόσμου αλλά και διάφορους φίλους που είχαν ενθουσιαστεί και σκέφτηκα να κάνω επίσκεψη για μια δεύτερη, καλύτερη γνωριμία.

Παρά την 5η θέση του στην κατάταξη, υπάρχουν πολλά "βαριά" ονόματα που δεν το έχουν επισκεφθεί, αν και γνωρίζω μερικούς που το επιθυμούν! Δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Aυτοαποκαλείται εδεσματοπωλείο. Ψάχνει πολύ τις πρώτες ύλες και στρέφεται εμφανέστατα προς τα ελληνικά προϊόντα. Έχει πολύ ενημερωμένη ιστοσελίδα και ότι αναγράφεται εκεί, θα το συναντήσετε και στο μαγαζί.

Αν λοιπόν ξεκινήσετε να το επισκεφθείτε να γνωρίζετε πως το παρκάρισμα είναι πραγματικό ΔΡΑΜΑ. Πυκνοκατοικημένη περιοχή με το Τζάνειο νοσοκομείο ακριβώς από πάνω του και τη μαρίνα Ζέας ακριβώς από κάτω. Αν παίζει η επιλογή για ταξί, προτιμήστε την. Ακριβώς από κάτω του βρίσκεται ένα μπαράκι, Κλάξον νομίζω πως λέγεται. Θα δείτε τον κατάλογο πριν την είσοδο, όπου θα αναγκαστείτε να ανεβείτε σκαλιά. Μόλις μπείτε θα δείτε έναν καθαρό και πολιτισμένο χώρο. Το νεοκλασικό χρονολογείται από το 1920 και είναι διατηρημένο πολύ καλά. Πέτρα στους τοίχους, απαλά χρώματα σε λευκό φόντο και ξύλινο πάτωμα. Εδώ θα αναφέρω πως ελαφρώς τρίζει σε κάθε βηματισμό, όμως δεν κινδυνεύετε από δυσάρεστες συνέπειες!

Η εξυπηρέτηση από ένα μόνον παλικάρι ήταν πολύ καλή αλλά.... αργή. Ένα άτομο χρειαζόταν ακόμη για να μην τρέχει σαν τον Βέγγο. Γνώστης του μενού και με εύστοχες προτάσεις. Μάλιστα τεράστια εντύπωση μου έκανε που θυμόταν την πρώτη μου επίσκεψη με άλλη συνοδεία πριν 1.5 χρόνο και μάλιστα θυμόταν και που καθίσαμε. Από κει και πέρα όλα καλά, άριστα στο παλικάρι αλλά συνολικά βάζω 3/4 αν και μάλλον αναγνώρισαν την αργοπορία τους και μας κέρασαν τα γλυκά.

Θα παρατηρήσετε στον κατάλογο πως αναφέρονται με bold αρκετά προϊόντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ο σεφ προσπαθεί να τα "παντρέψει" και νομίζω πως κάνει μια αξιέπαινη προσπάθεια. Εμείς επιλέξαμε:

- Ταμπουλέ με καλαμποκίσιο Κορκοτό Έδεσσας, φουρνιστή τομάτα και μυρωδικά στα 3 ευρώ. Δροσερό, εύγευστο πιάτο σε τιμή προκλητική. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου στα 5 ευρώ. Λίγο παραπάνω ψήσιμο θα το ήθελα γιατί το βρήκα χλιαρό και όχι λαχταριστό.

- Λαδόψωμο στη σχάρα με Αρσενικό Νάξου (τυρί), σουτζούκι Μιράν και ψητή τομάτα στα 5 ευρώ. Πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και ζητήθηκε και δεύτερη φορά. Συνοδευόταν από μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς, πραγματικά καυτερής! Φανταστείτε μια πιτούλα σε στυλ σάντουιτς με αρκετά αλμυρό τυρί και ζουμερό σουτζούκι λόγω της τομάτας.

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και στικς πατάτας στα 7 ευρώ. Ποιοτική πρώτη ύλη που μάλλον θα συνδυαζόταν καλύτερα με κάνα αβγουλάκι.

- Συκώτι σχάρας από Μοσχίδες Νάξου στα 6.5 ευρώ, συνοδεία από στικς πατάτας. Και πάλι ποιοτική πρώτη ύλη, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα που μας έκοψε μαεστρικά μπροστά μας ο σερβιτόρος α λα Base Grill!!!

- Mπύρα Βεργίνα weiss που μου ήρθε δυστυχώς χλιαρή στα 4 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια Ionian Lager στα 4.2 ευρώ τα 400 ml επί 2 φορές.
- Ούζο χύμα 3 ευρώ τα 100 ml

* Κέρασμα εκμέκ παγωτό στα 5 ευρώ. Παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Ικανοποιητικό γλυκό χωρίς να λιγώνει.

- Τάρτα σοκολάτας στα 6.5 ευρώ. Βάση από μπισκότο με χαρουπόμελο, καραμέλα βουτύρου, αλατισμένο φυστίκι και cremeux σοκολάτας valrhona. Eξαιρετικό γλυκό με υπέροχη βάση και ποιοτικότατη σοκολάτα. Περιττό να πω πως το εξαφάνισα. Έχω την εντύπωση πως αν το έτρωγα και 100% φρέσκο θα είχα ξετρελαθεί ακόμη περισσότερο! Όχι δηλαδή πως και τώρα δεν συνέβη.

Σύνολο στα 48 ευρώ περίπου με κερασμένα τα γλυκά.

Νομίζω πως ο Δυόσμος σαν συνολικό πακέτο άξια βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του σάιτ. Ποιοτικό και προσεγμένο μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη. Ένα κλικ του λείπει για να απογειωθεί και λίγη περισσότερη προσοχή στους χρόνους. Δικαιολογώ εν μέρει όμως πως ότι φτιάχνουν, το φτιάχνουν εκείνη την ώρα.

Τώρα που καλοκαιριάζει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για επίσκεψη στην ταράτσα. Πάρτε το ταίρι σας ή μια πολύ καλή παρέα και δοκιμάστε γεύσεις με αγάπη και προσοχή. Πρόκειται για χαλαρωτικό μέρος σε απόσταση βολής από τη θάλασσα!

Όπως είχα γράψει και στην πρώτη μου κριτική... Σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πεταμένα λεφτά...

Υ. Γ Επιστροφές βλέπω! Μετά τον Piperman, εμφανίστηκαν οι αγαπητοί Thankful, villa και PRitanis!!! Aναμένουμε και άλλους που είχαμε χάσει τα ίχνη τους για καιρό!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μα... δυοσμο? Χαθηκε ενα δεντρολιβανο, ενας βασιλικος, ενα θυμαρακι του θεου? Δυοσμος σωνει και ντε, που οι γευστικοι μου καλυκες τον θεωρουν αποδεκτο μονο στα κεφτεδακια και τις trident? Aντε, επειδη ειμαι Large, και στους στιχους των παραδοσιακων δημοτικων τραγουδιων της Θεσσαλιας, που τον εχουνε ψωμοτυρι. Δε φταιω εγω κυριε προεδρε, ο δυοσμος μπηκε στο φαι μου απροσκλητος. Δεν ηθελα να εγκληματισω, αναγκαστηκα να τον σκοτωσω.

Αν δεν εγινε ηδη κατανοητο, αντιπαθω το δημοφιλες μυριστικο, οπως η Παπαρρηγα την αποτριχωση. Και αυτο γιατι η πρασινη μαστιγα ειναι το ακριβως αντιθετο απο τη σοκολατα: εχει την ικανοτητα να χαλαει ενα πεντανοστιμο φαγητο, σε ο, τι ποσοτητα και αν προστεθει. Μεχρι που, μεσα σε μια νυχτα, με καταφερε ενας Δυοσμος να τον συμπαθησω τοσο, που να σκεφτομαι ευχαριστα το δυοσματο φαγητο του. Αυτο ειναι μεγαλο βημα για καποια που δεν μπορει το αρωμα του ουτε στην οδοντοκρεμα της.

Παρασκευή βραδυ και δυο ατομα σε ενα παπι που αποδειχθηκε σκυλι, φτανουν εξω απο το μαγαζι στην θαμμενη απο τα παρκαρισμενα Φρεαττυδα, και ευχαριστουν το διτροχο τους που χωραει να παρκαρει και σε κουτι παπουτσιων, πριν παρουν το δρομο που τους πρεπει, τον ανηφορο. Διοτι ο Δυοσμος προνοει για τις θερμιδες που θα παρεις απο πριν και αθλει τον υποψηφιο κοιλιοδουλο με τοσα σκαλια που θα εκαναν το Παλαμιδι να κοκκινισει απο ντροπη.

O χωρος εχει περιγραφει τοσες φορες και τοσο αναλυτικα, που καθε δικη μου προσθηκη επι του θεματος θα ηταν πιο ματαιη απο ψαροτουφεκο σε πισινα. Θα πω απλως οτι ειναι οντως χαλαρωτικος και ομορφος ο εσωτερικος, που μου θυμισε εντονα το σπιτι των Playmobil, ενω η πολυπαινεμενη ταρατσα ειναι, οποία εκπληξις, μια ταρατσα. Δεν ξερω τι εντυπωσιασε τους αλλους χρηστες με δαυτην, αντιθετα με τους κατω οροφους που ειναι μια ομορφια, αυτη ειναι πιο γυμνη απο τηλεπαρουσιαστρια πρωιναδικου. Καθαρη και μαζεμενη, ομως.

Αλλος ενας τομεας που εχει υπεραναλυθει, πιο πολυ απο τα μυκονιατικα μακροβουτια της Μενεγακη, ειναι η εξυπηρετηση. Εδω θα ταυτιστω με το πληθος και θα δωσω ψηφο εμπιστοσυνης σε ολα τα παιδια του σερβις που εκτελουσαν αριστα τα καθηκοντα τους. Ηταν μια καλη εμφανιση, υπηρξε εναλλαγη πιατων με συστημα, παιξανε καλα, τους αξιζε η νικη. Κοινως, δε μας ελειψε τιποτα, εφερναν και επαιρναν τα πιατα αμεσα, ποτιζαν ασταματητα τους μπεκρηδες της παρεας μας, γενικως, παραπονα δεν εχω.

Αντιθετα, και συμβουλες για τις πιθανες μας επιλογες μεζεδων ειχαμε, και τα κερασματα δεν τα λυπηθηκαν. Αν εξαιρεσεις τη μαχαιρια στην καρδια που μου εριξε ασπλαχνα η σερβιτορα οταν μου ανακοινωσε οτι το μονο πιατο που ειχα βλεφαριασει επιμονως – λεγε με συκωτι- ηταν πιο απων απο τον Ελβις στο κτιριο, ολα πηγαν ρολόι. Αυτο εχει διπλη σημασια αν συνυπολογισουμε οτι το μαγαζι ηταν σαν sold out συναυλια.

Στα του φαγητου, οφειλω να αναφερω το οξυμωρον του πραγματος: 9 ατομα τραπεζι, ενα κυριως δεν πηραμε. Σα να μη την ειδαμε καν την κατηγορια, ξετιναξαμε μονο μεζεδες και ορεκτικα. Καλα, “μονο” δε το λες, η παραγγελια μας εκανε παλι τη λιστα του Σιντλερ να φανταζει καταλογος σουπερ μαρκετ εργενη.

Ντακος παραδοξος (6€), με κυβακια μαρινατο κολοκυθακι, ντοματα, ξινοτυρι ναξου και το τιμωμενο μυρωδικο πανω σε καυκαλο χαρουπιου. Μπολικο κον κασε λαχανικων, ωραια μουλιασμενο το παξιμαδι, αρτια παρουσιαση. Αλλα... Αλλα δε μπορω να πω οτι θα τον προτιμουσα συγκριτικα με την κλασσικη, παντα επικαιρη εκδοχη του. Ε, τωρα, μεταξυ μας, ποση γευση να δωσει ενα κολοκυθι, εστω και μαριναρισμενο?

Καπνιστη μελιντζανοσαλατα (2 x 3€) μηπως καταφερουμε να φαει τιποτα η vegetarian της παρεας, η οποια αδυνατω να καταλαβω πως παρεσφρυσε στις γραμμες μας, μιας παρεας που ο, τι πιο κοντα εχει σε χορτοφαγια ειναι το χοιρινο πρασοσελινο. Καλη ηταν και δροσερη πολυ, μα καπνισμα δεν αισθανθηκα. Καλα, δεν εχασε και η Βενετια βελονι, απλα λεω. Παντως και τη χορτοφαγο, δε την ειδα να συνταρασσεται, εξου και εφαγε μολις 3 πηρουνιες. Τι να πεις, περιμενεις να βγει φαγανη καποια που στερειται τα παϊδακια και το μπεικον απο επιλογη?

Θρακιωτικο κους κους με γευση γεμιστων και νιβατο (2 x 4€) Αν σας αρεσουν τα γεμιστα, βρηκατε τη Μεκκα σας. Αν δε σας αρεσουν, τι στο καλο κανετε και με διαβαζετε, καταπτυστοι ανθρωποι? Ηταν απιθανα αρωματικο και νοστιμοτατο, με τα ζουμια του, τα μυρωδικα του, το δεσιμο του. Αριστο.

Τηγανια μανιταριων με λαδι τρουφας και κασερι (2 x 5,5€). Αυτο το πιατο με μπερδεψε. Ενω περιλαμβανει πολλα υπεραγαπημενα μου στοιχεια, βλεπε μανιταρια σε μεγαλα κομματια, μια κρεματη σαλτσα τυφλα να εχει η καρμποναρα και λαδι τρουφας, δε το ερωτευτηκα οσο περιμενα. Μη βγουν εσφαλμενα συμπερασματα. Ηταν παρα παρα πολυ νοστιμο. Μα φταιει που ειχα διαβασει τοσα μαλλον, δεν με τρελανε οσο θα ηθελα.

Μαστελλο με μαρμελαδα συκο (2 x 5.5€) Ο συνδυασμος τυρι και μαρμελαδα ειναι παντα και για παντα αχτυπητος και δεν αποτυγχανει ποτε. Ετσι και εδω.

Μπουκιες κοτοπουλο με καπνιστο τυρι μεσα σε φωλια απο κανταιφι. (2 x 6.5€) Η γεμιση ειναι τρυφερη και υπεροχη, καλοδουλεμενη. Αλλα... Αλλα πας και μου την θρονιαζεις σε ενα αγευστο, ξερο καταιφι. Γιατι? Της αξιζει θρονος, οχι πλαστικη πανηγυριωτικη καρεκλα. Καντε αυτη την φονικη γεμιση ταρτακι, και θα αναστηθουν τα πεθαμενα μας.

Κεφτεδακια απο λουκανικο Σερρων, ψημενα στη σχαρα. (6€) Παιρνεις τον κεφτε, τον βουτας σε μια γλυκοπικαντικη σαλτσα τσιλι και τον ξεχνας αφου τον φας και σε ευαρεστησει. Ειναι καλος, αλλα εχω φαει δεκαδες καλυτερους.

Τριλογια λουκανικων (2 x 7€) εξαιρετικης ποιοτητας, που προσωπικα δεν θα προτιμουσα γιατι μου φαινονται στεγνα και γω προτιμω τα λιπαρα, θερμιδικα βρωμικα. Θα μου πεις, καλα σου φερνουν το μπον φιλε και ζητας πανσετα? Ε ναι! Το γουστο ειναι προσωπικη υποθεση, και το δικο μου τεινει να εκτιμα περισσοτερο την Αμερικανικη απο την Βορειοευρωπαικη κουζινα.

Φουρνιστος καβουρμας με αυγο (7€) Μαδημενος καβουρμας ανακατος με χτυπημενο αυγο, σε μια καλη ποιοτητας, ευγευστη μαζα. Αλλα... Αλλα εχω μονογαμικη σχεση με την κλασσικη εκδοχη του καβουρμα με το αυγο ματι, με τις γευσεις να ειναι ευδιακριτες, και δεν ξενοκοιταω αλλους, προστυχους, ημιγυμνους καβουρμαδες.

Στικς πατατας με αυγα ματια και σαλαμι αερος (2 x 7.5€) Το πιατο “να τρωει η μανα και του παιδιου να μη δινει”. Τι φανταστικη εκδοχη ηταν αυτη, τι μεγεθος πελωριο, τι νοστιμια! Και σα να μην εφτανε που ειχε μισο κιλο πατατα, τραγανη και ψιλη, ειχε και 2 ζευγαρια ματια να με κοιτανε λαγνα, πριν η σερβιτορα τα τυφλωσει μπροστα μας και τα ανακατεψει σε ενα λαχταριστο συνονθυλεμα.

Εσκεμμενα δεν αναφερομαι στις προελευσεις των συστατικων, διοτι ακολουθει η πιο ριψοκινδυνη δηλωση του πλανητη μετα το “Μαζι τα φαγαμε”: δε με αφορουν. Εχω αρχισει να μπουκωνω απο αυτη τη μοδα, που θεωρω και λιγο υπερεκτιμημενη. Σας ευχαριστουμε που δε μας σερβιρετε λουκανικα του Lidl, αλλα θεωρω και αυτονοητο οτι οταν ερχομαι σε ενα τιμιο, ποιοτικο μαγαζι, θα με σεβαστουν αρκετα ωστε να μη με ταϊσουν απο τον κουβα του Μακρο. Σαφως δε το κανουν ολοι, αλλα πλεον ολο και περισσοτεροι κανουν στροφη στην ελληνικη, καθαροτερη πρωτη υλη παρα το αυξημενο κοστος της, γιατι ο κοσμος αποκτα σταδιακα διατροφικη συνειδηση.

Τα γλυκα που ακολουθησαν διακρινονται για την πρωτοτυπια και την πλουσια ποσοτητα τους, αλλα, εδω που τα λεμε, δεν πιαναν μια μπροστα στην παβλοβα-επος που μας κερασε η σαν εορταζουσα απο καιρο. Συγνωμη, Δυοσμε, αλλα εδω κατεβασαμε Μεσσι στο γηπεδο.

Ice Ice burger (7€) Eνα θεριο ολακερο, με σιροπιασμενα ντονατ αντι για ψωμακι, παγωτο και καραμελα για γεμιση, μοιραστειτε το γιατι ειναι σα διασταυρωση μεζονετας με την Εβγα. Νοστιμο αλλα λιγουλακι βαρυ. Πως να μην ειναι, παιζει να ζυγιζει 700 γραμμαρια.

Εκμεκ (5€) με παγωτο καιμακι, σιροπι κανελας και σαλτσα βυσσινο. Αυτο μαλιστα, κουμπωνει στις γευσεις μου αψογα. Βαρυ, δεν αντιλεγω, αλλα το ειδος του βαρους που ειμαι προθυμη να σηκωσω.

Τσιζκεικ καραμελα (6€) με φιστικι αραπικο, για οσους προτιμουν τα αλμυρα απ τα γλυκα. Εγω της καραμελας πολυ δεν ειμαι, οποτε αυτη δεν ηταν μια επιλογη που θα εκανα μελλοντικα, αλλα αυτο ειναι θεμα προτιμησεων.

Περασα καλα? Καλα τωρα μη ρωταμε τα αυτονοητα. Το τραπεζι αυτο παντρευε παλιους αγαπημενους φιλους, που και να λυσσαξουν, φυλλο πορειας απο μενα δεν παιρνουν, νεο αιμα που καλως ηρθε και μας αναστατωσε δημιουργικα και τον συντροφο μου, που τρωει λιγοτερο απο σπουργιτι με δυσπεψια αλλα ειναι περιχαρης που ερχεται σε επαφη με τοσους ευφυεις ανθρωπους – εστω και καλοφαγαδες. Το κλιμα ηταν αναλαφρο, το φαγητο καλο, το ποτο τρομακτικα πολυ, η βραδια γλυκεια, και το αρμα μας παρκαρισμενο απο κατω, να μας περιμενει πιστο ακριβως μπροστα στην εισοδο.

Συνολικος χρηματικος απολογισμος: Φρονω οτι η τιμολογηση στα ορεκτικα ειναι ανταγωνιστικοτατη και μπραβο τους, γιατι συνηθως τα ψιλολογια στην αρχη τσιμπανε παραλογα πολυ, ενω στα κυριως και τα γλυκα, την επιδεχονται μια μειωσουλα οι τιμες, χωρις και παλι να ξεφευγουν καπου. Εμεις με την γαλαντωμα, επι 40 μερες -λες και ειναι η νηστεια του Πασχα- εορταζουσα να κερνα το Βοσπορο που καταναλωθηκε και τα γλυκα κερασμενα, λογω μεγαλης παρεας περασε γυρω στο 10ρικο το ατομο. Για ενα ζευγαρι, νομιζω 30-35 ευρω αρκουν για να φανε καλα και να πιουν και λιγο.

Θα ξαναπαω?
Πολυ ευχαριστα, χωρις ωστοσο να τσουρουφλιζομαι απο ανυπομονησια. Ε, καλα, μενω και στην ακρη του θεου, πως το παιρνεις αποφασιση να κοψεις ολη την Αττικη παπάτα, εστω και για ενα καλο μυρωδικο?

18 Σεπ 2017

Στο εδεσματοπωλείο "Δυόσμος" βρέθηκα πρόσφατα, Παρασκευή βράδυ, μετά από πρόσκληση αγαπητής φίλης με ask4foodική (επιτρέψτε μου το νεολογισμό) παρέα. Πολλά άτομα στο τραπέζι, καλή διάθεση μετά από διακοπές, ευχάριστη ατμόσφαιρα!

Ο "Δυόσμος" βρίσκεται στο κέντρο του Πειραιά και στεγάζεται στον όροφο και στην ταράτσα ενός νεοκλασικού κτηρίου που παλιότερα στέγαζε μια από τις πρώτες κρεπερί του Πειραιά, με το όνομα Pierrot. Ο χώρος είναι όμορφος, απλά και λιτά διακοσμημένος, τόσο στον όροφο, εσωτερικά, όσο και στην ταράτσα, εξωτερικά. Άνετα τραπεζοκαθίσματα, βολική διάταξη, μόνο μειονέκτημα ότι στην ταράτσα κάνει λίγη ζέστη, παρά τη λειτουργία μεγάλων ανεμιστήρων που δημιουργούν ρεύμα αέρα.

Ειδική μνεία για την άριστη εξυπηρέτηση: Ο εκ των ιδιοκτητών Στέλιος και οι δύο ευγενέστατες κυρίες που μας σέρβιραν είχαν την προθυμία και την υπομονή να απαντήσουν σε απορίες μας για το μενού και τη σπιρτάδα, ώστε καμιά παραγγελία να μην αργήσει, κι ας ήταν γεμάτο το εδεσματοπωλείο. Και το σημαντικότερο: Όλα αυτά με το χαμόγελο και με καλή διάθεση. Τους αξίζει απλά ένα μεγάλο μπράβο!

Στο μενού τώρα: Όπως πολλοί αγαπητοί και κορυφαίοι χρήστες (VAGELIS, PONTIKI, jim, TOMIE, Ucook) του ask4food έχουν ήδη γράψει, το μαγαζί "ψάχνεται" ως προς τις πρώτες ύλες: Επιλεγμένα υλικά υψηλής ποιότητας από σπουδαίους Έλληνες παραγωγούς, γευστικοί συνδυασμοί που σε προκαλούν να τους δοκιμάσεις. (Μόνο παράπονο προς τους ιδιοκτήτες του "Δυόσμου": Στο σάιτ σας βρε παιδιά ανεβάστε το φετινό μενού, έχετε ακόμα το περσινό... )

Όπως προανέφερα, πολλά άτομα στο τραπέζι, κινηθήκαμε στη λογική των μεζέδων και του "όλα στη μέση". Είχα λοιπόν την ευκαιρία να δοκιμάσω πολλά και νόστιμα καλούδια:

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου: Απλά υπέροχος γευστικός συνδυασμός, εξαφανίστηκε από το πιάτο, ώσπου να πεις "κύμινο".

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος: Γεύση δυναμίτης! Πολύ πετυχημένο πιάτο για απαιτητικούς ουρανίσκους, τιμήθηκε δεόντως!

- Θρακιώτικο κους κους με άρωμα γεμιστών και ξινό τυρί Νιβατό: Κι αυτό το πιάτο μας εντυπωσίασε, άρεσε πολύ ο συνδυασμός της οξύτητας του τυριού με το κους κους και τα αρωματικά.

- Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας, κρέμα γάλακτος και κασέρι Ξάνθης. Τέλεια η γεύση τους, δεν έχω λόγια να περιγράψω τα αρώματα που ανέδιδαν τα μανιτάρια!

- Παράδοξο ντάκο: Δηλαδή παξιμάδι από χαρούπι, παντζάρι, φουντούκια, γαλένι Κρήτης και δυόσμο. Δροσερή και νόστιμη σαλάτα, παραλλαγή του γνωστού ντάκου.

- Μπουκιές από κοτόπουλο με μετσοβόνε σε φύλλο καταΐφι. Νόστιμο πιάτο κι αυτό, το μετσοβόνε προσέδιδε γευστική ένταση στο κοτόπουλο.

- Πιάτο με τρία διαφορετικά λουκάνικα: Νόστιμα, αν και αρκετά πικάντικα για τα γούστα μου.

Φυσικά, στην αρχή μας έφεραν μπόλικο χωριάτικο ψωμάκι και ανανέωσαν άπειρες φορές το παγωμένο νερό βρύσης σε μπουκάλι. Από την παρέα, άλλοι ήπιαμε ημίγλυκο κρασί, άλλοι μπύρα κι άλλοι ρακί, σε όλους όμως, άφησαν καλή αίσθηση τα ποτά μας.

Είμαι σίγουρος ότι στο τραπέζι ήρθαν κι άλλοι εκλεκτοί μεζέδες, όμως είτε δεν τους θυμάμαι είτε δεν δοκίμασα, έχοντας δοκιμάσει τόσα πολλά νόστιμα πιάτα...

Και ας περάσουμε στα γλυκά:

- Εκμέκ παγωτό: Σιροπιαστή βάση εκμέκ, νόστιμο παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Αρκετά λιγωτικό, αλλά καλό στη γεύση.

- Τσιζκέικ με αλατισμένη καραμέλα: Ενδιαφέρουσα γεύση που "έπαιζε" με το γλυκό και το αλμυρό.

- Ice Ice Burger: Πρωτότυπο στην όψη γλυκό, Καραμελωμένα ντόνατς πάνω-κάτω παίζουν το ρόλο του ψωμιού, παγωτό σοκολάτα στο ρόλο του μπέργκερ, παγωτό βανίλια αντί για μαγιονέζα, σως φράουλα αντί για κέτσαπ, ένας ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός, πάντως πιο πολύ ενθουσίασε την όραση, παρά τη γεύση μου.

Όταν ήρθε ο λογαριασμός, προσφέρθηκε ως κέρασμα συμπαθητικό λικέρ με γεύση δυόσμου. Και δεν ήταν το μόνο κέρασμα: Κάποιοι από τους μεζέδες και τα γλυκά ήταν κέρασμα του καταστήματος, με αποτέλεσμα το τελικό κόστος να είναι κάτω από 15 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money!

Εν κατακλείδι, ο "Δυόσμος" μου άφησε άριστες εντυπώσεις! Προσεγμένοι ελληνικοί ποιοτικοί μεζέδες, άριστη εξυπηρέτηση με ανυπόκριτη ευγένεια από ιδιοκτήτη και εργαζομένους, όμορφος χώρος, πολύ καλές τιμές: Αυτά συνιστούν το τετράπτυχο της επιτυχίας του! Αγαπητές και αγαπητοί αναγνώστες του ask4food σας προτείνω ανεπιφύλακτα να επισκεφτείτε το εδεσματοπωλείο αυτό και να βγάλετε τα δικά σας -εκτιμώ θετικά- συμπεράσματα!

26 Ιούλ 2017

Ημέρες Ιουλίου ακόμη ζεστές, όταν πέφτει η πρόταση για τον Δυόσμο σαν καλοκαιρινή δροσερή βροχούλα σε καύσωνα. Ένα ακόμη μεζεδοπωλείο στη λίστα των επιθυμιών μου εδώ και καιρό, και ήρθε η νεράιδα με το ραβδάκι της να κάνει και πάλι το θαύμα της.

Βράδυ Σαββάτου 8/7, ραντεβού με το αγαπημένο παρεάκι σε συγκεκριμένο σημείο, για να κατηφορήσουμε με ένα αμάξι προς Πειραιά.
Και είχα κατά νου να απομνημονεύσω κι εγώ η βόρεια κάπως τη διαδρομή, αλλά φευ, η κουβέντα μέσα στο αμάξι, έξω από το αμάξι, μέσα στο μαγαζί, έξω από το μαγαζί, πριν φάμε, αφότου φάγαμε και πάει λέγοντας, δεν με άφησε να βάλω σημάδια, και δε θυμάμαι παρά μόνο τη χαρά της αυτοκινητάδας και των όσων είπαμε, ήπιαμε, χαρήκαμε, απολαύσαμε... έτσι που ο Δυόσμος βρήκε, ήδη από την παρθενική μου κιόλας επίσκεψη σε αυτόν, την επάξια κερδισμένη θέση του στα αγαπημένα μου πλέον μαγαζιά.
Και όχι. Η αντικειμενικότητά μου δεν έχει πάει περίπατο, γιατί και εδώ το φαγητό είναι το 10 το καλό, μαζί με μερικά ακόμη πράγματα.

Πάμπολλες φορές έχω τονίσει, ότι η αγνή ευγένεια ενός καλότροπου ανθρώπου/ ιδιοκτήτη, η ταπεινότητά του ακόμα κι όταν ξέρει ότι έχει πετύχει, η στάση του απέναντι στον κερδισμένο ή τον νέο πελάτη, μαζί με τον αναγκαίο επαγγελματισμό, είναι αυτά που τον καταξιώνουν στη δική μου κλίμακα. Τί να τα κάνεις άλλωστε τα πτυχία και τις σπουδές, όταν οι τρόποι λείπουν;
Είναι μια εξτρά καρέκλα για τις τσάντες και τις ζακέτες, ένα χέρι βοηθείας για να ανέβει τη σκάλα ένα άτομο με κάποια κινητική δυσκολία, ένας φορτιστής κινητού, ένα κέρασμα από κει που δεν το περιμένεις, ένας ανεμιστήρας μόνο για σένα που ζεσταίνεσαι, και πάντα το σφίξιμο του χεριού. Αυτά τα μικρά που σε κερδίζουν ή σε χάνουν.

Είχαμε κράτηση και το τραπέζι μας στην ταράτσα μας περίμενε. Το ίδιο μας περίμενε και η θέση για το αμάξι στα 50 μέτρα από το μαγαζί. Όμως είδα και παρέες που έφυγαν με απογοήτευση ψάχνοντας άλλες λύσεις, γιατί πήγαν χωρίς ρεζερβέ. Λόγω θέσης ( Μαρίνα Ζέας, Τζάνειο, Μπαρ Μπεε Κιου πολύ κοντά ), το παρκάρισμα είναι άγριο σαφάρι και εμάς μάλλον μας ευνόησε η τύχη ξανά.

Το νεοκλασικό κτίριο με εντυπωσίασε. Μέσα και έξω. Σε τέτοια δεσπόζουσα θέση που δεν περνάει απαρατήρητο, είναι σωστά φωτισμένο, με χαρακτήρα, κλασική ομορφιά και αύρα νοσταλγική. Ανεβαίνοντας τους ορόφους με προορισμό την ανοιχτή ταράτσα, το μάτι συναντά παστέλ χρώματα, ρομαντική διακόσμηση, πέτρα, ξύλο, όμορφα παράθυρα και το λευκό χρώμα σχεδόν παντού. Εμένα μου έβγαλε τη θαλπωρή ενός σπιτιού, με τα μπαλκονάκια του και το αίθριό του στην ταράτσα για τους φίλους.

Η υποδοχή από τον Στέλιο και το υπόλοιπο προσωπικό, ήταν σαν να υποδέχονταν δικούς τους ανθρώπους. Και όχι μόνον με εμάς. Εντόπισα την ίδια επικοινωνιακή ζεστασιά με όλους τους πελάτες τους. Την Ζωή, που απουσίαζε για λόγους ευχάριστης ανωτέρας βίας, ελπίζω να την γνωρίσω την επόμενη φορά!

Κοιτώντας το μενού με "όλα τα καλά του δυόσμου", καταρχάς εντοπίστηκαν μικροαλλαγές, όπως π. χ. ότι οι μπαλίτσες τυριού δεν υπάρχουν πια, ενώ στη θέση τους προστέθηκαν νέα πιάτα. Χαίρομαι που είδα και εδώ να πρωτοστατούν διαλεχτές ελληνικές πρώτες ύλες από τοπικούς παραγωγούς και προιόντα με ονομασία προέλευσης. Μάλιστα αρκετά, τα άκουγα για πρώτη φορά, και περίμενα να τα δοκιμάσω με τη σχετική ανυπομονησία.
Υπάρχουν ζυμαρικά, κρεατικά, σαλάτες και μια δελεαστική ποικιλία σε ορεκτικά, όπου το ένα δείχνει πιο λαχταριστό από το άλλο, στα γλυκά δε, θα πεις πραγματικά "δυόσμου και μένα μπάρμπα"!

Κατόπιν σύσκεψης για τα must πιάτα αλλά και επεξηγήσεων σε κάποιες μικροαπορίες μας, οι κοπέλες μας έκαναν και τις δικές τους προτάσεις και ξεκινήσαμε με το Θρακιώτικο κους κους με άρωμα γεμιστών και ξινούτσικο κρεμώδες τυράκι ( Νιβατό Βερδικούσας ).
Ήταν καινούργιο πιάτο που μας πρότειναν και μας άρεσε πολύ, καθώς το κους κους ήταν άψογα βρασμένο, ζουμερο και ντυμένο με όλα τα ψιλοκομμένα λαχανικά/αρωματικά που έχουν τα γεμιστά. Δροσιζόμενο με το κρεμώδες τυρί, έπαιξε ιδανικά ως σαλάτα, αν και ήταν ορεκτικό και σε επαρκή ποσότητα ( 4 e ).

To Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκο, από κοντά, όμορφα περασμένο στη σχάρα και ζεστό, σε ιδανικό πάντρεμα με τη γλύκα του σύκου, αλάνθαστος μεζές και σε πολύ καλή εκτέλεση, δεν θα έλεγα όχι σε λίγο περισσότερη ποσότητα ( 5,50 e ).

Για τα μανιτάρια πάλι, έχουμε λατρεία κοινή και ομολογημένη, κι έτσι η επιλογή της τηγανιάς μανιταριών με λάδι τρούφας και κασέρι Ξάνθης ήταν αυτονόητη και δοκιμασμένη για να μείνει απέξω. Τα λάτρεψα και πρέπει να έφαγα τα περισσότερα, ενώ δεν ξέρω πώς ακριβώς έδεσε τόσο άψογα αυτή η σαλτσούλα τους και αν τελικά είχαν και ολίγη από κρέμα γάλακτος. Η γεύση αυτή όμως είναι εθιστική ( 5,50 e ).
H αναγκαία δόση σε άμυλο, έφτασε διπλή και ενισχυμένη, γιατί εννοείται είμαστε και πατατούδες. Η light εκδοχή ήρθε με τις πατάτες Βροντούς με Στάκα Κρήτης ( τηγανιτές και με τη φλούδα τους ), αρκετά πικάντικες και ίσως πιο χειμερινές, με ένα ειδικό μιξ μπαχαρικών που περιλαμβάνει από πάπρικα και μπαχάρι μέχρι κύμινο και άλλα πολλά και τους δίνει μια γεύση τούρμπο και πολύ ιδιαίτερη ( 3,50 e ).

Η full fat εκδοχή των 5.000 θερμίδων ήταν αυτό που λέμε "Φωλιά/sticks πατάτας με 4 αυγά μάτια και σαλάμι αέρος Στρεμμένου". Πιάτο που έβαλε στην αθηναϊκή γαστρονομία πριν χρόνια γνωστό κρεατάδικο στο Περιστέρι και πλέον το συναντάμε παντού.
Όμως σίγουρα δεν το συναντάμε με το συγκεκριμένο αλλαντικό, οπωσδήποτε όχι με 4 αυγά και σίγουρα όχι σε αυτή την τιμή ( 7,50 e ). Eίναι θερμιδοεκρηκτικό, είναι αμαρτωλό, είναι σούπερ χορταστικό και είναι μια ιεροτελεστία όταν στο φέρνουν στο τραπέζι και γίνεται μπροστά σου η ανάμιξη. Απλά αφεθείτε.

Την ίδια ιεροτελεστία ακολουθούν και στο συκώτι σχάρας, το οποίο επίσης κόβουν μπροστά σου σε λεπτές φετούλες. Πρόκειται για το πιο αφράτο λουλουδένιο συκώτι που φαντάζεστε, με ένα ψήσιμο που παρόμοιο του δεν έχω συναντήσει. Συνοδεύεται από τηγανιτά κρεμμύδια ( ελαφρύ πανάρισμα, πολύ τραγανά ) και από μους τυριού ( Γαλένι Κρήτης ). Σαν σύνολο ένα ιδιαίτερο γκουρμέ πιάτο και σε εξαιρετική τιμή ( 6,50 e ).

Στον ήδη πολύ υψηλό πήχυ, ήρθε και προστέθηκε το ζυμαρικό που επιλέξαμε, τα Πέτουρα Γιαννιτσών με τουφίτσες μπρόκολο, φιλετάκια κοτόπουλου και τυρί κρέμα, με το άφθονο λεμονοπίπερο από πάνω να δίνει την τελική πινελιά και να το απογειώνει. Έχουμε και λέμε: ζυμαρικό πολύ πιο φαρδύ από τις παπαρδέλες, ιδανικό στο να συγκρατεί την κρεμώδη αρωματική σάλτσα, πυκνή αλλά όχι μπουχτιστική, το κοτόπουλο υπέροχο, το μπρόκολο μην το φοβηθείτε γιατί δένει άψογα, το λεμονοπίπερο πρωτόγνωρη γεύση για μένα, όλο μαζί ένα αρμονικό κοντράστ, πλασμένο να κάνει κατάληψη στο μυαλό μου. ( 8,50 e ).

Ήπιαμε 2 coca cola zero ( 2 x 2 e ) και 2 μπύρες Βεργίνα Weiss ( 2 x 4 e ) και άφθονα μπουκάλια παγωμένο νερό, όχι εμφιαλωμένο. Επίσης πήραμε και ψωμάκι ( 3 χ 0.80 e, το συνοδεύει ένα χαριτωμένο ντιπάκι γιαουρτένιο ).

Σύνολο λογαριασμού για 3 άτομα, 55,40 ευρώ.

Και αν νομίζετε ότι τελειώσαμε εδώ, μάλλον απατάσθε. Γιατί μετά από το άνωθεν συμπόσιο, ακολούθησαν και τα πυροτεχνήματα, που ήρθαν κι έκαναν έναν πάταγο, τρομερό πάταγο.

ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: ΤΑ KEΡΑΣΜΑΤΑ

- σφηνάκια οινόμελο, εξαιρετικό.
- παγωτό βανίλια με ολόφρεσκο γάλα, δεν έχουμε λόγια για αυτό το παγωτό. Βγαλμένο κατευθείαν από την παιδική μας ηλικία, τόσο αγνό σε γεύση όπως και εκείνα τα χρόνια... ( εξασφάλισα για εσάς το πολυπόθητο μυστικό: από τον Μπακογιάννη στην Ηλιούπολη )
- Εκμέκ παγωτό. Εδώ τί να περιγράψω; την τραγανή άψογη βάση; το σιρόπι κανέλας; το χοντροαλεσμένο​ φυστίκι Αιγίνης; το βύσσινο; το ανεπανάληπτο παγωτό καιμάκι; Δεν περιγράφω άλλο...
- Ice Ice Burger. Μια εικόνα, χίλιες λέξεις. Ποιά εικόνα ; Έ, ψάξτε κι εσείς λίγο. Παγωμένο burger σοκολάτας. Καραμελωμένο ντόνατ, cremeux σοκολάτας Valrhona, παγωτό βανίλια, καραμέλα από ουίσκι και μέλι, καραμελωμένο αμύγδαλο, σως φράουλα. Δεν υπάρχει κάτι πιο θεικό από αυτό. Υποκλινόμαστε στα υλικά, στη σύλληψη, στην εκτέλεση. Παραλίγο θα τρώγαμε και το πιάτο. ( τιμές των γλυκών 5 και 7 e αντίστοιχα. )

Αυτό το πράγμα, να μου λείπουν οι γεύσεις από ένα μαγαζί και να τις αποζητώ με λαχτάρα, με λίγα μαγαζιά το έχω πάθει, μετρημένα στα δάχτυλα. Σήμερα, τόσες μέρες μετά, ακόμη συζητάμε για το πόσο ωραία περάσαμε και πόσο υπέροχα φάγαμε. Η επανάληψη νομίζω δεν θα αργήσει πολύ. Εκτός κι αν μας προλάβουν τα.... νέα ανοίγματα. Στέλιο, σας εύχομαι πραγματικά ο, τι καλύτερο.

Ο Δυόσμος κλείνει θριαμβευτικά την τριάδα των εστιατορίων - μεζεδοπωλείων που ήταν, προσωπικά για μένα, αποκάλυψη γεύσεων φέτος το καλοκαίρι, μέχρι στιγμής. Δεν γνωρίζω ακόμη πολλά στέκια του Πειραιά, αλλά η αρχή έγινε. Ο Δυόσμος ήταν η πρώτη μου γαστρονομική εμπειρία σε αυτή την περιοχή. Και χωρίς υπερβολή, η ικανοποίηση άγγιξε την τελειότητα. Και στο ουσιώδες κομμάτι και στις λεπτομέρειες. Το προτείνω με το χέρι στην καρδιά.

Αγαπητή μου φίλη, εις υγείαν. Για μια ακόμη φορά, στα καλύτερα.

14 Σεπ 2017

Ο Δυόσμος ήταν εδώ και καιρό στα μέρη που είχα βάλει σε προτεραιότητα για επίσκεψη, κυρίως λόγω των άκρως θετικών κριτικών αλλά και του μενού που προσφέρεται ηλεκτρονικά στο ask4food και μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον. Συνεπώς, όταν το Σάββατο το βράδυ πριν τον Δεκαπενταύγουστο ψάχναμε με τη σύζυγο ένα μέρος στην άδεια Αθήνα να βγούμε, με μεγάλη χαρά ενημερωθήκαμε τηλεφωνικά ότι ο Δυόσμος θα ήταν ανοιχτός οπότε δεν χάσαμε την ευκαιρία. Και η αλήθεια είναι ότι δεν το μετανιώσαμε ούτε στιγμή.

Σάββατο βράδυ λοιπόν, βρεθήκαμε στη Λεωφόρο Φρεαττύδας και παρκάραμε ακριβώς απέξω, μόνο και μόνο λόγω ημέρας, καθώς υποθέτω υπό άλλες συνθήκες το παρκάρισμα θα είναι πονεμένη ιστορία. Ο Δυόσμος στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό, το οποίο σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Λόγω καλοκαιριού, ο εσωτερικός χώρος δεν λειτουργούσε, οπότε κατευθυνθήκαμε στην ταράτσα. Χωρίς να προσφέρει κάποια θέα, είναι πολύ προσεγμένη, πεντακάθαρη, με μεγάλα άνετα τραπέζια, ωραία διακοσμητικά και φυτά, ταιριαστή μουσική σε σωστή ένταση, όλα μια χαρά. Στα συν και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση από μία κοπέλα που πήρε την παραγγελία και μας σέρβιρε, χωρίς προβλήματα. Μας επέτρεψε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, ήταν χαμογελαστή, φιλική και αρκετά επεξηγηματική με τον κατάλογο, έφερε και δύο σφηνάκια με οινόμελο στο τέλος για το κλείσιμο, κανένα παράπονο.

Θα στερηθεί ωστόσο ένα βαθμό στην αξιολόγησή μου για ένα σημαντικό φάουλ που προέκυψε στο τέλος. Ζητώντας λογαριασμό, πήγαμε να πληρώσουμε με πιστωτική, η κοπέλα ωστόσο μας ενημέρωσε ότι είχε «κολλήσει» το μηχάνημα και δεν ήταν δυνατή η χρήση κάρτας. Της δώσαμε λοιπόν μετρητά, ωστόσο τα ρέστα ήρθαν μόνα τους, χωρίς απόδειξη, ενδεχομένως να είχε «κολλήσει» και η ταμειακή μηχανή.

Τέλος πάντων, δεν ζητήσαμε την απόδειξη, δεν ήθελα να χαλάσω τη βραδιά, θέλω εξάλλου να πιστεύω ότι ήταν μια άτυχη στιγμή, καθώς και από τις υπόλοιπες κριτικές στο site, δεν διαπίστωσα κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει γενικά. Μου χτύπησε πάντως άσχημα, για αυτό και το τονίζω.

Πάμε τώρα στις γεύσεις που δοκιμάσαμε που ήταν εξαιρετικές. Ο κατάλογος διατίθεται ηλεκτρονικά και στο site, όπως προανέφερα, με κάποιες διαφοροποιήσεις, μπορείτε ωστόσο να πάρετε μια ιδέα για το τι θα συναντήσετε.

Η πλειοψηφία των πιάτων ανήκει στην κατηγορία των ορεκτικών (σε τιμές που κυμαίνονται από 3,5 έως 7 €), ενώ υπάρχουν 4-5 σαλάτες, άλλα τόσα κυρίως και 2-3 γλυκά. Από τα ποτά, εντύπωση μου έκανε ο αρκετά εκτενής κατάλογος με μπύρες, ελληνικής προέλευσης. Μετά από αρκετή σκέψη, καθώς πολλά πιάτα μας τράβηξαν το ενδιαφέρον, καταλήξαμε στις εξής επιλογές:

- για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμάκι (0,80 € ανά άτομο) με ένα ψιλοαδιάφορο ντιπ.
- σαλάτα ελληνικά (6 €) με ντομάτα, κρεμμύδι, πιπεριά, αγγούρι, κάππαρη, κρίταμο, παξιμαδάκια και τυρί. Χωρίς εκπλήξεις, τα υλικά ωστόσο φρεσκότατα και νοστιμότατα, ιδανική για αρχή.
- θρακιώτικο κους κους με άρωμα από γεμιστά και νιβατό (είδος τυριού σε μορφή αλειφής, θεσσαλικής προέλευσης) στα 4 €. Αρωματικό το κους κους με πολύ ωραία γεύση από διάφορα λαχανικά, ταίριαζε απόλυτα με το γλυκόξινο τυρί. Η ποσότητα, ικανοποιητικότατη για την τιμή της.
- βολάκι άνδρου με πεπόνι και προσούτο ευρυτανίας (6 €). Πρωτότυπο πιάτο, σερβιρισμένο πολύ ωραία, με μια ιδιαίτερη γεύση λόγω τυριού και πεπονιού. Ιδανική επιλογή για καλοκαίρι, μας δρόσισε αρκετά σε σχέση με τα υπόλοιπα πιο ζεστά και βαριά πιάτα που επιλέξαμε
- καβουρμάς μοσχαρίσιος με αβγό (7 €). Ήρθε ζεστός σε πήλινο, με το αυγό να ανακατεύεται κατά το σερβίρισμα από την κοπέλα του service.

Πρόκειται για ένα μεζέ που λόγω Σαραντατρίο έχω λατρέψει, σίγουρο δεν ήταν στο επίπεδό του, ήταν ωστόσο νοστιμότατος. Θα τον προτιμούσα πιο πικάντικο, καθώς άφηνε μια πιο γλυκιά γεύση στο τέλος. Μιας που ανέφερα και το Σαραντατρίο, να τονίσω επίσης ότι σε πολλά σημεία ο Δυόσμος μου το θύμισε (ιδίως στη φιλοσοφία των πιάτων και στα ελληνικές πρώτες ύλες) και αυτό από μόνο του είναι ενδεικτικό για την εξαιρετική γνώμη που σχημάτισα για το Δυόσμο.
- τριλογία από λουκάνικα, δηλαδή σουτζούκι, καραμανλίδικο, κεμπάπ, συνοδεία μουστάρδας (7 €), εξαιρετικά και πολύ νόστιμα, ίσως λίγο βαριά για καλοκαίρι αλλά άξιζαν τον κόπο.
- 500 ml. λευκό κρασί (5 €), ευχάριστο στη γεύση και δροσερό, προς το τέλος της βραδιάς παραγγείλαμε ένα επιπλέον ¼ (3 €).

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 39,60 €. Μολονότι δεν επιλέξαμε κάποιο κυρίως πιάτο και όλες οι επιλογές μας ανήκαν στα ορεκτικά, τα προσεγμένα και ποιοτικά υλικά, οι ωραίες γεύσεις και το όμορφο περιβάλλον θα είχαν ως αποτέλεσμα να δώσω τη μεγαλύτερη δυνατή βαθμολογία στη σχέση ποιότητας/τιμής, η αστοχία ωστόσο με την απόδειξη θα τους στερήσει και εδώ ένα βαθμό.

Συμπερασματικά, από την επίσκεψη στο Δυόσμο, διαπίστωσα και εγώ ότι απολύτως δίκαια βρίσκεται τόσο ψηλά στις προτιμήσεις των φίλων του site. Ήδη σκέφτομαι την επόμενη επίσκεψή μου, είτε στην ταράτσα είτε και στον εσωτερικό χώρο, αν ο καιρός έχει κρυώσει.

13 Μάρ 2017

Το κέντρο του Πειραιά αλλαζει τον τελευταίο καιρό αν αυτες οι αλλαγές θα έχουν θετική ή αρνητική έκβαση δεν μπορώ να το προβλέψω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι προς το παρόν δυσκολεύουν αρκετά την κίνηση τον οχημάτων. Για αυτό το λόγο ακόμη και εγώ τον αποφεύγω. Έτσι είχα καθυστερήσει αρκετά την επίσκεψη στο δυόσμο.
Ο δυόσμος ήρθε και έκανε πάταγο, καθώς ο χώρος της εστίασης ταλαιπωρείται αρκετά στον Πειραιά με λίγες αξιόλογες επιλογές.
Από την πρώτη στιγμή ήθελα να πάω, διότι το μενού μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.
Ο χώρος που στεγάζεται μου δημιουργεί πάρα πολλές αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια. Πρόκειται για ένα νεοκλασικό φοβερο κτίριο, καλά συντηρημένο, με μία υπέροχη ταράτσα που έχει θέα, στη μαρίνα Ζέας. Στο χώρο αυτόν στεγαζόταν μία από τις ιστορικές κρεπερι, την οποία ειχαμε τιμήσει πάρα πολλές φορές οικογενειακώς στο παρελθόν. Μπαίνοντας διαπίστωσα ότι ο χώρος είχε κάποιες διαφοροποιήσεις αλλά ο βασικός κορμός παρέμεινε αναλλοίωτος. Στα βασικά άνετα τοποθετημένα τα τραπέζια, ούτως ωστε να μπορεί να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα. Απαγόρευση του καπνίσματος, αλλά και ειδικός χώρος για να μπορούν οι καπνιστές να χαλαρώσουν χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους. Ακόμη ο χώρος έδινε μία αίσθηση καθαριότητας παρά το γεγονός ότι πήγαμε σε δύσκολη ώρα, Κυριακή απόγευμα.
Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από ΑΨΟΓΗ. Σε τέτοιο σημείο που αν και ήταν μία πολύ δύσκολη μέρα χαλάρωσα αρκετά και απόλαυσα τη βραδιά. Με δυο λόγια χαμόγελο, σωστοί χρόνοι, ωραίες προτάσεις (ακριβώς στα γούστα μας), κεράσματα (ίσως να έπαιξε ρόλο και ένα τηλέφωνο που έκανε μία φίλη την οποία υπερευχαριστω για τη διάθεση, αλλά οπως παρατηρήσα αυτό ίσχυε για όλους τους πελάτες). Η εξυπηρέτηση στην εστίαση είναι δύσκολο κομμάτι, εδώ όμως κάνουν εξαιρετικη δουλειά.
Σε ότι αφορά το φαγητό ότι δοκιμάσαμε ήταν γευστικοτατο. Ειμασταν συνολικά 5 άτομα που στην πορεία έγιναν 6(φαγαμε οι 4 ουσιαστικά) η υπόλοιπη παρέα είχε επισκεφθεί ξανά το δυόσμο και σε συνάρτηση με τα "σκονακια" μου μάλλον επιλέξαμε τα καλύτερα πιάτα. Πήραμε λοιπόν:
-παραδοξο ντακο με παξιμάδι από χαρούπι παντζάρι, φουντούκια, γαλενι Κρήτης και δυόσμο δροσερό πιάτο, με συνδυασμό υλικών που τον φοβήθηκα αλλά το σύνολο ήταν νοστιμότατο.
-μπουκιες από κοτόπουλο σε φωλιά κανταιφιου με πέστο βασιλικού, ήταν το μόνο πιατο που δεν με ενθουσίασε, έλλειπε η γευστική ένταση που θα το απογείωνε.
-τηγανια μανιταριών με λάδι τρούφας και κασέρι, αγαπώ τα μανιτάρια και ο συνδυασμός υλικών ήταν απολύτως επιτυχημενος.
-τηγανιτες μπάλες με ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί ερίφι πραγματικά από τα πιάτα για τα οποία θα επέστρεφα, τα τυριά έλιωναν στο στόμα.
-καβουρμας με στικς πατάτας και λαδολεμονο(κέρασμα του μαγαζιού) απλά δοκιμάστε το μην το παραλείψετε το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε.
-αυγα τηγανιτά με στικς πατάτας και σύγκλινο, συνταγή που κυκλοφορεί αρκετά σε διάφορες παραλλαγές, εδώ σε μία ωραία εκδοχή, ένα κλικ λιγότερο ψημένα τα αυγά, θα τα ήθελα, αλλά και πάλι φαγώθηκε ταχύτατα.
- στριφταρια με κοτόπουλο και κάρυ σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά ζουμερο το κοτόπουλο ωραίο πιάτο.
Κλείσαμε με τα τρία γλυκά:
-ταρτα σοκολάτας (το λάτρεψα παρότι δεν είμαι φαν της σοκολάτας)
-Εκμεκ παγωτό (κερασμενο) άλλος ένας συνδυασμός γεύσεων που δε θα μπορούσα να σκεφτώ και ομως ήταν επίσης επιτυχημένος
-Τσιζκεικ Συνήθως δεν το προτιμώ αυτό το γλυκό, εδώ ήταν σωστά εκτελεσμένο, επικεντρώθηκα στα άλλα ομως...
Ήπιαμε αρκετά 2 μπύρες, ρακόμελο,1/2 κιλό κρασί όλα ήταν πολυ καλά. Την παρασταση έκλεψε το οινομελο στο τέλος (άλλο ένα κέρασμα), την επόμενη φορά θα φροντίσω να μην οδηγώ για να μπορώ να το τιμήσω δεόντως.
Για τα παραπανω πληρώσαμε περίπου 15€ το άτομο, πόσο αρκετά ικανοποιητικο, εάν σας ενδιαφέρει υπάρχει μία πληρως ενημερωμένη σελίδα στο fb, οπότε μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες.
Να σημειώσω ότι μαγειρεύουν με εκλεκτά ελληνικά τοπικά προϊόντα, γεγονός το οποίο κέρδισε την καρδιά μου, οι γεύσεις τους κέρδισαν τον ουρανίσκο μου οπότε θα μπορούσε να γίνει το νέο μου στέκι.

18 Οκτ 2016

Η επίσκεψη στον Δυόσμο είχε προγραμματιστεί από τότε σχεδόν που άνοιξε. Αφού λοιπόν έπεσαν και οι αναγνωριστικές επισκέψεις από έμπιστους φίλους και εστέφθησαν με επιτυχία, έκανα κι εγώ την εμφάνισή μου και θα την ξανακάνω πολλάκις όπως φαίνεται!

Ο χώρος είναι ιδανικός… σε ένα νεοκλασικό ψηλοτάβανο κτίριο του 1920 με μια μεγάλη σκάλα που οδηγεί στον κυρίως (μεγάλο) χώρο στον οποίο κυριαρχούν η πέτρα και το ξύλο. Ο κατάλληλος φωτισμός, η καθαρή ατμόσφαιρα, η ωραία έντεχνη μουσική σε σωστή ένταση και οι λιτές, ωραίες διακοσμητικές πινελιές με τα ζωγραφισμένα κάδρα από τα χέρια της γλυκύτατης Ζωής, συντελούν στην αναλογία του 4 στην ατμόσφαιρα.

Τις καλοκαιρινές μέρες οι σκάλες οδηγούν ακόμα πιο πάνω σε μια καθαρή και περιποιημένη ταράτσα, η οποία μπορεί να μην έχει κάποια ιδιαίτερη θέα, αλλά είναι αξιοπρεπής και καθόλου δυσάρεστη, αφού η πρώτη μας επίσκεψη πραγματοποιήθηκε καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν μελλοντικά θα δημιουργηθεί η υποδομή για να φιλοξενεί και κατά την διάρκεια του χειμώνα τους καπνιστές, πάντως σίγουρα θα ήταν μια πολύ βολική λύση για όλους εμάς (εκτός από το σέρβις βέβαια που θα λιώσει στο πάνω κάτω). θα δείξει.

Την εξυπηρέτηση (και όχι μόνο απ’ ότι καταλάβατε) έχει αναλάβει και πάλι η γλυκύτατη Ζωή. Πρόσωπο όχι άγνωστο σε μένα, αφού στον τομέα της εξυπηρέτησης την έχω ξανασυναντήσει επί το έργον, πριν χρόνια στην βεράντα της Καίτης (νυν εν Αιθρία) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Άρα λοιπόν αποτελεί εγγύηση στο πόστο της. Χαμογελαστή ειλικρινά και όχι ψεύτικα, ευγενική, γρήγορη, πρόθυμη... και πολλά θετικά ακόμα.

Την ίδια θετική αύρα εκπέμπει και ο Στέλιος, ο ένας εκ των ιδιοκτητών και ψυχή του μαγαζιού. Ακούραστος, με αγάπη που βγαίνει στην δουλειά του. Μπράβο και στα δύο παιδιά αλλά και στην άλλη κοπέλα του σέρβις της οποίας η παρουσία είναι πιο διακριτική αλλά άκρως αποτελεσματική. Και εδώ λοιπόν απλόχερα 4άρι.

Το φαγητό στον Δυόσμο, είναι η τρίτη και σημαντικότερη έκπληξη. Ό, τι δοκιμάσαμε -υπολογίζοντας και τις δύο μέχρι στιγμής επισκέψεις-, ήταν αψεγάδιαστο, νόστιμο και παραπάνω από αξιοπρεπές. Οι πρώτες ύλες προέρχονται από Έλληνες παραγωγούς κάθε γωνιάς της Ελλάδας και τηρείται η εποχικότητα των προϊόντων με σεβασμό έτσι και στη φύση αλλά και στον πελάτη. Δικαίως 4άρι με τόνο!

Η παραγγελία μας την πρώτη φορά, 23/7/2016 3 άτομα, διαμορφώθηκε ως εξής:

- Φακοσαλάτα χ 5,50€

Τολμώ να πω ότι είναι η πιο ωραία, επαρκής, σε σωστή ένταση και γευστική φακοσαλάτα που έχω δοκιμάσει. Με χοντρή φακή Βοΐου, τοματίνια, φέτα, άνηθο και φύτρες φακής. Ήρθε σε μια μεγάλη γαβάθα, που θα μπορούσα να την φάω όλη μόνη μου.

- Μπάλες τυριού (τηγανιτές) με ανθότυρο Ρούμελης και κατσικίσιο τυρί Ερίφι χ 4,00 €

Τέσσερα μεγάλα τεμάχια, γευστικά, χωρίς ίχνος βαριάς μυρωδιάς για όσους φοβούνται το κατσικίσιο τυρί, επάνω σε μαρμελάδα ντομάτας, πασπαλισμένα με μαυροσούσαμο και γαρνιτούρα ρόκας. Εξαιρετικά και απαραίτητα σε κάθε παραγγελία!

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και sticks πατάτας χ 7,00€

Αγαπημένος για μένα (μοσχαρίσιος) μεζές που για πρώτη φορά τον δοκίμασα στο σαραντατρίο και από τότε κόλλησα! Εδώ η ποιότητά του είναι εξαιρετική, η εκτέλεση επίσης πάρα πολύ καλή, αλλά εγώ θα επιμείνω στην (αλμυροπικάντικη) εκδοχή του προαναφερθέντος με το αυγό που θεωρώ αξεπέραστη μέχρι στιγμής.

- Μαστέλο Χίου ψημένο στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου και σουσάμι σαν ορεκτικό ημέρας χ 5,50€ €

Πολύ νόστιμο και σε υπεραρκετή ποσότητα σε σχέση με τα συνήθη μεγέθη τυριών που καταφθάνουν στο τραπέζι μας και μόλις που φτάνουν για να πάρει ο καθένας μια μικρή πιρουνίτσα. Θα ήθελα να μπει μόνιμα στον κατάλογο.

- Τηγανιά μανιταριών σε πήλινο με κασέρι Ξάνθης και λάδι τρούφας χ 5,00€

Μαγική γεύση για τους λάτρεις των μανιταριών και της τρούφας όπως εγώ, που δεν θα παρέλειπα ποτέ από την παραγγελία μου στον Δυόσμο. Μια παρατήρηση μόνο, το λάδι τρούφας δεν ακούγεται αρκετά. Λίγο περισσότερη ποσότητα χρειάζεται για να δικαιολογεί και την αναφορά στον κατάλογο.

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος Στρεμμένου 6,50€

Όπου αυγά… σημειώστε τέσσερα παρακαλώ! Έτσι, γιατί στον δυόσμο τσιγκουνιές δεν κάνουν. Τέσσερα λοιπόν αυγουλάκια μάτια επάνω σε μια επίσης γενναιόδωρη τηγανιά από sticks πατάτας και από πάνω σε ροδέλες το σαλάμι αέρος.

Ο Στέλιος σε αυτό το σημείο προσφέρθηκε να μας δείξει την πρότασή του για το συγκεκριμένο πιάτο, που δεν ήταν άλλη από το να σπάσουμε τα αυγουλάκια επάνω και να τα ανακατέψουμε με τις πατατούλες. Και εννοείται πως τον αφήσαμε να περιποιηθεί το πιάτο μας, εκτός από τον ένα κρόκο που τον παρακάλεσα να τον αφήσει ατόφιο…για να “βουτσαλίσω” το ψωμάκι μου! Θα μπορούσα να τρέφομαι καθημερινά με πατάτες και αυγά… τα λατρεύω… νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο γι’ αυτό το πιάτο.

Παρένθεση: Το ρήμα “βουτσαλάω” (ακούς μαρή για να μαθαίνεις;) το έχω υιοθετήσει από την κολλητή μου (είναι επινόησή της) και θα πρότεινα στον κο Μπαμπινιώτη να την προσθέσει στο λεξικό του γιατί πολύ μου αρέσει. Κλείνει η παρένθεση.

- Πέτουρα Γιαννιτσών με κοτόπουλο μπρόκολο και κρέμα τυριού χ 8,50€

Πεντανόστιμο πιάτο με ένα είδος ζυμαρικού που είναι τα πέτουρα και μοιάζουν με της ταλιατέλες (ίσως είναι και λίγο πιο πλατιά αυτά). Το κοτόπουλο με το μπρόκολο που δένουν εκπληκτικά με την πλούσια κρέμα τυριού, δίνουν ένα εξαιρετικά νόστιμο αποτέλεσμα! Οι μύλοι με τα διάφορα πιπέρια (ανάμεσά τους κι ένα λεμονοπίπερο αν θυμάμαι καλά) που μας πρότεινε ο Στέλιος για το κάθε πιάτο ξεχωριστά, έδιναν την οριστική πινελιά που χρειαζόταν ο κάθε μεζές. Εύγε.

- Πανσέτα από χοιρινά Θήβας, με πουρέ σελινόριζας και καραμελωμένα κρεμμύδια (καν’το όπως ο Άγγελος η ονομασία του στον κατάλογο) χ 9€

Πάνω σε μαντεμένια πλάκα σερβιρισμένα τρία ευμεγέθη κομμάτια τρυφερής πανσέτας που δεν ήταν πνιγμένα στο λίπος όπως συμβαίνει συνήθως. Είχαν όσο λιπάκι έπρεπε και το κρέας έλιωνε στο στόμα. Ο πουρές ήταν υπέροχος και βελουδένιος και τα καραμελωμένα κρεμμύδια πασπαλισμένα με λίγο σουσάμι σε έστελναν με την κάθε μπουκιά στον ουρανό!

Το τέλος ήταν ποοολύ γλυκό… τόσο που περισσότερο δεν γινόταν να είναι:

- Τσιζκέικ με ξινό τυρί Ίου με βάση από μπισκότα αμυγδάλου χ 6,00€

Πολύ ιδιαίτερη γεύση λόγω της ιδιαιτερότητας του συγκεκριμένου τυριού που νομίζω ότι δεν σηκώνει μεσοβέζικες καταστάσεις. Άλλοι θα την λατρέψουν και άλλοι θα την απορρίψουν εξ’ αρχής. Τυρένια υφή σε καλή ποσότητα με σάλτσα και φρούτα του δάσους πασπαλισμένα με λίγους ξηρούς καρπούς. Δοκιμάστε το. Στην παρέα μου άρεσε, αν και εγώ προτιμώ “δαγκωτό” το αμέσως επόμενο.

- Τάρτα σοκολάτας χ 6,50€

Γέμιση κρεμέ από σοκολάτα valrhona και βάση από παξιμάδι χαρουπιού και χαρουπόμελο, με καραμέλα βουτύρου και αλατισμένο φυστίκι από πάνω… η απόλυτη ηδονή του ουρανίσκου! Το αποφάσισα, την επόμενη φορά θα την παραγγείλω μόνο για τον εαυτό μου, δεν μοιράζεται αυτό το γλυκό πάει και τελείωσε! Αέρινη, γλυκιά αλλά καθόλου λιγωτική και τόσο φίνα!

- Παγωτό καϊμάκι με βύσσινο κερασμένο από τα παιδιά καθώς και σφηνάκια πολύ ωραίου οινόμελου!. Το καϊμάκι ήταν θεσπέσιο, -από τον Κοσμίδη όπως μας πληροφόρησαν- που το φτιάχνει με φρέσκο γάλα από τον Βορρά για να έχει αυτό το εκπληκτικό-γευστικό αποτέλεσμα.

Με μια κόκα κόλα light χ 2€ και μια Bεργίνα weiss x 4€ το σύνολο του λογαριασμού έφτασε στα 57,00€ ήτοι 19€/άτομο.

Στην δεύτερη επίσκεψη 24/9/16 πάλι τρία άτομα, κάναμε επανάληψη σε: τηγανιά μανιταριών, μπάλες τυριού, sticks πατάτας με αυγά, πέτουρα, τάρτα σοκολάτας (φυσικά) αλλά και νέες δοκιμές σε:

– Ρολάκια με παστουρμά Μιράν και Νιώτικο κεφαλοτύρι με ντομάτα χ 5€
που ήταν εξαιρετικά με ωραία ζύμη χωρίς λίγδες και παστουρμά σε όλο το μήκος του ζυμαριού (κι όχι στις γωνίες άδεια από υλικό όπως συμβαίνει συνήθως) και

- Εκμέκ με παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο χ 5,00€

Άλλη μια έκπληξη με την βάση του εκμέκ (από το Ζουκερίνο) να είναι εξαιρετική, γευστική και μαστιχωτή, από τα ωραιότερα εκμέκ που έχω δοκιμάσει. Για το καϊμάκι τα γνωστά, να μην τα επαναλάβω.

Αλλά και λικέρ δυόσμου κερασμένο που είχε φτιάξει η μαμά του Στέλιου και είναι σε ερευνητικό στάδιο ακόμα. Εμένα μου άρεσε πολύ, γιατί είναι πολύ πρωτότυπο, αφήνει μια μυρωδάτη επίγευση στο στόμα και γιατί επιβάλλεται πιστεύω να υπάρχει ένα σήμα κατατεθέν της ονομασίας του εστιατορίου και αυτό πιστεύω πως είναι το κατάλληλο.

Μια μπύρα μαύρη Ηρακλειώτικης προέλευσης, ονόματι Σολο το “Σκοτίδι” ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή για το γούστο μου, πικρή, δυνατή (7,5 vol αν θυμάμαι καλά) με αρώματα σοκολάτας και καφέ!

Με κερασμένο το ένα γλυκό και το λικεράκι πάλι πληρώσαμε περίπου 18€ έκαστος.

Συμπερασματικά: Ο Δυόσμος κατά την γνώμη μου πληροί όλες τις προϋποθέσεις, εκείνες που μου επιτρέπουν όχι μόνο να βάλω άριστη βαθμολογία αλλά να πιστεύω πως αξίζει ακόμα μεγαλύτερη! Έχει το πακετάκι που με ικανοποιεί πλήρως, όπως έχω αναφέρει ξανά στο παρελθόν. Αξιοπρεπέστατες γεύσεις, ευχάριστη και καθαρή ατμόσφαιρα, άριστη εξυπηρέτηση/φιλοξενία και όλα αυτά αξίζουν τα χρήματα που θα δώσει κάποιος για ένα ωραίο γεύμα, που εκτιμώ πως όσο και να ξεφύγει, δύσκολα θα ξεπεράσει τα 17-20€.

Το κυριότερο όμως απ’ όλα είναι η ΑΓΑΠΗ που δείχνει η ομάδα του Δυόσμου για την δουλειά της! Αυτή η αγάπη, διοχετεύεται σε καθετί που κάνουν και μετατρέπεται σε θετική ενέργεια, γεγονός του οποίου τελικός αποδέκτης είναι ο επισκέπτης. Γιατί ας μην ξεχνάμε πόσες φορές μας έχει τύχει να φάμε καλά σε ένα εστιατόριο, αλλά να μην έχουμε την επιθυμία να ξαναπάμε, γιατί δεν μας άρεσε το κλίμα είτε η συμπεριφορά των υπευθύνων! Ε, λοιπόν ο Δυόσμος είναι εγγύηση και σε αυτό.

Για να μην παρεξηγηθώ, αυτή είναι προσωπική άποψη αλλά και της παρέας μου, με την οποία οι απόψεις δεν συμπίπτουν πάντα, όμως εδώ ταυτίστηκαν απόλυτα. Ελπίζω αυτό που εισπράξαμε εμείς από τις επισκέψεις μας στον Δυόσμο, να συμφωνεί και με την άποψη όσων θα το επισκεφθούν στο μέλλον.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!

Υ. Γ.: Ελπίζω το κείμενό μου να εμφανιστεί με κενά μεταξύ των παραγράφων όπως ακριβώς είναι όταν το υποβάλω. Διαφορετικά ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων από τους αναγνώστες και παρακαλώ τους διαχειριστές να διευθετήσουν το θέμα, γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο οι κριτικές δεν είναι ευδιάκριτες.

02 Σεπ 2017

Επισκεφθήκαμε το Δυόσμο το προηγούμενο Σάββατο βράδυ μια παρέα 5 ατόμων. Ο χώρος καλός και το αεράκι φυσούσε ικανοποιητικά στη ταράτσα. Το σέρβις λίγο μέτριο, βασικά εξαρτάται σε ποια σερβιτόρα θα πέσεις. Η μια ήταν κάπως απότομη στη συμπεριφορά της. Θα έβαζα 2,5 στην εξυπηρέτηση και 3,5 στο φαγητό όποτε στη στρογγυλοποίηση θα βάλω 3 και 3.

Στα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε τα ακόλουθα.
Ελληνική σαλάτα (3/4): η κλασσική χωριάτικη σαλάτα με επιπλέον υλικά την κάππαρη, το κρίταμο και παξιμαδάκια. Καλά υλικά εκτός της τομάτας, λόγω εποχής θα τις περίμενα πιο ζουμερές.
Πιτάκια με παστουρμά και τυρι (4/4): Γευστικότατο!
Κοτόπουλο με μετσοβόνε, κρέμα και καταίφι (4/4): Πρώτοτυπη και ιδιαίτερη γεύση που εκτιμήθηκε δεόντως!
Μοσχαρίσιο συκώτι σχάρας (3/4): Το έχει στα ορεκτικά αλλα το πήραμε για κυρίως, ικανοποιητικό το μέγεθος και σωστά ψημένο.

Απο κυρίως πήραμε τα εξής.
Καπνιστή μπριζόλα (3/4): Καλή αλλά όχι και η καλύτερη που έχω φάει
Μπιφτεκια κοτόπουλο (2/4): Το χειρότερο τους πιάτο, άνοστο και μικρό σε μέγεθος.
Μοσχαρίσιο ραγού με μακαρόνια (3/4): Συμπαθητικό πιάτο.
Κόκκορας παστιτσάδα (4/4): Το καλύτερο τους απο τα κυρίως. Ένας ολόκληρος μικρός κόκκορας σερβιρισμένος μαζί με χοντρό μακαρόνι!

Στα επιπλέον πήραμε 1,5 κιλό χύμα κόκκινο και ημίγλυκο και για γλύκο στο τέλος μοιραστήκαμε 2 εκμεκ παγωτό καιμακι (3/4). Συνολικά δώσαμε 90 ευρώ μια λογική τιμή για τη ποιότητα του φαγητού.

16 Ιουν 2017

Είχα επισκεφθεί τον ΔΥΟΣΜΟ, με την ευκαιρία της ετήσιας συνάντησης των συμμαθητών, μου τα Χριστούγεννα του 15, πριν ενάμισι χρόνο δηλαδή. Το μενού είχε αρκετές επιλογές χωρίς να είναι κουραστικός ο κατάλογος. Είχε πολύ ωραίες σαλάτες, και πολλές επιλογές με διάφορα κρεατικά, κοτόπουλο, μοσχάρι, ψημένα σε γιουβετσάκια μέσα, πολύ ωραία ψητά μανιτάρια, οσομπούκο..... Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορώ, και καθώς ήμασταν 20 άτομα, και τα πράγματα που πήραμε ήταν πάρα πολλά, δεν μπορώ να θυμηθώ και να περιγράψω με λεπτομέρεια το κάθε πιάτο, οι εντυπώσεις ήταν πάρα πολύ καλές, το φαγητό νόστιμο, όλες οι επιλογές που κάναμε και μάλλον τις κάναμε όλες του καταλόγου, το service εξυπηρετικό, και ο λογαριασμός πολύ οικονομικός, άλλωστε με το που άνοιξε στον Πειραιά η κουβέντα που γινόταν ήταν ότι είχε πολύ καλές τιμές και ωραίες επιλογές, τίμια πράγματα δηλαδή.

Βάση αυτών των εντυπώσεων και σκεπτόμενη ότι η ταράτσα θα ήταν πολύ ωραία επιλογή για καλοκαιρινή έξοδο, στον λατρεμένο μου Πειραιά, πρότεινα και επιλέξαμε την Παρασκευή 9 Ιουνίου να πάμε με φιλικό ζευγάρι.

Ο χώρος όπως πάντα (από τότε που ήμουν μαθήτρια Λυκείου και ήταν μια πολύ ωραία κρεπερί στο συγκεκριμένο νεοκλασικό) ήταν πάρα πολύ ωραίος, και από κατασκευής και οι διακοσμητικές επιλογές του χώρου ήταν όμορφες. Όταν έφεραν τον κατάλογο διαπίστωσα ότι όλα είχαν αλλάξει στις προτάσεις του καταλόγου, και αναμφίβολα είναι φυσικό και θεμιτό να αλλάζουν και να εναλλάσσονται τα πιάτα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει αλλάξει όλη η δομή του καταλόγου.

Ουσιαστικά δεν υπήρχαν κυρίως πιάτα, είχε αρκετές επιλογές στα πρώτα, όπου το κάθε συστατικό είχε ονομασία προέλευσης, (αυτή η μόδα λίγο με εκνευρίζει, το λουκάνικο είναι από εκεί, η κάπαρη από αλλού, το θεωρώ λίγο δήθεν, λίγο marketing, και ειδικά όταν δεν ανταποκρίνονται γευστικά), αλλά ουσιαστικό φαγητό δεν υπήρχε.

Πήραμε μια σαλάτα με iceberg και αν θυμάμαι καλά με ρόδι, μια συμπαθητική σαλάτα, χωρίς καμία έκπληξη, πήραμε φάβα με κάπαρη, μπουκιές κοτόπουλου σε φύλλο καταϊφι, ενα πιάτο με τρία λουκάνικα, τα αυγά με τις πατάτες, ενα μπιφτέκι κοτόπουλου και μακαρόνια με σάλτσα ραγού.2 μερίδες πατάτες.

Από ποτό 3 μπύρες και δυο αναψυκτικά. Τίποτα από ότι φάγαμε δεν ήταν εξαιρετικό, ήταν άνευρα όλα, ότι αναμένεις να φας από ένα μέτριο μεζεδοπωλείο και όχι από ένα εστιατόριο. Τουλάχιστον εγώ αυτή την γνώμη είχα ότι είναι εστιατόριο, για αυτό το επέλεξα, δεν επέλεξα να πάω σε μεζεδοπωλείο για να πιω και 5 ρακόμελα. γιατί κάτι τέτοιο θύμιζε.

Τέλος πάντων ο κατάλογος έχει πλέον στήσιμο μεζεδοπωλείου, με πολύ περιορισμένες επιλογές, ουσιαστικών πιάτων, η φάβα, οι πατάτες, τα μανιτάρια δεν είναι πιάτα για να πείς ότι έφαγες, είναι πρώτα, και ακόμη στα πρώτα οι μόνες επιλογές με κρέας ήταν οι μπουκιές κοτόπουλου. Τα κυρίως ήταν χοιρινή μπριζόλα, που δεν είχε, πανσέτα, μπιφτέκι κοτόπουλου και μακαρόνια με σάλτσα ραγού.

Εντελώς άστοχος ο κατάλογος, τα κυρίως ανύπαρκτα, το μπιφτέκι από κοτόπουλο ή η πανσέτα δεν είναι ευρείες επιλογές, τα μακαρόνια με σάλτσα είναι μεν, αλλά δε μπορείς να πείς ότι στέκεται και ως κυρίως πιάτο σε έναν κατάλογο.

Οι μερίδες ούτε πλούσιες ούτε φτωχές. Και ουσιαστικά για να φάμε μεζέδες, (ό, τι προανέφερα δηλαδή) πληρώσαμε 4 άτομα 83 ευρώ, και αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα για να ορκιστώ ότι δεν πρόκειται να ξαναπάω, για να φάω φάβα, πατάτες και μπιφτέκι κοτόπουλου και τρια λουκάνικα δώσαμε 83 ευρώ, μου φάνηκε εξωφρενικό.

Αν ο λογαριασμός ήταν πιο οικονομικός, πάλι δε θα το επέλεγα εύκολα, αλλά δε θα το απέκλεια. Με αυτό το ποσό και με μέτριες και περιορισμένες από άποψη υλικών αλλά και εκτελεστικά επιλογές, δε θα το πρότεινα, και δε θα ξαναπήγαινα, κάτι άλλαξε στο Δυόσμο από όταν άνοιξε, ίσως ότι "έπιασε" σε μια εποχή που ο Πειραιάς είχε σημειώσει κάμψη και πτώση, αλλά αυτό έγινε με άλλα δεδομένα που πλέον δεν τα πληρεί. *****Σημειωτέον ότι δεν κέρασαν τίποτα, ως είθισται στα μεζεδοπωλεία, και όχι στα εστιατόρια.

10 Ιούλ 2016

Δυόσμος: Φυτό αρωματικό, είδος μέντας με φαρμακευτικές ιδιότητες, που κυκλοφορεί τόσο στας Ευρώπας όσο και στας Ασίας.
Δυόσμος: Νύμφη της μυθολογίας, που την ερωτεύτηκε ο Πλούτωνας, αλλά ζήλεψε η Περσεφόνη και την έκανε φυτό. Μάγκας όμως ο Πλούτωνας για να την θυμάται πάντα, της έδωσε φοβερό άρωμα.

Δυόσμος: Πολλάκις χρησιμοποιηθέν ουσιαστικό σε ελληνικά τραγούδια, κυρίως δημοτικά και έντεχνα (ο δυόσμος και ο βασιλικός, δυόσμος και κανέλλα, ένα φιλί από δυόσμο κλπ). Κάτι απόπειρες Αμερικανίζουσες έμειναν στην δεκαετία του ‘60. Μόνο από ότι κατέχω, το ‘’Peppermint Twist’’ του Joey Dee και των Starliters του ‘62 αλλά και πάλι, δεν αναφερόταν ακριβώς σε δυόσμο αλλά σε αδερφάκι του.
Δυόσμος: Βασικό συστατικό του mojito. Αν δεν έχεις δυόσμο, μαύρη ζάχαρη και ρούμι cachaca δεν κάνεις για barman, παραιτήσου και πήγαινε στη λαϊκή να πουλάς γλαστρούλες με δυόσμο για να εμπεδώσεις πρώτα το ένα συστατικό και μετά τα άλλα.

Δυόσμος: Εδεσματοπωλείο στον Πειραιά, σχετικά νέο, που δεν πρόκειται ποτέ να σε εκθέσει. Εδώ λοιπόν σίγουρα, θα έφερνε ο Μήτσος (aka Πουλίκας, Μήτσος, Θείος Νώντας κλπ) το ‘’μωρό του’’ για να της ψιθυρίσει λόγια γλυκά και τρυφερά, μετά τη συνάντηση με τον φίλο του τον Τάκη. Διότι το όλο στήσιμο του μαγαζιού ‘’βγάζει’’ και ένα ρομαντικό αέρα. Ή αποπνέει.

Το θέμα είναι να βρεις να παρκάρεις. Διότι η Φρεαττύδα έχει βαθμό δυσκολίας πολύ υψηλό. Και για να μην εκνευριστείς και σηκωθείς και φύγεις, πήγαινε και πάρκαρε με τα σχετικά κόλπα (αγγειοχειρούργος Καλαμίδας), μέσα στο Τζάνειο.
Εμείς, 3 φίλοι όπως ο Πέτρος, Ο Γιόχαν και ο Φράνς, είπαμε να συνφάγομεν και να θυμηθούμε ιστορίες αξέχαστες του παρελθόντος, μιας και αποτελούσαμε μέλη ενός θρυλικού group που μάζευε χιλιάδες κόσμο στις συναυλίες του. Βλέπεις ήμασταν από μεγάλα τζάκια, οπότε πολλοί οι συγγενείς, βάλε φίλες πρώην, νυν, επόμενες, φίλοι των φίλων, μπατζανάκια, συννυφάδες κλπ, κάνανε καλή ατμόσφαιρα.

Διαλέξαμε Πειραιά, μιας και ο ντράμερ μας πλέον είναι καπετάνιος και με κλειστά μάτια ‘’Δυόσμο’’ μιας και είχα διαβάσει αλλά είχα και ακούσει πολύ καλά λόγια. Και όντως δεν απογοητευτήκαμε.
Νεοκλασικό το οίκημα, παλιό αρχοντικό του ’20, με ξύλινη επιβλητική σκάλα που σε οδηγεί στον πρώτο όροφο που είναι το κυρίως μαγαζί. Εμείς συνεχίσαμε προς τα πάνω και καθίσαμε στην ταράτσα. Η διακόσμηση λιτή χωρίς να χαλάσει το παλιό αρχοντικό με τις παρεμβάσεις. Ξύλινο πάτωμα και πέτρινοι τοίχοι τα κυρίαρχα υλικά στον χώρο. Κάποια λίγα καδράκια, τραπέζια και καρέκλες σε εκρού και μπεζ αποχρώσεις και λιτά φωτιστικά. Γενικά όπως προείπα ο μέσα χώρος βγάζει ρομαντισμό. Η ταράτσα με ανοιγόμενη οροφή για να προφυλάξει από τα πρωτοβρόχια και τα τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους.
Μουσική έντεχνη παιγμένη στο μπαράκι της ταράτσας με το φοβερό πρόγραμμα virtual dj.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από 2 άτομα, μια γλυκύτατη σερβιτόρα και έναν νεαρό, ‘’καλλιτέχνη’’ στη δουλειά του. Χαμόγελα και επεξηγήσεις στο τι τρώγαμε, πρόσδιδαν ιδιαίτερη χάρη στο σερβίρισμα. Παράπονο κανένα υπόδειγμα σερβιτόρων παρότι το μαγαζί γέμισε σχετικά γρήγορα.
Δοκιμάσαμε τηγανητές μπάλες από ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί. 4 μεγάλες μπάλες σαν λουκουμάδες με εσωτερικά τα 2 τυριά. Στην διακόσμηση του πιάτου προσθέστε και λίγη πρασινάδα, λίγο μαύρο σουσάμι και μια σαλτσούλα στη βάση με το αποτέλεσμα να δικαιώνει κάθε προσδοκία.

Καβουρμά τηγανιτό με λάδι και λεμόνι μόνο πλαισιωμένο από sticks πατάτας, πολύ καλό και νόστιμο πιάτο, γευστικότατο χωρίς να χρειάζεται έξτρα μυρωδικά για να του βελτιώσουν τη γεύση. Λουκάνικο Τζουμαγιάς, ωραία τηγανισμένο λεπτό με ελάχιστο λιπάκι εντός, απλά για τη γεύση. Κεφτεδάκια υπέροχα 6 τον αριθμό μικρά βέβαια, αλλά με κιμά από λουκάνικο που συνδυαζόμενα από την σάλτσα chili τους δίναν έξτρα γεύση.
Το κλασσικό πλέον πιάτο των αυγών με sticks πατάτας και φετούλες από σαλάμι αέρος το οποίο το έφερε και το ανακάτεψε μπροστά μας με μαεστρία ο σερβιτόρος, αφού μας εξήγησε πλήρως όλη τη διαδικασία παρασκευής του πιάτου. Με το που ανακατεύτηκαν τα 4 μελάτα μάτια με τις πατάτες επήλθε οργασμός. Έβγαζε μια λιπαρότητα το πιάτο αλλά δεν μας χάλασε καθόλου. Εκείνο που θα ήθελα, ήταν λίγο παραπάνω σαλάμι στο πιάτο διότι θύμιζε περισσότερο ντεκόρ, παρά μέρος του συνόλου.

Σαλάτα δοκιμάσαμε τον παράδοξο ντάκο, που αν και στην αρχή τον φοβηθήκαμε, στην συνέχεια μας αποζημίωσε πλήρως. Περιείχε ψιλοκομμένο το παξιμάδι με καύκαλο χαρουπιού, κλασσικά την ψιλοκομμένη ντομάτα, ξινοτύρι Νάξου τυρί πολύ ιδιαίτερο που ομολογώ πρώτη φορά δοκίμαζα, μαύρο σουσάμι, φύλλα δυόσμου και κολοκύθι κομμένο σε κυβάκια. Και ω ναι ήταν η αποκάλυψη της βραδιάς. Παρότι μεγάλη μερίδα δεν έμεινε τίποτα. Πολύ εύγευστη και φουλ δροσιστική. Must be με διαφορά.

Μόνο αυτά για 3 άτομα που ήμασταν, ήταν υπεραρκετά και καλά έκανε η σερβιτόρα και μας σταμάτησε διότι ‘’πέσαν τα σάλια μας’’ με την σπαλομπριζόλα που προσγειώθηκε στο δίπλα τραπέζι. Και επειδή είμαστε πολλοί καλοί ωτακουστές, άλλωστε τι συγκρότημα θα είχαμε αν το αυτί μας δεν έπιανε τα πάντα, κατά την διάρκεια του τελετουργικού κοψίματος της σπαλό ακούσαμε τον τρόπο ψησίματος, τον τρόπο κοψίματος των κυματιστών sticks πατάτας και φυσικά ότι είχε μόνο αγνό αρωματισμένο βουτυράκι. 3 είδη πιπεριού προσγειώθηκαν στο τραπέζι για να διαλέξει ο πελάτης αυτό που προτιμά. Next time στη λίστα μας.
Συνοδέψαμε με ωραίο λευκό χύμα κρασί, παγωμένο όσο χρειαζόταν.

Πληρώσαμε από 17 euro, αφού οι τιμές κυμαίνονται σε πολύ λογικά πλάισια και στο τέλος επειδή είμαστε και γεροντοροκάδες, μας κέρασαν και το γλυκό των παιδικών μας χρόνων. Μινιατούρα βέβαια αλλά εγώ έφαγα 2. Υποβρύχιο το θρυλικό!!!!!! Τι θυμήθηκες τώρα φίλε chef!!!!!! Την επόμενη φορά που θα έρθω θα ζητήσω όλο το βάζο, μιας και μικρός έβαζα το κουτάλι μέσα άνω των 2 φορών.
Προτιμήστε το δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Και όπως λέει και ο κατάλογος θα φύγετε από το μαγαζί και θα πείτε ‘’δυόσμου και μένα μπάρμπα’’.