ΔΥΟΣΜΟΣ

Σάββατο
13:00 - 01:00
Κυριακή
13:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ένα νέο μεζεδοπωλείο κάνει εδώ και λίγες εβδομάδες τα πρώτα του βήματα στη Λεωφόρο Φρεαττύδος, σε ένα αρχοντικό του 1920 που στέγασε την πρώτη πειραιώτικη κρεπερί ονόματι «Pierrot». Σε όροφο, με πέτρινους τοίχους, λιτές, νεο-παραδοσιακές γραμμές στο ντεκόρ και αύρα νοσταλγική,

Πως θα το βρείτε
  Λεωφ. Φρεάτυδος 42Α, Πειραιάς
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

2017

Το Survivor έχει κλέψει τις καρδιές του τηλεοπτικού κοινού με ασύλληπτα ποσοστά τηλεθέασης. Στις ημέρες που δεν προβάλλεται υπάρχουν άλλου τύπου εκπομπές που αναζητούν προσωπικότητες με καλές φωνές ή καλές χορευτικές κινήσεις. Ένα format δοκιμασμένο είναι το Master Chef. To επανέφερε στη συχνότητα του το Star channel μετά την πατάτα του Mega να μην πραγματοποιήσει τον τελικό του δεύτερου κύκλου. Να πω την αλήθεια, το προτιμώ από τα άλλα τηλεοπτικά shows. Ίσως γιατί ασχολούμαι αρκετά με το παρόν σάιτ. Ίσως πάλι γιατί το να τρέφεσαι είναι μια καθημερινή ανάγκη. Και εκεί που Παρασκευή βράδυ 5/5/2017 δεν υπήρχε όρεξη για έξοδο αλλά υπήρχε όρεξη για να παρακολουθήσω τους επίδοξους σεφ.... Σκάει πρόταση.

Πάμε Ρώσικο;Πως να τους αποτρέψω για να μην ξαναπάμε εκεί, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει;Ψάχνω κοντινές προτάσεις αλλά δυσκολεύομαι. Θυμόμουν τις καλές κριτικές του Δυόσμου αλλά και διάφορους φίλους που είχαν ενθουσιαστεί και σκέφτηκα να κάνω επίσκεψη για μια δεύτερη, καλύτερη γνωριμία.

Παρά την 5η θέση του στην κατάταξη, υπάρχουν πολλά "βαριά" ονόματα που δεν το έχουν επισκεφθεί, αν και γνωρίζω μερικούς που το επιθυμούν! Δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Aυτοαποκαλείται εδεσματοπωλείο. Ψάχνει πολύ τις πρώτες ύλες και στρέφεται εμφανέστατα προς τα ελληνικά προϊόντα. Έχει πολύ ενημερωμένη ιστοσελίδα και ότι αναγράφεται εκεί, θα το συναντήσετε και στο μαγαζί.

Αν λοιπόν ξεκινήσετε να το επισκεφθείτε να γνωρίζετε πως το παρκάρισμα είναι πραγματικό ΔΡΑΜΑ. Πυκνοκατοικημένη περιοχή με το Τζάνειο νοσοκομείο ακριβώς από πάνω του και τη μαρίνα Ζέας ακριβώς από κάτω. Αν παίζει η επιλογή για ταξί, προτιμήστε την. Ακριβώς από κάτω του βρίσκεται ένα μπαράκι, Κλάξον νομίζω πως λέγεται. Θα δείτε τον κατάλογο πριν την είσοδο, όπου θα αναγκαστείτε να ανεβείτε σκαλιά. Μόλις μπείτε θα δείτε έναν καθαρό και πολιτισμένο χώρο. Το νεοκλασικό χρονολογείται από το 1920 και είναι διατηρημένο πολύ καλά. Πέτρα στους τοίχους, απαλά χρώματα σε λευκό φόντο και ξύλινο πάτωμα. Εδώ θα αναφέρω πως ελαφρώς τρίζει σε κάθε βηματισμό, όμως δεν κινδυνεύετε από δυσάρεστες συνέπειες!

Η εξυπηρέτηση από ένα μόνον παλικάρι ήταν πολύ καλή αλλά.... αργή. Ένα άτομο χρειαζόταν ακόμη για να μην τρέχει σαν τον Βέγγο. Γνώστης του μενού και με εύστοχες προτάσεις. Μάλιστα τεράστια εντύπωση μου έκανε που θυμόταν την πρώτη μου επίσκεψη με άλλη συνοδεία πριν 1.5 χρόνο και μάλιστα θυμόταν και που καθίσαμε. Από κει και πέρα όλα καλά, άριστα στο παλικάρι αλλά συνολικά βάζω 3/4 αν και μάλλον αναγνώρισαν την αργοπορία τους και μας κέρασαν τα γλυκά.

Θα παρατηρήσετε στον κατάλογο πως αναφέρονται με bold αρκετά προϊόντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ο σεφ προσπαθεί να τα "παντρέψει" και νομίζω πως κάνει μια αξιέπαινη προσπάθεια. Εμείς επιλέξαμε:

- Ταμπουλέ με καλαμποκίσιο Κορκοτό Έδεσσας, φουρνιστή τομάτα και μυρωδικά στα 3 ευρώ. Δροσερό, εύγευστο πιάτο σε τιμή προκλητική. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου στα 5 ευρώ. Λίγο παραπάνω ψήσιμο θα το ήθελα γιατί το βρήκα χλιαρό και όχι λαχταριστό.

- Λαδόψωμο στη σχάρα με Αρσενικό Νάξου (τυρί), σουτζούκι Μιράν και ψητή τομάτα στα 5 ευρώ. Πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και ζητήθηκε και δεύτερη φορά. Συνοδευόταν από μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς, πραγματικά καυτερής! Φανταστείτε μια πιτούλα σε στυλ σάντουιτς με αρκετά αλμυρό τυρί και ζουμερό σουτζούκι λόγω της τομάτας.

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και στικς πατάτας στα 7 ευρώ. Ποιοτική πρώτη ύλη που μάλλον θα συνδυαζόταν καλύτερα με κάνα αβγουλάκι.

- Συκώτι σχάρας από Μοσχίδες Νάξου στα 6.5 ευρώ, συνοδεία από στικς πατάτας. Και πάλι ποιοτική πρώτη ύλη, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα που μας έκοψε μαεστρικά μπροστά μας ο σερβιτόρος α λα Base Grill!!!

- Mπύρα Βεργίνα weiss που μου ήρθε δυστυχώς χλιαρή στα 4 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια Ionian Lager στα 4.2 ευρώ τα 400 ml επί 2 φορές.
- Ούζο χύμα 3 ευρώ τα 100 ml

* Κέρασμα εκμέκ παγωτό στα 5 ευρώ. Παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Ικανοποιητικό γλυκό χωρίς να λιγώνει.

- Τάρτα σοκολάτας στα 6.5 ευρώ. Βάση από μπισκότο με χαρουπόμελο, καραμέλα βουτύρου, αλατισμένο φυστίκι και cremeux σοκολάτας valrhona. Eξαιρετικό γλυκό με υπέροχη βάση και ποιοτικότατη σοκολάτα. Περιττό να πω πως το εξαφάνισα. Έχω την εντύπωση πως αν το έτρωγα και 100% φρέσκο θα είχα ξετρελαθεί ακόμη περισσότερο! Όχι δηλαδή πως και τώρα δεν συνέβη.

Σύνολο στα 48 ευρώ περίπου με κερασμένα τα γλυκά.

Νομίζω πως ο Δυόσμος σαν συνολικό πακέτο άξια βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του σάιτ. Ποιοτικό και προσεγμένο μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη. Ένα κλικ του λείπει για να απογειωθεί και λίγη περισσότερη προσοχή στους χρόνους. Δικαιολογώ εν μέρει όμως πως ότι φτιάχνουν, το φτιάχνουν εκείνη την ώρα.

Τώρα που καλοκαιριάζει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για επίσκεψη στην ταράτσα. Πάρτε το ταίρι σας ή μια πολύ καλή παρέα και δοκιμάστε γεύσεις με αγάπη και προσοχή. Πρόκειται για χαλαρωτικό μέρος σε απόσταση βολής από τη θάλασσα!

Όπως είχα γράψει και στην πρώτη μου κριτική... Σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πεταμένα λεφτά...

Υ. Γ Επιστροφές βλέπω! Μετά τον Piperman, εμφανίστηκαν οι αγαπητοί Thankful, villa και PRitanis!!! Aναμένουμε και άλλους που είχαμε χάσει τα ίχνη τους για καιρό!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ιούλ
2017

Ημέρες Ιουλίου ακόμη ζεστές, όταν πέφτει η πρόταση για τον Δυόσμο σαν καλοκαιρινή δροσερή βροχούλα σε καύσωνα. Ένα ακόμη μεζεδοπωλείο στη λίστα των επιθυμιών μου εδώ και καιρό, και ήρθε η νεράιδα με το ραβδάκι της να κάνει και πάλι το θαύμα της.

Βράδυ Σαββάτου 8/7, ραντεβού με το αγαπημένο παρεάκι σε συγκεκριμένο σημείο, για να κατηφορήσουμε με ένα αμάξι προς Πειραιά.
Και είχα κατά νου να απομνημονεύσω κι εγώ η βόρεια κάπως τη διαδρομή, αλλά φευ, η κουβέντα μέσα στο αμάξι, έξω από το αμάξι, μέσα στο μαγαζί, έξω από το μαγαζί, πριν φάμε, αφότου φάγαμε και πάει λέγοντας, δεν με άφησε να βάλω σημάδια, και δε θυμάμαι παρά μόνο τη χαρά της αυτοκινητάδας και των όσων είπαμε, ήπιαμε, χαρήκαμε, απολαύσαμε... έτσι που ο Δυόσμος βρήκε, ήδη από την παρθενική μου κιόλας επίσκεψη σε αυτόν, την επάξια κερδισμένη θέση του στα αγαπημένα μου πλέον μαγαζιά.
Και όχι. Η αντικειμενικότητά μου δεν έχει πάει περίπατο, γιατί και εδώ το φαγητό είναι το 10 το καλό, μαζί με μερικά ακόμη πράγματα.

Πάμπολλες φορές έχω τονίσει, ότι η αγνή ευγένεια ενός καλότροπου ανθρώπου/ ιδιοκτήτη, η ταπεινότητά του ακόμα κι όταν ξέρει ότι έχει πετύχει, η στάση του απέναντι στον κερδισμένο ή τον νέο πελάτη, μαζί με τον αναγκαίο επαγγελματισμό, είναι αυτά που τον καταξιώνουν στη δική μου κλίμακα. Τί να τα κάνεις άλλωστε τα πτυχία και τις σπουδές, όταν οι τρόποι λείπουν;
Είναι μια εξτρά καρέκλα για τις τσάντες και τις ζακέτες, ένα χέρι βοηθείας για να ανέβει τη σκάλα ένα άτομο με κάποια κινητική δυσκολία, ένας φορτιστής κινητού, ένα κέρασμα από κει που δεν το περιμένεις, ένας ανεμιστήρας μόνο για σένα που ζεσταίνεσαι, και πάντα το σφίξιμο του χεριού. Αυτά τα μικρά που σε κερδίζουν ή σε χάνουν.

Είχαμε κράτηση και το τραπέζι μας στην ταράτσα μας περίμενε. Το ίδιο μας περίμενε και η θέση για το αμάξι στα 50 μέτρα από το μαγαζί. Όμως είδα και παρέες που έφυγαν με απογοήτευση ψάχνοντας άλλες λύσεις, γιατί πήγαν χωρίς ρεζερβέ. Λόγω θέσης ( Μαρίνα Ζέας, Τζάνειο, Μπαρ Μπεε Κιου πολύ κοντά ), το παρκάρισμα είναι άγριο σαφάρι και εμάς μάλλον μας ευνόησε η τύχη ξανά.

Το νεοκλασικό κτίριο με εντυπωσίασε. Μέσα και έξω. Σε τέτοια δεσπόζουσα θέση που δεν περνάει απαρατήρητο, είναι σωστά φωτισμένο, με χαρακτήρα, κλασική ομορφιά και αύρα νοσταλγική. Ανεβαίνοντας τους ορόφους με προορισμό την ανοιχτή ταράτσα, το μάτι συναντά παστέλ χρώματα, ρομαντική διακόσμηση, πέτρα, ξύλο, όμορφα παράθυρα και το λευκό χρώμα σχεδόν παντού. Εμένα μου έβγαλε τη θαλπωρή ενός σπιτιού, με τα μπαλκονάκια του και το αίθριό του στην ταράτσα για τους φίλους.

Η υποδοχή από τον Στέλιο και το υπόλοιπο προσωπικό, ήταν σαν να υποδέχονταν δικούς τους ανθρώπους. Και όχι μόνον με εμάς. Εντόπισα την ίδια επικοινωνιακή ζεστασιά με όλους τους πελάτες τους. Την Ζωή, που απουσίαζε για λόγους ευχάριστης ανωτέρας βίας, ελπίζω να την γνωρίσω την επόμενη φορά!

Κοιτώντας το μενού με "όλα τα καλά του δυόσμου", καταρχάς εντοπίστηκαν μικροαλλαγές, όπως π. χ. ότι οι μπαλίτσες τυριού δεν υπάρχουν πια, ενώ στη θέση τους προστέθηκαν νέα πιάτα. Χαίρομαι που είδα και εδώ να πρωτοστατούν διαλεχτές ελληνικές πρώτες ύλες από τοπικούς παραγωγούς και προιόντα με ονομασία προέλευσης. Μάλιστα αρκετά, τα άκουγα για πρώτη φορά, και περίμενα να τα δοκιμάσω με τη σχετική ανυπομονησία.
Υπάρχουν ζυμαρικά, κρεατικά, σαλάτες και μια δελεαστική ποικιλία σε ορεκτικά, όπου το ένα δείχνει πιο λαχταριστό από το άλλο, στα γλυκά δε, θα πεις πραγματικά "δυόσμου και μένα μπάρμπα"!

Κατόπιν σύσκεψης για τα must πιάτα αλλά και επεξηγήσεων σε κάποιες μικροαπορίες μας, οι κοπέλες μας έκαναν και τις δικές τους προτάσεις και ξεκινήσαμε με το Θρακιώτικο κους κους με άρωμα γεμιστών και ξινούτσικο κρεμώδες τυράκι ( Νιβατό Βερδικούσας ).
Ήταν καινούργιο πιάτο που μας πρότειναν και μας άρεσε πολύ, καθώς το κους κους ήταν άψογα βρασμένο, ζουμερο και ντυμένο με όλα τα ψιλοκομμένα λαχανικά/αρωματικά που έχουν τα γεμιστά. Δροσιζόμενο με το κρεμώδες τυρί, έπαιξε ιδανικά ως σαλάτα, αν και ήταν ορεκτικό και σε επαρκή ποσότητα ( 4 e ).

To Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκο, από κοντά, όμορφα περασμένο στη σχάρα και ζεστό, σε ιδανικό πάντρεμα με τη γλύκα του σύκου, αλάνθαστος μεζές και σε πολύ καλή εκτέλεση, δεν θα έλεγα όχι σε λίγο περισσότερη ποσότητα ( 5,50 e ).

Για τα μανιτάρια πάλι, έχουμε λατρεία κοινή και ομολογημένη, κι έτσι η επιλογή της τηγανιάς μανιταριών με λάδι τρούφας και κασέρι Ξάνθης ήταν αυτονόητη και δοκιμασμένη για να μείνει απέξω. Τα λάτρεψα και πρέπει να έφαγα τα περισσότερα, ενώ δεν ξέρω πώς ακριβώς έδεσε τόσο άψογα αυτή η σαλτσούλα τους και αν τελικά είχαν και ολίγη από κρέμα γάλακτος. Η γεύση αυτή όμως είναι εθιστική ( 5,50 e ).
H αναγκαία δόση σε άμυλο, έφτασε διπλή και ενισχυμένη, γιατί εννοείται είμαστε και πατατούδες. Η light εκδοχή ήρθε με τις πατάτες Βροντούς με Στάκα Κρήτης ( τηγανιτές και με τη φλούδα τους ), αρκετά πικάντικες και ίσως πιο χειμερινές, με ένα ειδικό μιξ μπαχαρικών που περιλαμβάνει από πάπρικα και μπαχάρι μέχρι κύμινο και άλλα πολλά και τους δίνει μια γεύση τούρμπο και πολύ ιδιαίτερη ( 3,50 e ).

Η full fat εκδοχή των 5.000 θερμίδων ήταν αυτό που λέμε "Φωλιά/sticks πατάτας με 4 αυγά μάτια και σαλάμι αέρος Στρεμμένου". Πιάτο που έβαλε στην αθηναϊκή γαστρονομία πριν χρόνια γνωστό κρεατάδικο στο Περιστέρι και πλέον το συναντάμε παντού.
Όμως σίγουρα δεν το συναντάμε με το συγκεκριμένο αλλαντικό, οπωσδήποτε όχι με 4 αυγά και σίγουρα όχι σε αυτή την τιμή ( 7,50 e ). Eίναι θερμιδοεκρηκτικό, είναι αμαρτωλό, είναι σούπερ χορταστικό και είναι μια ιεροτελεστία όταν στο φέρνουν στο τραπέζι και γίνεται μπροστά σου η ανάμιξη. Απλά αφεθείτε.

Την ίδια ιεροτελεστία ακολουθούν και στο συκώτι σχάρας, το οποίο επίσης κόβουν μπροστά σου σε λεπτές φετούλες. Πρόκειται για το πιο αφράτο λουλουδένιο συκώτι που φαντάζεστε, με ένα ψήσιμο που παρόμοιο του δεν έχω συναντήσει. Συνοδεύεται από τηγανιτά κρεμμύδια ( ελαφρύ πανάρισμα, πολύ τραγανά ) και από μους τυριού ( Γαλένι Κρήτης ). Σαν σύνολο ένα ιδιαίτερο γκουρμέ πιάτο και σε εξαιρετική τιμή ( 6,50 e ).

Στον ήδη πολύ υψηλό πήχυ, ήρθε και προστέθηκε το ζυμαρικό που επιλέξαμε, τα Πέτουρα Γιαννιτσών με τουφίτσες μπρόκολο, φιλετάκια κοτόπουλου και τυρί κρέμα, με το άφθονο λεμονοπίπερο από πάνω να δίνει την τελική πινελιά και να το απογειώνει. Έχουμε και λέμε: ζυμαρικό πολύ πιο φαρδύ από τις παπαρδέλες, ιδανικό στο να συγκρατεί την κρεμώδη αρωματική σάλτσα, πυκνή αλλά όχι μπουχτιστική, το κοτόπουλο υπέροχο, το μπρόκολο μην το φοβηθείτε γιατί δένει άψογα, το λεμονοπίπερο πρωτόγνωρη γεύση για μένα, όλο μαζί ένα αρμονικό κοντράστ, πλασμένο να κάνει κατάληψη στο μυαλό μου. ( 8,50 e ).

Ήπιαμε 2 coca cola zero ( 2 x 2 e ) και 2 μπύρες Βεργίνα Weiss ( 2 x 4 e ) και άφθονα μπουκάλια παγωμένο νερό, όχι εμφιαλωμένο. Επίσης πήραμε και ψωμάκι ( 3 χ 0.80 e, το συνοδεύει ένα χαριτωμένο ντιπάκι γιαουρτένιο ).

Σύνολο λογαριασμού για 3 άτομα, 55,40 ευρώ.

Και αν νομίζετε ότι τελειώσαμε εδώ, μάλλον απατάσθε. Γιατί μετά από το άνωθεν συμπόσιο, ακολούθησαν και τα πυροτεχνήματα, που ήρθαν κι έκαναν έναν πάταγο, τρομερό πάταγο.

ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: ΤΑ KEΡΑΣΜΑΤΑ

- σφηνάκια οινόμελο, εξαιρετικό.
- παγωτό βανίλια με ολόφρεσκο γάλα, δεν έχουμε λόγια για αυτό το παγωτό. Βγαλμένο κατευθείαν από την παιδική μας ηλικία, τόσο αγνό σε γεύση όπως και εκείνα τα χρόνια... ( εξασφάλισα για εσάς το πολυπόθητο μυστικό: από τον Μπακογιάννη στην Ηλιούπολη )
- Εκμέκ παγωτό. Εδώ τί να περιγράψω; την τραγανή άψογη βάση; το σιρόπι κανέλας; το χοντροαλεσμένο​ φυστίκι Αιγίνης; το βύσσινο; το ανεπανάληπτο παγωτό καιμάκι; Δεν περιγράφω άλλο...
- Ice Ice Burger. Μια εικόνα, χίλιες λέξεις. Ποιά εικόνα ; Έ, ψάξτε κι εσείς λίγο. Παγωμένο burger σοκολάτας. Καραμελωμένο ντόνατ, cremeux σοκολάτας Valrhona, παγωτό βανίλια, καραμέλα από ουίσκι και μέλι, καραμελωμένο αμύγδαλο, σως φράουλα. Δεν υπάρχει κάτι πιο θεικό από αυτό. Υποκλινόμαστε στα υλικά, στη σύλληψη, στην εκτέλεση. Παραλίγο θα τρώγαμε και το πιάτο. ( τιμές των γλυκών 5 και 7 e αντίστοιχα. )

Αυτό το πράγμα, να μου λείπουν οι γεύσεις από ένα μαγαζί και να τις αποζητώ με λαχτάρα, με λίγα μαγαζιά το έχω πάθει, μετρημένα στα δάχτυλα. Σήμερα, τόσες μέρες μετά, ακόμη συζητάμε για το πόσο ωραία περάσαμε και πόσο υπέροχα φάγαμε. Η επανάληψη νομίζω δεν θα αργήσει πολύ. Εκτός κι αν μας προλάβουν τα.... νέα ανοίγματα. Στέλιο, σας εύχομαι πραγματικά ο, τι καλύτερο.

Ο Δυόσμος κλείνει θριαμβευτικά την τριάδα των εστιατορίων - μεζεδοπωλείων που ήταν, προσωπικά για μένα, αποκάλυψη γεύσεων φέτος το καλοκαίρι, μέχρι στιγμής. Δεν γνωρίζω ακόμη πολλά στέκια του Πειραιά, αλλά η αρχή έγινε. Ο Δυόσμος ήταν η πρώτη μου γαστρονομική εμπειρία σε αυτή την περιοχή. Και χωρίς υπερβολή, η ικανοποίηση άγγιξε την τελειότητα. Και στο ουσιώδες κομμάτι και στις λεπτομέρειες. Το προτείνω με το χέρι στην καρδιά.

Αγαπητή μου φίλη, εις υγείαν. Για μια ακόμη φορά, στα καλύτερα.

2017

Το κέντρο του Πειραιά αλλαζει τον τελευταίο καιρό αν αυτες οι αλλαγές θα έχουν θετική ή αρνητική έκβαση δεν μπορώ να το προβλέψω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι προς το παρόν δυσκολεύουν αρκετά την κίνηση τον οχημάτων. Για αυτό το λόγο ακόμη και εγώ τον αποφεύγω. Έτσι είχα καθυστερήσει αρκετά την επίσκεψη στο δυόσμο.
Ο δυόσμος ήρθε και έκανε πάταγο, καθώς ο χώρος της εστίασης ταλαιπωρείται αρκετά στον Πειραιά με λίγες αξιόλογες επιλογές.
Από την πρώτη στιγμή ήθελα να πάω, διότι το μενού μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.
Ο χώρος που στεγάζεται μου δημιουργεί πάρα πολλές αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια. Πρόκειται για ένα νεοκλασικό φοβερο κτίριο, καλά συντηρημένο, με μία υπέροχη ταράτσα που έχει θέα, στη μαρίνα Ζέας. Στο χώρο αυτόν στεγαζόταν μία από τις ιστορικές κρεπερι, την οποία ειχαμε τιμήσει πάρα πολλές φορές οικογενειακώς στο παρελθόν. Μπαίνοντας διαπίστωσα ότι ο χώρος είχε κάποιες διαφοροποιήσεις αλλά ο βασικός κορμός παρέμεινε αναλλοίωτος. Στα βασικά άνετα τοποθετημένα τα τραπέζια, ούτως ωστε να μπορεί να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα. Απαγόρευση του καπνίσματος, αλλά και ειδικός χώρος για να μπορούν οι καπνιστές να χαλαρώσουν χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους. Ακόμη ο χώρος έδινε μία αίσθηση καθαριότητας παρά το γεγονός ότι πήγαμε σε δύσκολη ώρα, Κυριακή απόγευμα.
Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από ΑΨΟΓΗ. Σε τέτοιο σημείο που αν και ήταν μία πολύ δύσκολη μέρα χαλάρωσα αρκετά και απόλαυσα τη βραδιά. Με δυο λόγια χαμόγελο, σωστοί χρόνοι, ωραίες προτάσεις (ακριβώς στα γούστα μας), κεράσματα (ίσως να έπαιξε ρόλο και ένα τηλέφωνο που έκανε μία φίλη την οποία υπερευχαριστω για τη διάθεση, αλλά οπως παρατηρήσα αυτό ίσχυε για όλους τους πελάτες). Η εξυπηρέτηση στην εστίαση είναι δύσκολο κομμάτι, εδώ όμως κάνουν εξαιρετικη δουλειά.
Σε ότι αφορά το φαγητό ότι δοκιμάσαμε ήταν γευστικοτατο. Ειμασταν συνολικά 5 άτομα που στην πορεία έγιναν 6(φαγαμε οι 4 ουσιαστικά) η υπόλοιπη παρέα είχε επισκεφθεί ξανά το δυόσμο και σε συνάρτηση με τα "σκονακια" μου μάλλον επιλέξαμε τα καλύτερα πιάτα. Πήραμε λοιπόν:
-παραδοξο ντακο με παξιμάδι από χαρούπι παντζάρι, φουντούκια, γαλενι Κρήτης και δυόσμο δροσερό πιάτο, με συνδυασμό υλικών που τον φοβήθηκα αλλά το σύνολο ήταν νοστιμότατο.
-μπουκιες από κοτόπουλο σε φωλιά κανταιφιου με πέστο βασιλικού, ήταν το μόνο πιατο που δεν με ενθουσίασε, έλλειπε η γευστική ένταση που θα το απογείωνε.
-τηγανια μανιταριών με λάδι τρούφας και κασέρι, αγαπώ τα μανιτάρια και ο συνδυασμός υλικών ήταν απολύτως επιτυχημενος.
-τηγανιτες μπάλες με ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί ερίφι πραγματικά από τα πιάτα για τα οποία θα επέστρεφα, τα τυριά έλιωναν στο στόμα.
-καβουρμας με στικς πατάτας και λαδολεμονο(κέρασμα του μαγαζιού) απλά δοκιμάστε το μην το παραλείψετε το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε.
-αυγα τηγανιτά με στικς πατάτας και σύγκλινο, συνταγή που κυκλοφορεί αρκετά σε διάφορες παραλλαγές, εδώ σε μία ωραία εκδοχή, ένα κλικ λιγότερο ψημένα τα αυγά, θα τα ήθελα, αλλά και πάλι φαγώθηκε ταχύτατα.
- στριφταρια με κοτόπουλο και κάρυ σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά ζουμερο το κοτόπουλο ωραίο πιάτο.
Κλείσαμε με τα τρία γλυκά:
-ταρτα σοκολάτας (το λάτρεψα παρότι δεν είμαι φαν της σοκολάτας)
-Εκμεκ παγωτό (κερασμενο) άλλος ένας συνδυασμός γεύσεων που δε θα μπορούσα να σκεφτώ και ομως ήταν επίσης επιτυχημένος
-Τσιζκεικ Συνήθως δεν το προτιμώ αυτό το γλυκό, εδώ ήταν σωστά εκτελεσμένο, επικεντρώθηκα στα άλλα ομως...
Ήπιαμε αρκετά 2 μπύρες, ρακόμελο,1/2 κιλό κρασί όλα ήταν πολυ καλά. Την παρασταση έκλεψε το οινομελο στο τέλος (άλλο ένα κέρασμα), την επόμενη φορά θα φροντίσω να μην οδηγώ για να μπορώ να το τιμήσω δεόντως.
Για τα παραπανω πληρώσαμε περίπου 15€ το άτομο, πόσο αρκετά ικανοποιητικο, εάν σας ενδιαφέρει υπάρχει μία πληρως ενημερωμένη σελίδα στο fb, οπότε μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες.
Να σημειώσω ότι μαγειρεύουν με εκλεκτά ελληνικά τοπικά προϊόντα, γεγονός το οποίο κέρδισε την καρδιά μου, οι γεύσεις τους κέρδισαν τον ουρανίσκο μου οπότε θα μπορούσε να γίνει το νέο μου στέκι.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Η επίσκεψη στον Δυόσμο είχε προγραμματιστεί από τότε σχεδόν που άνοιξε. Αφού λοιπόν έπεσαν και οι αναγνωριστικές επισκέψεις από έμπιστους φίλους και εστέφθησαν με επιτυχία, έκανα κι εγώ την εμφάνισή μου και θα την ξανακάνω πολλάκις όπως φαίνεται!

Ο χώρος είναι ιδανικός… σε ένα νεοκλασικό ψηλοτάβανο κτίριο του 1920 με μια μεγάλη σκάλα που οδηγεί στον κυρίως (μεγάλο) χώρο στον οποίο κυριαρχούν η πέτρα και το ξύλο. Ο κατάλληλος φωτισμός, η καθαρή ατμόσφαιρα, η ωραία έντεχνη μουσική σε σωστή ένταση και οι λιτές, ωραίες διακοσμητικές πινελιές με τα ζωγραφισμένα κάδρα από τα χέρια της γλυκύτατης Ζωής, συντελούν στην αναλογία του 4 στην ατμόσφαιρα.

Τις καλοκαιρινές μέρες οι σκάλες οδηγούν ακόμα πιο πάνω σε μια καθαρή και περιποιημένη ταράτσα, η οποία μπορεί να μην έχει κάποια ιδιαίτερη θέα, αλλά είναι αξιοπρεπής και καθόλου δυσάρεστη, αφού η πρώτη μας επίσκεψη πραγματοποιήθηκε καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν μελλοντικά θα δημιουργηθεί η υποδομή για να φιλοξενεί και κατά την διάρκεια του χειμώνα τους καπνιστές, πάντως σίγουρα θα ήταν μια πολύ βολική λύση για όλους εμάς (εκτός από το σέρβις βέβαια που θα λιώσει στο πάνω κάτω). θα δείξει.

Την εξυπηρέτηση (και όχι μόνο απ’ ότι καταλάβατε) έχει αναλάβει και πάλι η γλυκύτατη Ζωή. Πρόσωπο όχι άγνωστο σε μένα, αφού στον τομέα της εξυπηρέτησης την έχω ξανασυναντήσει επί το έργον, πριν χρόνια στην βεράντα της Καίτης (νυν εν Αιθρία) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Άρα λοιπόν αποτελεί εγγύηση στο πόστο της. Χαμογελαστή ειλικρινά και όχι ψεύτικα, ευγενική, γρήγορη, πρόθυμη... και πολλά θετικά ακόμα.

Την ίδια θετική αύρα εκπέμπει και ο Στέλιος, ο ένας εκ των ιδιοκτητών και ψυχή του μαγαζιού. Ακούραστος, με αγάπη που βγαίνει στην δουλειά του. Μπράβο και στα δύο παιδιά αλλά και στην άλλη κοπέλα του σέρβις της οποίας η παρουσία είναι πιο διακριτική αλλά άκρως αποτελεσματική. Και εδώ λοιπόν απλόχερα 4άρι.

Το φαγητό στον Δυόσμο, είναι η τρίτη και σημαντικότερη έκπληξη. Ό, τι δοκιμάσαμε -υπολογίζοντας και τις δύο μέχρι στιγμής επισκέψεις-, ήταν αψεγάδιαστο, νόστιμο και παραπάνω από αξιοπρεπές. Οι πρώτες ύλες προέρχονται από Έλληνες παραγωγούς κάθε γωνιάς της Ελλάδας και τηρείται η εποχικότητα των προϊόντων με σεβασμό έτσι και στη φύση αλλά και στον πελάτη. Δικαίως 4άρι με τόνο!

Η παραγγελία μας την πρώτη φορά, 23/7/2016 3 άτομα, διαμορφώθηκε ως εξής:

- Φακοσαλάτα χ 5,50€

Τολμώ να πω ότι είναι η πιο ωραία, επαρκής, σε σωστή ένταση και γευστική φακοσαλάτα που έχω δοκιμάσει. Με χοντρή φακή Βοΐου, τοματίνια, φέτα, άνηθο και φύτρες φακής. Ήρθε σε μια μεγάλη γαβάθα, που θα μπορούσα να την φάω όλη μόνη μου.

- Μπάλες τυριού (τηγανιτές) με ανθότυρο Ρούμελης και κατσικίσιο τυρί Ερίφι χ 4,00 €

Τέσσερα μεγάλα τεμάχια, γευστικά, χωρίς ίχνος βαριάς μυρωδιάς για όσους φοβούνται το κατσικίσιο τυρί, επάνω σε μαρμελάδα ντομάτας, πασπαλισμένα με μαυροσούσαμο και γαρνιτούρα ρόκας. Εξαιρετικά και απαραίτητα σε κάθε παραγγελία!

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και sticks πατάτας χ 7,00€

Αγαπημένος για μένα (μοσχαρίσιος) μεζές που για πρώτη φορά τον δοκίμασα στο σαραντατρίο και από τότε κόλλησα! Εδώ η ποιότητά του είναι εξαιρετική, η εκτέλεση επίσης πάρα πολύ καλή, αλλά εγώ θα επιμείνω στην (αλμυροπικάντικη) εκδοχή του προαναφερθέντος με το αυγό που θεωρώ αξεπέραστη μέχρι στιγμής.

- Μαστέλο Χίου ψημένο στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου και σουσάμι σαν ορεκτικό ημέρας χ 5,50€ €

Πολύ νόστιμο και σε υπεραρκετή ποσότητα σε σχέση με τα συνήθη μεγέθη τυριών που καταφθάνουν στο τραπέζι μας και μόλις που φτάνουν για να πάρει ο καθένας μια μικρή πιρουνίτσα. Θα ήθελα να μπει μόνιμα στον κατάλογο.

- Τηγανιά μανιταριών σε πήλινο με κασέρι Ξάνθης και λάδι τρούφας χ 5,00€

Μαγική γεύση για τους λάτρεις των μανιταριών και της τρούφας όπως εγώ, που δεν θα παρέλειπα ποτέ από την παραγγελία μου στον Δυόσμο. Μια παρατήρηση μόνο, το λάδι τρούφας δεν ακούγεται αρκετά. Λίγο περισσότερη ποσότητα χρειάζεται για να δικαιολογεί και την αναφορά στον κατάλογο.

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος Στρεμμένου 6,50€

Όπου αυγά… σημειώστε τέσσερα παρακαλώ! Έτσι, γιατί στον δυόσμο τσιγκουνιές δεν κάνουν. Τέσσερα λοιπόν αυγουλάκια μάτια επάνω σε μια επίσης γενναιόδωρη τηγανιά από sticks πατάτας και από πάνω σε ροδέλες το σαλάμι αέρος.

Ο Στέλιος σε αυτό το σημείο προσφέρθηκε να μας δείξει την πρότασή του για το συγκεκριμένο πιάτο, που δεν ήταν άλλη από το να σπάσουμε τα αυγουλάκια επάνω και να τα ανακατέψουμε με τις πατατούλες. Και εννοείται πως τον αφήσαμε να περιποιηθεί το πιάτο μας, εκτός από τον ένα κρόκο που τον παρακάλεσα να τον αφήσει ατόφιο…για να “βουτσαλίσω” το ψωμάκι μου! Θα μπορούσα να τρέφομαι καθημερινά με πατάτες και αυγά… τα λατρεύω… νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο γι’ αυτό το πιάτο.

Παρένθεση: Το ρήμα “βουτσαλάω” (ακούς μαρή για να μαθαίνεις;) το έχω υιοθετήσει από την κολλητή μου (είναι επινόησή της) και θα πρότεινα στον κο Μπαμπινιώτη να την προσθέσει στο λεξικό του γιατί πολύ μου αρέσει. Κλείνει η παρένθεση.

- Πέτουρα Γιαννιτσών με κοτόπουλο μπρόκολο και κρέμα τυριού χ 8,50€

Πεντανόστιμο πιάτο με ένα είδος ζυμαρικού που είναι τα πέτουρα και μοιάζουν με της ταλιατέλες (ίσως είναι και λίγο πιο πλατιά αυτά). Το κοτόπουλο με το μπρόκολο που δένουν εκπληκτικά με την πλούσια κρέμα τυριού, δίνουν ένα εξαιρετικά νόστιμο αποτέλεσμα! Οι μύλοι με τα διάφορα πιπέρια (ανάμεσά τους κι ένα λεμονοπίπερο αν θυμάμαι καλά) που μας πρότεινε ο Στέλιος για το κάθε πιάτο ξεχωριστά, έδιναν την οριστική πινελιά που χρειαζόταν ο κάθε μεζές. Εύγε.

- Πανσέτα από χοιρινά Θήβας, με πουρέ σελινόριζας και καραμελωμένα κρεμμύδια (καν’το όπως ο Άγγελος η ονομασία του στον κατάλογο) χ 9€

Πάνω σε μαντεμένια πλάκα σερβιρισμένα τρία ευμεγέθη κομμάτια τρυφερής πανσέτας που δεν ήταν πνιγμένα στο λίπος όπως συμβαίνει συνήθως. Είχαν όσο λιπάκι έπρεπε και το κρέας έλιωνε στο στόμα. Ο πουρές ήταν υπέροχος και βελουδένιος και τα καραμελωμένα κρεμμύδια πασπαλισμένα με λίγο σουσάμι σε έστελναν με την κάθε μπουκιά στον ουρανό!

Το τέλος ήταν ποοολύ γλυκό… τόσο που περισσότερο δεν γινόταν να είναι:

- Τσιζκέικ με ξινό τυρί Ίου με βάση από μπισκότα αμυγδάλου χ 6,00€

Πολύ ιδιαίτερη γεύση λόγω της ιδιαιτερότητας του συγκεκριμένου τυριού που νομίζω ότι δεν σηκώνει μεσοβέζικες καταστάσεις. Άλλοι θα την λατρέψουν και άλλοι θα την απορρίψουν εξ’ αρχής. Τυρένια υφή σε καλή ποσότητα με σάλτσα και φρούτα του δάσους πασπαλισμένα με λίγους ξηρούς καρπούς. Δοκιμάστε το. Στην παρέα μου άρεσε, αν και εγώ προτιμώ “δαγκωτό” το αμέσως επόμενο.

- Τάρτα σοκολάτας χ 6,50€

Γέμιση κρεμέ από σοκολάτα valrhona και βάση από παξιμάδι χαρουπιού και χαρουπόμελο, με καραμέλα βουτύρου και αλατισμένο φυστίκι από πάνω… η απόλυτη ηδονή του ουρανίσκου! Το αποφάσισα, την επόμενη φορά θα την παραγγείλω μόνο για τον εαυτό μου, δεν μοιράζεται αυτό το γλυκό πάει και τελείωσε! Αέρινη, γλυκιά αλλά καθόλου λιγωτική και τόσο φίνα!

- Παγωτό καϊμάκι με βύσσινο κερασμένο από τα παιδιά καθώς και σφηνάκια πολύ ωραίου οινόμελου!. Το καϊμάκι ήταν θεσπέσιο, -από τον Κοσμίδη όπως μας πληροφόρησαν- που το φτιάχνει με φρέσκο γάλα από τον Βορρά για να έχει αυτό το εκπληκτικό-γευστικό αποτέλεσμα.

Με μια κόκα κόλα light χ 2€ και μια Bεργίνα weiss x 4€ το σύνολο του λογαριασμού έφτασε στα 57,00€ ήτοι 19€/άτομο.

Στην δεύτερη επίσκεψη 24/9/16 πάλι τρία άτομα, κάναμε επανάληψη σε: τηγανιά μανιταριών, μπάλες τυριού, sticks πατάτας με αυγά, πέτουρα, τάρτα σοκολάτας (φυσικά) αλλά και νέες δοκιμές σε:

– Ρολάκια με παστουρμά Μιράν και Νιώτικο κεφαλοτύρι με ντομάτα χ 5€
που ήταν εξαιρετικά με ωραία ζύμη χωρίς λίγδες και παστουρμά σε όλο το μήκος του ζυμαριού (κι όχι στις γωνίες άδεια από υλικό όπως συμβαίνει συνήθως) και

- Εκμέκ με παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο χ 5,00€

Άλλη μια έκπληξη με την βάση του εκμέκ (από το Ζουκερίνο) να είναι εξαιρετική, γευστική και μαστιχωτή, από τα ωραιότερα εκμέκ που έχω δοκιμάσει. Για το καϊμάκι τα γνωστά, να μην τα επαναλάβω.

Αλλά και λικέρ δυόσμου κερασμένο που είχε φτιάξει η μαμά του Στέλιου και είναι σε ερευνητικό στάδιο ακόμα. Εμένα μου άρεσε πολύ, γιατί είναι πολύ πρωτότυπο, αφήνει μια μυρωδάτη επίγευση στο στόμα και γιατί επιβάλλεται πιστεύω να υπάρχει ένα σήμα κατατεθέν της ονομασίας του εστιατορίου και αυτό πιστεύω πως είναι το κατάλληλο.

Μια μπύρα μαύρη Ηρακλειώτικης προέλευσης, ονόματι Σολο το “Σκοτίδι” ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή για το γούστο μου, πικρή, δυνατή (7,5 vol αν θυμάμαι καλά) με αρώματα σοκολάτας και καφέ!

Με κερασμένο το ένα γλυκό και το λικεράκι πάλι πληρώσαμε περίπου 18€ έκαστος.

Συμπερασματικά: Ο Δυόσμος κατά την γνώμη μου πληροί όλες τις προϋποθέσεις, εκείνες που μου επιτρέπουν όχι μόνο να βάλω άριστη βαθμολογία αλλά να πιστεύω πως αξίζει ακόμα μεγαλύτερη! Έχει το πακετάκι που με ικανοποιεί πλήρως, όπως έχω αναφέρει ξανά στο παρελθόν. Αξιοπρεπέστατες γεύσεις, ευχάριστη και καθαρή ατμόσφαιρα, άριστη εξυπηρέτηση/φιλοξενία και όλα αυτά αξίζουν τα χρήματα που θα δώσει κάποιος για ένα ωραίο γεύμα, που εκτιμώ πως όσο και να ξεφύγει, δύσκολα θα ξεπεράσει τα 17-20€.

Το κυριότερο όμως απ’ όλα είναι η ΑΓΑΠΗ που δείχνει η ομάδα του Δυόσμου για την δουλειά της! Αυτή η αγάπη, διοχετεύεται σε καθετί που κάνουν και μετατρέπεται σε θετική ενέργεια, γεγονός του οποίου τελικός αποδέκτης είναι ο επισκέπτης. Γιατί ας μην ξεχνάμε πόσες φορές μας έχει τύχει να φάμε καλά σε ένα εστιατόριο, αλλά να μην έχουμε την επιθυμία να ξαναπάμε, γιατί δεν μας άρεσε το κλίμα είτε η συμπεριφορά των υπευθύνων! Ε, λοιπόν ο Δυόσμος είναι εγγύηση και σε αυτό.

Για να μην παρεξηγηθώ, αυτή είναι προσωπική άποψη αλλά και της παρέας μου, με την οποία οι απόψεις δεν συμπίπτουν πάντα, όμως εδώ ταυτίστηκαν απόλυτα. Ελπίζω αυτό που εισπράξαμε εμείς από τις επισκέψεις μας στον Δυόσμο, να συμφωνεί και με την άποψη όσων θα το επισκεφθούν στο μέλλον.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!

Υ. Γ.: Ελπίζω το κείμενό μου να εμφανιστεί με κενά μεταξύ των παραγράφων όπως ακριβώς είναι όταν το υποβάλω. Διαφορετικά ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων από τους αναγνώστες και παρακαλώ τους διαχειριστές να διευθετήσουν το θέμα, γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο οι κριτικές δεν είναι ευδιάκριτες.

2017

Είχα επισκεφθεί τον ΔΥΟΣΜΟ, με την ευκαιρία της ετήσιας συνάντησης των συμμαθητών, μου τα Χριστούγεννα του 15, πριν ενάμισι χρόνο δηλαδή. Το μενού είχε αρκετές επιλογές χωρίς να είναι κουραστικός ο κατάλογος. Είχε πολύ ωραίες σαλάτες, και πολλές επιλογές με διάφορα κρεατικά, κοτόπουλο, μοσχάρι, ψημένα σε γιουβετσάκια μέσα, πολύ ωραία ψητά μανιτάρια, οσομπούκο..... Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορώ, και καθώς ήμασταν 20 άτομα, και τα πράγματα που πήραμε ήταν πάρα πολλά, δεν μπορώ να θυμηθώ και να περιγράψω με λεπτομέρεια το κάθε πιάτο, οι εντυπώσεις ήταν πάρα πολύ καλές, το φαγητό νόστιμο, όλες οι επιλογές που κάναμε και μάλλον τις κάναμε όλες του καταλόγου, το service εξυπηρετικό, και ο λογαριασμός πολύ οικονομικός, άλλωστε με το που άνοιξε στον Πειραιά η κουβέντα που γινόταν ήταν ότι είχε πολύ καλές τιμές και ωραίες επιλογές, τίμια πράγματα δηλαδή.

Βάση αυτών των εντυπώσεων και σκεπτόμενη ότι η ταράτσα θα ήταν πολύ ωραία επιλογή για καλοκαιρινή έξοδο, στον λατρεμένο μου Πειραιά, πρότεινα και επιλέξαμε την Παρασκευή 9 Ιουνίου να πάμε με φιλικό ζευγάρι.

Ο χώρος όπως πάντα (από τότε που ήμουν μαθήτρια Λυκείου και ήταν μια πολύ ωραία κρεπερί στο συγκεκριμένο νεοκλασικό) ήταν πάρα πολύ ωραίος, και από κατασκευής και οι διακοσμητικές επιλογές του χώρου ήταν όμορφες. Όταν έφεραν τον κατάλογο διαπίστωσα ότι όλα είχαν αλλάξει στις προτάσεις του καταλόγου, και αναμφίβολα είναι φυσικό και θεμιτό να αλλάζουν και να εναλλάσσονται τα πιάτα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει αλλάξει όλη η δομή του καταλόγου.

Ουσιαστικά δεν υπήρχαν κυρίως πιάτα, είχε αρκετές επιλογές στα πρώτα, όπου το κάθε συστατικό είχε ονομασία προέλευσης, (αυτή η μόδα λίγο με εκνευρίζει, το λουκάνικο είναι από εκεί, η κάπαρη από αλλού, το θεωρώ λίγο δήθεν, λίγο marketing, και ειδικά όταν δεν ανταποκρίνονται γευστικά), αλλά ουσιαστικό φαγητό δεν υπήρχε.

Πήραμε μια σαλάτα με iceberg και αν θυμάμαι καλά με ρόδι, μια συμπαθητική σαλάτα, χωρίς καμία έκπληξη, πήραμε φάβα με κάπαρη, μπουκιές κοτόπουλου σε φύλλο καταϊφι, ενα πιάτο με τρία λουκάνικα, τα αυγά με τις πατάτες, ενα μπιφτέκι κοτόπουλου και μακαρόνια με σάλτσα ραγού.2 μερίδες πατάτες.

Από ποτό 3 μπύρες και δυο αναψυκτικά. Τίποτα από ότι φάγαμε δεν ήταν εξαιρετικό, ήταν άνευρα όλα, ότι αναμένεις να φας από ένα μέτριο μεζεδοπωλείο και όχι από ένα εστιατόριο. Τουλάχιστον εγώ αυτή την γνώμη είχα ότι είναι εστιατόριο, για αυτό το επέλεξα, δεν επέλεξα να πάω σε μεζεδοπωλείο για να πιω και 5 ρακόμελα. γιατί κάτι τέτοιο θύμιζε.

Τέλος πάντων ο κατάλογος έχει πλέον στήσιμο μεζεδοπωλείου, με πολύ περιορισμένες επιλογές, ουσιαστικών πιάτων, η φάβα, οι πατάτες, τα μανιτάρια δεν είναι πιάτα για να πείς ότι έφαγες, είναι πρώτα, και ακόμη στα πρώτα οι μόνες επιλογές με κρέας ήταν οι μπουκιές κοτόπουλου. Τα κυρίως ήταν χοιρινή μπριζόλα, που δεν είχε, πανσέτα, μπιφτέκι κοτόπουλου και μακαρόνια με σάλτσα ραγού.

Εντελώς άστοχος ο κατάλογος, τα κυρίως ανύπαρκτα, το μπιφτέκι από κοτόπουλο ή η πανσέτα δεν είναι ευρείες επιλογές, τα μακαρόνια με σάλτσα είναι μεν, αλλά δε μπορείς να πείς ότι στέκεται και ως κυρίως πιάτο σε έναν κατάλογο.

Οι μερίδες ούτε πλούσιες ούτε φτωχές. Και ουσιαστικά για να φάμε μεζέδες, (ό, τι προανέφερα δηλαδή) πληρώσαμε 4 άτομα 83 ευρώ, και αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα για να ορκιστώ ότι δεν πρόκειται να ξαναπάω, για να φάω φάβα, πατάτες και μπιφτέκι κοτόπουλου και τρια λουκάνικα δώσαμε 83 ευρώ, μου φάνηκε εξωφρενικό.

Αν ο λογαριασμός ήταν πιο οικονομικός, πάλι δε θα το επέλεγα εύκολα, αλλά δε θα το απέκλεια. Με αυτό το ποσό και με μέτριες και περιορισμένες από άποψη υλικών αλλά και εκτελεστικά επιλογές, δε θα το πρότεινα, και δε θα ξαναπήγαινα, κάτι άλλαξε στο Δυόσμο από όταν άνοιξε, ίσως ότι "έπιασε" σε μια εποχή που ο Πειραιάς είχε σημειώσει κάμψη και πτώση, αλλά αυτό έγινε με άλλα δεδομένα που πλέον δεν τα πληρεί. *****Σημειωτέον ότι δεν κέρασαν τίποτα, ως είθισται στα μεζεδοπωλεία, και όχι στα εστιατόρια.

Ιούλ

Δυόσμος: Φυτό αρωματικό, είδος μέντας με φαρμακευτικές ιδιότητες, που κυκλοφορεί τόσο στας Ευρώπας όσο και στας Ασίας.
Δυόσμος: Νύμφη της μυθολογίας, που την ερωτεύτηκε ο Πλούτωνας, αλλά ζήλεψε η Περσεφόνη και την έκανε φυτό. Μάγκας όμως ο Πλούτωνας για να την θυμάται πάντα, της έδωσε φοβερό άρωμα.

Δυόσμος: Πολλάκις χρησιμοποιηθέν ουσιαστικό σε ελληνικά τραγούδια, κυρίως δημοτικά και έντεχνα (ο δυόσμος και ο βασιλικός, δυόσμος και κανέλλα, ένα φιλί από δυόσμο κλπ). Κάτι απόπειρες Αμερικανίζουσες έμειναν στην δεκαετία του ‘60. Μόνο από ότι κατέχω, το ‘’Peppermint Twist’’ του Joey Dee και των Starliters του ‘62 αλλά και πάλι, δεν αναφερόταν ακριβώς σε δυόσμο αλλά σε αδερφάκι του.
Δυόσμος: Βασικό συστατικό του mojito. Αν δεν έχεις δυόσμο, μαύρη ζάχαρη και ρούμι cachaca δεν κάνεις για barman, παραιτήσου και πήγαινε στη λαϊκή να πουλάς γλαστρούλες με δυόσμο για να εμπεδώσεις πρώτα το ένα συστατικό και μετά τα άλλα.

Δυόσμος: Εδεσματοπωλείο στον Πειραιά, σχετικά νέο, που δεν πρόκειται ποτέ να σε εκθέσει. Εδώ λοιπόν σίγουρα, θα έφερνε ο Μήτσος (aka Πουλίκας, Μήτσος, Θείος Νώντας κλπ) το ‘’μωρό του’’ για να της ψιθυρίσει λόγια γλυκά και τρυφερά, μετά τη συνάντηση με τον φίλο του τον Τάκη. Διότι το όλο στήσιμο του μαγαζιού ‘’βγάζει’’ και ένα ρομαντικό αέρα. Ή αποπνέει.

Το θέμα είναι να βρεις να παρκάρεις. Διότι η Φρεαττύδα έχει βαθμό δυσκολίας πολύ υψηλό. Και για να μην εκνευριστείς και σηκωθείς και φύγεις, πήγαινε και πάρκαρε με τα σχετικά κόλπα (αγγειοχειρούργος Καλαμίδας), μέσα στο Τζάνειο.
Εμείς, 3 φίλοι όπως ο Πέτρος, Ο Γιόχαν και ο Φράνς, είπαμε να συνφάγομεν και να θυμηθούμε ιστορίες αξέχαστες του παρελθόντος, μιας και αποτελούσαμε μέλη ενός θρυλικού group που μάζευε χιλιάδες κόσμο στις συναυλίες του. Βλέπεις ήμασταν από μεγάλα τζάκια, οπότε πολλοί οι συγγενείς, βάλε φίλες πρώην, νυν, επόμενες, φίλοι των φίλων, μπατζανάκια, συννυφάδες κλπ, κάνανε καλή ατμόσφαιρα.

Διαλέξαμε Πειραιά, μιας και ο ντράμερ μας πλέον είναι καπετάνιος και με κλειστά μάτια ‘’Δυόσμο’’ μιας και είχα διαβάσει αλλά είχα και ακούσει πολύ καλά λόγια. Και όντως δεν απογοητευτήκαμε.
Νεοκλασικό το οίκημα, παλιό αρχοντικό του ’20, με ξύλινη επιβλητική σκάλα που σε οδηγεί στον πρώτο όροφο που είναι το κυρίως μαγαζί. Εμείς συνεχίσαμε προς τα πάνω και καθίσαμε στην ταράτσα. Η διακόσμηση λιτή χωρίς να χαλάσει το παλιό αρχοντικό με τις παρεμβάσεις. Ξύλινο πάτωμα και πέτρινοι τοίχοι τα κυρίαρχα υλικά στον χώρο. Κάποια λίγα καδράκια, τραπέζια και καρέκλες σε εκρού και μπεζ αποχρώσεις και λιτά φωτιστικά. Γενικά όπως προείπα ο μέσα χώρος βγάζει ρομαντισμό. Η ταράτσα με ανοιγόμενη οροφή για να προφυλάξει από τα πρωτοβρόχια και τα τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους.
Μουσική έντεχνη παιγμένη στο μπαράκι της ταράτσας με το φοβερό πρόγραμμα virtual dj.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από 2 άτομα, μια γλυκύτατη σερβιτόρα και έναν νεαρό, ‘’καλλιτέχνη’’ στη δουλειά του. Χαμόγελα και επεξηγήσεις στο τι τρώγαμε, πρόσδιδαν ιδιαίτερη χάρη στο σερβίρισμα. Παράπονο κανένα υπόδειγμα σερβιτόρων παρότι το μαγαζί γέμισε σχετικά γρήγορα.
Δοκιμάσαμε τηγανητές μπάλες από ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί. 4 μεγάλες μπάλες σαν λουκουμάδες με εσωτερικά τα 2 τυριά. Στην διακόσμηση του πιάτου προσθέστε και λίγη πρασινάδα, λίγο μαύρο σουσάμι και μια σαλτσούλα στη βάση με το αποτέλεσμα να δικαιώνει κάθε προσδοκία.

Καβουρμά τηγανιτό με λάδι και λεμόνι μόνο πλαισιωμένο από sticks πατάτας, πολύ καλό και νόστιμο πιάτο, γευστικότατο χωρίς να χρειάζεται έξτρα μυρωδικά για να του βελτιώσουν τη γεύση. Λουκάνικο Τζουμαγιάς, ωραία τηγανισμένο λεπτό με ελάχιστο λιπάκι εντός, απλά για τη γεύση. Κεφτεδάκια υπέροχα 6 τον αριθμό μικρά βέβαια, αλλά με κιμά από λουκάνικο που συνδυαζόμενα από την σάλτσα chili τους δίναν έξτρα γεύση.
Το κλασσικό πλέον πιάτο των αυγών με sticks πατάτας και φετούλες από σαλάμι αέρος το οποίο το έφερε και το ανακάτεψε μπροστά μας με μαεστρία ο σερβιτόρος, αφού μας εξήγησε πλήρως όλη τη διαδικασία παρασκευής του πιάτου. Με το που ανακατεύτηκαν τα 4 μελάτα μάτια με τις πατάτες επήλθε οργασμός. Έβγαζε μια λιπαρότητα το πιάτο αλλά δεν μας χάλασε καθόλου. Εκείνο που θα ήθελα, ήταν λίγο παραπάνω σαλάμι στο πιάτο διότι θύμιζε περισσότερο ντεκόρ, παρά μέρος του συνόλου.

Σαλάτα δοκιμάσαμε τον παράδοξο ντάκο, που αν και στην αρχή τον φοβηθήκαμε, στην συνέχεια μας αποζημίωσε πλήρως. Περιείχε ψιλοκομμένο το παξιμάδι με καύκαλο χαρουπιού, κλασσικά την ψιλοκομμένη ντομάτα, ξινοτύρι Νάξου τυρί πολύ ιδιαίτερο που ομολογώ πρώτη φορά δοκίμαζα, μαύρο σουσάμι, φύλλα δυόσμου και κολοκύθι κομμένο σε κυβάκια. Και ω ναι ήταν η αποκάλυψη της βραδιάς. Παρότι μεγάλη μερίδα δεν έμεινε τίποτα. Πολύ εύγευστη και φουλ δροσιστική. Must be με διαφορά.

Μόνο αυτά για 3 άτομα που ήμασταν, ήταν υπεραρκετά και καλά έκανε η σερβιτόρα και μας σταμάτησε διότι ‘’πέσαν τα σάλια μας’’ με την σπαλομπριζόλα που προσγειώθηκε στο δίπλα τραπέζι. Και επειδή είμαστε πολλοί καλοί ωτακουστές, άλλωστε τι συγκρότημα θα είχαμε αν το αυτί μας δεν έπιανε τα πάντα, κατά την διάρκεια του τελετουργικού κοψίματος της σπαλό ακούσαμε τον τρόπο ψησίματος, τον τρόπο κοψίματος των κυματιστών sticks πατάτας και φυσικά ότι είχε μόνο αγνό αρωματισμένο βουτυράκι. 3 είδη πιπεριού προσγειώθηκαν στο τραπέζι για να διαλέξει ο πελάτης αυτό που προτιμά. Next time στη λίστα μας.
Συνοδέψαμε με ωραίο λευκό χύμα κρασί, παγωμένο όσο χρειαζόταν.

Πληρώσαμε από 17 euro, αφού οι τιμές κυμαίνονται σε πολύ λογικά πλάισια και στο τέλος επειδή είμαστε και γεροντοροκάδες, μας κέρασαν και το γλυκό των παιδικών μας χρόνων. Μινιατούρα βέβαια αλλά εγώ έφαγα 2. Υποβρύχιο το θρυλικό!!!!!! Τι θυμήθηκες τώρα φίλε chef!!!!!! Την επόμενη φορά που θα έρθω θα ζητήσω όλο το βάζο, μιας και μικρός έβαζα το κουτάλι μέσα άνω των 2 φορών.
Προτιμήστε το δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Και όπως λέει και ο κατάλογος θα φύγετε από το μαγαζί και θα πείτε ‘’δυόσμου και μένα μπάρμπα’’.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Στο Δυόσμο, πήγαμε ένα Σάββατο βράδυ, παρέα τρία άτομα. Για Καστέλλα ξεκινήσαμε, αλλά ο καιρός μας τα χάλασε. Η απότομη ψύχρα του φθινοπώρου, μας οδήγησε σε αναζήτηση ενός πιο χουχουλιάρικου μέρους στον Πειραιά. Ας είναι καλά το ask4food και οι φίλοι του, γιατί σ’ αυτούς οφείλεται η επιτυχής επίσκεψη στο Δυόσμο.

Όπως έχουν γράψει πολλοί σχολιαστές πριν από εμένα, ο Δυόσμος είναι ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο, στο τέλος της λεωφόρου Φρεατίδος, πολύ κοντά στην παραλιακή. Στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό, μεταξύ δύο πολυκατοικιών. Αλλά έχει αξιοποιήσει πολύ ωραία τους δύο μεγάλους χώρους του, τον πρώτο όροφο και την ταράτσα και μπορεί να εξυπηρετήσει αρκετό κόσμο. Η διακόσμηση είναι λιτή και προσεγμένη, σεβόμενη τους χώρους ενός παλιού κτιρίου. Πέτρα τους τοίχους, ωραίο πλακάκι με γεωμετρικά σχέδια στην είσοδο, ένας παλιός καθρέφτης στην υποδοχή, μια εντυπωσιακή, γυριστή ξύλινη σκάλα.

Και το μήνυμα που γεννιέται αυθόρμητα: Είναι σημαντικό κι ελπιδοφόρο για την πόλη μας, που για δεκαετίες ζούσε από την απαλλοτρίωση, να υπάρχει επιτέλους κάποιος σεβασμός στα παλιά κτίρια, να αξιοποιούνται και να παίρνουν ζωή. Κι ο Πειραιάς έχει πολλά τέτοια.

Το πάρκιγκ βέβαια είναι πάντα ένα ζητούμενο στην περιοχή αυτή. Αλλά μην αποθαρρύνεστε γιατί το φαγητό θα σας ανταμείψει.

Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ χαλαρωτική, με ελληνική μουσική και τα τραπέζια σε ικανή απόσταση μεταξύ τους. Εμείς καθίσαμε στον πρώτο όροφο, ήμασταν από τους πρώτους που φτάσαμε, αλλά στη διάρκεια της βραδιάς, σχεδόν γέμισε και μάλιστα με αρκετό νεανικό κόσμο.

Μας εξυπηρέτησε μια πολύ συμπαθητική κοπέλα. Γλυκύτατη και επικοινωνιακή, ακομπλεξάριστη, σχεδόν φιλαράκι. Μας έβαλε σε ένα τραπέζι των 6 ατόμων να είμαστε άνετοι (είχαμε κάνει και την κράτησή μας), μας έφερε καταλόγους και μας κατατόπισε πλήρως.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι με ένα ωραίο ροδο-πορτοκαλι ντιπ που περιείχε και μάραθο (0,80 ευρώ). Ωραία έναρξη. Ο κατάλογος είναι σχετικά περιορισμένος, όπως τον είδα εγώ. Γύρω στα δέκα ορεκτικά, 4-5 σαλάτες, 5-6 κυρίως και νομίζω 2 πιάτα ζυμαρικά-ριζότι και κάποια γλυκά.

Παραγγείλαμε:

- Ντάκο παράξενο. Ήταν πράγματι κάπως πειραγμένος. Με ντοματίνια, ψιλά τετράγωνα κομματάκια κολοκυθιού, δυόσμο, ξινοτύρι Νάξου και μαύρο σουσάμι πάνω στο τυρί. Εγώ γενικά δεν είμαι πολύ του ντάκου - είμαι πιο πολύ της ελαφριάς σαλάτας, με την πρασινάδα και το ντρέσιγκ της – η συγκεκριμένη όμως μου άρεσε γιατί τα υλικά έδεναν ωραία μεταξύ τους και κυρίως, το παξιμάδι πιανόταν στο πιρούνι. Δεν ξέρω αν ήταν ήδη κομμένο ή μουλιασμένο, πάντως δεν απαιτούσε σφυρί και καλέμι για να κοπεί.

2 εκ των ουκ άνευ πιάτων του καταστήματος (όπως μας υπέδειξε η σούπερ σερβιτόρα μας):

- Τηγανιτές μπάλες από ανθότυρο σε μια μαρμελάδα ντομάτας (?) που του πήγαινε πάρα πολύ! Οι τυρένιες μπάλες με το ελαφρύ ανθότυρο και το κατσικίσιο τυρί πέτυχαν διάνα στόχο στους γευστικούς μου κάλυκες, ακριβώς όσο (ελάχιστα) αλμυροί πρέπει και αρκούντως τραγανοί.

- Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας. Μόνο εγώ έτρωγα μανιτάρια απ’ την παρέα και μου έκαναν την χάρη να τα παραγγείλουμε. Τα συγκεκριμένα ήταν μεν πολύ νόστιμα, αλλά ως πιάτο δεν με εντυπωσίασε. Είχαν αυτή την γνωστή κρέμα με λάδι τρούφας, που σε όποιον αρέσει, ξέρει τι να περιμένει. Απλά θα προτιμούσα πλευρώτους, παρά κλασικά λευκά. Ήρθαν σε πήλινο μπολ.

Το τρίτο must του καταλόγου ήταν ο καβουρμάς. Εγώ είχα την περιέργεια να δοκιμάσω ένα παραδοσιακό αλλαντικό (δεν είμαι καθόλου γνώστης) και ευχαρίστως θα το παράγγελνα. Αλλά οι έτεροι της παρέας δεν ήταν των ψαγμένων γεύσεων. Και τελικώς δεν το παραγγείλαμε…όπως καταλαβαίνετε υπήρχαν κάποιες ασυμφωνίες...

- Αντί αυτού πήραμε λουκάνικα Τζουμαγιάς. Τους φάνηκε πιο ασφαλής επιλογή. Εδώ μούτρωσα εγώ. Γιατί ξέρω ότι αυτά που σου προτείνει ο σερβιτόρος, είναι συνήθως τα καλύτερα. Όχι, όμως, εμείς επιμέναμε λουκάνικα! Λοιπόν ήρθαν 4-5 λεπτά λουκάνικα με λίγη σος μουστάρδας (νομίζω), αλλά δυστυχώς δεν άξιζαν. Λυπάμαι που το λέω, αλλά ακόμα και ο κρεατοφάγος της παρέας, δεν τα πολυτίμησε…

- Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκου. Όχι να το παινευτώ για την καταγωγή μου, αλλά το μαστέλο είναι μακράν το πιο νόστιμο-ελαφρύ ψητό τυρί που έχω φάει. Κι επειδή έχω φάει άπειρο από χιώτικες ψησταριές, θα γκρινιάξω για την ποσότητα (παιδιά, σας παίρνει να είναι λίγο πιο χοντρή η φέτα) και θα πω μπράβο για την πινελιά του σύκου. Δεν συνηθίζεται αλλά του πάει.

- Μπιφτέκια ψητά. Νόστιμα και ζουμερά. Είναι ένα απ’τα κυρίως, εμείς το πήραμε στη μέση. Στους συνδαιτημόνες άρεσαν πολύ. Εμένα μου φάνηκαν ελαφριά, κάπως ουδέτερα. Συνοδεύονταν από λίγες πατάτες ψητές και μανιτάρια ψητά πάνω σε μια σος (που δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν).

Γλυκό δεν πήραμε, αλλά μας ήρθε κερασματάκι οινόμελο σε σφηνάκια που ήταν ντελίσιους! Το ίδιο θα πω και για το ημίγλυκο χύμα κρασάκι με το οποίο συνοδέψαμε το δείπνο. Εγώ συνήθως δεν προτιμώ ημίγλυκο αλλά τώρα ήπια χάριν της παρέας και μου άρεσε πολύ.

Συμπερασματικά θα βάλω 4 στη γεύση, με μικρή επιείκεια, γιατί θεωρώ ότι στην κατηγορία του εκπληρώνει τους σκοπούς του και έχει πολλά υποσχόμενη κουζίνα. Στην εξυπηρέτηση 4 λόγω της εξυπηρετικότατης σερβιτόρας και των σωστών χρόνων. Θα βγάλω μια ντοματούλα απ’ τον χώρο λόγω θέας και μόνο, αλλά στο vfm δεν μπορώ να στερήσω το 4ρι, γιατί νομίζω ότι οι τιμές του είναι πολύ λογικές για την εποχή μας, αναλογικά με την ποιότητα των πιάτων του.

Πληρώσαμε συνολικά 43 ευρώ και φύγαμε ευχαριστημένοι, χορτάτοι και ολίγον ζαλισμένοι απ’το κρασί και την όμορφη βραδιά. Ευχαριστώ τους φίλους του ασκ που ανοίγουν τους γευστικούς μου ορίζοντες με τις προτάσεις τους. Θα ξαναπάμε!

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Η αναζήτηση πρότασης εξόδου στον Πειραιά, μου θύμισε το σκονάκι που είχα κάνει διαβάζοντας τις κριτικές για το Δυόσμο, έκανα μια επανάληψη για να "φρεσκάρω τις γνώσεις μου" στο a4f και χωρίς πολύ σκέψη προχώρησα σε κράτηση 6 ατόμων.
Η αλήθεια είναι ότι κατά την τηλεφωνική μου επικοινωνία για να κάνω το reservation με τρόμαξε η οχλαγωγία που έφτασε στα αυτιά μου, οπότε και παρακάλεσα το τραπέζι μας να είναι σχετικά απόμερο.
Με ευγένεια μου απάντησαν ότι Σάββατο βράδυ αυτό είναι μάλλον δύσκολο -και αυτό με άγχωσε περισσότερο, και με την ευκαιρία με ρώτησαν εάν καπνίζουμε -δεδομένου ότι στο μέσα χώρο -όπου και θελήσαμε να καθήσουμε- το τσιγάρο απαγορεύεται (προς τιμή τους που με προ-ενημέρωσαν).

Έχοντας ζήσει κάποτε στα στενά της περιοχής γνωρίζω το βαθμό δυσκολίας στο parking, οπότε κινηθήκαμε με 2τροχο (παρά την ψύχρα που έχουν πλέον τα βράδια του Οκτώβρη). Και ναι, παρά την γκρίνια μου (από μέσα μου) για το κράνος που με καταπιέζει, μου χαλάει τα μαλλιά, μου πιέζει τα σκουλαρίκια, που τέλος πάντων δε μου αφήνει και πολλές επιλογές για στυλιστικές εμφανίσεις, μόλις φτάσαμε απέξω και είδαμε τα διπλοπαρκαρισμένα αυτόκίνητα, ευχαρίστησα (πάλι από μέσα μου) Θεό και σύντροφο που κινηθήκαμε με moto και παρκάραμε ακριβώς απέξω, σε αντίθεση με τα άλλα 2 ζευγάρια της παρέας μας που ταλαιπωρήθηκαν αρκετά -και σαν αποτέλεσμα καθυστέρησαν λιγάκι- στο parking.

Η είσοδος του Δυόσμου με τη σκάλα που ξετιλύγεται σε προδιαθέτει θετικά για αυτό που θα αντικρίσεις φθάνοντας στον 1ο όροφο. Όμορφος, ψηλοτάβανος χώρος με ξύλινο πάτωμα και πέτρα στους τοίχους, ανοιχτά παράθυρα με ένα μικρό κουκλίστικο μπαλκονάκι (για τους θεριακλίδες), τα τραπεζοκαθίσματα σε πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους, το μάτι απολαμβάνει τη φωτεινή απλή, λιτή και ταυτόχρονα φιλόξενη αίθουσα.
Καθίσαμε στο τραπέζι μας, στρωμένο ήδη, αρχικά δε μας έδωσαν πολύ σημασία -μάλλον γιατί οι υπόλοιποι δεν είχαν έρθει- αλλά μόλις ζητήσαμε να μας φέρουν κάτι να πιούμε η ανταπόκριση ήταν άμεση.
Ξεκίνησα με κόκκινο κρασί Αγιωργίτικο -αξιοπρεπέστατο χύμα- ενώ ο σύζυγος ζήτησε μπύρα (διαθέτουν μπύρες μόνο μικροζυθοποιίων-πόσο καλό! ) και μάλιστα είπε στην κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ότι της αφήνει την επιλογή.

Μόλις έφτασαν και οι υπόλοιποι της παρέας, όπου και θα περνούσαμε στο παρασύνθημα της παραγγελίας, αναζητήσαμε τον άνθρωπο που θα μας εξυπηρετήσει. Η Ζωή ανέλαβε το service μας -μια κούκλα γεμάτη θετική ενέργεια, ευγένεια, χαμόγελο έως τα αυτιά, διακριτικά αστεία και με άμεση ανταπόκριση, ενίσχυσε τη δική μας θετική διάθεση.

Η αλήθεια είναι ότι ίσως να μη θυμάμαι όλα τα πιάτα που παραγγείλαμε, ίσως και να μη δοκίμασα από όλα.

Σαλάτα ελληνική - σχετικά καλή -η ντομάτα δε με ενθουσίασε/άγευση και άγουρη
Σαλάτα δυόσμος - πολύ καλή
Τηγανιά μανιταριών - θα ήθελα πιο δεμένη την κρέμα γάλακτος
Καβουρμάς - πεντανόστιμο πιάτο
Χοιρινή πανσέτα με πουρέ (δεν πρόλαβα να δοκιμάσω)
Ριζότο μανιταριών (θα μπορούσε να ήταν καλύτερο)
Πέτουρα (χειροποίητο ζυμαρικό σα χυλοπίτες) πρωτότυπο και πεντανόστιμο
Φιλέτο κοτόπουλο σχάρας -πολύ καλό
1-2 πιάτα ακόμη (τα οποία παράγγειλαν και εξαφάνισαν αμέσως οι άντρες της παρέας- οι γυναίκες δεν πήραμε μυρωδιά-οπότε δεν έχω άποψη).

Να σημειώσω ότι ενώ οι 5 της παρέας συνεχίσαμε να πίνουμε το κρασάκι μας, ο σύζυγος δοκίμασε 2-3 διαφορετικές μπύρες -επιλογή της Ζωής, η οποία σε κάθε νέα μπύρα που έφερνε περίμενε γεμάτη ανυπομονησία την κριτική του μπυρόβιου -γιατί εάν λέει δεν του άρεσε θα την έπαιρνε πίσω και δε θα τη χρέωνε!!!! ).

Κέρασμα οινόμελο, πρωτότυπο, ότι έπρεπε για να κλείσει το γεύμα μας.

Ο λογαριασμός έφτασε τα euro 90,00 (euro 15,00/άτομο) ποσό συντεταγμένο στην εποχή μας (λαμβάνοντας υπόψη μας τον υπέροχο χώρο, το καταπληκτικό service και το καλό φαγητό).

Ο λόγος που έβαλα 3/4 στη γεύση είναι επειδή πιστεύω πως γευστικά μπορούν να εξελιχθούν περισσότερο. Τα πιάτα τους (γεύση, ποιότητα υλικών, παρουσίαση και ποσότητα) πληρούν τις δικές μου τουλάχιστον απαιτήσεις σε μεγάλο ποσοστό, σίγουρα όμως μπορούν να πάνε λίγο παραπέρα.

Μαγαζί που μπαίνει στα αγαπημένα, είμαι σίγουρη πως στην επόμενη επίσκεψή μου γευστικά θα πιάσει το 100%.
Μπράβο στους συντελεστές, έλειπε βρε παιδιά κάτι τέτοιο από τον Πειραιά!

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Ως γνωστον, αφορμη για την επισκεψη μας στο συγκεκριμενο μαγαζι ηταν οι κριτικες στο αγαπημενο μας site. Το φαγητο για πολλους αποτελει μια ηρεμη διασκεδαση. Το ιδιο ισχυει και για μενα, αρκει το μερος που θα παω να εχει ωραιο φαγητο. Ενα απο αυτα τα μερη λοιπον, φαινεται οτι ειναι το εν λογω μαγαζι.

Να ξεκινησουμε με τα τυπικα. Το παρκινγκ σχετικα δυσκολο στην συγκεκριμενη περιοχη, αλλα αν πας με μηχανη, ουδεν προβλημα.

Ο χωρος ειναι ενα υπεροχο πετρινο σπιτι, το οποιο ειναι πολυ ζεστο και επειδη ειναι και καταλληλα διαμορφωμενο, σε υποδεχεται φιλοξενα.. Μου εκανε ευχαριστη εντυπωση το γεγονος οτι μας ρωτησαν αν ειμαστε καπνιζοντες η οχι και μας τοποθετησαν καταλληλα. Την μερα που πηγαμε, δεν ειχε και πολυ κοσμο ειναι η αληθεια, αλλα εγω δεν ειδα παρολα αυτα κανεναν να καπνιζει, κατι το οποιο με χαροποιησε ιδιαιτερα.

Στο σερβις ηταν ενα ευγενικοτατο παιδι, το οποιο ηταν και πολυ εξυπηρετικο.

Το φαγητο του ηταν εξαιρετικο, και σε ποιοτητα και σε ποσοτητα και σε γευση, και με αρκετες πρωτοτυπες γευσεις.

Πηραμε -παραδοξο ντακο, απλα φανταστικο, στα 6 ευρω
-φλογερες με ανεβατο και μελασα, πολυ ωραιο στα 4 ευρω
-λουκανικα με μουσταρδα και ρακομελο, δεν μου αρεσε πολυ γιατι ηταν τα λουκανικα πολυ πικαντικα στα 6 ευρω
-χοιρινα μπριζολακια, πολυ καλα στα 8,5 ευρω
-σπιτικα ζυμαρικα με μοσχαρι, ελιες και καπαρη στα 9 ευρω, επισης πολυ ωραια

Στο τελος μας κερασαν και οινομελο και πληρωσαμε δυο ατομα χωρις ποτο 37 ευρω. Οι τιμες ειναι καλες, σε σχεση με αυτο που παιρνεις. Θα το συνεστηνα ανεπιφυλακτα. Επισης, επαιζε ωραια μουσικουλα.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Μετα απο τηλεφωνικη κρατηση (οπωσδηποτε!!! ) για 2 ατομα, Σαββατο βραδυ επισκεψη στον Δυοσμο, κυριως λογω των πολυ καλων σχολιων στο ask4food και επισης για την ατυχια της πρωτης μας επισκεψης πριν 3 εβδομαδες, γιατι πηγαινοντας χωρις να εχουμε κανει κρατηση.... δεν υπηρχε ελευθερο τραπεζι.
Στα συν οτι ερωτηθηκαμε αν ειμαστε ή οχι καπνιστες και μας δοθηκε ενα τραπεζι που στο σημειο που ηταν δεν μας ενοχλησε καθολου ο καπνος των... παρακειμενων καπνιστων.
Ο χωρος αρκετα φωτεινος, με την πετρα στους τοιχους, την λιτη και ομορφη διακοσμηση και το μουσικο ντυσιμο με κυριως εντεχνο, μας προετοιμασαν για το ευχαριστο της βραδιας.
Και ετσι πραγματικα σε γενικες γραμμες ηταν, αν και δεν μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι απο δυο κυριως θεματα:
Το πρωτο και κυριοτερο ηταν οτι δυστυχως επαναλαμβανεται αυτο, που σχεδον σε ολα τα "μεζεδοπωλεια" γινεται, δηλαδη να φερνουν ολα τα φαγητα μαζι! Ορεκτικα, σαλατα και κυριως πιατα! κι ενω (επειδη το περιμενα να γινει ετσι) ειχαμε ζητησει, αφου τελειωναμε με ορεκτικα και σαλατα, μετα να ερχονταν τα κυριως. Νιωθοντας πραγματικα αβολα, αναγκαστηκαμε να επιστρεψουμε τα κυριως μεχρι να ευχαριστηθουμε με την ησυχια μας τα πρωτα.
Το δευτερο και λιγοτερο σημαντικο θεμα μας, ηταν οτι ο. κ. μεζεδοπωλειο ειναι ο Δυοσμος, αλλα μονο 4 τα κυριως πιατα και 2 πιατα ζυμαρικων; Πιστευω οτι θα μπορουσε ο καταλογος να ερθει σε καλυτερη "ισορροπια", αν προσθετονταν αλλα 2 με 3 κυριως πιατα.
Τι πηραμε:
Τηγανια μανιταριων με κασερι Ξανθης και λαδι τρουφας,... εδω καταλαβα.... κρεμα γαλακτος και λιγο κασερι, τα μανιταρια ομως ηταν ζουμερα και πολυ νοστιμα γι΄ αυτο και, 3/4
Ταμπουλε με καλαμποκισιο κορκοτο Εδεσσας, φουρνιστη τοματα και μυρωδικα, το πιο αδυναμο και ουδετερο γευστικα πιατοτης βραδιας, δεν καταλαβα καθολου τις γευσεις των υλικων, 2/3
Παραδοξος Ντακος απο χαρουπαλευρο, με πατζαρι, ροδι, μηλο, φουντουκια και γαλενι Κρητης, "υπερπαραγωγη", το καλυτερο πιατο της βραδιας!, 4/4
Τα κυριως πιατα (οταν επεστρεψαν) δυστυχως... τα μπιφτεκια ηρθαν κρυα!... και το Μοσχαρι στιφαδο καυτο!
Μπιφτεκια λοιπον μοσχαρισια με πουρε απο καλαμποκι;;;(μια κουταλια! ), μανιταρια και πατατες,... αν φανταστουμε οτι τα φαγαμε ζεστα τοτε... 3/4
Μοσχαρακι στιφαδο (μάγουλα), με κρεμμυδακια (το εξης ενα (1)... αν ειναι δυνατον!!! ), και πουρε πατατας..., μοσχαρι κοκκινιστο θα το ελεγα, το στιφαδο λυπαμαι δεν ειναι ετσι η γευση του... και σαν κοκκινιστο τοτε... 3/4
Ηπιαμε ενα Βυσσινοκηπο Παλυβου (εξαιρετικο κρασι).
Κερασμα λικερ κατι... σε τσερυ μπραντυ ή τεντουρα... ευχαριστουμε,
και ο λογαριασμος στα 55 ευρω (τα 20 ηταν το κρασι) πολυ καλη σχεση κοστους με το φαγητο η στα "ελληνικα"... very good vfm!!!
Θα ξαναπαμε παρολα τα... θεματακια!