ΔΥΟΣΜΟΣ

Μεζεδοπωλεία

Λεωφ. Φρεάτυδος 42Α, Πειραιάς [Χάρτης]

Δευτέρα ως Παρασκευή 18:00-01:00 Σάββατο-Κυριακή 13:00-01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ένα νέο μεζεδοπωλείο κάνει εδώ και λίγες εβδομάδες τα πρώτα του βήματα στη Λεωφόρο Φρεαττύδος, σε ένα αρχοντικό του 1920 που στέγασε την πρώτη πειραιώτικη κρεπερί ονόματι «Pierrot». Σε όροφο, με πέτρινους τοίχους, λιτές, νεο-παραδοσιακές γραμμές στο ντεκόρ και αύρα νοσταλγική,

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Η επίσκεψη στον Δυόσμο είχε προγραμματιστεί από τότε σχεδόν που άνοιξε. Αφού λοιπόν έπεσαν και οι αναγνωριστικές επισκέψεις από έμπιστους φίλους και εστέφθησαν με επιτυχία, έκανα κι εγώ την εμφάνισή μου και θα την ξανακάνω πολλάκις όπως φαίνεται!

Ο χώρος είναι ιδανικός… σε ένα νεοκλασικό ψηλοτάβανο κτίριο του 1920 με μια μεγάλη σκάλα που οδηγεί στον κυρίως (μεγάλο) χώρο στον οποίο κυριαρχούν η πέτρα και το ξύλο. Ο κατάλληλος φωτισμός, η καθαρή ατμόσφαιρα, η ωραία έντεχνη μουσική σε σωστή ένταση και οι λιτές, ωραίες διακοσμητικές πινελιές με τα ζωγραφισμένα κάδρα από τα χέρια της γλυκύτατης Ζωής, συντελούν στην αναλογία του 4 στην ατμόσφαιρα.

Τις καλοκαιρινές μέρες οι σκάλες οδηγούν ακόμα πιο πάνω σε μια καθαρή και περιποιημένη ταράτσα, η οποία μπορεί να μην έχει κάποια ιδιαίτερη θέα, αλλά είναι αξιοπρεπής και καθόλου δυσάρεστη, αφού η πρώτη μας επίσκεψη πραγματοποιήθηκε καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν μελλοντικά θα δημιουργηθεί η υποδομή για να φιλοξενεί και κατά την διάρκεια του χειμώνα τους καπνιστές, πάντως σίγουρα θα ήταν μια πολύ βολική λύση για όλους εμάς (εκτός από το σέρβις βέβαια που θα λιώσει στο πάνω κάτω). θα δείξει.

Την εξυπηρέτηση (και όχι μόνο απ’ ότι καταλάβατε) έχει αναλάβει και πάλι η γλυκύτατη Ζωή. Πρόσωπο όχι άγνωστο σε μένα, αφού στον τομέα της εξυπηρέτησης την έχω ξανασυναντήσει επί το έργον, πριν χρόνια στην βεράντα της Καίτης (νυν εν Αιθρία) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Άρα λοιπόν αποτελεί εγγύηση στο πόστο της. Χαμογελαστή ειλικρινά και όχι ψεύτικα, ευγενική, γρήγορη, πρόθυμη... και πολλά θετικά ακόμα.

Την ίδια θετική αύρα εκπέμπει και ο Στέλιος, ο ένας εκ των ιδιοκτητών και ψυχή του μαγαζιού. Ακούραστος, με αγάπη που βγαίνει στην δουλειά του. Μπράβο και στα δύο παιδιά αλλά και στην άλλη κοπέλα του σέρβις της οποίας η παρουσία είναι πιο διακριτική αλλά άκρως αποτελεσματική. Και εδώ λοιπόν απλόχερα 4άρι.

Το φαγητό στον Δυόσμο, είναι η τρίτη και σημαντικότερη έκπληξη. Ό, τι δοκιμάσαμε -υπολογίζοντας και τις δύο μέχρι στιγμής επισκέψεις-, ήταν αψεγάδιαστο, νόστιμο και παραπάνω από αξιοπρεπές. Οι πρώτες ύλες προέρχονται από Έλληνες παραγωγούς κάθε γωνιάς της Ελλάδας και τηρείται η εποχικότητα των προϊόντων με σεβασμό έτσι και στη φύση αλλά και στον πελάτη. Δικαίως 4άρι με τόνο!

Η παραγγελία μας την πρώτη φορά, 23/7/2016 3 άτομα, διαμορφώθηκε ως εξής:

- Φακοσαλάτα χ 5,50€

Τολμώ να πω ότι είναι η πιο ωραία, επαρκής, σε σωστή ένταση και γευστική φακοσαλάτα που έχω δοκιμάσει. Με χοντρή φακή Βοΐου, τοματίνια, φέτα, άνηθο και φύτρες φακής. Ήρθε σε μια μεγάλη γαβάθα, που θα μπορούσα να την φάω όλη μόνη μου.

- Μπάλες τυριού (τηγανιτές) με ανθότυρο Ρούμελης και κατσικίσιο τυρί Ερίφι χ 4,00 €

Τέσσερα μεγάλα τεμάχια, γευστικά, χωρίς ίχνος βαριάς μυρωδιάς για όσους φοβούνται το κατσικίσιο τυρί, επάνω σε μαρμελάδα ντομάτας, πασπαλισμένα με μαυροσούσαμο και γαρνιτούρα ρόκας. Εξαιρετικά και απαραίτητα σε κάθε παραγγελία!

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και sticks πατάτας χ 7,00€

Αγαπημένος για μένα (μοσχαρίσιος) μεζές που για πρώτη φορά τον δοκίμασα στο σαραντατρίο και από τότε κόλλησα! Εδώ η ποιότητά του είναι εξαιρετική, η εκτέλεση επίσης πάρα πολύ καλή, αλλά εγώ θα επιμείνω στην (αλμυροπικάντικη) εκδοχή του προαναφερθέντος με το αυγό που θεωρώ αξεπέραστη μέχρι στιγμής.

- Μαστέλο Χίου ψημένο στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου και σουσάμι σαν ορεκτικό ημέρας χ 5,50€ €

Πολύ νόστιμο και σε υπεραρκετή ποσότητα σε σχέση με τα συνήθη μεγέθη τυριών που καταφθάνουν στο τραπέζι μας και μόλις που φτάνουν για να πάρει ο καθένας μια μικρή πιρουνίτσα. Θα ήθελα να μπει μόνιμα στον κατάλογο.

- Τηγανιά μανιταριών σε πήλινο με κασέρι Ξάνθης και λάδι τρούφας χ 5,00€

Μαγική γεύση για τους λάτρεις των μανιταριών και της τρούφας όπως εγώ, που δεν θα παρέλειπα ποτέ από την παραγγελία μου στον Δυόσμο. Μια παρατήρηση μόνο, το λάδι τρούφας δεν ακούγεται αρκετά. Λίγο περισσότερη ποσότητα χρειάζεται για να δικαιολογεί και την αναφορά στον κατάλογο.

- Αυγά με sticks πατάτας και σαλάμι αέρος Στρεμμένου 6,50€

Όπου αυγά… σημειώστε τέσσερα παρακαλώ! Έτσι, γιατί στον δυόσμο τσιγκουνιές δεν κάνουν. Τέσσερα λοιπόν αυγουλάκια μάτια επάνω σε μια επίσης γενναιόδωρη τηγανιά από sticks πατάτας και από πάνω σε ροδέλες το σαλάμι αέρος.

Ο Στέλιος σε αυτό το σημείο προσφέρθηκε να μας δείξει την πρότασή του για το συγκεκριμένο πιάτο, που δεν ήταν άλλη από το να σπάσουμε τα αυγουλάκια επάνω και να τα ανακατέψουμε με τις πατατούλες. Και εννοείται πως τον αφήσαμε να περιποιηθεί το πιάτο μας, εκτός από τον ένα κρόκο που τον παρακάλεσα να τον αφήσει ατόφιο…για να “βουτσαλίσω” το ψωμάκι μου! Θα μπορούσα να τρέφομαι καθημερινά με πατάτες και αυγά… τα λατρεύω… νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο γι’ αυτό το πιάτο.

Παρένθεση: Το ρήμα “βουτσαλάω” (ακούς μαρή για να μαθαίνεις;) το έχω υιοθετήσει από την κολλητή μου (είναι επινόησή της) και θα πρότεινα στον κο Μπαμπινιώτη να την προσθέσει στο λεξικό του γιατί πολύ μου αρέσει. Κλείνει η παρένθεση.

- Πέτουρα Γιαννιτσών με κοτόπουλο μπρόκολο και κρέμα τυριού χ 8,50€

Πεντανόστιμο πιάτο με ένα είδος ζυμαρικού που είναι τα πέτουρα και μοιάζουν με της ταλιατέλες (ίσως είναι και λίγο πιο πλατιά αυτά). Το κοτόπουλο με το μπρόκολο που δένουν εκπληκτικά με την πλούσια κρέμα τυριού, δίνουν ένα εξαιρετικά νόστιμο αποτέλεσμα! Οι μύλοι με τα διάφορα πιπέρια (ανάμεσά τους κι ένα λεμονοπίπερο αν θυμάμαι καλά) που μας πρότεινε ο Στέλιος για το κάθε πιάτο ξεχωριστά, έδιναν την οριστική πινελιά που χρειαζόταν ο κάθε μεζές. Εύγε.

- Πανσέτα από χοιρινά Θήβας, με πουρέ σελινόριζας και καραμελωμένα κρεμμύδια (καν’το όπως ο Άγγελος η ονομασία του στον κατάλογο) χ 9€

Πάνω σε μαντεμένια πλάκα σερβιρισμένα τρία ευμεγέθη κομμάτια τρυφερής πανσέτας που δεν ήταν πνιγμένα στο λίπος όπως συμβαίνει συνήθως. Είχαν όσο λιπάκι έπρεπε και το κρέας έλιωνε στο στόμα. Ο πουρές ήταν υπέροχος και βελουδένιος και τα καραμελωμένα κρεμμύδια πασπαλισμένα με λίγο σουσάμι σε έστελναν με την κάθε μπουκιά στον ουρανό!

Το τέλος ήταν ποοολύ γλυκό… τόσο που περισσότερο δεν γινόταν να είναι:

- Τσιζκέικ με ξινό τυρί Ίου με βάση από μπισκότα αμυγδάλου χ 6,00€

Πολύ ιδιαίτερη γεύση λόγω της ιδιαιτερότητας του συγκεκριμένου τυριού που νομίζω ότι δεν σηκώνει μεσοβέζικες καταστάσεις. Άλλοι θα την λατρέψουν και άλλοι θα την απορρίψουν εξ’ αρχής. Τυρένια υφή σε καλή ποσότητα με σάλτσα και φρούτα του δάσους πασπαλισμένα με λίγους ξηρούς καρπούς. Δοκιμάστε το. Στην παρέα μου άρεσε, αν και εγώ προτιμώ “δαγκωτό” το αμέσως επόμενο.

- Τάρτα σοκολάτας χ 6,50€

Γέμιση κρεμέ από σοκολάτα valrhona και βάση από παξιμάδι χαρουπιού και χαρουπόμελο, με καραμέλα βουτύρου και αλατισμένο φυστίκι από πάνω… η απόλυτη ηδονή του ουρανίσκου! Το αποφάσισα, την επόμενη φορά θα την παραγγείλω μόνο για τον εαυτό μου, δεν μοιράζεται αυτό το γλυκό πάει και τελείωσε! Αέρινη, γλυκιά αλλά καθόλου λιγωτική και τόσο φίνα!

- Παγωτό καϊμάκι με βύσσινο κερασμένο από τα παιδιά καθώς και σφηνάκια πολύ ωραίου οινόμελου!. Το καϊμάκι ήταν θεσπέσιο, -από τον Κοσμίδη όπως μας πληροφόρησαν- που το φτιάχνει με φρέσκο γάλα από τον Βορρά για να έχει αυτό το εκπληκτικό-γευστικό αποτέλεσμα.

Με μια κόκα κόλα light χ 2€ και μια Bεργίνα weiss x 4€ το σύνολο του λογαριασμού έφτασε στα 57,00€ ήτοι 19€/άτομο.

Στην δεύτερη επίσκεψη 24/9/16 πάλι τρία άτομα, κάναμε επανάληψη σε: τηγανιά μανιταριών, μπάλες τυριού, sticks πατάτας με αυγά, πέτουρα, τάρτα σοκολάτας (φυσικά) αλλά και νέες δοκιμές σε:

– Ρολάκια με παστουρμά Μιράν και Νιώτικο κεφαλοτύρι με ντομάτα χ 5€
που ήταν εξαιρετικά με ωραία ζύμη χωρίς λίγδες και παστουρμά σε όλο το μήκος του ζυμαριού (κι όχι στις γωνίες άδεια από υλικό όπως συμβαίνει συνήθως) και

- Εκμέκ με παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο χ 5,00€

Άλλη μια έκπληξη με την βάση του εκμέκ (από το Ζουκερίνο) να είναι εξαιρετική, γευστική και μαστιχωτή, από τα ωραιότερα εκμέκ που έχω δοκιμάσει. Για το καϊμάκι τα γνωστά, να μην τα επαναλάβω.

Αλλά και λικέρ δυόσμου κερασμένο που είχε φτιάξει η μαμά του Στέλιου και είναι σε ερευνητικό στάδιο ακόμα. Εμένα μου άρεσε πολύ, γιατί είναι πολύ πρωτότυπο, αφήνει μια μυρωδάτη επίγευση στο στόμα και γιατί επιβάλλεται πιστεύω να υπάρχει ένα σήμα κατατεθέν της ονομασίας του εστιατορίου και αυτό πιστεύω πως είναι το κατάλληλο.

Μια μπύρα μαύρη Ηρακλειώτικης προέλευσης, ονόματι Σολο το “Σκοτίδι” ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή για το γούστο μου, πικρή, δυνατή (7,5 vol αν θυμάμαι καλά) με αρώματα σοκολάτας και καφέ!

Με κερασμένο το ένα γλυκό και το λικεράκι πάλι πληρώσαμε περίπου 18€ έκαστος.

Συμπερασματικά: Ο Δυόσμος κατά την γνώμη μου πληροί όλες τις προϋποθέσεις, εκείνες που μου επιτρέπουν όχι μόνο να βάλω άριστη βαθμολογία αλλά να πιστεύω πως αξίζει ακόμα μεγαλύτερη! Έχει το πακετάκι που με ικανοποιεί πλήρως, όπως έχω αναφέρει ξανά στο παρελθόν. Αξιοπρεπέστατες γεύσεις, ευχάριστη και καθαρή ατμόσφαιρα, άριστη εξυπηρέτηση/φιλοξενία και όλα αυτά αξίζουν τα χρήματα που θα δώσει κάποιος για ένα ωραίο γεύμα, που εκτιμώ πως όσο και να ξεφύγει, δύσκολα θα ξεπεράσει τα 17-20€.

Το κυριότερο όμως απ’ όλα είναι η ΑΓΑΠΗ που δείχνει η ομάδα του Δυόσμου για την δουλειά της! Αυτή η αγάπη, διοχετεύεται σε καθετί που κάνουν και μετατρέπεται σε θετική ενέργεια, γεγονός του οποίου τελικός αποδέκτης είναι ο επισκέπτης. Γιατί ας μην ξεχνάμε πόσες φορές μας έχει τύχει να φάμε καλά σε ένα εστιατόριο, αλλά να μην έχουμε την επιθυμία να ξαναπάμε, γιατί δεν μας άρεσε το κλίμα είτε η συμπεριφορά των υπευθύνων! Ε, λοιπόν ο Δυόσμος είναι εγγύηση και σε αυτό.

Για να μην παρεξηγηθώ, αυτή είναι προσωπική άποψη αλλά και της παρέας μου, με την οποία οι απόψεις δεν συμπίπτουν πάντα, όμως εδώ ταυτίστηκαν απόλυτα. Ελπίζω αυτό που εισπράξαμε εμείς από τις επισκέψεις μας στον Δυόσμο, να συμφωνεί και με την άποψη όσων θα το επισκεφθούν στο μέλλον.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!

Υ. Γ.: Ελπίζω το κείμενό μου να εμφανιστεί με κενά μεταξύ των παραγράφων όπως ακριβώς είναι όταν το υποβάλω. Διαφορετικά ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων από τους αναγνώστες και παρακαλώ τους διαχειριστές να διευθετήσουν το θέμα, γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο οι κριτικές δεν είναι ευδιάκριτες.

Ιούλ

Δυόσμος: Φυτό αρωματικό, είδος μέντας με φαρμακευτικές ιδιότητες, που κυκλοφορεί τόσο στας Ευρώπας όσο και στας Ασίας.
Δυόσμος: Νύμφη της μυθολογίας, που την ερωτεύτηκε ο Πλούτωνας, αλλά ζήλεψε η Περσεφόνη και την έκανε φυτό. Μάγκας όμως ο Πλούτωνας για να την θυμάται πάντα, της έδωσε φοβερό άρωμα.

Δυόσμος: Πολλάκις χρησιμοποιηθέν ουσιαστικό σε ελληνικά τραγούδια, κυρίως δημοτικά και έντεχνα (ο δυόσμος και ο βασιλικός, δυόσμος και κανέλλα, ένα φιλί από δυόσμο κλπ). Κάτι απόπειρες Αμερικανίζουσες έμειναν στην δεκαετία του ‘60. Μόνο από ότι κατέχω, το ‘’Peppermint Twist’’ του Joey Dee και των Starliters του ‘62 αλλά και πάλι, δεν αναφερόταν ακριβώς σε δυόσμο αλλά σε αδερφάκι του.
Δυόσμος: Βασικό συστατικό του mojito. Αν δεν έχεις δυόσμο, μαύρη ζάχαρη και ρούμι cachaca δεν κάνεις για barman, παραιτήσου και πήγαινε στη λαϊκή να πουλάς γλαστρούλες με δυόσμο για να εμπεδώσεις πρώτα το ένα συστατικό και μετά τα άλλα.

Δυόσμος: Εδεσματοπωλείο στον Πειραιά, σχετικά νέο, που δεν πρόκειται ποτέ να σε εκθέσει. Εδώ λοιπόν σίγουρα, θα έφερνε ο Μήτσος (aka Πουλίκας, Μήτσος, Θείος Νώντας κλπ) το ‘’μωρό του’’ για να της ψιθυρίσει λόγια γλυκά και τρυφερά, μετά τη συνάντηση με τον φίλο του τον Τάκη. Διότι το όλο στήσιμο του μαγαζιού ‘’βγάζει’’ και ένα ρομαντικό αέρα. Ή αποπνέει.

Το θέμα είναι να βρεις να παρκάρεις. Διότι η Φρεαττύδα έχει βαθμό δυσκολίας πολύ υψηλό. Και για να μην εκνευριστείς και σηκωθείς και φύγεις, πήγαινε και πάρκαρε με τα σχετικά κόλπα (αγγειοχειρούργος Καλαμίδας), μέσα στο Τζάνειο.
Εμείς, 3 φίλοι όπως ο Πέτρος, Ο Γιόχαν και ο Φράνς, είπαμε να συνφάγομεν και να θυμηθούμε ιστορίες αξέχαστες του παρελθόντος, μιας και αποτελούσαμε μέλη ενός θρυλικού group που μάζευε χιλιάδες κόσμο στις συναυλίες του. Βλέπεις ήμασταν από μεγάλα τζάκια, οπότε πολλοί οι συγγενείς, βάλε φίλες πρώην, νυν, επόμενες, φίλοι των φίλων, μπατζανάκια, συννυφάδες κλπ, κάνανε καλή ατμόσφαιρα.

Διαλέξαμε Πειραιά, μιας και ο ντράμερ μας πλέον είναι καπετάνιος και με κλειστά μάτια ‘’Δυόσμο’’ μιας και είχα διαβάσει αλλά είχα και ακούσει πολύ καλά λόγια. Και όντως δεν απογοητευτήκαμε.
Νεοκλασικό το οίκημα, παλιό αρχοντικό του ’20, με ξύλινη επιβλητική σκάλα που σε οδηγεί στον πρώτο όροφο που είναι το κυρίως μαγαζί. Εμείς συνεχίσαμε προς τα πάνω και καθίσαμε στην ταράτσα. Η διακόσμηση λιτή χωρίς να χαλάσει το παλιό αρχοντικό με τις παρεμβάσεις. Ξύλινο πάτωμα και πέτρινοι τοίχοι τα κυρίαρχα υλικά στον χώρο. Κάποια λίγα καδράκια, τραπέζια και καρέκλες σε εκρού και μπεζ αποχρώσεις και λιτά φωτιστικά. Γενικά όπως προείπα ο μέσα χώρος βγάζει ρομαντισμό. Η ταράτσα με ανοιγόμενη οροφή για να προφυλάξει από τα πρωτοβρόχια και τα τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους.
Μουσική έντεχνη παιγμένη στο μπαράκι της ταράτσας με το φοβερό πρόγραμμα virtual dj.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από 2 άτομα, μια γλυκύτατη σερβιτόρα και έναν νεαρό, ‘’καλλιτέχνη’’ στη δουλειά του. Χαμόγελα και επεξηγήσεις στο τι τρώγαμε, πρόσδιδαν ιδιαίτερη χάρη στο σερβίρισμα. Παράπονο κανένα υπόδειγμα σερβιτόρων παρότι το μαγαζί γέμισε σχετικά γρήγορα.
Δοκιμάσαμε τηγανητές μπάλες από ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί. 4 μεγάλες μπάλες σαν λουκουμάδες με εσωτερικά τα 2 τυριά. Στην διακόσμηση του πιάτου προσθέστε και λίγη πρασινάδα, λίγο μαύρο σουσάμι και μια σαλτσούλα στη βάση με το αποτέλεσμα να δικαιώνει κάθε προσδοκία.

Καβουρμά τηγανιτό με λάδι και λεμόνι μόνο πλαισιωμένο από sticks πατάτας, πολύ καλό και νόστιμο πιάτο, γευστικότατο χωρίς να χρειάζεται έξτρα μυρωδικά για να του βελτιώσουν τη γεύση. Λουκάνικο Τζουμαγιάς, ωραία τηγανισμένο λεπτό με ελάχιστο λιπάκι εντός, απλά για τη γεύση. Κεφτεδάκια υπέροχα 6 τον αριθμό μικρά βέβαια, αλλά με κιμά από λουκάνικο που συνδυαζόμενα από την σάλτσα chili τους δίναν έξτρα γεύση.
Το κλασσικό πλέον πιάτο των αυγών με sticks πατάτας και φετούλες από σαλάμι αέρος το οποίο το έφερε και το ανακάτεψε μπροστά μας με μαεστρία ο σερβιτόρος, αφού μας εξήγησε πλήρως όλη τη διαδικασία παρασκευής του πιάτου. Με το που ανακατεύτηκαν τα 4 μελάτα μάτια με τις πατάτες επήλθε οργασμός. Έβγαζε μια λιπαρότητα το πιάτο αλλά δεν μας χάλασε καθόλου. Εκείνο που θα ήθελα, ήταν λίγο παραπάνω σαλάμι στο πιάτο διότι θύμιζε περισσότερο ντεκόρ, παρά μέρος του συνόλου.

Σαλάτα δοκιμάσαμε τον παράδοξο ντάκο, που αν και στην αρχή τον φοβηθήκαμε, στην συνέχεια μας αποζημίωσε πλήρως. Περιείχε ψιλοκομμένο το παξιμάδι με καύκαλο χαρουπιού, κλασσικά την ψιλοκομμένη ντομάτα, ξινοτύρι Νάξου τυρί πολύ ιδιαίτερο που ομολογώ πρώτη φορά δοκίμαζα, μαύρο σουσάμι, φύλλα δυόσμου και κολοκύθι κομμένο σε κυβάκια. Και ω ναι ήταν η αποκάλυψη της βραδιάς. Παρότι μεγάλη μερίδα δεν έμεινε τίποτα. Πολύ εύγευστη και φουλ δροσιστική. Must be με διαφορά.

Μόνο αυτά για 3 άτομα που ήμασταν, ήταν υπεραρκετά και καλά έκανε η σερβιτόρα και μας σταμάτησε διότι ‘’πέσαν τα σάλια μας’’ με την σπαλομπριζόλα που προσγειώθηκε στο δίπλα τραπέζι. Και επειδή είμαστε πολλοί καλοί ωτακουστές, άλλωστε τι συγκρότημα θα είχαμε αν το αυτί μας δεν έπιανε τα πάντα, κατά την διάρκεια του τελετουργικού κοψίματος της σπαλό ακούσαμε τον τρόπο ψησίματος, τον τρόπο κοψίματος των κυματιστών sticks πατάτας και φυσικά ότι είχε μόνο αγνό αρωματισμένο βουτυράκι. 3 είδη πιπεριού προσγειώθηκαν στο τραπέζι για να διαλέξει ο πελάτης αυτό που προτιμά. Next time στη λίστα μας.
Συνοδέψαμε με ωραίο λευκό χύμα κρασί, παγωμένο όσο χρειαζόταν.

Πληρώσαμε από 17 euro, αφού οι τιμές κυμαίνονται σε πολύ λογικά πλάισια και στο τέλος επειδή είμαστε και γεροντοροκάδες, μας κέρασαν και το γλυκό των παιδικών μας χρόνων. Μινιατούρα βέβαια αλλά εγώ έφαγα 2. Υποβρύχιο το θρυλικό!!!!!! Τι θυμήθηκες τώρα φίλε chef!!!!!! Την επόμενη φορά που θα έρθω θα ζητήσω όλο το βάζο, μιας και μικρός έβαζα το κουτάλι μέσα άνω των 2 φορών.
Προτιμήστε το δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Και όπως λέει και ο κατάλογος θα φύγετε από το μαγαζί και θα πείτε ‘’δυόσμου και μένα μπάρμπα’’.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Στο Δυόσμο, πήγαμε ένα Σάββατο βράδυ, παρέα τρία άτομα. Για Καστέλλα ξεκινήσαμε, αλλά ο καιρός μας τα χάλασε. Η απότομη ψύχρα του φθινοπώρου, μας οδήγησε σε αναζήτηση ενός πιο χουχουλιάρικου μέρους στον Πειραιά. Ας είναι καλά το ask4food και οι φίλοι του, γιατί σ’ αυτούς οφείλεται η επιτυχής επίσκεψη στο Δυόσμο.

Όπως έχουν γράψει πολλοί σχολιαστές πριν από εμένα, ο Δυόσμος είναι ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο, στο τέλος της λεωφόρου Φρεατίδος, πολύ κοντά στην παραλιακή. Στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό, μεταξύ δύο πολυκατοικιών. Αλλά έχει αξιοποιήσει πολύ ωραία τους δύο μεγάλους χώρους του, τον πρώτο όροφο και την ταράτσα και μπορεί να εξυπηρετήσει αρκετό κόσμο. Η διακόσμηση είναι λιτή και προσεγμένη, σεβόμενη τους χώρους ενός παλιού κτιρίου. Πέτρα τους τοίχους, ωραίο πλακάκι με γεωμετρικά σχέδια στην είσοδο, ένας παλιός καθρέφτης στην υποδοχή, μια εντυπωσιακή, γυριστή ξύλινη σκάλα.

Και το μήνυμα που γεννιέται αυθόρμητα: Είναι σημαντικό κι ελπιδοφόρο για την πόλη μας, που για δεκαετίες ζούσε από την απαλλοτρίωση, να υπάρχει επιτέλους κάποιος σεβασμός στα παλιά κτίρια, να αξιοποιούνται και να παίρνουν ζωή. Κι ο Πειραιάς έχει πολλά τέτοια.

Το πάρκιγκ βέβαια είναι πάντα ένα ζητούμενο στην περιοχή αυτή. Αλλά μην αποθαρρύνεστε γιατί το φαγητό θα σας ανταμείψει.

Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ χαλαρωτική, με ελληνική μουσική και τα τραπέζια σε ικανή απόσταση μεταξύ τους. Εμείς καθίσαμε στον πρώτο όροφο, ήμασταν από τους πρώτους που φτάσαμε, αλλά στη διάρκεια της βραδιάς, σχεδόν γέμισε και μάλιστα με αρκετό νεανικό κόσμο.

Μας εξυπηρέτησε μια πολύ συμπαθητική κοπέλα. Γλυκύτατη και επικοινωνιακή, ακομπλεξάριστη, σχεδόν φιλαράκι. Μας έβαλε σε ένα τραπέζι των 6 ατόμων να είμαστε άνετοι (είχαμε κάνει και την κράτησή μας), μας έφερε καταλόγους και μας κατατόπισε πλήρως.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι με ένα ωραίο ροδο-πορτοκαλι ντιπ που περιείχε και μάραθο (0,80 ευρώ). Ωραία έναρξη. Ο κατάλογος είναι σχετικά περιορισμένος, όπως τον είδα εγώ. Γύρω στα δέκα ορεκτικά, 4-5 σαλάτες, 5-6 κυρίως και νομίζω 2 πιάτα ζυμαρικά-ριζότι και κάποια γλυκά.

Παραγγείλαμε:

- Ντάκο παράξενο. Ήταν πράγματι κάπως πειραγμένος. Με ντοματίνια, ψιλά τετράγωνα κομματάκια κολοκυθιού, δυόσμο, ξινοτύρι Νάξου και μαύρο σουσάμι πάνω στο τυρί. Εγώ γενικά δεν είμαι πολύ του ντάκου - είμαι πιο πολύ της ελαφριάς σαλάτας, με την πρασινάδα και το ντρέσιγκ της – η συγκεκριμένη όμως μου άρεσε γιατί τα υλικά έδεναν ωραία μεταξύ τους και κυρίως, το παξιμάδι πιανόταν στο πιρούνι. Δεν ξέρω αν ήταν ήδη κομμένο ή μουλιασμένο, πάντως δεν απαιτούσε σφυρί και καλέμι για να κοπεί.

2 εκ των ουκ άνευ πιάτων του καταστήματος (όπως μας υπέδειξε η σούπερ σερβιτόρα μας):

- Τηγανιτές μπάλες από ανθότυρο σε μια μαρμελάδα ντομάτας (?) που του πήγαινε πάρα πολύ! Οι τυρένιες μπάλες με το ελαφρύ ανθότυρο και το κατσικίσιο τυρί πέτυχαν διάνα στόχο στους γευστικούς μου κάλυκες, ακριβώς όσο (ελάχιστα) αλμυροί πρέπει και αρκούντως τραγανοί.

- Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας. Μόνο εγώ έτρωγα μανιτάρια απ’ την παρέα και μου έκαναν την χάρη να τα παραγγείλουμε. Τα συγκεκριμένα ήταν μεν πολύ νόστιμα, αλλά ως πιάτο δεν με εντυπωσίασε. Είχαν αυτή την γνωστή κρέμα με λάδι τρούφας, που σε όποιον αρέσει, ξέρει τι να περιμένει. Απλά θα προτιμούσα πλευρώτους, παρά κλασικά λευκά. Ήρθαν σε πήλινο μπολ.

Το τρίτο must του καταλόγου ήταν ο καβουρμάς. Εγώ είχα την περιέργεια να δοκιμάσω ένα παραδοσιακό αλλαντικό (δεν είμαι καθόλου γνώστης) και ευχαρίστως θα το παράγγελνα. Αλλά οι έτεροι της παρέας δεν ήταν των ψαγμένων γεύσεων. Και τελικώς δεν το παραγγείλαμε…όπως καταλαβαίνετε υπήρχαν κάποιες ασυμφωνίες...

- Αντί αυτού πήραμε λουκάνικα Τζουμαγιάς. Τους φάνηκε πιο ασφαλής επιλογή. Εδώ μούτρωσα εγώ. Γιατί ξέρω ότι αυτά που σου προτείνει ο σερβιτόρος, είναι συνήθως τα καλύτερα. Όχι, όμως, εμείς επιμέναμε λουκάνικα! Λοιπόν ήρθαν 4-5 λεπτά λουκάνικα με λίγη σος μουστάρδας (νομίζω), αλλά δυστυχώς δεν άξιζαν. Λυπάμαι που το λέω, αλλά ακόμα και ο κρεατοφάγος της παρέας, δεν τα πολυτίμησε…

- Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκου. Όχι να το παινευτώ για την καταγωγή μου, αλλά το μαστέλο είναι μακράν το πιο νόστιμο-ελαφρύ ψητό τυρί που έχω φάει. Κι επειδή έχω φάει άπειρο από χιώτικες ψησταριές, θα γκρινιάξω για την ποσότητα (παιδιά, σας παίρνει να είναι λίγο πιο χοντρή η φέτα) και θα πω μπράβο για την πινελιά του σύκου. Δεν συνηθίζεται αλλά του πάει.

- Μπιφτέκια ψητά. Νόστιμα και ζουμερά. Είναι ένα απ’τα κυρίως, εμείς το πήραμε στη μέση. Στους συνδαιτημόνες άρεσαν πολύ. Εμένα μου φάνηκαν ελαφριά, κάπως ουδέτερα. Συνοδεύονταν από λίγες πατάτες ψητές και μανιτάρια ψητά πάνω σε μια σος (που δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν).

Γλυκό δεν πήραμε, αλλά μας ήρθε κερασματάκι οινόμελο σε σφηνάκια που ήταν ντελίσιους! Το ίδιο θα πω και για το ημίγλυκο χύμα κρασάκι με το οποίο συνοδέψαμε το δείπνο. Εγώ συνήθως δεν προτιμώ ημίγλυκο αλλά τώρα ήπια χάριν της παρέας και μου άρεσε πολύ.

Συμπερασματικά θα βάλω 4 στη γεύση, με μικρή επιείκεια, γιατί θεωρώ ότι στην κατηγορία του εκπληρώνει τους σκοπούς του και έχει πολλά υποσχόμενη κουζίνα. Στην εξυπηρέτηση 4 λόγω της εξυπηρετικότατης σερβιτόρας και των σωστών χρόνων. Θα βγάλω μια ντοματούλα απ’ τον χώρο λόγω θέας και μόνο, αλλά στο vfm δεν μπορώ να στερήσω το 4ρι, γιατί νομίζω ότι οι τιμές του είναι πολύ λογικές για την εποχή μας, αναλογικά με την ποιότητα των πιάτων του.

Πληρώσαμε συνολικά 43 ευρώ και φύγαμε ευχαριστημένοι, χορτάτοι και ολίγον ζαλισμένοι απ’το κρασί και την όμορφη βραδιά. Ευχαριστώ τους φίλους του ασκ που ανοίγουν τους γευστικούς μου ορίζοντες με τις προτάσεις τους. Θα ξαναπάμε!

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Τρίτη 17/11/2015, ημέρα ελεύθερη και να σου η ευκαιρία για βόλτα και φαγητό. Το πρόγραμμα είχε ως εξής:

Παραλαβή της θρυλικής φανέλας της ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού από την επίσημη μπουτίκ.

Πρίντεζης-Νο15-διαφήμιση φανέλας ΣΚΡΑΤΣ-Piraeus... Μαύρο χρώμα.

ΝΤΡΟΠΗ να μην στηρίζουμε (οι οπαδοί του Ολυμπιακού) αυτή την ομάδα και να ασχολούμαστε μόνο με το ποδόσφαιρο. Κάποια στιγμή που θα ξαναδώσουμε το παρόν σε F4 της Euroleague θα πάω. Λάτρης της ομάδος από την εποχή που στην ομάδα υπήρχε ο Σταύρος Ελληνιάδης (με σύνθημα "είναι παρθένα του Ελληνιάδη η χτένα") και ο Αντώνης Σταμάτης. Ακόμα ανατρέχω στο Youtube για να παρακολουθήσω παλιούς αγώνες.

Στάση δεύτερη Factory outlet, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Φεύγοντας μου έρχεται στο νου η κριτική της φίλης nemo για το Καφενείο της Κατερίνας που βρίσκεται στο Μοσχάτο. Με τα πολλά φτάνουμε, καθώς γίνονται και έργα στον δρόμο, αλλά αποφασίζουμε να το επισκεφθούμε κάποια άλλη φορά με παρέα. Δεν ενθουσίαζε και ο χώρος.

Πάει 19:45 και στο μυαλό έρχεται το Σουμόκα... Σουμόκα εστί το νέο μπέργκερ του ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ όπου κοστίζει 40 ευρώ και περιέχει 2 υπερτεράστια μπιφτέκια 400 γραμμαρίων,2 κοτόπουλα πανέ γεμιστά με ζαμπόν-τυρί,2 τηγανιτά αυγά και άλλα πολλά ΚΑΙ ένα κιλό μπέικον. Ναι, ΕΝΑ (1) ΚΙΛΟ μπέικον.

Περνάμε απ'έξω και παρά την προσθήκη και νέου χώρου, ΠΑΛΙ είδαμε παρέες να περιμένουν απ'έξω. Επειδή είμασταν και 2 άτομα, το αναβάλλαμε και αυτό και προχωρήσαμε παρακάτω (περιμένω τον Μπούτση και τον Φουρίκη για να πάμε).

Το Παλιό Μπακάλικο "δεν έπιασε" ούτε σε αυτή τη θέση, περίπου 100 μέτρα παρακάτω και να σου ο Δυόσμος, μαγαζί 2 μηνών. Πρόσφατα σε εκπομπή του Πετρετζίκη στο Mega είχα δει τον σεφ να μαγειρεύει μαζί του, μου είχαν κάνει πρόσκληση και στο Facebook καθώς μια κοπέλα είναι από την περιοχή μου οπότε ήρθε η ώρα. Ο κατάλογος μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον.

Να ξεκινήσουμε από το παρκάρισμα που είναι δράμα στην περιοχή. Θα χρειαστεί να γυροφέρετε λιγάκι αλλά τελικά κάπου θα το βολέψετε. Δυσκολία 7/10. Θα ανεβείτε τα σκαλιά και θα μπείτε στον πρώτο όροφο ενός περιποιημένου νεοκλασικού του 1920 που στέγαζε παλαιότερα την κρεπερί Pierrot. Πεντακάθαρος χώρος (όπως και οι τουαλέτες) με επαρκή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών, αν και εκείνη την ώρα είμασταν μόνοι μας και είχαμε μεγάλη άνεση. Αργότερα ήρθαν και 2 κοπέλες σε άλλο τραπέζι. Ώρα περίπου 21:00.

Στιβαρά ξύλινα και άφθαρτα τραπέζια, ξύλινες καρέκλες. Τασάκια πάνω στα τραπέζια, φαουλάκι για το είδος του μαγαζιού αν υπάρχει κάπνα. Λιτά διακοσμημένος ο χώρος, με λίγα καδράκια. Άνετος πάντως και καθόλου παραφορτωμένος. Υπάρχει και ένα μικρό μπαλκονάκι.

Η εξυπηρέτηση από μια κοπέλα που ήταν πολύ ευγενική και πρόθυμη να λύσει όποιες απορίες μας. Τη ρωτήσαμε για τον λόγο που ονομάστηκε το μαγαζί έτσι και μας είπε πως μάλλον δεν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος, πιθανολόγησε ίσως έγινε λόγω του τραγουδιού της Μποφίλιου που τους αρέσει με τον τίτλο "Ένα φιλί από δυόσμο". Επίσης ένας κύριος μας σέρβιρε το ορεκτικό με τα αυγά όπου έκανε και τη διαδικασία μπροστά μας. Αν και άδειο το μαγαζί εκείνη την ώρα είχαν το νου τους να μας εξυπηρετήσουν όσο καλύτερα γίνεται. Έδειξαν αρκετό ενδιαφέρον όταν το κυρίως δεν το φάγαμε όλο.

Ο κατάλογος με νορμάλ και παιχνιδιάρικες επιλογές, συνδυάζει φρούτα, τυριά και μπαχαρικα ενώ στα κυρίως οι επιλογές είναι 5-6 και βάλτε στο νου πως καλύτερα είναι να τα βάλετε στη σέντρα.

Στην αρχή έρχονται ψωμάκια με μια γιαουρτοσκορδάτη ντιπ και κοστίζει 1.6 ευρώ (χωρίς να το ζητήσουμε). Διάφορα ψωμάκια, άλλα φρυγανισμένα άλλα με λαδάκι, πολύ καλή σύλληψη όμως προσοχή γιατί σε χορταίνουν. Επίσης κρύο νερό σε δική τους μποτίλια που ανανεωνόταν συνεχώς.

- Ξεκινήσαμε με σαγανάκι από κόμμο Νάξου με τριμμένο αμύγδαλο όπου είχαμε την επιλογή από 3 είδη. Διαλέξαμε αυτό με βότανα και πιπέρια (η επιλογή του κάρυ δεν υπήρχε καθώς δεν "τραβάει" ιδιαίτερα, επίσης υπήρχε με σκόρδο και άνηθο). Δύο φρεσκοψημένα κομμάτια με τραγανή κρούστα και λιωμένο τυρί στο εσωτερικό του. Διέκρινα και ροζ πιπέρι εντός. Πικάντικο αλλά ευχάριστο. Τιμή 4.5 ευρώ.

- Αυγά μάτια με στίκς πατάτας και σαλάμι Στρεμμένου στα 5 ευρώ. Τεράστιο πιάτο (άνετα μπορούν 4 άτομα να το μοιραστούν) όπου έσπασαν τους 4 κρόκους μπροστά μας και τους άπλωσαν. Ίσως θα ήθελα λιγότερο λαδερές τις πατατούλες, τραγανές πάντως. Το σαλάμι σε μεγάλα κυβάκια, ελαφρώς πικάντικο λόγω πιπεριού. Τιμή 5 ευρώ.

- Αρνάκι πολίτικο με συνοδεία πουρέ μελιτζάνας στα 9.5 ευρώ. Το αρνάκι ήταν σε μεγάλη ποσότητα μαριναρισμένο με μπαχαρικά, κόκκινο κρασί και φρέσκες τομάτες. Φιλόδοξο πιάτο για να το μοιραστείς. Ωστόσο δεν με ενθουσίασε γιατί θα το προτιμούσα χωρίς πετσούλα και ο πουρές δεν ήταν βελούδινος, είχε κομμάτια μελιτζάνας και πίκριζε λιγάκι. Ίσως λίγο σκόρδο να βοηθούσε την κατάσταση. Το μισό μας το έκαναν πακέτο.

- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ στα 5 ευρώ. Όσοι είστε chocoholics νομίζω πως θα ικανοποιηθείτε ιδιαίτερα. Υπάρχουν κομμάτια (όχι σκληρά πλην της λευκής) με σοκολάτα γάλακτος, σοκολάτα μπίτερ όπου συνοδεύεται με λικεράκι για να το περιχύσετε ώστε να "σπάσει" η πίκρα και λευκή σοκολάτα με μους μπανάνας με τριμμένο μπισκότο. Επίσης υπάρχει και ένα καλό κομμάτι σαν μπράουνι (επαναλαμβάνω το σαν), τραγανό με μπισκοτάκι. Μπορείτε να το δείτε στη σελίδα τους στο Facebook για να πάρετε μια ιδέα και... να σας ανοίξει την όρεξη. Για 2 άτομα είναι υπεραρκετό και με ωραίο food styling.

- Εκτός του νερού πήραμε και οινόμελο 250 μλ στα 3.5 ευρώ. Γλυκόπιοτο και ελαφρύ, πίνεται σαν νεράκι. Δυνατό χαρτί.

Σύνολο στα 29.1 ευρώ.

- Κέρασμα 2 σφηνάκια επίσης οινόμελο.

Ο κατάλογος τους είναι εκτενής με όλων των ειδών τα ποτά και δεν θα προβληματιστείτε καθόλου. Από κρασιά μέχρι μπύρες, ούζα και οινόμελα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, θα σας καλύψει πλήρως.

Σαν τελική εντύπωση θα πω πως, είναι νέα και φιλόδοξα παιδιά. Τους εύχομαι να σταθούν στα πόδια τους καθώς έχουν πιάσει τον παλμό της οικονομικής εποχής που ζούμε. Κάποια μικρολαθάκια θα τα διορθώσουν αρκεί να έχουν ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ και ενδιαφέρον για την επιχείρηση τους.

Να τρέξουν θέλω και να προσπαθούν, είναι δύσκολο το σημείο που άνοιξαν και έχουν το τέρας που λέγεται ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ, αν και διαφορετικού τύπου μαγαζιά.

Οι μερίδες γενναίες, όρεξη να έχεις για να δοκιμάζεις από καβουρμά με τσίπς πατάτας μέχρι σαγανάκια και αρνίσιο κότσι (στιφάδο στα 9 ευρώ και συνοδεία από γκόγκλες, χειροποίητων ζυμαρικών Πελοποννήσου) στα 9 ευρώ.

Μόνη προσοχή ότι είναι γενναίες οι μερίδες και μπορεί να φουσκώσετε εύκολα όπως εμείς. Πάρτε παρέα μαζί και με σύνεση την παραγγελία. Οι τιμές είναι πολύ καλές και σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις ξανα κάποια επίσκεψη.

Υ. Γ Νομίζω πως θα γραφούν αρκετές κριτικές στο σάιτ, όλοι δεν θα συμφωνήσουμε για το φαγητό καθώς τα γούστα είναι υποκειμενικά. Σίγουρα όμως δεν είναι πεταμένα λεφτά.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Η αναζήτηση πρότασης εξόδου στον Πειραιά, μου θύμισε το σκονάκι που είχα κάνει διαβάζοντας τις κριτικές για το Δυόσμο, έκανα μια επανάληψη για να "φρεσκάρω τις γνώσεις μου" στο a4f και χωρίς πολύ σκέψη προχώρησα σε κράτηση 6 ατόμων.
Η αλήθεια είναι ότι κατά την τηλεφωνική μου επικοινωνία για να κάνω το reservation με τρόμαξε η οχλαγωγία που έφτασε στα αυτιά μου, οπότε και παρακάλεσα το τραπέζι μας να είναι σχετικά απόμερο.
Με ευγένεια μου απάντησαν ότι Σάββατο βράδυ αυτό είναι μάλλον δύσκολο -και αυτό με άγχωσε περισσότερο, και με την ευκαιρία με ρώτησαν εάν καπνίζουμε -δεδομένου ότι στο μέσα χώρο -όπου και θελήσαμε να καθήσουμε- το τσιγάρο απαγορεύεται (προς τιμή τους που με προ-ενημέρωσαν).

Έχοντας ζήσει κάποτε στα στενά της περιοχής γνωρίζω το βαθμό δυσκολίας στο parking, οπότε κινηθήκαμε με 2τροχο (παρά την ψύχρα που έχουν πλέον τα βράδια του Οκτώβρη). Και ναι, παρά την γκρίνια μου (από μέσα μου) για το κράνος που με καταπιέζει, μου χαλάει τα μαλλιά, μου πιέζει τα σκουλαρίκια, που τέλος πάντων δε μου αφήνει και πολλές επιλογές για στυλιστικές εμφανίσεις, μόλις φτάσαμε απέξω και είδαμε τα διπλοπαρκαρισμένα αυτόκίνητα, ευχαρίστησα (πάλι από μέσα μου) Θεό και σύντροφο που κινηθήκαμε με moto και παρκάραμε ακριβώς απέξω, σε αντίθεση με τα άλλα 2 ζευγάρια της παρέας μας που ταλαιπωρήθηκαν αρκετά -και σαν αποτέλεσμα καθυστέρησαν λιγάκι- στο parking.

Η είσοδος του Δυόσμου με τη σκάλα που ξετιλύγεται σε προδιαθέτει θετικά για αυτό που θα αντικρίσεις φθάνοντας στον 1ο όροφο. Όμορφος, ψηλοτάβανος χώρος με ξύλινο πάτωμα και πέτρα στους τοίχους, ανοιχτά παράθυρα με ένα μικρό κουκλίστικο μπαλκονάκι (για τους θεριακλίδες), τα τραπεζοκαθίσματα σε πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους, το μάτι απολαμβάνει τη φωτεινή απλή, λιτή και ταυτόχρονα φιλόξενη αίθουσα.
Καθίσαμε στο τραπέζι μας, στρωμένο ήδη, αρχικά δε μας έδωσαν πολύ σημασία -μάλλον γιατί οι υπόλοιποι δεν είχαν έρθει- αλλά μόλις ζητήσαμε να μας φέρουν κάτι να πιούμε η ανταπόκριση ήταν άμεση.
Ξεκίνησα με κόκκινο κρασί Αγιωργίτικο -αξιοπρεπέστατο χύμα- ενώ ο σύζυγος ζήτησε μπύρα (διαθέτουν μπύρες μόνο μικροζυθοποιίων-πόσο καλό! ) και μάλιστα είπε στην κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ότι της αφήνει την επιλογή.

Μόλις έφτασαν και οι υπόλοιποι της παρέας, όπου και θα περνούσαμε στο παρασύνθημα της παραγγελίας, αναζητήσαμε τον άνθρωπο που θα μας εξυπηρετήσει. Η Ζωή ανέλαβε το service μας -μια κούκλα γεμάτη θετική ενέργεια, ευγένεια, χαμόγελο έως τα αυτιά, διακριτικά αστεία και με άμεση ανταπόκριση, ενίσχυσε τη δική μας θετική διάθεση.

Η αλήθεια είναι ότι ίσως να μη θυμάμαι όλα τα πιάτα που παραγγείλαμε, ίσως και να μη δοκίμασα από όλα.

Σαλάτα ελληνική - σχετικά καλή -η ντομάτα δε με ενθουσίασε/άγευση και άγουρη
Σαλάτα δυόσμος - πολύ καλή
Τηγανιά μανιταριών - θα ήθελα πιο δεμένη την κρέμα γάλακτος
Καβουρμάς - πεντανόστιμο πιάτο
Χοιρινή πανσέτα με πουρέ (δεν πρόλαβα να δοκιμάσω)
Ριζότο μανιταριών (θα μπορούσε να ήταν καλύτερο)
Πέτουρα (χειροποίητο ζυμαρικό σα χυλοπίτες) πρωτότυπο και πεντανόστιμο
Φιλέτο κοτόπουλο σχάρας -πολύ καλό
1-2 πιάτα ακόμη (τα οποία παράγγειλαν και εξαφάνισαν αμέσως οι άντρες της παρέας- οι γυναίκες δεν πήραμε μυρωδιά-οπότε δεν έχω άποψη).

Να σημειώσω ότι ενώ οι 5 της παρέας συνεχίσαμε να πίνουμε το κρασάκι μας, ο σύζυγος δοκίμασε 2-3 διαφορετικές μπύρες -επιλογή της Ζωής, η οποία σε κάθε νέα μπύρα που έφερνε περίμενε γεμάτη ανυπομονησία την κριτική του μπυρόβιου -γιατί εάν λέει δεν του άρεσε θα την έπαιρνε πίσω και δε θα τη χρέωνε!!!! ).

Κέρασμα οινόμελο, πρωτότυπο, ότι έπρεπε για να κλείσει το γεύμα μας.

Ο λογαριασμός έφτασε τα euro 90,00 (euro 15,00/άτομο) ποσό συντεταγμένο στην εποχή μας (λαμβάνοντας υπόψη μας τον υπέροχο χώρο, το καταπληκτικό service και το καλό φαγητό).

Ο λόγος που έβαλα 3/4 στη γεύση είναι επειδή πιστεύω πως γευστικά μπορούν να εξελιχθούν περισσότερο. Τα πιάτα τους (γεύση, ποιότητα υλικών, παρουσίαση και ποσότητα) πληρούν τις δικές μου τουλάχιστον απαιτήσεις σε μεγάλο ποσοστό, σίγουρα όμως μπορούν να πάνε λίγο παραπέρα.

Μαγαζί που μπαίνει στα αγαπημένα, είμαι σίγουρη πως στην επόμενη επίσκεψή μου γευστικά θα πιάσει το 100%.
Μπράβο στους συντελεστές, έλειπε βρε παιδιά κάτι τέτοιο από τον Πειραιά!

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Διαβάζοντας την κριτική του Vagelis και του Katergari αποφασίσαμε να σπεύσουμε να δοκιμάσουμε το νέο αυτό εστιατόριο, ένα βράδυ Παρασκευής.

Χώρος (4/4):

Ένα νεοκλασσικό κτίριο οπου παλία ήταν το Pierrot η κρεπερί και για λίγο άνοιξε και το Μπακάλικο και εάν δεν κάνω λάθος στεγάζει και ένα μπαράκι αυτή την στιγμή. Ο δυόσμος βρίσκεται στον πάνω όροφο, οπότε ανεβαίνεις μια σκάλα μεγάλη ξύλινη και βρίσκεσαι στην κυρίως σάλα με ξύλινο πάτωμα και πέτρινο τοίχο γύρω γύρω με έναν ωραίο φωτισμό. Γενικά η διακόσμηση λιτή αλλά όπως πρέπει προκειμένου να ταιριάζει με τον χώρο. Τα τραπέζια ωραία τοποθετημένα με ένα λογικό κενό ανάμεσα τους προκειμένου να μην είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Είδα ένα (ίσως και 2 αλλά δεν είμαι σίγουρος) μεγάλο air condition δαπέδου που μάλλον ζεσταίνει πέρα απο το να δροσίζει.

Ξεκινώ απο το γεγονός ότι φαντάζομαι το εστιατόριο στερείται χώρου υπαίθριου για το καλοκαίρι. Μετά με ανυσήχησε το γεγονός εάν ζεσταίνεται αυτός ο τόσο μεγάλος χώρος το χειμώνα με αυτό το κλιματιστικό κάτι που δεν μπόρεσα να διαπιστώσω καθώς πήγαμε μια μέρα τέλη Νοεμβριού, όπου μάλιστα στολίζανε τα Χριστουγεννιάτικα, αλλά χωρίς να κάνει κρύο. Φαντάζομαι όμως οτι θα έχουν ή θα προνοήσουν σε περίπτωση που δεν έχουν αρκετή ζέστη. Το βράδυ εκείνο πήγαμε νωρίς και είχε άλλο ένα ζευγάρι και μετά μάζεψε γύρω στα 3-4 ακόμα τραπέζια μέχρι την ώρα που φύγαμε.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος μικρός αλλά είχε πολύ ενδιαφέρον καθώς περιείχε μεζέδες και πιάτα Ελληνικούς απο την μία αλλά και πρωτότυπα. Πήραμε αρκετά πιάτα καθώς είχα την περίεργεια να δοκιμάσω.

Τα πολύ νόστιμα φρυγανισμένα ψωμάκια με το ντίπ τους (βαθμολογία 7.5/10)

Αυγά μάτια με στίκς απο τηγανιτές πατάτες και σαλάμι το οποίο ζητήσαμε να μας το φέρουν ξεχωριστά να το δοκιμάσω εγώ (εμένα δεν με ενθουσίαζει αυτό το πιάτο γενικά, αλλά το διάλεξε η γυναίκα μου και η οποία το βρήκε καλό, βαθμολογία 7/10)

Σαγανάκι με τυρί Νάξου (καλό, λίγο πιο αλμυρό απο τα γούστα μου, βαθμολογία 7/10)

Φλογέρες με φέτα της χήρας (αρκετά νόστιμες, βαθμολογία 7.5/10)

Κεφτέ λουκάνικο (μου άρεσε πολύ, βαθμολογία 8/10)

Μπιφτεκάκια (δεν με ενθουσιάσαν γευστικά, είχαν το κάτι διαφορετικό που δεν κατάφερα να εντοπίσω, βαθμολογία 6.5/10)

Τηγανιτές μπάλες με τυρί κατσικίσιο νομίζω μέσα (αλμυρούτσικες, αρκετά καλές, βαθμολογία 7.5/10)

Μπορεί να μου διαφεύγει κανά πιάτο ακόμα αλλά γενικά δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα του καταλόγου οπότε πήραμε μια αρκετά καλή ιδέα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Στην εξυπηρέτηση 3 νέα παιδιά πρόσχαρα και ευγενικά. Το μαγαζί δίαθέτει παιδικό καρεκλάκι (στα θετικά), οταν φθάσαμε και είδαν το μωρό μας είπαν ξέρετε ανάβουν και κανά τσιγαράκι οι πελάτες (πρός τιμήν του το είπε μόλις καθήσαμε, όπου θα μπορούσαμε να φύγουμε). Του απαντήσαμε ότι καθώς είμασταν νωρίς θα φεύγαμε πιο νωρίς πρίν προλάβει και έρθει κόσμος και ντουμανιάσει.

Ζητήσαμε να μας ζεστάνουν λίγο το φαγητό του μωρού στον φούρνο μικροκυμμάτων και μας απάντησαν ότι δεν έχουν μικροκυμμάτων αλλά θα το έβαζαν στον κανονικό φούρνο να το ζεστάνουν. Το εξέλαβα σαν θετικό ότι δεν είχε φούρνο μικροκυμμάτων για την ποιότητα του φαγητού που σερβίρει.

Value for money (3/4):

Οι τιμές του ήταν πολύ καλές για την ποσότητα, διαφορετικότητα και το ωραίο και καθαρό μαγαζί. Με όλα αυτά που πήραμε, μαζί με τα ποτά πληρώσαμε 50 ευρώ πάνω κάτω και με απόδειξη κανονικά. Τα θεωρώ καλά λεφτά.

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ ωραίο μαγαζί, ωραίος χώρος, ευγενικά πρόσχαρα παιδιά στο σέρβις, ψαγμένος κατάλογος με Ελληνικότατες γεύσεις με καλή ποικιλία. Οι τιμές είναι καλές και οι γεύσεις εξίσου καλές χωρίς να μας ενθουσιάσουν όμως όλες. Θα το ξαναεπισκεφθώ για να βγάλω μιά πιο καλή άποψη για το φαγητό του.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Τρίτη βράδυ βόλτα στη Ζέα και μετά για δοκιμή στο νέο εστιατόριο της περιοχής. Το περίμενα εντελώς άδειο αλλά τελικά είχε ήδη τρεις παρέες.

Ο χώρος έχει αλλάξει εντελώς από το μαγαζί που στέγαζε πριν. Πέτρα στους τοίχους, όμορφα χρώματα παντού και μεγάλη άνεση μεταξύ τραπεζιών. Η συνολική εικόνα είναι καλή και φαντάζομαι πως τις μέρες που θα είναι γεμάτη η αίθουσα θα ομορφαίνει ακόμα περισσότερο.

Η εξυπηρέτηση είναι υποδειγματική. Η κοπέλα πολύ φιλική, άνετη και έτοιμη να λύσει οποιαδήποτε απορία μας.

Το φαγητό είναι καλό έως πολύ καλό. 3.5 ντοματούλες θα έβαζα αν μπορούσα. Το πρόβλημα με τα κύρια που περιέχουν όλα κρέας υπάρχει και εδώ, ενημερωθήκαμε όμως ότι πολύ συχνά έχουν πιάτα ημέρας που δεν περιέχουν κρέας, σούπες αλλά και ψητά λαχανικά. Είναι έτσι κι αλλιώς τόσο μεγάλη η ποικιλία στα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου, που και κάποιος που δεν τρώει κρέας δε φεύγει παραπονεμένος.

Στο δια ταύτα: στην αρχή μας ήρθε το καλαθάκι με τα ψωμάκια και μια αλοιφή ψιλοαδιάφορη θα έλεγα. Πήραμε τη Χειμωνιάτικη σαλάτα με μανούρα Σίφνου που ήταν εξαιρετική και αμέσως μετά ήρθε η φάβα (με το κρέας χώρια). Η φάβα ήταν νόστιμη όπως και οι φλογέρες τυριών που ακολούθησαν. Το σαγανάκι με Ναξιώτικο τυρί, σπασμένα αμύγδαλα και βότανα ήταν ίσως το καλύτερο αλμυρό πιάτο της βραδιάς. Εξαιρετικό το τυρί, αρκετά πικάντικο από τα πιπέρια και πολύ σωστά ψημένο.

Πήραμε ακόμα τις τηγανητές πατάτες (μια χαρά) και ο φίλος μου το κοντοσούβλι για το οποίο είπε τα καλύτερα. Κλείσαμε με μια καταπληκτική τάρτα σοκολάτας που είναι από τα καλύτερα γλυκά που έχω φάει τον τελευταίο καιρό. Πλούσια η σοκολάτα, η βάση με χαρουπάλευρο (ή κάτι τέτοιο) που της πήγαινε πολύ, καραμέλα από πάνω και μια ελαφρώς αλμυρή επίγευση από τα φιστίκια στην κορυφή. Για τα παραπάνω χωρίς το κρασί δώσαμε 30 ευρώ. Για τις ποσότητες και την ποιότητα η τιμή είναι πάρα πολύ καλή, ενώ και στα κρασιά οι τιμές είναι πολύ λογικές.

Μια επίσκεψη επιβάλλεται με δεδομένο ότι η περιοχή πάσχει από τέτοια μαγαζιά. Προσωπικά θα ξαναπάω σύντομα.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Το δυόσμο τον εντόπισα από τα "γεννητούρια του", καθώς σαν γείτωνας κινούμαι πολύ στην περιοχή. Το γεγονός όμως ότι για να δείς το χώρο, πρέπει να ανέβεις τα σκαλιά και στην ουσία να μπείς στο μαγαζί, με απέτρεπε να πάρω το "ρίσκο".

Στις μέρες μας πιστεύω ότι δεν πρέπει να πηγαίνει ευρώ χαμένο για την εστίαση και προτιμώ τα "σιγουράκια" από τα πειράματα. Περίμενα καρτερικά να ακούσω τα πρώτα θετικά σχόλια, που όντως ήρθαν, μαζί και με τη διαφήμιση σε αθλητικό ραδιόφωνο, κάτι που για να είμαι ειλικρινής δε το περίμενα. 'Oχι γιατί διαδέχτηκε το Le pierrot (που δε με ξετρέλενε κιόλας), αλλά γιατί το κτήριο είναι απαιτητικό και με τα λίγα που μπορώ να καταλάβω, θέλει δουλειά, υπομονή και επιμονή για να στεριώσει ένα μαγαζί σε αυτό το χώρο και αυτό το σημείο της περιοχής. Συν τοις άλλοις δεν είναι λίγοι αυτοί που ανοιγοκλείνουν μαγαζία κάνοντας αρπαχτές και δεν ήθελα να είμαι θύμα κάποιου τέτοιου.

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (2,5/4)-----

2 άτομα λοιπόν χωρίς κράτηση με το προαίσθημα ότι κάτι καλό μας περιμένει κατηφορίζουμε με τα πόδια τη Φρεατύδος βράδυ Κυριακής. Το πάρκινγκ ανάλογα τη μέρα, δεν είναι εύκολο δεν είναι και πολύ δύσκολο. Απ' έξω μην περιμένεις πάντως να παρκάρεις, κάπου θα βρείς και ίσως περπατήσεις και λιγάκι.

Ανεβαίνοντας τη σκάλα 2 επίπεδα, φτάνεις στην αίθουσα του εστιατορίου. Η πρώτη εντύπωση είναι θετική. Όμορφος χώρος, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, σωστές οι αποστάσεις μεταξύ τους, απλή διακόσμηση σε γήινα χρώματα, πέτρινος τοίχος απαλός φωτισμός και μουσική στη σωστή ένταση. Πολύ ζεστός ο χώρος, κάτι που ίσως δείχνει ότι το σχόλιο του aboutspy λήφθηκε σοβαρά υπόψη. 4-5 παρέες ήταν ήδη πριν απο εμάς, ενώ είχαν προστεθεί άλλες 3-4 μέχρι που φύγαμε.

Μας υποδέχτηκαν θερμά και μας είπαν ότι μπορούμε να καθίσουμε όπου θέλουμε. Μόλις βολευόμαστε έρχεται και το πρώτο αρνητικό. Τσίγάρο... με μισογεμάτο το μαγαζί η αίσθηση του καπνού ήταν πάρα πολύ έντονη. Εντάξει ο νόμος είναι της πλάκας και πλεόν ελάχιστα μαγαζιά τον σέβονται, ο καπνιστής δε σεβάστηκε και δε θα σεβαστεί ποτέ αυτόν που θέλει να φάει σε ένα εστιατόριο και να μυρίσει ωραία αρώματα, να γευτεί όμορφες γεύσεις και να απολάυσει το δείπνο ή το γεύμα του χωρίς την κάπνα του θεριακλή. Αλλά τα μαγαζιά οφείλουν να βρούν λύσεις, είτε με σωστό εξαερισμό, είτε με ειδικούς χώρους, είτε με διαχωρισμό καπνιστών και μη, εφόσον δε θέλει να τηρήσει το νόμο...

Θα γκρινιάζω γιαυτό σε κριτικές μου και θα το σχολιάζω στην παρέα, αλλά μέχρι εκεί. Άλλωστε τους καπνιστές δεν κάνει να τους καταπιέζεις, να διασκεδάσουν θέλουν οι άνθρωποι....

Όμως είναι αρνητικό η πρώτη εντύπωση της ατμόσφαιρας να είναι το τσιγάρο και όχι τα αρώματα της εξαιρετικής κουζίνας! Η τουαλέτα στα σύν, ήταν πεντακάθαρη. Θα κάνω την υπέρβαση με 3/4 για να μην αδικήσω το χώρο, την καθαριότητα και την προσπάθεια που έχει γίνει και θα παραβλέψω το τσιγάρο.

-----Γεύση (3,5/4)-----

Πάμε στα καλά (πριν επιστρέψουμε στα αρνητικά πάλι).
Αν μου ζητούσαν να γράψω την άποψη μου για τη γευστική εμπειρία μας σε μια πρόταση, αυτή θα ήταν: "Αυτό που ζητούσαμε! ".
Μπουκάλι νερό βρύσης για αρχή μαζί με τους καταλόγους.

Μετά την παραγγελία ήρθαν και χρεώθηκαν (1,5 ευρώ) μισή φρατζόλα ψωμί με ένα δροσερό και ανάλαφρο πολύ ωραίο ντιπ γιαουρτιού, με σκόρδο, δυόσμο και άλλα μυρωδικά.

Παραγγείλαμε:
Xοντροκομμένες τηγανητές πατάτες με τη φλούδα τους, πολύ ωραίες, φρέσκιες με πάπρικα στα 3 ευρώ. 4/4

Σαγανάκι από κόμμο Νάξου με τριμμένο αμύγδαλο και άρωμα σκόρδου και άνηθου, εξαιρετικό, έλιωνε στο στόμα, 4,5 ευρώ. 4/4
Τηγανιά μανιταριών με mix τυριών και λάδι τρούφας, εξαιρετική, με το λάδι τρούφας να κάνει τη διαφορά. Αν είχα 10 φρατζόλες να βουτάω σε αυτή τη σαλτσούλα θα ήμουνα πανευτυχείς. 5 ευρώ. 4/4

Παραδοσιακό χοιρινό κοντοσούβλι Ρούμελης, υπήρχαν κομμάτια εξαιρετικής νοστιμιάς και υπήρχαν κομμάτια κάπως στεγνά και αδιάφορα, αρκετά καλό πάντως και γεναία μερίδα στα 6,5 ευρώ. 3/4

Κότα μπυράτη, σιγομαγειρεμένο κοτόπουλο σε μαύρη μπύρα, μελάσα, κόκκους μουστάρδας, ψητά κρεμμύδια, πουρέ πατάτας, πολύ όμορφο και νόστιμο πιάτο, ωραίος ο σπιτικός πουρές. Για τα γούστα μου το κοτόπουλο ήταν λίγο πιο στεγνό απο αυτό που θα ήθελα. Αλλά σε γενικές γραμμές ήταν ένα πολύ ωραίο πιάτο σε καλή ποσότητα. Η σαλτσούλα εξαιρετική. Ο αστεροείδης γλυκάνισος όλα τα λεφτά. 7,5 ευρώ. 3/4
250 ml κρασί ημίγλυκο, 2,5 ευρώ 3/4.

Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλό, με όμορφη παρουσίαση, σε σωστές ποσότητες και με ωραία υλικά. Σε αυτό το σημέιο λέω μπράβο!

-----Εξυπηρέτηση (3/4)-----

Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατη, πολύ ευχάριστη και μας δικαιολογήθηκε για μικρή καθυστέρηση (δε μας ενόχλησε καθόλου), ενώ ενδιαφέρθηκε να μας ρωτήσει αν ήταν όλα καλά. Πιθανόν με γεμάτο μαγαζί, αν ήταν μόνη της να υπήρχε κάποιο πρόβλημα, αλλά εμείς μείναμε ευχαριστημένοι.

Ο λογαριασμός στα 31 περίπου ευρώ με το κρασί, ήρθε με δελτίο παραγγελίας εκτυπωμένο, πληρώσαμε ήρθαν τα ρέστα πάλι με το ίδιο δελτίο. Δεν είπαμε κάτι (κακώς) για να μην έρθει κανείς σε δύσκολη θέση. Η απουσία κεράσματος ήταν κάτι ακόμα που μας προκάλεσε αρνητική εντύπωση. Ευπρόσδεκτη η κίνηση και μόνο, ένα σφηνάκι γιαουρτιού, ένα λικέρ, μια μαστίχα, οποιαδήποτε ευγενική κίνηση βρε αδερφέ. Ούτε σε τραπέζι που έφυγε πριν απο εμάς πάντως είδα κέρασμα.

-----VFM (3/4)-----

Τις τιμές τις βρίσκω ρεαλιστικότατες και σωστές, αρκεί ο λογαριασμός να έρχεται όπως πρέπει. Διαφορετικά τα δεδομένα αλλάζουν. Θα πείσω λοιπόν και εδώ τον εαυτό μου και θα πώ ότι απλά τα κακώς κείμενα έτυχαν. Γιατί τόσο ευκολόπιστος θα ρωτήσει κάποιος... Η κουζίνα φταίει γιαυτό...

Συνολικά η εμπειρία μας ήταν γλυκόπικρη. Γευστικά χαρούμενοι, σε ένα χώρο όμορφο, με μια ατμόσφαιρα καπνιστή και ένα λογαριασμό που είχε τα θέματα του.
Θα ξαναπάω για να φάω ωραία και να δω αν τα πικρά ήταν τυχαία.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν είπαμε να πάμε στον όμορφο χώρο του Δυόσμου. Αρχικά, η αίσθηση του χώρου, με απαλά χρώματα, τη πέτρα, την απόσταση των τραπεζιών αλλά και το ψηλοτάβανο κτίριο είναι μοναδική. Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική με γνώσεις των υλικών και των πιάτων.

Πήραμε μια τυρογλυκερή (το προτείνω), σαγανάκι από κόμμο παναρισμένο με αμύγδαλο, πατζαροσαλάτα, πολίτικο αρνάκι με την αλοιφή του πουρέ μελιτζάνας να είναι γευστικά απογειωτική και φυσικά το εξαιρετικό χοιρινό κοντοσούβλι!!! Κλείσαμε με παιχνίδια σοκολάτας που αν και αποτελούν ένα πολύ ενδιαφέρον γλυκό καλό είναι να φαγωθεί έπειτα από όχι μεγάλη κατανάλωση φαγητού και ποτού. Ήπιαμε μισό κιλό χύμα και 1 καραφάκι τσίπουρο και δώσαμε 41 ευρώ.

Γενικά το μαγαζί κινείται με βάση τη κρεατοφαγία που συνδυάζει τόσο τη παράδοση όσο και τη δημιουργικότητα. Το μόνο αρνητικό η επιτρεπτικότητα στο κάπνισμα παρά την ύπαρξη παιδιών.

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ και η ταράτσα του Δυόσμου είναι γεμάτη από παρέες. Δυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε, η ανάβαση με τις σκάλες αυτών των καταπληκτικών ψηλοτάβανων νεοκλασικών ήθελε κάποιο κόπο (κι έφερε λαχάνιασμα αφού ανεβήκαμε ως την ταράτσα) αλλά από κει και πέρα όλα ήταν όπως θα έπρεπε να είναι.

Το τραπέζι που είχαμε κλείσει μας περίμενε όμορφα διακοσμημένο. Η κοπελιά που μας υποδέχθηκε ήταν ευγενέστατη και πολύ εξυπηρετική. Η θέα από το τραπέζι μας ήταν η απέναντι πολυκατοικία. Αλήθεια δεν θα μπορούσε αυτό το καταπληκτικό νεοκλασικό να βρίσκεται μερικά μέτρα πιο κάτω στη κοντινή θάλασσα. Πόσο διαφορετική θα ήταν αυτή η αυτή ταράτσα.

Ο κατάλογος ήταν αισθητά πιο περιορισμένος σε κύρια πιάτα σε σχέση με το χειμωνιάτικο μενού. Η χοιρινή πανσέτα με καραμελωμένα κρεμμύδια και πουρέ σελινόριζας που πήραμε παίρνει το άριστα με άνεση. Σωστό ψήσιμο, χωρίς να έχει στεγνώσει το κρέας και ο πουρές γευστικότατος. Το ριζότο με μανιτάρια ήταν πολύ καλό και σωστά χυλωμένο. Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια σχάρας είχαν τη γευστική ένταση που μου αρέσει, ήταν σωστά ψημένα και με πολύ ενδιαφέροντα συνοδευτικά (πουρές καλαμποκιού). Η σαλάτα Δυόσμος αλλά και οι φλογέρες με φέτα μου φάνηκαν πιάτα μέτρια και αδιάφορα γευστικά. Ίσως να ήταν η μέρα τους ή η μέρα μου. Επίσης δεν ήταν η τυχερή μου μέρα σε σχέση με το ποτό μου αφού η μπύρα weiss που είχα σταμπάρει να παραγγείλω θα ήταν ζεστή όπως μου εξήγησε η ευγενέστατη σερβιτόρα διότι μόλις είχε παραληφθεί και δεν είχε προλάβει να κρυώσει, οπότε αναγκαστικά πήρα μια άλλη.

Μαζί με τις μπύρες πληρώσαμε τρία άτομα περίπου από 20 ευρώ. Τιμή απόλυτα αποδεκτή αφού συνοδευόταν με τη νόμιμη απόδειξη αλλά και το κέρασμα με σφηνάκια.

Θεωρώ ότι μαζί με το Belle Amie, ο Δυόσμος λανσάρει στο κέντρο του Πειραιά την πρόταση του εδεσματοπωλείου με καλές και επώνυμες ελληνικές πρώτες ύλες που συνθέτουν ενδιαφέροντα και πρωτότυπα πιάτα.