Μια έκπληξη στην περιοχή της Ακρόπολης για τους λάτρεις των ζυμαρικών και όχι μόνο.....

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή (11:00 το πρωί μέχρι τις 02:00 το βράδυ)

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

26 Οκτ 2017

Απέναντι απ’ το Μουσείο της Ακρόπολης και κυριολεκτικά δυο βήματα απ’ τον Σταθμό του Μετρό βρίσκεται εδώ και 2 χρόνια ένα μικροσκοπικό γαστρονομικό διαμαντάκι ζυμαρικών: ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ (Μ). Το βλέπω συχνά, πηγαίνοντας σε φιλαράκια στο Κουκάκι, ή περπατώντας στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου και τους πέριξ ιστορικούς της χώρους. Σχεδόν πάντα γεμάτο, από φοιτητόκοσμο ή τουρίστες που καταβροχθίζουν ζυμαρικά και σαλάτες, μου είχε κινήσει από καιρό το ενδιαφέρον να το επισκεφθώ.

Έτσι λοιπόν, το μεσημέρι της Πέμπτης 19/10, πήγαμε με ένα φίλο μου γύρω στις 13.30, και ήδη ο εσωτερικός χώρος του ήταν γεμάτος μαθήτριες και φοιτήτριες που απολάμβαναν το φαγητό τους.

Το μαγαζί, που λειτουργεί απ’ το 2015, είναι όλο κι όλο καμιά 20αριά τετραγωνικά μέτρα. Εσωτερικά έχει ένα τετράγωνο τραπέζι για 4-5 άτομα κι έναν πάγκο για άλλα τόσα. Έξω, στο πεζοδρόμιο της οδού Λεμπέση που καθίσαμε, υπάρχουν μόνο 3 τραπεζάκια για 6 άτομα. Εδώ, όποιος πρόλαβε, τον Κύριο είδε. Όταν το βράδυ υπάρξουν πάνω από 15 άτομα, κάποιοι θα πρέπει να περιμένουν ή να περάσουν αργότερα. Λειτουργούν καθημερινά, η κουζίνα από 13.00 μέχρι 23.30 και φυσικά έχουν εκτεταμένη υπηρεσία delivery, που καλύπτει από Σύνταγμα, μέχρι Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη, Θησείο, Πετράλωνα, ακόμη και Κεραμεικό!! Οι τιμές εστιατορίου και διανομής είναι οι ίδιες, αλλά, όπως θα δείτε, εξαιρετικού value for money.

Μας συστήθηκε και μας ενημέρωσε ο Παναγιώτης Κοτρώνης, νεαρός Πολιτικός Μηχανικός που είναι ένας εκ των 4 συνιδιοκτητών. Στην κουζίνα έχουν επίσης 4 σεφ και ζαχαροπλάστες, όλα τους νέα παιδιά, απόφοιτα τουριστικών Σχολών, τα οποία με όρεξη για δουλειά καλύπτουν όλες τις βάρδιες του ωραρίου.

Δυο λόγια για τον λιλιπούτειο αυτό χώρο, που είναι πεντακάθαρος και σενιαρισμένος. Στο βάθος διακρίνεται η βιτρίνα με τα έτοιμα ζυμαρικά κι από κάτω τα ράφια με τα υλικά. Πάνω απ’ τη βιτρίνα βλέπουμε τον μαυροπίνακα με το μενού και τις τιμές, ενώ πίσω εργάζονται πυρετωδώς οι σεφ. Προς τη δεξιά πλευρά, μια σκάλα οδηγεί στο μικρό πατάρι με το καθαρό WC. Οι γύρω τοίχοι είναι βαμμένοι με γκρι, μπορντό και κίτρινα χρώματα, ενώ στην οροφή διακρίνουμε ένα ορθογώνιο, ξύλινο πλαίσιο με 4-5 φωτιστικά. Υπάρχουν ακόμη τα ψυγεία με προϊόντα και ποτά.

Μουσική ακούγεται στη σωστή ένταση, κυρίως pop & lounge ξένα κομμάτια, ενώ ο Παναγιώτης και ένας βοηθός του μας εξυπηρέτησαν στο σερβίρισμα, το οποίο, όταν δεν γίνεται χαμός, πραγματοποιείται σε νορμάλ χρόνους.

Όσον αφορά το μενού, αυτό περιλαμβάνει 16 γνωστά πιάτα ζυμαρικών, ανάλογα με τη σος: napolitana, Bolognese, carbonara, al pesto, κ. λπ., σε τιμές από 3.40-7.30 € (για pasta di mare ή σολομό). Εξάλλου, για ‘μακαρόνια’ επιλέγετε ανάμεσα σε: σπαγγέτι, πέννες, ριγκατόνι, φαρφάλες, ταλιατέλες, πέννες ολικής, χωρίς γλουτένη, καθώς και φρέσκα τορτελίνι, παπαρδέλες και νιόκι. Σχεδόν τα πάντα!!

Εξάλλου, έχουν 10 σαλάτες, κάποιες με ζυμαρικά, σε τιμές από 3.30-4.80 για τις ατομικές και 4.50-7.10 € για τις κανονικού μεγέθους.
Έχουν και 3 γλυκά που τα φτιάχνουν οι ίδιοι: cheesecake strawberry daiquiri, κρέμα λεμονιού με lime και μπισκότα, καθώς και μους σοκολάτας με καφέ και τριμμένη βάφλα, όλα στα 2.50 €. Εκπληκτικό vfm!!

Από ποτά, οι μπύρες στο 1.50-2.50 €, αναψυκτικά και χυμοί 1-2 €, και κρασιά ατομικά 187 ml του Τσάνταλη, στα 2.50 € - 3.50 € για οικολογικό, λευκό με λιγότερο αλκοόλ.

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε:

• Ο φίλος μου, μια ατομική σαλάτα Κυκλαδίτικη, με τραγανά ανάμεικτα σαλατικά, λιαστή ντομάτα, κάππαρη, ψητή μελιτζάνα, γραβιέρα Νάξου και σος γιαουρτιού. Τιμή 3.90. ήταν χορταστική, δροσερή και γευστική.

• Εγώ πήρα την ατομική σαλάτα με φαρφάλες, κομμάτια καπνιστής γαλοπούλας, γραβιέρα Νάξου, καλαμπόκι, ντοματίνια και καρότο. Συνόδεψα με Caesar’s dressing και κυριολεκτικά την τσάκισα! Τιμή 3.80 €.

• Αρχικά ήρθε και μια φέτα λευκού ψωμιού, σε χάρτινη συσκευασία.

• Ήπιαμε ένα μικρό εμφιαλωμένο νερό, στα 0.50 €.

• Στη συνέχεια, μοιραστήκαμε την εκλεκτή κρέμα λεμονιού που σας ανάφερα πιο πάνω, η οποία επίσης μας ενθουσίασε και δώσαμε συγχαρητήρια στα παιδιά της κουζίνας! Τιμή στα 2.50 €.

• Για το σπίτι το βράδυ, πήρα το Μενού Νο. 1 που περιλαμβάνει σπαγγέτι Bolognese, ψωμί και χυμό πορτοκάλι Amita. Το βράδυ, τα έβαλα στα μικροκύματα και τα καταβρόχθισα επίσης. Τιμή του μενού, μόνο 5.70 € (αντί της κανονικής τιμής τους που ήταν 7.50 €! ).

Συνολικά ο λογαριασμός μας ήτανε 16.40 €, δηλ. το άτομο στην κατηγορία 1/9 €, ποσό με το οποίο απολαμβάνεις ένα αξιοπρεπές γεύμα.

Αν βρεθείτε στην Ακρόπολη, Ηρώδειο, Μακρυγιάννη ή Κουκάκι, και δεν επισκεφθείτε τα Μ, εσείς θα χάσετε!
Αν πάλι διαμένετε στην ευρύτατη περιοχή του delivery, έχετε την ευκαιρία να παραγγείλετε για να τους δοκιμάσετε. Θεωρώ ότι αξίζουν τον κόπο!!

22 Απρ 2017

Το συγκεκριμένο ταχυφαγείο το έχει περιγράψει τέλεια ο χρήστης telis και χάριν αυτού το αναζήτησα ένα βραδάκι την μεγάλη εβδομάδα που βρέθηκα στην περιοχή του Μακρυγιάννη.

Ο χώρος του πράγματι μικρός, εμείς όμως καθίσαμε έξω αφού είχε μία όμορφη βραδιά. Σχετικά ξεχωριστά διακοσμημένος ο μέσα χώρος εμένα μου άρεσε.

Οι επιλογές του από ζυμαρικά ήταν αρκετές και οι σάλτσες του περισσότερες. Εγώ πήρα μία καυτερή η οποία ήταν πολύ καλή. Τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα και η ποσότητα αρκετή. Η γυναίκα μου πήρε μία σαλάτα που ήταν πολύ νόστιμη και με φρέσκα υλικά και ένα πολύ ωραίο dressing που ήρθε ξεχωριστά.

Γενικά τα πάντα είναι μίας χρήσης αλλά αυτό δεν μειώνει τις καλές εντυπώσεις που αποκομίσαμε. Το κρασί εμφιαλωμένο 187ml ήταν μόνο στα 2,5 ευρώ και οι τιμές για μία σαλάτα και τα μακαρόνια 9,60 ευρώ. Εγώ που είμαι μακαρονάς δεν θα το έχανα με τίποτα αυτό το μαγαζί.

11 Οκτ 2015

2/10/2015, Παρασκευή βράδυ 4 άτομα

Πέρασε πάλι αρκετός καιρός από την τελευταία μου κριτική, στον αγαπημένο μας, διαδικτυακό τόπο. Καλοκαιράκι με πολύ δουλίτσα και αρκετές εξορμήσεις εκτός Αττικής, με δυνατές γαστρονομικές ανακαλύψεις που δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί σας εδώ, λόγω περιορισμένων επιλογών σε περιοχές (μόνο Αττική) από την επικράτεια. Ένα θα σας πω μόνο, έτσι για να ζηλέψετε... 4 άτομα κάπου στην μαγνησία, με γαριδομακαρονάδα για όλους, με φρέσκες γαρίδες (πάνω από 1 κιλό), φρέσκο καλαμάρι στα κάρβουνα, σαλάτα, σαγανάκι και τσιπουράκια με μεζεδάκια, πληρώσαμε μόνο 65 ευρώ, σε μαγαζί πάνω στο κύμα κυριολεκτικά, με φανταστικές γεύσεις και εξυπηρέτηση. Αυτά όμως θα γραφτούν σε άλλους χώρους τύπου trip.

Περνώντας στο θέμα μας, πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου, το άνοιγμα ενός μαγαζιού, το οποίο ομολογουμένως έλειπε από την συγκεκριμένη γειτονιά. Το "θα σου κάνω μακαρόνια" βρίσκεται στην μικρή και γραφική γειτονιά κάτω από το μουσείο της ακρόπολης, δίπλα στο cafe/bar Regal. Το concept το έχουμε ξανασυναντήσει στο γκάζι και στο κέντρο της Αθήνας. Η πρώτη άποψη θετική, ωραία ζεστά χρώματα, φανταχτερές ταμπέλες και κόσμος να μπαινοβγαίνει. Το μικρό αυτό ποιοτικό (εν τέλει) funky-φαστφουντάδικο ζυμαρικών (φρέσκων και μη) σε κερδίζει αρχικά απέξω. Ο εσωτερικός του χώρος είναι διακοσμημένος με το κλασικό "βιομηχανικό" στυλ. Παντού ξύλινες επιφάνειες με μεταλλικές λεπτομέρειες και φώτα.

Μπαίνοντας μέσα, αφού περάσεις τα λιγοστά τραπεζάκια, πέφτεις πάνω στην βιτρίνα με τα ζυμαρικά και τους ευγενέστατους υπαλλήλους. Οι οποίοι σε βοηθούν, με χαμόγελο, σε όποια τυχόν απορία έχεις, σχετικά με το μενού και τους συνδυασμούς. Το μενού είναι διαρθρωμένο σε δύο κυρίως κατηγορίες, τα ζυμαρικά και τις σαλάτες. Στα ζυμαρικά αρχικά επιλέγεις το είδος και μετά την σάλτσα. Οι ποικιλία σε σάλτσες είναι αρκετά καλή αν εξαιρέσουμε την έλλειψη σε επιλογές με μανιτάρια... Οι σαλάτες έχουν αντίστοιχες επιλογές με ψαγμένους και γευστικούς συνδυασμούς από σαλατικά, φρούτα και dressings.

Οι γεύσεις σε ότι δοκιμάσαμε ήταν δυνατές, οι σάλτσες είναι πάντα φρεσκομαγειρεμένες και όχι ξαναζεσταμένες και το αποτέλεσμα απολαυστικό. Δοκιμάσαμε 3 διαφορετικούς συνδυασμούς και μείναμε πλήρως ικανοποιημένοι. Μεγάλη έκπληξη οι σαλάτες, δοκιμάσαμε 2 και ήταν υπέροχες! Μπορούν να φαγωθούν και σαν πλήρες γεύμα και είναι αρκετά οικονομικές. Τα γλυκά είναι λίγα αλλά φοβερά, μην ξεχάσετε να τα δοκιμάσετε, αν δεν κάνετε δίαιτα! Μους λεμόνι και σοκολάτας μας άφησαν άφωνους. Στο τέλος ρωτήσαμε και μάθαμε πως τα παιδιά που έστησαν το συγκεκριμένο μαγαζί συνεργάστηκαν με διάσημο σεφ, εστιατορίου, μεγάλου ξενοδοχείου της Αθήνας.

Σε γενικές γραμμές οι τιμές κινούνται σε καλά επίπεδα εκτός από κάποιους πιο "περίεργους" συνδυασμούς που ξεφεύγουν λίγο, τύπου φρέσκα ζυμαρικά με σολωμό.

HIGHLIGHTS: Οι συνδυασμοί και οι γεύσεις στις σαλάτες και τα γεμάτα νοστιμιά απλά γλυκάκια του!

Προβληματάκια συναντήσαμε στον χρόνο προετοιμασίας και σερβιρίσματος και στην ευκολία να βρούμε να καθίσουμε, καθώς το μαγαζάκι αυτό είναι αρκετά μικρούλι. Ο εξωτερικός χώρος με τα σταντ θέλει μία ιδιαίτερη προσοχή καθώς όλα γέρνουν λίγο λόγω ανισόπεδου πεζοδρομίου.

Να ευχηθώ καλή αρχή και στην πρώτη ευκαιρία ανανέωσης του καταλόγου, ελπίζω να μπουν περισσότερες συνταγές με μανιτάρια, για εμάς τους λάτρεις τους!