OCEANO SEAFOOD & SUSHI BAR

Σάββατο
19:30 - 01:00
Κυριακή
Κλειστά
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

To Oceano είναι ένα πολυτελές και διαχρονικά μοντέρνο εστιατόριο, το οποίο μπορεί να ικανοποιήσει και τους πιο απαιτητικούς λάτρεις των θαλασσινών γεύσεων. Το ψάρι, τα θαλασσινά, το εξαιρετικό sushi αλλά και τα επιλεγμένα πιάτα με κρέας, είναι οι πρωταγωνιστές της κουζίνας του Oceano. Παράλληλα, μπορείτε να απολαύσετε μοναδικά κρασιά και ποτά από το wine & coctail bar, που σε συνδυασμό με την υπέροχη μουσική και την διακόσμηση του χώρου θα σας δώσουν την αίσθηση ότι βρίσκεσθε σε ένα από τα πιο in restaurant-bar των μεγάλων Ευρωπαϊκών πόλεων ή της Αμερικής.

Πως θα το βρείτε
  Φραγκοκκλησιάς 3, Μαρούσι
  210 6109681, 210-6109682
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Έχει parking Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Fish Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα

Μετά από ένα χρόνο, το Oceano έγινε άπαιχτο! Το sushi συνεχίζει να είναι εξαιρετικό και η ομάδα ενισχύθηκε από γνωστό κορυφαίο σεφ που κάνει θαύματα με τα θαλλασινά!
Στην υποδοχή μιά όμορφη και ευγενέστατη κοπέλλα, στο μπαρ επίσης νέα πρόσωπα και η η μπαργούμαν κάνει τρομερά κοκτέηλ (9 ευρώ). Νέα πρόσωπα στο σέρβις, ευγενέστατα παιδιά με γνώσεις που σου εξηγούν τα πάντα.
Προς μεγάλη μας έκπληξη η παραγγελία εδόθη κατ΄ευθείαν στον σεφ (Γιώργος Τσαπάρας) ο οποίος μας εντυπωσίασε με τις γνώσεις του και την ανάλυση του. Μας πρότεινε νέα πιάτα και εμείς ακολουθήσαμε!
Κατ΄αρχήν παραγγείλαμε το Special sunfire roll (γαρίδα και σολομός φλαμπέ με το πιάτο να φλέγεται!!! ), special eel roll (απίστευτο καπνιστό χέλι, το γνήσιο Ιαπωνέζικο) και εξαιρετικό sashimi σολομού, τόνου και λαυρακιού. Νομίζω ότι έχουν το καλύτερο sashimi της αγοράς! Γιά κύρια πιάτα παραγγείλαμε το Black cod με μανιτάρια shitake & miso sauce το οποίο ήταν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ποτέ και μάλον και το μεγαλύτερο σε ποσότητα. Η miso πολύ καλοφτιαγμένη και τα μανιτάρια με διάφορα άλλα Ιαπωνέζικα λαχανικά κάλυπταν και την σαλάτα που δεν παραγγέιλαμε! Δεύτερο πιάτο ήταν ο τόνος tataki (μας ενημέρωσαν ότι τόνος ήταν ολόφρεσκος και από πολύ καλό ψάρι (ο τόνος δεν είναι πάντα καλός και ιδιαίτερα ο Ισπανικός που σερβίρουν τα περισσότερα εστιατόρια στην Ελλαδα, οπότε όταν βρίσκεται φρέσκο yellow fin, είναι σκέτη απόλαυση. Ο ένας τόνος σερβιρίστηκε με hoisin sauce και με ξεχωριστό μπωλ από steam rice, ενώ ο δεύτερος (φιλέτο τόνου) με μανιτάρια Ιαπωνικά και hoisin sauce. To τέταρτο πιάτο ήταν ολόφρεσκο φιλέτο σφυρίδας πολύ σωστά ψημμένο με πολλά διαφορετικά και άψογα τοποθετημένα λαχανικά (baby vegetables) και με λαδολέμονο ξεχωριστά.
Όλα τα πιάτα ήταν τέλεια! Ακούγεται παράξενο και ίσως υπερβολικό αλλά η ποιότητα τους έχει φθάσει στα ύψη! Έχουν σταθερούς πελάτες οι οποίοι απολαμβάνουν αυτά τα υπέροχα εδέσματα σε ένα καθόλου διαφημισμένο εστιατόριο που είναι μακράν. Εμείς οι Έλληνες συχνά προτιμάμε τα μαγαζιά που έχουν πολυδιαφημισθεί και τρώμε πολλές φορές αηδίες έχοντας βέβαια πείσει τον εαυτόν μας ότι ήταν καλή η επιλογή μας. Αν θες φρέσκο και τέλειο shusi χωρίς να είναι γεμα΄το από φθηνές μαγιονεζες, κέτσαπ και phiiladelpia, πας στο Oceano. Εδώ το sushi είναι αγνό και φρέσκο με τα καλύτερα υλικά. Το Black cod και τα υπόλοιπα φιλέτα ψαριών δεν παίζονται! Πληρώνεις λογικά και τρως θεικά! Ακόμη και τα κρασιά τους είναι όλα γνωστά και τα καλύτερα της αγοράς. Δεν υπάρχουν στον κατάλογο άγνωστα και "ψαγμένα" που δεν πίνονται αλλά οι περισσότεροι επιχειρηματίες στα πλασάρουν γιατί τα αγοράζουν σχεδόν τζάμπα!
Εδώ έρχομαι συχνά και ενώ δεν πίστευα ότι υπάρχει κάτι να κάνουν ακόμη περισσότερο, τελικά φέτος έγινε ακόμη καλύτερο! Ο Γιώργος Τσαπάρας έκανε την υπέρβαση και τα πιάτα του είναι γιά χρυσούς σκούφους! Πέραν από το design, η ποιότητα της πρώτης ύλης και η γεύση είναι μακράν! Κανονικά σε αυτόν τον χώρο δεν θα έπρεπε να βρίσκεις τραπέζι ούτε την καθημερινή ενώ υπάρχουν κάποια άλλα (πολύ λίγα βέβαια )που είναι γεμάτα όλες τις ημέρες, είναι ιδιαίτερα ακριβά και τρως πολύ μέτρια! Στo Oceano τα χρήματα σου πιάνουν τόπο. Μπορείς να δειπνήσεις με 25-30 ευρώ με σούσι (τα ρολλακια αρχίζουν από 4.90 ευρώ) και φθηνά σχετικά φιλέτα ψαριών όπως το μυλοκόπι και το λαυράκι (16 ευρώ το πιάτο) και αν πας γιά την πρώτη κατηγορία (Φιλέτο τόνου Black cod και σφυρίδα (26,32, & 32 ευρώ το πιάτο ) θες περίπου 50 ευρώ ανά άτομο. Αυτό το πενηντάρι το πληρώνουμε στα περισσότερα μαγαζιά το βράδυ και τρώμε μπούρδες πολλές φορές! To Oceano είναι ένα εστιατόριο πολύ υψηλού επιπέδου γιά αυτούς που ξέρουν τι σημαίνει καλό φαγητό! Οι πελάτες που βλέπω κάθε φορά που πηγαίνω, είναι σοβαροί και γνωστοί επιχειρηματίες και όχι οι μαιντανοί και οι δήθεν!
Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι ένα από τα πέντε καλύτερα της Αθήνας, ένας πανέμορφος χώρος που εμπλουτίστηκε με όμορφα φυτά εσωτερικά & εξωτερικά. Επίσης δίπλα στο μπαρ, τοποθετήθηκε ένα sushi bar και όπως μας πληροφόρησαν θα λειτουργεί προς το παρόν για το lunch, έχουν πολύ καλό μεσημεριανό λόγω των πολλών εταιρειών που υπάρχουν στην γύρω περιοχή, και πολύ σύντομα θα λειτουργεί και το βράδυ με ειδικές βραδυές με sushi και οστρακοειδή.
Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε την χαλβαδόπιτα! Δεν μπορώ ούτε καν να την περιγράψω γιατί είναι μιά ζωγραφιά από πολλά υλικά! (Αργεί λίγο στην παρασκευή της, προφανώς γιατι γίνεται επί τόπου, αλλά αξίζει τον κόπο η αναμονή! )
Παρεπιπτόντως, ήπια και ένα από τα καλύτερα dry Martini!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη J.R..

Fish Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα

Μετά τις ενθουσιώδεις κριτικές εδώ ήθελα οπωσδήποτε να πάμε! Μας αρέσουν τα εστιατόρια με διακριτική πολυτέλεια και καλό φαγητό και το Oceano αυτό ακριβώς προσφέρει. Ο χώρος είναι μοντέρνος με πολύ άνετα καθίσματα και μεγάλα τραπέζια (ακόμα και των 2) άνετα τοποθετημένα χωρίς στρίμωγμα επιτέλους, ένα μεγάλο μπαρ και έναν εξωτερικό χώρο εξίσου ευρύχωρο με ζαρντινιέρες για λίγο πράσινο, αρκετά όμορφο αν σκεφτεί κανείς ότι είναι μια ανάσα από την Κηφισίας.

Το πάρκινγκ εύκολο το βράδυ (στεγάζεται στο ισόγειο πολυώροφου κτηρίου, χωρίς κατοικίες τριγύρω), η υποδοχή και η εξυπηρέτηση πολύ καλή από νέους που δείχνουν ζήλο, σερβίρουν σε σωστούς χρόνους και γνωρίζουν τα πιάτα, και το φαγητό είναι όντως ποιοτικό, καλομαγειρεμένο και με ωραία παρουσίαση.

Ο κατάλογος είναι λίγο περίεργος. Έχει μεγάλη επιλογή σε sushi (από 5,90€ 2τμχ nigiri), sashimi και διάφορα rolls αλλά μετά δεν προτείνει κύρια πιάτα γιαπωνέζικης ή άλλης ασιατικής κουζίνας, το "γυρνάει" θα'λεγα σε μεσογειακή με σαλάτες, ορεκτικά, ριζότι&πάστα και λιγοστά κύρια σε ψάρι φέτα συν 2 με μοσχάρι (άλλο κρεατικό δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή). Φέτα μυλοκόπι, σολομό, λαυράκι, σφυρίδα (και τα 4 απλώς ψητά με την ίδια γαρνιτουρα λαχανικών) και τόνος με hoisin sauce και ελάχιστο πουρέ σελινόριζας. Black cod δεν είδα ούτε φρ. ψάρι με το κιλό ή κολοχτύπες που ανέφεραν άλλοι χρήστες (ούτε μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος).

Η λίστα κρασιών είναι μικρή και αρκετά ακριβή (2,5 φορές πάνω), το νερό ~3€ και αναφέρεται κουβέρ (! ) στον κατάλογο με 3€ το άτομο. Δε μας χρεώθηκε, καθώς δεν παραγγείλαμε ψωμί (φαντάζομαι χρέωση ψωμιού εννοούν, το κουβέρ καταργήθηκε εδώ και χρόνια) αλλά δεν είδα σε κανένα άλλο τραπέζι ψωμί ώστε να καταλάβω αν είχε κάποιο καλωσόρισμα, ντιπ κ. λ. π. Πήραμε ένα μπουκάλι λευκό Κτήμα Αβαντίς (το φθηνότερο) στα 17,90€ (πωλείται 6,80€ στην κάβα)!

Οι τιμές είναι υψηλές και διαφορετικές από αυτές που αναφέρει η πρώτη κριτική εδώ (ούτε ένα μήνα πριν τη δική μας επίσκεψη). Πήραμε γαρίδες τεμπούρα (19,90€) που ήταν τέλειες, μεγάλες και στεγνοτηγανισμένες όπως πρέπει! Από τα χρόνια που ζήσαμε&ταξιδέψαμε στην Ασία (Κορέα και Ιαπωνία) είχα να φάω τόσο καλές γαρίδες τεμπούρα (λαχανικών είχα γευθεί και στο Inbi). Σερβίρονται με 2 ντιπ (γλυκό τσίλι και "ταρτάρ"), καλά, αλλά τίποτε άλλο, οπότε κάπως ακριβό το πιάτο. Το β'ορεκτικό ήταν χτένια σωτέ (δεν είχε άλλη περιγραφή), 4 τμχ για 17€, απλώς ψητά (τρυφερά και ζουμερά) με αφρό λεμονιού και 2-3 φυλλαράκια πρασινάδας στο πλάι.

Τα κύρια ήταν: μυλοκόπι με λαχανικά (19€), κι εδώ τέλεια ψημένα πασπαλισμένα με χοντρό αλάτι τα 2 φιλετάκια του ψαριού με μπαλίτσες σελινόριζας και καρότου συν λίγο αρακά για γαρνιτούρα και τόνος. 2 παχιά κομματάκια τόνου, ελάχιστα ψημένα (όπως πρέπει), με λίγες σταγόνες hoisin sauce στο πλάι, 2 "πινελιές" πουρέ σελινόριζας (ούτε μια κουταλιά όλος μαζί) και λίγα φύλλα βαλεριάνας (ό, τι πρέπει για δίαιτα, δε χορταίνεις με τίποτα! ). Πιάτο που κοστίζει 25€!

Το λαυράκι είναι ιχθυοτροφείου (ρωτήσαμε) και το ανάλογο πιάτο (σερβίρεται όπως ακριβώς το μυλοκόπι) το δίνουν 23€, υπερβολική τιμή (όταν στο La Pierrade το έχουν 12€ και με πιο ενδιαφέρουσα γαρνιτούρα! ). Απέτρεψα το σύζυγο να το πάρει και προτίμησε το μυλοκόπι (4€ κάτω αν μη τι άλλο, και μυλοκόπι ιχθυοτροφείου να ήταν ΟΚ, η τιμή αγοράς του σε ψαράδικο ή σ/μ είναι ακριβότερη από του λαυρακίου).

Οι τιμές έχουν σημασία! Κι εγώ θέλω να δειπνώ σε ωραίο και πολυτελή χώρο, αλλά στο Oceano βρήκα υψηλότερες τις τιμές (και μόλις άνοιξαν! δηλ. μπορεί να ανεβούν κι άλλο) από Παπαϊωάννου π. χ. ή από άλλα κομψά/gourmet εστιατόρια που προσφέρουν και ψαρικά και έχουν καλύτερες και οικονομικότερες επιλογές στο κρασί (Aleria, F+W, La Pierrade).

Στο λογαριασμό έκαναν λάθος στις τιμές (χτένια 23,90 αντί για 17€, τόνο και μυλοκόπι από 1€ λιγότερα) κι όταν τους το υποδείξαμε το διόρθωσαν, ζήτησαν συγγνώμη και πρόσφεραν από ένα ποτήρι κρασί. Είχαν ήδη όμως φέρει λιμοντσέλο και μαστίχα για κέρασμα μαζί με το λογαριασμό κι έτσι το κρασί μετά ήταν λίγο αταίριαστο και το αφήσαμε (καλύτερα να έφερναν γλυκό, το είχαν 8€ στον κατάλογο ως "γλυκό ημέρας" απλώς και δε ρωτήσαμε τι είχαν).

Θα ήμουν γενικά ευχαριστημένη κι ας πληρώσαμε 2 άτομα 102€ για να φάμε πολύυυυ ελαφρά, αλλά.... Κι είναι μεγάλο το ΑΛΛΑ! Στην αρχή αντιληφθήκαμε μια κυρία να καπνίζει στο βάθος κι είπαμε μήπως εκεί έχουν τους καπνιστές. Στην πορεία άναψαν 3 πούρα στα διπλανά μας τραπέζια (και τα πούρα ως γνωστόν έχουν τον ατελείωτο) και η ατμόσφαιρα έγινε ανυπόφορη.

Το διπλανό μας τραπέζι είχε μια παρέα 4 ατόμων (οι 2 με πούρα) με παραγγελία λιγότερη κι απ'τη δική μας (1 μπουκάλι κρασί και λίγα ορεκτικά στη μέση). Άρα κάποιοι ενθουσιάζονται γιατί το αντιμετωπίζουν ως μπαρ όπου και θα πιουν σε χαμηλότερη τιμή το κρασί τους (αρκετά μπαρ έχουν τη "φιάλη" 40€) και θα τσιμπολογήσουν φίνα εδέσματα και θα καθίσουν άνετα και θα ακούσουν ωραία τζαζ μουσική και θα καπνίσουν!!!

Εμείς δε νομίζω να ξαναπάμε αν δεν εφαρμοστεί ο αντικαπνιστικός νόμος. Ίσως στον εξωτ. χώρο του χρόνου!

Fish Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα

Σάββατο 24 /10 και με την καλύτερη των διαθέσεων, επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο χώρο, παρέα 4 ατόμων. Όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί από προηγούμενες κριτικές, τόσο η πρόσβαση όσο και το παρκινγκ είναι πολύ εύκολη, καθότι το μαγαζί βρίσκεται σε έναν από τους κεντρικότατούς δρόμους του Αμαρουσίου.

Ο χώρος του εστιατορίου σε προδιαθέτει θετικά για μια όμορφη βραδιά, καθότι έχουν τοποθετήσει τα τραπέζια σε ικανοποιητικη απόσταση, συμβάλλοντας στο να μπορεί να κουβεντιάσει κανείς με την παρέα του χωρίς να μπερδεύονται με ομιλίες διπλανών τραπεζιών. Επιπρόσθετα ο απαλός φωτισμός στον χώρο με συνοδεία επιλεγμένης μουσικής δίνουν μια αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας. Πολλά μπράβο σε αυτό το κομμάτι.

Αναφορικά με το φαγητό, επιλέξαμε ικανοποιητικότατο και γευστικότατα sushi.. sashimi roles τα οποία αποτελούν εξαιρετικά value for money.

Το κυρίως που θελήσαμε να δοκιμάσουμε ήταν κριθαροτο με γαρίδες.. Το συγκεκριμένο πιάτο (4 στον αριθμό) ήρθαν με μια μικρή σχετική καθυστέρηση από την κουζίνα διότι και τα 4 ήταν χλιαρά. Σαν να είχαν ξεχαστεί στον πάγκο της κουζίνας τους.. Το επισημάναμε στον σερβιτόρο σαν απλή παρατήρηση χωρίς διάθεση αλλαγής. Αυτό που μας προβλημάτισε ωστόσο ήταν ότι όσο περνούσε η ώρα το μαγαζί γέμιζε με αποτέλεσμα κάποια στιγμη στα περισσότερα τραπέζια εντός του χώρου να παρατηρούμε να έχουν ανάψει από τσιγάρα.. μέχρι και πούρα!

Όταν επιτρέπεται λοιπόν το κάπνισμα και τα πούρα!!! σε έναν κλειστό χώρο το τελευταίο που καταλαβαίνει κανείς ειναι η γεύση του φαγητού. Η συγκεκριμένη αναφορά δεν έχει να κάνει στο αν ειναι κάποιος αντικαπνιστής, αλλά πρωτίστως στο δικαίωμα μου να φάω χωρίς να αναπνέω το πούρο των διπλανών μου. Είναι καθαρά προσωπική άποψη, και κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε και να σεβόμαστε και όσους ενοχλούνται με την μυρωδιά των τσιγάρων - πούρων

Κρίμα διότι και το φαγητό και ο χώρος σε προδιαθέτουν να θελήσεις να το ξαναεπισκεφτεις. Δημιουργούν μια πολύ φιλική ατμόσφαιρά.

ΥΓ η βαθμολογηση στην γεύση, και στον χώρο ήταν αρχικά χαμηλότερη. Δεν θα έπρεπε ωστόσο η αστοχία της μισης βραδιάς να επηρεάσει την συνολική κριτική μου άποψη. για αυτό θα ήθελα σε δεύτερο επίπεδο να την διορθώσω.

Fish Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα

Για πέμπτη συνεχή φορά επισκεφτήκαμε το Oceano. Κατά την ταπεινή μου άποψη, πρόκειται για το καλύτερο και εντιμότατο εστιατόριο της Αθήνας,

Τέλειος χώρος, μοντέρνος και πολυτελής, εξαιρετικό φαγητό με πολύ sushi και φιλέτα ψαριών σε λογικές τιμές. Ένα πλήρες bar με πολυ καλά cocktails και φοβερη μουσική. Ένα bar-restaurant που στη αρχή σε τρομάζει με την πολυτέλεια και την ακριβή κατασκευή του και στη συνέχεια όταν διαβάζεις το κατάλογο ανακουφίζεσαι.

Σέρβις πολύ καλό χωρίς πίεση. Ένα εστιατόριο που δεν εχει διαφημιστεί και λειτουργει με word of mouth. Ολόφρεσκο sushi, φθηνό και άψογο, εξαιρετικά φιλετα ψαριών, ταλιάτα από πραγματικό φιλέτο μόσχου και όχι κιλότο και άλλες βλακείες και το καλύτερο rib-eye αμερικής για αυτούς που γνωρίζουν. Είμαστε μόνιμοι πελάτες και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Fish Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Oceano την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου με παρέα οκτώ ατόμων. Είναι ένα κυριολεκτικά πανέμορφο εστιατόριο, state of the art, όπως είπε συνάδελφος μου καλός γνώστης των κατασκευών.

Δοκιμάσαμε λινγκουίνι με μιά τεράστια γαρίδα Νιγηρίας, τέλειο (25 ευρώ), την καλύτερη φέτα σφυρίδα με βασιλική κινόα που θα μπορούσα να φάω στην Αθήνα (29 ευρώ είναι το πιάτο που είδα με φωτογραφία στο ask4food), γαρίδες tempura πολύ μεγάλες και μάλλον οι καλύτερες από όλα τα γνωστά sushi ρεστωραντ της Αθήνας, και γενικά όλοι μας ημασταν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι με το φαγητό, το περιβάλλον και τις τιμές.

Πολύ φιλικοί όλοι τους και μάλλον αργά, μετά τα μεσάνυκτα ανεβαίνει η μουσική και δημιουργείται κέφι στον χώρο, δεν το απολάυσαμε σε όλο του το μεγαλείο, αλλά πήραμε μια μικρή γεύση, απλά είχαμε ξεκινήσει νωρίς και δεν αντέχαμε άλλο.

Άριστες εντυπώσεις, γράφω γιατί το ένοιωσα και θεωρώ ότι είναι μακράν το καλύτερο στα Β. προάστια. Οι ιδιοκτήτες είναι από πάνω σου και προσέχουν κάθε λεπτομέρεια. Θα είμαστε μόνιμοι θαμώνες γιατί μας αρέσει και η μουσική του.