Το παραδοσιακό αυτό ψητοπωλείο είναι γνωστό για το χοιρινό κοντοσούβλι, το κοντοσούβλι κοτόπουλο, το κοκορέτσι, τα χειροποίητα μπιφτέκια του, τα χοιρινά μπριζολάκια, τα ωραία του τυλιχτά, το κεμπάπ κοτόπουλο και τα χειροποίητα τυροπιτάκια.

20 Νοε 2018

Σαββατόβραδο χωρίς ρεζερβέ σε μαγαζί, επικίνδυνη αποστολή. Δεν είχαμε όρεξη για πολλά πολλά, οπότε έψαξα εκ του ασφαλούς και έκανα μια κράτηση στον Δήμο στη Νέα Φιλαδέλφεια θεωρώντας ότι θα είναι αχρείαστη. Φτάνοντας, μετά τη βόλτα μας, στον πεζόδρομο της Σάρδεων, κατάλαβα ότι εδώ γίνεται κανονικό προσκύνημα και ευχήθηκα το τραπέζι μας όντως να έχει κρατηθεί.

Ο Δήμος καταλαμβάνει με τραπέζια μεγάλο μέρος του πεζόδρομου - όλα κατειλημμένα κι ας είχε ψόφο - και έχει επίσης έναν μεγάλο ενιαίο εσωτερικό χώρο, πρόσφατα ανακαινισμένο, όπου δεν έπεφτε καρφίτσα πλην ενός μοναδικού τραπεζιού που εντόπισα στο βάθος της αίθουσας και ήταν ευτυχώς το δικό μας.

Θα κόψω βαθμούς γιατί η ατμόσφαιρα εντός ήταν δυστυχώς ανυπόφορη. Τραπέζια τόσο ασφυκτικά τοποθετημένα που στερούν ακόμη και την αναπνοή, δυσχεραίνοντας τόσο τον πελάτη να φτάσει και να καθήσει στο δικό του όσο και τον ακροβάτη σερβιτόρο να προσεγγίσει με καταλόγους/ σερβίτσια/ πιάτα/ οτιδήποτε. Πολύ στενάχωρη κατάσταση, σε συνδυασμό με το κάπνισμα που επιτρέπεται αφειδώς και με τα ουρλιαχτά παιδιών και γονέων που έτσι τους αρέσει να ξεδίνουν το Σαββατόβραδό τους, έφεραν γρήγορα πονοκέφαλο και δυσφορία μειώνοντας το χρόνο παραμονής μας στον ελάχιστα αναγκαίο "κάτσε φάε φύγε".

Είναι ένα κλασικό και αρκετά παραδοσιακό ψητοπωλείο με τα όλα του (σούβλες, κοκορέτσι, μπριζολάκι, γουρουνοπούλα τις Κυριακές κτλ. ) με πολυάριθμο προσωπικό που τρέχει να προλάβει και με γρήγορη γενικά εξυπηρέτηση. Ο κατάλογός του υπάρχει στο διαδίκτυο και οι τιμές του είναι προσιτές. Ποιοτικώς όσα δοκιμάσαμε ήταν καλά έως πολύ καλά.
Περισσότερο μας άρεσαν τα τηγανιτά κολοκυθάκια σε στικς με ντιπ γιαουρτιού, σε μεγάλη μερίδα και χωρίς περιττά λάδια (3,50) και το χοιρινό του καλαμάκι με πίτα συνοδευτική (1,70). Όλα συνοδεύονται με πίτες οπότε μην παραγγείλετε εξτρά γιατί δεν θα σας χρειαστούν.
Εξαιρετικά ήταν τα χειροποίητα τυροπιτάκια, που τα παραγγέλνετε με το τεμάχιο (1 ευρώ έκαστο). Είναι μεγάλα και με υπεραρκετή νοστιμότατη κρεμώδη γέμιση, τραγανά από το τηγάνι με χωριάτικο φύλλο και χωρίς λαδίλα. Πήραμε 2 και ήταν εκπληκτικά.

Εξαιρετικές και οι φρέσκιες τηγανητές του πατάτες (3,30) με ρίγανη & πάπρικα, αρκετά καλό το πανσετάκι στα κάρβουνα (1,70 το τεμάχιο, με πίτα συνοδευτική) και αξιόλογη η μερίδα χοιρινό κοντοσούβλι με κρεμμύδι/ντομάτα/πατάτες/πίτες και τζατζίκι στα 8 ευρώ. Το πιο υπέροχο κοντοσούβλι σε επόμενη κριτική για μυστικό μέρος που προσφάτως διέρρευσε...

Νερό εμφιαλωμένο που το γυρίσαμε πίσω, έχω ξαναπεί πόσο λάθος θεωρώ αυτή την κίνηση σε ψητοπωλεία, αντικαταστάθηκε από δικό τους μπουκάλι, και μισόκιλο χύμα ημίγλυκο κρασί αρκετά καλό στα 4 ευρώ.
Ήταν μια συμπαθητική έξοδος που επισπεύσθηκε λόγω των συνθηκών που αναφέρω πιο πάνω, θεωρώ η επίσκεψη σε ημέρα καθημερινή θα ήταν πιο ευχάριστη και χαλαρή.
Ο κόσμος το προτιμά, οι οικογένειες με μικρά παιδιά αποτελούν βασικούς πελάτες από ό, τι είδα, οπότε γιατί όχι... σε επόμενη βόλτα μας πιθανότατα θα το ξαναπροτιμούσαμε.

Ελλείψει κάποιου κεράσματος, ο Τίλλας είναι πολύ κοντά (παγωτό τριαντάφυλλο & καιμάκι). Γιατί το παγωτό χειμωνιάτικα, έχει άλλη χάρη.

Σάρδεων 4 (πεζόδορμος), Νέα Φιλαδέλφεια