03 Φεβ 2020

DineAthens 2020 και όπως κάθε χρόνο την επίσκεψη μας θα την κάνουμε. Οι επιλογές πάρα πολλές, κάποιες δύσκολα θα τις προλάβετε μιας και κλείνουν στο άψε-σβήσε. Το Il Covo ήταν επιλογή περισσότερο ως χαλαρή βόλτα έως τα Μελίσσια. Από την πρώτη στιγμή ήμουν σίγουρος πως το κλασικό μενού δεν θα εντυπωσίαζε, δύσκολα όμως και θα απογοήτευε. Ήθελα να σκανάρω και την περιοχή μιας και σχεδιάζω στο επόμενο διάστημα επίσκεψη στο Kozis ή το Sasis. Ακόμη και τωρα υπάρχει κόσμος που περιμένει υπομονετικά έξω για να δειπνήσει.

Στην επίσκεψη μου τώρα. Αρχικά πρόκειται για μικρό μαγαζί. Πολύ κοντά τα τραπέζια μεταξύ τους, με θαμώνες από 25 plus έως και 70-75 ετών. Πόσα τραπέζια; Ας πούμε 15 … Μπορείς να τρως βλέποντας την πλάτη του άλλου ή κλείνοντας ελαφρά τον διάδρομο προς την τουαλέτα. Δεν γκρινιάζω, δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα. Η μια τουαλέτα αν θυμάμαι καλά (βράδυ Σαββάτου) ήταν εκτός λειτουργίας. Αρκετά ζεστός χώρος, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση. Casual χώρος, λίγο πιο formal κόσμος.

Η εξυπηρέτηση εκείνο το βράδυ έτρεχε από 3 άτομα,2 κυρίες και έναν κύριο. Στο μαγαζί δεν έπεφτε καρφίτσα, κάποιος μικροεκνευρισμός μεταξύ τους υπήρξε χωρίς όμως να τινάξει τη βραδιά στον αέρα. Περισσότερο στο τέλος βαρεθήκαμε να περιμένουμε μιας και ενώ ζητήσαμε τον λογαριασμό κάποιο πρόβλημα υπήρξε στην όλη διαδικασία. Τουλάχιστον 20 λεπτά αναμονής. Γενικότερα, τυπικά ευγενικοί με κάποια μικρολαθάκια αλλά όλα ΟΚ.

Το μενού των 30 ευρώ αρκετά πλούσιο.

- Σπιτική φοκάτσα με μους λευκού ταραμά ως καλοσόρισμα. Τίποτα το ιδιαίτερο, έντονο το κρεμμύδι, νομίζω δεν ταίριαζε με το μενού.

- Σαλάτα Bergamo, με baby σαλατικά, αχλάδι, καρύδια & dressing ροδιού. Φρέσκια, το αχλάδι θα μπορούσε να μοιραστεί καλύτερα στο πιάτο και όχι να είναι μόνο σε 2 σημεία. Δεν εντυπωσίασε αλλά και δεν απογοήτευσε.

- Carpaccio κολοκυθιού με παρμεζάνα, δυόσμο, ραπανάκι & λαδολέμονο. Εντυπωσιακή περιγραφή για να "ανεβάσει" τις μετοχές του σχετικά οικονομικού υλικού. Αρκετή (ευχάριστη) οξύτητα, οι νότες παρμεζάνας επιτυχημένες και ο δυόσμος ακουγόταν χωρίς να δυσαρεστήσει.

- Φρέσκα λαζάνια bolognese, από Black Angus & ελαφριά béchamel. Τα λαζάνια μπορεί να ήταν ημέρας αλλά σίγουρα δεν ήταν της ώρας. Ψήθηκαν σε μεγάλο σκεύος για να εξυπηρετήσουν την βραδιά. Όχι τα καλύτερα που έχω φάει, ούτε η γέμιση ξετρέλανε ιδιαίτερα … Τυπικά θα έλεγα, δυστυχώς ….

- Ριζότο με άγρια μανιτάρια του δάσους & φρέσκο θυμάρι. Πετυχημένο πιάτο, χυλωμένο. Προσωπικά θα ήθελα να είναι λίγο πιο αρωματικό το αποτέλεσμα και το ρύζι να κρατάει περισσότερο στο δόντι. Σαφώς καλύτερο πρώτο πιάτο από τα λαζάνια πάντως.

- Ταλιάτα μόσχου, σερβιρισμένη με ρόκα, baby potatoes & σάλτσα τρούφας. Medium ψήσιμο, εύγευστο κρέας. Με ικανοποίησε. Ίσως κάποια επιλογή αλατιού έδινε ένα συν παραπάνω. Νόστιμη και αρωματική σάλτσα, δεν υπερκάλυπτε το κρέας, ενώ και οι baby potatoes ήταν πολύ νόστιμες.

- Saltimbocca alla Romana, λεπτοκομμένες φέτες από φιλέτο χοιρινό, με προσούτο & φασκόμηλο, σερβιρισμένη με φρέσκο πουρέ πατάτας. Πλούσιο χειμωνιάτικο πιάτο. Όντως ο πουρές ήταν χειροποίητος, ίσως του έλειπε κάποιο καρύκευμα ώστε να τον "χρωματίσει". Το κρέας μου φάνηκε στο μεγαλύτερο μέρος του σκληρό και όχι πολύ λεπτοκομμένο.

- Τερίνα σοκολάτας. Η έκπληξη της βραδιάς. Ελαφρώς πικρή αλλά οι ξηροί καρποί έδεναν με τη σοκολάτα.

- Tiramisu, με zabaione από marsala & mascarpone. Μεγάλες προσδοκίες … Μας το παρουσίασαν εντελώς φρεσκοφτιαγμένο. Ήταν! Διέψευσε τις προσδοκίες όμως. Πλουσιότατη ποσότητα, άνευρο αποτέλεσμα. Άγλυκο μεν, το ζαμπαγιόνε δεν γεύτηκα καθόλου δυστυχώς (μάλιστα είχα κάνει πρόσφατο ταξίδι στην Ιταλία και ήθελα να νοσταλγήσω την εμπειρία).

- Σύνολο στα 60 ευρώ, συν ένα ποτήρι κόκκινο κρασί (4.5 ευρώ μαζί με το νερό), πληρώσαμε τελικά 58 ευρώ λόγω κάρτας Alpha Bank.

H βραδιά σαν βραδιά ήταν όμορφη. Το μαγαζί το τοποθετώ στα κάτω άκρο του 3, σαφώς πιστεύω πως υπάρχουν γευστικά δυνατότερες εμπειρίες στην κουζίνα που υπηρετεί. Λόγω και της απόστασης που με χωρίζει … Θα θυμάμαι περισσότερο την βόλτα μου!

31 Μάρ 2019

Το "Il Covo " αποτελεί " φωλιά " σχετικά ικανοποιητικής Ιταλικής γαστρονομίας στα Μελίσσια. Η εκλεπτυσμένη όψη του εστιατορίου το κάνει να ξεχωρίζει με διαφορά από τα γειτονικά φασαριόζικα κρεατοφαγικά στέκια, επί της οδού Π. Τσαλδάρη, σε σημείο που όταν το αντικρίσαμε αποτέλεσε για εμάς μια ευχάριστη έκπληξη!! Από την κουζίνα του εστιατορίου ξεχωρίσαμε το ορεκτικό, το ζυμαρικό και το γλυκό που δοκιμάσαμε. Αδιάφορους μας άφησε η επιλογή μας που αφορούσε κάποιο πιάτο με κρέας καθώς και η αδιάφορη πίτσα, τουλάχιστον εκείνη της επιλογής μας!
Πριν την είσοδο του εστιατορίου συναντάμε έναν μικρό αλλά χαριτωμένο υπαίθριο χώρο με πράσινα φυτά, λευκά τραπεζάκια με σκουρόχρωμα καθίσματα καθώς και έναν άψογης αισθητικής μεγάλο λευκό καναπέ με όμορφα μαξιλάρια! Ο εσωτερικός - μικρός σχετικά - χώρος διακατέχεται από διακριτική καλαισθησία χωρίς άσκοπες υπερβολές και μάλιστα "ντύνεται" με ωραία μουσική! Τα ξύλινα τραπέζια με τα μαύρα - γκρι σουπλά, τα γκρι χρώματος βελούδινα καθίσματα, τα λευκά σερβίτσια, τις μαύρες χαρτοπετσέτες, τα λευκά μαξιλάρι και τα βαριά χαλιά δημιουργούν ζεστή και ρομαντική ατμόσφαιρα. Μερικές μικρές μάσκες, τοποθετημένες σε ένα ξύλινο τοίχο, και ορισμένες σερπαντίνες ( λόγω εποχής ) γύρω από τα μοντέρνα πολύφωτα έδιναν ένα ξεχωριστό ύφος. Ιδιαίτερο στυλ δίνουν το μικρό μπαρ δίπλα στην είσοδο, με το ράφι τα ποτήρια, τα λίγα ποτά και τα μαύρα στουλς, καθώς και οι γωνίες με τα αναπαυτικά καναπέ και τις μαξιλάρες. Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι σε μερικά καθίσματα ακουμπούσαν με χάρη ορισμένες εσάρπες, πράγμα σπάνιο για τα Ελληνικά δεδομένα... Ωστόσο, παραλίγο να σκοντάψουμε εισερχόμενοι στο μέρος αυτό, καθώς δεν υπήρχε η ένδειξη "ΕΛΞΑΤΕ". Εν ολίγοις, ακολουθήσαμε την αυθόρμητη κίνηση που ήταν το σπρώξιμο της πόρτας προς τα μέσα......!!!!
Η τουαλέτα στο βάθος του ισόγειου χώρου ήταν πεντακάθαρη!
Μας υποδέχτηκε με περισσή ευγένεια η ξανθιά οικοδέσποινα που μας εξιστόρησε με συντομία τον λόγο της μετακόμισης του " IL COVO " από την Πλατεία Τσαχπίνη της Ερυθραίας στα Μελίσσια.

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο και πληρεί όλα τα γούστα γύρω από την συγκεκριμένη κουζίνα.
Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο το βράδυ του Σαββάτου 09.03.
Επιλέξαμε τα εξής πιάτα:
Από τα ορεκτικά, παραγγείλαμε το Μιλφέιγ μαριναρισμένου σολομού με σος Ταρτάρ και αυγό σε τραγανό φύλλο κρούστας (14,00). Πρόκειται για ένα γευστικότατο και πρωτότυπο έδεσμα με φύλλα κρούστας ανάμεσα στις οφθαλμοφανείς φέτες αυγού και τα υπόλοιπα υλικά. Σερβίρεται σε λευκό μεγάλο πιάτο και διακοσμείται με αγουρέλαιο και πράσινα κομματάκια, μάλλον άνηθου...
Ριζότο με μανιτάρια του δάσους, πάστα τρούφας και φρέσκο θυμάρι (14,00). Κλασικό ριζότο με πολύ καλή γεύση και εξαιρετικά μαγειρεμένο!
Saltimbocca alla Romana, λεπτοκομμένες φέτες από ψαρονέφρι, με προσούτο και φασκόμηλο με φρέσκο πουρέ πατάτας (14,00). Μας έκανε εντύπωση η εκτέλεση αυτού του πιάτου με ψαρονέφρι, αντί μοσχαριού, και είπαμε να το δοκιμάσουμε. Σερβίρεται με κομμάτια κρέατος, με εντελώς δυσδιάκριτες γευστικά φέτες από προσούτο πάνω στο κρέας, ανάμεσα σε δύο κομμάτια μπόλικου πουρέ με καφέ σος. Διακοσμείται με ψιλοκομμένο μαϊντανό.
Ένα πιάτο που δεν έδενε με την φινέτσα του εστιατορίου και μάλλον παραπέμπει σε πιάτα γκροτέσκ άλλων εποχών και χώρων! Το δε φασκόμηλο δεν το αντιληφθήκαμε και δεν αρωμάτισε καθόλου το πιάτο μας, πράγμα που αν υφίστατο ίσως να "έσωζε " κάπως την όλη κατάσταση.
Πίτσα με πεπερόνι, σάλτσα τομάτας και μοτσαρέλα (13,00). Στρογγυλή πίτσα επτά τεμαχίων με λεπτή ζύμη και φυσικά πικάντικη γεύση. Με δυσαρέσκεια τολμώ να πω ότι ελάχιστα διαφέρει από την πίτσα συνηθισμένων γνωστών αλυσίδων!!!
Από τα γλυκά, δοκιμάσαμε μια εκπληκτική Πάβλοβα από σπιτική μαρέγκα με μους μασκαρπόνε και κόκκινα φρούτα του δάσους (7,00). Στρογγυλό κομμάτι γλυκού όπου το υπόλοιπο πιάτο διακοσμείται εντυπωσιακά με μπόλικη ζάχαρη άχνη και περίτεχνη γραμμή σοκολάτας!!
Υπήρχε και γλυκό ημέρας, Φοντάν Σοκολάτας με κουλί (σος ) φράουλας το οποίο θέλω να πιστεύω ότι θα χαίρει της νοστιμιάς της παραπάνω Πάβλοβα!!

Ήπιαμε δύο ποτήρια κόκκινο κρασί, Αγιωργίτικο, Κτήμα Νασιάκου (3.00). Υπέροχο κρασί, ταιριαστό με τα πιάτα που δοκιμάσαμε. Τα κόκκινα μπουκάλια κρασί τιμώνται από ΕΥΡΩ 29,00 έως 50,00.

Στην αρχή προσφέρονται πεντανόστιμα κομμάτια ψωμιού ολικής άλεσης, με παπαρουνόσπορο και μαύρο σουσάμι, και φέτες φοκάτσιας (1,00/το άτομο), συνοδεία μους από λευκό ταραμά.

Στο τέλος προσφέρεται το κλασικό Λιμοντσέλο!!!

20 Οκτ 2018

Καλή προσπάθεια στην Ιταλική κουζίνα αλλά πολύ ακριβό για αυτό που είναι.

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο ιταλικό το Σάββατο το βράδυ 4 άτομα.
Το έχουμε επισκεφθεί 1-2 φορές ακόμα και σκέφτηκα πως είναι μια καλή ευκαιρία να γράψω μια κριτική για το συγκεκριμένο Ιταλικό στη γειτονιά μου.

Πληρώσαμε 135€ 4 άτομα!!! Το λάθος μας ήταν το μπουκάλι κρασί που πήραμε που είχε 32€!!!! και ήταν εκτός καταλόγου. Όφειλε όμως ο σερβιτόρος την ώρα που μας το πρότεινε να μας ενημερώσει και για την τιμή.

Πήραμε τα παρακάτω: 1 σαλάτα Mozzarella burrata, Pappardelle με ραγού μόσχου, 2 ταλιατέλες με φρέσκα porcini και προσούτο και 1 ριζότο με φρέσκια μαύρη τρούφα. Για γλυκό πήραμε profiteroles που μοιραστήκαμε και οι 4.

Η σαλάτα ΠΟΛΥ ακριβή για αυτό που ήταν. Δεν μπορεί να έχει 14€ και να περιλαμβάνει 2 κομμάτια Mozzarella, (ζουμερά και γευστικά είναι η αλήθεια) με 5 ντοματίνια κομμένα στη μέση και άλλες 6 ελιές μαύρες, οι οποίες κατά την γνώμη μου ήταν συντηρημένες λάθος. Από πάνω ένα balsamic vinegar πολύ γλυκό που σκέπαζε όλη την απλότητα της σαλάτας. Τα κυρίως πολύ γευστικά και σωστές μερίδες. Μια μικρή ένσταση για το ριζότο που θα μπορούσε να είναι λίγο παραπάνω. Ο φίλος μας στάνταρ πρέπει να πεινούσε μετά.

Για να ολοκληρώσω την κριτική στο φαγητό, συνεχίζω να επιμένω πως οι τιμές είναι ψιλό-εξωφρενικές για συνοικιακό ιταλικό και για ένα τόσο μικρό μαγαζί. Θα μπορούσαν να ήταν 3-4€ το κάθε πιάτο πιο κάτω. Επίσης εξωφρενική ξαναλέω ήταν η τιμή του κρασιού. Αν θέλει να μετράει το μαγαζί ως ιταλικό πρέπει να προσθέσει μερικές φιάλες ακόμα στην λίστα του.

Σαν χώρος τώρα, είναι στενάχωρος πολύ. Μικρό μαγαζάκι με 7 μόλις τραπέζια και ο σερβιτόρος (one man show κυριολεκτικά) να προσπαθεί να εξαϋλωθεί για να χωρέσει στα κενα των καρεκλών για να περνάει.