20 Οκτ 2018

Καλή προσπάθεια στην Ιταλική κουζίνα αλλά πολύ ακριβό για αυτό που είναι.

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο ιταλικό το Σάββατο το βράδυ 4 άτομα.
Το έχουμε επισκεφθεί 1-2 φορές ακόμα και σκέφτηκα πως είναι μια καλή ευκαιρία να γράψω μια κριτική για το συγκεκριμένο Ιταλικό στη γειτονιά μου.

Πληρώσαμε 135€ 4 άτομα!!! Το λάθος μας ήταν το μπουκάλι κρασί που πήραμε που είχε 32€!!!! και ήταν εκτός καταλόγου. Όφειλε όμως ο σερβιτόρος την ώρα που μας το πρότεινε να μας ενημερώσει και για την τιμή.

Πήραμε τα παρακάτω: 1 σαλάτα Mozzarella burrata, Pappardelle με ραγού μόσχου, 2 ταλιατέλες με φρέσκα porcini και προσούτο και 1 ριζότο με φρέσκια μαύρη τρούφα. Για γλυκό πήραμε profiteroles που μοιραστήκαμε και οι 4.

Η σαλάτα ΠΟΛΥ ακριβή για αυτό που ήταν. Δεν μπορεί να έχει 14€ και να περιλαμβάνει 2 κομμάτια Mozzarella, (ζουμερά και γευστικά είναι η αλήθεια) με 5 ντοματίνια κομμένα στη μέση και άλλες 6 ελιές μαύρες, οι οποίες κατά την γνώμη μου ήταν συντηρημένες λάθος. Από πάνω ένα balsamic vinegar πολύ γλυκό που σκέπαζε όλη την απλότητα της σαλάτας. Τα κυρίως πολύ γευστικά και σωστές μερίδες. Μια μικρή ένσταση για το ριζότο που θα μπορούσε να είναι λίγο παραπάνω. Ο φίλος μας στάνταρ πρέπει να πεινούσε μετά.

Για να ολοκληρώσω την κριτική στο φαγητό, συνεχίζω να επιμένω πως οι τιμές είναι ψιλό-εξωφρενικές για συνοικιακό ιταλικό και για ένα τόσο μικρό μαγαζί. Θα μπορούσαν να ήταν 3-4€ το κάθε πιάτο πιο κάτω. Επίσης εξωφρενική ξαναλέω ήταν η τιμή του κρασιού. Αν θέλει να μετράει το μαγαζί ως ιταλικό πρέπει να προσθέσει μερικές φιάλες ακόμα στην λίστα του.

Σαν χώρος τώρα, είναι στενάχωρος πολύ. Μικρό μαγαζάκι με 7 μόλις τραπέζια και ο σερβιτόρος (one man show κυριολεκτικά) να προσπαθεί να εξαϋλωθεί για να χωρέσει στα κενα των καρεκλών για να περνάει.

16 Νοε 2016

Όμορφα τα κυρίως (οσομπουκο μιλανεζε & παπαρδελες με μοσχαρι ραγού), αρκετά καλά τα πρώτα (ψητα λαχανικα & βιτελο τονατο - ο τονος δεν "ακουγοταν" καθόλου), μετριο το τιραμισου, οχι κακό αλλά και τιποτα ιδιαίτερο.

Χωρος μικρος, για 7 τραπέζια, οπου ειχαν κυριολεκτικά στριμωχτει 10, οι σερβιτόροι σε απόγνωση για να περασουν, ευγενικοί και πρόθυμοι σε κάθε περίπτωση παντως.

Λογαριασμος για 2 παρα ένα 80€ με ενα λίτρο χύμα κοκκινο κρασι.
Κερασμα μηδεν.

Εδειχναν να ενδιαφερονται μονο για τους τακτικους θαμώνες, οι οποίοι προφανώς κολακευμενοι απο το γεγονος, θεωρούν το μερος στεκι τους-εξου και η τουρτα παιδικων φευ γενεθλιων...
Τα κάναμε και μεις πριν 10 χρόνια στα 40 μας, κατανοω την ανάγκη εκατερωθεν, εστιατορα & θαμωνα.

Οι υπολοιποι μαλλον δεν θα ξαναπαμε, κυριως λογω σχεσης τιμης και έλλειψης διάθεσης της διευθυνσης να υπερθεματισει τον διολου ευκαταφρονητο εν ετει 2016 λογαριασμό.

Η αναζητηση για αυθεντικό ιταλικο εστιατόριο στη μετα pulcinella εποχη των Αθηνών συνεχίζεται...