MINNIE THE MOOCHER

Cafe - Restaurants

Tσακάλωφ 6, Κολωνάκι [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Το τραγούδι "Minnie the moocher" ήταν η μεγαλύτερη επιτυχία του Cab Calloway, ενός από τους σπουδαιότερους Jazz singers-songwriters των 1930s & 1940s. Εμφανιζόταν τακτικά στο θρυλικό Cotton Club στο Harlem της Νέας Υόρκης μαζί με τον Dizzie Gillespie την εποχή της ποτοαπαγόρευσης.

Το brunch πρωτοεμφανίστηκε στην Αγγλία, είναι ένας συνδυασμός breakfast & lunch, σερβίρεται από το πρωί έως 3 το μεσημέρι και έγινε δημοφιλές στη Νέα Υόρκη/Αμερική επίσης τη δεκαετία των 1930s.
Brunch λοιπόν στο Minnie the moocher στο Κολωνάκι, Κυριακή 14 Φεβρουαρίου, ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, μαζί φυσικά με την κοπέλα μου.

Φτάσαμε τη μία και το μαγαζί ήταν τελείως άδειο μέσα και γεμάτο έξω με θαμώνες που έπιναν καφέ. Η ζωντανή μουσική ενημερωθήκαμε θα άρχιζε στις δύο, έτσι αποφασίσαμε να πιούμε από ένα Bloody Mary και να παραγγείλουμε το brunch μας με την έναρξη της μουσικής στις δύο. Τα ποτά μας ήταν μια χαρά (9 € έκαστον), η playlist μουσική Jazz & Latin, ήταν επίσης ευχάριστη. Αφού τσεκάραμε το μενού διαλέξαμε και οι δύο eggs benedict. Μία επισήμανση εδώ, τα πιάτα στο μενού είναι αυγά/πρωινό και σάντουιτς-πίτσες. Δεν υπάρχει κανένα αληθινό πιάτο brunch όπως π. χ. steak & eggs.

Όσο περιμέναμε το φαγητό μας, γίναμε μάρτυρες ενός απαράδεκτου καβγά μεταξύ μίας σερβιτόρας και ενός busboy οι οποίοι, από ένα εντελώς άδειο μαγαζί, επέλεξαν να μαλώσουν δίπλα μας. Μετά από κάμποσα λεπτά λογομαχίας, η υπεύθυνη τους είπε να κάνουν πιο σιγά. Είναι κουραστικό σε αυτή τη χώρα να επισημαίνει κανείς το αυτονόητο και γι'αυτό πάω παρακάτω. Τα αυγά μας (8€ έκαστον) ήταν νοστιμότατα και το λευκό κρασί που τα συνοδέψαμε, Σκούρας Μαλαγουζιά (22€) επίσης. Τελειώσαμε το φαγητό μας στις τρείς και το μαγαζί ήταν ακόμη τελείως άδειο και το live δεν είχε αρχίσει ακόμη. Τι να πει κανείς; Εγώ να σας πω πως το καταλαβαίνω, το μαγαζί μας υπόσχεται φαγητό, ποτό και ζωντανή μουσική και εμείς, οι πελάτες δηλαδή, να τους δώσουμε τα ωραία μας λεφτά.
Η επιλογή μου για το Minnie the moocher, για brunch την ημέρα των ερωτευμένων, αποδείχθηκε κακή. Αν θέλω να πιώ ένα ποτάκι και να φάω αυγά ακούγοντας playlist jazz, μόνος με την κοπέλα μου, αυτό μπορώ να το κάνω και σπιτάκι μου χωρίς να ξοδέψω ένα κάρο λεφτά.

Πιστεύω ότι εάν το live ξεκινούσε νωρίτερα, το μαγαζί μπορεί να ζωντάνευε και κατά συνέπεια και εμείς να περνούσαμε καλύτερα. Άλλη μια φορά κρίμα για έναν επιχειρηματία που δεν ήταν εκεί να φροντίζει τη σωστή λειτουργία του καταστήματος του αλλά... είχε σκεφτεί να τοποθετήσει ένα κόκκινο τριαντάφυλλο πάνω σε κάθε τραπέζι.

Υ. Γ. Δεν γνωρίζω αν αργότερα, απόγευμα-βράδυ, το μαγαζί γέμισε και η ζωντανή μουσική "ζωντάνεψε" την ατμόσφαιρα (το κουαρτέτο το είχα τσεκάρει στο youtube, πριν πάω και μου άρεσε). Σε τέτοια περίπτωση πάντως, οι φίλοι Αθηναίοι/ Κολωνακιώτες μόλις ανακάλυψαν το "brinner"... (breakfast & dinner).