29 Αυγ 2016

Sandwich shop κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα στο κέντρο της Αθήνας, επί της Πραξιτέλους. Τα υλικά που χρησιμοποιεί είναι ποιοτικά και φρέσκα, τα σάντουιτς χορταστικά και τεράστια, ανταποκρίνονται πλήρως στην τιμή τους. Το ψωμάκι είναι κορυφαίο και κάνει τη διαφορά.

Αναλυτικότερα οι επιλογές στο ψωμάκι είναι ανάμεσα σε λευκό χωριάτικο με προζύμι ή ολικής αλέσεως κομμένο σε φέτες και ψημένο στο grill. Κατά τα λοιπά η ποικιλία είναι ενδιαφέρουσα και αρκούντως ελκυστική, ικανοποιητική για όλα τα γούστα. Διαθέτει και fish sandwich με σολωμό ή τόνο, γλυκά sandwich με φυστικοβούτυρο και μαρμελάδα ή σοκολάτα υγείας και χαλβά βανίλια και 2-3 σαλάτες.

Δοκίμασα το sandwich με τόνο, τυρί μαγιονέζα, κρεμμύδι, μαρούλι, πίκλες το οποίο ήταν εξαιρετικό, χορταστικότατο και φρεσκότατο, ενώ το ψωμάκι σε φέτες και τα υλικά ενδιάμεσα κυριολεκτικά "τα σπάει", στα 4ευρώ. Επίσης το Ulti club στα 6 ευρώ με καπνιστό μπούτι χοιρινό, μπέικον, τυρί τσένταρ, γκούντα, ντομάτα, μαρούλι και μαγιονέζα, επίσης όλα τα λεφτά.

Γενικά συνδυάζει gourme υλικά και έχει πρωτότυπους συνδυασμούς και ενδιαφέρουσες γεύσεις, όπως για παράδειγμα αβοκάντο, χούμους, παστουρμά, παστράμι, χαλαπένος και άλλα και με επιλογές διαίτης και light ή πιο πικάντικες και για vegetarian.

Είναι μια πολύ καλή επιλογή street food στο κέντρο της Αθήνας που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Ο χώρος είναι δυστυχώς αρκετά περιορισμένος, ίσα για να φας και να φύγεις. Τα λεφτά τα αξίζει καθώς οι τιμές ανάλογα με το sandwich ξεκινούν από 2.80 και φτάνουν στα 6 ευρώ το ακριβότερο. Το συστήνω!

25 Οκτ 2016

Ποτε ξανα!

Εγω θα σας πω τι εγινε και τα συμπερασματα δικα σας!

Παω για κατι ψωνια Πραξιτελους και οπως την κατεβαινα σταμπαρησα το μαγαζι μαζι με τον αντρα μου, και ειπα μετα να φαω. Την ειδα αμερικανικα βλεπετε.. Κεντρο, "ghetto", φασαρια, κινηση, fast food! ?

Γυρνωντας απο τις δουλειες μας περασαμε και παραγγειλαμε απο ενα sandwich, ενα belle monto (5,00€) και ενα grilled cheese (2,80). Η παραγγελια εγινε στις 15:13 (διαπιστωμενο, το εγραφε το χαρτακι του pda.

Παιδια τι ωρα ηρθαν τα φαγητα ;;;;;;; Οχι μαντεψτε! Τι ωρα μας εκανε ο τυπος νοημα οτι τα δικα μας ειναι ετοιμα; To street food ???! Το δικο μου στις 16:01 και του αντρα μου στις 16:07! Φοβερο ;;;;; Το πιο φοβερο ομως δεν σας το ειπα ακομη, ο τυπος εξυπηρετησε τους παντες, τα delivery, τους προηγουμενους και τους επομενους απο μας! Εγω για να σας ειμαι ειλικρινης, ηθελα να παω με το χαρτακι του pda (γιατι αυτο ειχαμε αντι κανονικης αποδειξης) και να παρω τα λεφτα μου πισω, τοσο ειχα εκνευριστει! Μου ειπε ονατρας μου να κατσω στην ησυχια μου και αυτο εκανα ομως....

Βασικα ξεχασα να σας πω, πως στα 20' πηγα και ρωτησα τι γινεται κ αν κοντευουν και μ ειπαν πως σ ενα λεπτο θα ειναι ετοιμα..... στα 40' πηγε ο αντρας μου κ κατι τους ρωτησε και τους ειπε το ιδιο πραγμα.

Κοιταξτε, εχω ξανα φαει καθυστερηση (οχι τοση πολυ μπορω να πω σε street food) αλλα το θεμα ειναι πως οταν καταπια την πρωτη μπουκια ειπα το χαλαλι, αξιζε το κοπο.. Εδω δεν το ειπα. Δεν θα ειμαι ομως αδικη, τα υλικα του δεν μου φανηκαν ασχημα, ηταν αξιοπρεπη αλλα ΟΧΙ για τετοια καθυστερηση! Και το χειροτερο επισης ηταν πως πρωτον: μας ετρωγε τη σειρα μας και εξυπηρετουσε αλλους μπροστα που μαλλον οι παραγγελιες τους ηταν πιο ευκολες και δευτερον: οτι στον εναν χρονο (που μας ειπε ο ιδιος οτι ειναι ανοιχτο το μαγαζι), δεν εχει εξοπλισει το μαγαζι με παραπανω μηχανηματα (οπως μια ψηστιερα ή οπως λεγεται αυτο το πραγμα! ) για να μην υπαρχει αυτη η καθυστερηση!

Δεν θα ξαναπαω! Για τους λογους που σας ειπα. Τα συμπερασματα δικα σας.

24 Ιούλ 2016

Εχθές (19 Ιουλίου) βρέθηκα τυχαία στην Πραξιτέλους.

Ήθελα street food και κατόπιν πρότασης των νέων που εργάζονται στο Big Mouth (μάλλον ιδιοκτήτες) πήρα το σάντουιτς με blue cheese sauce, κρεμμύδια, μανιτάρια, μπέικον...

Δεν έχω λόγια να περιγράψω την γεύση και τις μυρωδιές!
Είχα καιρό να γευθώ κατι τόσο ιδιαίτερο και δυνατό!
Η ποιότητα των υλικών δείχνει υψηλή.

Η τιμή δεν ήταν και χαμηλή (€ 5,0) αλλά χαλάλι. Υπάρχουν βέβαια και φθηνότερες επιλογές με 3-4 €.

Ο χώρος θα μπορούσε να είναι καλύτερος αλλά τουλάχιστον ταιριάζει με το χαρακτήρα του καταστήματος. Τους εύχομαι να πάνε καλά και σύντομα να τον βελτιώσουν.

Όσο για την εξυπηρέτηση, θα προτιμούσα λιγότερη οικειότητα (δεν απευθύνεσαι στον ενικό σε πελάτη... ) αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Συνοπτικά, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη και θα το επισκέπτομαι όποτε βρίσκομαι στην περιοχή.