ΜΕΖΕΔΟΠΩΛΕΙΟ

07 Ιαν 2017

Το μαγαζί βρίσκεται σε μια πολύ ήσυχη γειτονιά του Ν. Ψυχικού και έχει θέα την πλατεία της Πηνελόπης Δέλτα. Είναι πραγματικά πολύ ωραίο το σημείο, ειδικά όταν έχει καλοκαιρία και μπορεί κάποιος να καθίσει έξω.

Το μαγαζί αυτοπροσδιορίζεται ως food bar. Ο χώρος γενικά θυμίζει περισσότερο καφετέρια παρά μαγαζί στο οποίο μπορεί κανείς να καθίσει για φαγητό. Διαθέτει τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και κάποια τραπέζια με καναπέδες. Μια μεγάλη οθόνη για προβολή ποδοσφαιρικών αγώνων δεσπόζει σε κεντρικό σημείο, γεγονός που δείχνει ότι είναι περισσότερο καφετέρια παρά bar restaurant.

Ωστόσο θεωρώ ότι ακριβώς γι΄ αυτό το λόγο αδικείται. Γιατί έχει λίγα πιάτα, αλλά εύγευστα, νόστιμα και χορταστικά.
Αναλυτικότερα ο κατάλογος διαθέτει 5-6 σαλάτες, 7-8 ορεκτικά, 3 πίτσες, 3-4 πιάτα με ζυμαρικά και γύρω στα 5 κυρίως πιάτα με κρεατικά. Επίσης έχει ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα, αλλαντικών και τυριών.
2 άτομα μια καθημερινή μεσημέρι καταφτάσαμε, επιφυλακτικοί στην αρχή, αλλά στη συνέχεια αναθεωρήσαμε. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

- πατάτες τηγανητές με τσένταρ και μπέικον που κατέφτασαν σε αλουμινένιο τηγανάκι σε χορταστική μερίδα, στρογγυλές και μεγάλες

- μανιτάρια πλευρώτους περιχυμένα με μπαλσάμικο, μεγάλη μερίδα, νομίζω ότι τους έλειπε λίγο η "ένταση"

- χοιρινά μπριζολάκια τα οποία απλώνονταν σε ένα στρώμα από τηγανητές πατάτες αλλά και πιτούλες και κατέφτασαν σε ένα μεταλλικό "πιάτο-πλάκα". Ωραία παρουσίαση. Τα μπριζολάκια ήταν μαλακά και ζουμερά.

- παντσέτα χοιρινή με πατάτες τηγανητές και ψιλοκομμένη ντοματούλα μαζί με πιτούλες. Κατέφτασε σε ένα πιάτο γαβάθα. Η παντσέτα ήταν ψιλοκομμένη, ζουμερή και καλοψημένη.

Στα συν του μαγαζιού:
- το νερό σε κανάτα
- το κέρασμα στο τέλος: είχαμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε 4χειροποίητα γλυκά (σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα κ. ά). Επιλέξαμε λεμονόπιτα με παγωτό η οποία ήταν χειροποίητη και έφτασε σε πολύ ωραίο πιάτο, όμορφα παρουσιασμένο

- το ψωμάκι στην αρχή το οποίο ήρθε σε πανεράκι, ψημένο και περιχυμένο με λίγο λαδάκι

- η εξυπηρέτηση η οποία είναι κατά τη γνώμη μου το δυνατό χαρτί του μαγαζιού: μια κοπέλα πρόσχαρη, ευγενέστατη, πρόθυμη, χαρούμενη, χαμογελαστή

- οι τιμές οι οποίες είναι άπαιχτες. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 23.40 ευρώ και δεν πήγαμε με προσφορά, κουπόνι ή κάτι άλλο εκπτωτικό.
Νομίζω ότι τελικά αυτό που με εξέπληξε στο μαγαζί είναι ότι αρχικά δεν μου γέμιζε το μάτι, πήγα με επιφύλαξη και χαμηλά το δείκτη των προσδοκιών μου και στη συνέχεια με διέψευσε ευχάριστα, ενώ συνήθως συμβαίνει το αντίθετο. Τελικά άλλος έχει το όνομα και άλλος τη χάρη ή τα φαινόμενα απατούν.

02 Νοε 2016

Για επαγγελματικό ραντεβού βρέθηκα εκεί με έναν συνεργάτη. Χωμένο σε μια πλατεία του Ψυχικού πρόκειται για ένα cafe-bar-restaurant μοντέρνο σαν χώρο με έναν αυχάριστο εξωτερικό περίβολο και έναν ωραία διακοσμημένο εσωτερικό χώρο.

Συνήθως αυτά τα μαγαζιά δεν είναι πολύ δυνατά στο θέμα του φαγητού (έχω βγάλει αυτό το συμπέρσμα) και δικαιώθηκα και αυτήν την φορά.

Το μενού αρκετά πλούσιο για τέτοιθο μαγαζί. Κινηθήκαμε σε ΄σιγουρες επιλογές δηλαδή burgers. Ξεκινήσαμε με μια σαλάτα του Καίσαρα (μεγάλη σε μέγεθος, μέτρια σε γεύση) και συνεχίσαμε με τα burgers τα οποία ήταν μεγάλα, με πατάτες, ωραία σερβιρισμένα αλλά απο γεύση δεν με ενθουσιάσε (μου φάνηκε επιπέδου goodys που έχει αναβαθμιστεί κάπως τελευταία και αυτό).

Στο τέλος πήραμε και κάποια γλυκά τα οποία τώρα (έχουν περασει και καποιοι μήνες) δεν θυμάμαι και δεν σημειώσα κιόλας. Πάντως και αυτά κινήθκαν στα ίδια επίπεδα γεύσης.

Δεν απογοητευτήκαμε απλά δεν πρέπει αν έχετε κάποια προσδοκία. Στο κάτω-κάτω της γραφής με κάποιες εκπτώσεις εκεί για τα παραπάνω πληρώσαμε γύρω στα 20 ευρώ και οι 2 με αναψυκτικά.

Βέβαια τονίζω ότι προτιμήστε το για καφέ, ποτό και όχι για φαγητό (επι τούτου).

Έκπτωση μέχρι 15%

Πηνελόπης Δέλτα 14, Ψυχικό