09 Μάρ 2018

Το Al pino είναι ένα ιταλικό εστιατόριο το οποίο γνωρίζω κυρίως από τα πολλά delivery boys που εργάζονται στο εστιατόριο, μεταφέροντας τα φαγητά με μηχανάκια στους δρόμους.

Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά το επισκέφτηκα.
Βρίσκεται στην άνοδο της Παπανικολή, πάρκινγκ δεν έχει, ενώ η στάθμευση στα γύρω στενά, δεν είναι εύκολη υπόθεση, ειδικά Σάββατο βράδυ

Ο εξωτερικός χώρος θυμίζει μονοκατοικία με κήπο, ενώ ο εσωτερικός χώρος, ιδιαίτερα ευρύχωρος, είναι εντυπωσιακός.
Πολυέλαιοι, μεγάλα τραπέζια, βελούδινες πολυθρόνες, ωραία σερβίτσια με υφασμάτινες πετσέτες..
Θυμίζει εστιατόριο άλλων εποχών.

Εκείνο το βράδυ είχαν και ζωντανή μουσική, που βοήθησε να διατηρηθεί η ωραία ατμόσφαιρα που είχαμε.

Μόλις κάτσαμε, μας έφεραν ποικιλία ψωμιού για δύο άτομα, με ντιπ τομάτας, τυριού και μελιτζανοσαλάτας (4€).

Πήραμε και μεταλλικό ανθρακούχο νερό (4,4€).

Για ορεκτικό πήραμε κεφτέδες μελιτζάνας με σάλτσα τομάτας και τυριού (7,6€).

Είχαν έντονη τη γεύση της καπνιστής μελιτζάνας, είχαν τρυφερό εσωτερικό, αλλά μάλλον δεν έδεναν με τη σάλτσα τομάτας.

Από σαλάτα παραγγείλαμε την "μεσογειακή", με μαρούλι, παρμεζάνα, προσούτο κλπ. (12,7€).

Ήρθε σε μια μεγάλη πιατέλα και ήταν ένα πλήρες πιάτο από μόνη της!
Εξαιρετική, ειδικά με την ελαφριά σως που περιείχε..

Το πρώτο κυρίως ήταν τα λαζάνια με μοσχαράκι ραγού(12,9€).

Μεγάλη μερίδα, μαλακό το μοσχαράκι, με μια εξαιρετική σάλτσα, λίγο διαφορετική από τα συνηθισμένα.

Τι επόμενο κυρίως ήταν τα χοιρινά σκαλοπίνια με παρμεζάνα και γαρνιτούρα πουρέ(14,6€).
Και αυτή, μεγάλη μερίδα, με τρυφερό χοιρινό και με την παρμεζάνα σαν κρούστα πάνω από το κρέας.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με ένα μπουκάλι κρασί Al pino κόκκινο (11€).

Για γλυκό πήραμε τιραμισού (5,5€), το οποίο μας το σέρβιραν με ένα φλυτζάνι καφέ, το οποίο άδειασαν πάνω στο γλυκό για έξτρα γεύση.

Συνολικά δώσαμε 67€ δύο άτομα.
Παρόλο που μείναμε γενικά ευχαριστημένοι από την επίσκεψή μας, θεωρώ υπερβολικό το ποσό.
Στην τιμή αυτή θα μπορούσαν να μας κεράσουν το γλυκό ή κάποιο εμφιαλωμένο νερό
Αν θα ξαναπάμε;
Πολύ πιθανόν...

15 Οκτ 2016

Αγαπώ την Ιταλική κουζίνα και αυτός ήταν ο λόγος που μετά από "ψακτική" στα ιταλικά εστιατόρια των βορείων προαστείων αποφάσισα ένα μεσημέρι να δοκιμάσω την κουζίνα του συγκεκριμένου μαγαζιού.

Ο χώρος είναι όμορφος, με διακόσμηση μπαρόκ, ωραίες μεγάλες πολυθρόνες και ξύλο, καλόγουστος που σε προδιαθέτει για "εξευγενισμένες μάσες" και καλοφτιαγμένα πιάτα.

Το προσωπικό ευγενικό και συμβουλευτικό ως προς τι πιάτο να διαλέξεις στην περίπτωση (όπως τη δική μου) που είσαι ανάμεσα σε δύο -τρία πιάτα.

Πήραμε: Ένα ραβιόλι Brasato (με γεμιση μοσχαριού, μαγειρεμένο σε κόκκινο κρασί και κρέμα τυριών)- Αυτό ήταν το πιάτο που τελικά επέλεξα εγώ μετά και από προτροπή του σερβιτόρου και

μία Tagliata (Μοσχάρι που είχε ως γαρνιτούρα πατάτες τηγανιτές και λίγη σαλάτα).
Μαζί ήρθε ένα πανεράκι με λαχταριστά ψωμάκια, ζεστά και αφράτα και δύο διαφορετικές σάλτσες - σως. Παραλίγο να χορτάσουμε τρώγοντας μόνο τα ψωμάκια. (Αν δεν κάνω λάθος, μας ρώτησε αν θέλαμε ψωμάκια).

Για επιδόρπιο πήραμε ένα tiramisu και ένα γλυκό με σοκολάτα (σουφλέ ή brownie, με απατά η μνήμη μου τι απ τα δύο), ενώ ήπιαμε δύο ποτήρια λευκό κρασί και μία κοκα κόλα.

Όσον αφορά στο δικό μου πιάτο ήταν πάρο πολύ γευστικό, στη σωστή ποσότητα, ήθελα λίγο περισσότερο βρασμένα τα ραβιόλι μου και ίσως μου γλύκιζε λίγο παραπάνω από όσο θα προτιμούσα, το κρασί.

Τώρα η tagliata ήταν για τα γούστα μου λιγο άψητη, δε μπορώ όμως να κατηγορήσω τον σεφ γι αυτό, καθώς μας ρώτησε ο σερβοτόρος πως την προτιμούσαμε αναφορικά με το ψήσιμο. Ήταν μαλακό το κρέας όμως. Επίσης, οι πατάτες ήταν εκπληκτικές, "λουκουμάκι". Του φίλου μου βέβαια του φάνηκε μικρή η μερίδα ως προς την ποσότητα της tagliatas.

Το tiramisu ήταν απολαυστικό (από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει), αφράτο, ήρθε σερβιρισμένο με δίπλα το φλυτζανάκι του καφέ για να ρίξει όσο ήθελε ο καθένας. Μ' άρεσε πολύ. Το άλλο γλυκό με σοκολάτα (που δε θυμάμαι τι ακριβώς ήταν), ήταν και αυτό πολύ ωραίο αλλά όχι σαν το tiramisu.

Μας κέρασαν σφηνάκιa limoncello.

Αυτό που δε μ' άρεσε καθόλου ήταν αυτό που ήρθε μαζί με το κέρασμα, ήτοι ο λογαριασμός... Για τα παραπάνω δώσαμε 70 ευρώ!!!
Δύσκολα θα ξαναπήγαινα. Και αυτο όχι γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένη από την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού, από την εξυπηρέτηση ή το περιβάλλον του εστιατορίου αλλά επειδή το κόστος μου φάνηκε υπερβολικό για δύο κυρίως και δύο γλυκά. Εντάξει καταλαβαίνω ότι η εν λόγω κουζίνα είναι πιο ακριβή από το να φας στην ταβέρνα της γειτονιάς αλλά ok... ένα μέτρο ρε παιδιά!