ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

Cafe - Restaurants

Δ. Κυριακού 15, Κηφισιά [Χάρτης]

Κουζίνα καφέ-μπιστρό με γλυκά, σάντουιτς, τάρτες, σαλάτες κ. λ. π. ελαφριά γεύματα συν ολοκληρωμένο μπουφέ brunch τις Κυριακές!
καθημερινά 09:00-01:00

Cafe - Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Χαίρομαι που έβαλα το "Αμαρυλλίς" εδώ στο ask4food, ένα χαριτωμένο καφέ-μπιστρό που μετράει 20 χρόνια πια στην Κηφισιά... Έχει πάρει το όνομά του από τη βίλλα Αμαρυλλίδα που βρίσκεται ακριβώς απέναντι (τώρα Μουσείο Δροσίνη, κάποτε το σπίτι του), είναι κάπως μικρό εσωτερικά (με τζάκι και μπαρ) αλλά μεγαλώνει με την εσωτ. βεράντα που εξυπηρετεί και τους καπνιστές. Μέσα τηρείται ο νόμος ευτυχώς!

Τα τραπεζοκαθίσματα είναι λίγο στριμωχτά (παριζιάνικο στυλ), υπάρχουν και καναπεδάκια και μικρή βιβλιοθήκη για να ξεφυλλίσεις βιβλία αν το επιθυμείς. Το προσωπικό είναι εξυπηρετικό και πολύ ευγενικό, με πολλές πληροφορίες από το τηλέφωνο ακόμη ειδικά για το afternoon tea που προσφέρουν καθημερινά ή το κυριακάτικο brunch. Γι'αυτά κάνουν και κρατήσεις!

Αγαπώ το afternoon tea και την ιεροτελεστία του, το έχω χρυσοπληρώσει σε Λονδίνο ή και εδώ στο "Grande Bretagne" (όπου ομολογουμένως είναι υπέροχο) και όταν έμαθα ότι υπάρχει και στο Αμαρυλλίς πήγαμε να το δοκιμάσουμε.
Με 12€ για ένα άτομο ή 20€ για δύο έρχεται η κλασική διώροφη πιατέλα με τα σαντουιτσάκια (σολομός, αγγούρι, ζαμπόν, egg salad) και τα γλυκάκια (αυτά αλλάζουν ανάλογα με τη διαθεσιμότητα ώστε να είναι φρέσκα, εμείς είχαμε blueberry muffins, κεκάκια, ταρτάκια λεμόνι, πάστα φρόλα, apple crumble) όλα από ένα κατ'άτομο και υπάρχει επιλογή για τσάι ή καφέ ή σοκολάτα ό, τι θέλεις από τον κατάλογο.

Έχουν και τα ροφήματα βοτάνων Oreanthi, αυτά προτιμήσαμε! Ήρθε τσαγιέρα και ωραία φλιτζάνια με κομματάκι brownie στο πλάι. Νερό μας έβαζε συνεχώς η σερβιτόρα.

Το brunch είναι πλουσιότερο και κοστίζει 20€/άτομο. Ο μπουφές περιλαμβάνει αυγά μάτια με τρούφα μέσα σε χειροποίητα μπριός (σχεδόν όλα είναι χειροποίητα στο Αμαρυλλίς, και τα γλυκά και τα κεκάκια και κάποια ψωμάκια), αυγά scrambled, hot dogs, corn dogs, σούπα ημέρας, ζυμαρικά φούρνου, κάστανα τυλιγμένα με μπέικον, σνιτσελάκια, κέικ σοκολάτας, βάφλες, πάστα φρόλα, γαλλικούς λουκουμάδες με ρούμι, αυστριακές τηγανίτες με μαρμελάδα... Στην τιμή περιλαμβάνεται και επιλογή ροφήματος (καφέ ή χυμός ή μπίρα ή ποτήρι κρασί) οπότε δεν είναι τόσο ακριβό.

Κατά τα άλλα, λειτουργεί όλες τις ώρες καθημερινά για ένα απλό καφεδάκι ή ένα κανονικό γεύμα με ωραιότατες σαλάτες, σπιτικές τάρτες (αλμυρές και γλυκές), περιποιημένα σάντουιτς και ελαφριά πιάτα (π. χ ζυμαρικά). Είδα κάποια να περνάνε Κυριακή μεσημέρι (για όσους δεν τίμησαν το μπουφέ) και φαίνονταν όλα λαχταριστά.

**ελπίζω να περάσατε καλά στη σύναξη του ask4food της 27/10, κρίμα που έλειπα στα όρη και τα βουνά εκδρομή με τον καλό μου...
"Κρίμα" λέμε τώρα, η εκδρομή σούπερ, αλλά θα ήθελα να τα λέγαμε οι ask4food-ίτες. Ίσως μια άλλη φορά. Τους χαιρετισμούς μου!