11 Μαι 2018

Δεν είναι άραγε μία από τις μεγαλύτερες χαρές του χομπίστα γευσιγνώστη να ξεκινάει την κριτική του με 4άρια ;; Αγαπητό ZAMPANO, λοιπόν το κέρδισες αυτό το απόλυτο από εμένα, έστω μόνο για το brunch σου, καθώς οι εντυπώσεις μου παραμένουν άριστες, 1 μήνα μετά από εκείνο το ζεστό Παρασκευιάτικο σουλατσάρισμα στο κέντρο, που τα βήματά μας μας έφεραν στη γειτονιά σου.

Θα κλέψω και θα δώσω στο σέρβις την λέξη Smooth από το Track 3: για την άψογη διαχείριση της etable κράτησής μας, για τη φράση "σας έχουμε ετοιμάσει την μεγάλη ροτόντα" κι ας ήμασταν μόνο 2, για την διακριτική τους εποπτεία και περιποίηση πριν πεταρίσουμε βλέφαρο, χωρίς αυτό το ψυχρό υφάκι που συναντάω αλλού και μου τη βαράει στα νεύρα, μέχρι και το POS στο τραπέζι plus το 20% επί του λογαριασμού, χωρίς να χρειαστεί να το "υπενθυμίσω" εγώ.

Για την φωτογραφική απεικόνιση του χώρου θα βρείτε ασφαλώς ωραιότατες περιγραφές στις κριτικές που προηγήθηκαν. Για το -επιτέλους- άκαπνο περιβάλλον, θα κάνω, όπως συνηθίζω, focus στην ατμόσφαιρα.
Αν το σκεπτικό τους ήταν να πλανάται η αύρα του Fellini στη γειτονιά με τα θέατρα και να οραματιστείς τον Anthony Quinn ως Zampano να κορτάρει την Gelsomina στα στενά του Ψυρρή, για μένα το πέτυχαν απόλυτα.
Έτσι προτίμησα κι εγώ να μην στερήσω τη άνετη ροτόντα από μια μεγαλύτερη παρέα, κατευθυνόμενη σε ένα μικρότερο τραπέζι δίπλα σε ανοιχτό παράθυρο με θέα, απολαμβάνοντας τα κλικ του ματιού, μαζί με το σαξόφωνο που έπαιζε μέσα στο κεφάλι μου.
H μικρή δόση πολυτέλειας στο Zampano πάει σετ με τους καλούς τους τρόπους, την ευγένεια, το μενού, τη μουσική - την υπερβάλλουσα χλιδή έτσι κι αλλιώς δεν την αντέχω. Με μια φράση: όσο κι αν έψαξα, τίποτα δεν βρέθηκε να μου χαλάσει τα 4άρια μου.

Αν δεν σκέφτεσαι brunch χωρίς bagel αφράτο και τραγανό, πασπαλισμένο με παπαρουνόσπορο, σου προτείνω αυτό με τον σολωμό, το φρέσκο κρεμμυδάκι και την αρωματισμένη με άνηθο τυρόκρεμα, και να αφήσεις να σε ξαφνιάσει η σπιρτάδα που θα σκάσει στο στόμα σου από το σχοινόπρασο και το ξύσμα λεμονιού. Μετά μου απαντάς κιόλας, αν το έχεις γευτεί αλλού με 4,50 e.
Tον Σαλτιμπάγκο, με ξέρεις πια, θα τον άφηνα ποτέ για κάποιον άλλο;; Να μην τον αφήσεις ούτε κι εσύ, γιατί τότε θα έχεις χάσει ένα υπέροχο χειροποίητο ψωμί μπύρας και λιωμένου τυριού παραγεμισμένο με τρυφερό και άφθονο παστράμι, πίκλα αγγουριού και κρεμμύδι τουρσί σκέτο γλύκισμα. Η ψιλοκομμένη jalapeno και η ρόκα θα σε κάψουν απαλά, όχι όμως και τα 6,50 e που γενναιόδωρα αξίζει ο σαλτιμπάγκος σου.

Από την κατηγορία αυγά. Αν θες κάτι ντελικάτο και ελαφρύ, βάλε στη μοιρασιά κάτι κλασικό, τα 2 αυγά μάτια με την πράσινη σαλάτα με τα ντοματίνια, το ψημένο χωριάτικο ψωμάκι και το προσούτο στο πλάι. Φίνα εικόνα, φίνα γεύση, ακόμη πιο φίνα τιμή ( 6 e ), σίγουρα θα το φας πιο γρήγορα από ό, τι στο περιέγραψα.

Αν πάλι θες να κλείσεις γλυκά αυτό το brunch (θες), και σου έχει λείψει αυτό το παραμιλητό που παθαίνεις μπροστά σε μια γεύση θεική ( ας πούμε σαν το μηλόφι ), σου έχω κάτι που θα το θυμάσαι: Cinnamon roll με ζεστή βουτυρόκρεμα και παγωτό ( 5,50 e ). Το σερβίρουν με γεύση κανέλα, εμείς προτιμήσαμε τη βανίλια Μαδαγασκάρης και ταίριαξε γάντι. Δεν έχω λόγια για το μαγικό χέρι που το φτιάχνει, μόνο λαχτάρα να το ξαναγευτώ.

Μαζί με αυτά, ένα smoothie με βάση το γάλα καρύδας + κολοκύθα - μοσχοκάρυδο - κανέλα στα 4,50 e και ένα διπλό espressάκι για εμένα στα 2,50 e ( δεν ξετρελάθηκα με το χαρμάνι τους, εγώ όμως είμαι και κολλημένη με το Arpeggio, οπότε... ). Για το νερό μας ρώτησαν και προτιμήσαμε δροσερό από τις πηγές Ψυρρή. Ο λογαριασμός στα 23,60 e με την έκπτωση, 12 e/ άτομο, από εμένα κρίνεται ως ιδανικό vfm, θεωρώ όμως ότι και χωρίς την έκπτωση οι τιμές πάλι είναι πολύ προσιτές για τη συνολική εμπειρία.
Αυτό που μένει τώρα είναι να επανέλθουμε για περισσότερα από το υπέροχο brunch του και γιατί όχι και σε βραδυνή ώρα για το κυρίως μενού του.

Μέχρι τότε... Ο λόγος στο σαξόφωνο.

Τrack 3, Mario Biondi - Smooth operator ( feat. Till Bronner )
https: //www. youtube. com/watch?v=WDzGJdOgrcc

11 Απρ 2018

Παρασκευή βραδυ με κράτηση μεσω e-table (απαραιτητη η κράτηση) επισκεφθήκαμε το Zampano που είχε μπει στην Wish list εδώ και καιρό.

Χώρος (4/4):

Πριν απο αρκετά χρόνια εκει στεγαζόταν ενα Ιταλικό εστιατόριο το οποίο είχαμε επισκεφθεί;οποτε ξέραμε περίπου τον χώρο.

Η διαμόρφωση του σε ένα industrial ωραίο και άνετο χώρο συνηγορούν στην καλή προδιάθεση για την βραδιά. Καθήσαμε στο ισόγειο στο βάθος διπλα απο την πόρτα για τις τουαλέτες (το μόνο αρνητικό).

Γεύση (3/4):

Το μενού μικρό και περιεκτικό με ποικιλία όμως επιλογων (ψάρι, κρέας και ζυμαρικά). Ολα τα πιάτα έχουν μια πρωτοτυπία και μια δημιουργικότητα.

Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα χωριάτικη (8/10)

Σαλάτα με ψητά λαχανικά (7/10)

Πιτακια με σπετσοφαι (6.5/10)

Dumplings λαχανοντολμαδες με κιοφτε (7/10)

Κεφτεδάκια (8.5/10)

2 ταλιάτες μοσχαρίσιες με πατάτες τηγανιτές (9/10)

1 γλυκό κρέμα σοκολάτας με παγωτό (10/10)

Οι πρώτες ύλες αδιαμφισβήτητα ηταν πολύ καλές απλά μερικά δεν ήταν του γούστου μας χωρίς να σημαινει οτι ηταν κακά.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Άψογοι, ευγενέστατοι και άμεσοι οι 2 σερβιτόροι. Μας ρώτησαν εαν θελουμε ψωμί και εαν Θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης.

Τα πιάτα ολα ήρθαν στο σωστό χρόνο και με επιμελεια και ωραια εμφάνιση.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 3 εμφιαλωμενα νερά το συνολικό κοστος ηταν στα 80 ευρώ αλλά με την έκπτωση του e-table πληρώσαμε 64 ευρώ.

Δεν τα θεωρώ πολλά για αυτο το εστιατόριο και για αυτό το φαγητό αλλά σε καμμία περίπτωση δεν το λες πολύ φθηνό (χωρίς την έκπτωση).

Συμπέρασμα:

Ενας πολύ ωραιος χώρος, σε πολύ ωραιο μέρος με πολύ καλό σέρβις, πρώτες ύλες και πρωτοτυπία στα πιάτα και με την έκπτωση του e table σε πιο λογικά λεφτά.

08 Νοε 2018

Το Zampano το είχα επισκεφτεί πέρσι κάποια στιγμή για ένα ελαφρύ μεσημεριανό. Είχαμε μείνει αρκετά ικανοποιημένοι τόσο από το φαγητό όσο και από τον χώρο, έτσι το προηγούμενο Σάββατο είπαμε να δώσουμε μια ευκαιρία και στη βραδινή του κουζίνα.

Η θετική εντύπωση ξεκίνησε από το τηλέφωνο ακόμα όταν πήρα να κάνω μια αλλαγή (από 4 σε 6 άτομα) στην κράτηση που είχα κάνει μέσω e-table. Για κάποιο τεχνικό λόγο (απ' όσο κατάλαβα) η κράτηση δεν είχε φτάσει ποτέ στο μαγαζί αλλά όχι μόνο κατάφεραν να μου δώσουν τραπέζι, μου έδωσαν 6άρι όπως ζήτησα. Η εξαιρετική εξυπηρέτηση συνεχίστηκε και στο μαγαζί όπου το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε ήταν σβέλτος, ενημερωμένος και με πολύ καλή αίσθηση του χιούμορ.

Το φαγητό του είναι από καλό έως πολύ καλό. Δοκιμάσαμε τη σαλάτα με το κολοκυθάκι που ήταν οκ και αυτή με τα παντζάρια που ήταν καλύτερη. Στα πρώτα του δυστυχώς για εμένα που δεν τρώω κρέας οι επιλογές ήταν ελάχιστες οπότε πήραμε τη φάβα που δεν έλεγε και πολλά και τα κεφτεδάκια που οι συνδαιτυμόνες τα περιέγραψαν ως θεϊκά. Για κυρίως διάλεξα τον σολομό που ήταν ένα πολύ καλό πιάτο με τον πουρέ από αγκινάρα Ιερουσαλήμ να κλέβει την παράσταση. Στο τέλος ήρθαν και 4 γλυκά κερασμένα. Η μους σοκολάτας ήταν πολύ καλή όπως και η τάρτα με γλυκιά κολοκύθα. Λιγότερο μου άρεσε μια (πρωτότυπη σε εκτέλεση) lemon pie και μια panakota με φιστίκι.

Για τα παραπάνω χωρίς να υπολογίσω το κρασί δώσαμε περίπου 22 ευρώ το άτομο. Τιμή που ήταν εξαιρετική για όσα μας προσφέρθηκαν.

Πριν κλείσω να πω ακόμα μια φορά για την πολύ καλή κίνηση να μας κεράσουν τα γλυκά. Όταν στη συντριπτική τους πλειοψηφία τα μαγαζιά της πόλης δεν κερνάνε ούτε ένα επιδόρπιο σφηνάκι, τέτοιες κινήσεις πρέπει να επισημαίνονται.

27 Σεπ 2018

Ύστερα από πολύ καιρό αποχής λόγω έντονου φόρτου εργασίας, είπα να ξεκινήσω με μία από τις τελευταίες μου χρονικά επισκέψεις σε must to try εστιατόρια.

Τελευταία μέρα του Αυγούστου και λόγω ιδιαίτερης περίστασης, επισκεπτόμαστε το ΖΑΜΡΑΝΟ με το σύζυγό μου καθότι πάντα ήταν στη λίστα μας προς δοκιμή από το χειμώνα, όμως ποτέ δεν είχαμε καταφέρει να πάμε.

Μέσω ειδικής σελίδας είχα κάνει κράτηση για 19:30 και για να επωφεληθούμε της έκπτωσης του 10% και γιατί λόγω των μικρών μας δεν θα μπορούσαμε να αργήσουμε και πολύ.

Ο χώρος έχει αναλυθεί και παλαιότερα, το μόνο που έχω να τονίσω είναι ότι πραγματικά δένει το μοντέρνο με το πιο κλασσικό λόγω του ξύλου και σε παραπέμπει, με το που μπαίνεις ήδη στην είσοδο, σε ένα Ευρωπαϊκό μπιστρό με ζεστά αρώματα και εικόνες.
Νωρίς για δείπνο όμως ο χώρος σε μισή ώρα είχε γεμίσει από τουρίστες που αποτέλεσαν και το κύριο μέρος της πελατείας του. Όλοι σέβονταν το χώρο και η ένταση της μουσικής ήταν στο επίπεδο που έπρεπε ώστε και να την προσέχεις και να μπορείς να συνομιλήσεις.
Οι σερβιτόροι καθώς και ο μπαρίστας πολύ ευγενικοί με αίσθηση του χιούμορ εκεί που και όταν πρέπει, με αμεσότατη εξυπηρέτηση και αναλυτικοί σε κάθε μας ερώτημα.

Αρχικά πήραμε ένα ροζέ κρασί εγχώριου παραγωγού από τη Δράμα, μετά την παρότρυνση του σερβιτόρου καθώς του εξηγούσαμε τι γεύσεις μας αρέσουν και τι είχαμε σκοπό να παραγγείλουμε, το οποίο μας συνόδευσε τέλεια τα πιάτα που στη συνέχεια πήραμε.
Ξεκινήσαμε με ένα σεβίτσε λαβράκι, ΑΨΟΓΟ και μακρά το καλύτερο που έχουμε ποτέ φάει. Αρμονία απόλυτη γλυκόξινης γεύσης με συνοδείας ρόκας και πουρέ μάνγκου. Μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο θα ξαναπάμε και πολύ σύντομα μάλιστα. Η αποθέωση της γεύσης, καταλάβαινες τόσο το λαβράκι όσο και την οξύτητα που έπρεπε του λάιμ.
Στη συνέχεια επιλέξαμε τη σαλάτα με τα παντζάρια, τη ρόκα, λάχανο εσκαρόλ, γραβιέρα Τριπόλεως και ψητό ροδάκινο, το οποίο μαζί με τη βινεγκρέτ πραγματικά έδινε πολύ νόστιμη και ευχάριστη νότα στην ήδη δροσερή σαλάτα. Όλα ήταν με σωστό τρόπο κομμένα και φρεσκότατα.

Για κυρίως, ο σύζυγός μου επέλεξε φιλέτο λαβράκι με σπιτικό πουρέ αρακά και γλυκοπατάτας συνοδείας αρωματικής σάλτσας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο πιάτο που προσωπικά θα ήθελα λιγότερο ψημένο να είναι το ψάρι και πιο ζουμερό, οπότε και για αυτό και μόνο τα 3 στα 4 ντοματάκια η κριτική της γεύσης. Αν γινόταν θα έβαζα 3.5/4.

Προσωπικά επέλεξα φιλέτο σολωμού με κρούστα μυρωδικών πάνω σε πουρέ λαχανικών και λεπτοκομμένα κολοκυθάκια. Εδώ ο σολωμός πολύ σωστά ψημένος, χωρίς καμία έντονη μυρωδιά και γεύση, που είναι και ο λόγος που αποφεύγω να τρώω εύκολα έξω σολωμό, με τραγανή κρούστα και με όλους τους ζωμούς του εσωτερικά. Τα κολοκυθάκια al dente, και το πουρέ σε κρεμώδη υφή όπως έπρεπε.

Μεγάλες μερίδες, φυσιολογικές πολύ οι τιμές σε αναλογία του χώρου, νόστιμα πιάτα και ευχάριστο περιβάλλον συνθέτουν την εικόνα που άφησε το εν λόγω μπιστρό σε εμάς.

Στο τέλος προσφέρθηκαν και μας κέρασαν και πανακότα με σάλτσα που δεν θυμάμαι δυστυχώς πιο φρούτο ήταν καθότι δεν τρώω γλυκά.

Μου άρεσε πολύ που το μενού του είχε στα περισσότερα πιάτα Ελληνικότατες επιρροές και προϊόντα σε μοντέρνα διάσταση με τοπικές προτιμήσεις.

Συνιστάται κατά τη γνώμη μου εξίσου και για επαγγελματικά δείπνα.

Είδα ότι έχει και brunch τις Κυριακές υπό τον ήχο της jazz μουσικής και θα επανέλθω σύντομα και για αυτό.

11 Νοε 2017

Η οδός Σαρρή στου Ψυρρή συνδυάζει τα θέατρα με κάποια στέκια εστίασης και ποτού. Έτσι, το Σάββατο 4/11 το βράδυ επισκεφθήκαμε με μια φίλη το ZAMPANO, μετά απ’ τις ενδιαφέρουσες κριτικές που έχουν προηγηθεί στο σάιτ μας.
Το ίδιο βράδυ θαυμάσαμε στο Θέατρο Θησείο, τον Νικήτα Τσακίρογλου και τη Μαρία Κίτσου στη Λυσσασμένη Γάτα του Τενεσί Ουίλιαμς, και τηρήσαμε έτσι κατά γράμμα τη Ρωμαϊκή προτροπή ‘άρτον και θεάματα’, εν μέσω άλλωστε κρίσης…

Η κεντρική οδός Σαρρή, της συνοικίας του Ψυρρή (που το όνομά της προέρχεται απ’ τον επιφανή Α. Ψυρή, ο οποίος κατάγονταν απ’ τη νήσο Ψαρά και είχε χτίσει τον ναό του Αγίου Αθανασίου, περί την Πλατεία Ηρώων, που κατεδαφίστηκε αργότερα) ήταν από παλιά γνωστή χάρη στο κτίριο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας. Πιο πρόσφατα η οδός Σαρρή απέκτησε τα θέατρα ΑΠΟΘΗΚΗ, ΗΒΗ και ΕΜΠΟΡΙΚΟΝ. Εδώ και πέντε χρόνια λειτουργεί εκεί το City Circus Hostel, στον ισόγειο χώρο και το πατάρι του οποίου βρίσκεται το ZAMPANO, που έκλεισε ήδη 2 χρόνια πετυχημένης λειτουργίας.
Το ZAMPANO αυτοπροσδιορίζεται σαν Greek Bistro & Wine Bar, η δε ονομασία του προέρχεται απ’ τον γνωστό τσιρκολάνο της ταινίας του Φελίνι LA STRADA (1954). Το μαγαζί λειτουργεί Τρίτη με Κυριακή για πρωινό, μεσημεριανό και βραδινό.

Οι ιθύνοντες του όλου εγχειρήματος, κ. Δημοσθένης και Νώντας, έκαναν πράγματι πολύ καλή δουλειά, με την εμπνευσμένη προσθήκη -στο κτίριο του Hostel- του εστιατορίου ZAMPANO, και την εκλεκτή σεφ στην ανοιχτή του κουζίνα, την Κρητικιά μαγείρισσα κ. Χρύσα Κατάκη, η οποία με τους 2-3 βοηθούς τους επιμελείται του ιδιαίτερα φροντισμένου ελληνικού μενού!

Όσον αφορά τον χώρο, παρότι αυτός έχει ήδη περιγραφεί από άλλους φίλους χρήστες, θεωρώ σκόπιμο να σας πω κι εγώ δυο λόγια. Το ZAMPANO βρίσκεται σε ένα επιβλητικό νεοκλασικό οίκημα 100 ετών, που στεγάζει και το hostel. Πρόκειται για έναν ατμοσφαιρικό χώρο, με ρετρό επίπλωση και διακόσμηση που μας θυμίζει έντονα αίθουσες της Κεντρικής Ευρώπης περασμένων εποχών.
Εντυπωσιάζει, πράγματι, η ψηλοτάβανη αίθουσά του, με τις τεράστιες τζαμαρίες επί της οδού Σαρρή, τα ακριβά σερβίτσια, το κόκκινο ψυγείο με αλλαντικά, τυριά και φρούτα, και δίπλα του το εντυπωσιακά μεγάλο πράσινο μπαρ με τα σκαμπό, που συνδυάζει όμορφα το μάρμαρο με τον χαλκό. Ακόμη, ο ρομαντικός φωτισμός από πολύφωτα, απλίκες και σποτάκια, οι βιομηχανικές γκρίζες αποχρώσεις των τοίχων, η αραιή διάταξη των τραπεζιών, τα δύο πολυτελή και αστραφτερά WC με τα πλακάκια στο βάθος δεξιά στο ισόγειο, το μοναστηριακό τραπέζι στο πατάρι, είναι πρόσθετα στοιχεία, που δένουν άλλωστε απόλυτα με την απαλή μουσική τζαζ και lounge απ’ τα μεγάφωνα!
Εκτιμώ ότι στο ισόγειο και το πατάρι θα υπάρχουν καμιά 20αριά τραπέζια, ξύλινα ρουστίκ ή μαρμάρινα, για 60 θαμώνες περίπου.

Εξάλλου, το σέρβις από τέσσερα με πέντε νεαρά παιδιά, ντυμένα ομοιόμορφα με σκούρα παντελόνια, τζιν πουκάμισα και μαύρες ποδιές, πραγματοποιείται με τον αρτιότερο δυνατό τρόπο, τη δέουσα ευγένεια, την πλήρη γνώση του αντικειμένου, και προπαντός μέσα στους σωστούς χρόνους αναμονής.

Αναφορικά με το μενού, αυτό περιλαμβάνει πρωινό, με διάφορες προτάσεις, (αυγά, κ. λπ. ) στα 5-8 €, ενώ για το γεύμα και δείπνο σερβίρονται:
7 σαλάτες (6-8), 8 ορεκτικά στις ίδιες τιμές (φάβα, κεφτέδες, σπετζοφάι, καβουρμάς.. ), ποικιλίες αλλαντικών και τυριών (9-11), 4 burgers στα 11-12, 5 ζυμαρικά, ριζότο, χυλοπίτες (8-10), 7 κύρια πιάτα (πουλερικά, ψάρια.. στα 11-14.50), καθώς και 5 επιδόρπια στα 5-7 €.

Από ποτά, υπάρχουν πολλά κοκτέιλ στα 7-9, περί τα 20 ποτήρια κρασί από 5-7, και μια κάβα με 50 τουλάχιστον ετικέτες κρασιών, που αρχίζει από 19 € για το λευκό Σαββατιανό, και καταλήγει στα 69 € για το περίφημο MAGNUM (1.50 L) AVATON του Γεροβασιλείου, που στις κάβες ξεκινάει απ’ τα 40 περίπου €, καθώς και 95 € για το λευκό Νυχτέρι Grande Reserve, το Σαντορινιό του Σιγάλα, (στις κάβες από ~ 45 €) και 97 € για το Σαντορινιό Ασύρτικο του Χατζηδάκη, το Louros (στις κάβες από ~ 50 €).
Υπάρχουν επίσης 8 μπύρες μικροζυθοποιών, στα 4.00-6.50 €, καθώς και αποστάγματα των 100 ml, στα 5 €.

Εμείς λοιπόν διαλέξαμε τα εξής:

• Αρχικά ζητήσαμε νερό εμφιαλωμένο (Ζαγόρι), τιμή 2.50 €.

• Δοκιμάσαμε μια μερίδα dumplings με λαχανοντολμάδες, με λουκάνικο κεφτέ, κουκουνάρι και βερίκοκο, που ήταν πέντε μικρά τεμάχια, εξαιρετικά νόστιμα, και είχαν μικρά στικς πράσου. Πρόκειται για νέο πιάτο, σε τιμή 8.00 €.

• Μία πιτάκια με μικρή ποσότητα από σπετζοφάι, που ήρθαν με sweet and sour sauce και βαζάκι με γιαούρτι και μυρωδικά. Κι αυτά ήταν 5 τον αριθμό και μας άρεσαν πολύ. Τιμή 7.00 €.

• Για κυρίως πιάτο μοιραστήκαμε μια μερίδα φρέσκα και χειροποίητα νιόκι, φτιαγμένα από έξυπνο συνδυασμό πατάτας και παντζαριού, που για τον λόγο αυτό ήταν κατακόκκινα στο χρώμα και ήταν επίσης πεντανόστιμα. Συνοδεύονταν από πέστο ρόκας και ηλιέλαιο. Τιμή 9.00 €.

• Ήπια μια μπύρα Septem Red Ale, βαθμών οινοπνεύματος 4.50, την οποία απολαμβάνω όπου κι αν την πετύχω! Τιμή 5.50 €.

• Για επιδόρπιο ζήτησα την αγαπημένη μου κρέμα σοκολάτας, ένα φοβερό γλυκό, σε χορταστική μάλιστα ποσότητα, που είχε δυο κομμάτια παγωτό καραμέλα, φέτες πορτοκάλι, μαρέγκα από κακάο 70%, καθώς και 3-4 στρογγυλά μπισκοτάκια. Ήτανε το κάτι άλλο κυριολεκτικά. Εύγε κ. Χρύσα Κατάκη, αφού η χρυσοχέρα μαγείρισσα φτιάχνει και τα γλυκά!! Τιμή 7.00 €.

• Η φίλη μου πήρε το κλασικό cheesecake, το οποίο είχε σαν βάση του το ανθότυρο, και περιείχε επίσης δική τους σπιτική μαρμελάδα βερίκοκο. Εξίσου καλό γλυκό. Τιμή 6.00.

Για όλα αυτά πληρώσαμε συνολικά 45 € (17/25 το άτομο), ποσό λογικό για την όλη γαστρονομική εμπειρία που σας ανέφερα!

Συμπερασματικά, το ZAMPANO συνιστά μια ενδιαφέρουσα πρόταση για μια βραδινή σας έξοδο στην περιοχή, είτε συνδυαστεί με θεατρική βραδιά είτε όχι.

Θεωρώ ότι το ZAMPANO είναι ένα αξιόλογο στέκι, όπου δικαιολογημένα συχνάζουν παρέες καλοφαγάδων διαφόρων ηλικιών. Αν προσθέσει μάλιστα και κάποιο στοιχειώδες έστω κέρασμα (λικεράκι κ. λπ. ) θα αγγίξει τα όρια του τέλειου!

19 Ιαν 2018

Επίσκεψη στο ZAMPANO μέσα Δεκεμβρίου, Σάββατο βραδάκι κατά τις 8.30, μετά από παρακολούθηση θεατρικής παράστασης σε κοντινό θέατρο. Οι εντυπώσεις εξαιρετικές, όπως άλλωστε με είχαν ήδη προετοιμάσει οι κριτικές που είχα διαβάσει στο site.

Το ZAMPANO λοιπόν βρίσκεται στου Ψυρρή, επί της οδού Σαρρή και λειτουργεί καθημερινά από το πρωί (για καφέ, πρωινό ή και brunch) μέχρι το βράδυ για φαγητό ή ελαφρύ τσιμπολόγημα συνοδεία ποτού. Πλήρης κατάλογος με το μενού, τα ποτά-κοκτέιλ και τη λίστα κρασιών διατίθεται ηλεκτρονικά στο site τους, οπότε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.

Εμείς φθάσαμε στην ώρα μας, νωρίς δηλαδή, όπως προανέφερα, οπότε το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο. Η κράτηση ωστόσο κρίνεται απαραίτητη, καθώς μέχρι τις 10.00 το μαγαζί είχε γεμίσει (να αναφέρω στα συν ότι τις καθημερινές, έως το απογευματάκι, η ηλεκτρονική κράτηση μέσω e-table συνδυάζεται με έκπτωση 20%). Η πρώτη εντύπωση ήταν θετικότατη. Πολύ όμορφος χώρος, ψηλοτάβανος, με ωραίο φωτισμό, άνετα μαρμάρινα τραπέζια, πολύ όμορφο bar, οπτική πρόσβαση στο δρόμο μέσω της τζαμαρίας, αυστηρή απαγόρευση καπνίσματος είναι μερικά από τα στοιχεία που μου έρχονται πρώτα. Δεν έχει νόημα να αναλωθώ σε περισσότερες λεπτομέρειες, οι λοιποί χρήστες του site έχουν περιγράψει το χώρο αναλυτικά.

Για την εξυπηρέτηση έχω να πω πάλι μόνο τα καλύτερα. Πολύ ευγενικό προσωπικό, χαμογελαστό και άψογοι επαγγελματίες. Τα πιάτα ήρθαν με ιδανική ροή, η έκπτωση των 25 €, που δικαιούμασταν λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, περάστηκε εξαρχής, πραγματικά δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να τους προσάψω, καθώς από την αρχή μας έκαναν να νιώσουμε άνετα. Αν πρέπει να βρω κάτι αρνητικό, αυτό θα ήταν ότι μου έλειψε κάποιο (έστω μικρό) κέρασμα στην αρχή ή στο τέλος, σε κάθε περίπτωση όμως οποιαδήποτε βαθμολογία κάτω από «4» θα ήταν άδικη.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Με τη βοήθεια του site του ZAMPANO, σας ενημερώνω για τις διαθέσιμες επιλογές. Λοιπόν, εκτός από τις επιλογές σε πρωινό και brunch, μπορείτε να επιλέξετε κάποια από τις 7 σαλάτες (με τιμές από 6 έως 8 € και πάρα πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις), κάποιο από τα ισάριθμα ορεκτικά (με τιμές από 6 έως 7.5 €), κάποια ποικιλία αλλαντικών, τυριών ή ανάμεικτη (9 έως 11 €), κάποιο burger (11 με 12 €, διαθέσιμα ωστόσο μόνο για brunch ή μεσημεριανό), κάποιο ζυμαρικό (από από 8 έως 11 €) ή κάποιο κύριο πιάτο (με τιμές από 11 έως 14.5 €). Προσφέρονται επίσης 4-5 γλυκά (με τιμές από 5 έως 7 €), αρκετά κοκτέιλ, καθώς και επαρκή λίστα κρασιών (η μόνη ωστόσο που στο site του ZAMPANO δεν ήταν ενημερωμένη δυστυχώς, σε σχέση με αυτήν που μας δόθηκε κατά την επίσκεψή μας, κάποιες ετικέτες μάλιστα είχαν και αρκετά πιο ανεβασμένη τιμή).
Εμείς παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,5 €), κατόπιν ερώτησης ωστόσο αν προτιμούμε βρύσης. Για ψωμί δεν ερωτηθήκαμε, δεν ήρθε κιόλας κάτι.
- Σαλάτα με φασολάκια, αρακά, πίκλες κρεμμυδιού, kale και Dijon dressing (6,50 €). Πρωτότυπος συνδυασμός γεύσεων, προσωπικά μου άρεσε πολύ.
- Καβουρμά με κόκκινο λάχανο, πράσινο μήλο και σως βαλσαμικού (7,50 €). Πεντανόστιμο πιάτο, δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο. Η ποσότητα επαρκέστατη.
- Από κυρίως νιόκι από πατάτα και πατζάρι με πέστο ρόκας και ηλιόσπορο (9 €) και κριθαρότο με σιγομαγειρεμένο μοσχάρι και κατσικίσιο τυρί (12 €) για τη σύζυγο, νόστιμα πιάτα και τα δύο, με τα νιόκι πάντως να ξεχωρίζουν σε κάθε περίπτωση. Το κριθαρότο πιο συνηθισμένο σαν γεύση, νόστιμο και καλομαγειρεμένο ωστόσο. Η ποσότητα και των 2 κυρίως ήταν επαρκής.
- Το καλύτερο ωστόσο το φυλάγαμε για το τέλος, έχοντας διαβάσει και τις κριτικές στο site. Κρέμα σοκολάτας, λοιπόν, με κομμάτια πορτοκάλι, μαρέγκα κακάο και παγωτό καραμέλα (7€). Ό, τι και να πω για αυτό το γλυκό θα είναι λίγο. Εξαιρετικό!!
Από ποτά επιλέξαμε ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Αμέθυστος (24 €).

Για τα παραπάνω, εμείς πληρώσαμε 43,5 €, λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, ο κανονικός λογαριασμός ωστόσο θα ήταν 68,5 €, οπότε με βάση αυτήν την τιμή θα γίνει και η αξιολόγησή μου στη σχέση ποιότητας/τιμής. Λοιπόν, οι τιμές στο ZAMPANO μου φάνηκαν λογικές, δεδομένου του περιβάλλοντος, της εξυπηρέτησης, της γεύσης και της ποιότητας των υλικών, ενώ παράλληλα και η ποσότητες στα περισσότερα πιάτα ήταν ικανοποιητικές. Οι τιμές στα ποτά και στο κρασί ωστόσο μου φάνηκαν κάπως τσιμπημένες και για αυτό, για να είμαι δικαιότερος, θα βαθμολογήσω το value for money με «3».

Συμπερασματικά, το ZAMPANO αξίζει οπωσδήποτε να το επισκεφείτε, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, αν και προσωπικά πιστεύω ότι για βραδινή έξοδο αποτελεί ιδανική επιλογή. Να πάτε...

08 Μαι 2017

Προφανέστερος λόγος για να βρεθείς στο ZAMPANO της οδού Σαρρή από μια επίσκεψη σε ένα από τα πολλά θέατρα που στεγάζονται στον ίδιο δρόμο δεν υπάρχει. Πριν μπούμε λοιπόν στη βραδινή παράσταση του «Ήταν όλοι τους παιδιά μου» στο θέατρο ΕΜΠΟΡΙΚΟΝ ακριβώς απέναντι από το νεοκλασικό όπου έχει ανοίξει εδώ και λίγους μήνες το ΖΑΜΡΑΝΟ (με τον τόνο στη λήγουσα) ζητήσαμε να μας κρατήσουν ένα τραπέζι. Οι καλές εντυπώσεις άρχισαν από αυτή την κατά βάση τυπική επαφή. Μολονότι το μαγαζί ήταν γεμάτο μέχρι το τελευταίο τραπέζι, αντιμετώπισαν το αίτημά μας για μεταμεσονύκτιο δείπνο χαλαρά και με χιούμορ. Και όντως, όταν στις 12 παρά περάσαμε ξανά την πόρτα, το τραπέζι μάς περίμενε έτοιμο στρωμένο και μάλιστα σε πολύ καλό σημείο, δίπλα στη τζαμαρία που βλέπει στο δρόμο.

Αν έπρεπε να χαρακτηρίσω το ΖΑΜΡΑΝΟ με μια λέξη, αυτή θα ήταν “vintage”, και η δεύτερη λέξη θα ήταν «γουστόζικο». Ήδη απ’ έξω, μολονότι τα κουρτινάκια κρύβουν το μεγαλύτερο μέρος αφήνοντας τη θέα ελεύθερη κυρίως προς το πατάρι, αυτό που βλέπει κανείς και ο πολύ σωστός, τόσο όσο φωτισμός, δημιουργούν μια θετική προδιάθεση.

Ο χώρος δεν είναι τεράστιος, ένα σχετικά μεγάλο ορθογώνιο με καμιά δεκαριά τραπέζια στο ισόγειο και άλλα τόσα, για μικρότερες παρέες, στο πατάρι, συν μια βαριά στενόμακρη μπάρα από μπρούντζο δουλεμένο σε μάρμαρο που πλαισιώνεται από ψηλά σκαμπό.

Σηκώστε τα μάτια μπαίνοντας, αφού έχετε χαζέψει το εντελώς παλιακό δάπεδο, για να θαυμάσετε μια αέρινη μεταλλική κατασκευή (κύβοι και ορθογώνια παραλληλόγραμμα) που κρέμεται από το ταβάνι. Είναι σαφές ότι εδώ έχει βάλει το χεράκι της διακοσμήτρια που ξέρει καλά τη δουλειά της.

Ο χώρος, έτσι όπως είναι επιπλωμένος, εντελώς σοφιστικέ, θυμίζει λίγο Γαλλία και περισσότερο Βιέννη, ειδικά τα ρουστίκ τραπέζια, ξύλινα για τις μεγαλύτερες παρέες, μαρμάρινα για τα ζευγαράκια. Ειδική αναφορά αξίζουν τα καθίσματα, εντελώς διαφορετικά και όμως τόσο ταιριαστά μεταξύ τους, πάνω απ’ όλα δε βολικά, τίποτε δεν μου είναι αντιπαθέστερο από μια καρέκλα που σε «διώχνει» μόλις καθίσεις.

Η υπόλοιπη διακόσμηση στηρίζεται στο γυαλί, όλων των ειδών τα μπουκάλια κρασιού και οινοπνευματωδών και δεκάδες ποτηριών κρασιού, σαμπάνιας και κοκτέιλ κοσμούν το μπαρ και τους πλαϊνούς τοίχους. Ένα είναι σίγουρο, το μάτι σας δε θα βαρεθεί να χαζεύει, όπως και το αυτί σας δεν θα βαρεθεί να ακούει ωραία μουσική, όχι τόσο mainstream, όμως ούτε απλό μουσικό χαλί. Η μουσική βέβαια κάνει τον κόσμο να μιλά πιο υψηλόφωνα και δημιουργείται έτσι μια σχετική βαβούρα, την οποία όμως σιγά σιγά συνηθίζεις. Υποθέτω ότι άλλη ώρα, Κυριακή μεσημέρι π. χ., το περιβάλλον θα είναι διαφορετικό, να ένα μέρος που θα ήθελα να επισκεφθώ για brunch.
Για το σέρβις οι πρώτοι έπαινοι ειπώθηκαν, θα το αδικούσα όμως αν περιοριζόμουν απλώς στις τέσσερις ντοματούλες. Όλο ανεξαιρέτως το προσωπικό, όπως και ο (υποθέτω) ιδιοκτήτης που έβαζε ένα χέρι σε στιγμές μεγάλης φούριας, λειτουργεί άψογα και αλάνθαστα, με μια αλεγρία που στο τέλος μιας σίγουρα εξαιρετικά κουραστικής μέρας, τους έκανε όλους κυριολεκτικά αξιαγάπητους. Μπράβο σε όλη τη μπριγάδα και όχι μόνο στον τύπο με το clownίστικο μουστάκι που καλώς ή κακώς κλέβει την παράσταση.

Το επόμενο μεγάλο μπράβο πάει δικαιωματικά στην κουζίνα και στη σεφ (ρώτησα και σημείωσα το όνομά της) Χρύσα Κατάκη. Κυρία Κατάκη, δεν σας γνωρίζω, επιτρέψτε μου όμως να σας βγάλω το καπέλο. Η κουζίνα σας είναι, θα έλεγα, ασυνήθιστα ελληνική και πεντανόστιμη. Κρίμα που το must που μου είχαν συστήσει φίλοι, η σαλάτα με φασόλια τσαουλιά, αργά το βράδυ είχε τελειώσει. Και η πιο απλή ωστόσο σαλάτα που δοκιμάσαμε, φρέσκια πράσινη με λωρίδες σωταρισμένου κολοκυθιού, φλοίδες παρμεζάνας και αμυγδαλάκια περασμένα λίγο από το τηγάνι, ήταν και χορταστική (όπως όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε, με αποκορύφωμα το επιδόρπιο) και πραγματικά νόστιμη (κοσμητικό επίθετο που δύσκολα κολλάει σε σαλάτα).

Εκπληκτική σε εκτέλεση η λευκή φάβα με σαρδελίτσες τηγανιτές (αποκεφαλισμένες) και καραμελωμένα κρεμμύδια, τέλειος συνδυασμός γλυκού με αλμυρό. Η πεκάνια τέλος, τέλεια ψημένη (medium, όπως ζητήσαμε), συνοδευόταν από ένα υπέροχο pesto και τις πιο καλοτηγανισμένες φρέσκες πατάτες του τελευταίου εξαμήνου. Το ροζέ «ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ» ταίριαξε μια χαρά με τις επιλογές μας, εκείνο όμως που τίναξε τη μπάνκα στον αέρα ήταν το επιδόρπιο που μοιραστήκαμε: τρεις μπάλες μους μαύρης σοκολάτας με μια μπάλα παγωτό καραμέλα και φετούλες από πορτοκαλόφλουδα, κόλαση!

Νερό σε κανάτα γυάλινη, για ψωμί δεν ερωτηθήκαμε, λογαριασμός κατά τα εκ του νόμου προβλεπόμενα, πληρωμή με πλαστικό χρήμα χωρίς πρόβλημα. Δύο άτομα πλήρωσαν για ένα θαυμάσιο δείπνο 36 ευρώ για το φαγητό και 18 ευρώ για το ποτό, χωρίς δεύτερη σκέψη λοιπόν και εδώ 4 ντομάτες. Χωρίς ενδοιασμό θα σας προέτρεπα να προγραμματίσετε μια επίσκεψη στο ΖΑΜΡΑΝΟ σε πρώτη ευκαιρία. Kαι να μην το ξεχάσω: Όποιος θέλει να καπνίσει…raus!

20 Ιαν 2018

Πολύ μού άρεσε το Zampano! Η αρχιτεκτονική του (υπέροχο νεοκλασικό κτήριο με ιδιαίτερο σχήμα, ριγέ τέντες, φωτάκια και πράσινες γιρλάντες), η εσωτερική διακόσμηση λιτή αλλά κομψή, το μεγάλο μπαρ, η άριστη εξυπηρέτηση (μέχρι στην τουαλέτα με συνόδεψε ο νεαρός σερβιτόρος και μου άνοιξε την πόρτα γιατί είναι λίγο βαριά όπως είπε), το πολύ καλό φαγητό!

Ήθελα από καιρό να πάμε και να που το καταφέραμε! Κυριακή βραδάκι μετά από μια όμορφη ρομαντική βόλτα στα στενάκια του Ψυρρή (ωραία καφέ και μεζεδοπωλεία και αρκετή ζωντάνια θα έλεγα)...
Το μόνο αρνητικό ήταν τα άβολα ξύλινα καρεκλάκια (σαν θρανίου), θέλω μαξιλαράκι αναπαυτικό!!!

Το Zampano είναι ιδανικό για ζευγάρια και σαν στυλ/χώρος (τραπέζια για 2-4 άτομα τα περισσότερα, ρομαντική μουσική) και σαν μενού καθώς οι ποσότητες μοιράζονται ανα δύο το πολύ και μπορείς να πάρεις περισσότερα πιάτα... Πολύ δημιουργική και ανάλαφρη κουζίνα γενικά!

Πήραμε μια σαλάτα με ψητά κολοκυθάκια, σπανάκι, αμύγδαλα, φλοίδες από κατσικίσιο τυρί (κίτρινο, σαν γραβιέρα) σε καλή ποσότητα για τα 7 ευρώ που κόστισε και πολύ φρέσκια, δροσερή και σωστά αρτυμένη. Ένα καρπάτσιο χταπόδι με άγρια ρόκα, φινόκιο, ροζ πιπέρι και πορτοκάλι που ήταν λεπτοκομμένο, αέρινο και με πολύ ιδιαίτερη γεύση (6,50 ευρώ). Ταίριαζε με το λευκό κρασί "Φάμπρικα" (από Σύρο, 18 ευρώ) που διαλέξαμε από την ενδιαφέρουσα λίστα. Τα ερυθρά τα βρήκα σε τσιμπημένες τιμές (από 21 ευρώ για Παράγκα ή Κατώγι)...

Νερό ήρθε βρύσης που ανανεώθηκε χωρίς να ασχοληθούμε και ψωμί προζυμένιο νόστιμο και μπόλικο!

Τα κύρια πιάτα ήταν φιλέτο λαυράκι με ξινόχονδρο (τραγανό και ζουμερό και με αρωματικά χόρτα) και κατσικάκι με πατάτες λεμονάτες (14 ευρώ έκαστο). Μοιραστήκαμε το επιδόρπιο σοκολάτας που μας ενθουσίασε γευστικά: σφιχτή μους καλής σκούρας σοκολάτας με μαρεγκάκια κακάο, πορτοκάλι και παγωτό καραμέλα (7 ευρώ, μεγαλούτσικο).

Σύνολο 67 ευρώ για πλήρες και νόστιμο δείπνο για δύο! Θα ξαναπάμε και για δείπνο αλλά και για jazz brunch!

26 Απρ 2018

Το ZAMPANO είναι ένα πολύ όμορφο μαγαζί που βρίσκεται στην περιοχή του Ψυρρή, το οποίο είχα επισκεφθεί παλιότερα για βραδινό φαγητό και πρόσφατα για κυριακάτικο brunch.

Ο χώρος πολύ όμορφος, με ωραία διακόσμηση και αρκετά ψηλοτάβανος, γεγονός που δημιουργεί ευχάριστη αίσθηση. Πάνω μάλιστα υπάρχει και ένα πατάρι, στο οποίο δεν έχω καθίσει ποτέ. Η μουσική πάντα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού, την τελευταία Κυριακή που το επισκεφθήκαμε μάλιστα, υπήρχε και ένα μουσικό σχήμα που έπαιζε live jazz μουσική.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, πάντα ευγενική και με το χαμόγελο, κανένα παράπονο.
Από φαγητό εγώ πήρα αυγά benedict (8 ευρώ), πολύ νόστιμα και ο σύζυγος burger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, κατσικίσιο τυρί και μανιτάρια. Το burger πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο με πλούσια υλικά και συνοδευόταν από τραγανές πατάτες σε ροδέλες, άξιζε την σχετικά ακριβή τιμή του, καθώς κόστιζε 12 ευρώ. Στο τέλος είπανε να δοκιμάσουμε και τα pancakes με φρέσκα φρούτα και σιρόπι σφένδαμου (6 ευρώ). Πολύ αφράτα και καλοψημένα, μας άρεσαν πάρα πολύ.

Όλα τα πιάτα λοιπόν που δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατατα, ενώ και οι επιλογές του κανονικού μενού που είχα δοκιμάσει παλιότερα με είχαν αφήσει ικανοποιημένη. Εννοείται πως θα ξαναπάω.

11 Ιαν 2018

Σάββατο βράδυ και μεγάλη παρέα 7-8 φίλων που έχουμε να βρεθούμε καιρό. Έχουμε κλείσει τραπέζι στο zampano και καθόμαστε σε μεγάλο άνετο τραπέζι στο βάθος της σάλας. Ο χώρος είναι υπέροχος με ωραία χρώματα και διακοσμητικά στοιχεία.

Παραγγείλαμε μια πιατέλα τυριών και αλλαντικών καθώς και τη σαλάτα με προσούτο για να μοιραστούμε. Μέχρι να φτάσει όλη η παρέα κάποιοι από εμάς παρήγγειλαν aperol spritz. Συμπτωματικά ο καθένας παρήγγειλε και από ένα διαφορετικό κυρίως. Εγώ διάλεξα τα νιοκι πατάτας-παντζαριού τα οποία συνοδευόντουσαν από πέστο και φυλλαράκια ρόκας. Ωραία γήινη γεύση και ενδιαφέρουσα υφή αλλά πολύ μικρή ποσότητα. Πιάτο μάλλον προορισμένο για ορεκτικό - κατά γενική ομολογία και της υπόλοιπης παρέας. Δε δοκίμασα τα υπόλοιπα πιάτα αλλά είδα ότι οι ποσότητες ήταν πιο γενναίες. Τα πρώτα πιάτα αδιάφορα.

Το άτομο μας ήρθε 25 ευρώ (από ένα κυρίως ο καθείς, τα δυο ορεκτικά που προανέφερα και ένα μπουκάλι μοσχοφίλερο).

Θα ήθελα να ξαναπάω για την ατμόσφαιρα και όχι για το φαγητό. Σίγουρα θα ήθελα να δω πώς είναι και το jazz brunch που έχουν τις Κυριακές. Θα το πρότεινα σε ζευγάρι στα πρώτα ραντεβού ή για να γιορτάσεις επέτειο, όχι όμως σε κάποιον καλοφαγά.