11 Νοε 2017

Η οδός Σαρρή στου Ψυρρή συνδυάζει τα θέατρα με κάποια στέκια εστίασης και ποτού. Έτσι, το Σάββατο 4/11 το βράδυ επισκεφθήκαμε με μια φίλη το ZAMPANO, μετά απ’ τις ενδιαφέρουσες κριτικές που έχουν προηγηθεί στο σάιτ μας.
Το ίδιο βράδυ θαυμάσαμε στο Θέατρο Θησείο, τον Νικήτα Τσακίρογλου και τη Μαρία Κίτσου στη Λυσσασμένη Γάτα του Τενεσί Ουίλιαμς, και τηρήσαμε έτσι κατά γράμμα τη Ρωμαϊκή προτροπή ‘άρτον και θεάματα’, εν μέσω άλλωστε κρίσης…

Η κεντρική οδός Σαρρή, της συνοικίας του Ψυρρή (που το όνομά της προέρχεται απ’ τον επιφανή Α. Ψυρή, ο οποίος κατάγονταν απ’ τη νήσο Ψαρά και είχε χτίσει τον ναό του Αγίου Αθανασίου, περί την Πλατεία Ηρώων, που κατεδαφίστηκε αργότερα) ήταν από παλιά γνωστή χάρη στο κτίριο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας. Πιο πρόσφατα η οδός Σαρρή απέκτησε τα θέατρα ΑΠΟΘΗΚΗ, ΗΒΗ και ΕΜΠΟΡΙΚΟΝ. Εδώ και πέντε χρόνια λειτουργεί εκεί το City Circus Hostel, στον ισόγειο χώρο και το πατάρι του οποίου βρίσκεται το ZAMPANO, που έκλεισε ήδη 2 χρόνια πετυχημένης λειτουργίας.
Το ZAMPANO αυτοπροσδιορίζεται σαν Greek Bistro & Wine Bar, η δε ονομασία του προέρχεται απ’ τον γνωστό τσιρκολάνο της ταινίας του Φελίνι LA STRADA (1954). Το μαγαζί λειτουργεί Τρίτη με Κυριακή για πρωινό, μεσημεριανό και βραδινό.

Οι ιθύνοντες του όλου εγχειρήματος, κ. Δημοσθένης και Νώντας, έκαναν πράγματι πολύ καλή δουλειά, με την εμπνευσμένη προσθήκη -στο κτίριο του Hostel- του εστιατορίου ZAMPANO, και την εκλεκτή σεφ στην ανοιχτή του κουζίνα, την Κρητικιά μαγείρισσα κ. Χρύσα Κατάκη, η οποία με τους 2-3 βοηθούς τους επιμελείται του ιδιαίτερα φροντισμένου ελληνικού μενού!

Όσον αφορά τον χώρο, παρότι αυτός έχει ήδη περιγραφεί από άλλους φίλους χρήστες, θεωρώ σκόπιμο να σας πω κι εγώ δυο λόγια. Το ZAMPANO βρίσκεται σε ένα επιβλητικό νεοκλασικό οίκημα 100 ετών, που στεγάζει και το hostel. Πρόκειται για έναν ατμοσφαιρικό χώρο, με ρετρό επίπλωση και διακόσμηση που μας θυμίζει έντονα αίθουσες της Κεντρικής Ευρώπης περασμένων εποχών.
Εντυπωσιάζει, πράγματι, η ψηλοτάβανη αίθουσά του, με τις τεράστιες τζαμαρίες επί της οδού Σαρρή, τα ακριβά σερβίτσια, το κόκκινο ψυγείο με αλλαντικά, τυριά και φρούτα, και δίπλα του το εντυπωσιακά μεγάλο πράσινο μπαρ με τα σκαμπό, που συνδυάζει όμορφα το μάρμαρο με τον χαλκό. Ακόμη, ο ρομαντικός φωτισμός από πολύφωτα, απλίκες και σποτάκια, οι βιομηχανικές γκρίζες αποχρώσεις των τοίχων, η αραιή διάταξη των τραπεζιών, τα δύο πολυτελή και αστραφτερά WC με τα πλακάκια στο βάθος δεξιά στο ισόγειο, το μοναστηριακό τραπέζι στο πατάρι, είναι πρόσθετα στοιχεία, που δένουν άλλωστε απόλυτα με την απαλή μουσική τζαζ και lounge απ’ τα μεγάφωνα!
Εκτιμώ ότι στο ισόγειο και το πατάρι θα υπάρχουν καμιά 20αριά τραπέζια, ξύλινα ρουστίκ ή μαρμάρινα, για 60 θαμώνες περίπου.

Εξάλλου, το σέρβις από τέσσερα με πέντε νεαρά παιδιά, ντυμένα ομοιόμορφα με σκούρα παντελόνια, τζιν πουκάμισα και μαύρες ποδιές, πραγματοποιείται με τον αρτιότερο δυνατό τρόπο, τη δέουσα ευγένεια, την πλήρη γνώση του αντικειμένου, και προπαντός μέσα στους σωστούς χρόνους αναμονής.

Αναφορικά με το μενού, αυτό περιλαμβάνει πρωινό, με διάφορες προτάσεις, (αυγά, κ. λπ. ) στα 5-8 €, ενώ για το γεύμα και δείπνο σερβίρονται:
7 σαλάτες (6-8), 8 ορεκτικά στις ίδιες τιμές (φάβα, κεφτέδες, σπετζοφάι, καβουρμάς.. ), ποικιλίες αλλαντικών και τυριών (9-11), 4 burgers στα 11-12, 5 ζυμαρικά, ριζότο, χυλοπίτες (8-10), 7 κύρια πιάτα (πουλερικά, ψάρια.. στα 11-14.50), καθώς και 5 επιδόρπια στα 5-7 €.

Από ποτά, υπάρχουν πολλά κοκτέιλ στα 7-9, περί τα 20 ποτήρια κρασί από 5-7, και μια κάβα με 50 τουλάχιστον ετικέτες κρασιών, που αρχίζει από 19 € για το λευκό Σαββατιανό, και καταλήγει στα 69 € για το περίφημο MAGNUM (1.50 L) AVATON του Γεροβασιλείου, που στις κάβες ξεκινάει απ’ τα 40 περίπου €, καθώς και 95 € για το λευκό Νυχτέρι Grande Reserve, το Σαντορινιό του Σιγάλα, (στις κάβες από ~ 45 €) και 97 € για το Σαντορινιό Ασύρτικο του Χατζηδάκη, το Louros (στις κάβες από ~ 50 €).
Υπάρχουν επίσης 8 μπύρες μικροζυθοποιών, στα 4.00-6.50 €, καθώς και αποστάγματα των 100 ml, στα 5 €.

Εμείς λοιπόν διαλέξαμε τα εξής:

• Αρχικά ζητήσαμε νερό εμφιαλωμένο (Ζαγόρι), τιμή 2.50 €.

• Δοκιμάσαμε μια μερίδα dumplings με λαχανοντολμάδες, με λουκάνικο κεφτέ, κουκουνάρι και βερίκοκο, που ήταν πέντε μικρά τεμάχια, εξαιρετικά νόστιμα, και είχαν μικρά στικς πράσου. Πρόκειται για νέο πιάτο, σε τιμή 8.00 €.

• Μία πιτάκια με μικρή ποσότητα από σπετζοφάι, που ήρθαν με sweet and sour sauce και βαζάκι με γιαούρτι και μυρωδικά. Κι αυτά ήταν 5 τον αριθμό και μας άρεσαν πολύ. Τιμή 7.00 €.

• Για κυρίως πιάτο μοιραστήκαμε μια μερίδα φρέσκα και χειροποίητα νιόκι, φτιαγμένα από έξυπνο συνδυασμό πατάτας και παντζαριού, που για τον λόγο αυτό ήταν κατακόκκινα στο χρώμα και ήταν επίσης πεντανόστιμα. Συνοδεύονταν από πέστο ρόκας και ηλιέλαιο. Τιμή 9.00 €.

• Ήπια μια μπύρα Septem Red Ale, βαθμών οινοπνεύματος 4.50, την οποία απολαμβάνω όπου κι αν την πετύχω! Τιμή 5.50 €.

• Για επιδόρπιο ζήτησα την αγαπημένη μου κρέμα σοκολάτας, ένα φοβερό γλυκό, σε χορταστική μάλιστα ποσότητα, που είχε δυο κομμάτια παγωτό καραμέλα, φέτες πορτοκάλι, μαρέγκα από κακάο 70%, καθώς και 3-4 στρογγυλά μπισκοτάκια. Ήτανε το κάτι άλλο κυριολεκτικά. Εύγε κ. Χρύσα Κατάκη, αφού η χρυσοχέρα μαγείρισσα φτιάχνει και τα γλυκά!! Τιμή 7.00 €.

• Η φίλη μου πήρε το κλασικό cheesecake, το οποίο είχε σαν βάση του το ανθότυρο, και περιείχε επίσης δική τους σπιτική μαρμελάδα βερίκοκο. Εξίσου καλό γλυκό. Τιμή 6.00.

Για όλα αυτά πληρώσαμε συνολικά 45 € (17/25 το άτομο), ποσό λογικό για την όλη γαστρονομική εμπειρία που σας ανέφερα!

Συμπερασματικά, το ZAMPANO συνιστά μια ενδιαφέρουσα πρόταση για μια βραδινή σας έξοδο στην περιοχή, είτε συνδυαστεί με θεατρική βραδιά είτε όχι.

Θεωρώ ότι το ZAMPANO είναι ένα αξιόλογο στέκι, όπου δικαιολογημένα συχνάζουν παρέες καλοφαγάδων διαφόρων ηλικιών. Αν προσθέσει μάλιστα και κάποιο στοιχειώδες έστω κέρασμα (λικεράκι κ. λπ. ) θα αγγίξει τα όρια του τέλειου!

19 Ιαν 2018

Επίσκεψη στο ZAMPANO μέσα Δεκεμβρίου, Σάββατο βραδάκι κατά τις 8.30, μετά από παρακολούθηση θεατρικής παράστασης σε κοντινό θέατρο. Οι εντυπώσεις εξαιρετικές, όπως άλλωστε με είχαν ήδη προετοιμάσει οι κριτικές που είχα διαβάσει στο site.

Το ZAMPANO λοιπόν βρίσκεται στου Ψυρρή, επί της οδού Σαρρή και λειτουργεί καθημερινά από το πρωί (για καφέ, πρωινό ή και brunch) μέχρι το βράδυ για φαγητό ή ελαφρύ τσιμπολόγημα συνοδεία ποτού. Πλήρης κατάλογος με το μενού, τα ποτά-κοκτέιλ και τη λίστα κρασιών διατίθεται ηλεκτρονικά στο site τους, οπότε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.

Εμείς φθάσαμε στην ώρα μας, νωρίς δηλαδή, όπως προανέφερα, οπότε το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο. Η κράτηση ωστόσο κρίνεται απαραίτητη, καθώς μέχρι τις 10.00 το μαγαζί είχε γεμίσει (να αναφέρω στα συν ότι τις καθημερινές, έως το απογευματάκι, η ηλεκτρονική κράτηση μέσω e-table συνδυάζεται με έκπτωση 20%). Η πρώτη εντύπωση ήταν θετικότατη. Πολύ όμορφος χώρος, ψηλοτάβανος, με ωραίο φωτισμό, άνετα μαρμάρινα τραπέζια, πολύ όμορφο bar, οπτική πρόσβαση στο δρόμο μέσω της τζαμαρίας, αυστηρή απαγόρευση καπνίσματος είναι μερικά από τα στοιχεία που μου έρχονται πρώτα. Δεν έχει νόημα να αναλωθώ σε περισσότερες λεπτομέρειες, οι λοιποί χρήστες του site έχουν περιγράψει το χώρο αναλυτικά.

Για την εξυπηρέτηση έχω να πω πάλι μόνο τα καλύτερα. Πολύ ευγενικό προσωπικό, χαμογελαστό και άψογοι επαγγελματίες. Τα πιάτα ήρθαν με ιδανική ροή, η έκπτωση των 25 €, που δικαιούμασταν λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, περάστηκε εξαρχής, πραγματικά δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να τους προσάψω, καθώς από την αρχή μας έκαναν να νιώσουμε άνετα. Αν πρέπει να βρω κάτι αρνητικό, αυτό θα ήταν ότι μου έλειψε κάποιο (έστω μικρό) κέρασμα στην αρχή ή στο τέλος, σε κάθε περίπτωση όμως οποιαδήποτε βαθμολογία κάτω από «4» θα ήταν άδικη.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Με τη βοήθεια του site του ZAMPANO, σας ενημερώνω για τις διαθέσιμες επιλογές. Λοιπόν, εκτός από τις επιλογές σε πρωινό και brunch, μπορείτε να επιλέξετε κάποια από τις 7 σαλάτες (με τιμές από 6 έως 8 € και πάρα πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις), κάποιο από τα ισάριθμα ορεκτικά (με τιμές από 6 έως 7.5 €), κάποια ποικιλία αλλαντικών, τυριών ή ανάμεικτη (9 έως 11 €), κάποιο burger (11 με 12 €, διαθέσιμα ωστόσο μόνο για brunch ή μεσημεριανό), κάποιο ζυμαρικό (από από 8 έως 11 €) ή κάποιο κύριο πιάτο (με τιμές από 11 έως 14.5 €). Προσφέρονται επίσης 4-5 γλυκά (με τιμές από 5 έως 7 €), αρκετά κοκτέιλ, καθώς και επαρκή λίστα κρασιών (η μόνη ωστόσο που στο site του ZAMPANO δεν ήταν ενημερωμένη δυστυχώς, σε σχέση με αυτήν που μας δόθηκε κατά την επίσκεψή μας, κάποιες ετικέτες μάλιστα είχαν και αρκετά πιο ανεβασμένη τιμή).
Εμείς παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,5 €), κατόπιν ερώτησης ωστόσο αν προτιμούμε βρύσης. Για ψωμί δεν ερωτηθήκαμε, δεν ήρθε κιόλας κάτι.
- Σαλάτα με φασολάκια, αρακά, πίκλες κρεμμυδιού, kale και Dijon dressing (6,50 €). Πρωτότυπος συνδυασμός γεύσεων, προσωπικά μου άρεσε πολύ.
- Καβουρμά με κόκκινο λάχανο, πράσινο μήλο και σως βαλσαμικού (7,50 €). Πεντανόστιμο πιάτο, δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο. Η ποσότητα επαρκέστατη.
- Από κυρίως νιόκι από πατάτα και πατζάρι με πέστο ρόκας και ηλιόσπορο (9 €) και κριθαρότο με σιγομαγειρεμένο μοσχάρι και κατσικίσιο τυρί (12 €) για τη σύζυγο, νόστιμα πιάτα και τα δύο, με τα νιόκι πάντως να ξεχωρίζουν σε κάθε περίπτωση. Το κριθαρότο πιο συνηθισμένο σαν γεύση, νόστιμο και καλομαγειρεμένο ωστόσο. Η ποσότητα και των 2 κυρίως ήταν επαρκής.
- Το καλύτερο ωστόσο το φυλάγαμε για το τέλος, έχοντας διαβάσει και τις κριτικές στο site. Κρέμα σοκολάτας, λοιπόν, με κομμάτια πορτοκάλι, μαρέγκα κακάο και παγωτό καραμέλα (7€). Ό, τι και να πω για αυτό το γλυκό θα είναι λίγο. Εξαιρετικό!!
Από ποτά επιλέξαμε ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Αμέθυστος (24 €).

Για τα παραπάνω, εμείς πληρώσαμε 43,5 €, λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, ο κανονικός λογαριασμός ωστόσο θα ήταν 68,5 €, οπότε με βάση αυτήν την τιμή θα γίνει και η αξιολόγησή μου στη σχέση ποιότητας/τιμής. Λοιπόν, οι τιμές στο ZAMPANO μου φάνηκαν λογικές, δεδομένου του περιβάλλοντος, της εξυπηρέτησης, της γεύσης και της ποιότητας των υλικών, ενώ παράλληλα και η ποσότητες στα περισσότερα πιάτα ήταν ικανοποιητικές. Οι τιμές στα ποτά και στο κρασί ωστόσο μου φάνηκαν κάπως τσιμπημένες και για αυτό, για να είμαι δικαιότερος, θα βαθμολογήσω το value for money με «3».

Συμπερασματικά, το ZAMPANO αξίζει οπωσδήποτε να το επισκεφείτε, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, αν και προσωπικά πιστεύω ότι για βραδινή έξοδο αποτελεί ιδανική επιλογή. Να πάτε...

08 Μαι 2017

Προφανέστερος λόγος για να βρεθείς στο ZAMPANO της οδού Σαρρή από μια επίσκεψη σε ένα από τα πολλά θέατρα που στεγάζονται στον ίδιο δρόμο δεν υπάρχει. Πριν μπούμε λοιπόν στη βραδινή παράσταση του «Ήταν όλοι τους παιδιά μου» στο θέατρο ΕΜΠΟΡΙΚΟΝ ακριβώς απέναντι από το νεοκλασικό όπου έχει ανοίξει εδώ και λίγους μήνες το ΖΑΜΡΑΝΟ (με τον τόνο στη λήγουσα) ζητήσαμε να μας κρατήσουν ένα τραπέζι. Οι καλές εντυπώσεις άρχισαν από αυτή την κατά βάση τυπική επαφή. Μολονότι το μαγαζί ήταν γεμάτο μέχρι το τελευταίο τραπέζι, αντιμετώπισαν το αίτημά μας για μεταμεσονύκτιο δείπνο χαλαρά και με χιούμορ. Και όντως, όταν στις 12 παρά περάσαμε ξανά την πόρτα, το τραπέζι μάς περίμενε έτοιμο στρωμένο και μάλιστα σε πολύ καλό σημείο, δίπλα στη τζαμαρία που βλέπει στο δρόμο.

Αν έπρεπε να χαρακτηρίσω το ΖΑΜΡΑΝΟ με μια λέξη, αυτή θα ήταν “vintage”, και η δεύτερη λέξη θα ήταν «γουστόζικο». Ήδη απ’ έξω, μολονότι τα κουρτινάκια κρύβουν το μεγαλύτερο μέρος αφήνοντας τη θέα ελεύθερη κυρίως προς το πατάρι, αυτό που βλέπει κανείς και ο πολύ σωστός, τόσο όσο φωτισμός, δημιουργούν μια θετική προδιάθεση.

Ο χώρος δεν είναι τεράστιος, ένα σχετικά μεγάλο ορθογώνιο με καμιά δεκαριά τραπέζια στο ισόγειο και άλλα τόσα, για μικρότερες παρέες, στο πατάρι, συν μια βαριά στενόμακρη μπάρα από μπρούντζο δουλεμένο σε μάρμαρο που πλαισιώνεται από ψηλά σκαμπό.

Σηκώστε τα μάτια μπαίνοντας, αφού έχετε χαζέψει το εντελώς παλιακό δάπεδο, για να θαυμάσετε μια αέρινη μεταλλική κατασκευή (κύβοι και ορθογώνια παραλληλόγραμμα) που κρέμεται από το ταβάνι. Είναι σαφές ότι εδώ έχει βάλει το χεράκι της διακοσμήτρια που ξέρει καλά τη δουλειά της.

Ο χώρος, έτσι όπως είναι επιπλωμένος, εντελώς σοφιστικέ, θυμίζει λίγο Γαλλία και περισσότερο Βιέννη, ειδικά τα ρουστίκ τραπέζια, ξύλινα για τις μεγαλύτερες παρέες, μαρμάρινα για τα ζευγαράκια. Ειδική αναφορά αξίζουν τα καθίσματα, εντελώς διαφορετικά και όμως τόσο ταιριαστά μεταξύ τους, πάνω απ’ όλα δε βολικά, τίποτε δεν μου είναι αντιπαθέστερο από μια καρέκλα που σε «διώχνει» μόλις καθίσεις.

Η υπόλοιπη διακόσμηση στηρίζεται στο γυαλί, όλων των ειδών τα μπουκάλια κρασιού και οινοπνευματωδών και δεκάδες ποτηριών κρασιού, σαμπάνιας και κοκτέιλ κοσμούν το μπαρ και τους πλαϊνούς τοίχους. Ένα είναι σίγουρο, το μάτι σας δε θα βαρεθεί να χαζεύει, όπως και το αυτί σας δεν θα βαρεθεί να ακούει ωραία μουσική, όχι τόσο mainstream, όμως ούτε απλό μουσικό χαλί. Η μουσική βέβαια κάνει τον κόσμο να μιλά πιο υψηλόφωνα και δημιουργείται έτσι μια σχετική βαβούρα, την οποία όμως σιγά σιγά συνηθίζεις. Υποθέτω ότι άλλη ώρα, Κυριακή μεσημέρι π. χ., το περιβάλλον θα είναι διαφορετικό, να ένα μέρος που θα ήθελα να επισκεφθώ για brunch.
Για το σέρβις οι πρώτοι έπαινοι ειπώθηκαν, θα το αδικούσα όμως αν περιοριζόμουν απλώς στις τέσσερις ντοματούλες. Όλο ανεξαιρέτως το προσωπικό, όπως και ο (υποθέτω) ιδιοκτήτης που έβαζε ένα χέρι σε στιγμές μεγάλης φούριας, λειτουργεί άψογα και αλάνθαστα, με μια αλεγρία που στο τέλος μιας σίγουρα εξαιρετικά κουραστικής μέρας, τους έκανε όλους κυριολεκτικά αξιαγάπητους. Μπράβο σε όλη τη μπριγάδα και όχι μόνο στον τύπο με το clownίστικο μουστάκι που καλώς ή κακώς κλέβει την παράσταση.

Το επόμενο μεγάλο μπράβο πάει δικαιωματικά στην κουζίνα και στη σεφ (ρώτησα και σημείωσα το όνομά της) Χρύσα Κατάκη. Κυρία Κατάκη, δεν σας γνωρίζω, επιτρέψτε μου όμως να σας βγάλω το καπέλο. Η κουζίνα σας είναι, θα έλεγα, ασυνήθιστα ελληνική και πεντανόστιμη. Κρίμα που το must που μου είχαν συστήσει φίλοι, η σαλάτα με φασόλια τσαουλιά, αργά το βράδυ είχε τελειώσει. Και η πιο απλή ωστόσο σαλάτα που δοκιμάσαμε, φρέσκια πράσινη με λωρίδες σωταρισμένου κολοκυθιού, φλοίδες παρμεζάνας και αμυγδαλάκια περασμένα λίγο από το τηγάνι, ήταν και χορταστική (όπως όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε, με αποκορύφωμα το επιδόρπιο) και πραγματικά νόστιμη (κοσμητικό επίθετο που δύσκολα κολλάει σε σαλάτα).

Εκπληκτική σε εκτέλεση η λευκή φάβα με σαρδελίτσες τηγανιτές (αποκεφαλισμένες) και καραμελωμένα κρεμμύδια, τέλειος συνδυασμός γλυκού με αλμυρό. Η πεκάνια τέλος, τέλεια ψημένη (medium, όπως ζητήσαμε), συνοδευόταν από ένα υπέροχο pesto και τις πιο καλοτηγανισμένες φρέσκες πατάτες του τελευταίου εξαμήνου. Το ροζέ «ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ» ταίριαξε μια χαρά με τις επιλογές μας, εκείνο όμως που τίναξε τη μπάνκα στον αέρα ήταν το επιδόρπιο που μοιραστήκαμε: τρεις μπάλες μους μαύρης σοκολάτας με μια μπάλα παγωτό καραμέλα και φετούλες από πορτοκαλόφλουδα, κόλαση!

Νερό σε κανάτα γυάλινη, για ψωμί δεν ερωτηθήκαμε, λογαριασμός κατά τα εκ του νόμου προβλεπόμενα, πληρωμή με πλαστικό χρήμα χωρίς πρόβλημα. Δύο άτομα πλήρωσαν για ένα θαυμάσιο δείπνο 36 ευρώ για το φαγητό και 18 ευρώ για το ποτό, χωρίς δεύτερη σκέψη λοιπόν και εδώ 4 ντομάτες. Χωρίς ενδοιασμό θα σας προέτρεπα να προγραμματίσετε μια επίσκεψη στο ΖΑΜΡΑΝΟ σε πρώτη ευκαιρία. Kαι να μην το ξεχάσω: Όποιος θέλει να καπνίσει…raus!

20 Ιαν 2018

Πολύ μού άρεσε το Zampano! Η αρχιτεκτονική του (υπέροχο νεοκλασικό κτήριο με ιδιαίτερο σχήμα, ριγέ τέντες, φωτάκια και πράσινες γιρλάντες), η εσωτερική διακόσμηση λιτή αλλά κομψή, το μεγάλο μπαρ, η άριστη εξυπηρέτηση (μέχρι στην τουαλέτα με συνόδεψε ο νεαρός σερβιτόρος και μου άνοιξε την πόρτα γιατί είναι λίγο βαριά όπως είπε), το πολύ καλό φαγητό!

Ήθελα από καιρό να πάμε και να που το καταφέραμε! Κυριακή βραδάκι μετά από μια όμορφη ρομαντική βόλτα στα στενάκια του Ψυρρή (ωραία καφέ και μεζεδοπωλεία και αρκετή ζωντάνια θα έλεγα)...
Το μόνο αρνητικό ήταν τα άβολα ξύλινα καρεκλάκια (σαν θρανίου), θέλω μαξιλαράκι αναπαυτικό!!!

Το Zampano είναι ιδανικό για ζευγάρια και σαν στυλ/χώρος (τραπέζια για 2-4 άτομα τα περισσότερα, ρομαντική μουσική) και σαν μενού καθώς οι ποσότητες μοιράζονται ανα δύο το πολύ και μπορείς να πάρεις περισσότερα πιάτα... Πολύ δημιουργική και ανάλαφρη κουζίνα γενικά!

Πήραμε μια σαλάτα με ψητά κολοκυθάκια, σπανάκι, αμύγδαλα, φλοίδες από κατσικίσιο τυρί (κίτρινο, σαν γραβιέρα) σε καλή ποσότητα για τα 7 ευρώ που κόστισε και πολύ φρέσκια, δροσερή και σωστά αρτυμένη. Ένα καρπάτσιο χταπόδι με άγρια ρόκα, φινόκιο, ροζ πιπέρι και πορτοκάλι που ήταν λεπτοκομμένο, αέρινο και με πολύ ιδιαίτερη γεύση (6,50 ευρώ). Ταίριαζε με το λευκό κρασί "Φάμπρικα" (από Σύρο, 18 ευρώ) που διαλέξαμε από την ενδιαφέρουσα λίστα. Τα ερυθρά τα βρήκα σε τσιμπημένες τιμές (από 21 ευρώ για Παράγκα ή Κατώγι)...

Νερό ήρθε βρύσης που ανανεώθηκε χωρίς να ασχοληθούμε και ψωμί προζυμένιο νόστιμο και μπόλικο!

Τα κύρια πιάτα ήταν φιλέτο λαυράκι με ξινόχονδρο (τραγανό και ζουμερό και με αρωματικά χόρτα) και κατσικάκι με πατάτες λεμονάτες (14 ευρώ έκαστο). Μοιραστήκαμε το επιδόρπιο σοκολάτας που μας ενθουσίασε γευστικά: σφιχτή μους καλής σκούρας σοκολάτας με μαρεγκάκια κακάο, πορτοκάλι και παγωτό καραμέλα (7 ευρώ, μεγαλούτσικο).

Σύνολο 67 ευρώ για πλήρες και νόστιμο δείπνο για δύο! Θα ξαναπάμε και για δείπνο αλλά και για jazz brunch!

11 Ιαν 2018

Σάββατο βράδυ και μεγάλη παρέα 7-8 φίλων που έχουμε να βρεθούμε καιρό. Έχουμε κλείσει τραπέζι στο zampano και καθόμαστε σε μεγάλο άνετο τραπέζι στο βάθος της σάλας. Ο χώρος είναι υπέροχος με ωραία χρώματα και διακοσμητικά στοιχεία.

Παραγγείλαμε μια πιατέλα τυριών και αλλαντικών καθώς και τη σαλάτα με προσούτο για να μοιραστούμε. Μέχρι να φτάσει όλη η παρέα κάποιοι από εμάς παρήγγειλαν aperol spritz. Συμπτωματικά ο καθένας παρήγγειλε και από ένα διαφορετικό κυρίως. Εγώ διάλεξα τα νιοκι πατάτας-παντζαριού τα οποία συνοδευόντουσαν από πέστο και φυλλαράκια ρόκας. Ωραία γήινη γεύση και ενδιαφέρουσα υφή αλλά πολύ μικρή ποσότητα. Πιάτο μάλλον προορισμένο για ορεκτικό - κατά γενική ομολογία και της υπόλοιπης παρέας. Δε δοκίμασα τα υπόλοιπα πιάτα αλλά είδα ότι οι ποσότητες ήταν πιο γενναίες. Τα πρώτα πιάτα αδιάφορα.

Το άτομο μας ήρθε 25 ευρώ (από ένα κυρίως ο καθείς, τα δυο ορεκτικά που προανέφερα και ένα μπουκάλι μοσχοφίλερο).

Θα ήθελα να ξαναπάω για την ατμόσφαιρα και όχι για το φαγητό. Σίγουρα θα ήθελα να δω πώς είναι και το jazz brunch που έχουν τις Κυριακές. Θα το πρότεινα σε ζευγάρι στα πρώτα ραντεβού ή για να γιορτάσεις επέτειο, όχι όμως σε κάποιον καλοφαγά.

13 Ιαν 2018

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους τους χρήστες και συντελεστές του ask4food.
Επισκεφθηκαμε 2 άτομα το συγκεκριμένο εστιατόριο ανήμερα των Θεοφανείων στις 12:30 το μεσημέρι.
Ο χώρος του εστιατορίου εχει περιγραφεί διεξοδικά από άλλους χρήστες οπότε δεν θα σταθώ εκεί.
Δεν είχαμε κάνει κράτηση και μας έδωσαν ένα τραπέζι με τη συμφωνία να έχουμε τελειώσει σε 2 ώρες γιατί ήταν κρατημένο.

Αρχικά να παρατηρήσω ότι τα σερβίτσια (πιάτα και μαχαιροπηρουνα) ήταν απο πολύ γνωστή και ακριβή εταιρεία που μου έκανε θετική εντύπωση σε αντίθεση με τα σουπλά που ήταν ενα απλό χαρτί λαδόκολας και τον κατάλογο που επίσης ήταν απο ανακυκλωμένο χαρτί μεν αλλά πολυ ταλαιπωρημένος.
Θα μου πείτε αυτά κάθεσαι και κρίνεις βρε παιδί μου, αλλά προσωπικά θεωρώ αυτές τις λεπτομέρειες σημαντικές για ένα χώρο που θέλει να ξεχωρίζει.

Οι τουαλέτες που επισκεφθήκαμε ήσαν απλά ανεκτές χώρίς να διεκδικούν βραβείο λαμπερής καθαριότητας.

Δεν πεινούσαμε πολύ οπότε παραγγείλαμε gnocchi πατάτας (9 ευρώ)για μένα (λογω του ότι ειμαι vegan βλεπετε) και risotto με μανιτάρια (11 ευρώ).

Τα μεν gnocchi εξαιρετικά, το δε risotto καλομαγειρεμένο αλλά υπερβολικά αλατισμένο.
Συνολικά πληρώσαμε με τα ποτά 26 ευρώ.
Κέρασμα δεν υπήρξε ούτε ρωτηθήκαμε αν μείναμε ευχαριστημένοι.
Θα χρειαστεί να το ξαναεπισκεφτούμε για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Ισως μια Κυριακή μεσημέρι που μάθαμε ότι έχουν live jazz band.
Ολοι μας αξίζουμε μια δεύτερη ευκαιρία.

05 Ιούλ 2017

Εχθές Παρασκευή επήγα με μια φίλη στου Ψυρρή και καταλήξαμε στο Wine-Bar-Restaurant ZAMPANO, που βρίσκεται στην εμπορική οδό Σαρρή με τα πολυσύχναστα θέατρα της. Είχα επηρεαστεί από την όμορφη κριτική του fratello και από άλλους χρήστες και φυσικά δεν το μετάνιωσα!!

Το μέρος αυτό που μας είπανε ότι λειτουργεί σχεδόν δυο χρόνια, έχει περιορίσει κάπως το καλοκαιρινό του ωράριο, και έτσι άμα θες για φαγητό, τη Δευτέρα είναι κλειστά, ενώ τις άλλες μέρες σερβίρουν από 12 το μεσημέρι, μέχρι τις 11.30 το βράδυ last sitting, και Κυριακή μόνο μέχρι 11.00 p. m!

Το όνομά του Zampano, ρώτησα και μου είπανε πως είναι από τον circus acrobat στο Fellini’s movie LA STRADA με τον αξέχαστο Ζορμπά μας, Anthony Quinn!

Το μαγαζί έχει περιγραφεί ωραία από τους άλλους πιο πριν και έτσι εγώ θα πω ότι με εντυπωσίασε το νεοκλασικό σπίτι 100 ετών που το φιλοξενεί, στο ισόγειο το κόκκινο ψυγείο και κολλητά του το ωραίο πράσινο marble bar! Ο χώρος με την vintage atmosphere ήτανε κάτι από παλιό Βερολίνο ή Βιέννη, που δεν συναντάμε και τόσο συχνά εδώ, και είχε και ταιριαστή Ευρωπαϊκή μουσική αλλά και τζαζ!!
Εμείς καθίσαμε απάνω και είδα ότι υπάρχει connecting door με το διπλανό hostel, City Circus, και πελάτες του μπαινοβγαίνανε για ποτό ή σνακ!

Τα νεαρά παιδιά ήτανε πολύ εξυπηρετικά, μας φέρανε τον πλήρη κατάλογο και εμείς τελικά διαλέξαμε τα πιο κάτω πιάτα:

Μύδια αχνιστά, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με χταποδάκι (αριστούργημα), ρολό κοτόπουλο με σουτζούκι από την Καισαρεία ( πολύ νόστιμο) και κριθαρότο με γαρίδες, καλό επίσης.

Πήραμε για γλυκά, ένα cheesecake με λευκό τυρί και μαρμελάδα βερίκοκο, και ένα απίθανο chocolate cream με φέτες πορτοκάλι, μαρέγκα κακάο και παγωτό καραμέλα!!

Ήπιαμε ένα cocktail Bloody Mary και ένα ποτήρι λευκό κρασί Chateau Julia Lazaridis, just fine.

Ψωμί στην αρχή, νερό σε κανάτα, και λογαριασμός στα 65 € που άξιζε τα λεφτά του. Χωρίς τα ποτά έρχεται 25 € per person (top of 17/25 rate category).

Chef Ms. Χρύσα Κατάκη, congratulations!

Place highly recommended!!

13 Φεβ 2017

Επισκεφθήκαμε το ZAMPANO την Κυριακή 05/02 στις 3 το μεσημέρι σε μια απέλπιδα προσπάθεια να δοκιμάσουμε καινούργια στέκια για brunch, στέκια μάλιστα που βρίσκονται στις πρώτες προτιμήσεις άρθρων ακόμα και σε μια απλή αναζήτηση στο google όπως “brunch Athens”. Όλα τα άλλα που ίσως προτιμούσαμε ένα τσικ πιο πολύ ήταν εντελώς κλεισμένα μέχρι το βράδυ [?? Λεφτά υπάρχουν προφανώς και μπράβο μας που τα κινούμε στην αγορά!! ] οπότε το ZAMPANO κατάφερε να μας βολέψει στο μπαρ και αδράξαμε την ευκαιρία.
Είμαστε ζευγάρι, όπως και τις άλλες φορές, ο κατάλογος του δεν αφορά μόνο brunch όπως συνηθίζεται σε πολλά Κυριακάτικα μενού, θετικό όπως έχω ξαναγράψει καθώς έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις και τα πιάτα για τα οποία «φημίζετε» το κάθε μέρος και όλοι τα θεωρούν must…

Ο χώρος.. ο χώρος είναι ένα πολύ ωραίο all day bar ή wine bar όπως περιγράφει και η χρήστης “coco” παρακάτω με την οποία συμφωνώ απόλυτα κι εγώ έτσι θα το χαρακτήριζα παρά εστιατόριο. Και συμφωνώ επίσης ότι έτσι ίσως τους εξυπηρετεί καλύτερα, δεδομένου ότι εστιατόριο με την κλασσική έννοια, δεν είναι. Κατά τα άλλα το εσωτερικό είναι μια πάρα πολύ ωραία μίξη βιομηχανικού σχεδιασμού, τοίχοι, πατώματα κτλ

. Όλα τύπου τσιμεντοκονία, με έντονα τα στοιχεία από Great Gatsby όμως μέσα, όπως το πολύ ωραίο χρυσό μπαρ, το μάρμαρο πάνω στην μπάρα του μπαρ και το ΠΟΛΥ άβολο κατά τα άλλα μπαρ όπου δεν είχε ούτε κρεμαστράκια για να κρεμάς παλτό-τσάντες, ούτε χώρο για κάτσεις με φορά προς τον μπάρμαν και όχι προς τον συνδαιτημόνα σου. Κατά τα άλλα τα τραπέζια τους είχαν αυτή την mix and match αισθητική στις καρέκλες που κάποτε ήταν κάπως cool, πλέον όμως την λες και τετριμμένη και τα όλα χρώματα του μαγαζιού ήταν σκούρο καφέ ξύλο, και ένα υπέροχο βεραμάν στου τοίχους! Την Κυριακή και κάθε Κυριακή έχουν live jazz band που δίνει μια Νεουορκέζικη νότα στους παρευρισκόμενους και μόνο κακό δεν το λες.

Το ZAMPANO βρίσκεται στο Ψυρρή, στην Σαρρή συγκεκριμένα, ένας δρόμος γεμάτος θέατρα [πλέον] και λοιπά μικρά και χαριτωμένα μαγαζάκια σαν το ZAMPANO, κάτι που το/τον κάνει τρομερό ελκυστικό για μια Κυριακάτικη βόλτα ή ιδανικό για να απολαύσεις ένα ποτήρι κρασί και μια ποικιλία τυριών από τον κατάλογο μετά την λήξη κάποιας θεατρικής παράστασης από τα γειτονικά θέατρα. Χάρηκα πολύ με την αναβαθμισμένη εικόνα της περιοχής γιατί την τελευταία φορά που βρέθηκα εκεί, πριν από αρκετά χρόνια, μια απαισιοδοξία αιωρούνταν έντονα στον αέρα. Αν ήμουν τουρίστας, θα είχα χαρεί πολύ με την επίσκεψη μου και την επιλογή μου.

Το γενικότερο σχόλιο μου είναι το εξής: το βρίσκω λίγο υπερτιμημένο γιατί για 4 πιάτα, 2 μπύρες και 1 χυμό πληρώσαμε 46€… 2 από αυτά τα πιάτα ανήκουν στο brunch menu και αλίμονο αν θες 46€ για να φας ένα αξιοπρεπές τύπου πρωινό στο κέντρο της Αθήνας. Το service ήταν πολύ σωστό και άμεσο, βέβαια είχαμε και προνομιακή θέση καθώς τους είχαμε όλους [θέλοντας και μη] μες τα πόδια μας, οπότε δεν εκφράζω ολοκληρωμένη εικόνα για το τι γίνεται στα τραπέζια, αλλά από την αίσθηση που είχα από το προσωπικό κάθε άλλο παρά παρόντες και ευγενικοί φάνηκαν.

Στο μενού τώρα…

Επιλογή 1
Avocado toast: οτιδήποτε έχει αβοκάντο το κυνηγάω και το αγαπάω. Το συγκεκριμένο ήταν πολύ καλό. Ουσιαστικά δεν είναι κανένα πιάτο με κάποια μαεστρία από την οποία μπορείς να κρίνεις την αισθητική ενός σεφ, αλλά το συγκεκριμένο ήταν πολύ καλά δομημένο στην γεύση του και φάνηκε ότι όντως είχαν κάνει τις δοκιμές τους πριν τελικά καταλήξουν σε φρυγανισμένο χωριάτικο ψωμί με λάδι λιαστής ντομάτας, γενναιόδωρη ποσότητα κρέμας αβοκάντο με πάπρικα και λοιπά άλλα μπαχαρικά που και οπτικά έκαναν ωραία αντίθεση καθότι όλα κόκκινα, και στον ουρανίσκο ήταν μια πανδαισία, και ένα αυγό μάτι που οκ, τι να πεις για ένα αυγό μάτι..! 6€

Επιλογή 2
Πατατοσαλάτα: αυτό θεωρώ ότι είναι, και εάν δεν είναι πρέπει να γίνει, ένα από τα must πιάτα τους. Η πατατοσαλάτα είχε baby πατάτες φούρνου που δεν είχαν πάρα πολύ έντονη γεύση μεν ο πρωταγωνιστής του πιάτου ήταν άλλος δε. Και μιλάω για το ψάρι που είχε μέσα του οποίου το όνομα τώρα μου διαφεύγει, αλλά ήταν μαγειρεμένο τέλεια. Συνοδευόταν επίσης από ελάχιστα βρασμένες φουντίτσες μπρόκολου και κάποιου είδους honey-mustard sauce. Μην ρωτάτε πως συνδυάζονται ΟΛΑ αυτά μαζί και δη θεματικά, αλλά όντως το κάνουν. 8€

Επιλογή 3
Pulled pork: φίλος του χοιρινού και δη του pulled pork ο σύζυγος, το δοκιμάζει σχεδόν σε όποιον κατάλογο το πετύχει. Από το συγκεκριμένο καταρχάς θα κρίνω την εικόνα και μετά την γεύση: η εικόνα του δεν με γέμισε ούτε με τράβηξε να θέλω να το φάω γιατί [όπως και έγινε] δεν υπήρχε περίπτωση να μην γίνεις χάλια με ζουμιά να τρέχουν ολούθε και χίλιες χαρτοπετσέτες γύρω τριγύρω. Το pulled pork σερβιζόταν με την sauce του μέσα σε αραβικές πίτες, τις μικρές [αρνητικό] και από πάνω είχε μια τούρτα από λάχανα, εξωφρενικά πολλή ποσότητα για το τίποτα εάν με ρωτάς ή αν είσαι καχύποπτός, για να συγκαλύψει τις πολύ μικρές πιτούλες?? Overall τίμια προσπάθεια αλλά είναι ακόμα πολύ messy και δεν έχουν βρει για μένα το σωστό ratio μεταξύ συνοδευτικού και κυρίως μερίδας. 9€

Επιλογή 4
Pancakes με φρούτα: πολύ ωραία, πολύ αφράτα, τόσο γλυκά όσο πρέπει, 5 στο σύνολο [τα λες και πολλά και δεν μπορείς να αντισταθείς σε κανένα] με το απαραίτητο σιρόπι σφενδάμου. Μια ένσταση είχα μόνο για τα φρούτα, δεν μου φάνηκαν πολύ φρέσκα ή έστω φρεσκοκομμένα καθώς τα περισσότερα είχαν «μαυρίσει» λίγο και επίσης ήταν λίγα, για 5 pancakes θέλεις παραπάνω από 2 φράουλες κομμένες στην μέση και αν. 6€

Ποτά
Εγώ δοκίμασα το smoothie με το γάλα αμυγδάλου και φυστικοβούτυρο που θεωρώ ότι κάτι του έλειπε αλλά ακόμα δεν μπορώ να προσδιορίσω τι. Ίσως να φταίει ότι μου φάνηκε πολύ απλό? Σαν να το είχα φτιάξει εγώ στο σπίτι μου, καμία τσαχπινιά [5€] και 2 μπύρες Χίου χωρίς ζύμωση 6€ η μία.

Υπάρχουν κι άλλα πιάτα στον κατάλογο που θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω, αλλά δεν νομίζω να το βάλω προτεραιότητα να ξαναπάω.
Θέλει ακόμα δουλειά μέχρι να βρει την ταυτότητα του γιατί τώρα νιώθω ότι είναι λίγο all over the place και λίγο να τα κάνουμε όλα και να ευχαριστήσουμε τους πάντες, κάτι που η ιστορία έχει δείξει ότι δεν γίνεται.

22 Δεκ 2015

Μια νέα σχετικά άφιξη στην καρδιά της θεατρικής πιάτσας του Ψυρρή με καλλιτεχνικό διακοσμητικό ταμπεραμέντο, ευέλικτη δημιουργική κουζίνα, που επικεντρώνεται σε κλασικές ελληνικές γεύσεις, και μελωδίες που παραπέμπουν σε Godfather και Νίνο Ρότα (! ) αλλά και στο La Strada(1954) του Φ. Φελίνι, επίσης σε μουσική Νίνο Ρότα, όπου ο καλλιτέχνης του τσίρκου Zampano είναι ο κεντρικός ήρωας! Δεν μπορούσε βέβαια να μην υπάρχει μουσική τζαζ, καθώς και οι νοσταλιγές μελωδίες της Εντίθ Πιαφ...

Το Zampano είναι η ιδανική λύση για φαγητό ή ποτό μετά από κάποιο θέατρο στην περιοχή ή για ατμοσφαιρικές χειμωνιάτικες εξόδους. Ως θαμώνας της περιοχής, θεωρώ ότι συμπληρώθηκε το κενό που εδώ και καιρό άφησαν αξιόλογα εστιατόρια όπως το il Bucco, το Beer Academy και το πρωτοπόρο για την εποχή El Pecado!

Πρόκειται, κυρίως, για εστιατόριο αλλά προσφέρεται και για ποτό, συνοδεία ποικιλίας τυριών ή αλλαντικών ή κάποιου ελαφριού πιάτου.

Ο διάκοσμος στο ισόγειο του εσωτερικού χώρου, του επιβλητικού αυτού νεοκλασικού κτιρίου, όπου στεγάζεται το εστιατόριο αλλά και το City Circus hostel, συνηγορεί από την πρώτη ματιά για μία όμορφη βραδιά.

Περνώντας απ' έξω, οι μεγάλες τζαμαρίες και ο ρομαντικός φωτισμός ελκύουν κάθε περαστικό. Όταν, όμως, διαβεί κάποιος την μεγάλη πράσινη πόρτα, το έργο αρχίζει... Τραπέζια όλων των τύπων με εκλεπτυσμένη σχεδίαση, μου άρεσε το κόκκινο τραπέζι μπαίνοντας αριστερά, δείγμα μάλλον Φένγκ Σούι αρχιτεκτονικής (?), για καλό ποδαρικό, περίτεχνα μωσαϊκά, ένα μεγάλο μωβέ μπάρ, ένα ψυγείο με διάφορα προϊόντα, εταζέρες και μπουφέ με ποτήρια και διάφορες κομψές και άλλων εποχών λεπτομέρειες συνθέτουν το σκηνικό του ισογείου.
Βιομηχανικό σκούρο γκρι στους τοίχους και εκπληκτικά, ευφάνταστου σχεδιασμού, πολύφωτα και απλίκες ενισχύουν την ιδιαίτερη αύρα του χώρου. Οι τουαλέτες, στον ισόγειο χώρο επίσης, συνεχίζουν στο ίδιο απαράλλαχτο διακοσμητικό μοτίβο.

Επειδή πήγαμε βράδυ Σαββάτου, μετά από θεατρική παράσταση, χωρίς κάποια κράτηση μας "προώθησαν'' στον επάνω χώρο και παρόλο που στην αρχή ήμασταν αρνητικοί μόλις ανεβήκαμε αλλάξαμε αμέσως γνώμη, μην πω μάλιστα ότι είναι και πιο όμορφος από τον κάτω χώρο.

Ενδείκνυται μάλιστα για ιδιαίτερες περιστάσεις όπου κάποιος θέλει privacy αλλά και "χουζούρι". Λυπάμαι μόνο τους ανθρώπους του σέρβις για το ατέλειωτο ανεβοκατέβασμα....

Από τον επάνω χώρο, υπάρχει πανοραμική έποψη του ισογείου και τα περισσότερα τραπέζια έχουν και αυτά θέα προς την οδό Σαρρή. Ο πρώτος όροφος δηλαδή είναι αυτό που λέμε κέντρο - απόκεντρο.

Η διακόσμηση είναι επίσης εκπληκτική, με την απόλυτη αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας που δίνουν τα ξύλινα πατώματα και η ασπρόμαυρη ριγέ ταπετσαρία σε μεγάλο τμήμα του τοίχου. Μάλιστα, στο βάθος αριστερά, ένα μικρό δωμάτιο - σαλονάκι, με 70'ς διακόσμηση, τράβηξε αμέσως την προσοχή μας, καθώς περιεργαζόμασταν τον χώρο.

Ο συγκερασμός μοντέρνου και κλασικού μέσα στον ίδιο χώρο καθιστούν το μέρος ιδιαίτερα ελκυστικό έστω και για ένα ποτό!

Το Zampano λειτουργεί μόνο βράδυ.

Το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά!!

Αστρολογικό δελτίο,
Στο σέρβις μας εξυπηρέτησε ο αεικίνητος και μάλιστα Τοξοβόλος (με ωροσκόπο Παρθένο.... ) Ανδρέας με εμφανή τη διάθεση της φιλοξενίας και της ενημέρωσης!!
Τοξότης, το τυχερό μου ζώδιο, σκέφτομαι, και... αφήνομαι στις υπηρεσίες του απόλυτα ήρεμη.....

Δοκιμάσαμε,

Ρεβυθάδα με δενδρολίβανο και κομματάκια από σύγκλινο Μάνης. Χορταστική μερίδα και αρκετά νόστιμα μόνο που, κατά την γνώμη μου, ήθελαν λίγο λεμόνι για να γίνει πιο αισθητή η γεύση των ρεβυθιών. ΕΥΡΩ 6,00

Πιττάκια με σπετζοφάϊ, περί τα τέσσερα μικρά και τριγωνικά κομμάτια, από φύλο κρούστας, με σος γιαουρτιού ολίγον καυτερή μέσα σε γυάλινο μπολάκι μέσα στο πιάτο. Πολύ νόστιμο πιάτο!! ΕΥΡΩ 7,00

Ρολάκια από μπούτι κοτόπουλο με πλιγούρι και σος καυτερή. Το κοτόπουλο πεντανόστιμο αλλά το πλιγούρι αρκετά αδιάφορο...! ΕΥΡΩ 11,00

Κροκέτες με τυρί και σπανάκι, πράσινη σαλάτα ως γαρνιτούρα και κόκκινη σος παντζαριού να ομορφαίνει το πιάτο μας!! Οι κροκέτες, περί τα πέντε τεμ., ήταν πολύ νόστιμες και η σος έδενε απόλυτα με το έδεσμα....!! ΕΥΡΩ 6,00

Τα πιάτα έρχονταν σταδιακά και τα σερβίτσια άλλαζαν συνέχεια.

Το πλατό τυριών και αλλαντικών, με τυριά και αλλαντικά, που αλλάζουν ανάλογα με την ημέρα, συνοδεία ψωμιού και σος, στοιχίζει ΕΥΡΩ 11,00.
Παρατηρήσαμε ότι πολλοί το προτιμούσαν για να συνοδεύσουν το κρασί ή το ποτό τους.
Υπάρχουν και πιάτα ημέρας, όπως σούπα (6,00) ή δελεαστικές σαλάτες (6-8,00).

Από γλυκά δοκιμάσαμε,

Σοκολάτα με κομματάκια πορτοκάλι, δύο μαρεγκάκια με κακάο και παγωτό καραμέλα. Νόστιμο γλυκό - και μεγάλη ποσότητα - με πικρή γεύση, έξω από τα συνηθισμένα. Ιδανικό για τους λάτρεις της Bitter σοκολάτας. ΕΥΡΩ 6,00

Cheesecake με ανθότυρο και ξινομυζήθρα. Πρόκειται για ένα συμπαγές στρογγυλό κομμάτι γλυκού με μαρμελάδα βερίκοκο ως topping. Δεν μας ενθουσίασε... ΕΥΡΩ 5,00

Παρόλο που δεν ήπιαμε κάτι, παρά μόνο νερό βρύσης, λόγω μεσημεριανής οινοποσίας..., ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογο με τα κρασιά είδαμε ότι είναι απόλυτα ενημερωμένος Έντελώς δειγματολιπτικά: ροζέ Βιβλία Χώρα ΕΥΡΩ 25,00, κόκκινο Κατώγι Αβέρωφ 19,00, λευκό Κτήμα Χατζηγεωργίου 22,00. Σερβίρεται και κρασί σε ποτήρι ( 5,00 περίπου), μπύρες μικροζυθοποιών (5-6,00) καθώς και διάφορα ποτά και κοκταίηλ ( 7-9,00).

Στο τέλος, μας κέρασαν εξαιρετικό λικέρ μαστίχας με λάιμ και πιπέρι!

Περάσαμε μια πολύ πολύ όμορφη και λαμπερή βραδιά!!
Εύχομαι μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα να κυλήσουν οι γιορτές όλων μας!

11 Ιαν 2017

Το zampano στεγάζεται σε έναν πολύ όμορφο χώρο, ο οποίος θα έπρεπε να αυτοπροσδιορίζεται ως all day bar ή wine bar κ όχι σαν εστιατόριο για το δικό του καλό.
Οι γεύσεις που δοκιμάσαμε ήταν συνολικά μέτριες, κάποια λίγο καλύτερα, κάποια αδιάφορα( π. χ. τα ζυμαρικά που συνόδευαν το κοτόπουλο). Οι μερίδες στα κυρίως ήταν γενικά μικρές, αν κ είχα πάει προετοιμασμένη σχετικά... αλλά ειδικά η μερίδα του pulled pork ήταν αστεία! Αμφιβάλλω αν είχε πάνω από 40gr κρέατος (9Ε)! Αν ήμουν υπεύθυνη δεν θα το συμπεριελάμβανα με τπτ στα κυρίως πιάτα. Ίσως σαν ορεκτικό. Παρόλαυτα, όσο καταφέραμε να δοκιμάσουμε με κρέας (κ όχι την σαλάτα που έριξαν από πάνω για να γεμίσει) ήταν νόστιμο. Η λίστα των κρασιών καλή κ σε καλές τιμές.

Overall, θα ξαναπήγαινα, γιατί μου άρεσε πολύ ο χώρος κ η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή. Οι τιμές ήταν καλές, αλλά δεν θα πόνταρα κ πολλά το φαγητό. Θα πήγαινα να πιω ένα ωραίο κρασί κ να το συνοδέψω με ένα δυο πιατα. Η κουζίνα του θέλει αρκετή δουλίτσα.

Η έκπτωση που e-table δεν είχε γίνει αρχικά, αλλά έγινε αμέσως μετά την υπόδειξη μας.