ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ

Ψαροταβέρνες

Νεστορος 4, Μελισσια [Χάρτης]

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Εστιατόριο θαλασσινών με εξειδίκευση στο φρέσκο ψάρι σχάρας!
Όλα είναι φρέσκα εποχής εκτός από την γαρίδα που είναι κατεψυγμένη.
Η σάλτσα για τα σαγανακια φτιάχνετε μόνο από φρέσκια ντομάτα 🍅

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Μεζεδοπωλείο με θαλασσινά πάνω στην πλατεία Αγίου Γεωργίου στα Μελίσσια. Το καλοκαίρι βγάζει τραπεζάκια έξω, πάνω στην πλατεία αλλά και στο υπερυψωμένο επίπεδο σαν μπαλκόνι. Όμορφο, περιποιημένο μαγαζάκι, καθαρό και φροντισμένο. Η διακόσμηση είναι κυρίως με θαλασσινά στοιχεία και θέματα νησιωτικά.

Το μαγαζί διαθέτει αρκετά ικανοποιητική ποικιλία από μεζέδες, ψάρια μικρά ή μεγάλα και θαλασσινά. Ο μερίδες του είναι μεγάλες και σίγουρα θα φύγεις από το μαγαζί χορτάτος και ευχαριστημένος από τις γεύσεις και γενικότερα από τα πιάτα.

2 άτομα λοιπόν το επισκεφτήκαμε μια καθημερινή απόγευμα και καθίσαμε έξω γιατί ο καιρός το επέτρεπε. Στον εξωτερικό χώτο κάνεις χάζι τον κόσμο που κάθεται ή βολτάρει συνήθως πάνω στην παλτεία αλλά και τα υόπλοιπα μαγαζιά που βρίσκονται περιμετρικά της πλατείας κααι επίσης έχουν βγάλει τραπεζοκαθίσματα έξω.

Παραγγείλαμε τα εξής:

- καλαμαράκια τηγανητά τα οποία κατέφτασαν σε ευμεγέθη μερίδα και ήταν ικανοποιητικά

-σαρδέλα ψητή που ήταν όλα τα λεφτά, ίσως και το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Συνοδευόταν από ψιλοκομμένη ντοματούλα και ήταν όνειρο και φρεσκότατη

- χωριάτικη σαλάτα αρκετά μεγάλη και δροσερή

- πατάτες τηγανητές, οι κλασικές προτηγανισμένες

-λιγκουΐνι με χταπόδι το οποίο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις μαζί με τη σαρδέλα. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ξαναδοκιμάσει αυτό το συνδυασμό και μου άρεσε πολύ. Αρκετά δυνατό πιάτο.

-νερό εμφιαλωμένο

- 1 μπίρα άλφα

Στα συν του μαγαζιού:
- το καλωσόρισμα στην αρχή με χταποδοκεφτέδες και σως γιαουρτιού, αρκετά ενδιαφέρον και ασυνήθιστο. Μας άρεσε.
-το κέρασμα στο τέλος φρούτο
- η εξυπηρέτηση που ήταν άψογη και αρκετά γρήγορη και φιλική. Μόνο προς το τέλος όταν μαζεύτηκε περισσότερος κόσμος καθυστέρησε λίγο ο λογαριασμός οποίος για όλα τα παραπάνω ανήλθε στα 41.50 ευρώ. Χορτάσαμε και σκάσαμε από το φαγητό και μάλιστα πήραμε πακέτο και για το σπίτι.

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Μετά από πρόκληση τριών φίλων αρχές Ιουλίου, μεσημεράκι Κυριακής, βρέθηκα στα Μελίσσια για τσιμπολόγημα θαλασσινών μεζέδων και κρασάκι. Η επιλογή μας ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ, κατόπιν επιμονής ενός εκ της παρέας, που το είχε επισκεφθεί αρκετές φορές. Εγώ πριν τη συνάντηση έριξα μια ματιά στο ask4food και η αλήθεια είναι ότι είχα κάποιες επιφυλάξεις, καθώς οι κριτικές που είδα σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούσαν ασφαλές δείγμα για σίγουρα επιτυχημένη έξοδο. Τέλος πάντων το ραντεβού είχε προφασιστεί, οπότε η παρουσία μου στα ΨΑΡΑΚΙΑ ήταν αναγκαία.
Τα ΨΑΡΑΚΙΑ βρίσκονται πάνω σε μια όμορφη πλατεία στα Μελίσσια, με διάφορα καφέ και χώρους εστίασης. Περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή μην μου ζητάτε, δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σας διαφωτίσω. Την περιοχή δεν την γνωρίζω καθόλου, ένας από τους φίλους της παρέας ήρθε και με παρέλαβε, κατευθυνθήκαμε στη Κηφισίας, στρίψαμε κάποια στιγμή στην Πεντέλης και οι γνώσεις μου σταματούν εκεί. Παρκάραμε το αυτοκίνητο σε ένα διπλανό στενό και κατά τις 2.30 ήμασταν στα ΨΑΡΑΚΙΑ, όπου μας περίμεναν οι άλλοι δύο της παρέας.

Ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού τυπικός ψαροταβέρνας, με το μπλε χρώμα να κυριαρχεί, είναι ό, τι θα περίμενες. Η βεραντούλα μπροστά του, στην οποία και καθίσαμε, ήταν αρκετά συμπαθητική και σχετικά άνετη, με μια τέντα να προφυλάσσει από τον ήλιο. Ευτυχώς η μέρα δεν ήταν πολύ ζεστή, οπότε δεν είχαμε πρόβλημα, τις πιο ζεστές μέρες ενδεχομένως η κατάσταση να ήταν κάπως πιο δύσκολη. Να προσθέσω επίσης, ότι έχουν τοποθετηθεί κάποια τραπεζάκια και επί της πλατείας, οπότε προσφέρεται και αυτή η επιλογή.

Η εξυπηρέτηση ήταν και ο τομέας που είχα τις επιφυλάξεις μου, λόγω της κριτικής της φίλης Uncook. Δεν ξέρω, μπορεί να έπαιξε και το ρόλο του το γεγονός ότι ένας εκ της παρέας έχει πάει αρκετές φορές στα ΨΑΡΑΚΙΑ, προσωπικά πάντως δεν βρήκα ψεγάδι να τους προσάψω στο θέμα εξυπηρέτηση. Σίγουρα οι σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν δεν ήταν και οι πιο χαμογελαστοί και φιλικοί που έχω συναντήσει, ήταν ωστόσο επαγγελματίες, τυπικοί και γρήγοροι στους χρόνους τους. Επιπλέον, μας κέρασαν ένα μισόκιλο κρασί, ενώ στο τέλος προσέφεραν μπόλικο γλυκό του κουταλιού και σιμιγδαλένιο χαλβά, αρκετά νόστιμα και τα δύο. Απόδειξη κόπηκε κανονικά, οπότε δεν θα τα χαλάσουμε στο γεγονός ότι το νερό ήταν εμφιαλωμένο και όχι βρύσης.

Ο κατάλογος τυπικός ψαροταβέρνας δεν προσφέρει ιδιαίτερες εκπλήξεις. Ο φίλος της παρέας, όπως μας ενημέρωσε, έχει κατά καιρούς δοκιμάσει και μεγαλύτερα ψάρια, τα οποία πάντοτε βρήκε φρέσκα, καλοψημένα και νόστιμα, ενώ και η τιμολόγησή τους, από μια γρήγορη ματιά που έριξα μου φάνηκε λογικότατη. Τέλος πάντων, προκειμένου να ικανοποιήσουμε όλα τα γούστα, στραφήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές (μικρά ψαράκια, καλαμάρια, χταπόδι κλπ. ), ούτως ή άλλως για τσιμπολόγημα πηγαίναμε (άσχετα εάν τελικά σκάσαμε από το μέγεθος της παραγγελίας, καθώς παρασυρθήκαμε και πήραμε πάρα πολλά πιάτα). Οπότε έχουμε και λέμε... η παραγγελία 4 ατόμων περιελάμβανε:
- βραστά λαχανικά (4,50 €), χωρίς εκπλήξεις, σωστά βρασμένα καταναλώθηκαν ευχάριστα.
- χόρτα (4,00 €), και εδώ οι ίδιες παρατηρήσεις.
- γαύρος μαρινάτος (4,50 € επί 2), το συγκεκριμένο μεζεδάκι το τιμώ πάντοτε, το ίδιο και οι υπόλοιποι της παρέας, οπότε οι 2 μερίδες που πήραμε καταναλώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ.
- πατάτες τηγανιτές (3,50 € επί 2), φρεσκοκομμένες και ωραία τηγανισμένες, δεν μας απογοήτευσαν.
- μελιτζανοσαλάτα (4,00 €), προφανώς χειροποίητη με το σκόρδο της, μια χαρά
- γαριδάκι συμιακό (6,50 € επί 2), δεν μπορούσες να αντισταθείς στο τσιμπολόγημά του, η πρώτη μερίδα εξαφανίσθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, μοιραία παραγγείλαμε και δεύτερη. Η ποσότητα επαρκέστατη, μην κοιτάτε που εμείς ήμασταν αχόρταγοι.
- καλαμαράκια τηγανιτά (9,00 €), κατεψυγμένα μεν, αλλά καλής ποιότητας, δεν πολυδοκίμασα, μου φάνηκαν συμπαθητικά πάντως
- χταπόδι ψητό (8,50 €), ικανοποιητική μερίδα και σωστά ψημένο.
- γαύρος τηγανιτός (6,00 €), φρέσκος και καλοτηγανισμένος
- 1,5 κιλό λευκό κρασί (2,5 € ανά μισόκιλο), ικανοποιητικό, δεδομένης και της τιμής του. Όπως προανέφερα, στο τέλος ήρθε επιπλέον ένα μισόλιτρο κέρασμα.
Ο κερασμένος σιμιγδαλένιος χαλβάς και το γλυκό του κουταλιού έκλεισαν ιδανικά την έξοδό μας.
Συνολικά, σε επίπεδο γεύσεων μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Νόστιμα πιάτα σε επαρκείς ποσότητες και καλομαγειρεμένα. Την τέταρτη ντοματούλα στην ποιότητα φαγητού θα την στερηθούν, κυρίως γιατί μου φάνηκε ότι το λάδι σε ορισμένα τηγανιτά πιάτα είχε μια κάπως βαριά γεύση (το διαπιστώσαμε ιδίως στην δεύτερη μερίδα γαριδάκι που πήραμε, ενδεχομένως να μην το άλλαξαν το λάδι εγκαίρως).
Επίσης, να αναφέρω ότι τις τιμές τις θυμάμαι κατά προσέγγιση και ενδεχομένως να υπάρχουν αποκλίσεις, μικρές σε κάθε περίπτωση. Για όλα τα παραπάνω λοιπόν (συν το εμφιαλωμένο νερό και το κουβέρ υποθέτω) ο τελικός λογαριασμός ήταν κάτι παραπάνω από 75 €, δηλ. παρά κάτι 20 € το άτομο.
Δεν μπορώ να πω, φάγαμε πολύ, ήπιαμε αρκετά, οι γεύσεις ήταν αρκετά νόστιμες, οπότε και ο τελικός λογαριασμός μου φάνηκε ικανοποιητικός. Σίγουρα εάν κάποιος προτιμήσει κανένα πιο ακριβό ψάρι, ο λογαριασμός θα κινηθεί σε πιο υψηλά επίπεδα, αλλά συνολικά οι τιμές είναι λογικές. Θα ξαναπάω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Αυγ

Καταγράφω μιὰ σημερινή μας ἐπίσκεψη στὰ "ψαράκια" γιὰ νὰ προστατεύσω ἄλλους συνεπισκέπτες τοῦ ask4food.

Ἡ παραγγελία γιὰ τρία ἄτομα:

Μιὰ ταραμοσαλάτα καὶ ἕνα "συμιακό" γαριδάκι ὠς ὀρεκτικά. Ἀπὸ ἕνας ψητός κολιὸς γιὰ τοὺς δύο καὶ ἕνα ψητὸ καλαμάρι γιὰ τὸν τρίτο ὡς κύρια. Σαλάτα βλῆτα μὲ τὴν παράκληση νὰ ἔλθουν μαζὶ μὲ τὰ κύρια.

Ἰδοὺ τὶ συνέβη:

Ἦρθαν τὰ ὀρεκτικά.

Τὸ "συμιακὸ" γαριδάκι ἦταν τηγανισμένες ρόζ γαριδοῦλες τοῦ ἐμπορίου. Οὐδεμία σχέση μὲ τὸ πραγματικὸ (καὶ βεβαίως ἀκριβότερο) συμιακό. Καραμπινάτη ἀπάτη.
Ἡ ταραμοσαλάτα ὑπόλευκη ἀλοιφὴ πρακτικῶς χωρὶς καθόλου ταραμᾶ. Μὲ πολὺ πρόσθετο λάδι μετετράπη σὲ πρωτόγονο πρόσχημα παπάρας.

Ἀπὸ τὰ κύρια πιάτα ἦρθαν οἱ ὑποτιθέμενοι κολιοὶ καὶ τὰ βλῆτα.
Οἱ δύο ψητοὶ κολιοὶ ἀπεδείχθησαν πολλὰ μικρὰ ἀνοιγμὲνα στὴ μέση ψαράκια, ἀγνώστου προελεύσεως οὐδεμία γευστικὴ σχέσιν ἔχοντα μὲ κολιό καὶ δὴ τὸν Αὔγουστο... Τὰ βλῆτα ἀπολύτως ἀνάλατα.

Τὸ φρέσκο ψητὸ καλαμάρι δὲν ἦρθε ποτέ. Ἀποφάγαμε οἱ δύο καὶ τὸ καλαμάρι πουθενά. Προφανῶς ξεπάγωνε.

Ἡ ἀποθέωση ὅμως ἦταν ὁ σερβιτόρος: ἀναιδὴς, ἐξυπνάκιας μὲ motto "ὁ πελάτης ἔχει πάντα ἄδικο". Δὲν μᾶς ἄρεσε τὸ φαγητό; ·Ἁπλῶς ἔχομε, λέει, περίεργα γοῦστα(! ) Διαμαρτυρηθήκαμε διότι δὲν ἦρθε τὸ καλαμάρι; Ἁπλῶς δὲν ξέρομε ὅτι τὰ καλαμάρια χρειάζονται μισὴ ὥρα ψήσιμο (παιδιά, ἔλεος, μισὴ ὥρα ψήσιμο σὲ καλαμάρι εἶναι ἔγκλημα... ) ἐνῶ τὰ σκουμπράκια ποὺ παραγγείλαμε καὶ ἦρθαν, χρειάζονται, λέει, μόνον πέντε λεπτά. Μὰ παραγγείλαμε κολιούς, ὄχι σκουμπράκια.. Τοῦ ξέφυγε, λέει. Τὸ ἴδιο εἶναι. Τὶ σκουμπράκια, τὶ κολιουδάκια... κλπ., κλπ.

Συμπέρασμα:

Ἄλλη μία προσπάθεια στὸν χῶρο τῆς ἑστίασης διολίσθησε τάχιστα στὴν σφαῖρα τῆς ἀρπαχτῆς καὶ τῆς κοροϊδίας. Με φιλοδοξίες ἑστιατορίου βορείων προαστίων, ἀλλὰ νοοτροπίες καντίνας ἐθνικῆς ὁδοῦ. Σερβίρομε ὅ, τι νά 'ναι, ὅπως νὰ 'ναι, ὅποτε νά 'ναι. Καὶ ἂν ὁ πελάτης διαμαρτυρηθεῖ, κακὸ τοῦ κεφαλιοῦ του. Νὰ μάθει νὰ μὴν διαμαρτύρεται.

Δυστυχῶς τὸ ask4food δὲν ἐπιτρέπει ἀρνητικὴ βαθμολογία. Ἔτσι ἀναγκάζομαι νὰ δώσω 1 στὴν ποιότητα τοῦ φαγητοῦ καὶ στὴν ἐξυπηρέτηση. Ἡ πραγματική μου βαθμολογία και στὰ δύο εἶναι ΜΗΔΕΝ καὶ πολὺ εἶναι.

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Θα ξεκινήσω με μια εξίσωση αυτή τη φορά, με αφορμή κάτι που θυμάμαι ότι είχε γράψει σε σχετικά πρόσφατη κριτική του ο αγαπητός VAGELIS. Έστω ότι παρέα 3 ατόμων τοποθετείται σε 5άρι τραπέζι το οποίο γεμίζει ασφυκτικά με τα παραγγελθέντα πιάτα. Τί θα συμβεί όταν παρέα 4 ατόμων τοποθετείται σε 2άρι τραπέζι, την Καθαρά Δευτέρα της μεζεδοπαρέλασης των θαλασσινών; Δύσκολη εξίσωση και το αποτέλεσμα με αρνητικό πρόσημο μπροστά.

Είπαμε κι εμείς να αποφύγουμε φέτος το μαγείρεμα και τη φασίνα που το ακολουθεί και να μαζευτούμε 4 φίλες και φίλοι και να το γιορτάσουμε έξω. Ο καιρός βέβαια μας τα χάλασε πολύ, αλλά δε βαριέσαι, ο Μάρτιος αυτός είναι... χρόνια τώρα.

Προβλέποντας με επιτυχία αυτή τη φορά το χαμό του last minute, κάναμε το ρεζερβέ μας μια εβδομάδα νωρίτερα, διευκρινίζοντας στον κύριο Στέφανο ότι θα είμαστε 3 άτομα, με πολύ ισχυρή πιθανότητα να υπάρξει και τέταρτο άτομο. Ακριβώς αυτή ήταν η εξήγησή μας, την οποία κατά λέξη σημείωσε στις κρατήσεις του. Εσείς αν ήσασταν ιδιοκτήτης, τί τραπέζι θα μας κρατούσατε ρεζερβέ; Ρητορικό ερώτημα, υποθέτω ότι όλοι συγκλίνουμε στο προφανές.

Η κράτησή μας ήταν για τις 14.30 το μεσημέρι. Στις 12.00 περίπου το πρωί της Δευτέρας, χτυπά το κινητό, θεώρησα για να επιβεβαιώσει ο άνθρωπος ότι θα πάμε. Απαντώ καταφατικά και υπενθυμίζω τη συμφωνία μας ότι θα έρθει και ο τέταρτος της παρέας. Κάπου εκεί άρχισε το παρατράγουδο.

Άκουσα έναν άνθρωπο να μου τα μασάει, ότι ο καιρός του τα χάλασε σήμερα - εμ καιρός είναι θα σου (μας) τα χαλάσει - και πως δεν μπόρεσε να βγάλει τραπέζια στην πλατεία για να τους εξυπηρετήσει όλους και ότι θέλει όλους να τους χωρέσει. Αν όμως δεν μπορεί να διαχειριστεί τις κρατήσεις του και τις σφήνες της τελευταίας στιγμής, δεν φταίω εγώ ο πελάτης που προνόησα 7 μέρες νωρίτερα γι'αυτό.

Επίσης μου ανέφερε πως έκανε άπειρες αλλαγές για να τα καταφέρει να βολευτούμε όλοι, πως θα είμαστε αρκετά στριμωγμένα λόγω ημέρας και τελωσπάντων... " μήπως μπορείτε να έρθετε στις 14.00 ;; " Εγκεφαλικό.

Υποσχέθηκα να το προσπαθήσω, αλλά μου έπεσε η μασέλα που δεν φοράω, καθότι βροχή, κίνηση στους δρόμους και οι φίλοι να έρχονται από διαφορετικά προάστια στο μεζεδοπωλείο που τους πρότεινα εγώ επειδή με εμπιστεύονται... Και συνέχισα. Ζητώντας ΑΝ υπάρχει η δυνατότητα, να κάτσουμε σε μη καπνίζοντες, για να λάβω το αναμενόμενο, ότι δεν μπορεί να απαγορέψει στους πελάτες να καπνίσουν, αλλά έχουν καλό εξαερισμό. Οκ ελήφθη όβερ. Μετά το πέρας, ήμασταν σαν καπνιστές ρέγγες. Δεν είναι και η πρώτη φορά.

Η σκέψη που αυτομάτως έκανα ήταν πως τα τραπέζια είχαν διπλο- ή τριπλοκρατηθεί. Οπότε προσπάθησε να συμπιέσει προς το νωρίτερο κάποιους, για να έρθει και η επόμενη βάρδια. Δεν μου φάνηκε καλός οιωνός.

Στις 14.15 φτάσαμε, το μαγαζί κατάμεστο, αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια ψάχνοντας οπτικά να δω πού θα καθήσουμε και μας οδηγούν στο τραπέζι μας, δίπλα σε μια κολώνα, που είναι... για 2 άτομα. Ναι. Το μικρό τετράγωνο τραπεζάκι, αυτό. Με 3 καρέκλες τοποθετημένες και η τέταρτη πλευρά του κολλημμένη στον τοίχο. Δεν έχω ξαναματανευριάσει και μάλιστα φωναχτά τόσο πολύ στη ζωή μου σε δημόσιο χώρο, χωρίς να με νοιάξει και καθόλου. Την άκουσαν άγρια εν χορώ και το προσωπικό και οι παρευρισκόμενοι και η παρέα μου μάταια προσπαθούσε να με συγκρατήσει από το να φύγω. Δεν νομίζω ότι θα έμενε άδειο το τραπέζι παραπάνω από 2 δευτερόλεπτα. Αποφάσισα να μην το χαρίσω έτσι εύκολα. Ψέλλισαν μια συγνώμη από μέσα τους και υποσχέθηκαν να μας μεταφέρουν σε μεγαλύτερο μόλις αδειάσει - δεν συνέβη ποτέ.

Στριμωξίδι χειρότερο και από λεωφορείο σε ώρα αιχμής. Δεν θέλετε να ξέρετε πού ακριβώς μπήκε η τέταρτη καρέκλα και πόσο ασφυκτικά έφαγε η λιλιπούτ της παρέας μας.

Νερό εμφιαλωμένο προσγειώθηκε τάχιστα, δεν το γύρισα πίσω γιατί μια φίλη της παρέας πίνει μόνο εμφιαλωμένο. Καραφάκι τσίπουρο Τσιλιλή με γλυκάνισο, πάγο και ποτήρια, τα σερβίτσια μας και πανεράκι με κομμένη λαγάνα and that's it, το τραπέζι φούλαρε. Τώρα να σας δω, πού θα μπουν τα πιάτα και πώς θα καταφέρουμε να φάμε.

Ήθελα να αγιάσω και να ξεχαστώ, όμως στη θέα διπλανών τραπεζιών των 6 ατόμων, όπου κάθονταν 4 άτομα πασάδες στα Γιάννενα, δεν μπορούσα να το διασκεδάσω με τίποτα. Την παρτίδα έσωσε από βέβαιη καταστροφή η καλή παρέα, τα αστεία μας και το καλό σε γενικές γραμμές φαγητό. Αλλά αυτό δεν παραγράφει τα φάουλ που είχαν ξεκινήσει από τα αποδυτήρια και συνεχίστηκαν.

Το γεύμα μας κράτησε κοντά 3 ώρες. Και να ήθελαν, δεν γινόταν διαφορετικά. Παραγγέλναμε τα πιάτα δύο δύο για να χωράνε, να τα αδειάζουμε και να έρχονται τα επόμενα. Σας βλέπω που γελάτε τώρα, αλλά " κυρίς και κύρι έτσι γκένεν ατό", που λέει και ο Patrik Ogunsoto!!!

Φάγαμε τα εξής:

- Καλαθάκι με κομμένη λαγάνα, σε αρκετή ποσότητα ( 1 ευρώ το άτομο επί 4 ). Ζητήσαμε και δεύτερο καλαθάκι το οποίο δεν χρεώθηκε. Τα καλαθάκια φυσικά δεν τα φάγαμε, τα βάζαμε στο κεφάλι μας σομπρέρο για εξοικονόμηση χώρου. Η λαγάνα ήταν καλούτσικη, αγοραστή από φούρνο φαντάζομαι, έχω φάει και έχω φτιάξει στο σπίτι πολύ καλύτερη.

- Ταραμοσαλάτα, λευκή, σίγουρα χειροποίητη, πολύ καλή, λίγο τσίμπαγε σε αλάτι αλλά όχι υπερβολικά, μεγάλη ποσότητα, πήραμε και δεύτερη ( 2 επί 3,50 ευρώ)

- Πατάτες τηγανιτές, φρέσκες, ωραίες, χοντροκομμένες, σε αρκετή ποσότητα ( 3,50 ευρώ )

- Ορεκτικό "τα ψαράκια", ήτοι ντάκος με φρέσκια ντομάτα αλεσμένη, το παξιμάδι είχε ποτίσει πολύ ωραία, λάδι, γαύρο μαρινάτο γύρω γύρω και κρίταμο. Εξαιρετικός ντάκος, πολύ νόστιμος, το κρίταμο κάνει όλη τη διαφορά. Επίσης μου φάνηκε μεγαλούτσικο σε μερίδα ( 4,50 ευρώ )

- Μύδια αχνιστά. Εξαιρετικά. Έφαγαν ενθουσιωδώς ακόμη και εκείνοι που δεν τα προτιμούν. Βασικά τα πήρα για μένα που τα λατρεύω και τα μοιράστηκα εν τέλει με χαρά. Μεγάλη μερίδα με νόστιμο ζουμάκι για μακροβούτια ( 7 ευρώ )

- Βραστά λαχανικά εποχής, δεν ήρθαν στο τραπέζι ποτέ. Βασικά ξεχάστηκαν και στο τέλος αναγκαστήκαμε να τα ακυρώσουμε, για να μη τα φάμε σαν επιδόρπιο. Δυστυχώς χρεώθηκαν στην απόδειξη κανονικά και τα πληρώσαμε κανονικά. Όταν φύγαμε και μελέτησα την απόδειξη το αντιλήφθηκα, αλλά ήταν αργά.

- Χταπόδι ψητό στα κάρβουνα, καλή μερίδα, αριστοτεχνικά ψημένο, με πλούσιο λαδολέμονο, μας άρεσε πολύ ( 9 ευρώ )

- Καλαμαράκια τηγανητά. Στον κατάλογο αναγράφονται ως φρέσκα. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν ήταν. Δεν είχαν ούτε τη γεύση ούτε την μυρωδιά του φρέσκου. Μέτρια σε ποσότητα μερίδα, αρκετά μαλακά και όχι λαστιχένια, σε γεύση όμως δεν μου άρεσαν και σίγουρα τα 9 ευρώ δεν τα αξίζει αυτό το πιάτο.

- Σουπιές κρασάτες σε πήλινο σκεύος ( 7 ευρώ ). Νόστιμες, μαλακές, σε μια αρκετά βαριά αν και όχι πικάντικη κόκκινη σαλτσούλα, μέτρια μερίδα σε μέγεθος. Ήταν από τα τελευταία πιάτα που παραγγείλαμε, θέλαμε να τη συνοδεύσουμε με τα βραστά λαχανικά που ξεχάστηκαν και την φάγαμε ξεροσφύρι. Μας έπεσε βαριά και προσωπικά είχα έντονη λαδίλα από αυτό το πιάτο μέχρι αργά το βράδυ.

- Γαρίδες σαγανάκι με φέτα ( 8 ευρώ ) Για μένα, και κατόπιν συζήτησης για όλη την παρέα, το χειρότερο πιάτο, το μαύρο πρόβατο, που ήρθε τελευταίο, και έκλεισε λίγο δυσάρεστα, μαζί με τις σουπιές, το γεύμα.

Περιελάμβανε 8 μετρίου μεγέθους γαρίδες, 2 για τον καθένα μας, σε κόκκινη σάλτσα ντομάτας με απειροελάχιστη θρυμματισμένη φέτα. Δεν ήταν φρέσκιες αλλά και για κατεψυγμένες ήταν πολύ κακές και άγευστες, έχω φάει και γνωρίζω την γεύση της καλής κατεψυγμένης γαρίδας. Επίσης η φέτα δεν πρόσθετε καμία γεύση στην εντελώς επίπεδη σάλτσα ντομάτας. Θεωρώ ότι σε αυτό το σαγανάκι 2 πράγματα δίνουν τον τόνο, η γεύση της γαρίδας που παντρεύεται με μια κάπως πικάντικη φέτα. Εδώ έλειπαν και τα δύο.

- 2 καραφάκια των 200 ml τσίπουρο Τσιλιλή με γλυκάνισο προς 8 ευρώ έκαστο.

Σύνολο στα 82 ευρώ. Καλωσόρισμα στην αρχή δεν υπήρξε, ούτε έστω λίγες ελιές κι ένα τουρσί, που και θα ταίριαζε στην ημέρα και δεν έχει κανένα κόστος. Αλλά και στο τέλος κέρασμα κανένα. Αντιθέτως πιατέλες με κεράσματα πήγαν σε πολλά άλλα τραπέζια από ότι παρατήρησα με περισσή απογοήτευση, πιθανολογώ ότι ήταν χαλβάς έτσι που το είδα.

Επίσης κάτι άλλο που το βρήκα πολύ υποτιμητικό, είναι ότι ο ιδιοκτήτης πήγε σε πολλά εκ των τραπεζιών να χαιρετήσει και να ευχαριστήσει αλλά όχι στο δικό μας. Πέραν της αρχικής του εμφάνισης και δήλωσης ότι θα μεταφερθούμε κάπου πιο άνετα, πράγμα που μάλλον ειπώθηκε για τις εντυπώσεις και για να με καλμάρει, και δεν συνέβη ποτέ, δεν εμφανίστηκε πλησίον μας ξανά. Η μοναδική που μας χαιρέτησε καθώς φεύγαμε ήταν η σερβιτόρα μας η Μαρίνα που έκανε φιλότιμες προσπάθειες να πιάσει τη χαμένη μπάλα.

Συμπεράσματα. Οι φίλοι και γνωστοί πελάτες του μαγαζιού έχουν καλύτερη μεταχείριση και τυγχάνουν διαφορετικής αντιμετώπισης. Η αίθουσα που αισθητικά είναι πολύ προχειροφτιαγμένη και άσχημη σε ορισμένα σημεία, είναι στενάχωρη και καταπιεστική - δεν μου έμεινε καμία άλλη αξιομνημόνευτη εικόνα. Η ατμόσφαιρα ντουμανιάζει εύκολα. Οι καπνιστές έχουν πάντα δίκιο. Η μπάλα χάνεται εύκολα σε κρίσιμα ματς. Ελέγχετε πάντοτε τις αποδείξεις και τις χρεώσεις πριν φύγετε από το μαγαζί, εγώ πάντα το κάνω αλλά εδώ πιάστηκα στον ύπνο. Το ρεζερβέ δεν σε κατοχυρώνει. Εγώ έχω δίκιο που ξορκίζω ωσάν το διάβολο το ρεζερβέ. Και... ο Έλληνας δεν μασάει ούτε από βροχή, ούτε από μνημόνια, ούτε από περικοπές. Και σε αυτό το τελευταίο, πολύ καλά κάνει.

Δεν ξέρω αν το προτείνω. Ειλικρινά. Η παρέα μου, λειτούργησε σαν πυροσβεστήρας και τα περισσότερα από αυτά που φάγαμε ήταν εξαιρετικά. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, ένιωσα προσβεβλημένη, κάτι που μου συμβαίνει σπάνια και με ενόχλησε πολύ.

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Τα Ψαράκια είναι μια χαρά μαγαζί. Ψιλοάχρωμο μέσα, χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, αλλά αν αρκείται κανείς στο λευκό των τοίχων και του μπλε στις καρέκλες, δεν ενοχλείται.

Τιμές συμπαθητικές, ανάλογες και ίσως λίγο καλύτερες από ομοειδή μαγαζιά της περιοχής.

Οι γεύσεις ήταν όλες εντάξει. Σουπιές κρασάτες, νόστιμες, μαλακές. Φτιαγμένες με κάπως λιγότερο μυρωδικό/χορταρικό μέσα (άνηθος;) μπορεί να ήταν ακόμα καλύτερες.

Η πιατέλα με τη σαλάτα (παντζάρια, χόρτα, κολοκυθάκια) εντάξει για όποιον δεν θέλει χόρτα σκέτα π. χ.
Κουτσομούρες ολόφρεσκες, καλοτηγανισμένες χωρίς λαδίλα και περιττό τηγάνισμα. Το λέω επειδή δεν είναι αυτονόητο αν και θα έπρεπε.
Μαρίδα (δεν λέω μαριδάκι μια ήταν προς το προς το μεγάλο του, αλλά όχι και... μέγεθος γόπας) επίσης φρέσκο και νόστιμο.

Κρασί χύμα λευκό, είχε μια ελαφριά τάση ρετσίνας όχι ενοχλητική.

Ρακόμελο στο τέλος σε μπρίκι αναμμένο, εύγευστο και σου λέει "καλό δρόμο".

Ναι, καπνίζουν ορισμένοι, αλλά απ΄ ότι είδα τους βάζει κοντά στην πόρτα που ανοιγοκλείνει και έτσι δεν ντουμανιάζει ο χώρος. Δεν ξέρω τι γίνεται όταν γεμίζει, ελπίζω να έχουν σκεφτεί λύσεις.
Φυσικά, αν βγαίνει κανείς σε ψαρομάγαζα μαγαζιά Καθαρή Δευτέρα και σε ταβέρνες με παϊδάκια Τσικνοπέμπτη, δεν θα περάσει τέλεια. Αναμενόμενο.
Η πείρα της ζωής και η σοφία της εμπειρίας το διδάσκουν και το προσφέρουν ως δωρεάν πληροφορία...

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Όμορφος ζεστός χωρος με δυνατότητα να κάτσεις και εξω σε τραπεζάκια στη λιακάδα. Όλα όσα πήραμε ήταν πολυ νόστιμα και εντυπωσιακά φρέσκα! Πήραμε: τυροκαυτερη, πατάτες τηγανιτές, χόρτα, καλαμαράκια τηγανητά, χταποδάκι, μύδια αχνιστά, γαριδάκι σημιακό, γαύρο, τον ντάκο με τη σαρδέλα(πολύ ωραίο και ασυνήθιστο πιάτο), μπακαλιαρακια τηγανητά και 2 καραφάκια ούζο και πληρώσαμε 80 ευρώ.

Η σχέση ποιότητας τιμής ειναι εξαιρετική. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα θα ξαναπάμε. Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι οτι δυστυχώς αν έχεις μωρό, δεν υπάρχει πρόβλεψη για κάποιον χώρο που να μπορείς να το αλλάξεις, και το μπάνιο ειναι πολυ στενό, για να μπείτο καρότσι...

αγαπητοί φίλοι και φίλες,
θα σας μιλήσω από 2 σκοπιές: 1ον του τσιπουρομεζεδοαναζητητή & 2ον του πατέρα που πηγαίνει την οικογένεια σε ελεγμένα μαγαζιά για φαγητό!!

Πρόκειται λοιπόν για μια πολύ φιλική γωνιά με υπέροχες γεύσεις!! και το τονίζω αυτό διότι μετά από περίπου 40 φορές που έχω πάει είτε με φίλους, είτε με την οικογένεια φαγαμε υπέροχα!!

Ουδεμία φορά δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση ούτε από το ψησιμο και το μαγείρεμα! διότι μια τέτοια γωνια για να την επιλέξω ως το στέκι μου και για να πηγαίνω εκεί τα παιδιά μου, σημαίνει οτι πέρασε από "40 κύμματα" και όλα επιτυχώς!

Φιλικότατος ιδιοκτήτης (Στεφανος) και ο λόγος που μπήκα αυτή τη στιγμή στη διαδικασία να γράψω κριτική είναι ακριβως αυτή του η ευγένεια και το ενδιαφέρον να σε εξυπηρετήσει. Θα έρθει πάντα με μια πρόταση και κάθε φορά έχει και μια εκπληξη, (πεσκανδρίτσα λαδορίγανη, σαλαχι, ροφό ψητό, σούπα από σκόρπαινα κλπ) Δοκιμάστε σαρδέλα παντρεμένη αλλά και ψητά ψάρια ημέρας. Να ΜΗΝ ξεχάσετε να παρετε (κάτι πουθα σας γίνει εμμονή) Ντακο με φιλέτο γαύρου μαρινάτο και κρίταμο!! 'Οποιος φάει θα με θυμηθεί!!!!

Εντάξει μπορεί να αργεί καμιά φορά όταν μπλοκάρει λίγο η κουζίνα αλλά πάντα θα έρθει με τον καλό το λόγο να σου ζητήσει συγνώμη.
Ναι έχει και λίγο περισσότερα φώτα για το δικό μου γούστο αλλά οκ.

Ευτυχώς κρατάει τη μουσική σε χαμηλά επίπεδα και μόνο Έντεχνο, αποφευγοντας λάθη άλλων με τσαχπινοτσιφτετελοκουνιστά...

Βασικό στοιχείο για μένα είναι οτι ο μάγειρας είναι και συνιδιοκτήτης (όπως έμαθα) άρα το πονάει το μαγαζί!! όχι σαν κάποιους άλλους σε άλλα μαγαζιά που δεν τους έννοιαζε αν τα καλαμάρια ήταν καμένα ή αν το χταπόδι έπρεπε να έχεις βενζινοπρίονο για να το κόψεις...

Επίσης επειδή δουλεύω στο Μαρούσι και πηγαίνω και σε κάποιο στην Αγ. Κων/νου θα σας πω οτι για τα ίδια ακριβως φαγητά και ποτά θα πληρώσετε στα Ψαράκια τουλάχιστον 30-35% φθηνότερα!! και με αποδείξεις...
Προς ανταπόδωση της παραπάνω κριτικής, πιείτε ένα τσιπουράκι στην υγειά μου!

Γιώργος Π.