ΜΠΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΩΡΙΟ

Ελληνική κουζίνα

Λεωφόρος Κηφισίας 361, Κηφισιά [Χάρτης]

Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Το " Μπουκιά και Συχώριο " είναι ένα μικροσκοπικό σύγχρονο μαγειρείο που, κατά κύριο λόγο, αφορά το take away και delivery παραδοσιακών γεύσεων δια χειρός του εξαίρετου Σεφ Ηλία Μαμαλάκη. Μια έξυπνη επιχειρηματική κίνηση που δεν θα μπορούσε να ευδοκιμήσει (λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια περίπου) εάν δεν υπήρχε η δημιουργική μαγειρική τέχνη και τεχνική του εν λόγω αρχιμάστορα των γεύσεων.

Η τίμια και σεμνή προσπάθεια του δημοφιλούς σεφ να βάλει τη δημιουργική κουζίνα μέσα στα σπίτια μας σε καθημερινή βάση, τη στιγμή μάλιστα που άλλοι αρχιμάγειρες μάς απομακρύνουν με την αλαζονική προσέγγιση της τέχνης ή του ταλέντου τους, κέρδισε την εμπιστοσύνη και τον σεβασμό μας και όχι μόνο!

Το mini αυτό εστιατόριο ή εστιατόριο - ορθάδικο (! ), εκτός των παραπάνω, το εκτίμησα ιδιαίτερα όχι μόνο για την εξαιρετική ποιότητα του φαγητού που προσφέρει, αλλά και για τις χαμηλές τιμές του. Και μιλάμε για αυθεντική κουζίνα με ολόφρεσκη πρώτη ύλη όχι ό, τι και ό, τι...

Άλλος του είδους θα χρέωνε τις μερίδες του φαγητού αρκετά παραπάνω και θα το " 'παιζε" και Μαμαλάκης....!!

Αφήστε που για να φανεί και γκουρμεδιάρης, πόσο μάλλον άμα είχε " πρωτεύσει " σε κάποια από τις μαγειρικές εκπομπές που μας ζαλίζουν καθημερινά ( και που εντέλει ευτελίζουν τη γαστρονομία και την ζαχαροπλαστική) θα έβαζε τις μισές μερίδες!!!

Το πόστο αυτό βρίσκεται στο " Τρίγωνο της Γεύσης " και των εξελίξεων: Pizza Artigianale ( η νόστιμη πίτσα ), Κafeina ( το πολύβουο ορθοκαφέ ) και το " Μπουκιά και Συχώριο ", ακριβώς απέναντι από το AB της Ερυθραίας, επί της Λ. Κηφισίας. Υπάρχει κατάστημα και στο Ν. Ψυχικό.

Εξωτερικά του εστιατορίου, όπως συμβαίνει και στα υπόλοιπα καταστήματα εστίασης τριγύρω, υπάρχουν μόνο δύο στενόμακροι πάγκοι για όσους θέλουν να φάνε κάτι στο πόδι. Δεν ενδείκνυται για τις κρύες μέρες...

Θα απολαύσετε πραγματικά νόστιμο και σπιτικό φαγητό όταν το πάρετε για να το φάτε σπίτι σας ή το παραγγείλετε από το σπίτι ή το γραφείο εφόσον είστε της περιοχής. Εάν μεταφέρετε τα φαγητά σε κάποια απόσταση, τα ειδικά σκεύη όπου τοποθετούνται δεν τα αφήνουν να κρυώσουν ιδιαίτερα ή μπορείτε να τα ζεστάνετε στον φούρνο μικροκυμάτων.

Το μαγαζί δουλεύει με παραδοσιακά προϊόντα από όλη την Ελλάδα διαλέγοντας τα πιο αντιπροσωπευτικά του κάθε τόπου!

θέλοντας να " αιφνιδιάσω " καλούς φίλους με σπιτικές παραδοσιακές γεύσεις πήρα - σε δύο επισκέψεις μου στο εστιατόριο - take away, τα εξής πιάτα:

Πέννες με Σολωμό, ως πιάτο ημέρας, με κρέμα γάλακτος. Συνοδευόταν από ένα μικρό μπολάκι τριμμένου τυριού ( περιττό, κατά την γνώμη μου ) και ήταν γευστικότατο. Ο σολομός δεν ήταν ακριβοθώρητος, ο δε άνηθος διακοσμούσε υπέροχα το πιάτο και του έδινε μια όμορφη γευστικά νότα. Η κρέμα γάλακτος ήταν ευκολοχώνευτη και δεν μας λίγωσε!! ΕΥΡΩ 7,00

Κοτόσουπα παραδοσιακά μαγειρεμένη με ρύζι, καροτάκι και φυσικά κοτόπουλο Υπήρχαν και κρουτόν ως συνοδευτικά. Εξαιρετική!! ΕΥΡΩ 5,00

Μπάμιες εντελώς " της Μαμάς" με σπιτική ντομάτα αλλά μπόλικο λάδι για τα γούστα μου, έπρεπε να τις στραγγίσουμε αρκετά... ΕΥΡΩ 6,30

Σαλάτα από ρεβύθια, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, εξαιρετικής ποιότητας όσπρια και στεγνή όσο έπρεπε!! ΕΥΡΩ 5,00

Ντολμαδάκια Γιαλαντζί με συνοδευτική σως τζατζικιού. Η μερίδα γύρω στα επτά ζουμπουρλίδικα κομμάτια όλη η γεύση, παραδοσιακά μαγειρεμένα με αρκετή ποσότητα πεντανόστιμης σως!! ΕΥΡΩ 6,00

Παστίτσιο, εδώ μας τα χάλασαν λίγο. Μόλις πήγαμε να το βγάλουμε από το πιάτο σχεδόν διαλύθηκε, μάλλον ήταν φρέσκο και, προκειμένου να μην αργήσουν, δεν το άφησαν να κρυώσει αρκετά. Νοιώσαμε ότι τρώμε μακαρόνια με κιμά.... Η τελική γεύση καλή, αν και αρκετά λιπαρό πιάτο, αλλά τίποτα πλέον δεν θύμιζε παστίτσιο.. Ωστόσο, κάποτε συμβαίνουν αυτά! ΕΥΡΩ 7,00

Οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες και χορταστικές οπότε, σε πολλές περιπτώσεις, χορταίνουν και δύο άτομα!!

Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τις πατάτες φούρνου που συνοδεύουν τα κρέατα του εστιατορίου.
Θα τις δοκιμάσω την επόμενη φορά έτσι όπως πήρα φόρα και θέλω να είμαι και σε φόρμα.

Στον κατάλογο αναφέρονται τα πιάτα ανά ημέρα της εβδομάδας ( και ΣΒ ) αλλά πάντα υπάρχουν και πιάτα ημέρας έκπληξη.
Υπάρχουν σαλάτες (μια και μισή μερίδα ). Η κανονική μερίδα χρεώνεται γύρω στα ΕΥΡΩ 6,50. Υπάρχουν και λίγα γλυκά ανάλογα με την μέρα.

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι!
Ο κύριος Μαμαλάκης με έβγαλε ασπροπρόσωπη στους φίλους μου και εγώ έλαμπα από περηφάνια!!