25 Ιαν 2018

Τώρα τελευταία επισκέπτομαι διάφορα στέκια στο Κολωνάκι, στο κέντρο της πόλης, και στην ευρύτερη γειτονιά μου. Έτσι, σήμερα Τρίτη 16/1, γύρω στις 2.30 μ. μ. πήγα πρώτη φορά στο ΚΕΜΠΑΠΤΖΙΔΙΚΟ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟΝ (ΚΓ) της Καισαριανής, που βρίσκεται στην οδό Υμηττού 50, περίπου στη διασταύρωσή της με την Εθνικής Αντιστάσεως της Καισαριανής.

Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να θυμίσω επιγραμματικά από πού προέρχεται η ονομασία της Καισαριανής. Φυσικά, σχετίζεται άμεσα με την ονομασία της ομώνυμης ιεράς Μονής της, η οποία ήδη ακμάζει κατά τον 11ο μ. Χ. αιώνα και είχε ιδρυθεί είτε από κάποιον ονόματι Καισάριο, είτε από τους Καίσαρες, αδελφούς του αυτοκράτορα και εξόριστους εκεί απ’ την αυτοκράτειρα Ειρήνη την Αθηναία (8ος μ. Χ. αιώνας).
Κατ’ άλλη εκδοχή, η ονομασία Καισαριανή προέρχεται από παράφραση της λέξης ‘σεργιάνι’, που σημαίνει περίπατο και βόλτα, αφού άλλωστε οι Αθηναίοι σεργιάνιζαν από παλιά στις κατάφυτες πλαγιές της περιοχής αυτής, στους πρόποδες του Υμηττού.

Σήμερα λοιπόν σεργιάνισα και εγώ στο μαγαζί αυτό που βρίσκεται σε περίοπτο κεντρικό σημείο της γειτονιάς, δίπλα σε Στάση Λεωφορείων και τρόλεϊ, και ακριβώς μπροστά απ’ την αυλή του Αγίου Νικολάου. Στο ίδιο τετράγωνο υπάρχει και η πασίγνωστη σε πολλούς καλοφαγάδες ΒΟΥΡΛΙΩΤΙΝΑ, αφού, άλλωστε, πολλοί κάτοικοι της Καισαριανής ήρθαν εδώ πρόσφυγες το 22 απ’ τα Βουρλά της Μικράς Ασίας!

Το μαγαζί αυτό είναι σχετικά καινούργιο, αφού πρωτοάνοιξε τον Ιούνη του 2015, και λειτουργεί καθημερινά από 12.00 μέχρι 01.00, ενώ τις ίδιες ώρες έχει και εκτεταμένη υπηρεσία delivery που καλύπτει Καισαριανή, Βύρωνα, Παγκράτι, Ιλίσια, Ζωγράφου και Γουδή, όπως μου είπαν!

Με την ευκαιρία, αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για αλυσίδα πέντε μαγαζιών, αφού υπάρχουν επίσης ΚΓ στις περιοχές Μικρολίμανο, Βούλα, Κολωνάκι και Πετράλωνα.

Ο χώρος του ΚΓ είναι αρκετά μεγάλος, αφού περιλαμβάνει στη μεγάλη αίθουσα περί τα 8 τραπέζια (30 άτομα), στο πεζοδρόμιο της Υμηττού, 5 τραπέζια (15 άτομα) και στον ημιυπαίθριο χώρο, 20 τουλάχιστον τραπέζια, μικρά και μεγάλα, για 100 ακόμη θαμώνες. Τα τραπέζια είναι τώρα διατεταγμένα σε κανονικές αποστάσεις, οπότε υποθέτω ότι θα έλαβαν υπόψη τους τη σωστή παρατήρηση του αγαπητού φίλου George G. που έφαγε πέρσι κάπως στριμωγμένα.
Η κυρίως αίθουσα έχει μωσαϊκά με όμορφα σχέδια, απέναντι απ’ την είσοδο, τη βιτρίνα και τον πίνακα με το μενού, ενώ πιο πίσω φαίνεται μέρος της κουζίνας με τους ψήστες επί το έργο. Μπαίνοντας δεξιά δεσπόζει ο παλιός μπουφές με ποτήρια, τσίγκινες κρασοκανάτες, κ. λπ., ενώ η σάλα διακοσμείται από καδραρισμένες παλιές αφίσες και φωτογραφίες, καθώς και καθρέφτες, προπαντός όμως φωτίζεται άπλετα από τις περιμετρικές τζαμαρίες της!
Ο ημιυπαίθριος χώρος, όπου κάθισα, έχει σόμπες στους τοίχους για τον χειμώνα και ανεμιστήρες για το καλοκαίρι.
Υπήρχαν 1+1 καθαρά WC, στον χώρο αριστερά της βιτρίνας των εδεσμάτων.

Όταν πήγα υπήρχε αρκετή άνεση, αφού στον ημιυπαίθριο χώρο έτρωγαν παρέες μόνο σε 4-5 τραπέζια. Μας εξυπηρέτησε ένας νεαρός σερβιτόρος που ήταν σβέλτος και ευγενικός. Ωστόσο, δεν έχω εμπειρία της εξυπηρέτησης σε ώρες αιχμής και συνωστισμού.

Απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν κυρίως ελαφρολαϊκά, παλιά αλλά και νεότερα τραγούδια, ταιριαστά με το όλο περιβάλλον. Ανάμεσά τους, ο Μανώλης Τραμπαρίφας (Τρίο Κιτάρα), Μη Σταματάς (Γλυκερία), Νύχτα Μαγεμένη (Αρβανιτάκη), Μια Εκδρομή (Μητροπάνος), κ. α.

Έρχομαι τώρα στο μενού, που είναι πληρέστατο, όπως θα δείτε.
Σερβίρουν λοιπόν: 9 σαλάτες από 3.80 € (εποχής ή μαρούλι) μέχρι 7.90 € για τη σαλάτα παστράμι, καμιά 10αριά ορεκτικά από 3-5.10 € (για ντολμαδάκια γιαλαντζί), καμιά 20αριά λιχουδιές στο μπακίρι, από 3-6 € (αυγά με παστουρμά, σουτζούκι, καβουρμάς, παστουρμάς, λουκάνικο κεφτέ, συκωτάκια γάλακτος…), 12 μερίδες με γνωστά κεμπάπ και σις, από 8-12 €, όπου υπάρχουν και μισές μερίδες για συνδυασμούς καλοφαγάδων. Έχουν ακόμη καλαμάκια (1.60-3.60 € για μοσχάρι γάλακτος), καμιά 10αριά τυλιχτά σε πίτα, από 2.10-4 €, καθώς και 4 ποικιλίες, από 7.80 € για καλαμάκια, μέχρι 24.90 € για 8 συνδυασμούς από σούβλες, σις, σουτζούκ λουκούμ και παστουρμά σε φέτες, για τις παρέες των πολύ μερακλήδων!!
Από γλυκά έχουν εκμέκ και σεκέρ παρέ, στα 3.20 €, καθώς και καζάν ντιπί, στα 3.90 €.

Αναφορικά με τα ποτά, σερβίρουν αναψυκτικά ~ 1.50 €, 7 ελληνικές μπύρες ~ 3 €, ούζο 200 ml στα 6 € και χύμα κρασί, λευκό, ροζέ, και κόκκινο, στα 3.50 € το μισόλιτρο.

Εγώ λοιπόν πήρα τα εξής πιάτα:

• Μια μερίδα χούμους, που ήταν εξαιρετικό σε γεύση, αν και ήρθε σε μικρό πιάτο! Τιμή στα 3.30 €.

• Ένα τυλιχτό σε πίτα σουτζούκ λουκούμ με φέτα. Ήταν χορταστικό και νοστιμότατο. Δεν πρέπει βέβαια να συγχέουμε το σουτζούκ λουκούμ, το μακρόστενο λουκούμι με τη μουσταλευριά και τα καρύδια της Κομοτηνής, με το συγκεκριμένο σουτζούκ, που είναι αλλαντικό από βοδινό κρέας με αρωματικά μπαχαρικά και σκόρδο. Η πίτα μου ήταν κομπλέ και περιείχε ντομάτα, κρεμμύδι, πατάτες, καθώς και μπόλικη ρευστή φέτα και σος γιαούρτι. Τιμή στα 2.80 €.

• Για γλυκό δοκίμασα το εκμέκ τους, που όμως δεν ήταν άλλο απ’ το γνωστό μας κανταΐφι με κρέμα σαντιγί… Μου άρεσε, αν και δεν ήταν το γνήσιο τούρκικο εκμέκ κανταΐφ που έτρωγα για χρόνια στο FATSIO. Τιμή: 3.20 €.
Σημειωτέον, ότι το τούρκικο εκμέκ παρασκευάζεται από είδος ψωμιού που σιγοβράζει για ώρες με βούτυρο, γάλα και αυγά, ώστε να αποτελέσει τη βάση της σιροπιασμένης πουτίγκας του εκμέκ, η οποία συνοδεύεται από βουβαλίσιο καϊμάκι!
Ας μην είμαστε όμως και τόσο απαιτητικοί, μιας και το γνήσιο αυτό εκμέκ διαπίστωσα ότι τείνει να εκλείψει ακόμα κι απ’ τα τουριστικά θέρετρα της γείτονος!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ!!
Φίλοι καλοφαγάδες, είτε το θέλουμε είτε όχι, η παγκοσμιοποίηση μικραίνει πλέον τις αποστάσεις που κάποτε χώριζαν τις εθνικές κουζίνες, ενώ χάρη σ’ αυτήν αναδύονται διαφορές σε κουζίνες γειτονικών συνήθως χωρών. Έτσι, τρώμε συχνά γαστρονομικά fusions της ευρύτερης nouvelle cuisine, δοκιμάζοντας πειραγμένα φαγητά αλλά και γλυκά, όπου μπορούμε να ανακαλύψουμε πολυτάλαντους σεφ, τόσο σε κουζίνες αυθεντικές όσο και σε μεταμοντέρνους πειραματισμούς που καταγράφουμε στο σάιτ μας!!

Τα φαγητά μου συνόδεψα με μισό λίτρο χύμα ροζέ κρασί, στα 3.50 €, που ήταν ταιριαστό ό, τι δοκίμασα και καλό στη γεύση του.

Πλήρωσα συνολικά 13 € και είχα μια ενδιαφέρουσα ανατολίτικη γαστρονομική εμπειρία, λίγα τετράγωνα άλλωστε απ’ το σπίτι μου!

Το ΚΓ είναι ένα τίμιο μαγαζί της ανατολίτικης κουζίνας, που μπορείτε άνετα να το επισκεφθείτε εφόσον βρεθείτε στα πέριξ.
Στα τρία χρόνια λειτουργίας του, είμαι ο τρίτος που γράφει κριτική, ελπίζοντας να ακολουθήσουν κι άλλες, ούτως ώστε ο χώρος αυτός να αξιολογηθεί πληρέστερα!

Θεωρώ βέβαια ότι ένα στοιχειώδες κέρασμα (λουκούμι, σφηνάκι, κ. λπ. ) θα μπορούσε κάλλιστα να ολοκληρώσει την γενικά θετική εντύπωση την οποία αποκόμισα απ’ τη συγκεκριμένη κουζίνα.
Πιστεύω πραγματικά ότι το κέρασμα, ευγενική χειρονομία ενός καταστήματος, πρέπει να είναι μια καλοπροαίρετη πράξη του καταστηματάρχη, ανεξάρτητη του αριθμού θαμώνων και εδεσμάτων, αλλά και του ύψους του λογαριασμού!!