M8 RESTAURANT

Κλασική κουζίνα

Μηλιώνη 8, Κολωνακι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Κλασική κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ανεβαίνοντας την Καναρη, που ειναι συνήθως η μια απο τις κύριες πύλες για να εισέλθει κανεις στο Κολωνακι, ο πεζόδρομος στα αριστερά ειναι η Μηλιώνη. Ο πάλαι ποτέ ζωντανός πεζόδρομος που γνώρισε ιδιαίτερη άνθιση, θα τον χαρακτήριζα χειμωνιάτικα ως σκιά του εαυτού του. Για μια περιοχή που συνήθιζε να σφύζει απο ζωή, ειναι μια ακομα τρανταχτή απόδειξη της ύφεσης που εχει υποστεί η χώρα στην παρούσα φάση. Κάποτε το θρυλικό Jackson's hall, που αφου μας άφησε χρόνους, ηρθε με τα χρονια να προστεθεί και το Πρυττανειο που στεγαζόταν στο νεοκλασικό της Μηλιώνη, για να αφήσει τον πεζόδρομο βουβό και χωρις λόγο για σουλατσάρισμα.

Κάπου εκει λοιπόν στη Μηλιώνη, ακριβως στο νούμερο οκτώ, το λέει και το όνομα του άλλωστε, βρίσκεται το Μ8, ανανεωμένο και σε μινιμαλ αποχρώσεις. Το τοσο μινιμαλ σε ένα μουντό περιβάλλον δε θα το χαρακτήριζα ο, τι καλύτερο ως προς την προσέγγιση του, γιατι πρεπει να ξέρεις για να πας, αφου δε φαινεται απο πουθενά.

Πρόκειται για ένα χωρο ανακαινισμένο, γιατι αν θυμάμαι καλα, εκει προϋπήρχε μια καφετέρια, σε γκρι αποχρώσεις, με αναπαυτικές καρέκλες και ξύλινα τραπέζια. Ο εσωτερικός χωρος προορίζεται για φαγητο, ο οποίος δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλος, και αν γεμίσει δε θα ειναι πολυ άνετος. Τα τραπέζια δεν απέχουν μεταξύ τους, ο λόγος ειναι προφανής και αυτα που ειναι για δυο άτομα ειναι μικρα. Ο στολισμός και η διακοσμηση ειναι πολυ καλή, η χριστουγεννιάτικη διακοσμηση ακριβως ´οσο πρεπει, και η art de a table επισης πολυ καλού επιπέδου.

Ο εξωτερικός χωρος ειναι κυριως για καφέ με αναπαυτικά τραπέζια και καναπέδες και σόμπες, για το χειμώνα, που μαλλον κάνουν αρκετα καλή δουλεια, γιατι λόγω τοποθεσίας του, ειναι αρκετα προστατευμένο απο το κρύο. Στους τοίχους, στο εσωτερικό εχει προθήκες με κρασιά, το μπαρ βρίσκεται μεσα και δεξιά, ενω η κουζίνα και οι τουαλέτες βρίσκονται κάτω. Τελος, ο χωρος ειναι πραγματικά καθαρός σε ολα τα επιπεδα και απαγορεύεται το κάπνισμα.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο δυο άτομα, μια κοπέλα και έναν κύριο. Ηταν και οι δυο πολυ καλοί και εξυπηρετικοί, η κοπέλα δεν ειναι τοσο γελαστή, αλλα ειναι ευγενική, εξυπηρετική και άμεση. Στο σύνολο τους, ειναι επαγγελματίες και δεν έχουν τη νοοτροπία του μαγαζιού του Κολωνακιου, που μπορει κάποιος να συναντήσει στην ευρυτερη περιοχή.

Όσον αφορά το φαγητο, θα έλεγα με έκπληξη οτι ενθουσιάστηκα και δεν το περιμενα. Αμφιταλαντευτηκα πολυ για το 3/4 ή 4/4, απλα προτίμησα το 3/4 επειδη ειναι η πρωτη κριτική και θα ηταν ευχάριστη έκπληξη να ακολουθήσουν κι άλλες.

Εμείς ήμασταν δυο άτομα και παραγγειλαμε τα εξής: μια σαλάτα κινόα με passion fruit. Πολυ ωραια στην παρουσίαση και αρκετή για δυο άτομα. Η σαλάτα περιείχε βιολογική κόκκινη κινόα, φρέσκα κρεμμυδάκια, μπρόκολο, passion fruit, αβοκάντο, μάνγκο και απο πάνω vinaigrette lime. Μου άρεσε πολυ, τα υλικα έδεναν αρμονικά μεταξύ τους, και επειδη εγώ ειμαι λάτρης των εξωτικών φρούτων, θα την ξαναεπέλεγα άνετα. Θα ηθελα λιγο παραπάνω σος, για να την αναδείξει στο έπακρο. Ή καλύτερα ίσως λιγο αλατι. Στο σύνολο της ομως ηταν πολυ καλή.

Απο κυριως επιλέξαμε ταλιατέλες με σολωμο, φρέσκο κρεμμυδάκι, βότκα και κρέμα γάλακτος. Η κρέμα γάλακτος ηταν λιγο παραπάνω απο οτι θα έπρεπε, αλλα στο σύνολο του το πιάτο ηταν πολυ καλο. Είχε πολλα κομματια σολομού μεσα, και γενικά η ποςοτητα όλων των υλικών ηταν επαρκέστατη. Αυτο το πιάτο το επέλεξε εγώ, και έχω μερίδιο ευθύνης που δεν μπόρεσα να το κανω καλα, γιατι με την κρέμα γάλακτος δεν έχω καλες σχέσεις, όποτε δε μου φταίει το πιατο, αλλα μαλλον οι επιλογές μου. Στα σίγουρα ειναι ένα αξιόλογο πιατο και το γεγονός οτι το στομαχι μου δεν είχε κανενα πρόβλημα, απο μονο του λέει πολλα για την ποιότητα των υλικών του.

Το δευτερο κυριως ηταν χοιρινό φιλέτο με πατάτες τηγανητες, λαχανικά και σάλτσα μπεαρνεζ. Το πιατο περιείχε τρία πολυ καλα και ζουμερά φιλετάκια χοιρινού, με πατάτες τηγανητες, που θα τις ηθελα καλύτερες, η αληθεια, με κολοκύθι και μπρόκολο μαλλον στον ατμό, και δίπλα έφερνε ξεχωριστά τη σος. Η σος μια πανδαισία, εξαιρετική στην υφή και τη γευση της, ταίριαζε απόλυτα. Το πιατο ηταν επαρκές σε ποςοτητα και φαγώθηκε ολο. Στο τελος μας κέρασαν και δροσερή μαστίχα σε μπουκαλάκι μικρό, για τη χώνεψη.

Και πάμε αισίως πια στο value for money. Η αληθεια ειναι οτι έχω μπερδευτεί πολυ, και αυτο το 2/4 δεν ξέρω αν ειναι αντιπροσωπευτικό. Εγώ θα παραθέσω τη γνώμη μου και τις σκέψεις μου, προερχόμενες απο την εμπειρια που είχα, και ελπίζω οτι οποίος διαβάσει την κριτική μου να οδηγηθεί σε ασφαλή συμπεράσματα. Πληρώσαμε περίπου 52 ευρω, μαζι με ψωμάκι και ένα ποτήρι λευκο κρασι. Πηραμε νερό βρύσης στο δικό τους γυάλινο μπουκαλι. Τα κυριως είχαν 15 ευρω το καθένα. Φτηνά δεν τα λες, αλλα ουτε απαραίτητα απλησίαστα.

Τι με μπέρδεψε; Ειναι ένας χωρος μεσαίου μεγέθους που αποσκοπεί ο μισος για καφέ και ο υπόλοιπος για φαγητο. Φαντάζεστε λοιπόν οτι ο μισος του μεσαίου ποσο μικρος γινεται. Επισης, η όλη τοποθεσία και το στήσιμο σε εμπνέει να πας για lunch break όταν έχεις βγει είτε για δουλεια, είτε για shopping, η μαλλον οπως γίναμε για window shopping και μονο. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα πας και βραδυ, αλλα για μεσημέρι και να δίνεις 25 ευρω το άτομο και πάνω, ειναι λιγο ακριβό. ´Οσο και να το αξιζει το φαγητο, πιστευω οτι ένα κλικ χαμηλότερες τιμές, θα κέρδιζε επάξια 3/4.

Γενικά το προτεινω για όποιον βρεθεί στο Κολωνακι. Ασφαλής επιλογή υπό προϋποθέσεις.