ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΚΑΡΙ

Μεζεδοπωλεία

Πλ. Ψαρρού 9, Κορυδαλλός [Χάρτης]

Καφέ- μεζεδοπωλείο με θαλασσινούς μεζέδες και κρέατα της ωρας
Ανοιχτό όλη μέρα απο το πρωι για καφέ, και μετα για μεζέδες.

Μεζεδοπωλεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

Μια Κυριακή του Νοέμβρη, ημέρα των Ταξιαρχών, Ονομαστική Γιορτή για πολλούς, και Ημέρα χαρμόσυνων γεγονότων.... Μπορει να μη γιόρταζα εκείνη την ημέρα, αλλα μου ηρθε το πιο όμορφο δωρο, αφού έγινα θεία! Η ημέρα λόγω γεγονότων απαιτούσε αρκετή κινητικότητα, και ως θεία πια, όφειλα να κάνω τα καθιερωμένα delivery συγγενών στα σπίτια τους, μετα το μαιευτήριο!!!!

Αφού λοιπόν, γύρισα σχεδόν ολα τα μήκη και πλάτη των Αθηνων, η τελευταία μου στάση ήταν ο Κορυδαλλός. Λόγω ημέρας, είχε πολλή κίνηση, γιατι στη περιοχή υπαρχει η Εκκλησια των Ταξιαρχών, όποτε εκτός απο το προσκύνημα, γινόταν και παζάρι.

Η ωρα περασμένη, το στομαχι στην πλάτη, η μετακίνηση δύσκολη, και η υπομονή ελάχιστη, για να μπω στο site και να ελέγξω την περιοχή διεξοδικά, και να μπορέσω να προσεγγίσω οποιοδήποτε σημείο. Ετσι, καταλήξαμε εγώ και η φίλη μου, στο μαγαζι-καφενείο-μεζεδοπωλείο, ακριβως στην πλατεία Ψαρρού, απέναντι απο την εκκλησία.

Μπαίνοντας μεσα, είπαμε πως ο, τι παραγγείλουμε θα ειναι ένα ρίσκο, ίσως γιατι ο χώρος δε μας γέμιζε πολυ το μάτι, ήμασταν λιγο διστακτικές, και γενικώς, δεν μπήκαμε με τις πιο φιλικές διαθέσεις. Μεγάλο λαθος! Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεις να ξετρυπωσεις απο τέτοιες συγκυρίες.

Το μαγαζι λέγεται Κουτσουκάρι. Πρόκειται για ένα καφενείο, το οποίο ειναι ανοιχτό όλη μέρα για καφέ, ούζο με μεζεδάκια, φαγητο, κυριως θαλασσινά και κάποια λίγα κρέατα της ώρας. Ο χώρος αρκετα καθαρός, η κουζίνα ανοιχτή, χωρις κάποια διακοσμηση και τα τραπεζοκαθίσματα, απλά οπως ειναι σε ολα τα καφενεία. Για όσους γνωρίζουν ή έχουν καταγωγή απο Κορυδαλλο, οι παλιοί έλεγαν την περιοχή κουτσουκαρι, που προερχόταν απο την περιοδο της Τουρκοκρατίας.

Μπαίνοντας, ηρθε μια πολυ ευγενική κοπέλα, η οποια μας ενημέρωσε για το φαγητο, χωρις να μας φερει κατάλογο. Η αληθεια ειναι οτι δεν ξέρω καν αν υπαρχει. Μας έφεραν νερό βρύσης, και εκτιμώ οτι ταυτόχρονα σε κάποια πιάτα, κυριως με ψάρια, μας έλεγε και τις τιμές.

Δυο άτομα λοιπόν παραγγειλαμε μια σαλάτα εποχής, η οποια περιείχε καρότο, λάχανο, μαρούλι, φρέσκο κρεμμύδι, λάδι και στο πλάι λεμόνι. Η σαλάτα ήταν φρεσκοκομμένη, πολυ μεγάλη για δυο άτομα, και πολυ καλή. Ξέρω οτι θα αναρωτηθείτε, όσοι διαβάσετε την κριτική, για ένα μαγαζι, χωρις ίχνος διαφήμισης, που κρατιέται προφανώς απο τους θαμώνες της περιοχής και μονο, τί παραπάνω μπορει να περιμένει κανεις απο μια τετοια απλή σαλάτα. Εγώ περιμένω το αυτονόητο: να εχει φρέσκα υλικα και να τρώγεται ευχάριστα.

Στη συνεχεια δοκιμάσαμε γαρίδες μικρές τηγανητες. Μας προσγειωσανε μια πιατέλα με υπέροχα τηγανισμένες γαρίδες, χωρις λάδια, σωστές στο αλάτι και φρέσκιες. Τις φάγαμε και δεν αφήσαμε ουτε κέλυφος.

Πήραμε επισης πατάτες τηγανητες, πολυ καλές, και εκτιμώ οτι ο μάγειρας στο τηγάνι ήταν εξαιρετικός. Του παραδίδω τα εύσημα! Οι κουτσομούρες που δοκιμαςαμε στη συνεχεια, ήταν γύρω στα δέκα μέτρια προς μεγάλα ψάρια, πραγματικά πολυ γευστικά, και η μερίδα χορταστική. Και τελος, η φάβα, με κρεμμυδάκι ψιλοκομμένο απο πάνω, που ειλικρινά εντυπωσιάστηκα θετικά γιατι η υφή της ήταν πραγματικά βελούδινη.

Για ολα τα παραπάνω, χωρις κρασι γιατι η κούραση και η οδήγηση συνηγορουσαν σε αυτο, παρόλο που η μέρα προσταζε το αντίθετο, αλλα ένεκα οτι είμαστε και πολίτες με συνείδηση, ετσι νομιζω τουλάχιστον, πληρώσαμε 28 ευρω και σκάσαμε.

Αν το προτείνω;;; Ναι, αν είστε προς τα εκει, και θέλετε να φάτε γρήγορα, ή να πιείτε ένα τσίπουρο με μεζεδάκια, γιατι οχι; Σίγουρα δεν ειναι για πολύ, δεν ειναι για μια έξοδο, να φύγεις απο την άλλη άκρη της Αθήνας για να το επισκεφτείς, αλλα αν είστε εκει, δοκιμάστε το. Νομιζω οτι θα σας ανταμείψει.