BELLA VESPA

Ιταλία

Κύπρου 11, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Σάββατο βράδυ Ιουνίου στο Bella Vespa, χωρίς κράτηση. Από εκείνα τα λίγο αναποφάσιστα Σαββατόβραδα που θέλεις να ντυθείς ωραία, να βγεις για το ποτό σου, να περάσεις καλά, αλλά πεινάς και λίγο...

Αποφασίσαμε λοιπόν να πάμε πρώτα κάπου κοντά για πίτσα, και συγκεκριμένα γι' αυτή την ωραία ιταλική πίτσα με το τραγανό ζυμάρι. Η Γλυφάδα ανέκαθεν έπασχε από ένα ωραίο ιταλικό, που να μην είναι τρατορία- τέτοια έχει-, ούτε επίσημο οικογενειακό εστιατόριο- και από αυτά έχει. Να είναι πίτσα- μπαρ, με ωραίο φαγητό, που να συνδυάζει και την χαλαρή έξοδο για ποτό.

Την περιέργεια μου είχε τραβήξει η πολύ πρόσφατη κριτική του antonius 665 για το Bella Vespa κι έτσι, μετά από σχετική αναζήτηση, θεώρησα ότι συνδυάζει το τερπνόν μετά του ωφελίμου: Την τέλεια ιταλική πίτσα με την βραδινή έξοδο.

Βρίσκεται σε ένα σχετικά ήσυχο σημείο της Γλυφάδας, Κύπρου 11, υπολογίστε στο έναν δρόμο πιο πάνω από τον Άγιο Κωνσταντίνο. Μια όμορφη μονοκατοικία. Η είσοδος με την μεγάλη επιγραφή Bella Vespa σε προϊδεάζει ότι κάτι καλό κρύβεται. Μπαίνοντας μέσα και παρατηρώντας την όμορφη αυλή, με τα φωτισμένα σκαλοπάτια, τα φερ φορζέ τραπεζοκαθίσματα και τα λουλούδια, σκέφτεσαι ότι αυτή την πίτσα μάλλον θα την πληρώσεις κάτι παραπάνω. Ευτυχώς οι προβλέψεις δεν επαληθεύονται, γιατί η ποιότητα ισοψηφίζει την τιμή.

Στην υποδοχή μάς καλησπέρισε μια χαμογελαστή κοπέλα, η οποία μας έδωσε το μόνο, όπως είπε, διαθέσιμο τραπέζι. Ένα φερ φορζέ για 4 (ήμασταν 2) στην κορυφή της σκάλας, δίπλα στην είσοδο. Αυτό το σύστημα με το PR που επιβιώνει σε πολλά εστιατόρια της Γλυφάδας και όχι μόνο, πιστεύω ότι παραπέμπει σε άλλες εποχές, όπου πλήρωνες την εικόνα παρά την ουσία και αδικεί λίγο το εστιατόριο. Προσωπικά, μου αρέσει περισσότερο να σε υποδέχεται κάποιος από το προσωπικό και να σε οδηγεί στο τραπέζι σου, παρά να στέκεται στην είσοδο μια κοπέλα, χωρίς άλλο ρόλο.

Από την άλλη, επειδή δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να μιλήσω για στήσιμο εστιατορίου και δημόσιες σχέσεις, ας το αφήσω εδώ και ας περάσω στην ουσία, δηλαδή το φαγητό.

Ο κατάλογος είναι μια μια μεγάλη καρτέλα. Περιλαμβάνει ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά και γλυκά, όλα με ιδιαίτερα υλικά και φροντίδα. Υπάρχουν επίσης κάποια πιάτα με ψάρι και το "βαρύ πυροβολικό" των κρεατικών (rib eye, ταλιάτα, οσο-μπούκο... ). Διαβάζω σε διάφορα σάιτ ότι οι σεφ έρχονται με περγαμηνές από διάφορα καταξιωμένα εστιατόρια της Αθήνας και της Μυκόνου, γεγονός που αποτυπώνεται και στα πιάτα τους, όχι με τον κραυγαλέο τρόπο που θα περίμενε κανείς (εντυπωσιακές περιγραφές για ελάχιστες μερίδες, σε τσουχτερές τιμές), αλλά με την ιδιαιτερότητα στη γεύση.

Εμείς δοκιμάσαμε λίγα από τα πιάτα του καταλόγου, πήραμε όμως μια άριστη πρώτη εντύπωση:

- πίτσα μαργαρίτα, που ήταν ο αρχικός μας σκοπός: Καταπληκτική! Μυρωδάτη, με φυλλαράκια βασιλικού να "αχνοφαίνονται" μέσα στην μοτσαρέλα και να της δίνουν ξεχωριστό άρωμα και ουσία. Το ζυμάρι τραγανό, καπνισμένο, ιταλικό, απ΄τον φούρνο. Η απογείωση της ταπεινής μαργαρίτας! Φαγώθηκε μέχρι και η τελευταία κρατσανιστή μπουκίτσα. (9,5 ευρώ)

- Ραβιόλι με σπανάκι και ρικότα, με μια λευκή σάλτσα και ντοματίνια. Δεν συγκράτησα ακριβώς το όνομα του πιάτου και τα υλικά. Ήταν πάντως ένα από τα ορεκτικά του καταλόγου, για τον λόγο αυτό ήταν λίγα σε ποσότητα (5- 6 κομμάτια). Ένα πιάτο υπέροχο, αρωματικό. Αν σας αρέσουν τα ραβιόλι το προτείνω με κλειστά μάτια! (9,5 ευρώ)

- flatbread, δλδ ζυμάρι πίτσας, μεγέθους πεϊνιρλί, με κομματάκια κοτόπουλου, παρμεζάνα και πέστο βασιλικού. Ως γεύσεις, δεν είναι κάτι που δεν έχω ξαναδοκιμάσει, όμως ο συγκεκριμένος συνδυασμός, το ψήσιμό του, το έκαναν και αυτό καταπληκτικό! (12 ευρώ, αν θυμάμαι ακριβώς)

- συνοδέψαμε με 2 ποτήρια ροζέ Κτήμα Μιχαηλίδη, ελαφρύ, δροσερό, ό, τι έπρεπε για μια γλυκιά καλοκαιρινή βραδιά.

Να πω την αμαρτία μου, ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο από τα γλυκά. Λατρεύω τα ιταλικά τιραμισού, τις μους σοκολάτας κι ένα μπανόφι με κρέμα dulcey που είδα στον κατάλογο, αλλά επειδή είπαμε να μην το παρακάνουμε, το άφησα για επόμενη φορά.

Στο μεταξύ το εστιατόριο γέμισε, η μουσική είχε καλή ένταση σε όλη την διάρκεια, η ατμόσφαιρα ήταν χαλαρωτική και άκρως καλοκαιρινή, ο κόσμος ως επί το πλείστον 30+. Στο σύνολο είχαμε μια πολύ ωραία βραδινή έξοδο και σίγουρα θα επιστρέψουμε για τις υπόλοιπες πίτσες και τα υπόλοιπα πιάτα.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ σωστή καθ' όλη την διάρκεια, ευγενική, άμεση, ουσιαστική, καθόλου δήθεν ή αδιάφορη. Τα πιάτα ήρθαν μαζί σε γρήγορους χρόνους. Ο σερβιτόρος που μας ανέλαβε, μας μίλησε με ενδιαφέρον και ευγένεια. Το μόνο που με έφερε σε μια μικρή αμηχανία ήταν ότι, από υπερβάλλων ζήλο ίσως, μάζεψαν τα πιάτα αμέσως μόλις τελειώσαμε το φαγητό, χωρίς να ρωτήσουν αν θέλουμε κάτι ακόμα ή αν έχουμε τελειώσει (η σάλτσα από τα ραβιόλι ήταν νοστιμότατη, για να την αφήσω να φύγει έτσι..! ).

Πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ και φύγαμε ικανοποιημένοι. Δεν είναι ένα φτηνό ιταλικό (θα ήταν τρατορία), δεν είναι οι μεγάλες πίτσες και οι τεράστιες μερίδες (θα ήταν ντελίβερι), είναι ένα προσεγμένο ιταλικό στη Γλυφάδα, όπου μπορείς να πας για ποτό και φαγητό, να δοκιμάσεις ωραίες γεύσεις και να περάσεις μια ευχάριστη βραδιά ή ένα απόγευμα με την παρέα σου.

Μαθαίνω ότι τώρα που άνοιξε ο καιρός διοργανώνονται διάφορες βραδιές στην όμορφη αυλή και προσφέρονται κοκτέιλ με χαμηλή περιεκτικότητα σε αλκοολ τις απογευματινές ώρες! Να άλλη μια ευκαιρία να ξαναπάμε!

(στην πρώτη αυτή κριτική μου, είμαι ίσως κάπως επιεικής στη βαθμολογία μου, γιατί εκφράζει ακριβώς την εντύπωση που πήρα. Όπως όμως κάνω συνήθως, δεσμεύομαι να την συμπληρώσω σε μια σύντομη, μελλοντική επίσκεψη).

2017

Από τις πολλές βόλτες μας στην περιοχή της γλυφάδας μου είχε κάνει εντύπωση από την πρώτη μέρα που είδα. Η είσοδος είναι τόσο επιβλητική και, ταυτόχρονα φιλική, που σε 'αναγκάζει', έστω από περιέργεια, να μπεις μέσα για να δεις τι στο καλό συμβαίνει, τι είναι τελικά αυτό το μαγαζί εστιατόριο, καφέ, μπαρ ?

Μετα από περίπου 1 χρόνο καταφέραμε να επισκεφτούμε το μαγαζί. Φυσικά σε αυτόν τον χρόνο που πέρασε 2-3 φορές πήραμε για κράτηση δεν ήμασταν τυχεροί και μια που ήμασταν συναντήσαμε τέτοιά κίνηση που από πειραιά όπου είναι το ορμητήριο μας μέχρι να φτάναμε γλυφάδα δεν μας έφτανε ένα 3 ωρο οπότε εγκαταλείψαμε την τότε προσπάθεια. Και να μαστέ Κυριακή Μεσημέρι ανήμερα κωνσταντίνου και ελένης υστέρα από τηλεφωνική κράτηση 14:30 να ανεβαίνουμε τα σκαλιά του πολύ όμορφου κήπου του εστιατορίου.

Στον κήπο υπήρχαν τραπέζια οπού μπορείς να φας να πεις τον καφέ σου ή τα κοκτέιλ σου. Αμέσως μας τοποθέτησαν στο τραπέζι μας στον μέσα χώρο του καταστήματος. Ωραία διακοσμημένος χώρος με γούστο σε κάθε λεπτομέρεια. Αρκετά τραπέζια στο εσωτερικό με απόσταση μεταξύ τους.

Αμέσως ήρθε εμφιαλωμένο νερό μέσα σε σαμπανιέρα για να διατηρείται κρύο και 2 κατάλογοι και ένας για τα κρασιά και τα ποτά. Το μενού περιελάβανε από κρεατικά, μακαρόνια, ριζότο, πίτσες και θαλασσινά.

Η παραγγελία μας

Σαλάτα πράσινη με κοτόπουλο
Φρέσκια δροσερή σαλάτα με παρμεζάνα διάφορα πράσινα καλαμπόκι ψητό περασμένο σε καλαμάκι και αρκετό κοτόπουλο ψητό με μια βινεγκρετ από ελαιόλαδο. Πολύ χορταστική που μπορεί να φαγωθεί και σαν κυρίος.

vitello tonnato
Τρυφερό μοσχάρι με σάλτσα τόνου και ντοματινια. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. ο συνδυασμός πολύ ωραίος νόστιμος, απολαμβάνεις την κάθε μπουκιά.

Flatbread
Σε ελεύθερη μετάφραση. Βάση από πίτσα χειροποίητη και από πάνω κυβακια από κοτόπουλο με πέστο βασιλικού φρέσκα ντοματινια και τυρί παρμεζάνα. Ήταν παρα πολύ νόστιμο το ζυμάρι καταπληκτικό. Σαν μικρή πίτσα.

Ταλιατέλες με κόκκινη σάλτσα και κεφτέδες.
Σωστά βρασμένο το ζυμαρικό ωραία νόστιμη σπιτική κόκκινη σάλτσα που μέσα είχαν βυθιστεί 4-5 νοστιμότατα μοσχαρίσια κεφτεδακια. μια Ιδέα λεμονιού σου άφηναν οι κεφτέδες υπήρχε σίγουρα ξύσμα στον κιμά.

Σπαγγέτι αματριτσιάνα
Δεν ήταν ακριβός σπαγγέτι εγώ το έγραψα γιατί δεν θυμάμαι την ακριβείς ονομασία του ζυμαριού σαν μακαρόνι για παστίτσιο με πιο χοντρά τοιχώματα και μικρότερη τρύπα, με καραμελωμένα κρεμμύδια και κυβάκια μπέικον. Υπέροχο και αυτό με πολύ νόστιμη σάλτσα σωστά βρασμένο. Εξαίσιο.

Φιλέτο λαβράκι με τραγανό ρύζι πάνο σε πουρέ από μπρόκολο.
ΥΠΟΚΛΕΙΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΣΕΦ. Σωστά ψημένο και ξεκοκαλισμένο φιλέτο λαβράκι και όχι από ένα ψάρι μόνο αλλά είχε 3 φιλέτα ψαριού. Ο πουρές ήταν από τους καλύτερους που έχω φάει ποτέ αν και δεν είμαι φίλος του μπρόκολου το τρώω με το ζόρι γινάτι κάνει καλό αλλά αυτός ο πουρές ήταν το κάτι άλλο και είχε ένα τρίγωνο από ρύζι βρασμένο και τηγανισμένο για να κάνει μια τραγανή κρούστα από έξω. Και φρέσκο λεμονόχορτο έδινε στο πιάτο μια διακριτική οξύνει νότα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε το ποσόν τον 86 ευρώ.

Για το σέρβις του μαγαζιού θα πω ότι όσο το μαγαζί ήταν Μισό γεμάτο ήταν ικανοποιητικό, όταν το μαγαζί γέμισε αργούσε χαρακτηριστικά.

Σε γενικές γραμμές το προτείνω ανεπιφύλακτα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος σιγουρά θα το ξανά επισκεφτώ πάρα πολύ σύντομα θα έλεγα, να γευτώ και από τα πιάτα που πήραμε αλλά και άλλα πιάτα του μενού. Ειδικά τους ζεστούς μήνες που έρχονται το βραδάκι ο κήπος του θα είναι τέλειος …

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Lifestyle εστιατοριο, Σαββατοβραδο ισως δεν θα μπορεσετε να βρειτε θεση.
Τα πιατα μαγειρευονται οχι παραδοσιακα (αυτο δεν αναφερεται στον καταλογο), και αυτο εχει ως αποτελεσμα μια σειρα αρνητικες εκπληξεις. Πχ δεν ειναι δυνατον μια μπολονεζ να ειναι σαν λιωμενο παστίτσιο με ξυσμα λεμονιου!
Στις σαλατες και τα ορεκτικα τα πραγματα ειναι καλυτερα.

Για να ειμαι δικαιος πρεπει να πω οτι το μπαρ ειναι πολυ καλο, και σε εμφανιση και σε εκτελεση (πολυ ωραια cocktails). Ομως αυτο δεν μπορει να ειναι αρκετο σε ενα εστιατοριο.

Χρήσιμη;