Ταξινόμηση:

24 Ιούλ 2016

Tο μπακγκράουντ και επαγγελματικές περγαμηνές των εμπνευστών και υπευθύνων της γκουρμεδοταβέρνας τούτης στην, θορυβώδη λόγω εγγύτητας στη Συγγρού, Ζίννη στο Κουκκάκι έχουν παρουσιαστεί με λίαν διεξοδικό και κατατοπιστικό τρόπο από τον Piperman και την PP_Tina, και αποτελούν έναν ακόμη λόγο να την επισκευθεί κανείς. Γιατί οι άνθρωποι ξέρουν τι κάνουν, και το κάνουν ωραία.

Τέσσερις φίλες, Πέμπτη βράδυ, με φουλ της ζέστης και διάθεση για σοβαρή οινοποσία. Κλείσαμε ιντερνετικά τραπέζι, έξω στο φαρδουλό πεζοδρόμιο της Ζίννη, λόγω εποχής και καπνίσματος, πήραμε το μετρό (που εξυπηρετεί πάρα πολύ, ούτε 5' με τα πόδια από το Συγγρού -Φιξ δεν είναι) και καθήσαμε στις βολικές καρέκλες -προς την εσωτερική πλευρά, της τζαμαρίας. Τα τραπέζια (ξυλινα, βεραμάν) ήταν τοποθετημένα με αρκετό σεβασμό στους βραδυνούς περιπατητές, αφήνοντας άνετο διάδρομο επί του πεζοδρομίου. Πάνω από την είσοδο, η ταμπέλα του μαγαζιού, με την επιγραφή "φαμπρικα του ευφρόσυνου" σε υβριδική ελληνολατινική γραφή, που λογικά θα έχει κάποια εξήγηση. Δε ζητήσαμε να τη μάθουμε. Το εσωτερικό του μαγαζιού, όπως το έβλεπα απ' έξω, μου φάνηκε ζεστό και καλόγουστο, ενώ υπάρχει και πατάρι.

Σχετικά καινούργιο στη γειτονιά το μαγαζί -και όπως δηλώνει φίλη που μένει πολύ κοντά, η πελατεία με τον καιρό αυξάνεται. Με location λίγο εκτός των πεζοδρόμων της Δράκου και της Ολυμπίου και της πιάτσας της Φαλήρου, η Φάμπρικα υπερθεματίζει στην γαστρονομική εξέλιξη/ μεταστροφή του Κουκκακίου.

Από τις 4 φίλες, η μία ήθελε μόνο κρασί -ήταν φαγωμένη.
Πήραμε λοιπόν:
- Κολοκυθοσαλάτα με δυόσμο και ζακυνθινή πρέντζα (€7,2). Οκ η τιμή φαίνεται τσιμπημένη. Κολοκύθια σχεδόν ωμά, με το μαλακό φρέσκο νησιώτικο τυράκι από πάνω, πόσο να κάνουν; Όμως, να πούμε εδώ πως η μερίδα της σαλάτας ήταν τεράστια. Οπως άλλωστε μας είχε προειδοποιήσει η συμπαθέστατη σερβιτόρα, όταν είχαμε πάρει φόρα παραγγέλνοντας διάφορα "να σας ενημερώσω πως οι μερίδες μας ειναι ε, χμμ κάπως μεγάλες" κοβοντάς μας τη φόρα. Η σαλάτα αυτή για μένα τουλάχιστον, ήταν η αποκάλυψη του γεύματος: υπέροχη, καλοκαιρινή, δροσερή, αρωματική. Εξαιρετική και διαφορετική, εκτός πεπατημένης. Μπράβο τους.
- Ισλί πολίτικο (€11,2). Τρία κεφτέδια πληγουριού, γεμιστά με κουκουνάρι και κιμά. Νόστιμα δε λέω, αλλά εδώ πέσαμε κατηγορία όσον αφορά το μέγεθος της μερίδας, και σε σχέση με την τιμή της.
- Πατάτες βιολογικές Σπάρτης τηγανητές. Αν και χοντροκομμένες και όχι και τρομερά τραγανιστές, ήταν γευστικότατες (€4,2)
- Κοψιδάκια λαιμού χοιρινά. Μαριναρισμένα σε ελαιόλαδα με δενδρολίβανο. Πολύ νόστιμα, με λίγο λίπος, ωραία ψημένα. (€9,8)
- Παπαρδέλλες με ντομάτα και τυρί (€9,8). Ο κατάλογος τις είχε με καβουρμά αλλά είπαμε να πάρουμε την πιο λάιτ βερσιόν. Οι φίλες μου τις τσάκισαν, εγώ δοκίμασα μια πηρουνιά, είχα χορτάσει με τα άλλα.

Το ψωμί ήταν προζυμένιο, και χρεώθηκε 0,80 για 4 σερβίτσια.

Το μαγαζί αγαπάει το τυρί και αυτό κάνει μπαμ στον καταλογό του, παρουσιάζοντας μερικά πολύ σπέσιαλ τυριά ελληνικής παραγωγής όπως τουλουμοτύρι, λαδοτύρι, σαν Μιχάλη κλπ. Δεν πήραμε όμως. Οπως και δεν πήραμε τον πολλά υποσχόμενο παστουρμά θαλάσσης. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά..

¨Οπως μας ενημερώνει ο κατάλογος, το ελαιόλαδο και τα περισσότερα λαχανικά που χρησιμοποιούνται είναι βιολογικά.

-Πήραμε ένα μπουκάλι Τerra Volta, χαρμάνι μαλαγουζιάς και ασύρτικου από την Πιερία. Δεν το είχα ξαναπιεί και το βρήκα ωραιότατο, με τα τροπικά φρούτα της μαλαγουζιάς και την μεταλλικότητα του ασύρτικου να συνδιάζονται επιτυχώς και σε πολύ καλό vfm (€13). Δύο μπουκάλια εννοείται, γιατί το ένα ίσον κανένα. Kαι μια μπύρα Εζα (€4) και μία ΕΨΑ κόλα (€1,9).

Μας κέρασαν μία αρωματικότατη λεμονομούς -4 ζουλήγματα του κορνέ στο πιάτο. Ο, τι έπρεπε για μετά το φαγητό.

Συνολικά πληρώσαμε €77. Αρκετά λογική τιμή, δεδομένου ότι τα €32 εξ αυτών ήταν ποτά. Μπορεί καναδυό πιάτα να ήταν ελαφρώς τσιμπημένα, όπως πχ το ισλί, αλλά δε θα σταθώ εδώ. Τρως καλά στον Αγιο των Μαγείρων, ευχαριστιέσαι και περνάς καλά. Ευλόγησον.

03 Απρ 2016

Ο χώρος είναι συμπαθητικός παρότι, ο διακοσμητής έχει μπερδέψει το σπίτι με το μπακάλικο και το παραδοσιακό καφενείο οπότε στο αποτέλεσμα υποβόσκει μια ατμόσφαιρα παραλόγου που μπορεί να αποβεί σε ανησυχία και άγχος - ειδικά στον ισόγειο χώρο. Το δε προσωπικό με κρεμασμένα μούτρα και την ειρωνία στο φρύδι - λες και σου κάνουν χάρη.

Το άγχος και ο τρόμος όμως κυριεύουν τον ανυποψίαστο πελάτη μπροστά στις τιμές του μενού - που είναι μια πολυχρησιμοποιημένη φωτοτυπία.
Αναρωτιέμαι λοιπόν: Γιατί ένα σαγανάκι τυριού ή μια μερίδα φάβα - όσο και καλομαγειρεμένη και αν είναι - να κοστίζει κοντά € 10;
Οι τιμές προφανώς είναι απαράδεκτα υψηλές γιατί οι ιδιοκτήτες θεωρούν ότι προσφέρουν γκουρμεδιές υψηλής ποιότητας, μόνο που ξεχνάνε ότι τις προσφέρουν σε ένα περιβάλλον και μια περιοχή που θα επισκευτούν άνθρωποι μέσου έως χαμηλού εισοδήματος, που απλά θέλουν να πιουν ένα ποτήρι κρασί και να χαλαρώσουν από την προβληματική καθημερινότητα όχι να πετάξουν τα λεφτά τους σε χαζομάρες και δηθενιές.

Λυπάμαι πάρα πολύ που κάποιοι εξακολουθούν, μετά από όσα έχουν συμβεί στην ελληνική κοινωνία των τελευταίων ετών, να ψάχνουν για κορόιδα.

11 Μάρ 2016

Πρώτη φορά γράφω κριτική, αν και έχω εγγραφεί εδώ και κάποιους μήνες. Ο λόγος? Έλλειψη χρόνου και συνήθως συμφωνία με τα περισσότερα σχόλια άλλων. Στην περίπτωση αυτή όμως πρέπει να γράψω κάτι γιατί διαφωνώ πλήρως με τη μεγάλη βαθμολογία και τα σχόλια που με έκαναν δυστυχώς να επισκεφθώ την "Φάμπρικα του Ευφροσύνου".

Πήγα την προηγούμενη Κυριακή με την γυναίκα μου και την μητέρα της. Πήραμε τηλ. για τραπέζι και μετά από μια μίνι σύσκεψη του προσωπικού μας έδωσαν το οκ. Φαντάστηκα ότι θα ήταν γεμάτο, αλλά μόλις φθάσαμε ημασταν εμείς και 2-3 άλλα τραπέζια στον κάτω χώρο, γιατί έχει και επάνω χώρο για τον οποίο δεν έχω άποψη.

Ο χώρος κάτω πολύ καλός, φωτεινός και ωραία διακόσμηση. Η πρώτη αρνητική έκπληξη όμως ήρθε διαβάζοντας τις εξωφρενικές τιμές στον κατάλογο. Πολύ ακριβά τα πάντα, όπως και τα κρασιά. Του τύπου ορεκτικά 9-10 ευρώ, το πιο φθηνό μπουκάλι 20-25 ευρώί. Τουλάχιστον ελπίζαμε στη γεύση.

Οι σαλάτες που πήραμε ήταν αρκετά καλές, το μπιφτέκι όμως τρομερά λιπαρό, ενώ τα χοιρινά μπριζολάκια λαιμού (δεν είχε άλλο χοιρινό... ) απλά απαράδεκτα. Ξύγκια και καμμένο λίπος. Τα σουβλάκια στο χειρότερο βρώμικο είναι deli μπροστά τους. Πληρώσαμε αρκετά, δεν κέρασαν τίποτα, και προφανώς δεν θα ξαναπάμε. Κρίμα γιατί φαινόταν καλή επιλογή.

09 Μάρ 2016

Εστιατόριο στο στιλ «μοντέρνας ταβέρνας». Ο κάτω χώρος φιλικός, ψηλοτάβανος, με μοντέρνα αισθητική και ανοιχτή κουζίνα, απευθύνεται στους ΜΗ καπνίζοντες.

Πρώτη φορά επισκεφτήκαμε το εν λόγω μαγαζί πολύ πρόσφατα. Έκλεισα τραπέζι τηλεφωνικά για μεγάλη παρέα. Με ρώτησαν αν καπνίζουμε και απάντησα καταφατικά. Όταν φτάσαμε, μας οδήγησαν στο χαμηλοτάβανο πατάρι του μαγαζιού. Φαίνεται ότι εκεί «εξορίζουν» τις παρέες των καπνιστών, κάτι που μας έφερε αρχικά σε αμηχανία για το αν θα έπρεπε να καθίσουμε ή να φύγουμε. Το θεωρώ πολύ άδικο.

Το φαΐ βασίζεται σε πολύ προσεγμένες πρώτες ύλες. Είναι καλά μαγειρεμένο και σερβίρεται σε αρκετά μεγάλες μερίδες. Τα περισσότερα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν νόστιμα. Φαίνεται το μεράκι.

Δυστυχώς δεν υπήρχε χύμα κρασί να παραγγείλουμε, κάτι που προτιμάμε για οικονομικούς κυρίως λόγους. Μόνο εμφιαλωμένα κρασιά μικρών κυρίως παραγωγών που και αυτά όμως έχουν επιλεγεί με φροντίδα και γνώση. Το πρόβλημα είναι ότι στην παρέα αρέσει το κρασί και πίνουμε αρκετά, γεγονός που κάνει την επίσκεψη σε τέτοια μαγαζιά ασύμφορη, όταν η τιμή του δεύτερου πιο φθηνού κρασιού ήταν 20 ευρώ το μπουκάλι.

Αν και μεγάλη παρέα, ο λογαριασμός που ήρθε αντιστοιχούσε σε 33 ευρώ το άτομο, που τα θεωρώ πάρα πολλά για να φας στο πατάρι ενός μαγαζιού…

20 Φεβ 2016

Πηγαμε Κυριακη μεσημερι για γευμα!!! Το μαγαζι ηταν ξεχειλο απο κοσμο και μας προδιαθεσε καλα (δηλ. για να εχει τοσο κοσμο μαλλον θα ειναι και καλο.. σκεφτηκαμε).

Μετα απο μια συντομη αναμονη (γιατι η ωρα ηταν λιγο περασμενη) καθισαμε πολυ χαρουμενοι που βρηκαμε τραπεζι!!! ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΑΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ!!!!!!!!!!! Πληρωσαμε 65 ευρω τα 2 ατομα και... μας ηρθε "Κεραμιδα"!! Για 2 κυριως, μια σαλατα & μια σπανακοπιττα. ΟΙ μεριδες, χορταστικες και οι γευσεις σχετικα καλες... αλλα οι τιμες!! Η "Απατη" εχει ως εξης. Εκτος καταλογου εχει τα πιατα ημερας.... αρα και δεν ξεραμε τις τιμες, οι οποιες οταν τις μαθαμε (κατοπιν εορτης)ηταν απαγορευτικες και απαραδεκτες (κατα την κριση μου) για μια ταβερνα, σ'αυτη την περιοχη και μ'αυτο το περιβαλλον!!

Το πλεον ομως τρομερο ηταν το θεμα του κρασιου!! Οταν ρωτησαμε αν εχει χυμα κρασι.. μας ειπαν.. βεβαιως!!!! Παραγγειλαμε λοιπον 1/2 κιλο λευκο Sauvignon ελληνικο, με καμαρι που στηριζουμε τα Ελληνικα προιοντα και μας το χρεωσε 12 ευρω!!!

Οταν διαμαρτυρηθηκαμε μας ειπαν οτι δεν ειναι χυμα αλλα εμφιαλωμενο!! Νομιζω οτι οι ιδιοκτητες θα επρεπε λιγο να σεβαστουν.. τoυς πελατες.!!!

15 Φεβ 2016

Σε λίγες μέρες κλείνει τον πρώτο χρόνο λειτουργίας της η ΦΑΜΠΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΟΥ (ΦΕ), την οποία επισκέφθηκα με ένα φίλο μου προχθές το μεσημέρι, Πέμπτη 11/2. Γνωρίζω αρκετά την πιάτσα του Κουκακίου και έχω άλλωστε γράψει κάποιες κριτικές, όπως για το Monsieur Barbu, τη Μικρή Βενετία, το Γαρύφαλλο Κανέλα, κ. λπ. Επηρεασμένος λοιπόν από κάποιες πολύ καλές κριτικές έμπιστων φίλων, σκέφτηκα να τιμήσουμε τη ΦΕ για κάτι γρήγορο, λιτό και οικονομικό. Στο γρήγορο και λιτό, καμιά αντίρρηση. Στο οικονομικό όμως τεράστιες!!

Λυπάμαι, αλλά θα σας προσγειώσω με τη σημερινή κριτική μου στα πραγματικά δεδομένα, όπως εγώ τουλάχιστον τα αντιλαμβάνομαι. Πέραν της πιθανής υποκειμενικότητας για τον χώρο, θεωρώ ότι το value for money μπορεί να εκτιμηθεί αρκετά αντικειμενικά, αφού υπάρχουν καθημερινά και απτά μέτρα σύγκρισης. Δεν είναι μόνο ότι βρήκα εξωφρενική την τιμή 9.10 € για μια απλή Κρητική σαλάτα, ή 7.80 για μια μερίδα τουλουμοτύρι. Αυτό που δεν μου άρεσε διόλου είναι ότι μέσα σε ελάχιστους μήνες αύξησαν τις τιμές τους!! Η PP_TINA π. χ. αναφέρει ότι πριν δυο μήνες η τιμή για το τουλουμοτύρι ήταν 6.30, δηλαδή το ανέβασαν κατά 25%! Το ίδιο ισχύει για το αϊβάρ, τις πίτες, τις περισσότερες αλοιφές και τους μεζέδες… ΕΛΕΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!

Ας ξεκινήσω όμως απ’ τα καλά νέα. Η ΦΕ άνοιξε τον Μάρτη του 2015, από τον Γιώργο Γκάτσο και την Αθηνά Τσώλη. Ο Γιώργος, με σπουδές Θεολογίας στη Σερβία, λειτουργεί ήδη απ’ το 2003 στα Λαδάδικα της Θεσσαλονίκης το Μεζεδοπωλείο ‘Νεγρεπόντε’, και σαν γιος ψαρά απ’ τη Χαλκίδα, του έδωσε το Βενετσιάνικο όνομα της ‘μαύρης γέφυρας’ του τόπου καταγωγής του. Μάθαμε ότι έχει συνεταιρικά και εστιατόριο στο Novi Sad της Σερβίας. Τα μαγειρικά του προσόντα είναι αναμφισβήτητα, όπως και οι έντονες επιρροές της Μακεδονίτικης γαστρονομίας, αφού άλλωστε έζησε για χρόνια στη Συμπρωτεύουσα (πίτες και μεζέδες με έντονη παρουσία πιπεριάς, μελιτζάνας, μπαχαρικών, τυροκομικών, κρεατικών, αλλαντικών). Εξάλλου και οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί είναι άριστης ποιότητας αλλά και φρεσκάδας. Το όνομα του μαγαζιού, Άγιος Ευφρόσυνος, παραπέμπει στον Άγιο των μαγείρων και συνειρμικά γεφυρώνει τις θεολογικές σπουδές του Γιώργου με τα γαστρονομικά του ταλέντα!

Η Αθηνά πάλι, είναι άριστη οινολόγος, με σπουδές εδώ αλλά και στη Γαλλία, καθώς και μακροχρόνια πρακτική εμπειρία σε οινοπαραγωγούς, και επομένως συνεισφέρει στον χώρο με τις επιλογές της από τις πιο εκλεκτές και αρωματικές ποικιλίες και ετικέτες κρασιών μας, όπως των: Χατζηγεωργίου από Καβάλα, Χρυσοστόμου από Πιερία, Δασκαλάκη από Κρήτη, κ. λπ. Κάποια κρασιά που επιμελήθηκε η ίδια, φέρουν στη λίστα των ποτών το όνομά της (Athina).

Η ΦΕ βρίσκεται στη Ζίννη, λίγα μέτρα από τη Συγγρού και το ΦΙΞ, σε πολύ κεντρικό σημείο, και λειτουργεί από Τρίτη-Παρασκευή: 13.00-23.00, και Σ/Κ: 13.00 μέχρι τα μεσάνυχτα, ενώ τις Δευτέρες είναι κλειστά. Τη θεωρώ ως ένα ευπρεπές μεζεδοπωλείο με αρκετές επιλογές εκλεκτών κρασιών.

Θα σας πω τώρα δυο λόγια για τον χώρο, για τον οποίο υπάρχουν αντιφατικές κριτικές, αλλά και βαθμολογίες που κυμαίνονται από 2 μέχρι 4! Για μένα λοιπόν ο χώρος είναι κάπως κρύος, παρά τις διακοσμητικές προσπάθειες και το μεράκι τους. Η αίθουσα είναι ψηλοτάβανη, με μεγάλες τζαμαρίες και στις 2 όψεις του γωνιακού μαγαζιού, ενώ υπάρχει και πατάρι σαν συμπληρωματικός χώρος εστίασης, αλλά και τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο για το καλοκαίρι. Συνολικά, βρίσκονται σε κάθε χώρο από 5 περίπου τραπέζια, με αποχρώσεις γκρι και βεραμάν, και εξυπηρετούν περί τα 50-60 άτομα. Ο χώρος είναι βιομηχανικός, με μωσαϊκά δάπεδα και μου θύμιζε κάτι ανάμεσα σε παλιό συνοικιακό καφενείο και συνεργείο αυτοκινήτων, απ’ τα οποία η γύρω περιοχή βρίθει! Εμείς πήγαμε με καλό καιρό το μεσημέρι, ήμασταν οι πρώτοι πελάτες τους και καθίσαμε μέσα, στον χώρο του ισογείου.

Αντιλαμβάνομαι, όμως, ότι αυτή η τεράστια σε όγκο σάλα είναι πολύ δύσκολο να θερμανθεί επαρκώς και γι’ αυτό κατανοώ τα παράπονα των χρηστών που την επισκέφθηκαν τα κρύα βράδια που προηγήθηκαν. Εκτός αυτού, και η αίθουσα είναι κάπως κρύα στα μάτια μου, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες και το μεράκι τους, που είναι εμφανείς σε πολλά σημεία. Ανάμεσά τους: ο πίνακας με τη μηχανή στον ‘γύρο του θανάτου’ του Σέρβου φίλου τους, οι σέρβικοι ιστορικοί πολυέλαιοι στο φιλοτεχνημένο ταβάνι, η βιβλιοθήκη στο πατάρι, τα ξύλινα ράφια, οι έντεχνες διακοσμήσεις στις καθαρές υπόγειες τουαλέτες, ή οι άλλες διακοσμητικές πινελιές με το συνδυασμό διαφόρων δομικών στοιχείων, όπως ξύλου, μαρμάρου και λαμαρινοκατασκευών. Με δυο λόγια, ανεξάρτητα απ’ το κέφι και τους κόπους τους, στα δικά μου μάτια, κάτι έλλειπε απ’ τον χώρο, η ζεστασιά ίσως!

Εκτός απ’ τον Γιώργο και την Αθηνά, υπάρχει ο νεαρός βοηθός μάγειρα, εμφανέστατος στην ανοιχτή κουζίνα, και ένα ακόμη άτομο για το σερβίρισμα. Ασφαλώς, τα βράδια με την κίνηση, θα υπάρχει έξτρα προσωπικό για την άρτια εξυπηρέτηση των θαμώνων.

Εμείς παραγγείλαμε και μοιραστήκαμε μια σαλάτα και μια αλοιφή:

• μια Κρητική σαλάτα, χορταστική και πολύ νόστιμη, με ντοματίνια, ξινομυζήθρα, σταμναγκάθι και κρητικό ντάκο, καλά νοτισμένο. Η τιμή, κρατηθείτε, αν και σας το είπα ήδη στην εισαγωγή, ήταν 9.10 €!

• Ένα τουλουμοτύρι Κοζάνης, από συνδυασμό κατσικίσιου και πρόβειου τυριού, με δυόσμο και το σχετικό ελαιόλαδο. Άριστη μεν, και κρύα στη γεύση, αλλά φωτιά και λαύρα στην τσέπη μας: 7.80 €, 25% ακριβότερη από ό, τι σε προηγούμενη χρήστη!

• Ήπιαμε δυο ποτήρια λευκό κρασί, ποικιλίας Μαλαγουζιά, από το Κτήμα Χρυσοστόμου της Πιερίας, που ήταν μια άψογη πρόταση της Αθηνάς, αφού ταίριαζε με τα κρύα εδέσματα και είχε ένα καταπληκτικό, μοναδικό θα έλεγα, φρουτώδες άρωμα. Εύγε, Αθηνά! Τιμή 2Χ4 = 8.00 € (αυτό χαλάλι).

• Αρχικά ήρθαν φέτες ψωμιού (0.80 €), και νερό σε κανάτα.

Πληρώσαμε, για το μεσημεριανό αυτό κολατσιό, ένα λογαριασμό - λυπητερή: 25.70 €, ποσό επαναλαμβάνω υ π ε ρ β ο λ ι κ ά υ ψ η λ ό!!

Και κάτι ακόμα: φύγαμε ακέραστοι. Μια στοιχειώδης έστω χειρονομία κεράσματος δεν βλάπτει. Ούτε οi μεσημεριανoί light πελάτες πρέπει να θεωρούνται υποδεέστεροι των βραδινών πλέον gourmets!!

Θα ήθελα, πάντως, να προσθέσω εδώ δυο λόγια για τα άλλα πιάτα τους. Πιάτα ημέρας ήταν σήμερα το κιμάλ (ή κιμαλίδικο), δηλ. ένας ιδιότυπος πολίτικος μουσακάς με σπανάκι και γιαουρτόκομμα, δηλ. την ελαφριά ρωμαίικη μπεσαμέλ (12.20 €!! ), καθώς και η μοσχαρίσια στηθοπλευρά ή σιδηρόδρομος, κρατηθείτε, στα 15.20 €!!

Από αλοιφές, το αϊβάρ ή πιπεροσαλάτα τιμάται πλέον 7.80 €, ο καβουρμάς Ροδόπης, 7.10, τα λεπτά σέρβικα λουκάνικα με μουστάρδα, 8.80 €, τα μανιτάρια με φινόκιο, 7.30 €, και περίπου σ’ αυτή την τιμή, το μανούρι με σουσάμι, το μαστέλο Χίου, το λαδοτύρι Ζακύνθου, η κοζανίτικη φέτα, κ. λπ. Το συκώτι σχάρας, στα 9.30 €, η στριφτή σπανακόπιτα, στα 8.20 €, τα χοιρινά κοψίδια, στα 9.80 €, ενώ οι θαλασσινοί μεζέδες (καλαμαράκι σχάρας, γαρίδες σαγανάκι), ξεπερνούν τα 10 €.

Η κάβα των κρασιών, με ευθύνη της Αθηνάς, βρίσκεται σε πιο λογικά επίπεδα, αφού πολλά απ’ τα κρασιά, όπως αυτά που αναφέραμε, κοστολογήθηκαν περί τα 15-20 € το μπουκάλι. Έτσι, για παράδειγμα, το λευκό Κτήμα Χρυσοστόμου είναι στα 16 €. Εξάλλου, οι μπύρες είναι γύρω στα 4 €, και υπάρχουν τα περισσότερα γνωστά αναψυκτικά, κ. λπ.

Συμπερασματικά, η ΦΕ ήταν κι αυτή μια εμπειρία, όπως το καθετί στη ζωή μας. Προσωπικά, μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς αυτή. Η Φάμπρικα, όμως, επειδή δεν μπορεί να κάνει χωρίς όλους εμάς, τους κατοίκους του τέως Κλεινού Άστεως, καλό θα ήταν να επανεξετάσει την τιμολογιακή πολιτική της με τη δέουσα ταπεινοφροσύνη που επιβάλλει ο Άγιος Ευφρόσυνος, του οποίου άλλωστε δανείστηκε και το όνομα!

Τη θέλουμε φάμπρικα υψηλής γαστρονομίας, χωρίς ωστόσο φάμπρικες ανατιμήσεων!!

10 Φεβ 2016

Μετά από τις καλές κριτικές που διαβάσαμε αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε. Κλείσαμε δύσκολα τραπέζι στο ισόγειο του μαγαζιού Σάββατο βράδυ.

Ο χώρος αντιπροσωπευτικός μεζεδοπωλείου/καφενείου αλλά λίγο κρύος εξαιτίας έλλειψης θέρμανσης, κάποιοι έτρωγαν με παλτό!!
Στον κάτω χώρο οι μη καπνίζοντες και στο πατάρι οι καπνίζοντες. Τον απάνω χώρο δεν τον είδαμε για να έχουμε άποψη. Το ισόγειο, με μωσαϊκό, τραπέζια καφενείου και ψηλοτάβανο με μεγάλες αφίσες στους τοίχους.

Η εξυπηρέτηση πολύ γλυκιά και από το τηλέφωνο και από κοντά αν και λόγω πολύ κόσμου υπήρξε καθυστέρηση αλλά όχι σημαντική.
Ο κατάλογος καλός σε προτάσεις με προσανατολισμό στο κρέας φυσικά και τιμές αρκετά τσιμπημένες. Όλες οι σαλάτες πάνω από 8 ευρώ!

Επίσης δεν κατάλαβα το "wine restaurant" δεδομένου ότι οι ετικέτες ήταν αρκετά περιορισμένες. Το κρασί που ήπιαμε Χατζηγεωργίου (20 ευρώ) πολύ καλό. Το φθηνότερο κόκκινο στα 15 ευρώ η φιάλη.

Το ψωμί φοβερό, πολύ ωραία και μεγάλη σε ποσότητα η κρητική σαλάτα στα 9,10 ευρώ!! Πολύ ισορροπημένη και δεμένες οι γεύσεις, ντομάτα, σταμναγκάθι και τυρί.

Το φθηνότερο πιάτο ήταν οι πατάτες τηγανητές 3,80 ευρώ, πάρα πολλές και καλοφτιαγμένες, καθόλου λαδερές και αρκετά ελαφριές σε αποτέλεσμα.
Στα θετικά η ύπαρξη στο τραπέζι μύλων πιπεριών και αλατιού!!!

Δοκιμάσαμε την αλοιφή πιπεροσαλάτα -αιβαρ που γλύκιζε αρκετά και κατά την άποψη μας χρειάζεται μια ένταση, ίσως λίγη καυτερή πιπεριά διότι ήταν πολύ ουδέτερη, μεγάλη σε ποσότητα στα 7,80 ευρώ.

Καλοφτιαγμένα τα κοψίδια χοιρινού στα 9,80, πολύ μαλακά και φαίνονταν καλής α' ύλης, με συνοδεία ένα κρεμμύδι που θεωρώ για αυτό το πιάτο θα έπρεπε να έχει και κάτι άλλο συνοδευτικό. Ήταν ένα τεράστιο πιάτο με ένα κρεμμύδι και τα κοψίδια, η εικόνα φτωχή και αδικούσε το αποτέλεσμα.

Φοβερό το πιάτο ημέρας, κιμαλ (πολίτικο, κιμάς με χόρτα και μπεσαμέλ γιαουρτιού), πολύ αρμονικό, με σωστή ποσότητα ξινού και ελαφρύ. Η τιμή του στα 11,20 ευρώ.

Δε μας κέρασαν τίποτα στο τέλος, κάτι που θεωρώ λάθος δεδομένου του ύφους αλλά και των τιμών που είχε το μαγαζί. Υπήρχαν γλυκά αλλά δε δοκιμάσαμε λόγω του ότι είχαμε φάει αρκετά. Συνολικά πληρώσαμε 64 ευρώ.

Νερό βρύσης, πολύ σωστό και θα πρότεινα να συμπεριλάβουν και κάποιο πιάτο στον κατάλογο με ένταση, ίσως καυτερό/πικάντικο, άλλωστε η σέρβικη κουζίνα έχει πιάτα με καυτερές ρίζες.

Σίγουρα πολύ καλό φαγητό και ποιοτικά και ποσοτικά αλλά οι τιμές υψηλές και για το ύφος και για την εποχή. Δε σου επιτρέπει να πας πολλές φορές αν και αξίζει να δοκιμάσεις και τα υπόλοιπα πιάτα.

06 Φεβ 2016

Καλησπέρα, επισκέφθηκα το μαγαζί αυτό μόλις σήμερα. Οι εντυπώσεις μου δεν είναι καθόλου καλές.

Ημασταν 3 άτομα και καθησαμε σε ενα τραπέζι με 4σερβιτσια, που στην ουσία ούτε εμείς οι τρεις δεν χωρουσαμε. Χωρίς αυτό να το θεωρώ τόσο σοβαρό ( αν και θα έπρεπε, διότι πληρώνουμε ), το αναφέρω για τον εξής λόγο: ένας φίλος απο την παρέα άλλαξε μεριά στην καρέκλα του, βάζοντας την ας πούμε στην μεριά του διαδρομου, χωρίς όμως να ενοχλεί, ειλικρινά μιλώντας. Έρχεται λοιπον ή σερβιτόρα και του λέει με πραγματικα αντί επαγγελματισμό και αγένεια πως ενοχλεί διότι εαν έρθουν να κατσουν στο πίσω τραπέζι δεν θα χωρα να περάσει
Ή δική μου λογική και ευγένεια λέει, πως δεν λες ποτε στον πελάτη "ενοχλεις". Λες ας πούμε "για να μην σας ενοχλω". Και τέλος πάντων περίμενε να γεμίσει το μαγαζί, που κάτι τέτοιο ποτε δεν έγινε, και πες το τότε! ΤΟ λιγοτερο απαραδεκτη.
Ή κουζίνα αρκετά αργή, του τύπου τελειώνει ηααλατα σου, περιμένεις και κανένα 20 λεπτό και μετά έρχεται το φαγητό!!

Όσον αφορά τώρα τα πιάτα, που είναι και το ουσιαστικοτερο... Πήραμε μια πιπεροσαλατα, η οποία ήταν εντελώς αναλατη, χωρίς λάδι και πολύ παγωμένη, δεν έλεγε τίποτα για τα σχεδόν 7€που είχε! Μια σπανακοπιτα(πιάτο ημέρας ), στην οποία δεν υπήρχε τυρί ουτε για δείγμα και την χρέωνε 8€!!! Και τρία κυρίως πιάτα, ενα συκώτι, για το οποίο δεν μπορώ να εκφερω άποψη, γιατί δεν έφαγα, απλα ηταν παρα πολυ μικρη ποσοτητα, ισως η μικροτερη που εχω δει ποτε σε εστιατόριο, είχε όμως απο την οποία δοκιμασα, δείγμα απο πολύ νόστιμη μαρμελάδα ντομάτα.

Μια μπριζολα καπνιστή, η οποία είχε γύρω στα 10€ και ηταν η πιο μικρή καπνιστή μπριζολα που έχω φαει ποτε, με συνοδεύτηκο το απόλυτο τίποτα. Και χοιρινες μπουκιτσες, οι οποίες ηταν τόσο σκληρές και κακοψημενες, που δεν το πίστευα, επίσης συνοδευομενες απο το απόλυτο τίποτα!!

Συν 2 μερίδες πατάτες και ενα αναψυκτικο.
Πληρωσαμε 20,50€ το άτομο!!!!
Φυσικά και δεν θα ξαναπαμε...

25 Ιαν 2016

Βρεθήκαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί δυο άτομα την Παρασκευή 22/1, μας άρεσε ο χώρος καθώς περνούσαμε. Οταν μπήκαμε δεν ήταν γεμάτο όμως μας ενημέρωσαν πως ήταν όλα τα τραπέζια σε κράτηση εκτός απο ένα στον κάτω όροφο, στο οποίο και καθίσαμε.

Προκειται για ωραίο χώρο με δυο ορόφους, του οποίου η διακόσμηση θυμίζει μπακαλικο παλαιού τύπου. Το σέρβις ήταν πολυ άψογο, παραγγείλαμε μια σαλάτα με ντοματίνια, πολυ νόστιμη αλλα μικρή. Επειτα πήραμε γκιουλμπας( που ήταν κομματάκια μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο) καλο, καπνιστή μπριζόλα σε κεδρο (καταπληκτική)και πατάτες τηγανίτες που ήταν σε ένα μπολ γεματο.

τελος πήραμε δυο ποτήρια κρασί λευκό. Το φαγητό ήταν πολυ καλο! θα μπορούσαν να έχουν καλύτερες τιμές... πληρώσαμε 45€ για την ποσότητα που προσφέρει ειναι παραπάνω ακριβό απ όσο πρέπει.

25 Ιαν 2016

Φαμπρικα του Ευφροσυνου
Περιεργο ονομα που σε σπρωχνει εστω απο περιεργεια να το επισκεφτεις κατι που επιτεινεται ακομα περισσοτερο αν διαβασεις και τις κριτικες που εχουν γραψει οι φιλοι του ask4food.

Οποτε μιλαμε για αν ακομα μαγαζι την επισκεψη στο οποιο οφειλω αποκλειστικα στο site μιας και οχι απλα δεν το ηξερα αλλα ουτε καν θαμωνας της εν λογω περιοχης.

Διαβαζοντας λοιπον μια μερα τις κριτικες που ανεβαινουν στο site ετσι για να δω γνωμες για μαγαζια επεσα τυχαια πανω σε μια κριτικη για την φαμπρικα του Ευφροσυνου. Απο το ονομα και μονο μου δημιουργηθηκε η επιθυμια να διαβασω αλλα και σαφως απο την αξιολογηση που ηταν νομιζω 4/4 σε ολα. Δεν το βρισκεις συχνα το 4/4 και ειδικα απο συγκεκριμενα ατομα που εχουν γραψει παμπολες κριτικες εδω μεσα οποτε εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι καποια στημενη κριτικη.

Κινησαμε λοιπον μια ομορφη και παγωμενη Παρασκευη βραδυ να παμε κι εμεις να επισκεφτουμε αυτο το περιοπτο μαγαζι με το τελειο οπως διαβασα φαγητο και το επιλεγμενο κρασι μια και το μαγαζι λανσαρεται ως wine bar βασικα και οχι σαν ενα κοινο εστιατοριο.

Φτανοντας στην περιοχη η πρωτη και τραγικη ηττα που τρως αν εχεις την φαινη ιδεα να πας με αυτοκινητο ειναι σαφως το αδυνατον του παρκαρισματος. Για τους γνωριζοντες την περιοχη το νεο Κουκακι ειναι η παλια Κυψελη που πιο ευκολα επιανες το τζοκερ με οκτω τζακ ποτ παρα εβρισκες θεση σταθμευσης.

Τελος παντων αφου σταθηκαμε τυχεροι και παρκκαραμε σε αποσταση λιγοτερη του χιλιομετρου φτασαμε κατα τις δεκα στο μαγαζι το οποιο προς κακη μας τυχη ηταν ταπα...... κοινως ουτε καρεκλα να κατσεις να ξαποστασεις.

Η πρωτη κοπελα μολις μπηκαμε απλα μας ανακοινωσε την πληροτητα ενεκα που δεν ειχαμε κλεισει καποιο τραπεζι μια αλλη ομως ευγενεστατη κοπελα μας ενημερωσε οτι αν περιμεναμε πεντε λεπτα καποιο τραπεζι επανω στο παταρι θα αδειαζε οποτε θα καθομασταν.
Οντως για να μην πλατιαζουμε πολυ με την ιστορια της ζωης μας ετσι και συνεβει.

Τωρα..... απο θεμα χωρου και διακοσμησης μπορω καλλιστα να πω οτι με βαση τα γραφομενα το μαγαζι ηταν λιγο απογοητευτικο. Μπαινεις στον κατω χωρο που ειναι μια πολυ απλη αιθουσα με πεντε εξι τραπεζια και στο βαθος ενα ψυγειο κρασιων καθως και την υποδοχη της κουζινας Στους δε τοιχους στον εναν μια μοτοσυκλετα νομιζω και στον αλλον ενα ασχετο θεμα που δεν δενουν με wine bar.
Στην ακρη της αιθουσας μια κλασσικη σκαλα που οδηγει στον επανω οροφο ενας χωρος επισης χωρις καποιο ιδιαιτερο χρωμα παρα μονο με μια βιβλιοθηκη στην μια ακρη που επανω εχει απλα την σαρα και την μαρα..... απο βιβλια τομους ασχετα μεταξυ τους μεχρι περιοδικα μαγειρικης και καποιες ζωγραφιες απο μικρα παιδια.

Στον επανω οροφο επισης εχει αλλα πεντε η εξι τραπεζια με καρεκλες ξυλινες ομορφες μεν αλλα οχι πολυ βολικες για να κατσεις παρα πολυ ωρα.

Γενικα ενω περιμενα απο τα γραφομενα κατι πιο παραδοσιακο μπηκα σε εναν industrial χωρο που δεν ειχε γινει καν η προσπαθεια να φανει παραδοσιακος.

Μπαινοντας στον χωρο η υποδοχη εχει περιγραφει παραπανω και μπορω να ομολογησω οτι μιλαμε για περισση ευγενεια στον χωρο. Θα τονισω μονο οτι απο τα τεσσερα ( νομιζω ) ατομα που εξυπηρετουν τους πελατες και οι τεσσερις ενδιαφερθηκαν να μας εξυπηρετησουν αμεσα.

Σε ολη την διαρκεια της παραμονης σαφως δεν σου λειπει καθολου η παρουσια σερβιτορου παρ'οτι ειναι δυο οι οροφοι και δεν σου λειπει σε καμια περιπτωση και η επεξηγηση των φαγητων και των κρασιων που σερβιρει το μαγαζι.

Και μετα απο την αψογη ομολογουμενως εξυπηρετηση ας παμε και στην γευση που μπορει να σου προσφερει το εργοστασιο του αγιου των μαγειρων ( ο τιτλος του μαγαζιου σε ελευθεριαζουσα μεταφραση )

Η παραγγελεια που πηραμε ειχε ως εξης
Αφου μας εφεραν το ψωμι που ηταν ενα μεστο ψωμι απο αυτα που δεν μπορεις να διακρινεις αν ειναι πρωτης η δευτερης μερας αλλα ειναι παντα πολυ νοστιμα παραγγειλαμε τα εξης

Ως πρωτο πιατο ηταν μια κρητικη σαλατα που ηταν ενα υποτυπωδες ειδος κρητικου ντακου με σταμναγκαθι και μια υπεροχη σως που εδινε μια αιθερια γευση. Πολυ σε ποσοτητα και σε ποιοτητα ολα τα υλικα φρεσκα και η σως να αναδυεται στο πιατο τοσο οσο χρειαζεται για να κανει το πιατο υπεροχο
Μιλαμε για καραμπινατο 4/4

Δευτερο πιατο ενα τουλουμοτυρι κοζανης που δεν προτεινω απλα επιβαλλω σε οποιον επισκεφτει το μαγαζι να το δοκιμασει. Εγω τουλαχιστον τετοια υπεροχη γευση σε τυρι κρεμα δεν εχω δοκιμασει ποτε. Δενει τοσο ομορφα την ξυνη με την γλυκια γευση σε μια απιθανη ισορροπια και καταφερνει να γινει το τελειο ορεκτικο. Εδω θα μου επιτραπει το 5/4

Επομενο πιατο ηταν μια ποικιλια ψητων λαχανικω που ηταν ολα τους αψογα ψημενα σε σχαρα και λες και τα εβγαζε ο μαγειρας με κουδουνι ακριβως την στιγμη που περνανε απο την φαση τελειο στην φαση αρχιζω να ξερενομαι.
Μια πιο εντονη σως βινεγκρετ θα μπορουσε να ξεπερασει την τελειοτητα σε αυτα τα τελεια ψημενα λαχανικα 4/4 χωρις περεταιρω σχολια

Επομενο πιατο ο καβουρμας.. Απλα τελειο απλα ελιωνε στο στομα απλα γευση μοναδικη απλα 4/4

Ενα πιατο πατατες τηγανητες φρεσκες οχι προτηγανησμενες με υπεροχο τηγανισμα και τελεια γευση που αν και απαγορευμενο φαγητο για διατροφη και διαιτα το τσακισαμε. Και εδω φαινεται τι ρολο παιζει η εμφανιση στο φαγητο.
Πατατες τηγανητες δεν παιρνουμε ποτε σε τραπεζι αλλα βλεποντας τις να τις σερβιρει η κοπελα σε ενα αλλο τραπεζι ηταν τοσο λαχταριστες και τεραστια ποσοτητα σε βαθυ πιατο που δεν μπορεσαμε να αντισταθουμε καθολου.4/4

Τελευταιο πιατο ενα συκωτι μοσχαρισιο ψητο το οποιο σερβιρεται με δυο ανεπαισθητες πινελιες απο καποιου ειδους γλυκοξινες σως, που ομολουγουμενως δεν εχω ξαναδει, που ειναι επισης μια απογειωση της γευσης σε ολα τα επιπεδα. Το συκωτι επισης ψημενο αψογα στο οριο του πολυ τρυφερο αλλα οχι αψητο και του αρχιζω να ξερενομαι και να σκληραινω.

Με αυτα πηραμε και ενα κοκκινο κρασι που μας προτεινε η κοπελα που εξυπηρετουσε το οποιο ηταν απο μια μικρη μεν αλλα περιεκτικη λιστα μικρων παραγωγων

Στο σημειο αυτο θα σχολιασω οτι το μαγαζι δεν εχει καμμια μουσικη επενδυση ουτε ζωντανη ουτε κονσερβα κατι που σε πολλες περιπτωσεις καθιστα βαρβαρη την βαβουρα και το βουητο απο τις συζητησεις των παρεων και αν δεν υπαρξει και καποια βροντοφωνη παρεα τοτε, μαλλον θα περασεις δυσκολες ωρες ειδικα επανω στο παταρι

Τελος επειδη ολα τα ωραια κρατανε λιγο πληρωσαμε για ολα αυτα κατι παραπανω απο 60 ευρω...... για τις εποχες που περναμε θεωρω την τιμη λιγο εως αρκετα τσιμπημενη.

Το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα σε οσους θελουν να τσιμπησουν κατι μαζι με την συνοδεια ενος καλου κρασιου οπως και επισης στην ιδιοκτησια του μαγαζιου προτεινεται επισης ανεπιφυλακτα να δει λγο το θεμα των τιμων του τιμοκαταλογου. Ειναι ενα μαγαζι που σε αλλη περιπτωση θα μπορουσες να το κανεις στεκι αλλα με το πιο απλο πιατο στα 7β ευρω θα προτιμησεις κατι λιγοτερο σε ποιοτητα.