Ιταλική κουζίνα

09 Μάρ 2017

Είτε έχεις επισκεφθεί για ψώνια, είτε για καφέ, είτε για δουλειά την περιοχή του Κολωνακίου, μετά τη βόλτα σου, αφού έχεις πεινάσει, αξίζει να επισκεφτείς το εστιατόριο La Pasteria στην οδό Βαλαωρίτου. Αυτό φυσικά εάν επιθυμείς να γευθείς την κλασική Ιταλική κουζίνα, από μία αλυσίδα εστιατορίων, η οποία λειτουργεί για χρόνια, ακόμα και στη δύσκολη αυτή περίοδο κρίσης την οποία διανύουμε.

Το εστιατόριο διαθέτει γευστικά πιάτα μακαρονάδων, με αγαπημένη μου την μακαρονάδα pollo (εάν θυμάμαι καλά την ονομασία του πιάτου), η οποία περιέχει ζουμερά κομμάτια κοτόπουλου και λευκή σάλτσα. Φυσικά το μενού διαθέτει και δροσερές σαλάτες, αποτελούμενες από φρέσκα υλικά, τις οποίες αξίζει να δοκιμάσει κανείς. Το μενού περιλαμβάνει και διάφορες προσφορές, από τις οποίες μπορείς να επωφεληθείς, χωρίς να κάνω κάποια αναφορά στις προσφορές αυτές, καθότι, λόγω πολιτικής του εστιατορίου, μπορεί να αλλάζουν τακτικά.

Ο χώρος είναι φωτεινός, ήσυχος, διαθέτοντας άνετα και μεγάλα τραπέζια και είναι ιδανικός για όλα τα γούστα, όπως για κρατήσεις μετά από ορκωμοσία, τραπέζι γενεθλίων, ακόμα και για επαγγελματικά γεύματα, αλλά και για ρομαντικά δείπνα.

Το προσωπικό του εστιατορίου είναι πάντα ευδιάθετο, γρήγορο και πρόθυμο να σε βοηθήσει για ότι χρειαστείς, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία.

Τα La Pasteria είναι μία αλυσίδα εστιατορίων, που προσωπικά επισκέπτομαι χρόνια και θα συνεχίζω να το κάνω, εφόσον συνεχίσουν την καλή δουλειά.

13 Δεκ 2016

Επισκεφθηκαμε το συγκεκριμενο μαγαζι χτες. Ο χωρος πολυ ωραια διαμορφωμενος ( συγκριτικα με το παλιο μαγαζι που υπηρχε εκει), καλαισθητος, με γουστο κ πολυ ωραια κ ζεστη αυμοσφαιρα. Ειδικα τωρα με την διακοσμηση λογω εορτων σε συνδυασμο με την "αιγλη " της Βαλαωριτου, βοηθα στο να σε κανει να φευγεις λιγο απο το καθημερινο.
Η παρεα μας αποτελουνταν απο 5 ατομα. Δεν ειχαμε κανει καποια κρατηση κ παροτι το μαγαζι ειχε αρκετο κοσμο, ο υπευθυνος, μας εξυπηρετησε γρηγορα. Στα γενικοτερα + του μαγαζιου ειναι η εξυπηρετηση του προσωπικου. Ευδιαθετα παιδια που προσπαθουν με χαμογελο να κανουν το καλυτερο. Επισης στα + προστιθεται και η καθαριοτητα που αποπνεει το μερος αλλα κ οι ιδιοι οι υπαλληλοι. Ολοι προσεγμενοι.
Νομιζω οτι καπου εδω τελειωνουν τα θετικα κ εξηγω... Παραγγειλαμε ολοι μας απο ενα κυριως πιατο ζυμαρικων (το μεγαλο μεγεθος), μια σαλατα για το κεντρο, 4 μπυρες κ ενα ποτηρι κρασι. Στην αρχη μας εφεραν κ καποια ψωμακια με μια σως γιαουρτιου, τα οποια χρεωνουν 1,60 κατ ατομο(μιλαμε παντα για ενα ψωμακι μεγεθους χουφτας ). Τα ζυμαρικα μας ναι μεν ηταν καλα βρασμενα αλλα δεν ηταν κ κατι τρομακτικο απο θεμα γευσης. Για να μιλησω ειλικρινα, στο σπιτι μας εχουμε κανει κατα καιρους πολυ πολυ καλυτερες σαλτσες απο αυτες που συνοδευαν τα πιατα μας. Πραγματικα τιποτα το ιδιαιτερο. Επισης, θεωρω οτι ειναι αστειο τουλαχιστον να αποκαλεις αυτο το πιατο μεγαλο μεγεθος. Δηλαδη το μικρο ποσα μακαρονια θα ειχε?? 5??κ μαλιστα την στιγμη που χρεωνεις 13+ το μεγαλο πιατο.
Το συνολο του λογαριασμου ηταν κοντα στα 110 ευρω για 5 ατομα. Νομιζω, υπερβολικο για την ποσοτητα κ την ποιοτητα των πιατων μας. Θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει μια καλυτερη αντιμετωπιση προς τους πελατες απο την στιγμη που θα αφησεις τουλαχιστον 20 κατ ατομο. Παραπανω ποσοτητα, καλυτερη ποιοτητα στα πιατα. Καλη συνεχεια....