ΔΕΚΑΡΑΚΙ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Αγίας Λαύρας 3, Αιγάλεω [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα ως Κυριακή 17:00 - 01:00 Ζωντανή μουσική
Γράψε τη δική σου κριτική

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Παρασκευή και 13 Νοεμβρίου από τις λίγες φορές που κανόνισαν άλλοι την έξοδο (ουφ επιτέλους να πάρω και κανένα ρεπό), με πήγαν στο Αιγάλεω στον πεζόδρομο της Αγ. Λαύρας (δεν ήξερα πως υπήρχε ούτε πως να πάω... ) και χωρίς να έχουμε κάνει προ-κράτηση! Πολύ ξένες πρακτικές προς εμένα (άλλος κανονίζει την έξοδο, χωρίς κράτηση... ) το πρώτο σοκ το έπαθα όταν αντίκρισα το πλήθος στον πεζόδρομο! Τόσος πολύς κόσμος που η διέλευση ήταν σχεδόν αδύνατη!

Η αλήθεια είναι ότι πλέον (αλλά ούτε και στο παρελθόν) δε μου αρέσουν οι περιοχές που ξαφνικά γίνονταν μόδα και επικρατεί το έλα να δεις από κόσμο γιατί και καλό service δεν υπάρχει αλλά και γιατί οι συνθήκες συνήθως είναι απαράδεκτες και δε νομίζω ότι τις αξίζω (για τα δικά μου δεδομένα).

3 γυναίκες λοιπόν και αφού κάναμε τάμα για να παρκάρουμε πήραμε στη σειρά όλα τα μεζεδοπωλεία ρωτώντας εάν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι κάνοντας δεύτερο τάμα να βρούμε να καθίσουμε (κάτι που με εκνεύρισε απίστευτα - αλλά όπως είπα δεν κανόνισα εγώ την έξοδο), τελικά στο πρώτο & μοναδικό που βρήκαμε να καθίσουμε ήταν το ΔΕΚΑΡΑΚΙ.

Άγνωστο μαγαζί (δεν είχα κάνει καμία έρευνα μέσω a4f), πάρα πολύς κόσμος για να απλώσεις το μάτι σου και να εκτιμήσεις το χώρο, απίστευτη βαβούρα η οποία σκεπάστηκε από τη ζωντανή μουσική!!

Μας έβαλαν σε ένα τραπεζάκι που φώναζε "μη φάτε πολύ δε θα καταφέρετε να βγείτε λόγω στενότητας" αλλά φυσικά δε ρίχνω το φταίξιμο στο ΔΕΚΑΡΑΚΙ αλλά σε εμάς που πήγαμε χωρίς προγραμματισμό!

Ο χώρος είναι μεν προσεγμένος και όμορφος αλλά τα τραπεζοκαθίσματα τόσο στριμωγμένα (με τη λογική όλοι οι καλοί χωράνε??) που στοίχισε την ντομάτα 3/4.
Νεαρά άτομα στην εξυπηρέτηση έκαναν προσπάθειες να εξυπηρετήσουν το πλήθος, σχετικά σύντομα ήρθε μία κοπέλα και μας έφερε εμφιαλωμένο νερό (φάουλ κατ΄εμέ αλλά η παρέα δεν είχε πρόβλημα, οπότε δεν έκανα θέμα).

Παραγγείλαμε
Μία σαλάτα δεκαράκι. Ήταν ευχάριστη έκπληξη (εκεί άρχισα να ξεχνάω τον εκνευρισμό μου) με πολύ μεγάλη μερίδα, φρεσκότατα υλικά όπως ρόκα, μαρούλι ψημένο τυρί κλπ., πολύ νόστιμη, καταπληκτικό πιάτο!
Μία ποικιλία για 2 άτομα (είμασταν 3 αλλά είπαμε φοβηθήκαμε να φάμε πολύ μήπως δε χωρέσουμε να βγούμε από τις καρέκλες μας! ) και μία πατάτες τηγανητές.

Για να πιούμε πήραμε λευκό κρασί (πολύ ελαφρύ & εύγευστο).
Η ποικιλία σερβίρεται σε ένα μακρύ μεταλλικό σκεύος (τελικά είναι πολύ συνηθισμένο σκεύος σε αυτόν τον πεζόδρομο όπως παρατήρησα όταν φεύγαμε) και πειριείχε ένα μπιφτέκι πολύ καλό με όλα τα αρωματικά, μία χοιρινή μπριζόλα μετρίου μεγέθους, ένα κομμάτι λουκάνικο και χοιρινό γύρο με αρκετές τηγανητές πατάτες.

Όλα τα κρέατα ψημένα σωστά, με το ζουμί τους, πολύ νόστιμα.
Ακόμη και ο χοιρινός γύρος -που δεν είμαι καθόλου φίλος- ήταν πολύ νόστιμος χωρίς περιττά λίπη. Στη άκρη του μακρόστενου σκεύους της ποικιλίας υπήρχε ένα πολύ μικρό μπωλ με μουστάρδα.

Οι πατάτες ήταν καλά τηγανισμένες χωρίς λαδίλα.

Παρόλο που μετά από μία κουραστική ημέρα δεν είχα διάθεση για ζωντανή μουσική, οφείλω να πω ότι η μπάντα έπαιζε ωραία κρητικά τραγούδια επιπέδου Ξυλούρη και μετά το γύρισε λίγο σε νησιώτικα, εάν κάποις έχει διάθεση να ακούσει ζωντανή μουσική πιστεύω πως θα το ευχαριστηθεί.

Λογαριασμός: Εuro 45,00 άρα euro 15,00/άτομο δεν το λες πολύ (ούτε και λίγο γιατί ουσιαστικά πήραμε μία σαλάτα και μία ποικιλία, αλλά μην ξεχνάμε και τη ζωντανή μουσική και 1 1/5 κιλό κρασί).

Ο λόγος που έβαλα 3/4 στην εξυπηρέτηση είναι ότι μία που πήραν την παραγγελία μας και μία που μας έφεραν τα φαγητά, απ΄εκεί και πέρα κάναμε το τρίτο τάμα της ημέρας να βρούμε άνθρωπο να εξυπηρετηθούμε....

Δυστυχώς η ποιότητα του κρασιού δεν ήταν καθόλου καλή, διαπίστωση του επόμενου πρωινού (όλες ξυπνήσαμε με πονοκέφαλο).

Είναι μία καλή επιλογή για όσους αρέσκονται να κινούνται σε τέτοιους χώρους... σε εμένα όμως που δεν πιστεύω στις μόδες και στα τάματα για να περάσω μία καλή βραδιά δεν ταιριάζει...

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

ΓΕΥΣΗ

Στο Δεκαράκι κάναμε ρεβεγιόν πρωτοχρονιάς&περάσαμε πάρα πολύ ώραια! Ήταν εξαιρετική επιλογή. Όλα τα πιάτα που πήραμε ήτανε πολύ νόστιμα. Πήραμε πράσινη σαλάτα με απάκι που ήτανε πολύ ωραία όπως&'ολα τα κυρίως. Μπριζολάκια χοιρινά, πανσετάκια&ρολό κοτόπουλο γεμιστό ήτανε όλα νοστιμα&κυριως ζουμερά. Ήτανε καλα ψημένα χωρίς όμως να εχει στεγνώσει το κρέας.

Το καλύτερο πιάτο ήτανε η τηγανιά κοτόπουλο, στον κατάλογο το είχε στα ορεκτικά. Είναι η καλύτερη τηγανιά που έχω φάει! Το κοτόπουλο έλιωνε στο στόμα&δεν ήτανε καθόλου βαρύ σαν πιάτο αφού δεν σου άφηνε καμία αίσθηση λαδιλας.

Όλα τα πιάτα ήτανε μεγάλα&χορταίνουν&τους πιο απαιτητικούς στην ποσότητα. &το σαγανάκι ήτανε πολύ ωραίο. Το μόνο "αρνητικό" που θα μπορούσα να πω αν&το κρέας ήτανε πολύ ωραίο, είναι το ρολό κοτόπουλο που συνοδευότανε από πατατάκια. Φρέσκια πατά κομμένη σαν πατατάκι ήτανε αλλά δεν μου ταιριαζε το κρέας με το πατατάκι. Ήπιαμε ημίγλυκο που ήτανε πολύ ωραίο&ρακί.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Παρ'όλο που πήγαμε για ρεβεγιόν&το μαγαζί ήτανε γεμάτο, εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα&όλοι οι σερβιτόροι ήτανε γρήγοροι&ευγενικοί

ΧΩΡΟΣ

Σαν μαγαζί είναι καλό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Έχει κάποια παλιά αντικείμενα και προϊόντα στους τοίχους. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν η μουσική. Παίζανε δύο άτομα&τραγουδούσανε&οι δύο. Πολύ ωραίες επίλογες τραγουδιών, στην αρχή πιο light&αργότερα χορευτικα, καλες φωνές&οι δύο. Μου έκανε εντύπωση που το ένα όργανο ήτανε σαντούρι που δεν είχε τύχει να ξανακουσω σε μαγαζί με ζωντανή μουσική&μου άρεσε πολύ

ΚΟΣΤΟΣ

Πήραμε 1 σαλάτα,3 ορεκτικά,3 κυρίως, μισό κιλό ημίγλυκο&ρακί & πληρώσαμε 58Ε. Θα μπορούσε να είχε λίγο καλύτερες τιμές&ειδικά σε περιόδους κρίσης, όμως η ποιότητα που προσφέρουν είναι εξαιρετική&όλα τα πιάτα είναι μεγάλα&χορταστικά