Περσική κουζίνα

Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη 18:00 - 24:00 Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή 12:00 - 24:00

08 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα, Κυριακή μεσημέρι, οκτώ άτομα.
Εύκολη η πρόσβαση, βρίσκεται σε παράλληλο δρόμο της Γερουλάνου στην Αργυρούπολη, εύκολη και η στάθμευση.

Υπάρχει εσωτερικός και στεγασμένος εξωτερικός χώρος. Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο. Ο χώρος είναι αξιοπρεπής, φωτεινός, χωρίς ιδιαίτερα διακοσμητικά στοιχεία.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, αλλά δεν μπορεί να κριθεί αντικειμενικά διότι την ώρα που πήγαμε δεν υπήρχαν άλλοι πελάτες. Για την ακρίβεια υπήρχε μια παρέα δύο ατόμων, που έφυγε μετά απο λίγο.

Παραγγείλαμε σαλάτα φασλ, πιτες νουν (αντί για ψωμί), μαστο μουσιρ- κάτι σαν τζατζίκι, ενα ορεκτικό με βάση τη μελιτζάνα, πατάτες τηγανητές, τζουτζέ κεμπάπ, που συνοδευόταν απο πατάτες τηγανητές ή ρύζι μπασμάτι με σαφράν, δύο μαγειρευτά πιάτα, που δεν υπήρχαν στον κατάλογο, με βάση το κρέας- δεν θυμάμαι την ονομασία τους, μπύρα, κόκκινο κρασί χύμα, αναψυκτικά. Το φαγητό ήταν, σε γενικές γραμμές, ικανοποιητικό, όχι κάτι το ιδιαίτερο, με εξαίρεση τις
πίτες νουν, που παρασκευάζονταν εκείνη τη στιγμή, έρχονταν μία μία, το ορεκτικό με την μελιτζάνα και το ρύζι μπασμάτι με σαφράν - καταπληκτικό. Μας έκανε αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι οι πατάτες ήταν προτηγανισμένες. Τα μαγειρευτά πιάτα δεν τιμήθηκαν δεόντως, απο αυτούς που τα παρήγγειλαν. Στο τέλος υπήρξε κέρασμα γλυκό, εκτίμησα τη χειρονομία. Πληρώσαμε γύρω στα 80 ευρώ, καλή τιμή για αυτά που μας προσφερθηκαν.

Γενικά, η Περσέπολις είναι μία ικανοποιητική πρόταση, όχι κάτι παραπάνω. Το 3/4 ίσως να είναι λίγο αυξημένη βαθμολογία αλλά οι επιλογές δεν επιτρέπουν ενδιάμεση βαθμολόγηση.

04 Ιαν 2016

Σάββατο βράδυ στην κατάμεστη Αργυρούπολη και στην παράλληλο της πολυσύχναστης Γερουλάνου (Κρώμνης) βρίσκεται το Περσικό εστιατόριο Περσέπολις, που έκανε προσφάτως την εμφάνισή του στα Νότια, και συγκεκριμένα σε μια περιοχή που δεν βρίσκονται multi ethnic εστιατόρια. Παρκάροντας αρκετά εύκολα στην Κρώμνης, εισήλθαμε στο εστιατόριο όπου μας υποδέχτηκαν αρκετά θερμά οι ιδιοκτήτες, Περσικής καταγωγής.

Όσον αφορά τον περιβάλλων χώρο, ο εξωτερικός χρειάζεται βελτίωση ως προς το Περσικό στοιχείο το οποίο λείπει και πρεσβεύει μόνο στον εσωτερικό που είναι αρκετά ζεστός. Το σέρβις ευγενέστατο μας προσέφερε τον κατάλογο ο οποίος είναι limited (κάτι που προσωπικά μου αρέσει πολύ μιας που θεωρώ ότι έτσι αναδεικνύονται και δουλεύονται καλύτερα και ποιοτικότερα τα πιάτα του εκάστοτε εστιατορίου). Επιλέξαμε:

-"Φασλ" σαλάτα (ντομάτα, κρεμμύδι άνηθος και μπαχαρικά Ανατολής), γευστικότατη
-Δύο Νουν" Περσικές ζυμωτές πιτούλες οι οποίες ήταν εξαιρετικές και τις τσακίσαμε.
-Μάστο Μουσίρ το οποίο είναι ένα ελαφρύ "τζατζίκι" το οποίο σε όσα Περσικά έχω πάει μέχρι τώρα λαμβάνει την πρώτη θέση.

-"Ζερέσκ Πόλο" (Κοτόπουλο με ρύζι μπασμάτι με barberries και λεμονάτη σάλτσα) πάρα πολύ γευστικό πιάτο και η μερίδα κάτι παραπάνω από μεγάλη.
-Σουβλάκι κοτόπουλο σασλίκ με μπασμάτι το οποίο απ όσο μου σχολίασε η παρέα μου ήταν εξίσου γευστικό και χορταστικό σαν μερίδα.
-Μισό κιλό κόκκινο χύμα κρασί.

Μείναμε παραπάνω από ευχαριστημένοι τόσο από το φαγητό όσο και από την εξυπηρέτηση, παράγοντες για τους οποίους και ερωτηθήκαμε από τον ευγενέστατο ιδιοκτήτη.

Ο λογαριασμός "έκλεισε" στα 32 Ευρώ τιμή άκρως ανταγωνιστική για τα υπόλοιπα Περσικά των Νοτίων, καθώς και υπάρχει η δυνατότητα του σπιτικού "πακέτου" μιας που σίγουρα θα περισσέψει κάποια μερίδα.

Στο τέλος μας κεράστηκαν μικρά σουδάκια γεμισμένα με λευκή κρέμα τα οποία ήταν ότι έπρεπε κατόπιν των κρεατικών επιλογών μας.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την νέα άφιξη καθώς και θα συνεχίζουμε να το στηρίζουμε σαν επιλογή όποτε θα θέλουμε Περσικές γευστικές νότες...

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Τιμιότητα, γευστικότητα, πληθωρικότητα, ευγένεια και όλα αυτά στις καλύτερες τιμές...

13 Ιαν 2016

Αυτό είναι ένα νέο εστιατόριο που μας είχε εξάψει το ενδιαφέρον και αποφασίσαμε να το δούμε από κοντά.

Άξιζε τον κόπο! Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από τις γεύσεις αλλά και από την εξυπηρέτηση!

Για δύο άτομα παραγγείλαμε αρκετά πιάτα, τα οποία με δυσκολία μπορέσαμε να καταναλώσουμε μέχρι το τέλος. Οι μερίδες είναι μεγάλες, χορταστικές και περιποιημένες.

Παραγγείλαμε ψητό κοτόπουλο και ψητό αρνί σε σουβλάκι (δυστυχώς δεν θυμάμαι τα αντίστοιχα ονόματα στα περσικά) που ήταν καλοψημένα και εύγευστα. Ο Ιρανός ιδιοκτήτης μας έφερε ένα ιδιαίτερο μπαχαρικό σε κόκκινο χρώμα που δεν το είχαμε δοκιμάσει κάπου αλλού. Έδινε μία ιδιαίτερη, ήπια και ελαφρώς ξινή γεύση στο φαγητό.

Κατόπιν πήραμε κοτόπουλο με σαφράν και ξινή σάλτσα λεμονιού, το οποίο συνοδευόταν από ρύζι ατμού με cranberries, Super γεύση! Ειδικά αυτό το πιάτο θα ήθελα να το ξαναδοκιμάσω την επόμενη φορά!

Οι λεπτές πίτες που παραγγέλθηκαν (αντί ψωμιού) παρασκευάστηκαν εκείνη τη στιγμή και ήταν νοστιμότατες. Ένα ήπιο ορεκτικό από γιαούρτι ταίριαξε εξαιρετικά με τη λεπτή πίτα. Στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης μας έφερε ένα δεύτερο ορεκτικό παρασκευασμένο με ψητή μελιτζάνα (κάτι σαν μελιτζανοσαλάτα), το οποίο δεν παραγγείλαμε, δεν υπήρχε στον κατάλογο, αλλά μας άρεσε και το τιμήσαμε δεόντως.

Δεν παραγγείλαμε ποτό (εγώ είμαι κάπως δυσανεκτικός στο αλκοόλ).

Στο τέλος μας έφεραν 4 μικρά γλυκάκια που θύμιζαν σου με κρέμα στο εσωτερικό τους. Ξανά, δεν ήταν κάτι που θα επέλεγα για να φάω. Δοκίμασα ένα απλώς από περιέργεια. Τα άλλα τρία δεν πήγαν όμως χαμένα, καθώς καταναλώθηκαν με πολύ ευχαρίστηση από τη φίλη μου.

Εν κατακλείδι: θα ξαναπάμε! Το φαγητό είναι πολύ καλό, η κουζίνα πεντακάθαρη, η εξυπηρέτηση παραπάνω από άψογη (πολύ θα ήθελα να συζητήσω με τον ιδιοκτήτη για το Ιράν του σήμερα) και οι τιμές εξαιρετικές! Θα επιθυμούσα ίσως να προστεθούν 1-2 πιάτα ακόμη ώστε να δοκιμάσω περισσότερες γεύσεις την επόμενη φορά,

15 Ιαν 2016

Εξαίρετο φαγητό, εξαίρετη συμπεριφορά, πολύ καλές τιμές. Ίσως θα έπρεπε λίγο ο διάκοσμος να θυμίζει κάτι από Περσία, κάτι το οποίο έλειπε. Αυτό βέβαια δεν θα εμποδίσει, ούτε και θα καθορίσει την επόμενη επίσκεψή μας η οποία θα γίνει σύντομα!