07 Απρ 2017

Μετά από παρέλευση τριών εβδομάδων, επανέρχομαι με κριτική του KASTRI BISTROT (KB), που βρίσκεται στο ισόγειο του ανακαινισμένου ιστορικού ξενοδοχείου των Βορείων Προαστίων.

Μεσολάβησε ταξίδι μου στη Συμπρωτεύουσα, ύστερα από κάποια χρόνια και κριτική τριών χώρων εστίασης, ανάμεσά τους δε ενός νέου, αξιόλογου εστιατορίου ψαροφαγίας.

Με την ευκαιρία ευχαριστώ όλους εσάς, τις φίλες και φίλους γευσιγνώστες που με υπερψηφίσατε! Η Θεσ/νίκη, που εντάχτηκε από πέρσι στο site, πιστεύω πως χρειάζεται μια πιο ενεργή -σε εβδομαδιαία βάση- ανάγνωση κριτικών, αξιολόγησή τους και ψήφιση. Θεωρώ ότι έτσι θα ενισχυθεί η δημοτικότητα του site, αφού βαθμιαία θα προσελκύονται Μακεδόνες καλοφαγάδες με νέες και ενδιαφέρουσες κριτικές για τα στέκια τους, με συνέπεια και τη σταδιακή σφαιρικότερη αθηναϊκή τεκμηρίωση, δεδομένου ότι όλοι, λίγο-πολύ, κατεβαίνουν στην Πρωτεύουσα, δοκιμάζοντας την κουζίνα της!

Αξίζει λοιπόν να τιμούμε εξίσου τακτικά τη σχετική ιστοσελίδα, υπερψηφίζοντας τις κριτικές της έγκαιρα και αντικειμενικά, όπως άλλωστε συνάδει με το κύρος ενός site γευσιγνωσίας σαν το ask4food, που ήδη πλησιάζει τη 10ετή ενημέρωση της κοινής γνώμης!!

Έρχομαι τώρα στο ΚΒ που επισκεφθήκαμε τρία άτομα το μεσημέρι της Κυριακής 2 Απριλίου. Λειτουργεί απ’ τον Οκτώβρη του 2015, ως χώρος εστίασης του πολυτελούς ξενοδοχείου DOMOTEL KASTRI, έχοντας στο τιμόνι της κουζίνας του τον Αλέξανδρο Χαραλαμπόπουλο, γνωστό μας απ’ το OLIVE GARDEN του ΤΙΤΑΝΙΑ, από όπου έχει κρατήσει κάποια πιάτα, και για το οποίο υπάρχουν αρκετές κριτικές στο site μας.

Εδώ προσφέρονται τα γεύματα του ξενοδοχείου για ενοίκους καθώς και επισκέπτες, όπως εμείς, αλλά ο χώρος -σχήματος γάμα- είναι κάπως περιορισμένος (της τάξης των 50 ατόμων), με συνέπεια να μην υπάρχει διαχωρισμός της καφετέριας απ’ τον κυρίως χώρο εστίασης!!
Όταν π. χ. εμείς φτάσαμε γύρω στις 2 μ. μ., οι περισσότεροι έπιναν καφέ και προς το τέλος μόνο τρία τραπέζια, στρώνονταν όπως το δικό μας για φαγητό!! Εμένα προσωπικά το ανακάτεμα σε χώρους, υποτιθέμενης πολυτέλειας, με ενοχλεί. Άλλωστε, ο minimal λιτός χώρος, αν και θύμιζε σαλοτραπεζαρία σπιτιού, με κυριαρχία του καφέ ξύλου σε τραπέζια και δάπεδα, βιβλιοθήκη με καθρέφτη στο πίσω μέρος, τζαμαρίες προς τον πευκόφυτο κήπο ή τη Λεωφόρο Ελευθερίου Βενιζέλου στην πρόσοψη, δεν απέπνεε την πολυτέλεια άλλων αιθουσών, με κυριότερο μέτρο σύγκρισης το TUDOR HALL του KING GEORGE, για το οποίο σας έγραψα πρόσφατα. Υπήρχε επίσης μικρός χώρος με τραπέζια στον ωραίο κήπο (ό, τι πρέπει για καφέ), μπαρ στην είσοδο, καθώς και μοντέρνα φωτιστικά δαπέδου από νίκελ. Ακόμη, όμορφα βάζα με λευκές ορχιδέες κοσμούσαν τον χώρο, και η εναλλαγή ελαφράς και κλασικής μουσικής σε χαμηλή ένταση, προστίθενται στα συν του χώρου.

Ωστόσο, υπάρχουν δύο ακόμη μεγάλα μειονεκτήματα, που αντιληφθήκαμε θέλοντας να επισκεφθούμε τις τουαλέτες τους. Αυτές είναι από 3 ανδρικές και γυναικείες, λευκές, καθαρές, με ωραία αξεσουάρ και αρωματικά sticks χώρου σε βάζα, ενώ βρίσκονται στο πίσω μέρος. Έπρεπε λοιπόν να περάσουμε απ’ τη Macelleria, (λόγω της συνεργασίας τους με την Ιταλική φίρμα κρεάτων βοοειδών απ’ το Πεδεμόντιο). Πρόκειται για έναν ιδιωτικό χώρο με μοναστηριακό τραπέζι 22 ατόμων για πριβέ συνάξεις, όπου βρίσκεται τόσο το κελάρι τους όσο και ο χώρος ζύμωσης τυριών, κ. λπ. Ήταν αδύνατο να ανοίξουμε την πόρτα και αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε τη βοήθεια των σερβιτόρων για μας την ανοίξουν, αυτοί δε μας ενημέρωσαν πως αναγκαστικά το κάνουν για όλους!! Λίγο αργότερα, τους ξαναφωνάξαμε για να μας ανοίξουν τις βρύσες των WC, με τις τόσο δύστροπες μπαταρίες, που, κι αυτές οι θαμώνες τους φωνάζουν για να τις ανοίξουν, όπως μας είπαν! Αχ, αυτοί οι αρχιτέκτονες με την παντελή έλλειψη common sense… Άλλωστε, η σοφοί μας πρόγονοι έλεγαν ότι ‘το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού’!! Γι’ αυτούς τους λόγους, με όσα σας είπα, θα βάλω επιεικώς στη μεικτή αυτή αίθουσα εστίασης / καφέ: 2 στα 4.

Το μεγαλύτερο ατού του KB είναι το ευγενέστατο και απόλυτα ενημερωμένο προσωπικό του: ένας μαιτρ και 3-4 σερβιτόροι, που ανταποκρίθηκαν σε ό, τι τους ζητήσαμε, και γι’ αυτό βαθμολογούνται με 4!

Ερχόμαστε στον κατάλογο των φαγητών. Περιλαμβάνει κατ’ αρχήν ένα μενού γευσιγνωσίας 5 πιάτων στα 39 €, 10 ορεκτικά: 9-19 €, που αφορά τα γιουβαρλάκια σκορπίνας, 5 σαλάτες: 12-20 €, που αφορά τη σαλάτα με γαρίδες και αυγοτάραχο, 7 κυρίως πιάτα: 18-35 €, που αφορά το ψάρι ημέρας (ήταν σφυρίδα), 5 κρεατικά: 15-95 €, που αφορά το T-bone steak 1.200 γραμμαρίων (!! ) και καταλήγει με 4 γλυκά, 7-9 €.

Εξάλλου, η λίστα των ποτών, ενημερωμένη με 80-100 ετικέτες περίπου, έχει λευκά κρασιά, από 15-53 € (για το Dum Vinum Sperum του Σκούρα), κόκκινα από 13-91 €, (για την Κορμιλίτσα του Τσάνταλη), ροζέ από 19-33 €, (για το Κτήμα Alfa Syrah). Υπάρχουν επίσης ελληνικές σαμπάνιες, 22-39.50 €, επιδόρπιοι οίνοι, 19-57.50 €, ενώ απ’ τις ξακουστές γαλλικές σαμπάνιες ξεχωρίζει η DOM PERIGNON (298 €), και η Louis Roederer Crystal Brut που τιμάται 430 €! Για πιο οικονομικές επιλογές, μπορεί κάποιος να ξεδιψάσει με μια απ’ τις 7 ελληνικές μπύρες, στα 4.00-4.50 €, ή τις 6 ξένες, στα 5.00-7.50 €.

Αφού δώσαμε την παραγγελία μας, ήρθαν στο τραπέζι μας οι εξής μικροσκοπικές μερίδες: macaron παντζαριού και παλαιωμένη γραβιέρα, πάνω σε βάση παντζαριού με αμύγδαλα, αφρός σπανακιού με ρύζι, καθώς και τζατζίκι με αμύγδαλο.
Από ψωμιά ήρθαν: ολικής άλεσης, λευκά από προζύμι, και κριθαρένια με γεύση φασολάδας (! ). Συνοδεύονταν από παρθένο ελαιόλαδο Μεσσηνίας και λευκή ταραμοσαλάτα με ίχνη αυγοτάραχου.

Τα εδέσματα που επιλέξαμε ήταν:

• Για ορεκτικό, μια αθηναϊκή μαγιονέζα με μάγουλα ψαριού και flakes παντζαριού. Αρκετά συμπαθητικό πιάτο, στα 11.00 €.

• Εγώ πήρα ένα κοτόπουλο μπούτι, ελεύθερης βοσκής, που ήρθε σε στρογγυλό σχήμα, με δύο καρότα και γαρνιτούρα ρυζιού. Ήταν ενδιαφέρον πιάτο, που το θυμάμαι παλιότερα στο OLIVE GARDEN του ΤΙΤΑΝΙΑ. Τιμή 18.00 €.

• Δοκιμάσαμε επίσης μία Λαζάνια Παστιτσάδα, με ουρά μοσχαρίσια, μπεσαμέλ τραχανά, ντομάτα, και διακόσμηση από δύο flakes παρμεζάνας και φύτρες αρακά. Αρκετά καλό αν και λίγο, στα 23.00 €.

• Ο τρίτος της παρέας πήρε ένα παλαιωμένο ριζότο με άγρια ελληνικά μανιτάρια και sticks από λαγόχορτο. Η γεύση του ήταν ουδέτερη. Η τιμή του, στα 20.00 €.

• Δοκίμασα ένα γλυκό chocolate fudge με crème anglaise (σε ξεχωριστό βαζάκι) και παγωτό βανίλια, καθώς και μία διακοσμητική κόκκινη λωρίδα από ζελέ φρούτων. Ήταν άγλυκο και άνευρο για τα μέτρα και τον ουρανίσκο μου, και θα το χαρακτήριζα σαν ένα μάλλον άχρωμο αγγλικό επιδόρπιο… Τιμή 8.00 €.

• Δοκιμάσαμε επίσης μία crème λεμονιού, με διακοσμητικές πινελιές βατόμουρου. Ήταν, δηλαδή, κρέμα από λάιμ, σε μικρό και μακρόστενο κομμάτι, με πραλίνα φουντουκιού και σιρόπι λεμονιού. Μας φάνηκε εξίσου αδιάφορο σαν γεύση και κάπως βαρύ. Τιμή 9.00 € (! ). Έχοντας δοκιμάσει πρόσφατα και τα γλυκά του Arnaud Larher, στο TUDOR HALL, αλλά και πολλών άλλων ζαχαροπλαστών, θα έλεγα ότι τα συγκεκριμένα γλυκά σαφέστατα υστερούσαν…

Ίσως θα ήταν σκόπιμο να προsθέσουν έναν pâtissier ή pastry chef, αν προτιμάτε, ώστε αφενός να τους εμπλουτίσει τον κατάλογο και αφετέρου να δώσει νέα πνοή στον χώρο, που -όπως σας είπα- απευθύνεται και σε πελατεία που έρχεται για καφέ και γλυκό, τα οποία, ούτως ή άλλως, είναι υπερτιμημένα, συνεισφέροντας σημαντικά στον τζίρο του μαγαζιού. Η παρατήρησή μου αυτή δεν μειώνει το κύρος του νέου σεφ, αφού ούτως ή άλλως απευθύνεται στους υπεύθυνους του ΚΒ!

• Ήπιαμε μεταλλικό νερό, στα 3 €, και δοκίμασα την αγαπημένη μου μπύρα FIX DARK, 330 ml. στα 4.50 €.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 96.50 €, ποσό ουδόλως ευκαταφρόνητο για ό, τι φάγαμε εκεί, αλλά και την όλη εμπειρία μας. Για τους λόγους αυτούς, το value for money βαθμολογείται με 2 στα 4, και επιφυλάσσομαι για προσεχή επανεκτίμηση, εφόσον μάθω ότι εισακούστηκαν οι υποδείξεις μου, έστω και εν μέρει!!

Ωστόσο, ο αγαπητός και νεαρός σεφ, έχοντας τη γνωστή προϋπηρεσία και τις καλές προθέσεις, θα βαθμολογηθεί με τη δέουσα επιείκεια, με 3 στα 4, αφού όπως σας είπα επιφυλάσσομαι για μια νέα, μελλοντική αξιολόγηση.

Εφόσον ακολουθήσουν κι άλλες κριτικές, και αν τυχόν εσείς βρεθείτε στα πέριξ, αποφασίζετε αναλόγως!!

03 Αυγ 2017

Επισκευτήκαμε το συγκεκριμένο μπιστρό ένα Σάββατο βράδυ στο τέλος Ιουνίου. Το πρότεινε ένθερμα φιλικό ζευγάρι που είχε ξαναπάει.

Υπάρχουν 3 διαφορετικοί χώροι να καθίσεις για φαγητό. Η εσωτερική αυλίτσα με τα 4-5 τραπέζια δεν είναι πολύ άνετη καθώς είσαι κοντά στα παράθυρα των δωματίων. Ο κυρίως χώρος πλησίον της υποδοχής θυμίζει κλασικό ξενοδοχείο της κατηγορίας και δεν έχει χαρακτήρα. Πολύ μάρμαρο και βελούδινοι καναπέδες για ντεκόρ. Στον ίδιο χώρο υπάρχει περιμετρικά πολύ στενό μπαλκόνι, ίσα για ένα τραπέζι στο φάρδος. Ο χώρος που πράγματι αξίζει να καθίσεις, είναι η (χειμερινή) κυρίως αίθουσα με το μεγάλο τραπέζι. Βάζω 3 αστεράκια σαν μέσο όρο.

Οι γεύσεις τους φιλοδοξούν να είναι απλές με περίτεχνο τρόπο. Ένας λόγος που επισκέφθηκα είναι ότι είχα προσέξει την υποψηφιότητά τους για τους επόμενους χρυσούς σκούφους. Σκέφτηκα ότι πρέπει να είναι εστιατόριο της κατηγορίας που λέει.

Έπειτα από λίγη αναμονή για να παραγγείλουμε στο σχεδόν άδειο εστιατόριο, πήραμε χορτόπιτα, σαλάτα ρακόμελο, γιουβαρλάκια σκορπίνας και χτένια σαν χαβιάρι για αρχή.

Η χορτόπιτα απλώς κακή. Εντελώς άγευστη και μόνο η παρουσίαση τύπου γλυκό σε φύλο άξιζε. Η σαλάτα ρακόμελο νόστιμη αλλά η μερίδα για δύο το πολύ άτομα. Τα γιουβαρλάκια σκορπίνας ήταν το πιο ενδιαφέρον τους πιάτο, με κάπως απαλή γεύση. Τα χτένια σαν χαβιάρι κάτω του μετρίου.

Για κυρίως κουσκουσάκι θαλασσινών και δοκίμασα τα χοιρινά μάγουλα και το ριζότο μανιταριών. Το κουσκουσάκι θαλασσινών ενδιαφέρον και με γεύση προς καλή, χωρίς να εντυπωσίαζει. Από τα (χοιρινά!!! ) μάγουλα δεν είχα καμμία απαίτηση και εξεπλάγην που τα παραγγείλαμε. Δεν φάγαμε ούτε το μισό. Το ριζότο ήταν εξαιρετικό.

Το σέρβις αποτελείτο από μία ευγενέστατη πλην όχι ιδιαίτερα εξυπηρετική κυρία συν κάποιο/α βοηθό ανά δεδομένη στιγμή. Δεν υπήρχε διακριτική παρουσία σερβιτόρου στα τραπέζια. Όταν περνούσαν, καλώς. Το σέρβις αναλώνεται σε εντυπωσιάσμούς όπως η κοπή του κρέτατος παρουσία πελάτη χωρίς καμμία αλληλεπίδραση.

Για να είμαι ειλικρινής περίμενα κάποια θετική έκπληξη είτε από τις γεύσεις, είτε από το χώρο που να σε τραβήξει να ξαναπάς. Φλύαρη τεχνική, αδιάφορες γεύσεις που δεν δικαιολογούν το αντίτιμο. Κρίμα γιατί απέχει 10' με τα πόδια από το σπίτι μου. Το συνιστώ μονάχα για κρασί στην μεγάλη αίθουσα, χειμώνα.

19 Δεκ 2016

Δεύτερη φορά που επισκέπτομαι το bistro σε διάστημα είκοσι ημερών και στις δυο επισκέψεις η παρέα ήταν τεσσάρων ατόμων.

Ο χώρος είναι ιδιαίτερα προσεγμένος, τα τραπέζια είναι άνετα και σε σχετικώς ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους. Υπάρχει βέβαια πρόβλημα με τους καναπέδες οι οποίοι είναι ιδιαίτερα χαμηλοί με αποτέλεσμα να βυθίζεσαι μέσα και να μην είναι ιδιαίτερα άνετη η πρόσβαση στο τραπέζι μπροστά σου, την πρώτη φορά χρειάστηκε να μας φέρουν μεγάλα μαξιλάρια ( όχι ιδιαίτερα άνετα) για να φτάσουμε το ύψος του τραπεζιού και να δειπνήσουμε με άνεση. ¨Ενα ακόμη θέμα είναι η ιδιαίτερα υψηλη ένταση της μουσικής όπου χρειάζεται προσπάθεια να ακούσεις τον απέναντί σου.

Το προσωπικό είναι ιδιαίτερα ευγενικό και εξυπηρετικό! Τα πιάτα ήρθαν με τη σωστή σειρά και σε λογικό χρονικό διάστημα.

Ας περάσουμε τώρα στο κυρίως θέμα!

Η κουζίνα είναι πολύ καλή!
Κρίνοντας και από τις δύο επισκέψεις μου όπου πήραμε κάθε φορά τέσσερα διαφορετικά πρώτα και σαλάτες, τα πρώτα πιάτα σε γεύση ποικιλία και εκτέλεση είναι εξαιρετικά ομοίως και οι σαλάτες.

Στα κυρίως πιάτα όμως.
Την πρώτη φορά πήρα μάγουλα μόσχου με δύο είδη πατάτας πάρα πολύ καλό πιάτο! στην δεύτερη επισκεψή μου όμως θέλησα να δοκιμάσω το rib eye (38 ευρο) το οποίο και διαφημίζουν τόσο πολύ λόγω της ξεχωριστής(;) ποιότητας του κρέατος, ομολογώ ότι ήταν κάτω του μετρίου γεμάτο ίνες μικρό κομάτι χωρίς κάτι το ιδιαίτερο που να δικαιολογεί και την τιμή του!! ομοίως και η ταλιάτα. Δεν νομίζω ότι πρόκειται να παραγείλω ξανά από τη λίστα των ειδικών κοπών κρέατος του.

Τα γλυκά του το ένα καλύτερο από το άλλο! ιδιαίτερα ξεχωριστά και ικανοποιητικά.

Ένα θέμα που πρέπει να επισημάνω είναι η διαφημιζόμενη ως πλήρης λίστα των κρασιών του.
Δεν επιτρέπεται να πηγαίνεις σε ένα ιδιαίτερα ακριβό εστιατόριο να προσπαθείς να παραγείλεις το κρασί που θέλεις και να μην υπάρχει και στις δύο επισκέψεις σου!!! αλλά και στη δεύτερη ή και τρίτη σου επιλογή να έχουν (Σάββατο βράδυ) μία μόνο φιάλη ενώ αναφέρονται σαφώς στην λίστα των κρασιών που διαθέτουν!! Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να διορθώσουν, να αλλάξουν ή έστω να ενημερώσουν τη σελίδα από τη λίστα, αφαιρώντας ή αναφέροντας τις ελλείψεις, ώστε να μην ψάχνεται ο πελάτης.

Ο λόγος που η γεύση πήρε 3 στα 4 είναι η ποιότητα των κρεάτων ειδικής κοπής και η λίστα κρασιών.
Πρόκειται για ένα όχι ιδιαίτερα οικονομικό εστιατόριο όπου όμως η σχέση της ποιότητας της εξυπηρέτησης και του φαγητού (εαν εξαιρέσουμε τα κρέατα ειδικής κοπής) είναι άκρως ικανοποιητικά.
Σίγουρα πρόκειται να το επισκεφτώ ξανά εφόσον πρόκειται για ένα εστιατόριο με πολύ καλή κουζίνα, καλή εξυπηρέτηση και ωραίο χώρο κοντά στο σπίτι μου.

30 Ιαν 2016

Πήγαμε χθες βραδυ για δείπνο, 4 άτομα, για να το δοκιμασουμε.
Ο χώρος με minimal διακοσμηση, τα τραπεζια όχι το ένα πάνω στο άλλο. Το μόνο πρόβλημα ήταν η θερμοκρασία, προφανώς τα τζάμια γύρω γύρω "χάνουν" θερμότητα.

Στα πρωτα πιάτα δοκιμάσαμε ραβιολι με μοσχαρι (εξαιρετικό! ), ταρτάρ μόσχου ( πολύ συμπαηθητικο) και μια σαλάτα ελληνική, επίσης καλή.
Στα κυρίως risotto και rib eye παρα πολύ ωραία και κοτόπουλο πάνω σε risotto- το κοτόπουλο ήταν καλό αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό σαν πιάτο. Μας κέρασαν 2 γλυκα- πολυ ωραία και τα δύο, ιδιαίτερα το σοκολατένιο.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και οι τιμές εκεί που τις περιμέναμε για μαγαζί τέτοιου είδους και με πολυ ακριβή επιλογή κρασιού.

Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη: το μαγαζί τηρεί τον αντικαπνιστικό νόμο οπότε μπορείς να φας σαν άνθρωπος χωρίς να υπομένεις την κάπνα των άλλων! Πολύ σημαντικό!

Η γενική εντύπωση όλων μας ήταν θετική!

25 Ιαν 2016

Κατ’ αρχήν τους εύχομαι καλή επιτυχία.

Χθες Σάββατο 23/01/2016 πήγα με την σύζυγο μου το βραδυ. H αίθουσα πολύ ωραία, σύγχρονη, μίνιμαλ ατμόσφαιρα.

Το πρόβλημα της θέρμανσης του χώρου και της προφύλαξης από τον παγωμένο αέρα που γέμιζε την αίθουσα κάθε φορά που άνοιγε το μεγάλο φύλο κατ’ ευθείαν στο ύπαιθρο, είναι τόσο σοβαρό που ασφαλώς θα λύσετε.
Δεν έρχεται κανείς για να στριμωχθεί σε μια αίθουσα 25-30 ατόμων στην πισω μεριά.

Όλο το προσωπικό είναι εξαιρετικά ευγενικό, πρόθυμο και πλήρως ενημερωμένο, σπάνιο στην σημερινή Αθήνα.

Θα ήθελα να εστιάσω σε ένα τομέα του φαγητού και κυρίως στα πιάτα που κατέστρεψαν όλη την καλή προσπάθεια της ποιότητας και της παρουσίασης.

Το πιάτο με το αυγό ποσέ περιελάμβανε κάποια φύτρα ελαφρώς τηγανισμένα. Η τηγανίλα ήταν τόσο έντονα άσχημη που κατέστρεφε κάθε μπουκιά.

Στα λουκουμάκια τυριού πάλι η τηγανίλα κατέστρεψε την όλη ιδέα του πιάτου.

Το επιστέγασμα ήταν η χορτόπιτα. Η τόσο βαριά καταστροφική τηγανίλα δεν επέτρεψε καμια άλλη γεύση από το πιάτο να γίνει αντιληπτή.

Εύχομαι να ήταν χρήσιμη η γνώμη μου.

22 Μαι 2016

Ένα πολύ ενδιαφέρον καινούριο εστιατόριο στα Βόρεια Προάστια.

Ο χώρος ξεκίνησε σε πολύ minimal γραμμές και είχε αρκετά θέματα το χειμώνα με κρύο, κάτι που σου έδινε την αίσθηση ότι ο χώρος είναι παγωμένος, αδικώντας τη συνολική εμπειρία.

Όμως, την τελευταία φορά που έφαγα, ο χώρος έχει αλλάξει εντυπωσιακά σε επίπεδο διακόσμησης και ζεστασιάς, θυμίζοντας πια περισσότερο bistro.

Τα πιάτα τους είναι περίεργα μεν, αλλά από πλευράς γεύσης είναι εξαιρετικά! Φαίνεται ότι ο chef του μαγαζιού κάνει πολύ καλή και δημιουργική δουλειά. Ξεχωρίζω το κρέας, που σε όλες του τις εκδοχές που το έχω δοκιμάσει είναι πραγματικά super, αλλά και τα πιο απλά πιάτα όπως το ριζότο τους και το ραβιόλι με μοσχάρι. Τα δε γλύκα τους είναι γευστικότατα.

Η συλλογή με τα κρασιά είναι ενδιαφέρουσα και οι τιμές είναι σε αποδεκτό επίπεδο.

14 Φεβ 2016

Πολύ ωραίος μινιμαλ χώρος προσωπικό ευγενικό αίθουσα λίγο κρύα μέχρι στιγμής έχω πάει 4 φορές για φαγητό και πραγματικά ότι δοκίμασα ήταν υπέροχα καλαμάρι γεμιστό ραβιολια χόρτο πίτα φιλέτο ριζοτο γλυκα και οι τιμές πολύ καλές για εστιατόριο του είδους του.

Ανήμερα την πρωτοχρονιά το μεσημέρι είχε μπούφε 45 ευρώ το άτομο όλα ήταν θεϊκά από γεύση πραγματικά δεν μπόρεσα να βρω κάτι να μην μου αρέσει συγχαρητήρια

Λεωφ. Ελ. Βενιζέλου 154 & Ρωμυλίας, Νέα Ερυθραία

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι