Το Κορυφαίο μέρος για Γνήσια Παραδοσιακή Μαροκινή, Αραβική και Ελληνική κουζίνα! Όσοι και όσες λατρεύετε και αναζητάτε το γνήσιο, το σπιτικό, την χαλαρότητα, την απλότητα και το διαφορετικό, σας περιμένουμε τις καθημερινές (Δευ-Παρ), τα Σάββατα, τις Κυριακές και τις γιορτές από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ με μαγειρευτά, ψητά και τηγανιτά, ποτά (κρασί, τσίπουρο, ρακί, μπίρα.. ) εξαιρετικής ποιότητας, καφέ ελληνικό και μαροκινό, μαροκινό πράσινο τσάι με δυόσμο και άλλα...
Προσιτές τιμές! Ζεστό, φιλόξενο και φιλικό περιβάλλον!
Τηλ Κρατήσεων: 210 2613445.

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Ιουν 2017

Το μεζεδοπωλείο της κας Φατιμά είναι από τις πιο χοτ προτάσεις στον αγαπημένο μας ιστότοπο. Οικονομικό λέει είναι, τα φτιάχνει η ίδια, οικογενειακή ατμόσφαιρα, Μαροκινοί μεζέδες που δεν έχω ξαναδοκιμάσει, ότι πρέπει δηλαδή για ένα ενδιαφέρον tast ή teste (μάλλον δεν είναι η μέρα μου για καλό λογοπαίγνιο, όχι ότι τις άλλες φορές είναι καλά βέβαια).

Παίρνω το αμόρε λοιπόν, που έχει προλάβει σε λίγο διάστημα σχέσης να βαρεθεί την κλασσική κουζίνα (μόνο σε τέτοια είχε συνηθίσει) και να θέλει μόνο δοκιμές νέων γεύσεων-συνδυασμών, και πάμε προς το μαγαζάκι της συμπαθητικής κυρίας από το Μαρόκο (εάν είναι όντως από εκεί και δεν είναι απλώς η κουζίνα τέτοια).

Η διαδρομή ως το μεζεδοπωλείο ήταν λίγο τρομακτική δεδομένου ότι οι νεκρικά άδειοι δρόμοι (στις 22:30) θύμιζαν σκηνές από το «28 μέρες μετά» πριν εμφανιστούν οι περίτεχνα μακιγιαρισμένοι ηθοποιοί και κατακλύσουν την πόλη.

Το ίδιο περίπου συναίσθημα δημιούργησε και η είσοδος στο μαγαζάκι της Φατιμά. Ενοχλητικά άδειο παρότι είχε.. live (Παρασκευή βράδυ). Αλλά, οκ, αυτό το έχω ήδη συνηθίσει τώρα που είμαι συνεχώς στο ψάξιμο για νέες γεύσεις. Συχνά θα μπω σε μαγαζιά με ελάχιστο ως καθόλου κόσμο με βάρκα την ελπίδα για τη σούπερ Γεύση.

Όμως στην προκειμένη με χάλασε και η διαρρύθμιση του χώρου. Θα τη χαρακτήριζα εντυπωσιακά ερασιτεχνική. Ανεπιμελώς ατημέλητο βάψιμο στους τοίχους και συνολικά πολύ πολύ μέτρια εικόνα. Εύκολα θα μου έβγαινε να βάλω 1/4 αλλά η προσεγμένη καθαριότητα το σώζει και έτσι σκέφτομαι το 2/4. Όμως όχι. Θα επιμείνω στο πρώτο γιατί πραγματικά ο χώρος χρειάζεται μια κάποια αναβάθμιση και είναι κρίμα το θέμα να περάσει στο ντούκου.

Η εξυπηρέτηση της Φατιμά εκείνο το βράδυ ήταν εξαιρετική. Τα πάντα στην ώρα τους, ταχύτατη και γνησιότατη. Λίγες βδομάδες μετά την ξαναεπισκέφθηκα με ένα φίλο και αυτή τη φορά απουσίαζε το κέρασμα (στην πρώτη επίσκεψη είχε έρθει κέρασμα κρασί και χαλβάς). Έτσι πέφτουμε στο 3,5/4, για τη μη σταθερή αντιμετώπιση του πελάτη. Επειδή "έθαψα" το χώρο, εδώ η στρογγυλοποίηση γίνεται προς τα πάνω. Δεν υπήρξε κανένα άλλο παράπονο.

Σε αυτές τις δύο επισκέψεις δοκιμάστηκαν τα εξής πιάτα:

- Κάθε φορά ήρθε ψωμί από προζύμι στα 0,5€ το άτομο. Μέτριο θα το χαρακτήριζα γευστικά, καλή η ποσότητά του. Επίσης νερό σε κανάτα.

- Ταμπουλέ (4€). Αρκετά ζουμερό και δροσιστικό. Από τα καλά (3/4).

- ΤυροΚΑΥΤΕΡΗ (4€). Όπως την έγραψα. Πραγματικά καυτερή. Από τις πιο καυτερές που έχω δοκιμάσει. Γευστικά ήταν αρκετά ικανοποιητική (3/4).

- Φαλάφελ (7,5€). Επτά ρεβιθοκεφτέδες, με γιαουρτοσός, λίγη ντομάτα και κρεμμύδι. Ακριβό πιάτο, ενώ όπως διάβασα και σε άλλη κριτική και συμφωνώ, θα ήταν καλύτερα να έρθει τουλάχιστον και με λίγες πιτούλες. Νόστιμοι οι κεφτέδες, τραγανοί απ’ έξω, αφράτοι από μέσα, μέτριο το μέγεθός τους (3,5/4).

- Μπριζόλα χοιρινή λαιμού (6€). Ήρθε με πατάτες τηγανητές, αρκετά καλές. Ποσότητα μέτρια, λίπος ελάχιστο. Την πρώτη φορά ήταν πιο βουτηγμένη στα μπαχαρικά και ήταν ένα ξεκάθαρο 4/4, έτσι την προτίμησα και στη δεύτερη επίσκεψη αλλά ήταν ένα κλικ πιο άνευρη, για 3/4 αυτή τη φορά. Μερακλήδικη επιλογή γενικά. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

- Μακλούπα (7,5€). Κοτόπουλο με ρύζι μπασμάτι και ξηρούς καρπούς. Περίεργη γεύση. Οι ξηροί καρποί ήταν κυρίως αμύγδαλο αν κατάλαβα καλά και ήταν τριμμένοι από πάνω. Καλής ποιότητας και ποσότητας τα υλικά, μέτριας γεύσης (2/4).

- Μοσχάρι Ταζίν (9€). Με ολόκληρα αμύγδαλα και ολόκληρα δαμάσκηνα. Τόσο ολόκληρα που ούτε το κουκούτσι τους δεν είχε βγει, όπως είδα και αλλού να θίγεται. Περίεργη μυρωδιά μα νόστιμη γεύση. Η ποσότητα του κρέατος ήταν σχετικά λίγη (αν σκεφτεί κανείς ότι είναι και το πιο ακριβό πιάτο του μαγαζιού θα περίμενε κανείς λίγο πιο γενναιόδωρη μερίδα), ενώ ήταν και ελαφρώς σκληρό (3/4).

- Ήπιαμε λευκό χύμα κρασί στα 2,5€ το μισόλιτρο. Εξαιρετική τιμή, πολύ καλή γεύση και ιδιαίτερα ευκολόπιοτο.

- Στην πρώτη μας επίσκεψη η Φατιμά μας κέρασε και σιμιγδαλένιο χαλβά, από τους συμπαθητικούς.

Λυπητερή: στην τιμολόγηση των πιάτων της Φατιμά παρατηρούνται κάποιες δυσαναλογίες. Τα πιο έθνικ πιάτα είναι τσιμπημένα οικονομικά, κάτι που φαίνεται φάουλ. Ρεβιθοκεφτέδες (aka Φαλάφελ) 7,5 ευρώ και χοιρινή μπριζόλα λαιμού 6 ευρώ? Γενικότερα, με 11-12€ αρχίζετε να χορταίνετε, έχοντας πιεί και λίγο κρασάκι (με προσεκτική παραγγελία), ενώ για καλό κορεσμό το ποσό θα ανέλθει στα 13-18€ με το κρασάκι του. Στις δύο επισκέψεις μου ο λογαριασμός ήταν 29 και 34 ευρώ για δύο άτομα κάθε φορά.

Μερακλού. Αυτό πιστεύω για τη Φατιμά. Είναι μερακλού. Τα πιάτα της ήταν προσεγμένα, με σεβασμό στον πελάτη. Δεν ήταν όλα το ίδιο κορυφαία, οκ. Όμως ξεπερνάει το μέσο όρο, εύκολα.

Ο χώρος πάλι… μεγάλο πρόβλημα. Να θες να μπεις στο μαγαζί και να σκέφτεσαι το χώρο? Τώρα που καλοκαιριάζει πάντως έξω είναι καλύτερα.

Εν κατακλείδι, η εμπειρία μας στη Φατιμά ήταν αρκετά καλή. Μαγειρεύει με αγάπη και φροντίδα για τον πελάτη, έχει νορμάλ τιμές, αν και για την περιοχή θα μπορούσε και λίγο πιο κάτω (ειδικά στα ethnic πιάτα της) και το μόνο σοβαρό μειονέκτημά της είναι ο χώρος. Αν δεν σας νοιάζει να κάτσετε σε έναν πολύ μέτριο χώρο τότε προτείνω την επίσκεψη στη Φατιμά ως μια ενδιαφέρουσα εμπειρία.

ΥΓ: ευχάριστη η ζωντανή μουσική, προς το κλασσικό ελληνικό εντεχνοελαφρολαικό..