Το Κορυφαίο μέρος για Γνήσια Παραδοσιακή Μαροκινή, Αραβική και Ελληνική κουζίνα! Όσοι και όσες λατρεύετε και αναζητάτε το γνήσιο, το σπιτικό, την χαλαρότητα, την απλότητα και το διαφορετικό, σας περιμένουμε τις καθημερινές (Δευ-Παρ), τα Σάββατα, τις Κυριακές και τις γιορτές από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ με μαγειρευτά, ψητά και τηγανιτά, ποτά (κρασί, τσίπουρο, ρακί, μπίρα.. ) εξαιρετικής ποιότητας, καφέ ελληνικό και μαροκινό, μαροκινό πράσινο τσάι με δυόσμο και άλλα...
Προσιτές τιμές! Ζεστό, φιλόξενο και φιλικό περιβάλλον!
Τηλ Κρατήσεων: 210 2613445.

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Νοε 2016

Γκρινιάρης εκ χαρακτήρος δεν είμαι και πραγματικά στεναχωριέμαι που η κριτική μου θα αποκλίνει εν μέρει από τις μέχρι τώρα απόλυτα επαινετικές κριτικές για το FATIMA’S, το μαροκινό μεζεδοκαφενείο, όπως αυτοχαρακτηρίζεται, των Αγίων Αναργύρων. Ευτυχώς όμως όλα είναι πράγματα που διορθώνονται, φθάνει να υπάρχει καλή θέληση.
Στο FATIMA’S βρεθήκαμε Παρασκευή βράδυ με δυο ξαδέλφια που τους αρέσει το καλό φαγητό και μας ακολουθούν πιστά στις όποιες γαστριμαργικές προτάσεις τους κάνουμε, όπου κι αν δώσουμε ραντεβού – η πρώτη τέτοια εξόρμηση θυμάμαι ότι μας είχε οδηγήσει πριν πολλά χρόνια στο ΑΘΗΡΙ, όταν είχε πρωτανοίξει στον Κορυδαλλό. Αυτή τη φορά χρειαστήκαμε, ξεκινώντας αυτοί από το Χολαργό κι εμείς από το κέντρο, το GPS, η περιοχή μάς ήταν εντελώς άγνωστη και η διαδρομή αρκετά δαιδαλώδης. Αποζημιωθήκαμε όμως βρίσκοντας εύκολα θέση για παρκάρισμα (2 στα 10).
Η πρώτη εντύπωση, κοιτώντας το μαγαζί απ’ έξω, δεν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντική. Γύρω γύρω νάιλον, λίγος κόσμος στα τραπέζια, κρύα ατμόσφαιρα (ούτε μουσική, ούτε τίποτε), ας είναι καλά η πρόσχαρη και αεικίνητη κυρία Φατίμα που μας υποδέχτηκε (και μας αποχαιρέτησε μετά από δύο ώρες) με πλατύ χαμόγελο και άφησε να διαλέξουμε πού θα καθίσουμε. Ίσως έπρεπε να προτιμήσουμε τη μέσα αίθουσα, που μας φάνηκε όμως κάπως σκοτεινή, έτσι αψηφήσαμε την αισθητή ψύχρα που επικρατούσε στο χώρο και εγκατασταθήκαμε σ’ ένα μεγάλο τραπέζι του προθάλαμου. Οφείλω να πω ότι δεν μου άρεσαν οι αταίριαστες καρέκλες και ότι δεν διέκρινα προσπάθεια καλλωπισμού και έθνικ διακόσμησης του χώρου, όπως θα περίμενε κανείς.
Μας δόθηκε αμέσως ο κατάλογος (με τις τιμές αναλυτικά και το όνομά μας σημειωμένο επάνω, αφού είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση) να τον μελετήσουμε και να σημειώσουμε την παραγγελία μας. Το αριστερό μέρος του καταλόγου μπορείτε να το αγνοήσετε, περιλαμβάνει ελληνικούς μεζέδες και κρέατα ψητά, για τα οποία καταλληλότερη φαντάζει μια κλασσική ψησταριά. Η δεξιά στήλη όμως είναι όλα τα λεφτά, αφού εκεί θα βρείτε τα μαροκινά πιάτα για τα οποία τόσα επαινετικά σχόλια είχα διαβάσει και για χάρη τους οργάνωσα την εξερευνητική αποστολή δίπλα στο ποτάμι.
Ήμασταν τέσσερα φαγανά και πεινασμένα άτομα, έτσι επιλέξαμε τέσσερα πρώτα και τέσσερα κυρίως πιάτα, όλα στη μέση, όπως κάνουν οι καλοί φίλοι. Φάγαμε πολύ καλά, δεν καταφέραμε μάλιστα να γλύψουμε όλα τα πιάτα. Από τα πρώτα μείναμε ενθουσιασμένοι. Τέλεια μελιτζανο(πιπερο)σαλάτα κοκκινιστή, ούτε καπνιστή ούτε πικάντικη, γευόσουν τα δύο υλικά μαζί σε άψογο συνδυασμό, γι’ αυτό και ζητήσαμε δεύτερη μερίδα. Σπιτικότατη εσμέ, πολύ καλή χούμους (είχε μείνει μια τελευταία μερίδα και η καλή κυρία Φατίμα προτίμησε να τη μοιράσει στα δύο και να την κεράσει στις δύο παρέες που την παρήγγειλαν ταυτόχρονα) και απίθανα φαλάφελ, εδώ θα προσυπογράψω με τους προλαλήσαντες ότι ήταν τα νοστιμότερα φαλάφελ που έχω φάει στη ζωή μου.
Και τα κυρίως πιάτα όμως δεν πήγαν πίσω. Το ταζίν μοσχάρι με αμύγδαλα και δαμάσκηνα έλιωνε στο στόμα (κρίμα που η μερίδα ήταν σχετικά μικρή), το κοτόπουλο μακλούμπα με ρύζι μπασμάτι πασπαλισμένο με ξηρούς καρπούς πραγματικά ευωδίαζε, όπως και τα μαροκινά κεμπαπάκια (νομίζω με αρνίσιο κιμά). Εδώ κάπου είχαμε χορτάσει, έτσι η τεράστια μερίδα με κους-κους, (λίγο) κρέας και (πολλά) λαχανικά δεν φαγώθηκε όλη. Το χύμα (μοσχοφίλερο;) λευκό πολύ καλό, το τρίτο μισόλιτρο κέρασμα από το μαγαζί. Νεράκι σε κανάτα, ψωμί ζυμωτό (του φούρνου, όμως καλό), το μόνο που μας έλειψε ήταν κάποιο κέρασμα στο τέλος. Η κυρία Φατίμα ζήτησε συγνώμη που είχαν τελειώσει τα μαροκινά γλυκά, νομίζω όμως ότι θα μπορούσε να προσφέρει ένα τσάι ή καφέ, τέλος πάντων, ήταν λίγο αργά, ίσως ήταν κουρασμένη.
Πληρώσαμε (απόδειξη κανονικά και με το νόμο) 60 ευρώ για φαγητά και ποτά, τιμή απόλυτα σωστή. Συμπερασματικά θα έλεγα ότι μάλλον είχα βάλει ψηλά τον πήχη. Για την επαφή με την αξιαγάπητη κυρία Φατίμα και το φαγητό θα άξιζε μια δεύτερη επίσκεψη στο FATIMA’S, για το περιβάλλον σίγουρα όχι. Είμαι περίεργος να διαβάσω επόμενες κριτικές, ώστε να καταλάβω αν πέσαμε σε κακή συγκυρία.

13 Ιουν 2017

Το μεζεδοπωλείο της κας Φατιμά είναι από τις πιο χοτ προτάσεις στον αγαπημένο μας ιστότοπο. Οικονομικό λέει είναι, τα φτιάχνει η ίδια, οικογενειακή ατμόσφαιρα, Μαροκινοί μεζέδες που δεν έχω ξαναδοκιμάσει, ότι πρέπει δηλαδή για ένα ενδιαφέρον tast ή teste (μάλλον δεν είναι η μέρα μου για καλό λογοπαίγνιο, όχι ότι τις άλλες φορές είναι καλά βέβαια).

Παίρνω το αμόρε λοιπόν, που έχει προλάβει σε λίγο διάστημα σχέσης να βαρεθεί την κλασσική κουζίνα (μόνο σε τέτοια είχε συνηθίσει) και να θέλει μόνο δοκιμές νέων γεύσεων-συνδυασμών, και πάμε προς το μαγαζάκι της συμπαθητικής κυρίας από το Μαρόκο (εάν είναι όντως από εκεί και δεν είναι απλώς η κουζίνα τέτοια).

Η διαδρομή ως το μεζεδοπωλείο ήταν λίγο τρομακτική δεδομένου ότι οι νεκρικά άδειοι δρόμοι (στις 22:30) θύμιζαν σκηνές από το «28 μέρες μετά» πριν εμφανιστούν οι περίτεχνα μακιγιαρισμένοι ηθοποιοί και κατακλύσουν την πόλη.

Το ίδιο περίπου συναίσθημα δημιούργησε και η είσοδος στο μαγαζάκι της Φατιμά. Ενοχλητικά άδειο παρότι είχε.. live (Παρασκευή βράδυ). Αλλά, οκ, αυτό το έχω ήδη συνηθίσει τώρα που είμαι συνεχώς στο ψάξιμο για νέες γεύσεις. Συχνά θα μπω σε μαγαζιά με ελάχιστο ως καθόλου κόσμο με βάρκα την ελπίδα για τη σούπερ Γεύση.

Όμως στην προκειμένη με χάλασε και η διαρρύθμιση του χώρου. Θα τη χαρακτήριζα εντυπωσιακά ερασιτεχνική. Ανεπιμελώς ατημέλητο βάψιμο στους τοίχους και συνολικά πολύ πολύ μέτρια εικόνα. Εύκολα θα μου έβγαινε να βάλω 1/4 αλλά η προσεγμένη καθαριότητα το σώζει και έτσι σκέφτομαι το 2/4. Όμως όχι. Θα επιμείνω στο πρώτο γιατί πραγματικά ο χώρος χρειάζεται μια κάποια αναβάθμιση και είναι κρίμα το θέμα να περάσει στο ντούκου.

Η εξυπηρέτηση της Φατιμά εκείνο το βράδυ ήταν εξαιρετική. Τα πάντα στην ώρα τους, ταχύτατη και γνησιότατη. Λίγες βδομάδες μετά την ξαναεπισκέφθηκα με ένα φίλο και αυτή τη φορά απουσίαζε το κέρασμα (στην πρώτη επίσκεψη είχε έρθει κέρασμα κρασί και χαλβάς). Έτσι πέφτουμε στο 3,5/4, για τη μη σταθερή αντιμετώπιση του πελάτη. Επειδή "έθαψα" το χώρο, εδώ η στρογγυλοποίηση γίνεται προς τα πάνω. Δεν υπήρξε κανένα άλλο παράπονο.

Σε αυτές τις δύο επισκέψεις δοκιμάστηκαν τα εξής πιάτα:

- Κάθε φορά ήρθε ψωμί από προζύμι στα 0,5€ το άτομο. Μέτριο θα το χαρακτήριζα γευστικά, καλή η ποσότητά του. Επίσης νερό σε κανάτα.

- Ταμπουλέ (4€). Αρκετά ζουμερό και δροσιστικό. Από τα καλά (3/4).

- ΤυροΚΑΥΤΕΡΗ (4€). Όπως την έγραψα. Πραγματικά καυτερή. Από τις πιο καυτερές που έχω δοκιμάσει. Γευστικά ήταν αρκετά ικανοποιητική (3/4).

- Φαλάφελ (7,5€). Επτά ρεβιθοκεφτέδες, με γιαουρτοσός, λίγη ντομάτα και κρεμμύδι. Ακριβό πιάτο, ενώ όπως διάβασα και σε άλλη κριτική και συμφωνώ, θα ήταν καλύτερα να έρθει τουλάχιστον και με λίγες πιτούλες. Νόστιμοι οι κεφτέδες, τραγανοί απ’ έξω, αφράτοι από μέσα, μέτριο το μέγεθός τους (3,5/4).

- Μπριζόλα χοιρινή λαιμού (6€). Ήρθε με πατάτες τηγανητές, αρκετά καλές. Ποσότητα μέτρια, λίπος ελάχιστο. Την πρώτη φορά ήταν πιο βουτηγμένη στα μπαχαρικά και ήταν ένα ξεκάθαρο 4/4, έτσι την προτίμησα και στη δεύτερη επίσκεψη αλλά ήταν ένα κλικ πιο άνευρη, για 3/4 αυτή τη φορά. Μερακλήδικη επιλογή γενικά. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

- Μακλούπα (7,5€). Κοτόπουλο με ρύζι μπασμάτι και ξηρούς καρπούς. Περίεργη γεύση. Οι ξηροί καρποί ήταν κυρίως αμύγδαλο αν κατάλαβα καλά και ήταν τριμμένοι από πάνω. Καλής ποιότητας και ποσότητας τα υλικά, μέτριας γεύσης (2/4).

- Μοσχάρι Ταζίν (9€). Με ολόκληρα αμύγδαλα και ολόκληρα δαμάσκηνα. Τόσο ολόκληρα που ούτε το κουκούτσι τους δεν είχε βγει, όπως είδα και αλλού να θίγεται. Περίεργη μυρωδιά μα νόστιμη γεύση. Η ποσότητα του κρέατος ήταν σχετικά λίγη (αν σκεφτεί κανείς ότι είναι και το πιο ακριβό πιάτο του μαγαζιού θα περίμενε κανείς λίγο πιο γενναιόδωρη μερίδα), ενώ ήταν και ελαφρώς σκληρό (3/4).

- Ήπιαμε λευκό χύμα κρασί στα 2,5€ το μισόλιτρο. Εξαιρετική τιμή, πολύ καλή γεύση και ιδιαίτερα ευκολόπιοτο.

- Στην πρώτη μας επίσκεψη η Φατιμά μας κέρασε και σιμιγδαλένιο χαλβά, από τους συμπαθητικούς.

Λυπητερή: στην τιμολόγηση των πιάτων της Φατιμά παρατηρούνται κάποιες δυσαναλογίες. Τα πιο έθνικ πιάτα είναι τσιμπημένα οικονομικά, κάτι που φαίνεται φάουλ. Ρεβιθοκεφτέδες (aka Φαλάφελ) 7,5 ευρώ και χοιρινή μπριζόλα λαιμού 6 ευρώ? Γενικότερα, με 11-12€ αρχίζετε να χορταίνετε, έχοντας πιεί και λίγο κρασάκι (με προσεκτική παραγγελία), ενώ για καλό κορεσμό το ποσό θα ανέλθει στα 13-18€ με το κρασάκι του. Στις δύο επισκέψεις μου ο λογαριασμός ήταν 29 και 34 ευρώ για δύο άτομα κάθε φορά.

Μερακλού. Αυτό πιστεύω για τη Φατιμά. Είναι μερακλού. Τα πιάτα της ήταν προσεγμένα, με σεβασμό στον πελάτη. Δεν ήταν όλα το ίδιο κορυφαία, οκ. Όμως ξεπερνάει το μέσο όρο, εύκολα.

Ο χώρος πάλι… μεγάλο πρόβλημα. Να θες να μπεις στο μαγαζί και να σκέφτεσαι το χώρο? Τώρα που καλοκαιριάζει πάντως έξω είναι καλύτερα.

Εν κατακλείδι, η εμπειρία μας στη Φατιμά ήταν αρκετά καλή. Μαγειρεύει με αγάπη και φροντίδα για τον πελάτη, έχει νορμάλ τιμές, αν και για την περιοχή θα μπορούσε και λίγο πιο κάτω (ειδικά στα ethnic πιάτα της) και το μόνο σοβαρό μειονέκτημά της είναι ο χώρος. Αν δεν σας νοιάζει να κάτσετε σε έναν πολύ μέτριο χώρο τότε προτείνω την επίσκεψη στη Φατιμά ως μια ενδιαφέρουσα εμπειρία.

ΥΓ: ευχάριστη η ζωντανή μουσική, προς το κλασσικό ελληνικό εντεχνοελαφρολαικό..

01 Δεκ 2016

Μόλις δύο ημέρες πριν την δημοσίευση της κριτικής του αγαπημένου fratello, είχε πραγματοποιηθεί και η δική μας επίσκεψή μας στο Fatimas’s. Ομολογώ κι εγώ ότι πήγα με αυξημένες προσδοκίες, καθώς οι φίλοι που προηγήθηκαν έκαναν δελεαστικές περιγραφές και βέβαια σε καμια περίπτωση δεν ακυρώνεται η γνώμη τους την οποία σέβομαι απόλυτα.

Αλλά δεν σας κρύβω ότι ένιωσα λίγο πιο άνετα που τελικά δεν είμαι η μόνη με διαφορετική -από την πλειοψηφία- άποψη, γιατί κάπου εκεί τις περισσότερες φορές αρχίζεις κι αναρωτιέσαι μήπως κάτι δεν κατάλαβες εσύ, μήπως κάτι πήγε στραβά, μήπως είσαι πολύ απαιτητική και διάφορα τέτοια. Αλλά είπαμε, τα γούστα είναι υποκειμενικά και άλλοτε συμπίπτουν, άλλοτε αποκλίνουν ακόμα και με τους πιο δικούς σου ανθρώπους και φίλους.

Για να τα πάρω με τη σειρά Παρασκευή 11/11/16 τρία άτομα φτάνουμε έξω από το fatima’s το οποίο δεν έχει κάτι το ελκυστικό σαν χώρος ώστε να τραβήξει την προσοχή. Ούτε έξω με το νάυλον ολόγυρα ούτε μέσα με το μωσαϊκό, τα τραπέζια με τους καναπέδες, τα κάδρα και τον πολύ χαμηλό φωτισμό σε σημείο που με την συνολική εικόνα δεν σε κερδίζει. Είχε ψύχρα εκείνο το βράδυ παρόλα αυτά οι πόρτες ήταν ανοιχτές χωρίς να υπάρχει ίχνος θέρμανσης σε λειτουργία στον χώρο. Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν η μουσική που ήταν Ελληνική έντεχνη, γιατί νομίζαμε πως όλο το concept θα κινούνταν γύρω από το Μαρόκο αλλά μας άρεσε γιατί έτσι κι αλλιώς είναι του γούστου μας.

Στην εξυπηρέτηση η ευγενική κυρία Φατίμα που ήταν μέσα σε όλα. Επί της παραγγελίας, επί της εκτέλεσης των συνταγών στην κουζίνα, επί του σερβιρίσματος αλλά και επί των επεξηγήσεων. Ευγενική, φιλόξενη και πρόθυμη πάντα με χαμόγελο.

Ο μονοσέλιδος κατάλογος-μπλοκ που αποτελεί ουσιαστικά και το παραγγελιόχαρτο στο οποίο σημειώνεις αυτά που θέλεις, στην αριστερή του πλευρά δεν μαρτυρά κανέναν Μαροκινό χαρακτήρα στις σαλάτες, στα ορεκτικά, στα μαγειρευτά και στα ψητά της ώρας. Στην δεξιά πλευρά του θα βρείτε τις Μαροκινές/Αραβικές γεύσεις με μόλις 3 σαλάτες δύο από τις οποίες σε μορφή αλοιφής (μελιτζανοσαλάτα και χούμους) συν ταμπουλέ και ένα ορεκτικό που είναι τα φαλάφελ. Επιπλέον στα φαγητά 4 επιλογές κι άλλες τόσες που ήταν σβησμένες.

Με την τακτοποίησή μας στο τραπέζι ήρθε νεράκι βρύσης και μια πίτα με κιμά που μας ετοίμασε η κυρία Φατίμα που ήταν πολύ καλή και μας την κέρασε.

Η παραγγελία μας κινήθηκε στα εξής:

- Χούμους δηλαδή αλοιφή από ρεβύθια με ταχίνι χ 4,00€

Ήρθε απλωμένη σ’ ένα πιατάκι με μπόλικο λαδάκι από πάνω. Αυτό που μου έκανε (θετική) εντύπωση ήταν ότι δεν είχε σκόρδο, πράγμα που τις περισσότερες φορές με αποτρέπει από το να την απολαύσω, γιατί υπερτερεί και σκεπάζει την γεύση των βασικών υλικών. Θα ήθελα περισσότερη ένταση, ίσως κάτι όξινο.

- Φαλάφελ (7 τμχ) οι γνωστοί ρεβυθοκεφτέδες με σος από γιαούρτι και ταχίνι συνοδευόμενα από ντομάτα και κρεμμύδι χ 7,50€

Νόστιμοι ρεβυθοκεφτέδες μετρίου μεγέθους, αφράτοι μέσα τραγανοί απ’ έξω. Ποια είναι η ένστασή μου σε αυτό το πιάτο; Δεν είχε πίτες αραβικές στα συνοδευτικά για να μπορεί ο καθένας να φτιάξει το ατομικό του τυλιχτό με την σος και τη ντοματούλα να το ευχαριστηθεί. Επίσης οι ροδέλες ντομάτας θα πρέπει να είναι ισάριθμες έτσι ώστε κάθε κεφτές να μπορεί να συνδυαστεί με μια ροδέλα και λίγη σος για να γίνεται πιο ζουμερό και πλούσιο το αποτέλεσμα.

Όταν το επισημάναμε στην ευγενική Φατίμα μας είπε κάτι που προσωπικά το βρήκα άκυρο. Ότι το εργοστάσιο που φτιάχνει τις καλύτερες κατά την γνώμη της αραβικές πίτες, βγάζει μεγάλες συσκευασίες και επειδή δεν έχουν τόση κατανάλωση στο μαγαζί τους, λόγω του ότι δεν τους γνωρίζει ακόμα ο κόσμος, δεν τους συμφέρει, γιατί τις πετάνε.

Δεκτό το ότι δεν θέλει να βάλει μια αδιάφορη πίτα σαν κι αυτές των super market και μπράβο της. Δεκτό και το γεγονός ότι δεν θέλει να έχει χασούρα. Θεωρώ όμως ότι στο κέντρο υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές σε αυτά τα είδη και μάλιστα αραβικής παραγωγής και προέλευσης και αποκλείεται να μην υπάρχει κάτι αξιόλογο, που να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της. Απλά θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο. Άλλωστε αυτές είναι λεπτομέρειες που θα κρατήσουν και τον κόσμο που ήδη έχουν!

- Μακλούπα που είναι κοτόπουλο με ρύζι μπασμάτι και ξηρούς καρπούς χ 7,50€

Κοτόπουλο ψιλοκομμένο, για την ακρίβεια “μαδημένο” το οποίο αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι βρασμένο, ανακατεμένο με το ρύζι το οποίο είναι περιχυμένο με βούτυρο και είναι βεβαίως αυτό που δίνει όλη τη νοστιμιά και το άρωμα σε αυτό το πιάτο. Από πάνω χοντροκομμένοι καβουρντισμένοι ξηροί καρποί (σίγουρα αμύγδαλο, νομίζω και φουντούκι). Ωραίο πιάτο που αξίζει και ποιοτικά και ποσοτικά.

- Ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα και ολόκληρα αμύγδαλα χ 9,00€

Το πιο εντυπωσιακό εμφανισιακά αλλά και γευστικά πιάτο στο fatima’s, αφού έρχεται σε ειδικό πήλινο σκεύος όπως σωστά αναφέρει η φίλη Evispir σαν κωνική γάστρα που δίνει και την ονομασία στο πιάτο. Αλλά έχω και εδώ δύο παρατηρήσεις. Τα δαμάσκηνα πρέπει να σερβίρονται ΧΩΡΙΣ τα κουκούτσια! Δεν το αναλύω περισσότερο αυτό το θέμα… είναι σα να προσφέρεις σοκολατάκια με κεράσι και να έχει το κουκούτσι μέσα, το λιγότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να μείνεις χωρίς δόντι.

Η δεύτερη παρατήρηση έχει να κάνει με την ποσότητα που είναι τραγικά μικρή για τα 9€ στα οποία προσφέρεται. Το καταλαβαίνω ότι είναι μοσχάρι και κοστίζει αλλά η ποσότητα κρέατος που χρησιμοποιείται είναι ελάχιστη. Και αυτό είναι κάτι που μάλλον το κατάλαβε και η κυρία Φατίμα όταν μας ρώτησε πως μας φάνηκε και εννοείται ότι της είπαμε την αλήθεια, η οποία μας έφερε αφού είχαμε τελειώσει και λίγο συμπλήρωμα σε ένα πιατάκι και το δεχτήκαμε ευχαρίστως.

Κατά τα λοιπά η γεύση του είναι εξαιρετική και το κρέας κυριολεκτικά λουκούμι, η δε σάλτσα σηκώνει ποοοολύ ψωμί!!!

Κεμπάπ ψητό χ 7,50€

Εδώ μην περιμένετε το γνωστό μακρόστενο κεμπάπ, πρόκειται ουσιαστικά για μικρά κεμπαπάκια σαν σουτζουκάκια σε μέγεθος (8 τεμάχια), συνοδευόμενα από ένα τύπου τζατζίκι γιαουρτοσος που δεν κατάλαβα αν είχε σκόρδο… πάντως αν είχε σκόρδο της βγάζω το καπέλο της κυρίας Φατίμα γιατί δεν μύριζε καθόλου σκορδίλα. Επίσης είχε και μία ψητή ντομάτα κομμένη στα δύο.

Κρεατένια τα κεμπαπάκια συνεπώς όχι πολύ αφράτα όπως θα τα προτιμούσα, και χωρίς χωρίς αρνίσιο κιμά (στα θετικά για εμάς αυτό). Η ευγενική κυρία μας εξήγησε πως ακριβώς τα φτιάχνουν στην πατρίδα της κι ότι δεν τα πλάθουν στρογγυλά αλλά κανονικά τα σφίγγουν στην χούφτα του ενός χεριού και τα ρίχνουν απ’ ευθείας για ψήσιμο με αποτέλεσμα να έχουν και το σχήμα των δαχτύλων. Επειδή όμως δεν είναι πολύ ωραία εμφανισιακά στο δικό μας μάτι, τα έχει στρογγυλοποιήσει λίγο σε σχήμα…

- Πατάτες τηγανιτές γιατί ως γνήσιοι Ελληνάρες κρέας χωρίς πατάτα δεν μας κατεβαίνει. χ 2,50€
Φρέσκιες και χρυσαφένιες με μυρωδικά. Πολύ καλές.

- Λουκάνικο χ 6,00€

Συνοδεύτηκε με κρεμμύδι, ντομάτα και λίγη μουστάρδα, νόστιμο αλλά χωρίς κάτι αξιομνημόνευτο.

Πήραμε μια κόκα κόλα χ 1,50€ και ένα ποτηράκι λευκό κρασί κερασμένο. Για όλα αυτά πληρώσαμε 47€ ήτοι 15,66€ έκαστος στα οποία συμπεριλαμβάνεται απ’ ότι βλέπω τώρα στην απόδειξη και 0,50€ χ 3 που υποθέτω ότι είναι κουβέρ. Αυτό ομολογώ ότι δεν μου αρέσει γενικά πόσο μάλλον για το στυλ του συγκεκριμένου μαγαζιού. Γλυκό δεν μας προτάθηκε ούτε θυμάμαι να είχε κάτι ο κατάλογος.

Συμπερασματικά: Η εμπειρία μας στο Fatima’s για να είμαι ειλικρινής δεν ήταν αυτό που περιμέναμε. Δεν θα με πείραζε τόσο ο χώρος αν το φαγητό μας ικανοποιούσε 100%. Εγώ εκτός των παραπάνω θα ήθελα λίγο πιο “γεμάτα” πιάτα όσον αφορά στα συνοδευτικά ώστε να μην δείχνουν φτωχά. Για παράδειγμα αφού αποφασίζεις να βάλεις ντομάτα στο λουκάνικο, μη βάζεις μόνο δύο μικρές ροδελίτσες, ή πρόσθεσε και λίγες πατατούλες, ή μια πράσινη σαλατούλα ή έστω άλλαξε πιάτο στο οποίο το σερβίρεις, να μην φαίνεται άδειο.

Επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω κι άλλες τοπικές γεύσεις γιατί το “Mαροκινές γεύσεις” είναι αυτό που μας τράβηξε το ενδιαφέρον και πήγαμε μέχρι εκεί και διαπιστώσαμε ότι τελικά οι Ελληνικές υπερτερούν στον κατάλογο. Επίσης κάποιο γλυκό τους θα ήθελα να δοκιμάσω και Παρασκευή βράδυ δεν δικαιολογείται να μην έχει.

Πιστεύω ότι το Fatima’s επιδέχεται αρκετών βελτιώσεων που ελπίζω στο μέλλον να υλοποιηθούν. Όμως εκτιμώ ότι επειδή υπάρχει ειλικρινές ενδιαφέρον από την πλευρά της επιχείρησης, θα αφουγκραστούν τις καλοπροαίρετες πάντα παρατηρήσεις των επισκεπτών και θα προσπαθήσουν για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Μέχρι τότε θα ήθελα ν’ ακούσω κι άλλες απόψεις. Εν αναμονή λοιπόν…

21 Μάρ 2017

Σάββατο βράδυ, πήγαμε με τη γυναίκα μου στης Φατιμάς, επηρεασμένοι από τις κριτικές στο ask4food κι επειδή είχε ζωντανή μουσική. Μπλέξαμε λίγο στα στενά των Αγίων Αναργύρων, αλλά παρκάραμε εύκολα, αφού απέναντι από τη Φατιμά υπάρχει πάρκο.

Ο χώρος είναι τύπου καφενείου, αλλά με την καλή την έννοια. Αναδύεται παρεϊστικο κλίμα βγαλμένο κατευθείαν απο τα 70's.
Έξω, υπάρχει μια ωραία αυλίτσα που βλέπει το πάρκο, ιδανική για το καλοκαίρι. Εντός, ο χώρος είναι λίγο μακρόστενος, με καμιά εικοσαριά τραπέζια καφενείου. Όταν φτάσαμε, ήταν μισογεμάτος. Έτρωγαν οι θαμώνες και οι δυο μουσικοί. Η κυρία Φατιμά (υποθέτω αυτό θα είναι το όνομά της), μας υποδέχτηκε πολύ φιλικά και ήταν δεόντως εξυπηρετική.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε φαλάφελ, δηλαδή ρεβιθοκεφτέδες, καλοψημένους και νόστιμους. Χούμους, δηλαδή ρεβίθι αλοιφή με μπόλικο λαδάκι, ιδανικό για κρασομεζές. Από κυρίως πιάτα, δοκιμάσαμε το Ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα και αμύγδαλα. Εξαιρετικά μαλακό και νόστιμο, σχετικά μικρό σε ποσότητα. Μακλούμπα, δηλαδή θρυμματισμένο μαλακό κοτόπουλο μέσα σε μπασμάτι, αναμεμειγμένο με ξηρούς καρπούς. Νόστιμο και σε μεγάλη μερίδα. Ήπιαμε ενάμιση κιλό εξαιρετικό ροζέ κρασί Λαφαζάνη. Το μισό μας το κέρασε το κατάστημα.

Οι μουσικοί και το εξαιρετικό κρασί, ήταν κατά τη γνώμη μου, τα στοιχεία που απογείωσαν τη βραδιά. Δύο τύποι, τρία μουσικά όργανα (ακορντεόν, μπαγλαμαδάκι, τουμπερλέκι) και ταλέντο. Περάσαμε 4 ώρες καθισμένοι σε καρέκλες καφενείου χωρίς να το καταλάβουμε.
Κάποιος θαμώνας είχε τα γενέθλιά του. Ακούσαμε το happy birthday σε άψογη ρεμπέτικη εκτέλεση και δοκιμάσαμε την τούρτα που μας προσφέρθηκε, σε μία εντελώς παρεϊστικη ατμόσφαιρα...
Ο λογαριασμός στα 34€, ήταν άλλη μια ευχάριστη έκπληξη.
Θα ξαναπάω;
Εννοείται, με μεγαλύτερη παρέα αυτή τη φορά.

09 Νοε 2016

Εντελώς τυχαία και μέσω του site ανακάλυψα αυτο το μεζεδοπωλείο-καφενείο και υπέθεσα ότι αξίζει μια επίσκεψη. Η τηλεφωνική κράτηση δεν ήταν τελικά τόσο απαραίτητη αλλά από το καλήσπερα φάνηκε ο επαγγελματισμός και η σωστή εξυπηρέτηση από την ιδιοκτήτρια-οικοδέσποινα, σεφ-νοικοκοιρά και σέρβιτόρα.

21.00 με συνέπεια Άγγλου και χάρη στο GPS φτάσαμε στο όμορφο μεζεδοπωλείο. Τουλάχιστο για τα δικά μου γούστα... Μεγάλη και ψηλοτάβανη αίθουσα, σχετικά χαμηλός και ζεστός φωτισμός, λιτός εσωτερικός χώρος, συνδιάζει το παλιομοδίτικο με πινελιές βόρειας αφρικής (χάρη στα σουβενίρ που βρίσκονται στο χώρο). Ο, τι πρέπει για το χαρακτήρα του μαγαζιού.

Η παραγγελειοληψία θυμίζει ΝΕΖΟΣ (όπως φυσικά και ο χώρος, αν και σαφώς πιο καλαίσθητος εδώ) με την σελίδα όπου αναγράφεται όλο το μενού και οι τιμές. Παραγγείλαμε το κλασσίκο μοσχάρι τύπου μαρόκου με δαμάσκηνα, τα φαλάφελ με σως γιαουρτιού, μια απλή ντοματοσαλάτα και χούμος, ενώ στο τέλος η ευγενέστατη ιδιοκτήτρια μας πρόσφερε και την καυτερή μελιτζανοσαλάτα. Η ίδια μας προσφέρθηκε να δοκιμάσουμε τα κρασιά πριν την επιλογή, κίνηση πολύ ευγενική και φιλόξενη για τέτοιου επιπέδου κατάστημα. Να πούμε ότι όλα έφτασαν στους σωστούς χρόνους ενώ το μαγαζί είχε 5-6 άλλα τραπέζια να εξυπηρετήσει.

Η συγκεκρίμενη κριτική θα είναι απόλυτα αντικειμενική διότι ξέρω ότι θα ακουστεί από την αεικίνητη κυρία Φατίμα και την επόμενη φόρα που θα το ξαναεπισκευτούμε κάποια πράγματα και μόνο όσο αφορούν το φαγητό θα είναι καλύτερα. Σε χώρο και εξυπηρέτιση το κατάστημα με κάλυψε απόλυτα.

Το μοσχάρι ήταν καλής (αν όχι εξαιρετικής ποιότητας) πολύ μαλαχό και η γλυκιά σάλτσα του όλα τα λεφτά. Τα δαμάσκηνα έδεναν άριστα. Η παρουσίαση πολύ καλή στο πηλινο σκέυος. (3,5/4) Η ποσότητα ήταν όμως πολύ μικρή για 9 ευρώ. Θα ήθελα λίγο πιο ποιοτικό κρέας και λίγο περισσότερο, αλλιώς χαμηλώστε ελαφρώς την τιμή του όμορφου αυτού πιάτου.

Τα φαλάφελ δεν με τρέλαναν, είχαν δύνατη όμως γέυση και ίσως παραπάνω λαδίλα και τηγάνισμα απ' όσο έπρεπε (2,5/4). Ίσως να είναι όμως και θέμα γούστου. Ταίριαζαν με την ελαφριά σως γιαουρτιού που τα συνόδευε αλλά και με το κρύο και καλό σε γεύση χούμους που άρεσε απλά (3/4).

Η σαλάτα τέλος δεν ήταν κάτι το σπέσιαλ, αν και σαν πιάτο ήταν προσεγμένη (3/4). Τέλος το λευκό κρασί, με ένα κλίκ πάνω απο το ξηρό σε γλυκύτητα ήταν εξαιρετικό για χύμα (3,5/4) και ταίριαζε με τη μαροκινή-βορειοαφρικάνικη κουζίνα.

Πληρώσαμε 2 άτομα χώρις να φάμε υπερβολικά 28,5 ευρώ όπως έγραφε η απόδειξη. Νορμάλ τίμημα που το καλό σέρβις μπορεί να το δικαιολογήσει εν μέρει.

Σεβόμενος την προσπάθεια θα ήθελα να λάβετε υπόψη μου τις παρατηρήσει μου και πίστεύω πως είναι θέμα χρόνου να γίνει στέκι για πολλούς

09 Δεκ 2016

Ύστερα απο ένα σωρό μαζεμένες κριτικές από δύο ξεχωριστούς καλοφαγάδες-κριτές κατά γενική ομολογία (αλλά και κατά προσωπική βασικότερα) είπα να παω κι εγώ μια βολτίτσα στο Fatima's!
Μεσημεριανή εξόρμηση λοιπόν με την πολυαγαπημένη μανούλα για φαγητό με άκρως Μαροκινή διάθεση!
Οι Άγιοι Ανάργυροι αποτελούν γνώριμη περιοχή, μιας και παλιότερα την επισκεπτόμουν συχνά λογω της αγοράς της, μονο που τα τελευταία χρονια έχει πέσει λίγο. Αλλά κάπου εδώ, εμφανίζεται το Fatima's για να σου δώσει ενα λόγο να πηγαίνεις συχνότερα...
Θα ξεκινήσω με τον χώρο, και θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Απρόσωπος χώρος, το νάιλον προφανώς και δεν ευνοεί καθόλου τη συνολική εικόνα, ελλιπής φωτισμός και έπιπλα εντελώς αδιάφορα. Γενικότερα δεν υπάρχει τίποτα να σου τραβήξει την προσοχή.. 2/4
Service, όλα καλά και ανθηρά σε αυτό τον τομέα! Highlight η οικοδέσποινα που κάνει τα πάντα και συμφέρει. Προσωπικά μου θύμισε παλιότερες εποχές αλλα ειλικρινά, η πρόσχαρη και πρόθυμη κυρια Fatima έκανε την παραμονή μας στο μαγαζί όμορφη και χαλαρή! 4/4
Φτάσαμε και στο φαγητό..!!
Ο κατάλογος σου δίνει διάφορες επιλογές, ορισμένες αρκετά βατές για εκείνους που δεν επιθυμούν πιο ιδιαίτερες γεύσεις, αλλά και για μας που θέλουμε να δοκιμάσουμε ξενόφερτες προτάσεις υπάρχουν επιλογές και μάλιστα πεντανόστιμες! 4/4

•Μελιτζανοσαλάτα για τη μαμά (δεν χαλάμε ποτέ χατίρι στο κοριτσι)!
Νόστιμη αν και αρκετά πικάντικη, χειροποίητη 10000%. Διαφορετική συγκριτικά με τις μελιτζανοσαλάτες που έχω φαει προς το παρόν.

•Χούμους, θα συμφωνήσω απόλυτα με το PONTIKI οσο αναφορά στο σχόλιο για την απουσία του σκόρδου! Πολύ πολύ νόστιμο το χούμους, με εξαιρετική υφή και πολύ ντελικάτη γεύση.

•Μπεκρή μεζέ, ασφαλής επιλογή που δεν την καθιστά παρόλα αυτα νοστιμότατη!
Τίμιος μεζές αν μου επιτραπεί η φράση, το κρέας μαλακό και η σαλτσούλα ποίημα.

•Ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα! Εξαιρετική γεύση, καλομαγειρεμένο με τα δαμάσκηνα να μελώνουν δίνοντας μια μοναδική γλύκα. Η μερίδα που σερβιρίστηκε σε εμάς δεν ήταν τόσο μικρή, προφανώς και οι ιδιοκτήτες (προς τιμήν τους) έλαβαν υπόψιν τους τις σχετικές συμβουλές για αύξηση της ποσότητας!

•Το πιάτο όμως που με ξετρέλανε ήταν το μακλούπα κοτόπουλο με αρωματικό ρύζι και μπόλικους ξηρούς καρπούς!!!
Η συνολική γεύση ήταν οτι καλύτερο κατα τη γνώμη μου, το βούτυρο αρωμάτιζε με μοναδικό τρόπο όλα τα συστατικά, τόνιζε τους ξηρούς καρπούς (αμύγδαλο, φουντούκι) και ταυτόχρονα ανέβαζε γευστικά το ρυζάκι. Το κοτόπουλο μαδημένο (έτσι ακριβώς έχω ξαναδεί σερβιρισμένο το κοτόπουλο και σε αλλο μαροκινό εστιατόριο του κέντρου).
Μπράβο στον-στην άνθρωπο που το μαγείρεψε!!

Vfm, δεν ανέλαβα εγω την πληρωμή μιας και η μαμά κερνούσε λόγω της γιορτής της! Σύμφωνα με τις τιμές του καταλόγου που πήρε το μάτι μου + το μισό λίτρο λευκό κρασάκι που ήπιαμε (ελαφρύ και φρουτώδες) δεν πιστεύω πως ο λογαριασμός θα υπερέβη τα 35-38€. Τιμή πολύ καλή δεδομένου της γεύσης αλλά και της ποσότητας. 4/4
Μια συμβουλή μόνο θα δώσω προς τους ιδιοκτήτες κλείνοντας την περίφραση της επίσκεψής μας, σκεφτείτε λίγο πιο σοβαρά μια πιθανή αλλαγή της διακόσμησης αλλά και της πρόσοψης του μαγαζιού σας. Προσωπικά πιστεύω πως μια τετοια αλλαγή θα το απογείωνε, δεδομένου της ξεχωριστής γευστικής ταυτότητας που έχει!
Καλές δουλειές..!!

17 Νοε 2016

Μετά από 2 ακυρώσεις από το ίδιο το μαγαζί έφτασε η ώρα να γευτώ και εγώ την κουζίνα της Fatmas

3 άτομα πάρκινγκ σχετικά εύκολα στα γύρω στενά.

Ο χώρος είναι ένας κλασικός καφενές διανθισμένος με λίγα ανατολίτικα στοιχεία,
Σίγουρα δεν πας για το χώρο.

Μας περίμενε το τραπεζάκι μας με το δελτίο παραγγελίας και το όνομα μου πάνω.

Δεν είχε κεμπαπάκια και το κους κους με το κρέας δυστυχώς

Οπότε πήραμε

χούμους
ταμπουλέ
μακλούμπα
μοσχάρι με δαμάσκηνα
πατάτες τηγανητές
μπεκρή μεζέ
και μισό κιλό κρασί λευκό

Πάμε επιμέρους

Χούμους αρκετά καλό σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω φάει αλλά μια καλή προσπάθεια
Μακλούμπα ήτοι κότοπουλο με ρύζι μπασμάτι και ξηρούς καρπούς
Δυστυχώς σε εμάς το πιάτο δεν ήταν καλό μύριζε υπερβολικά το βούτυρο και το κοτόπουλο είχε στεγνώσει.
Το μοσχάρι με τα δαμάσκηνα ήταν από τα καλύτερα πιάτα έλιωνε στο στόμα αν και μικρή μερίδα.
Οι πατάτες και το μπεκρή μεζέ που ήρθαν μετά ήταν πολύ καλή μερίδα και πολυ γευστικά
Το κρασί ήταν άριστης ποικιλίας πολύ γευστικό
Στο τέλος μας κέρασαν τσάι με δυόσμο πολύ καλή γεύση

Η γεύση για την ακρίβεια είναι 2,5 ντοματούλες

Εξυπηρέτηση άριστη από τη κα Φατιμάς
Αν θα ξαναπάμε ίσως να δοκιμάσουμε τα κεμπάπακια...

29 Νοε 2016

Μεσημέρι Κυριακής, με παρέα έξι ανθρώπων, πήγαμε να δοκιμάσουμε τις μαροκινές λιχουδιές.
Ο χώρος απλός και προσεγμένος, μοιάζει με ένα καφενείο συνοικιακό με πινελιές αραβικές (στα φωτιστικά κυρίως) και με μια ανέλπιστη βιβλιοθήκη(! ). Είχαμε κλείσει τραπέζι και η κα. Φατίμα μας είχε ετοιμάσει το καλύτερο.
Ηρθε ο κατάλογος, που έχει αρκετές επιλογές τόσο σε κλασικούς ελληνικούς μεζέδες όσο και σε μαροκινά πιάτα. Σημειώνεις ποιό θέλεις και η παραγγελία ετοιμάζεται με ταχύτητα.
Παραγγείλαμε: Ταμπουλέ, ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα,
κοτόπουλο με ελιές και λεμόνι, ενα ρύζι με ξηρούς καρπούς και κοτόπουλο, μελιτζανοσαλάτα πικάντικη, χούμους. Μια πολίτικη σαλάτα επιπλέον, για την vegetarian της παρέας. Φαλάφελ. Τσίπουρο.
Να σημειώσουμε οτι είναι μεζεδοπωλείο-καφενείο, οπότε οι μερίδες είναι ίσως κάπως μικρότερες. απο ότι σε ένα εστιατόριο.
Εξαιρετική η πικάντικη μελιτζανοσαλάτα και είναι αρκετά καυτερή, διαφορετική απο αυτές που έχουμε συνηθίσει.
Το μοσχάρι με δαμάσκηνα και αμύγδαλα είναι ένα απο τα καλύτερα πιάτα, με ωραία ισορροπία γλυκού-αλμυρού και ένα ζουμάκι αντί για πηχτή σάλτσα που είναι εξαιρετικό και με ψωμάκι και με ρύζι. Πήραμε δύο, γιατί ένα πιάτο δεν έφτανε για τόσο κόσμο.
Το κοτόπουλο με κουρκουμά και ελιές ήταν ενδιαφέρον. Η ποσότητα ήταν πολύ ικανοποιητική. Είναι ασυνήθιστος συνδυασμός γεύσεων. Πιστεύω οτι αν είχαν χρησιμοποιηθεί αυθεντικές ελιές και όχι αυτές οι άνοστες του εμπορίου θα ήταν κλάσεις νοστιμότερο. Ακόμη κι έτσι μιά χαρά φαγάκι είναι.
Ταμπουλέ και πολίτικη χωρίς εκπλήξεις. Χούμους συμπαθητικό, δεν με συγκλόνισε, αλλά είναι στα πλαίσια του αποδεκτού.
Το ρύζι με ξηρούς καρπούς και κοτόπουλο είναι ένα πλήρες γεύμα από μόνο του και ιδανικό για τα παιδιά και όσους δεν θέλουν τα πικάντικα. Συνδυάζεται ωραία με τις σαλτσούλες απο τα "ταζίν".
Τα φαλάφελ ήταν μικρά και συμπαθητικά συνοδευόμενα απο σαλτσούλα γιαουρτιού. Δεν πρόφτασα να τα εκτιμήσω, γιατί εξαφανίστηκαν απο τους συνδαιτημόνες. Κακώς δεν παραγγείλαμε κι άλλη μερίδα.
Ήπιαμε 400 ml. τσίπουρο χύμα και ένα αναψυκτικό. Κέρασμα ο μαροκινός καφές και ενα ρόφημα σοκολάτας για το παιδί της παρέας.
Με την ειδική έκπτωση λόγω των γενεθλίων του μαγαζιού ο λογαριασμός ήταν 62.5€ (δηλ. 10€ το άτομο).
Η φιλικότατη ιδιοκτήτρια, προσεκτική σε κάθε μας επιθυμία και γρήγορη να εξυπηρετήσει.
Σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσουμε για να δούμε και τα υπόλοιπα πιάτα που δεν παραγγείλαμε.

19 Μαι 2016

Ανοιξιάτικο σαββατόβραδο ψάχνουμε, μία παρέα 4 ατόμων πού να πάμε για φαγητό. Εγώ, έχοντας πάρει τον άτυπο ρόλο του εκπαιδευτή των φίλων σε νέες, εξωτικές γεύσεις και μετά από έρευνα στο ask4food, προτείνω μαροκινό φαγητό στο Fatima's.

Η αλήθεια είναι πως, αν δεν ξέρεις καλά την περιοχή, μπορείς να μπερδευτείς. Ένα gps ή, όπως στην περίπτωσή μας, ένας φίλος που έχει... καταπιεί gps, μπορεί να λύσει το πρόβλημα.
Θέμα παρκιγκ δε θα συναντήσετε. Απέναντι από την ταβέρνα, βρίσκεται ένα πάρκο, που τις καλοκαιρινές βραδιές ομορφαίνει και δροσίζει τη γειτονιά.
Η απλότητα με λίγα παραδοσιακά στοιχεία χαρακτηρίζει το μαγαζί. Μερικά φαναράκια κι η χαρακτηριστική διακόσμηση με ανθάκια στα παράθυρα, δίνουν έναν πολύ διακριτικό έθνικ τόνο. Για να πω την αλήθεια, μια και το Μαρόκο μου φέρνει στο νου όμορφα χρώματα, θα ήθελα λίγο περισσότερο έθνικ, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση.

Η Φατίμα, η ιδιοκτήτρια, μία ευγενική κι εξυπηρετική κυρία, έχει έρθει από τη χώρα της, λόγω του γάμου της με έναν Έλληνα. Μαγειρεύει η ίδια, καθημερινά, μαροκινές κι ελληνικές σπεσιαλιτέ που τις σερβίρει στο μεζεδοκαφενείο της.
Επιλέξαμε να καθήσουμε στον εξωτερικό στεγασμένο χώρο. Η μουσική που συνόδεψε το δείπνο μας ήταν ελληνική (ποιοτικά τραγούδια), δε μας ενόχλησε, όμως.
Παραγείλαμε:
> 1 σαλάτα ταμπουλε, φρέσκια και δροσερή. Κάποιος από την παρέα τη βρήκε κάπως αλμυρή, εμένα μου φάνηκε οκ.
> 1 κοτόπουλο με πιλάφι. Υπέροχο! Ποίημα!
> 1 ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα κι αμύγδαλα. Το ταζίν είναι το παραδοσιακό κωνικό, πήλινο σκεύος, μέσα στο οποίο ψήνεται το φαγητό, κάτι σαν κωνική γάστρα. Καταπληκτικό! Αν το πάρετε, μην αφήσετε το ζουμάκι να πάει χαμένο! Κάντε βούτες!

>1 μερίδα φαλαφελ. Τα κεφτεδάκια από ρεβίθι. Πολύ ανώτερα από αυτά που έχουν πλημμυρίσει το κέντρο της Αθήνας!
> μελιντζανοσαλάτα. Μας προσφέρθηκε με πάστα καυτερή, χαρίσα λέγεται, την οποία τίμησαν οι άντρες της παρέας. Πολύ καλή επίσης.
> 1 μερίδα μαροκινά κεμπαμπάκια. Πολύ γευστικά!
Ψωμί και νερό σε κανάτα έφτασαν στο τραπέζι μας.
Ήπιαμε 1 κιλό κρασί και μας κέρασαν κι άλλο μισό.
Περάσαμε όμορφα! Χορτάσαμε και την ώρα του λογαριασμού δώσαμε 42€, ποσό πολύ καλό για αυτά που απολαύσαμε.

Η Φατίμα ή Φάτιμα, όπως είναι κανονικά τ' όνομά της, μας κέρασε κιόλας. Μας έδωσε να δοκιμάσουμε δύο γλυκά της πατρίδας της. Το ένα σαν φύλλο, με αρκετό ανθόνερο, και το άλλο σαν σιμιγδάλι με ξηρούς καρπούς, μας δίχασαν, μια που στους 2 άρεσε πολύ το ένα και στους άλλους 2 το άλλο!
Συμπέρασμα: Αν θέλετε να γευτείτε καλό μαροκινό, σπιτικό φαγητό, σε εξαιρετική τιμή, πηγαίνετε στο Fatima's!

20 Μάρ 2017

Το κατάστημα να πω την αλήθεια στη διακόσμηση δε "σκοτώνει" αλλο οκ απλό και καλό τύπου καφενείο και άλλωστε αυτό διαφημίζει δε περιμενεις να βρεις εστιατοριο.

Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ πας για κατι διαφορετικό και για την εμπειρία, μεχρι εκει. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα περισσότερα πιατα τα εχω φαει και στις καλες τους εκδόσεις οπότε η επίσκεψη ηταν πιο πολυ για τη συγκριση στις 10-3-2017.

Στα πιάτα λοιπόν νόστιμο το χούμους αλλά εγω το προτιμώ πιο σφιχτό, μαλλον εβγαλε λιγο λαδι παραπανω αλλα οκ, αλλα σχετικά πολυ μικρη μεριδα. Φαλάφελ πολύ μικροί κεφτέδες και δε δικαιολογούν την τιμή τους γιατί οπως και να το κάνουμε είναι ρεβύθια, αν ηταν απο κρεας πόσο θα είχαν σε αυτη τη ποσοτητα και μεγεθος ?

Μπεκρή μεζέ πήρα πιο πολύ για το ασφαλούς της επιλογής αν και δεν ειναι παραδοσιακο πιατο αλλα για την ποσοτητα και το σιγουρο της γευσης και δικαιώθηκα. Η εσμε σπιτικη νόστιμη αλλά λιγη κι αυτη. Τ

ο δυνατο χαρτι σε γευση ειναι μοσχάρι με δαμάσκηνα που νομίζω πρεπει να το δοκιμάσουν όσοι επισκεπτονται το καταστημα. Το κρασι ελαφρυ, αρωματικό δεν βαράει στα θετικα. Η εξυπηρετηση είναι σε πολύ καλά πλαίσια που δείχνει ότι υπάρχει έμπρακτο ενδιαφέρον για τον πελάτη πέρα απο το καθαρο οικονομικό όφελος.

Απλά λόγο ότι έχω επισκεφτεί αρκετους καφενεδες νομίζω ότι πρεπει να πέσουν λίγο οι τιμές, ή αλλιως να αλλαξει το μαγαζι διακοσμηση και είδος ώστε να δικαιολογουνται οι τιμες αλλιως πολλοι θα μεινουν στην πρωτη επίσκεψη της εμπειριας.