Η ΠΟΛΗ

Πολίτικη κουζίνα

Δεκελείας 130 & Φωκών 1, Νέα Φιλαδέλφεια [Χάρτης]

Εστιατόριο με πολίτικες γεύσεις.
Ανοιχτό καθημερινά από τις 12:00

2017

Κυριακή μεσημέρι καταφτάνουμε 4 άτομα. Το μαγαζί βρίσκεται σε πολύ κεντρικό, γωνικαό σημείο, σε διασταύρωση της Λεωφόρου Δεκελείας. Είναι αρκετά μεγάλο και ευρύχωρο, με πάρα πολλά τραπέζια. Ο εξωτερικός ημιυπαίθριος χώρος είναι κλεισμένος και προορίζεται για τους καπνίζοντες, ώστε να υπάρχει ένας υποτυπώδης έστω διαχωρισμός. Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι πολύ όμορφα διακοσμημένος με πολλά παραδοσιακά αντικείμενα, ράφια με πολλά βαζάκια που έχουν παραδοσιακά προϊόντα και στο δάπεδο ένα κλασικό μωσαϊκό από εκείνα τα παλιακά, καινούριο που όμως δίνει την εντύπωση του ρετρό.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Παρά τον πολύ κόσμο είναι αρκετά οργανωμένη και συντονισμένη και πάρα πολύ γρήγορη. Ο καθένας με τον ρόλο του: άλλος σε τοποθετεί στο τραπέζι, άλλος παίρνει παραγγελία, άλλος σερβίρει, άλλος φέρνει λογαρισμό. καλοκουρδισμένο ρολόι. Ίσως και γι΄ αυτό τα καταφέρνουν άψογα ακόμη και στον πολύ κόσμο. Ωστόσο στα μείον είναι το γεγονός ότι το μαγαζί δεν δέχεται κρατήσεις.

Το φαγητό μας άφησε όλους απολύτως ικανοποιημένους, ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς ότι πήραμε πολλά και αντιπροσωπευτικά πιάτα. Το μενού εστιάζει περισσότερο στα κεμπάμπ και όχι τόσο στα πολίτικα μαγειρευτά πιάτα και γι΄ αυτό δεν είναι εστιατόριο. Το χαρακτηριστικό όλων των μερίδων ήταν ότι ήταν χορταστικές και μεγάλες σε ποσότητα. Αναλυτικότερα:

- πολίτικο ρύζι με κουκουνάρι, κανέλα και σταφίδα, ίσως το μοναδικό πιάτο που δεν μας εντυπωσίασε ως γεύση, ενδεχομένως να οφείλεται στον συνδυασμό των υλικών

- χορτόπιτα με ποικιλία χορταρικών που ήρθε φρεσκοψημένη και ήταν πεντανόστιμη, με τα μυρωδικά της και καθόλου αλμυρή

- πολίτικη σαλάτα με λάχανο, καρότο, κόκκινη πιπεριά και ξινούτσικη σε γεύση, εξαιρετική, δροσερή

- κοντοσούβλι κοτόπουλο με πιτούλες, ντομάτα, κρεμμύδι το οποίο ήταν ζουμερό, με τους χυμούς του, μαλακό και τεράστιο σε μερίδα

- σούβλα μοσχάρι με πιτούλες, κρεμμύδι, ντομάτα, τζατζίκι, επίσης πολύ μαλακό, αν και μοσχάρι και πολύ νόστιμο

- κεμπάμπ, το κλασικό αρνίσιο με πιτούλες, κρεμμύδι, ντομάτα, νοστιμότατο

- πατάτες τηγανητές με τηγανητά αυγά, κλασική και διαχρονική μαμαδίστικη γεύση

- πατάτες τηγανητές σε τηγανάκι, νόστιμές και τραγανές

- ¼ κόκκινο κρασί χύμα δρσερό

- 2 κόκα

- 1 λεμονίτα

Αντί για ψωμί καταφτάνουν πιτούλες που συνοδεύονται από πιπερίτσες πάρα πολύ καυτερές (!! ) Στα συν το νερό σε κανάτα αλλά και οι τιμές που θεωρώ ότι είναι προσιτές για τη συνολική γευστική εμπειρία. Το σύνολο ανήλθε στα 65 ευρώ και πήραμε μαζί μας και πακέτο για το σπίτι.

Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Σε κεντρικό σημείο της Ν. Φιλαδέλφειας το εστιατόριο αυτό έχει μεγάλη ποικιλία ανατολίτικων γεύσεων με δυνατές γευστικές επιδόσεις, μέσα σε έναν εντυπωσιακό χώρο. Όμως, η ευγένεια του σέρβις δεν φάνηκε αρκετή για να καλύψει την αδεξιότητα του, τουλάχιστον την ώρα και την ημέρα που εμείς επισκεφθήκαμε το μέρος αυτό.

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερος κόπος για να προσεγγίσει κάποιος την " Πόλη", βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο της περιοχής και μάλιστα λόγω του μεγάλου χώρου που καλύπτει είναι ορατή αμέσως.

Ο εξωτερικός χώρος σε υποδέχεται με την επιγραφή " Εκλεκτά εδέσματα Ανατολής" και εντυπωσιάζει με την ξύλινη περίφραξη, τα φροντισμένα τραπέζια και τα όμορφα καθίσματα. Φαντάζομαι ότι κατά τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι ό, τι πρέπει για όμορφες βραδιές συνοδεία νόστιμων γεύσεων.
Το δάπεδο όλου του εσωτερικού χώρου (ακόμα και στις τουαλέτες) αποτελεί μια μεγάλη μαυρόασπρη σκακιέρα που δίνει φινέτσα και εντυπωσιάζει. Το δεύτερο κυρίαρχο στοιχείο στον χώρο είναι η τεράστια ανοιχτή κουζίνα όπου ετοιμάζονται τα πληθωρικά και εντυπωσιακά πιάτα από το πολυπληθές προσωπικό. Για αρκετή ώρα είχε τραβήξει την προσοχή μου η ιεροτελεστία προετοιμασίας των γευμάτων, όπως το προσωπικό που με γάντια, τις περισσότερες φορές, και σκουφάκια, ξετρύπωνε τα διάφορα υλικά από διάφορα σημεία προκειμένου να ετοιμάσει αλλά και να διακοσμήσει με μοναδικό και.... πικάντικο τρόπο τα ήδη σούπερ φίνα πιάτα.
Τα κομψά ξύλινα τραπέζια με τις χαρτοπετσετούλες και τα μπαχάρια μας έβαλαν αμέσως στο κλίμα της Πόλης το δίχως άλλο. Ο δε όμορφος φωτισμός σε συνδυασμό με την υπόλοιπη καλαίσθητη επένδυση του χώρου δημιουργούσε μια μοντέρνα αλλά και ταυτόχρονα νοσταλγική ή ρομαντική ατμόσφαιρα, που επίσης έδενε με την φυσιογνωμία του εστιατορίου και το ανατολίτικο comfort φαγητό που προσφέρει (! ).
Κάθε Πέμπτη βράδυ υπάρχει ζωντανή μουσική (λαϊκή και έντεχνη.. ) που φαντάζομαι ότι θα ταιριάζει με το περιβάλλον και θέλω να πιστεύω ότι θα ακούγεται αρμονικά μέσα σε έναν τόσο μεγάλο χώρο!

Ο ξύλινος κατάλογος είναι τόσο πλούσιος και δελεαστικά περιγραφικός που δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.... περιλαμβάνει πολλά ορεκτικά, ποικιλία από Κεμπάμπ, πιάτα σχάρας, καλαμάκια, λαχμαντζούν, τυλιχτά, πεϊνιρλί, σαλάτες, ποικιλίες κρεατικών και ενδιαφέροντα γλυκά ( κρασιά, αναψυκτικά και μπύρες, σε μικρή ποικιλία). Όταν μάλιστα βλέπεις μπροστά σου την ανοιχτή κουζίνα με τα διάφορα πλούσια πιάτα προς διάθεση και ταυτόχρονα διαβάζεις τον κατάλογο η όρεξη σου έχει φθάσει στο Ζενίθ και είσαι έτοιμος για όλα!

Θέλοντας να συναινέσω με τον ενθουσιασμό των υπολοίπων γλυκύτατων κοριτσιών (και όχι μόνο ) του site, προσωπικά καταλήγω ότι καλό θα είναι να μην πάει κάποιος εντελώς πεινασμένος στην "Πόλη", διότι στο συγκεκριμένο μαγαζί η όλη ατμόσφαιρα αλλά και η παρουσίαση και περιγραφή των πιάτων σε "εκτροχιάζει " στην κυριολεξία.... Βέβαια, όταν πρόκειται για μεγάλη παρέα το πράγμα αλλάζει καθώς η απόλαυση του καλοφαγά μοιράζεται......

Στο σημείο αυτό θα αναγκαστώ να κάνω μια δυσάρεστη παρένθεση που μετά από τα παραπάνω σε προσγειώνει απότομα φίλη/ε καλοφαγά:
O νεαρός σερβιτόρος ήταν σχεδόν εξαφανισμένος, ποτέ δεν ήρθε να μας ρωτήσει εάν χρειαζόμαστε κάτι ή να ανανεώσει το νεράκι μας. Μάλιστα, αφού τον ψάξαμε για αρκετή ώρα, μέσα στον αχανή χώρο του εστιατορίου, πριν πάρει το μπουκάλι του νερού προς ανανέωση γέμισε το ένα ποτήρι με το - ζεστό πλέον - νερό που περίσσευε....! Επιπλέον, ενώ είπαμε στην αρχή να έρθουν σταδιακά τα φαγητά εισπράτοντας ένα αφοπλιστικό "φυσικά", καταλήξαμε να έρθουν όλα τα πιάτα μαζί!!! Στο τέλος όταν έφθασε η ώρα της πληρωμής..... αντιμετωπίσαμε εκ νέου την ίδια περιπέτεια της αναζήτησης και όχι μόνο...

Το νερό έρχεται σε ωραίο μπουκάλι με την επωνυμία του εστιατορίου.

Ευτυχώς, κάποιο ψωμί δεν έρχεται στην αρχή.

Κατόπιν επιλέξαμε:

Πολίτικο ρύζι (4,20), πρόκειται για μια συμπαγή -στρογγυλή- ποσότητα ζεστού ρυζιού με κανέλα κουκουνάρι και σταφίδες. Νόστιμο πιάτο, όμορφα παρουσιασμένο και σωστά αρωματισμένο. Βέβαια Θα το ήθελα περισσότερο ζεστό και με λιγότερη σταφίδα!

Κασερλί Κεμπάμπ (7,90 ), απλά περίφημο!!!! Με αρκετή φαντασία, σερβίρονται κομμάτια μοσχαρίσιου και αρνίσιου κεμπάμπ με κασέρι τυλιγμένα σε τέσσερα κομμάτια κυπριακής πίτας. Από την πρώτη κιόλα μπουκιά νοιώθει κάποιος τα ζουμερά κεμπάμπ και το ευχάριστα λιωμένο τυρί.

Μίνι Λαχμαντζούν με μοσχαρίσιο και αρνίσιο κρέας (4,50). Σε ένα εντυπωσιακό ξύλινο πιάτο, σαν κομμάτι κορμού δένδρου, ακουμπούν δύο μεγαλούτσικα και λαχταριστά κομμάτια λαχμαντζούν με απίθανη ζύμη που σε ορισμένα σημεία γίνεται τραγανή και κερδίζει τις εντυπώσεις.... Τα εδέσματα περιτριγυρίζονται από δύο βαζάκια με εκπληκτική σος σκόρδου, ελαφριά σος γιαουρτιού, λίγη ντομάτα και μαϊντανό.

Στο τέλος ήρθε το πληθωρικό και λατρεμένο Κιουνεφέ μέσα σε όμορφο στρογγυλό σκεύος (6,00). Σωστή εκτέλεση ή τουλάχιστον του γούστου μου, με τόσο-όσο σιρόπι, σωστή θερμοκρασία και άψογη γεύση.

Άφησα αρκετές ενδιαφέρουσες γαστρονομικές εκκρεμότητες και σίγουρα, αν με βγάλει ο δρόμος μου πάλι στην περιοχή, θα ξαναπάω με τα μπούνια...!!

Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει ο καλός μου και μία φορά τον χρόνο μας εγκαταλείπει για τρεις τέσσερις μέρες. Τις περισσότερες φορές πρόκειται για δουλειά αν και, δυστυχώς, δεν έχουν λείψει οι περιπτώσεις που έπρεπε να φύγει λόγω ενός δυσάρεστου γεγονότος. Όταν λοιπόν το κορίτσι μας ήταν μικρότερο και ως απόλυτο daddy’s girl στενοχωριόταν και της έλειπε αλλά τα τελευταία χρόνια που μεγάλωσε πια, το βλέπουμε σαν ευκαιρία να περάσουμε λίγο χρόνο οι δυο μας, να κάνουμε κουβέντες μαμάς/κόρης, να βγούμε εκτός προγράμματος και παραδοσιακά, πλέον, να δοκιμάσουμε καινούργια μαγαζιά.

Έτσι λοιπόν την προηγούμενη Παρασκευή 13/5, την ώρα που ο μπαμπάς ταξίδευε, η μικρή μας ερχόταν αντιμέτωπη με τα γραπτά του πρώτου σοβαρού πτυχίου της γαλλικής γλώσσας. Επειδή η ώρα των εξετάσεων είχε οριστεί στις 4, προτίμησα να φάει κάτι ελαφρύ πριν, με την υπόσχεση, όμως, να πάμε μόλις τελειώσει για κανονικό φαγητό. Η επιλογή του μαγαζιού υπήρξε πανεύκολη αφού η κόρη, οι κολλητοί της και η φιλενάδα και μαμά των κολλητών είναι λάτρεις του κεμπάπ και ξέρω, επίσης, ότι η φαγανή, ζωή να έχει, βασίλισσα της περιοχής το τιμά συχνά πυκνά με την παρουσία της, οπότε ήμουν σίγουρη ότι δε θα μας περίμεναν δυσάρεστες εκπλήξεις.

Το μαγαζί είναι πολύ εύκολο να το βρει κανείς ακόμα κι αν είναι
άσχετος με την περιοχή, όπως εγώ καλή ώρα. Βρίσκεται πάνω στη Λ. Δεκελείας και όντας αρκετά μεγάλο είναι αδύνατο να το προσπεράσεις. Το παρκάρισμα απ την άλλη έχει ένα βαθμό δυσκολίας αφού οι γύρω δρόμοι είναι πεζοδρομημένοι όμως, σίγουρα, θα βρεθεί κάποια θεσούλα.

Ο χώρος είναι μεγάλος, φωτεινός, άνετος, με σιδερένιες πέργκολες, φυτά γύρω γύρω, βολικά τραπεζοκαθίσματα, μαυρόασπρα πλακάκια και έντονο ανατολίτικο στοιχείο. Επιτέλους ένα μαγαζί που διαφοροποιείται, όσον αφορά στη διακόσμηση, τουλάχιστον, από τα λοιπά της ίδιας κατηγορίας.

Μπαίνοντας λοιπόν χαρούμενοι, πεινασμένοι κι έτοιμοι να περάσουμε ένα χαλαρό απογευματάκι ερχόμαστε αντιμέτωποι με μια κυρία απ' την κουζίνα, υποθέτω, η οποία είναι πραγματικά χυμένη πάνω στις καρέκλες ενώ στην ερώτηση μας για το που να καθήσουμε απαντά …δεν ξέρω.. ρωτήστε κάποιον…δείχνοντας αδιάφορα το εσωτερικό του μαγαζιού. Οκ το καταλαβαίνω ότι, προφανώς, ήταν κουρασμένη, ίσως τελείωνε η βάρδια της ή έκανε το διάλλειμά της όπως επίσης ότι η ώρα ήταν άκυρη και τα πράγματα χαλαρά από άποψης κόσμου, παρόλα αυτά η εικόνα δεν ήταν η πρέπουσα και χρειάζεται περισσότερη προσοχή από μέρους της διεύθυνσης.

Αποφασίζοντας να μη δώσουμε παραπάνω σημασία περνάμε μέσα, ένα συμπαθητικό παλικαράκι μας παραλαμβάνει και μας οδηγεί σε ένα ανετότατο ομολογουμένως τραπέζι στο χώρο για τους καπνίζοντες. Έρχονται οι κατάλογοι, νεράκι σε κανατούλα, αφού ερωτηθήκαμε, ένα καλωσόρισμα με πιτούλα κομμένη, ντοματούλα, πιπερίτσες, ένα ντιπάκι και μετά από σύντομη ανάγνωση παραγγέλνουμε τα κάτωθι:
- Τζατζίκι συμπαθέστατο, αρκετά δροσιστικό και όχι βαρύ.
- Τυροκαυτερή η οποία είναι πραγματικά καυτερή με άφθονα κομματάκια μπούκοβου, καθόλου αλμυρή αλλά αντίθετα αρκετά βουτυρένια.
- Χαλούμι σχάρας που ήρθε συνοδευόμενο από μαρμελάδα σύκου και μας άρεσε πολύ.
- Πατάτες τηγανητές με τριμμένη γραβιέρα από πάνω χρυσαφένιες και καυτές.
- Μίνι λαχματζούν ήτοι δύο πιτούλες, χειροποίητες, νομίζω, με κιμά από πάνω. Ωραίο ήταν, ελαφρύ ήταν, εγώ όμως το προτιμώ πιο πικάντικο και με λεμόνι όπως είχα συνηθήσει να το τρώω στο ομώνυμο μαγαζί στον Πειραιά δεκαετίες πριν και το οποίο δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα.
- Δύο τυλιχτά, ένα με κεμπάπ και ένα με γύρο κοτόπουλο από τα οποία δε δοκίμασα μεν όμως άρεσαν στην κόρη και στο ένα αγόρι που τα παράγγειλαν.
- Δύο μερίδες γιαουρτλού κεμπάπ. Τέσσερα ωραία, ζουμερά κεμπάπ, άφθονες κομμένες πίτες, γλυκοκαυτερή σάλτσα ντομάτας, πηχτό γιαούρτι. Η μόνη ένσταση που έχω αφορά στη σάλτσα, η οποία άφηνε στον πάτο του σκεύους στο οποίο σερβιρίστηκε αρκετό νερό, κατά τα άλλα, όμως, ήταν νοστιμότατα.
Το μαγαζί δε διαθέτει ψωμί έτσι παραγγείλαμε πίτες οι οποίες, δυστυχώς, δεν ήρθαν ποτέ αν και χρεώθηκαν κανονικά από ότι είδα κατόπιν εορτής, βέβαια, στον λογαριασμό.
Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με δύο μικρά ποτήρια μπύρας και δύο αναψυκτικά για τα παιδιά και ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήρθε στα 49,40 ευρώ.

Κάπου εκεί κι ενώ έχουμε τελειώσει το φαγητό και ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά να φύγουμε χτυπάει το κινητό και ακούω τη φωνή της ιθαγενούς φιλενάδας να μου λέει…. Τρως μαρή, τρως και σε βλέπω και ενώ γελάω, σηκώνω το βλέμμα μου και βλέπω τα αγαπημένα μου κορίτσια φάντη μπαστούνι απέναντί μου. Μα ήταν δυνατό να τρώει η φιλενάδα στα μέρη τους και να μην περάσουν να τη δουν? Όχι βέβαια! Οπότε ξαναστρωνόμαστε, παραγγέλνουμε κι άλλες μπύρες και τα κορίτσια να φάνε μιας κι ερχόντουσαν κατευθείαν απ τη δουλειά, κι αφού είχαν κάνει μια ενδιάμεση στάση στον οδοντίατρο, οπότε είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και:
- Ρύζι πολίτικο που έρχεται φορμαρισμένο σε τσέρκι, έχει τα μπαχάρια του, τις σταφίδες του, το κουκουνάρι του και είναι αρκετά γλυκό. Προσωπικά μου άρεσε, αλλά αν κάποιος δεν αγαπά τις γλυκές γεύσεις, καλό θα ήταν να διαλέξει κάτι άλλο. Επίσης, στο συγκεκριμένο τους είχε ξεφύγει ο χρόνος βρασμού και το ρύζι ήταν ένα βήμα πριν γίνει λαπάς.
- Αυγά μάτια με σουτζούκι από τα οποία δε δοκίμασα γιατί είχα ήδη σκάσει όμως μου φάνηκε πολύ σκέτη και μικρή μερίδα σε σχέση με τα υπόλοιπα που είχαμε παραγγείλει.
- Μερίδα γύρο χοιρινό σε άφθονη ποσότητα, με πίτες, sauce, ντομάτα και πιπεριά ψημένη. Ενώ ο γύρος δε συγκαταλέγεται στα αγαπημένα μου, εδώ μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ και σκέφτομαι σοβαρά, όταν ξαναπάμε, να το παραγγείλω για μένα.

Φαγητό με τα κορίτσια δε νοείται να κλείσει χωρίς επιδόρπιο οπότε αφού έγινε ενδελεχής επιθεώρηση της βιτρίνας των γλυκών, ήρθαν στο τραπέζι μας ένα cheese cake φράουλας και ένα παγωτό τριαντάφυλλο. Ευμεγέθεις μερίδες και τα δύο, φρεσκότατα, το cheese cake με ωραία και επιτέλους τυρένια γεύση, ενώ το παγωτό τριαντάφυλλο έκλεψε για μένα τις εντυπώσεις με τη βελούδινη υφή του και τη γεύση από λουκούμι. Επίσης, θα πρέπει να σημειώσω, το γενναιόδωρο κέρασμα οκτώ κομματιών ενός εξαιρετικά επιτυχημένου σιμιγδαλένιου χαλβά με άρωμα πορτοκαλιού και, σχεδόν, ζεστού ακόμα.
Όταν δεήσαμε να σηκωθούμε να φύγουμε κι αφού τα κορίτσια μας συνόδεψαν ιπποτικότατα και μας έβαλαν στο ταξί που θα μας γύριζε σπίτι, με την αυστηρή οδηγία να τους τηλεφωνήσουμε μόλις φτάσουμε, η μικρή μου έκανε τις εξής δηλώσεις:
Η κυρία Ελένη είναι φοβερή τύπισσα και,
να ξαναπάμε στο μαγαζί γιατί μου άρεσε,
οπότε αυτό φαντάζομαι ότι απαντά στις ερωτήσεις για το αν προτείνεται και αν θα επιστρέψω.

Θα μου επιτρέψετε ν’αφιερώσω τη συγκεκριμένη κριτική σε ένα κορίτσι που με έκανε περήφανη και με συγκίνησε ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασε όταν έθιξαν τη φιλενάδα της. Ένα κορίτσι που τιμά τα παντελόνια που φορά, ειδικά τα militaire, τα οποία αγαπά ιδιαιτέρως, περισσότερο από κάποιους που ξέρω και οι οποίοι τα φορούν στην καθημερινή, ανούσια, μικρή και μίζερη ζωή τους. Ένα τέτοιο κορίτσι ονειρεύομαι να γίνει η κόρη μου όταν μεγαλώσει και εύχομαι, με όλη την καρδιά μου, την ύπαρξη τέτοιων φίλων στη ζωή της όπως και κάτι αγοριών που θα την εκπλήσσουν αναπάντεχα κάνοντάς τη να χάσει μια ανάσα, σαν τη μαμά της.

Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Η φιλη pontiki μας εχει συστησει με τον καλυτερο τροπο τα εστιατορια της "περιοχης" της και ανυπομονω να τα δοκιμασω ενα-ενα.
Μεσημερι καθημερινης και βρεθηκαμε τυχαια στη περιοχη 2 ατομα και εψαχνα την καταλληλη επιλογη καθως θελαμε κρεατοφαγια καναμε μια βολτα και μας αρεσε αρκετα και ο χωρος οποτε επιλεξαμε την Πολη, σε συναρτηση με το γεγονος οτι τα τριγυρω μαγαζια δεν ειχαν κοσμο.

Ο χωρος μεγαλος, φωτεινος, με ανετα καθισματα, με ανοιχτη κουζινα ακρως περιποιημενη, απεπνεε μια αισθηση καθαριοτητας και ταξης που μου αρεσε αρκετα. Το μαγαζι ειναι γωνιακο εμεις επιλεξαμε ενα τραπεζι μπαινοντας αριστερα που μας προτεινε ο σερβιτορος για να μη μας ενοχλει ο ηλιος, αλλα και να ειναι φωτεινο.

Στα της γευσης πηραμε στην αρχη σαν κουβερ πιτακι ψημενο συνοδευομενο απο ελιτσες και τουρσι (δεν το ζητησαμε αλλα καταλωθηκε πολυ ευχαριστα),
μια μελιτζανοσαλατα (ρωτησα αν ειναι δικης τους παραγωγης και μου ειπαν ναι παρολα αυτα δεν μας ενθουσιασε γευστικα)πηραμε μια μεριδα ουρφα κεμπαπ (ελαχιστα καυτερο πολυ νοστιμο και ζουμερο)συνοδευοταν απο πιτουλες κρεμμυδια, ντοματα και πιπερια ψητη, παντζαρια και μια σως γιαουρτιου και ενα μινι λεχματζουν με αναμεικτο κιμα εδω, δυστυχως, ειχαμε θεμα καθως ηρθαν δυο τεμαχια καμμενα απο κατω σε σημειο που θεωρησαμε οτι μαλλον ειχαν πεσει μεσα στη φωτια. Φωναξαμε το σερβιτορο ο οποιος προσφερθηκε να αντικαταστησει αμεσως το πιατο(αντιλαμβανομενος αμεσως το λαθος της κουζινας) και στο τελος το κερασε κιολας. Παροτι μας χαλασε λιγο η διαθεση προφανως λαθη μπορει να συμβουν και η σωστη αντιμετωπιση τα επιλυει.
Συναντησαμε δυο σερβιτορους κατα τη διαρκεια της παραμονης μας. O ενας μας πηρε την παραγγελια μας και ελυσε και το ζητηματακι που προεκυψε και ο αλλος μας σερβιρε, εφερε νερακι κλπ σε γενικες γραμμες μας αρεσε αρκετα η αντιμετωπιση τους και παρα το αρνητικο συμβαν δε κοβω στη βαθμολογια θεωρωντας πως ηταν τυχαιο.

Τα παραπανω με την αφαιρεση του ενος πιατου απο το λογαριασμο κοστισαν περιπου 15 ευρω, κανονικα θα κοστιζαν 20 και στις δυο περιπτωσεις το ποσο ειναι αρκετα ικανοποιητικο, μην ξεχναμε βεβαια οτι μιλαμε για ενα "μοντερνο"σουβλατζιδικο, οποτε καποιος εαν παρει μονο τυλιχτα μπορει να κινηθει πολυ χαμηλοτερα.

Θεωρω την πολη μια τιμια επιλογη, δε νομιζω βεβαια να εφευγα απο τον Πειραια μονο για επισκεψη εκει, αφου υπαρχουν αντιστοιχα μαγαζια, αλλα σιγουρα ικανοποιηθηκαμε και ανυπομονω να δοκιμασω και μεζεδοπωλεια της περιοχης που ανεβαινει αρκετα.

Ιούλ

Επίσκεπτηκα το κατάστημα αυτό πριν 10 μέρες με τη μητέρα μου ένα πολύ ζεστό μεσημέρι του Ιούνη. Ήταν ίσως η δεύτερη επιλογή μιας και το pasta bar πιό πάνω ήταν κλειστό (14:30 καθημερινή). Βρίσκεται επί της Δεκελείας στον αριθμό 130 και καταλαμβάνει μια μεγαλη γωνία. Το μαγαζί σχεδόν άδειο λόγω ώρας και καύσωνα.

Κάτσαμε εσωτερικά στην τεράστια κλιματιζόμενη σωστά αίθουσα. Όλα ήταν κάθαρα και περιποιημένα στο χώρο, ο οποίος ήταν συντηριτικά διακοσμημένος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αλλά φυσικά καλαίσθητος με δεδομένο το σοβάρο χαρακτήρα του μαγαζιού, με μεγάλα τραπέζια και άνετες καρέκλες. Όμορφος ο και ο ξύλινος κατάλογος,

Αυτό πού μας έκανε εντύπωση και δίνω τα συγχαριτήρια είναι η εξυπηρέτηση που είχαμε από ένα πολύ ευγενικό σερβιτόρο, που και μας βοήθησε με την παραγγελία αλλα και έφερε αργότερα ένα μικρό extra τραπέζακι να βάλουμε κάτι που δεν χωρουσε άνετα στο τραπέζι. Όλα έφτασαν γρήγορα. Το νερό ήταν βρύσης και η απόδειξη ήρθε κανονικά-μαζί με τα πιάτα.

Δοκιμάσαμε το εξαιρετικό κεμπάπ το κλασσίκο καυτερό με το γιαουρτι και τα συνοδευτικά και το βρήκαμε εξαιρετικό και αυθεντικό (4/4). Τα ψητά λαχανικά ήταν καλά (3/3) όπως και η πολίτικη σαλάτα με λάχανο καρότο και πιπεριές φλωρίνης (!!! ) (3,5/4). Παραγγείλαμε ακόμα ένα πιάτο που μου διαφεύγει. Η παρουσίαση των πιάτων ήταν εξαιρετική αν όχι για σεμινάριο gourmet.

VFM για 4 πιάτα (1 κυρίως και 3 συνοδευτικά) χωρίς ποτά δεν το λές στα 12 ευρώ το άτομο, άλλα λόγω της σταθερής ποιότητας, του καθαρού χώρου και του εξαιρετικού σέρβις αποτελεί μια τίμια επιλογή, ακόμα και για επαγγελματικό γεύμα.

PS. ΓΕΥΣΗ 3,5 ΚΑΙ ΧΩΡΟΣ 3,5. Δεν έβαλα 4 διότι θα αδικούσα το ΑΣΙΑ στο κεμπάπ (ορισμός της τελειότητας) και έβαλα το 4 στο χώρο.

Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Νέα άφιξη στην Ν. Φιλαδέλφεια με θέμα την “Πόλη” και τις γεύσεις της όπως μαρτυρά και η ονομασία του εστιατορίου.

Επίσκεψη δύο άτομα, Παρασκευή 13/11/2015 ώρα 19:45 περίπου.

Η αλήθεια είναι ότι όσο καιρό γίνονταν οι εργασίες, από τα χρώματα και τον τρόπο με τον οποίο στηνόταν το μαγαζί, πίστευα ότι θα γίνει άλλος ένας Μπαρμπαδήμος! Δεν ξέρω αν ήταν αυτή η αρχική πρόθεση ή όχι, πάντως κάτι πρέπει να άλλαξε σίγουρα στην πορεία, γιατί αφενός μεν άργησε σχετικά να ολοκληρωθεί -σύμφωνα με τους ρυθμούς που συνήθως προχωράνε τα νέα μαγαζιά στην περιοχή- (από αρχές καλοκαιριού σίγουρα ίσως και νωρίτερα) και αφετέρου έγιναν κάποιες μετατροπές στην πορεία σε πράγματα τα οποία είχαν ήδη στηθεί. Anyway.

To αποτέλεσμα είναι ότι η γωνία αυτή, που για πολλά χρόνια και συγκεκριμένα μετά τον σεισμό του ‘99 όπου και καταστράφηκε το τότε στεγασμένο -αμιγώς Αεκτζήδικο- ψητοπωλείο Ιdeal και μεταφέρθηκε στην απέναντι γωνία, είχε μείνει ανεκμετάλλευτη και άχαρη, τώρα πια πήρε χρώμα και έδωσε μια ευχάριστη παρουσία στην περιοχή.

Ο χώρος παρότι έχει ως μειονέκτημα την κίνηση της διασταύρωσης με την οδό Δεκελείας στο ύψος του γηπέδου της Αεκάρας, έχει το πλεονέκτημα ότι είναι μεγάλος και εσωτερικά και εξωτερικά και είναι αρκετά καλαίσθητος κι ευχάριστος. Έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να είναι εκμεταλλεύσιμος χειμώνα καλοκαίρι αφού είναι κλεισμένος με μια καθόλου πρόχειρη θα έλεγα κατασκευή.

Η πρωτότυπη εξωτερική σιδερένια είσοδος μοιάζει με ένα μεγάλο τρούλο σε σχήμα (δεν ξέρω αν έχω πολύ φαντασία, δε μπορώ όμως να σκεφτώ τι άλλο θα μπορούσε να υποδηλώνει το σχήμα του). Στην είσοδο μας υποδέχτηκε μια ευγενική κοπέλα.

Ο εξωτερικός χώρος έχει εναλλαγές με ψηλούς πάγκους, τραπέζια και ψηλά καθίσματα με πλάτη αλλά και μεγάλους καναπέδες με κανονικά τραπέζια. Είναι κλεισμένος με τζάμι και νάυλον από την μέση και πάνω κι έχει αρκετές σόμπες. Είναι χώρος προορισμένος για καπνιστές.

Εσωτερικά, το πάτωμα είναι στρωμένο με πλακάκια σχήματος σκακιέρας και κυριαρχεί το ξύλο και το τζάμι. Ράφια με μεγάλες γυάλες που είναι γεμάτες από μπαχαρικά, ξηρούς καρπούς μέχρι γλυκά κουταλιού. Ωραία φωτιστικά δυο-τριών (διαφορετικών) ειδών στο σύνολό τους, κρέμονται σε σειρές. Επίσης σε κάποια σημεία ψηλά κρέμονται αλλαντικά.

Το τραπέζι που καθίσαμε έβλεπε την πολύ μεγάλη ανοιχτή κουζίνα πάνω από την οποία απεικονίζεται ένα παλιό μπακάλικο “της Πόλης” εν ώρα εργασίας, γεμάτο τσουβάλια με κάθε λογής προϊόντα που πωλούνταν με την σέσουλα…! Από κάτω ακριβώς τεράστιες γυάλες με τουρσι, ελιές κτλ. Πιο μέσα κάποια πορτρέτα εποχής διακοσμούν την ξύλινη επένδυση. Γενικά το όλο στυλ είναι πολύ συμπαθητικό και όμορφο.

Οι υπάλληλοι της κουζίνας όλοι με τις στολές τους, τα καπελάκια τους και τα γαντάκια τους (πολύ σημαντικό). Ο καθένας έχει το πόστο του. Μου έκανε εντύπωση η κοπέλα που ετοίμαζε τα τυλιχτά. Είχε φτιάξει μια στοίβα με λαδόχαρτο και κόκκινες χαρτοπετσέτες εναλλάξ για να είναι σε ετοιμότητα. Όταν άρχισε η κίνηση με τις παραγγελίες, τα σουβλάκια τυλίγονταν όμορφα και στο τέλος τα τύλιγε και με αλουμινόχαρτο. Πολύ νοικοκυρεμένα. Ακόμα δεν κάνουν delivery, μόνο πακέτο μπορεί κάποιος να πάρει.

Την καταγραφή του χώρου θα τελειώσω με την ωραία ξύλινη βιτρίνα που φιλοξενεί τα μπουκάλια με τα κρασιά (η οποία προφανώς έχει και συγκεκριμένη θερμοκρασία), η κάρτα των οποίων έχει αρκετά μεγάλη γκάμα απ’ ότι είδα. Μπροστά από αυτήν υπάρχει η βιτρίνα με τα ανατολίτικα γλυκά…σεκέρ παρέ, σαραγλάκια, κανταΐφια…όλα τα καλά! Και δίπλα ακριβώς 6 μεγάλες “καμπάνες” με διάφορες γεύσεις παγωτού από κάτω που είναι το ψυγείο. Μπροστά από αυτές, όμορφες μεγάλες γυάλες με διάφορα σιρόπια και λικέρ…οι χρωματισμοί είναι πανέμορφοι! Νομίζω ότι καθίσαμε στο πιο κατάλληλο σημείο για πρώτη φορά! Οι τουαλέτες στο βάθος περιποιημένες και υπάρχει ξεχωριστή και για ΑΜΕΑ!

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα αν και δεν είχε πάρα πολύ κίνηση όταν καθίσαμε, με την πάροδο της ώρας όμως άρχισε και γέμιζε. Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός. Οι χρόνοι που σερβιριστήκαμε επίσης καλοί. Και να σημειώσω εδώ ότι όλοι οι σερβιτόροι επίσης φοράνε ποδιές και καπελάκια. Και μια λεπτομέρεια που ξέχασα. Σε όλα τα τραπέζια υπάρχει μακρόστενη θήκη που φιλοξενεί αλάτι, πιπέρι, πάπρικα και κανέλα για όποιον θελήσει έξτρα προσθήκη.

Πάμε στο φαγητό.

Για αρχή μας έφεραν τέσσερα ε κ π λ η κ τ ι κ ά ζεστά ψωμάκια αλειμμένα με βουτυράκι μυρωδάτο. Τα δύο είχαν μαυροκούκι και γλυκάνισο και τα άλλα δύο ήταν σουσαμένια. Μέσα στο σκεύος στο οποίο τα έφεραν με την λαδόκολλα συνοδεύονταν με ραπανάκια, κάπαρη, ντοματίνια, ελίτσες και πιπερίτσες. Πολύ όμορφη αρχή για την οποία όμως έπρεπε να ερωτηθούμε αφού χρεώνεται, άσχετα με το εάν είναι μόνο 0,50€ κατά άτομο.

- Ρύζι πολίτικο…ένα πιάτο θεσπέσιο!!! Με κουκουνάρι, σταφίδες, κανέλα και μαϊντανό στημένο με τσέρκι. Είναι γλυκίζον οπότε δεν ενδείκνυται σε όσους δεν αρέσουν οι γλυκές γεύσεις. Θα μπορούσε πιστεύω να σερβιριστεί και ως επιδόρπιο.

- Πεϊνιρλί πολίτικο σπέσιαλ δηλαδή κασέρι σουτζούκι παστουρμάς και αυγό μάτι…ο ν ε ι ρ ε μ ε ν ο!!! χ 7,60€ Ακριβούτσικο αλλά το μέγεθός του και η ποιότητά του νομίζω τ’ αξίζουν.

Το ζυμάρι του εξαιρετικό και άριστα ψημένο λες και βγήκε από ξυλόφουρνο. Ρώτησα και μου είπαν ότι έχουν αν και δεν τον πρόσεξα. Ίσως να μην κατάλαβα εγώ καλά ή ο σερβιτορος την ερώτηση που του έκανα. Φαινόταν ξεροψημένο αλλά δεν ήταν ξερό…ήταν τραγανό, αφράτο και γυαλιστερό από το απαραίτητο βουτυράκι. H εμφάνισή του ήταν λαχταριστή, το ίδιο και η γεύση του. Οι πρώτες ύλες πολύ καλής ποιότητας. Ο παστουρμάς και το σουτζούκι “δυνατά” όπως ακριβώς μου αρέσουν.

- Πατάτες με αυγά (μάτια). Η γνωστή, ίσως πολυφορεμένη αλλά για μένα τρελά αγαπημένη και διαχρονική εκδοχή. Φρέσκιες τραγανές πατατούλες που τις είδα προηγουμένως να ανακατεύονται με τα μυρωδικά τους στην κουζίνα σε μια τεράστια μπασίνα. Δύο μεγάλα αυγά μάτια από πάνω με πάπρικα και μαϊντανό. Σερβιρισμένο κι αυτό σε σκεύος με λαδόκολλα. Στην μερίδα επιβάλλεται να προστεθούν κι άλλες πατατούλες…δεν έχουν κανένα φοβερό κόστος για να γίνονται τσιγκουνιές. 4€

- Γύρος χοιρινός, γευστικός χωρίς να είναι λύσσα όπως συμβαίνει συνήθως στα περισσότερα ψητοπωλεία και σε πολύ καλή μερίδα. Σερβιρισμένος σε ξύλο κοπής επάνω σε πίτες, με ντομάτα σε φέτες, πατατούλες τηγανιτές, κρεμμύδι και πολύ ελαφρύ τζατζικάκι που δεν βρωμοκόπαγε σκόρδο. Θα μπορούσα να το δοκιμάσω ακόμα κι εγώ που έχω προηγούμενα μαζί του. (τόσο ελαφρύ φαινόταν) χ 7,90€.

- Κεμπάπ κοτόπουλο μισή μερίδα η οποία περιλαμβάνει 2 σούβλες (η κανονική μερίδα έχει 4 σούβλες κεμπάπ), μια πιπεριά ψητή, ντοματούλα σε φέτες, παντζάρι, κρεμμύδι, μαϊντανό και γιαουρτάκι (ευτυχώς) όχι τζατζικάκι. Αξιοπρεπέστατη γεύση, χωρίς στομαχικές διαταραχές αργότερα και αξιοπρεπής επίσης η μερίδα για μισή που ήταν χ4,80€

Νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι με το λογότυπό τους επάνω. Εντύπωση μας έκαναν τα μπουκάλια που ήταν πεντακάθαρα απ’ έξω και δεν είχαν ίχνος λίγδας όπως συμβαίνει συνήθως. (Ελπίζω να διατηρηθεί αυτό). Για τους φανατικούς λάτρεις της coca-cola (όπως είμαι εγώ) ενημερώνω ότι υπάρχει μόνο Pepsi.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 29,20€

Μέχρι να ολοκληρώσω αυτήν την κριτική μεσολάβησε άλλη μια επίσκεψη, Δευτέρα βράδυ 23/11 καθώς ήθελα να δοκιμάσω και τα τυλιχτά του.

Η παραγγελία πάλι για δύο άτομα, αυτή τη φορά περιελάμβανε:

- Λουκάνικο σχάρας με πατάτες και αυγό μάτι. Το λουκάνικο δεν μας ενθουσίασε, ήταν συμπαθητικό αλλά όχι κάτι φοβερό. Δεν θα το επέλεγα ξανά χ 4,90€

- Πιτάκια Καισάρειας…εκπληκτικά για το γούστο μου σε καλή μερίδα τεσσάρων τεμαχίων (μεγαλούτσικα ρολά). Ωραία ζύμη χωρίς λάδια, η γέμιση πολύ καλή σε ποσότητα που δεν την έψαχνες με το τουφέκι. Εξαιρετικό τυρί και ο παστουρμάς πολύ καλός. χ 4,90€

- Ένα τυλιχτό με γύρο κοτόπουλο, ντομάτα, πατάτα, σος αρκετά καλό και αξιοπρεπές αλλά θεωρώ ότι σε σουβλάκι, υπάρχει καλύτερη επιλογή στην Φιλαδέλφεια και συγκεκριμένα στην πλατεία Πατριάρχου. Και θεωρώ ότι είναι πολλά τα 2,30€

- Ένα τυλιχτό με κεμπάπ κοτόπουλο ντομάτα, μαρούλι, πατάτα, σος ίδιες εντυπώσεις με παραπάνω με την διαφορά ότι το κεμπάπ κοτόπουλο είναι από μόνο του πιο ιδιαίτερο. 2,10€

Και για γλυκό

- Ένα κιουνεφέ που περιμέναμε λίγο παραπάνω για να ψηθεί. Ήρθε σε ωραίο μπακιρένιο σαγανάκι με παγωτό τριαντάφυλλο και τριμμένο φυστίκι.

Δεν μας ενθουσίασε για να πω την αλήθεια, εκτός από το παγωτό που ήταν πολύ ιδιαίτερο. Ούτε το τυρί του μας άρεσε, που το βρήκαμε αρκετά αλμυρό. Ούτε το γεγονός ότι το σκεύος έκαιγε αλλά το γλυκό ήταν χλιαρό (! ) μας άρεσε. Και προσωπικά θα ήθελα περισσότερο σιρόπιασμα, ίσως αυτό του έλειπε για να ισορροπήσει με το τυρί. Επίσης δεν μας άρεσε ούτε η τιμή του. Μπορεί να μην ήταν η μερίδα μικρή, αλλά δεν ήταν και για να κοστολογηθεί όσο ένα πιάτο…στα 9€!

Γι’ αυτά μαζί με δύο πιτούλες κομμένες χ1€ (για να βουτηχτούν στο αυγουλάκι) πληρώσαμε 24,20€ (15€χωρίς το γλυκό…δεν είναι κι άσχημα).

Εγώ πάντως προτιμώ τις μερίδες του και το ίδιο θα πρότεινα και σ’ εσάς. Άλλωστε η Φιλαδέλφεια δόξα τω Θεώ δεν πάσχει από σουβλάκια. Επίσης ο κατάλογος περιλαμβάνει και πιάτα σούβλας όπως κοντοσούβλι, κοκορέτσι αλλά και γουρουνόπουλο ρολό αν θυμάμαι καλά, όμως αυτά μόνο τα ΠΣΚ.

Μοναδικό μελανό σημείο και των δύο επισκέψεων, αποτέλεσε το γεγονός ότι δεν κεράστηκε oύτε ένα φύλλο ξερό, στοιχείο που έρχεται “κόντρα” στην νοοτροπία και τα έθιμα της Πόλης που τυχαίνει να γνωρίζω, καθώς έχω καταγωγή από εκεί.

Είναι κρίμα πραγματικά να χαλάει η εικόνα μιας τόσο όμορφης προσπάθειας από μια τακτική που θεωρώ απαράδεκτη και τσιγκούνικη! Θεωρώ ότι τέτοια λάθη είναι πλέον ανεπίτρεπτα ειδικά όταν στήνονται από νέους ανθρώπους που δείχνουν ότι έχουν όρεξη, γούστο, κέφι και μεράκι.

Δηλαδή δεν νομίζω ότι θα έχει χασούρα το μαγαζί προσφέροντας ένα λικεράκι, ένα σεκέρ παρέ βρε αδερφέ ή ένα γλυκό του κουταλιού. Και δεν λέω να βάλεις έναν κουβά γλυκό. Δυό σπυριά γλυκό του κουταλιού, μια μπουκίτσα σαραγλάκι, …κάτι τελοσπάντων. Έχουν τόσο κόστος; Βάλε ένα λουκουμάκι βρε αδερφέ που τώρα μου ήρθε στο μυαλό, γιατί θυμήθηκα ότι είδα δυο μπολάκια με μπουκίτσες πάνω από τα γλυκά. Η κίνηση μετράει και σίγουρα θα βγεις κερδισμένος!!!

Κλείνω με τα θετικά, γιατί προς τα εκεί κλείνει η ζυγαριά και γιατί πρόκειται για πολύ νέο μαγαζί που σίγουρα θα κάνει βελτιώσεις, άρα χρειάζεται λίγη επιείκεια για αρχή.

Η “Πόλη” με τον ερχομό της ανοίγει μια καινούρια -ωραία κι ενδιαφέρουσα- πόρτα στην πόλη της Ν. Φιλαδέλφειας, με αξιοπρεπείς ανατολίτικες γεύσεις που μπορούν να καλύψουν από ένα γρήγορο γεύμα μέχρι μια πιο ιδιαίτερη περίσταση. Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες σε κάποια πιάτα όπως και στα τυλιχτά. Όμως η ποιότητα, η νοστιμιά, η ποσότητα, οι εναλλακτικές που δίνει με τις μισές μερίδες αλλά και το περιβάλλον… στο τέλος αποζημιώνουν.

Έχει λοιπόν το βασικό πακέτο για την επιτυχία και πιστεύω πως θα τα καταφέρει. Αρκεί οι υπεύθυνοι να έχουν μάτια και αυτιά ανοιχτά, για να βελτιώνουν τα μελανά σημεία.

Προτείνεται.

Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Σαν την γάτα που κυνηγάει το PONTIKI έχω πάρει στο κυνηγητό την πολυγραφότατη χρήστη Pontiki και έχω βάλει στην λίστα μου πολλά απο τα μαγαζιά που έχει πάει και κυρίως στα λημέρια της Ν. Φιλαδέλφιας που την έχει ξεσκονίσει.

Καθημερινή βράδυ με έναν φίλο επισκεφθήκαμε την Πόλη, ένα μαγαζί που συχνάζει εδώ και κάποιους μήνες. Το είχα στα υπόψιν μου και με το που έριξε την ιδέα ο φίλος δέχθηκα χωρίς δεύτερη σκέψη. Φθάσαμε αργά το απόγευμα όπου δεν έχει και πολύ κόσμο.

Το μαγαζί κεντρικότατο, μεγάλο με πολλά τραπέζια (καπνιστών και μή σε ξεχωριστούς χώρους), με ανοιχτή κουζίνα σε έναν καινούργιο πεντακάθαρο χώρο. Ωραία απλή διακόσμηση με το μαύρο και το άσπρο να κυριαρχούν στο τοίχους και τα ωραία άνετα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα να δένουν αρμονικά με τον χώρο.

Το μενού μαζεμένο κινείται στα πλαίσια της ποικιλίας των κεμπαπτζίδικων π. χ Μπαρμπαδήμος, Προέδρος κτλ.

Πήραμε μια τηγανιά χοιρινή στην μέση, περιποιημένη μερίδα, νοστιμότατο πιάτο.
Πολίτικο ρύζι με σταφίδα και κουκουνάρι (εξαίσιο πιάτο, μεγάλη μερίδα)
Κροκέτες τυριού (απλά οκ)
Μια μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ (πίτα, γιαούρτι και κόκκινη σάλτσα, καλή μερίδα και αρκετά καλή σε νοστιμιά)

Δοκίμασα ένα καλαμάκι χοιρινό (πολύ νόστιμο), καλαμάκι κοτόπουλο (το κακό είναι ότι ήταν μπούτι και δεν με αρέσει).
Επίσης πήρα και ένα τεμάχιο κεμπάπ σκέτο, το οποίο ήταν επίσης καλό.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, άμεση, ευγενική, βέβαια ίσως έπαιξε ότι ο συνδαιτημόνας μου γνώριζε κάποιον υπεύθυνο στο μαγαζί, ο οποίος πολλές φορές μάζεψε τα άδεια πιάτα και παράλληλα μας έπιασε την κουβέντα.

Το νερό σε αφθονία φιλτραρισμένο, σερβιρισμένο σε ωραίο γυάλινο μπουκάλι. Ο λογαριασμός γύρω στα 35 με 40 ευρώ (δεν είδα ακριβώς καθώς μου έκανε το τραπέζι ο φίλος μου). Η μερίδα όμως είδα κεμπάπ γιαουρτλού κόστισε γύρω στα 8-9 ευρώ κάτι που για έμενα δεν το λές φθηνό αλλά ούτε πανάκριβο. Τα καλαμάκια είδα ότι κόστιζαν γύρω στα 1.60 ευρώ (φυσιολογική τιμή).

Γενικά είναι ένα πολύ ωραίο κεντρικό μαγαζί με ποιότητα, καλη ποικιλία, καλό σέρβις και με ωραίες γεύσεις.

Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Θα ξεκινήσω απο τα βασικά. Είναι προσβάσιμο για ανθρώπους με κινητικά προβλήματα (κρατώ μια επιφυλάξη για την τουαλέτα, δεν πήγα καθώς ήταν επίσκεψη αστραπή.

Mας τραβηξε το όμορφο περιβάλλον και μια βραδιά που περνούσαμε απέξω αργά το βράδυ αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε κάτι γρήγορο. Ετσι ένω το μενού είχε πολλά, όπως πενιρλί και κάποια μαγειρευτά πήραμε μερικά τυλιχτά στα γρήγορα. Γύρο χοιρινο, γύρο κοτοπουλο, κεμπαπ, πατάτες, κολοκυθάκια τζατζίκι.

Χμμμ δεν το ευχαριστηκαμε. Ενώ η κουζίνα είναι ανοιχτή και μπορώ να πω ειναι ωραίο να βλέπεις ένα τόσο καθάρο και όμορφα διακοσμημενο μέρος τελικά οι γεύσεις δεν ανταποκρίθηκαν στο περιβάλλον. Το κεμπαπ ήταν σχεδόν χλιαρό, λες και ήταν ετοιμο απο ώρα και απλα περίμενε σε κάποια προθήκη δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Και ήταν υπερβολικά συνηθισμένο ως γεύση. Οι πατάτες δεν με επεισαν καθόλου, έμοιαζαν σαν κανονικές αλλά κάτι με χάλασε. Ισως φταίει το ότι πήγαμε αργά το βράδυ και είχαν περάσει πολλές τηγανιές δεν ξέρω. Τα κολοκυθάκια ειναι κομμένα σε στικς συνοδευμενα απο μια σαλτσα γιαουρτου. Απλά οκ.

Το σερβις ήταν άψογο δεν μπορώ να πω τίποτα για αυτό, πεντακάθαρο όμορφος χώρος μα δεν με επεισε καθόλου.
Οι αλλοι δύο που έφαγαν τους γύρους δεν ενθουσιάστηκαν επίσης.

Εγώ; Θα του δώσω αλλη μια ευκαιρία γιατί έφαγα μόνο δύο τρια πίατα. Θα ξαναπάω για το πενιρλί. Δεν ξέρω ίσως νιώθω άσχημα που γράφω τόσο άσχημη κριτική και ελπίζω να διαψευστω.
Αρνητικά σχολιάστηκαν και οι τιμές. Ηταν αρκετά υψηλές, τουλάχιστον για μαγαζί που ως κύριο στόχο έχει τα σουβλάκια όπως φαίνεται τουλάχιστον.

Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Αν δεν ξερεις που πηγαινεις, δες απο που ερχεσαι...

Μετα απο 10 και βαλε μηνες η "Πολη" τα καταφερε και ανοιξε τις πορτες της.
Αν και αρχικα ηταν να ανοιξει Μπαρμπαδημος στο σημειο απο τους ιδιους επιχειρηματιες κατι αλλαξε στην πορεια και τελικα η φιλαδελφεια δεν θα αποκτησει μπαρμπα!!!

Ποσο εξω μπορουν να πεσουν οι σκεψεις μεσα σε λιγα λεπτα...

Τέλικα ο μπαρμπας θα παει στην φιλαδελφεια, δεν θα λεγεται Δημος αλλα Λιας. Προσεχως....

Στο θεμα μας τωρα
Η "Πολη" μπορει να καθυστερησε τοσο πολυ να φτιαχτει αλλα το σκηνικο που δημιουργηθηκε ειναι παρα πολυ ομορφο-λεπτομερη περιγραφη θα βρειτε στην κριτικη του χρηστη PONTIKI-και εχουν προσεξει μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια στην διακοσμηση και στην λειτουργικοτητα του μαγαζιου.

Στα της εξυπηρετησης μου ξενισε που αλλα γραφει το φυλλαδιο και αλλα διαπιστωσα ιδιοις ομμασι. Πιτα απ τον ξυλοφουρνο γραφει για το γιαουρτλου, φουρνο με πλακα διεκρινα εγω μεσα στην κουζινα. Επισης διαφημιζετε ως κρεατοφαγειον. Αρα με κανει να περιμενω διαφορα ειδη και κοπες στα κρεατα σχαρας. Δυστυχως περαν απο μπριζολιδια και σουβλες-σις που λενε οι τουρκοι-δεν θα βρεις κατι διαφορετικο απο τα υπολοιπα ψητοπωλεια-κεπαμπζιδικα της Αθηνας. Κατα τα αλλα φιλικο και αμεσο το σερβις.

Γευσεις:
Η αληθεια ειναι οτι προς το παρον εχω δοκιμασει μονο τυλιχτα.
Πολυ νοστιμοι οι γυροι του ψιλοκομμενοι και ελαφρα αλατισμενοι και ο χοιρινος και το κοτοπουλο. Τα καλαμακια του οχι κατι ιδιαιτερο ουτε ομως κακης ποιοτητας. Κεμπαπ κλασσικο που το βρισκεις παντου πλεον-αυτο το λαστιχοτο που το κουνας και τραμπαλιζετε χωρις να σπαει!!! Ωραια πιτα μαλακη(θα την προτιμουσα στα καρβουνα την συγκεκριμενη) και σαλτσουλες ετοιμες-λιγο καλυτερες απ τις πλατειας πατριαρχου(ειδικα τα 1000 νησια) κατ εμε.

Η Πολη αποσκοπει στο γηπεδο που θα φτιαχτει, δεν βρισκω αλλο λογω για ενα ακομα ψητοπωλειο στην περιοχη. Μεχρι τοτε ομως δεν βρισκω δικαιολογια στις πιο ψηλες τιμες απο τους υπολοιπους-ειδικα οταν δεν προσφερει κατι διαφορετικο.
Πανσετομπριζολο 400gr 14€;
Σβουριξε το κεφαλι μου...

Ιούλ

Στην πολη πηγαμε δυο ατομα ζευγαρι, περιμεναμε καιρο μεχρι να ανοιξει, τελικα πηγαμε δευτερα βράδυ παραγγειλαμε ενα ταμπουλε μια πιτα καισαρίας μια πατατες ενα γιαουρτλου κεμπαπ και ενα τζατζικι για αυτα πληρώσαμε 36 ευρω.

Το μαγαζι ειναι καλοστημενω και καθαρο, ωραιο και ξεκουραστα χρωματα.
τα φαγητα με απογητευσαν πληρως ενα μαγαζι με τετοιο ονομα να μην εχει καθολου γευση κριμα, το γιαουρτλου αγευστο με κεμπαπ σαν λαστιχο και σαλτσα πολυ κατωτατη απο εναν που φτιαχνει πρωτη φορα σαλτσα.

Θα κρατησω μονο την ωραια ατμοσφαιρα και τιποτα αλλο