Εστιατόριο με πολίτικες γεύσεις.

Ανοιχτό καθημερινά από τις 12:00

30 Αυγ 2017

Η ΠΟΛΗ (Π), που την επισκέφηκα με μια φίλη προχθές, είναι ένα ψητοπωλείο-κόσμημα της Νέας Φιλαδέλφειας, το οποίο λειτουργεί καθημερινά από 12 το μεσημέρι μέχρι 01.00 τη νύχτα και έχει φοβερό δίκτυο delivery που καλύπτει μια ζώνη 10 περίπου χιλιομέτρων, απ' το Μενίδι και το Καματερό, μέχρι τον Σταθμό Λαρίσης και την Πλατεία Βικτωρίας στο κέντρο της Αθήνας!!

Η Π ξεκίνησε τον Οκτώβρη του 2015 και στα δύο χρόνια που μεσολάβησαν έχει φιλοξενήσει χιλιάδες κατοίκους της περιοχής, με καταγωγή απ' την Πόλη και τη Μικρασία, καθώς και Αθηναίους από κάθε γωνιά του Λεκανοπεδίου μας, προσφέροντας μια πανδαισία από ποικιλίες ανατολίτικων εδεσμάτων και μεζέδων.

Βρίσκεται σε μια ιδανική και κομβική θέση, λίγα μόλις μέτρα απ' το νέο γήπεδο Αγιά Σοφιά της ΑΕΚ, του οποίου οι χωματουργικές εργασίες ήδη ξεκίνησαν προ ημερών, μετά την έκδοση της σχετικής Οικοδομικής Άδειας. Το γήπεδο, χωρητικότητας 30.000 θέσεων, αναμένεται να ολοκληρωθεί σε μια διετία.

Εσωτερικά υπάρχουν δύο αίθουσες, εκ των οποίων στην πρώτη βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα με τους ψήστες επί το έργον, το δε δάπεδό της καλύπτεται από Α/Μ πλακάκια σκακιέρα. Δίπλα της βρίσκεται η μεγαλύτερη αίθουσα, ώστε να υπάρχει χώρος για καπνιστές και μη. Γενικά στις δυο σάλες κυριαρχεί το ξύλο και το γυαλί, εντυπωσιάζει η ξύλινη βιτρίνα με τα διάφορα κρασιά τους, ενώ ξεχωρίζουν τα ράφια με τους ξηρούς καρπούς, τα μπαχαρικά και τα γλυκά του κουταλιού, που όλα τους συνειρμικά μας παραπέμπουν στην Ανατολή!

Εξωτερικά, στο φαρδύ πεζοδρόμιο της οδού Δεκελείας, οι θαμώνες απολαμβάνουν τα φαγητά τους, τακτοποιημένοι σε διπλή σειρά τραπεζιών, ενώ η επιβλητική μαύρη σιδηροκατασκευή της εισόδου πραγματικά εντυπωσιάζει! Τώρα, τους καλοκαιρινούς μήνες κατεβαίνουν φυσικά τα νάιλον των δύο αιθουσών, οπότε ο χώρος γίνεται ημι-υπαίθριος. Εννοείται βέβαια ότι παράλληλα λειτουργεί ο κλιματισμός πλήρως, πράγμα απαραίτητο για τον παρατεταμένο φετινό καύσωνα. Συνολικά, μέσα και έξω χωράνε γύρω στα 200 άτομα.

Τα νέα παιδιά του service και το προσωπικό κουζίνας, με τα καπελάκια και τις στολές τους, είναι προσηλωμένα στο έργο τους και αποτελεσματικά. Εννοείται βέβαια πως τα Σ/Κ και τις νυχτερινές ώρες αιχμής, χρειάζεται αρκετή υπομονή για το σερβίρισμα, κάτι που αφορά λίγο -πολύ τα περισσότερα πολυσύχναστα μαγαζιά.

Στον ωραίο και βαρύ ξύλινο κατάλογο αναγράφεται το μενού της Π που περιλαμβάνει 20 ορεκτικά και μικρά πιάτα (λαχματζούν, καγιανά, πολίτικους κεφτέδες, μιτσβερί, δηλαδή κολοκυθοκεφτέδες, χαλούμι, σουτζούκι, πίτα Καισαρείας, μπουγιουρντί, παστουρμά.. ), στα 3-6 €, 8 σαλάτες (4-8 €), 3 πεινιρλί, στα 6-7 €, 7 καλαμάκια (~2-3 €), 12 είδη κεμπάπ (6-12 €, για το χοιρινό κότσι), 6 ψητά σχάρας (7-15 €, για τη σταβλίσια μπριζόλα), τυλιχτά σουβλάκια στα 2-3 €, και 5-6 γλυκά (κιουνεφέ, καζάν ντιπί.. στα 4-6 €).

Από ποτά, τα αναψυκτικά στο 1.50 €, οι μπύρες στα 2 €, ενώ το χύμα κρασί 1/2 λίτρου στα 3 €!

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα ακόλουθα καλούδια της Π:

-1 μιτσβερί στα 4.50 €

-1 λαχματζούν στα 5 €

-1 πολίτικο ρύζι με κουκουνάρι, σταφίδα και κανέλα, που ήρθε σε όμορφο σκεύος και είχε συμπαγές στρογγυλό σχήμα. Τιμή 4.30 €

-1 παστουρμά, στα 5.50 €

-1 ταμπουλέ με πλιγούρι, μαϊντανό και ντομάτα, στα 4.10 €

-1 χοιρινό γύρο κομπλέ, στα 2.40 €

-1 γλυκό πολίτικο κιουνεφέ, το οποίο κατέφθασε ζεστό μέσα στο μπακιρένιο του σαγανάκι. Τιμή 6.00 €.

Όλα αυτά τα εδέσματα ήταν νόστιμα, όπως και το γλυκό τους, το κιουνεφέ.
Τα συνοδεύσαμε με 1/2 λίτρο κρασί χύμα ροζέ Αγιωργίτικο, τιμής 3 €, που ήτανε ό, τι έπρεπε.

Πληρώσαμε για όλα αυτά το ποσό των 35 €, που το θεωρήσαμε απόλυτα λογικό!
Χωρίς το κρασί, έρχεται στα 16 € το άτομο, δηλαδή στο άνω όριο της κατηγορίας 10/16 €.

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι η ΠΟΛΗ ικανοποίησε τα γούστα μας απόλυτα και για τον λόγο αυτό προφανώς την προτείνω. Εμείς, βέβαια, με 7 διαφορετικά πιάτα, την κάναμε ταράτσα, οπότε και το ποσό που πληρώσαμε ήταν λογικό.

Έτσι, γεύση, εξυπηρέτηση και vfm βαθμολογούνται άνετα με 3 στα 4, ενώ ο φιλόξενος χώρος του εν λόγω ψητοπωλείου παίρνει 4 στα 4!

Ελπίζω να τιμήσουμε σύντομα την Π εκ νέου!!

07 Μάρ 2017

Κυριακή μεσημέρι καταφτάνουμε 4 άτομα. Το μαγαζί βρίσκεται σε πολύ κεντρικό, γωνικαό σημείο, σε διασταύρωση της Λεωφόρου Δεκελείας. Είναι αρκετά μεγάλο και ευρύχωρο, με πάρα πολλά τραπέζια. Ο εξωτερικός ημιυπαίθριος χώρος είναι κλεισμένος και προορίζεται για τους καπνίζοντες, ώστε να υπάρχει ένας υποτυπώδης έστω διαχωρισμός. Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι πολύ όμορφα διακοσμημένος με πολλά παραδοσιακά αντικείμενα, ράφια με πολλά βαζάκια που έχουν παραδοσιακά προϊόντα και στο δάπεδο ένα κλασικό μωσαϊκό από εκείνα τα παλιακά, καινούριο που όμως δίνει την εντύπωση του ρετρό.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Παρά τον πολύ κόσμο είναι αρκετά οργανωμένη και συντονισμένη και πάρα πολύ γρήγορη. Ο καθένας με τον ρόλο του: άλλος σε τοποθετεί στο τραπέζι, άλλος παίρνει παραγγελία, άλλος σερβίρει, άλλος φέρνει λογαρισμό. καλοκουρδισμένο ρολόι. Ίσως και γι΄ αυτό τα καταφέρνουν άψογα ακόμη και στον πολύ κόσμο. Ωστόσο στα μείον είναι το γεγονός ότι το μαγαζί δεν δέχεται κρατήσεις.

Το φαγητό μας άφησε όλους απολύτως ικανοποιημένους, ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς ότι πήραμε πολλά και αντιπροσωπευτικά πιάτα. Το μενού εστιάζει περισσότερο στα κεμπάμπ και όχι τόσο στα πολίτικα μαγειρευτά πιάτα και γι΄ αυτό δεν είναι εστιατόριο. Το χαρακτηριστικό όλων των μερίδων ήταν ότι ήταν χορταστικές και μεγάλες σε ποσότητα. Αναλυτικότερα:

- πολίτικο ρύζι με κουκουνάρι, κανέλα και σταφίδα, ίσως το μοναδικό πιάτο που δεν μας εντυπωσίασε ως γεύση, ενδεχομένως να οφείλεται στον συνδυασμό των υλικών

- χορτόπιτα με ποικιλία χορταρικών που ήρθε φρεσκοψημένη και ήταν πεντανόστιμη, με τα μυρωδικά της και καθόλου αλμυρή

- πολίτικη σαλάτα με λάχανο, καρότο, κόκκινη πιπεριά και ξινούτσικη σε γεύση, εξαιρετική, δροσερή

- κοντοσούβλι κοτόπουλο με πιτούλες, ντομάτα, κρεμμύδι το οποίο ήταν ζουμερό, με τους χυμούς του, μαλακό και τεράστιο σε μερίδα

- σούβλα μοσχάρι με πιτούλες, κρεμμύδι, ντομάτα, τζατζίκι, επίσης πολύ μαλακό, αν και μοσχάρι και πολύ νόστιμο

- κεμπάμπ, το κλασικό αρνίσιο με πιτούλες, κρεμμύδι, ντομάτα, νοστιμότατο

- πατάτες τηγανητές με τηγανητά αυγά, κλασική και διαχρονική μαμαδίστικη γεύση

- πατάτες τηγανητές σε τηγανάκι, νόστιμές και τραγανές

- ¼ κόκκινο κρασί χύμα δρσερό

- 2 κόκα

- 1 λεμονίτα

Αντί για ψωμί καταφτάνουν πιτούλες που συνοδεύονται από πιπερίτσες πάρα πολύ καυτερές (!! ) Στα συν το νερό σε κανάτα αλλά και οι τιμές που θεωρώ ότι είναι προσιτές για τη συνολική γευστική εμπειρία. Το σύνολο ανήλθε στα 65 ευρώ και πήραμε μαζί μας και πακέτο για το σπίτι.

06 Δεκ 2016

Σε κεντρικό σημείο της Ν. Φιλαδέλφειας το εστιατόριο αυτό έχει μεγάλη ποικιλία ανατολίτικων γεύσεων με δυνατές γευστικές επιδόσεις, μέσα σε έναν εντυπωσιακό χώρο. Όμως, η ευγένεια του σέρβις δεν φάνηκε αρκετή για να καλύψει την αδεξιότητα του, τουλάχιστον την ώρα και την ημέρα που εμείς επισκεφθήκαμε το μέρος αυτό.

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερος κόπος για να προσεγγίσει κάποιος την " Πόλη", βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο της περιοχής και μάλιστα λόγω του μεγάλου χώρου που καλύπτει είναι ορατή αμέσως.

Ο εξωτερικός χώρος σε υποδέχεται με την επιγραφή " Εκλεκτά εδέσματα Ανατολής" και εντυπωσιάζει με την ξύλινη περίφραξη, τα φροντισμένα τραπέζια και τα όμορφα καθίσματα. Φαντάζομαι ότι κατά τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι ό, τι πρέπει για όμορφες βραδιές συνοδεία νόστιμων γεύσεων.
Το δάπεδο όλου του εσωτερικού χώρου (ακόμα και στις τουαλέτες) αποτελεί μια μεγάλη μαυρόασπρη σκακιέρα που δίνει φινέτσα και εντυπωσιάζει. Το δεύτερο κυρίαρχο στοιχείο στον χώρο είναι η τεράστια ανοιχτή κουζίνα όπου ετοιμάζονται τα πληθωρικά και εντυπωσιακά πιάτα από το πολυπληθές προσωπικό. Για αρκετή ώρα είχε τραβήξει την προσοχή μου η ιεροτελεστία προετοιμασίας των γευμάτων, όπως το προσωπικό που με γάντια, τις περισσότερες φορές, και σκουφάκια, ξετρύπωνε τα διάφορα υλικά από διάφορα σημεία προκειμένου να ετοιμάσει αλλά και να διακοσμήσει με μοναδικό και.... πικάντικο τρόπο τα ήδη σούπερ φίνα πιάτα.
Τα κομψά ξύλινα τραπέζια με τις χαρτοπετσετούλες και τα μπαχάρια μας έβαλαν αμέσως στο κλίμα της Πόλης το δίχως άλλο. Ο δε όμορφος φωτισμός σε συνδυασμό με την υπόλοιπη καλαίσθητη επένδυση του χώρου δημιουργούσε μια μοντέρνα αλλά και ταυτόχρονα νοσταλγική ή ρομαντική ατμόσφαιρα, που επίσης έδενε με την φυσιογνωμία του εστιατορίου και το ανατολίτικο comfort φαγητό που προσφέρει (! ).
Κάθε Πέμπτη βράδυ υπάρχει ζωντανή μουσική (λαϊκή και έντεχνη.. ) που φαντάζομαι ότι θα ταιριάζει με το περιβάλλον και θέλω να πιστεύω ότι θα ακούγεται αρμονικά μέσα σε έναν τόσο μεγάλο χώρο!

Ο ξύλινος κατάλογος είναι τόσο πλούσιος και δελεαστικά περιγραφικός που δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.... περιλαμβάνει πολλά ορεκτικά, ποικιλία από Κεμπάμπ, πιάτα σχάρας, καλαμάκια, λαχμαντζούν, τυλιχτά, πεϊνιρλί, σαλάτες, ποικιλίες κρεατικών και ενδιαφέροντα γλυκά ( κρασιά, αναψυκτικά και μπύρες, σε μικρή ποικιλία). Όταν μάλιστα βλέπεις μπροστά σου την ανοιχτή κουζίνα με τα διάφορα πλούσια πιάτα προς διάθεση και ταυτόχρονα διαβάζεις τον κατάλογο η όρεξη σου έχει φθάσει στο Ζενίθ και είσαι έτοιμος για όλα!

Θέλοντας να συναινέσω με τον ενθουσιασμό των υπολοίπων γλυκύτατων κοριτσιών (και όχι μόνο ) του site, προσωπικά καταλήγω ότι καλό θα είναι να μην πάει κάποιος εντελώς πεινασμένος στην "Πόλη", διότι στο συγκεκριμένο μαγαζί η όλη ατμόσφαιρα αλλά και η παρουσίαση και περιγραφή των πιάτων σε "εκτροχιάζει " στην κυριολεξία.... Βέβαια, όταν πρόκειται για μεγάλη παρέα το πράγμα αλλάζει καθώς η απόλαυση του καλοφαγά μοιράζεται......

Στο σημείο αυτό θα αναγκαστώ να κάνω μια δυσάρεστη παρένθεση που μετά από τα παραπάνω σε προσγειώνει απότομα φίλη/ε καλοφαγά:
O νεαρός σερβιτόρος ήταν σχεδόν εξαφανισμένος, ποτέ δεν ήρθε να μας ρωτήσει εάν χρειαζόμαστε κάτι ή να ανανεώσει το νεράκι μας. Μάλιστα, αφού τον ψάξαμε για αρκετή ώρα, μέσα στον αχανή χώρο του εστιατορίου, πριν πάρει το μπουκάλι του νερού προς ανανέωση γέμισε το ένα ποτήρι με το - ζεστό πλέον - νερό που περίσσευε....! Επιπλέον, ενώ είπαμε στην αρχή να έρθουν σταδιακά τα φαγητά εισπράτοντας ένα αφοπλιστικό "φυσικά", καταλήξαμε να έρθουν όλα τα πιάτα μαζί!!! Στο τέλος όταν έφθασε η ώρα της πληρωμής..... αντιμετωπίσαμε εκ νέου την ίδια περιπέτεια της αναζήτησης και όχι μόνο...

Το νερό έρχεται σε ωραίο μπουκάλι με την επωνυμία του εστιατορίου.

Ευτυχώς, κάποιο ψωμί δεν έρχεται στην αρχή.

Κατόπιν επιλέξαμε:

Πολίτικο ρύζι (4,20), πρόκειται για μια συμπαγή -στρογγυλή- ποσότητα ζεστού ρυζιού με κανέλα κουκουνάρι και σταφίδες. Νόστιμο πιάτο, όμορφα παρουσιασμένο και σωστά αρωματισμένο. Βέβαια Θα το ήθελα περισσότερο ζεστό και με λιγότερη σταφίδα!

Κασερλί Κεμπάμπ (7,90 ), απλά περίφημο!!!! Με αρκετή φαντασία, σερβίρονται κομμάτια μοσχαρίσιου και αρνίσιου κεμπάμπ με κασέρι τυλιγμένα σε τέσσερα κομμάτια κυπριακής πίτας. Από την πρώτη κιόλα μπουκιά νοιώθει κάποιος τα ζουμερά κεμπάμπ και το ευχάριστα λιωμένο τυρί.

Μίνι Λαχμαντζούν με μοσχαρίσιο και αρνίσιο κρέας (4,50). Σε ένα εντυπωσιακό ξύλινο πιάτο, σαν κομμάτι κορμού δένδρου, ακουμπούν δύο μεγαλούτσικα και λαχταριστά κομμάτια λαχμαντζούν με απίθανη ζύμη που σε ορισμένα σημεία γίνεται τραγανή και κερδίζει τις εντυπώσεις.... Τα εδέσματα περιτριγυρίζονται από δύο βαζάκια με εκπληκτική σος σκόρδου, ελαφριά σος γιαουρτιού, λίγη ντομάτα και μαϊντανό.

Στο τέλος ήρθε το πληθωρικό και λατρεμένο Κιουνεφέ μέσα σε όμορφο στρογγυλό σκεύος (6,00). Σωστή εκτέλεση ή τουλάχιστον του γούστου μου, με τόσο-όσο σιρόπι, σωστή θερμοκρασία και άψογη γεύση.

Άφησα αρκετές ενδιαφέρουσες γαστρονομικές εκκρεμότητες και σίγουρα, αν με βγάλει ο δρόμος μου πάλι στην περιοχή, θα ξαναπάω με τα μπούνια...!!

24 Μαι 2016

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει ο καλός μου και μία φορά τον χρόνο μας εγκαταλείπει για τρεις τέσσερις μέρες. Τις περισσότερες φορές πρόκειται για δουλειά αν και, δυστυχώς, δεν έχουν λείψει οι περιπτώσεις που έπρεπε να φύγει λόγω ενός δυσάρεστου γεγονότος. Όταν λοιπόν το κορίτσι μας ήταν μικρότερο και ως απόλυτο daddy’s girl στενοχωριόταν και της έλειπε αλλά τα τελευταία χρόνια που μεγάλωσε πια, το βλέπουμε σαν ευκαιρία να περάσουμε λίγο χρόνο οι δυο μας, να κάνουμε κουβέντες μαμάς/κόρης, να βγούμε εκτός προγράμματος και παραδοσιακά, πλέον, να δοκιμάσουμε καινούργια μαγαζιά.

Έτσι λοιπόν την προηγούμενη Παρασκευή 13/5, την ώρα που ο μπαμπάς ταξίδευε, η μικρή μας ερχόταν αντιμέτωπη με τα γραπτά του πρώτου σοβαρού πτυχίου της γαλλικής γλώσσας. Επειδή η ώρα των εξετάσεων είχε οριστεί στις 4, προτίμησα να φάει κάτι ελαφρύ πριν, με την υπόσχεση, όμως, να πάμε μόλις τελειώσει για κανονικό φαγητό. Η επιλογή του μαγαζιού υπήρξε πανεύκολη αφού η κόρη, οι κολλητοί της και η φιλενάδα και μαμά των κολλητών είναι λάτρεις του κεμπάπ και ξέρω, επίσης, ότι η φαγανή, ζωή να έχει, βασίλισσα της περιοχής το τιμά συχνά πυκνά με την παρουσία της, οπότε ήμουν σίγουρη ότι δε θα μας περίμεναν δυσάρεστες εκπλήξεις.

Το μαγαζί είναι πολύ εύκολο να το βρει κανείς ακόμα κι αν είναι
άσχετος με την περιοχή, όπως εγώ καλή ώρα. Βρίσκεται πάνω στη Λ. Δεκελείας και όντας αρκετά μεγάλο είναι αδύνατο να το προσπεράσεις. Το παρκάρισμα απ την άλλη έχει ένα βαθμό δυσκολίας αφού οι γύρω δρόμοι είναι πεζοδρομημένοι όμως, σίγουρα, θα βρεθεί κάποια θεσούλα.

Ο χώρος είναι μεγάλος, φωτεινός, άνετος, με σιδερένιες πέργκολες, φυτά γύρω γύρω, βολικά τραπεζοκαθίσματα, μαυρόασπρα πλακάκια και έντονο ανατολίτικο στοιχείο. Επιτέλους ένα μαγαζί που διαφοροποιείται, όσον αφορά στη διακόσμηση, τουλάχιστον, από τα λοιπά της ίδιας κατηγορίας.

Μπαίνοντας λοιπόν χαρούμενοι, πεινασμένοι κι έτοιμοι να περάσουμε ένα χαλαρό απογευματάκι ερχόμαστε αντιμέτωποι με μια κυρία απ' την κουζίνα, υποθέτω, η οποία είναι πραγματικά χυμένη πάνω στις καρέκλες ενώ στην ερώτηση μας για το που να καθήσουμε απαντά …δεν ξέρω.. ρωτήστε κάποιον…δείχνοντας αδιάφορα το εσωτερικό του μαγαζιού. Οκ το καταλαβαίνω ότι, προφανώς, ήταν κουρασμένη, ίσως τελείωνε η βάρδια της ή έκανε το διάλλειμά της όπως επίσης ότι η ώρα ήταν άκυρη και τα πράγματα χαλαρά από άποψης κόσμου, παρόλα αυτά η εικόνα δεν ήταν η πρέπουσα και χρειάζεται περισσότερη προσοχή από μέρους της διεύθυνσης.

Αποφασίζοντας να μη δώσουμε παραπάνω σημασία περνάμε μέσα, ένα συμπαθητικό παλικαράκι μας παραλαμβάνει και μας οδηγεί σε ένα ανετότατο ομολογουμένως τραπέζι στο χώρο για τους καπνίζοντες. Έρχονται οι κατάλογοι, νεράκι σε κανατούλα, αφού ερωτηθήκαμε, ένα καλωσόρισμα με πιτούλα κομμένη, ντοματούλα, πιπερίτσες, ένα ντιπάκι και μετά από σύντομη ανάγνωση παραγγέλνουμε τα κάτωθι:
- Τζατζίκι συμπαθέστατο, αρκετά δροσιστικό και όχι βαρύ.
- Τυροκαυτερή η οποία είναι πραγματικά καυτερή με άφθονα κομματάκια μπούκοβου, καθόλου αλμυρή αλλά αντίθετα αρκετά βουτυρένια.
- Χαλούμι σχάρας που ήρθε συνοδευόμενο από μαρμελάδα σύκου και μας άρεσε πολύ.
- Πατάτες τηγανητές με τριμμένη γραβιέρα από πάνω χρυσαφένιες και καυτές.
- Μίνι λαχματζούν ήτοι δύο πιτούλες, χειροποίητες, νομίζω, με κιμά από πάνω. Ωραίο ήταν, ελαφρύ ήταν, εγώ όμως το προτιμώ πιο πικάντικο και με λεμόνι όπως είχα συνηθήσει να το τρώω στο ομώνυμο μαγαζί στον Πειραιά δεκαετίες πριν και το οποίο δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα.
- Δύο τυλιχτά, ένα με κεμπάπ και ένα με γύρο κοτόπουλο από τα οποία δε δοκίμασα μεν όμως άρεσαν στην κόρη και στο ένα αγόρι που τα παράγγειλαν.
- Δύο μερίδες γιαουρτλού κεμπάπ. Τέσσερα ωραία, ζουμερά κεμπάπ, άφθονες κομμένες πίτες, γλυκοκαυτερή σάλτσα ντομάτας, πηχτό γιαούρτι. Η μόνη ένσταση που έχω αφορά στη σάλτσα, η οποία άφηνε στον πάτο του σκεύους στο οποίο σερβιρίστηκε αρκετό νερό, κατά τα άλλα, όμως, ήταν νοστιμότατα.
Το μαγαζί δε διαθέτει ψωμί έτσι παραγγείλαμε πίτες οι οποίες, δυστυχώς, δεν ήρθαν ποτέ αν και χρεώθηκαν κανονικά από ότι είδα κατόπιν εορτής, βέβαια, στον λογαριασμό.
Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με δύο μικρά ποτήρια μπύρας και δύο αναψυκτικά για τα παιδιά και ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήρθε στα 49,40 ευρώ.

Κάπου εκεί κι ενώ έχουμε τελειώσει το φαγητό και ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά να φύγουμε χτυπάει το κινητό και ακούω τη φωνή της ιθαγενούς φιλενάδας να μου λέει…. Τρως μαρή, τρως και σε βλέπω και ενώ γελάω, σηκώνω το βλέμμα μου και βλέπω τα αγαπημένα μου κορίτσια φάντη μπαστούνι απέναντί μου. Μα ήταν δυνατό να τρώει η φιλενάδα στα μέρη τους και να μην περάσουν να τη δουν? Όχι βέβαια! Οπότε ξαναστρωνόμαστε, παραγγέλνουμε κι άλλες μπύρες και τα κορίτσια να φάνε μιας κι ερχόντουσαν κατευθείαν απ τη δουλειά, κι αφού είχαν κάνει μια ενδιάμεση στάση στον οδοντίατρο, οπότε είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και:
- Ρύζι πολίτικο που έρχεται φορμαρισμένο σε τσέρκι, έχει τα μπαχάρια του, τις σταφίδες του, το κουκουνάρι του και είναι αρκετά γλυκό. Προσωπικά μου άρεσε, αλλά αν κάποιος δεν αγαπά τις γλυκές γεύσεις, καλό θα ήταν να διαλέξει κάτι άλλο. Επίσης, στο συγκεκριμένο τους είχε ξεφύγει ο χρόνος βρασμού και το ρύζι ήταν ένα βήμα πριν γίνει λαπάς.
- Αυγά μάτια με σουτζούκι από τα οποία δε δοκίμασα γιατί είχα ήδη σκάσει όμως μου φάνηκε πολύ σκέτη και μικρή μερίδα σε σχέση με τα υπόλοιπα που είχαμε παραγγείλει.
- Μερίδα γύρο χοιρινό σε άφθονη ποσότητα, με πίτες, sauce, ντομάτα και πιπεριά ψημένη. Ενώ ο γύρος δε συγκαταλέγεται στα αγαπημένα μου, εδώ μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ και σκέφτομαι σοβαρά, όταν ξαναπάμε, να το παραγγείλω για μένα.

Φαγητό με τα κορίτσια δε νοείται να κλείσει χωρίς επιδόρπιο οπότε αφού έγινε ενδελεχής επιθεώρηση της βιτρίνας των γλυκών, ήρθαν στο τραπέζι μας ένα cheese cake φράουλας και ένα παγωτό τριαντάφυλλο. Ευμεγέθεις μερίδες και τα δύο, φρεσκότατα, το cheese cake με ωραία και επιτέλους τυρένια γεύση, ενώ το παγωτό τριαντάφυλλο έκλεψε για μένα τις εντυπώσεις με τη βελούδινη υφή του και τη γεύση από λουκούμι. Επίσης, θα πρέπει να σημειώσω, το γενναιόδωρο κέρασμα οκτώ κομματιών ενός εξαιρετικά επιτυχημένου σιμιγδαλένιου χαλβά με άρωμα πορτοκαλιού και, σχεδόν, ζεστού ακόμα.
Όταν δεήσαμε να σηκωθούμε να φύγουμε κι αφού τα κορίτσια μας συνόδεψαν ιπποτικότατα και μας έβαλαν στο ταξί που θα μας γύριζε σπίτι, με την αυστηρή οδηγία να τους τηλεφωνήσουμε μόλις φτάσουμε, η μικρή μου έκανε τις εξής δηλώσεις:
Η κυρία Ελένη είναι φοβερή τύπισσα και,
να ξαναπάμε στο μαγαζί γιατί μου άρεσε,
οπότε αυτό φαντάζομαι ότι απαντά στις ερωτήσεις για το αν προτείνεται και αν θα επιστρέψω.

Θα μου επιτρέψετε ν’αφιερώσω τη συγκεκριμένη κριτική σε ένα κορίτσι που με έκανε περήφανη και με συγκίνησε ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασε όταν έθιξαν τη φιλενάδα της. Ένα κορίτσι που τιμά τα παντελόνια που φορά, ειδικά τα militaire, τα οποία αγαπά ιδιαιτέρως, περισσότερο από κάποιους που ξέρω και οι οποίοι τα φορούν στην καθημερινή, ανούσια, μικρή και μίζερη ζωή τους. Ένα τέτοιο κορίτσι ονειρεύομαι να γίνει η κόρη μου όταν μεγαλώσει και εύχομαι, με όλη την καρδιά μου, την ύπαρξη τέτοιων φίλων στη ζωή της όπως και κάτι αγοριών που θα την εκπλήσσουν αναπάντεχα κάνοντάς τη να χάσει μια ανάσα, σαν τη μαμά της.

05 Ιούλ 2016

Επίσκεπτηκα το κατάστημα αυτό πριν 10 μέρες με τη μητέρα μου ένα πολύ ζεστό μεσημέρι του Ιούνη. Ήταν ίσως η δεύτερη επιλογή μιας και το pasta bar πιό πάνω ήταν κλειστό (14:30 καθημερινή). Βρίσκεται επί της Δεκελείας στον αριθμό 130 και καταλαμβάνει μια μεγαλη γωνία. Το μαγαζί σχεδόν άδειο λόγω ώρας και καύσωνα.

Κάτσαμε εσωτερικά στην τεράστια κλιματιζόμενη σωστά αίθουσα. Όλα ήταν κάθαρα και περιποιημένα στο χώρο, ο οποίος ήταν συντηριτικά διακοσμημένος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αλλά φυσικά καλαίσθητος με δεδομένο το σοβάρο χαρακτήρα του μαγαζιού, με μεγάλα τραπέζια και άνετες καρέκλες. Όμορφος ο και ο ξύλινος κατάλογος,

Αυτό πού μας έκανε εντύπωση και δίνω τα συγχαριτήρια είναι η εξυπηρέτηση που είχαμε από ένα πολύ ευγενικό σερβιτόρο, που και μας βοήθησε με την παραγγελία αλλα και έφερε αργότερα ένα μικρό extra τραπέζακι να βάλουμε κάτι που δεν χωρουσε άνετα στο τραπέζι. Όλα έφτασαν γρήγορα. Το νερό ήταν βρύσης και η απόδειξη ήρθε κανονικά-μαζί με τα πιάτα.

Δοκιμάσαμε το εξαιρετικό κεμπάπ το κλασσίκο καυτερό με το γιαουρτι και τα συνοδευτικά και το βρήκαμε εξαιρετικό και αυθεντικό (4/4). Τα ψητά λαχανικά ήταν καλά (3/3) όπως και η πολίτικη σαλάτα με λάχανο καρότο και πιπεριές φλωρίνης (!!! ) (3,5/4). Παραγγείλαμε ακόμα ένα πιάτο που μου διαφεύγει. Η παρουσίαση των πιάτων ήταν εξαιρετική αν όχι για σεμινάριο gourmet.

VFM για 4 πιάτα (1 κυρίως και 3 συνοδευτικά) χωρίς ποτά δεν το λές στα 12 ευρώ το άτομο, άλλα λόγω της σταθερής ποιότητας, του καθαρού χώρου και του εξαιρετικού σέρβις αποτελεί μια τίμια επιλογή, ακόμα και για επαγγελματικό γεύμα.

PS. ΓΕΥΣΗ 3,5 ΚΑΙ ΧΩΡΟΣ 3,5. Δεν έβαλα 4 διότι θα αδικούσα το ΑΣΙΑ στο κεμπάπ (ορισμός της τελειότητας) και έβαλα το 4 στο χώρο.

13 Ιούλ 2016

Στην πολη πηγαμε δυο ατομα ζευγαρι, περιμεναμε καιρο μεχρι να ανοιξει, τελικα πηγαμε δευτερα βράδυ παραγγειλαμε ενα ταμπουλε μια πιτα καισαρίας μια πατατες ενα γιαουρτλου κεμπαπ και ενα τζατζικι για αυτα πληρώσαμε 36 ευρω.

Το μαγαζι ειναι καλοστημενω και καθαρο, ωραιο και ξεκουραστα χρωματα.
τα φαγητα με απογητευσαν πληρως ενα μαγαζι με τετοιο ονομα να μην εχει καθολου γευση κριμα, το γιαουρτλου αγευστο με κεμπαπ σαν λαστιχο και σαλτσα πολυ κατωτατη απο εναν που φτιαχνει πρωτη φορα σαλτσα.

Θα κρατησω μονο την ωραια ατμοσφαιρα και τιποτα αλλο

Δεκελείας 130 & Φωκών 1, Νέα Φιλαδέλφεια