ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΩΣ

Οινομαγειρεία

Άνω Σούλι & Λεωφόρος Γραμματικού 118, Μαραθώνας [Χάρτης]

Οινομαγειρεία - Μαραθώνας, Αθήνα

Αν και παρακολουθω (και συμβουλευομαι) το ask4food για πανω απο 2 χρονια, δεν ειχα γραψει ποτε κριτικη για εστιατορειο, συνηθως γιατι πανω κατω συμφωνουσα με αυτα που εβλεπα οποτε τα θεματα ειχαν καλυφθει και δεν χρειαζοταν να προσθεσω κατι.

Η προσφατη ομως εμπειρια μου στο εν λογω εστιατορειο με εκανε οχι μονο να θελησω να γραψω κριτικη αλλα και να το προσθεσω προσωπικα στο ask4food. ως διαμαντακι μιλωντας παντα, φυσικα, απο προσωπικης αποψης και γαστρονομικης ιδιοσυγκρασιας.

Στο δια ταυτα λοιπον:
Ειπαμε την προηγουμενη Κυριακη το μεσημερακι να παμε με την γυναικα μου βολτα στον Μαραθωνα και στα περιξ. Αφου μας επιασε η βροχουλα και η μερα δεν προσφεροταν για περπατηματακι σε τελικη αναλυση, αποφασισαμε να επιδωθουμε στο αγαπημενο μας σπορ και αρχισαμε να ψαχνουμε κανα καλο ταβερνακι εκει κοντα. Μετα απο κανα μισαωρακι εντατικο ψαξιμο, κυριως γιατι το μερος ως πιο καλοκαιρινος προορισμος δεν εχει τις αντιστοιχες επιλογες τον χειμωνα, βρεθηκαμε στο Ανω Σουλι και δη εξω απο το μαγειριο της Μαριως.

Απ εξω δεν ελεγε και παρα πολλα. Ενα κλασσικο ταβερνακι θα ελεγε ενας αδαης (χαριτολογωντας φυσικα). Πλην ομως αφ ενος οτι το μαγαζι ηταν τιγκα και αφ ετερου η γοητεια της μυρωδιας απο την ψησταρια που καπνιζε παραδιπλα δεν μπορουσε να με αφησει αδιαφορο. Οποτε πηραμε το ρισκο (ρισκο γιατι δεν υπηρχε καταγεγραμμενο στο ask4food) και μπηκαμε μεσα.

Μας υποδεχτηκε μια αλαφιασμενη κοπελια με 1 γεματο δισκο στα χερια της. Μας ρωτησε ποσα ατομα ειμαστε και οταν της ειπαμε 2 και ρωτησαμε αν χωραμε μας χαμογελασε και μας ειπε "Φυσικα! ". Μεσα σε ενα λεπτο ειχε βρεθει χωρος, τραπεζι και καρεκλες (παρεπιπτοντως στο μαγαζι δεν επεφτε καρφιτσα) και τα ειχανε τοποθετησει οι ιδιοι στο σημειο. Ουτε να κατσεις να ψαχνεις καρεκλες ουτε να σου ζητησουνε βοηθεια. Για μενα αυτη ηταν η πρωτη εντυπωση και φωναζε "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ" απο μακρια

Μεσα στο επομενο 5λεπτο ειχε ερθει ο σερβιτορος να μας παρει παραγγελια. Καταλογους δεν ειχε και θα μπορουσε να ειναι στα μειον σε οποιοδηποτε αλλου ειδους εστιατορειου. Σε μαγειριο ομως ως πιο λαικο εστιατορειο δεν το βρισκω απολυτα αναγκαιο. Εκτος κ αν στο τελος σου ζητησουνε την μανα τους και τον πατερα τους, οπως και ποτε δεν εγινε. Μας αραδιασε 10 ορεκτικα και 7-8 μαγειρευτα και καναμε τις επιλογες μας.

Οι επιλογες μας και με την σειρα που ηρθαν:

-Ψωμι: Το οποιο ηρθε μαλακο και αχνιστο. Ητανε της ημερας.

-Τζατζικι: νορμαλ σαν γευση αλλα φρεσκο

-Κολοκυθακια Τηγανιτα: Πολυ καλα τηγανισμενα, χωρις κουρκουτι, ισως με λιγο παραπανω λαδακι απ οσο επρεπε

Καπου εδω ερχεται ο σερβιτορος με μια τεραστια γαβαθα με σπιτικες πατατες στο χερι την οποια για καποιο λογο την ονομαζε μεριδα και μας ρωτησε αν την ειχαμε παραγγειλει εμεις. Αφου του εξηγησαμε οτι δεν τις ειχαμε παραγγειλει, προσθεσαμε οτι αν δεν βρουνε τον νομιμο ιδιοκτητη τους μπορει να μας τις αφησει και ευχαριστως να τις περιποιηθουμε καταλληλως. Οπερ και εγεννετω με την σημαντικη διαφορα οτι δεν μας τις χρεωσε στο τελος!

-Τυροπιτα χειροποιητη: Φαινοτανε απο μακρια οτι αργησε επειδη ψηνοτανε. Πολυ μαλακη και το τυρι οσο επρεπε λιωμενο μεσα και το φυλλο τραγανο. Η μεριδα ηταν τεραστια και για να σας δωσω να καταλαβετε, χρησιμοποιηθηκε εκεινο το πιατο που ειναι στενομακρο και εξειχε η τυροπιτα 3-4 ποντους δεξια και αριστερα.

-Κοτσι με χειροποιητο μακαρονακι για την γυναικα μου: Ενα τεραστιο κομματι με πολυ ψαχνο, μαλακο και καλοψημενο και τα μακαρονια οντως χειροποιητα οπως μου εξηγησε η γυναικα μου.

-Μοσχαρι λεμονατο με μακαρονια για μενα: Ισως ητανε το πιο καλομαγειρεμενο πιατο που εχω φαει στην ζωη μου. Το κρεας μαλακο και χωρις σχεδον καθολου λιπη. Τα μακαρονια, οκ δεν ειναι κατι το δυσκολο να το πετυχεις, ηταν βρασμενα οπως επρεπε. Το συνολο ομως με το ζουμακι και το τυρακι που χρησιμοποιησανε εβγαλε απιστευτο αποτελεσμα.

-1,5 κιλο κρασι κοκκινο χυμα. Το κρασι ειναι ως επι το πλειστον προσωπικη υποθεση. Εγω ξετρελλαθηκα, της γυναικας μου απλα της αρεσε. Ειναι καθαρα θεμα γουστου. Επισης πηραμε 2 μπουκαλια νερο.

Ολα τα πιατα ηρθαν μεσα στο μισαωρο και με σωστη σειρα, εκτος απο την τυροπιτα που ηρθε μαζι με τα κυριως.

Στο τελος, με ευδιακριτο τον πονο στα στομαχια μας, ζητησαμε τον λογαριασμο και 5-6 πακετα για τα πραγματα που ειχαν περισσεψει καθως ΟΛΕΣ οι μεριδες ηταν τεραστιες (στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα). Ηρθε το παιδι που μας εξυπηρετουσε και μας εδωσε ενα τεραστιο πακετο και μας εξηγησε οτι δεν αποτελουμε σε καμμια περιπτωση εξαιρεση. Μας ρωτησαν αν θελαμε γλυκακι και τους ειπαμε να μας φερει μισο κομματι με 2 πηρουνακια διοτι δεν ειχαμε μεριμνησει να κρατησουμε χωρο. Το κανταιφοτο γαλακτομπουρεκο ηταν πολυ νοστιμο αν και ειμαι fan του φυλου στο σιροπιαστο σαν ανθρωπος.

Το συνολο: 38 ευρω!

Οι σερβιτοροι οι οποιοι απ οτι καταλαβαμε ειναι παιδια ή ανηψια καθως το μαγαζι ειναι οικογενειακο καθαρα, ηταν παντα αυθεντικα χαμογελαστοι και εξυπηρετικοτατοι. Ο χωρος ητανε καθαρος, ειχε λιγο πετρα παντρεμενο με ξυλο αλλα δεν ηταν κατι το φοβερο. Παρ ολα αυτα σου εβγαζε εκεινη την ζεστασια που χρειαζεσαι για μια κρυα χειμωνιατικη μερα. Η αληθεια ειναι βεβαια οτι επειδη ειχε πολυ κοσμο δεν τον πολυγυρισαμε τον χωρο. Η περιοχη σου κανει χωριο (που ειναι δηλαδη) και εχει και αυτη την αξια της.

Τα 2 clue:

Σε καποια φαση βγαινει κατακοπη απο την κουζινα η μαγειρισσα η οποια αν δεν ηταν η Μαριω ηταν σιγουρα αυτη που εκανε το κουμαντο. Μιλησε σε ευχαριστο τονο σε καποιους πελατες (θαμωνες) και ξαναμπηκε παλι στην κουζινα.

Το δευτερο και πιο σημαντικο ειναι οτι ηρθε ενας παππους διπλα μας και εξηγησε οτι εχει λιγα χρηματα (ακουσαμε το μεγαλυτερο μερος της συζητησης) και του φερανε μια μακαροναδα καθολα περιποιημενη με κρεατακι και σαλτσα και ψωμακι. Οταν ζητησε να πληρωσει, του χαμογελασανε και δεν του πηρανε ουτε λεπτο.

Απο τοτε κοιταζω τον καιρο καθε Κυριακης και προσπαθω να βρω μερα με κρυο και λιγο βροχη για να επαναλαβουμε εκεινο το "περπατημα" στην λιμνη του Μαραθωνα...