Κυριακή-Πέμπτη 18:00-00:00 Παρασκευή-Σάββατο 18:00-01:00

28 Νοε 2017

Τα τελευταία χρόνια, κάθε Δευτεριάτικο βράδυ ήταν κατειλλημένο είτε από αγώνες είτε από προπονήσεις. Αναφέρομαι στο διάστημα Οκτώβρης-Απρίλης. Φέτος, έχουμε την τύχη σαν ομάδα να κάνουμε νωρίς προπόνηση τη Δευτέρα.

Οπότε οι αγώνες του τοπικού πρωταθλήματος βόλευ που ξεκινούν στις 21.45 δίνουν μια καλή ευκαιρία να παρακολουθήσουμε παλαιούς συμπαίκτες. Το πιθανότερο σενάριο είναι να γεμίζω το αμάξι μου με τωρινούς συμπαίκτες και να ξεκινάμε για Καλλιθέα μεριά. Αγαπημένη στάση: Έσπερος με πρωταγωνιστή τον Μπαλτάση. Το τι πείραγμα του ρίχνουμε από τις εξέδρες δεν λέγεται. Υπό νορμάλ συνθήκες θα έπρεπε να μας απαγορευτεί η είσοδος! Επίσης, υπάρχει και μια γειτονική ομάδα που εδρεύει πιο κοντά ακόμα και από το σπίτι μου. Ιάσωνας Κερατσινίου λέγεται. Επίσης, αυτή η ομάδα αποτελείται από παλαιούς συμπαίκτες.

Η συνήθεια τους μετά από κάθε αγώνα είναι να συχνάζουν στο 4burger. Ένα συνοικιακό μαγαζάκι που τα παλαιότερα χρόνια ήταν ουζερί-καφενές που σύχναζαν μόνο άντρες, αργότερα έγινε μεζεδοπωλείο και τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει γίνει μπεργκεράδικο. Για την τωρινή ιδιοκτησία δεν γνωρίζω, σίγουρα όμως παλαιότερα ασχολείτο ο Παναγιώτης Καρμάτης. Συνομήλικο παλικάρι από το σχολείο που εδρεύει 30 μέτρα πιο πίσω από την επιχείρηση. Μιας και έχω παρατηρήσει συχνές αναφορές διαφόρων χρηστών περί σεφ και ιδιοκτητών, θα σας ταλαιπωρήσω και γω λίγο με τη σειρά μου, και θα αναφέρω πως είχε δοκιμάσει την τύχη του στην υποκριτική και έγινε πολύ γνωστός στο ευρύ κοινό μέσα από τη συμμετοχή του ως Βασιλάκης στην σειρά του Mega "Μαύρα Μεσάνυχτα". Μάλιστα είχε βάλει πολλά κιλά για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του ρόλου που ήθελε έναν έφηβο, άμαθο στον έρωτα.... που όλοι τον αντιμετώπιζαν σαν μπούλη. Πιθανολογώ πως δεν τα πήρε τρώγοντας αποκλειστικά burgers!

Περνάω στο κυρίως θέμα. Εμείς λοιπόν, τις τελευταίες βδομάδες ακολουθούμε τους φίλους και πάμε να φάμε μπεργκεράρες, γελώντας με παλιές ιστορίες. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται στις τριγύρω περιοχές. Όσοι φαντάζονται οτιδήποτε άλλο, μπορούν να περάσουν στην επόμενη κριτική.

Αφού λοιπόν, φτιάχνουμε τους πάγκους μόνοι μας για να βολευτούμε όσο το δυνατόν καλύτερα, πάμε και δίνουμε μόνοι μας την παραγγελία. Ανοίγουμε μόνοι και τα ψυγεία για να πάρουμε να πιούμε αναψυκτικά ή μπύρες. Αυτό δεν γίνεται λόγω τεμπελιάς της ιδιοκτησίας αλλά λόγω οικειότητας με τα παιδιά που εργάζονται εκεί. Συνδυαζόμαστε με κλειστά μάτια.

Σαν χώρος, δεν υπάρχει τίποτα το αξιόλογο. Μικρός, με λίγα καδράκια που προσπαθούν να δώσουν λίγο χρώμα στο περιβάλλον και αυτό είναι όλο. Το πάρκινγκ δεν είναι δύσκολο, ενώ ακριβώς απέναντι μπορείτε να επισκεφθείτε τον Αντωνίου για ένα ρυζόγαλο ή κουρκουμπίνια. Οτιδήποτε άλλο για την περιγραφή του χώρου δεν χρίζει καμίας αναφοράς. Καθαρό περιβάλλον.

Για να το βρείτε, θα πιάσετε από το λιμάνι του Πειραιά, δεξιά από τον Άγιο Διονύσιο και στο δεύτερο στενό θα κάνετε αριστερά για να μπείτε Αναπαύσεως. Θα συνεχίσετε για 2-3 λεπτά με το αμάξι, όπως είναι η διαδρομή για το αγαπημένο Ταξιδεύοντας. Στα τρίτα φανάρια (αν θυμάμαι σωστά) που θα συναντήσετε θα το βρείτε ακριβώς μπροστά σας (στα αριστέρα σας). Μην απογοητευτείτε από την εξωτερική του όψη!

Πάμε και στο πιο σημαντικό. Γεύση.150% πεντακάθαρη και χωρίς να ενοχλήσει το στομάχι σου. Πιο καθαρό μπέργκερ δεν έχω ξαναφάει. Πρωτοτυπία;Όχι άσχημη αλλά όχι και ταρζανιές τύπου Μπαρ Μπεε Κιου. Μπορείς να φας άνετα ένα Philly burger με 2 στρώσεις τυρί κρέμα, iceberg, τομάτα στα 3.4 ευρώ και να γλύφεις τα δάχτυλα σου. Αν πάλι τα οικονομικά σου δεν σου επιτρέπουν ούτε αυτό, μπορείς να φας ένα beef burger με 2.1 ευρώ, Μπιφτέκι, κέτσαπ, μουστάρδα. Δεν είναι η κλασικούρα προκάτ γεύση που μόνο γεμίζει το στομάχι.

Τα μυστικά είναι 2.
Πρώτον: Φρεσκότατο ψωμάκι που γλυκίζει ελαφρώς.
Δεύτερον:100% φρεσκότατο μοσχαρίσιο μπιφτέκι που φτιάχνεται αφού παραγγείλεις.

Υπάρχουν αρκετές επιλογές σε burger. Επιλογές σε χορτοφαγικά, κλασικά, old school burger και special. Eξαιρετική επιλογή είναι το Caesar burger στα 3.6 ευρώ. Περιλαμβάνει τα υλικά της σαλάτας όπως: μπιφτέκι κοτόπουλο, iceberg, παρμεζάνα, καπνιστό μπέικον και Caesar's sauce. Yπάρχουν επιλογές με ομελέτα αλλά και τηγανιτό αυγό, υπάρχει επιλογή με μανιτάρι αλλά και με sweet chili. Έξυπνη σκέψη είναι το γλυκόξινο αγγουράκι που υπάρχει σαν υλικό σε κάποιες παρασκευές. Ανώτατη τιμολόγηση είναι τα 6.1 ευρώ για το double trouble (2 μπιφτέκια, διπλή δόση τσένταρ και καπνιστό μπέικον).

Επίσης προσφέρονται 2 σαλάτες (Καίσαρα ή Πράσινη) στα 4.5-5 ευρώ. Χοτ Ντόγκ από 2.3 ευρώ ως 3, χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμη. Σαν συνοδευτικά υπάρχουν τηγανιτές πατάτες τύπου country (κατεψυγμένες) με επιλογές όπως τσένταρ-μπέικον στα 2.8 ευρώ αλλά και σκέτες στο 1.8 ευρώ. Ακόμη, υπάρχουν σως όπως bbq, Jack Daniel's, honey and mustard αλλά και αυγό μάτι-παρμεζάνα.

Ευχάριστη έκπληξη η ύπαρξη αναψυκτικών ΕΨΑ (ακόμη και pink lemonade)!

Για να μην μακρυγορώ άλλο θα πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΝΑΙ σε όσους θέλουν να το δοκιμάσουν. Προσφέρεται για μια απλή έξοδο με φίλους και τίποτα παραπάνω. Το μεγάλο ατού τους είναι η καθαρότητα των υλικών τους που πραγματικά τρως (τουλάχιστον 2 μπέργκερ) και αισθάνεσαι σαν πραγματικό πουλάκι. Από τις έως τώρα επισκέψεις μου, έχω την άποψη πως τα παιδιά κάνουν το κέφι τους και αυτό βγαίνει στο αποτέλεσμα τους που είναι άκρως θετικό!

Αν ο χώρος του ήταν πιο όμορφος, θα μιλούσαμε για ένα μικρό διαμαντάκι που θα βρισκόταν στις υψηλές θέσεις της κατάταξης του Ask4food!!!

ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ!!!

24 Φεβ 2016

Σάββατο βράδυ επισκεφθήκαμε το μαγαζί 4burger για να εξακριβώσουμε αν όσα ακούγονται είναι αλήθεια... και τελικά ήταν. Λοιπόν, τα παιδιά έχουν κάνει μια εξαιρετική προσπάθεια που σίγουρα αξίζει να της δώσεις μια ευκαιρία. Το μενού δεν είναι τεράστιο (κάτι που βοηθά στο να μη χαθείς αλλά και να είσαι πιο βέβαιος για τη σταθερή γεύση και ποιότητα των υλικών).

Παραγγείλαμε λοιπόν: πατάτες country style (κομμένες με τη φλούδα) με sauce cheddar και bacon-2€, το cheese burger (οικεία γεύση-2.8€), το barbeque burger (με καραμελωμένα κρεμμύδια-όχι έτοιμη σάλτσα κρεμμυδιού, πίκλες και υπέροχη bbq sauce-3.8€), το double trouble burger (2πλό μπιφτέκι, κρεμμύδι και πίκλες sauce-5.5€) και το exclusive 4burger (με γεμιστό μπιφτέκι-5.20€).

Εντυπώσεις: Οι καλύτερες! Το μπιφτέκι ήταν εξαιρετικό χωρίς έντονα μπαχαρικά που να σε ενοχλούν αλλά και με γεύση που το κάνει να διαφέρει από τα "πλαστικά" που όλοι, λίγο-πολύ, έχουμε δοκιμάσει. Πολύ καλά ψημένο και ακόμα και στη διπλή του εκδοχή (δε σε μπουκώνει καθόλου αλλά δεν υστερεί καθόλου σε μέγεθος). Το ψωμάκι μαλακό και τύπου χωριάτικο, που ξεφεύγει από το σχεδόν ημίγλυκο φωμί που έχουμε συνηθίσει.. και αυτό που δεν πρέπει να μην αμελήσω να αναφέρω είναι το ότι το μαγαζί διαθέτει μόνο ελληνικές μπύρες από όλη την Ελλάδα (π. χ. καπνιστή μπύρα Χίου) και μόνο ελληνικά αναψυκτικά.

Όλοι συμφωνήσαμε ότι ήταν η καλύτερα επιλογή για Burger που σίγουρα θα επαναληφθεί σύντομα. Μπράβο στα παιδιά! Ας συνεχίσουν αυτή την καλή προσπάθεια!

Ελ. Βενιζέλου 90, Κερατσίνι

DOS HERMANOS