ΡΕΛΑΝΤΙ

Μεζεδοπωλεία

Ν. Γεννηματά 17, Αμπελόκηποι [Χάρτης]

Καθημερινά κοντά σας από τις 18:00 και Σάββατο, Κυριακή από τις 2:00 το μεσημέρι!
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Βραδάκι Σαββάτου, κουρασμενη, απο όλη την εβδομαδα, ξενυχτισμενη απο το προηγούμενο βράδυ, το μονο πραγμα που ηθελα ηταν να κοιμηθώ. Η υπόλοιπη παρέα, βεβαια, είχε άλλες βλέψεις, όποτε γινεται εύκολα αντιληπτό τι ακολουθηςε. Τουλάχιστον, μου διευκρίνισαν οτι θα κινηθούμε σε κοντινή περιοχή, και ετσι καταλήξαμε στους Αμπελοκήπους, στο Ρελαντί.

Αφορμή για το συγκεκριμενο κουτούκι- μεζεδοπωλείο στάθηκε μια κριτική του χρήστη katergaris, που μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον, και συν του γεγονότος οτι βρισκόταν σε ένα σημείο των Αμπελόκηπων, που το γνώριζα αρκετα καλα, λόγω προτέρου εργασιακού βίου, καταλήξαμε μια παρέα τεσσάρων ατόμων, να περάσουμε το κατώφλι του, στις οκτώ το βράδυ. Είπαμε ήμουν κουρασμενη, οπότε η ωρα άφιξης ηταν μαλλον παιδική!

Πρόκειται για ένα μικρό σχετικα μεζεδοπωλείο, που είχε μια διακοσμηση ανάλογα των τετραγωνικών του. Μεγάλος πάγκος, σαν να ηταν ανακαινισμένο πρώην καφενείο, γύρω στα επτά τραπέζια, σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ενώ οι τοίχοι ειναι σε ανοιχτό χρώμα με τα δοκάρια να κάνουν αντίθεση, όντας βαμμένα μπορντώ. Ο φωτισμός ειναι ικανοποιητικός, που παρέχεται απο μεγάλες μαύρες πλάκες απο όπου κρέμονται οι λάμπες.

Καρέκλες και τραπέζια παραδοσιακά, αναπαυτικά, αλλα τίποτα το φοβερό, ενώ τα σερβίτσια ειναι απλα και καθαρά. Αν και ο χωρος δεν εχει κατι το φοβερό, μου άρεσε γιατι δε με κούραζε στο μάτι, και ηταν αξιοποιημένος στο έπακρο για τα τετραγωνικά που διέθετε.

Η εξυπηρέτηση έγινε απο ένα νεαρό ευγενέστατο, άνετο και στις χρόνους του εξαιρετικός. Θα χαρακτήριζα την παρουσία του διακριτική, ενώ με το που πήγαινες να σηκώσεις το χέρι σου για να ζητήσεις κατι έξτρα, ηταν ήδη εκει. Δικαιωματικά 4/4 στην εξυπηρέτηση.

Στη γευστική πλευρα της εξόδου μας, μπορω να πω οτι έμεινα ευχαριστημένη τοσο εγώ ´οσο και η παρέα μου, και θα το χαρακτήριζα ίσως ένα απο τα καλύτερα στην ευρύτερη περιοχή των Αμπελόκηπων.

Ξεκινήσαμε με ένα ντάκο πλούσιο σε υλικα, με ελαιόλαδο, ντομάτα, ένα παξιμάδι υπέροχο, μπόλικη φέτα και έντονη τη γευση του δυόσμου. Φαγώθηκε γρήγορα έν ριπή οφθαλμού.

Συνεχίσαμε με φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια, η οποια ηταν αρκετα καλή, γενναία μερίδα, αλλα κατ εμένα, ηθελε επιπλέον αλάτι. Χωρις να υστερεί, θα τη χαρακτήριζα ως το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς, γιατι τα υπόλοιπα ηταν εξαιρετικά.

Συνεχίσαμε με κεφτεδάκια, υπέροχα και ζουμερά, με έντονη και εδώ την παρουσία του δυόσμου. Μας άρεσαν πολυ, δεν αφήσαμε τίποτα.

Οι πατάτες τηγανητες ηταν κομμένες σε ροδέλες, χωρις λαδίλα, αρκετα μεγάλη μερίδα, με αλάτι και πάπρικα. Φαγώθηκαν και ´αυτες, με όρεξη και ταχύτητα!

Δοκιμάσαμε επισης το τυρόψωμο Εύβοιας, το οποίο ηταν πολυ καλο και ο, τι έπρεπε για βούτες.

Τελος, η τηγανιά χοιρινό με πιπεριές και φέτα, ηταν μια γευστική τηγανιά αρκετα καλή σε ποσότητα και η σάλτσα της κάπως πηχτή. Μας άρεσε παρά πολυ, και ο δίσκος καθαρίστηκε.

Στην αρχή μας ηρθε πανερακι με φρέσκο ψωμί και νερό σε γυάλινο μπουκαλι. Ηπιαμε κοκκινο ημίγλυκο κρασι, πολυ καλο χωρις παρενέργειες, ενω στο τελος μας κέρασαν μια πιατελιτσα με γλυκά, αν θυμάμαι πορτοκαλοπιτα, ραβανί, χαλβά και κατι ακομα.

Πληρώσαμε 35 ευρω τέσσερα άτομα, και φάγαμε καλα και μείναμε πολυ ευχαριστημένοι. Έχοντας πλήρη επίγνωση των γεγραμμενων μου, θα το χαρακτήριζα μέχρι στιγμής ίσως το καλύτερο απο ολα όσα έχω επισκεφτεί στους Αμπελοκήπους, εχοντας κανει αρκετες επισκέψεις στην περιοχή. Θα χαρακτήριζα την προσπάθεια τίμια, και μπορω να πω οτι το προτεινω άνετα. Αν είστε στην περιοχή του κέντρου, αξιζει μια δοκιμή, πιςτευω οτι δε θα σας απογοητεύσει.

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Σάββατο βράδυ (βροχερό) στο Ρελαντί, με καλή όμως διάθεση και καθόλου κρύο.
Ο χώρος είναι μέτριος. Σε ένα στενό πάνω από την Πανόρμου, ακριβώς δίπλα στον δρόμο ο οποίος (ευτυχώς) δεν είναι πολυσύχναστος.

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη. Το παιδί που μας βοήθησε είναι κάτι παραπάνω από ευγενικός, χαμογελαστός και σβέλτος. Μας ενημέρωσε αμέσως για τα πιάτα που είχαν τελειώσει και μέχρι το τέλος της βραδιάς ρωτούσε (σε σωστούς χρόνους, όχι να σου σπάει τα νεύρα) αν όλα είναι καλά ή αν θέλουμε κάτι.

Το φαγητό είναι καλό. Δυστυχώς δε δοκίμασα τα μανιτάρια που είχα βάλει στο μάτι γιατί είχαν τελειώσει. Το μενού έχει σαλάτες, κάποια πρώτα και στα κυρίως έχει πιάτα με κρέας και μια ποικιλία κρέατος. Έχουν και πιάτο ημέρας αλλά κι αυτό (μπριζόλα λαιμού) είχε τελειώσει.

Πήραμε μια σαλάτα με μαυρομάτικα που ήταν ένα πολύ περιποιημένο πιάτο και νόστιμο. Το τυρόψωμο που ήταν καλό, χωρίς πολλά λάδια απλώς δεν ήταν γευστικά (ούτε οπτικά) το παραδοσιακό τυρόψωμο που έχουμε συνηθίσει. Καλό ήταν πάντως. Φρέσκες πατατούλες τηγανητές με πάπρικα και την ποικιλία (που έμαθα ότι ήταν αρκετά καλή (ίσως λίγο μικρή για τα 15 ευρώ που χρεώνεται). Σε γενικές γραμμές έχει μεγάλες μερίδες το μαγαζί κι ας "παίζει" πιο πολύ με τσίπουρο και μεζέ.

Οι ποσότητες είναι τέτοιες που δεν μπορεί κανένα πιάτο να χαρακτηριστεί ως "μεζές". Για τα παραπάνω κι ένα μεγάλο καραφάκι τσίπουρο δώσαμε 31 ευρώ. Θεωρώ πως είναι αρκετά τίμιο γι' αυτό που προσφέρει ενώ πρέπει να σημειώσω ότι ήρθε άλλο ένα μεγάλο τσίπουρο κέρασμα.

Θα ξαναπάμε σίγουρα.