14 Νοε 2016

Επίσκεψη στο MYSTIC PIZZA, ένα βράδυ Σαββάτου του Σεπτεμβρίου, μετά από αναγκαία κράτηση. Την μικρή αλυσίδα MYSTIC PIZZA (θυμάμαι χαρακτηριστικά τα καταστήματα στην Εμμ. Μπενάκη στα Εξάρχεια και το άλλο στο Κουκάκι που έχει κλείσει) δεν είχε τύχει ποτέ να τα επισκεφθώ έως σήμερα, μολονότι μετρούν αρκετά χρόνια ζωής και πάντοτε τα είχα στα υπόψη μου. Κατά τις τελευταίους εξόδους μου στο Παγκράτι, είχα δει και το σχετικά καινούριο κατάστημα που άνοιξε κοντά στην πλατεία Πλαστήρα, σε χώρο που παλιότερα στεγαζόταν άλλος χώρος εστίασης (δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα αυτού), οπότε το MYSTIC μπήκε και πάλι στη wish list μου.

Για την περιοχή τα είπα στην αμέσως προηγούμενη κριτική μου για την ΕΠΑΥΛΗ, καθώς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το MYSTIC. Ζωντανή, γεμάτη κόσμο (κυρίως νεαρότερης ηλικίας η αλήθεια είναι) και κίνηση, με ενδιαφέροντα μέρη για επίσκεψη. Μετά από μια σχετικά μικρή ταλαιπωρία, βρήκαμε θέση στάθμευσης, οπότε φθάσαμε στο MYSTIC. Το καλοκαιράκι δεν έλεγε να μας αφήσει ακόμη, οπότε αφού προσπεράσαμε το ισόγειο, που λειτουργεί και ως παντοπωλείο με ελληνικά προϊόντα και το υπερυψωμένο ισόγειο, το οποίο αποτελεί τον κύριο χώρο για τις χειμερινές εξόδους, κατευθυνθήκαμε προς την ταράτσα.
Οι εντυπώσεις ανάμικτες. Χαλαρή μουσική και ωραίος φωτισμός, ένα όμορφο μπαρ στη μία πλευρά, καθώς και σχετικά άνετα τραπεζάκια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, τα θετικά σημεία. Ωστόσο τα μεγάλα φυτά που βρίσκονται γύρω - γύρω, αν και όμορφα και καλαίσθητα, θεωρώ ωστόσο ότι εν τέλει κλείνουν υπερβολικά τον χώρο και κάνουν την ατμόσφαιρα κάπως αποπνικτική. Το όλο περιβάλλον επιβαρύνεται και από το γεγονός ότι το μεγαλύτερο μέρος της ταράτσας είναι στεγασμένο (υποθέτω για να είναι δυνατόν να κλείνει τελείως κατά τις πιο κρύες περιόδους), με αποτέλεσμα τα πιο μέσα τραπέζια, ενδεχομένως να αδικούνται, όταν ο καιρός είναι ζεστός. Το τελικό αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι άσχημο, θα μπορούσε ωστόσο να σου δημιουργεί μια πιο χαλαρή διάθεση.
Από την άλλη, να αναφέρω ότι ο εσωτερικός χώρος στο υπερυψωμένο ισόγειο, στον οποίο κάθονταν λίγες παρέες, μου φάνηκε πολύ όμορφος και ζεστός, με το ξύλο να κυριαρχεί και εδώ ένα μπαρ να δεσπόζει. Θα τον τιμήσω λογικά σε μελλοντική επίσκεψη. Το ισόγειο που λειτουργεί και ως παντοπωλείο με ελληνικά προϊόντα μικροπαραγωγών συμπλήρωνε θετικά το όλο σκηνικό του εσωτερικού χώρου. Όπως ενημερώθηκα μάλιστα από το site του MYSTIC, πολλά από τα εν λόγω προϊόντα μπορείς να τα παραγγείλεις και επιτόπου και να τα δοκιμάσεις εκεί.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, σίγουρα όχι η πιο φιλική και αξιομνημόνευτη, τυπική, ωστόσο και σχετικά γρήγορη. Κατά τα λοιπά, απόδειξη κόπηκε κανονικά, το νεράκι βρύσης ήρθε σε κανάτα, για αρχή ήρθε λίγες πιτούλες με τζατζίκι και ελιές (χωρίς καθόλου έξτρα χρέωση μάλιστα), ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο ατομικά νοστιμότατα σοκολατάκια.

Ας πάμε τώρα στα του τα φαγητού. Ο πλούσιος κατάλογος περιλαμβάνει τις κλασικές επιλογές του λεγόμενου mystic menu, δηλαδή πίτσες, ζυμαρικά, σαλάτες, πεϊνιρλί, λαχματζούν κλπ. που παρασκευάζονται με ιδιαίτερα υλικά όπως βιολογικό αλεύρι από κάνναβη ή αλεύρι χωρίς γλουτένη, ενώ παράλληλα προσφέρονται και αρκετές vegan επιλογές. Επιπλέον, στο μενού έχουν προστεθεί κλασικές, ελληνικές γεύσεις (ενδεικτικά θυμάμαι πιάτα όπως καπνιστή μπριζόλα, κατσικάκι, φάβα, ντάκος κλπ. ). Από την άλλη, δίπλα στις μπυρίτσες, τα ποτά και τα κοκτέιλ, στέκονται πιο «παραδοσιακά» ποτά, όπως ρακή. Το όλο εγχείρημα παρουσιάζει σίγουρα ενδιαφέρον, μένει βέβαια αυτό να αποδειχθεί στην πορεία, γιατί ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετά ετερόκλητα στοιχεία και πραγματικά αμέτρητες επιλογές, που είναι σίγουρα αρκετά φιλόδοξο να συνδυαστούν με επιτυχία μεταξύ τους. Εμείς, είπαμε να δοκιμάσουμε το mystic menu, ως κάτι το διαφορετικό, οπότε δύο άτομα παραγγείλαμε:
- σαλάτα mystic mama, με μαρούλι, ρόκα, ελιές, λιαστή ντομάτα, ταλιατέλες, παρμεζάνα και ελαιόλαδο (6,40 €). Πολύ νόστιμη, σε ικανοποιητική ποσότητα αλλά όχι και ιδιαίτερα μεγάλη. Φρέσκα τα υλικά, ταίριαζαν μεταξύ τους, με τις ταλιατέλες να δίνουν μια ιδιαίτερη γεύση, σε συνδυασμό ιδίως με τη λιαστή ντομάτα και τις ελιές. Σε ορισμένους ίσως φαινόταν κάπως στεγνή, καθώς δεν υπήρχε κάποια σως, πέρα από το λαδάκι, προσωπικά μου άρεσε πάντως.
- λαχματζούν με μοσχαρίσιο κιμά (6,60 €), αρκετά νόστιμο, μας ικανοποίησε γευστικά. Ωραίος ο κιμάς, μέτρια καυτερός, κατόπιν σχετικής ερώτησης από τον σερβιτόρο, ενώ και η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, έχοντας το μέγεθος πίτσας. Η ζύμη, με κάπως ιδιαίτερη γεύση, μετρίου πάχους, δεν επηρέαζε σημαντικά το τελικό γευστικό αποτέλεσμα (είτε θετικά είτε αρνητικά)
- πίτσα jamaica με σάλτσα, μείγμα τυριών, κρεμμύδι, πράσινη πιπεριά, καυτερή πιπεριά, κοτόπουλο με ρούμι (9,40 €). Νόστιμη επίσης και η πίτσα, με πλούσια υλικά και χορταστικότατη. Το τυράκι μια χαρά, χωρίς εκπλήξεις, το ίδιο και τα λοιπά λαχανικά (να επισημάνω ότι η καυτερή πιπεριά δεν ήταν σε μεγάλη ποσότητα, οπότε η πίτσα καταναλώνεται και από αυτούς που δεν αρέσκονται σε πολύ καυτερές γεύσεις). Μοναδική παρατήρηση ήταν ότι η πίτσα ήταν κάπως στεγνή, καθώς η γεύση της σάλτσας δεν ήταν ευδιάκριτη το κοτόπουλο ήταν σχετικά στεγνό (το μαρινάρισμα με ρούμι δεν έγινε αντιληπτό) επίσης και σε υπερβολική ποσότητα (τουλάχιστον για τα δεδομένα μου) και κάλυπτε σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα υλικά. Για τη ζύμη ισχύουν οι πιο πάνω παρατηρήσεις που έγιναν για το λαχματζούν.
- 2 kaiser 330ml (2,50 € έκαστη) για εμένα και 1 vergina weiss (3,80 €) για τη σύζυγο.

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμό ήρθε στα 31,20 €, τιμή που την θεωρώ εξαιρετικά συμφέρουσα, δεδομένου και το ότι φάγαμε αρκετά και οι μερίδες ήταν μεγάλες. Στα συν του μαγαζιού, να επισημάνω ότι δεν υπήρχαν «κρυφές» χρεώσεις (εμφιαλωμένο νερό, κουβέρ κλπ. ).

Συνοψίζοντας, μπορεί η πίτσα, που ήταν και ο κυριότερος λόγος της επίσκεψης στο MYSTIC, να μην μας ικανοποίησε ιδιαίτερα, ενδεχομένως, ωστόσο το γεγονός αυτό να οφειλόταν και στην επιλογή της συγκεκριμένης, καθώς δεν είμαστε ιδιαιτέρως εξοικειωμένοι με τις πίτσες με βασικό υλικό το κοτόπουλο. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το συνολικό αποτέλεσμα μας ικανοποίησε, οπότε σίγουρα θα επισκεφθούμε κάποια στιγμή το MYSTIC.

09 Δεκ 2017

Κυριακή μεσημέρι, όντας νεα στην γειτονιά και προσπαθώντας να ξετρυπώσω τα πιο φίνα μέρη του Μετς, έπεσα πάνω στο Mystic το οποίο στεγάζεται σε ένα υπέροχο φυστικί κτήριο σε ένα μικρό δρομάκι του Παγκρατίου.

Ο χώρος εξαιρετικός και πολυεπίπεδος, εμείς καθίσαμε στην πανέμορφη ταράτσα. Χαλαρή ατμόσφαιρα, ωραίος κόσμος και ευχάριστο σέρβις. Η μουσική εξαιρετική, ισπανικά και funky jazz κομμάτια να ολοκληρώνουν το όμορφο σκηνικό.

Ο κατάλογος μεγάλος (όπως έχω ξαναπεί, αυτό με προδιαθέτει αρνητικά γιατί, πως να το κάνουμε, δεν μπορεί όλα να είναι εξίσου καλά), δεν ήξερες τι να πρωτοδιαλέξεις, πίτσα, μακαρόνια, κρέας, σαλάτες?

Εν τέλει μετά απο πολύ μελέτη, επειδή δεν πεινάγαμε και πάρα πολύ (2 άτομα), επιλέξαμε τα παρακάτω:

Χόρτα τσιγαριστά: Πολύ ενδιαφέρον πιάτο, (ζωχοί, φρέσκο κρεμμύδι και πράσο), βαρύ μεν αλλά πεντανόστιμο. (4,50 Ευρω)

Ντάκος: σωστός, και επιτέλους το παξιμάδι κρατσανιστό, με τις ελίτσες του και με την ωραία τριμμένη ντοματούλα του, ότι έπρεπε. (3,80 Ευρω)

Ρεβύθια στη γάστρα: Χουχουλιάρικο πιάτο, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, εγώ δεν ενθουσιάστηκα καθαρά και μόνο λόγω γούστου καθώς τα πολλά μπαχαρικά (κανέλες, γαρύφαλα, μπούκοβα κτλ) μου καλύπτουν την όποια αυτούσια γεύση του φαγητού. (6,00 Ευρω)

Mystic ψαρονέφρι με ρύζι μπασμάτι και σως μουστάρδας: υπέροχα ψημένο, ζουμερό και πεντανόστιμο. Απλό και χορταστικό πιάτο. (9,40 Ευρω)

Ήπιαμε μια τσικουδιά Χανίων των 100 και στο τέλος μας κέρασαν κάτι εκπλητικά σπιτικά σοκολατάκια. (3,80 Ευρω)

Σύνολο: 26,30 Ευρώ

Τίμιο μαγαζί, ωραίο φαγητό, μεγάλες μερίδες και καλές τιμές.

Check (✔) στην λίστα με τα καλύτερα της περιοχής μου.

06 Οκτ 2016

Αναζητώντας, μέσω του ask4food, ένα ιταλικό εστιατόριο, καταλήξαμε στο Μystic. Το επισκεφτήκαμε, Παρασκευή βράδυ, τέσσερα άτομα, κατόπιν κράτησης.

Βρίσκεται πίσω απο το Καλλιμάρμαρο. Εύκολη η πρόσβαση, δύσκολη η στάθμευση. Καθίσαμε στην ταράτσα, που ήταν σχεδόν κλειστή.

Ο χώρος της ταράτσας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε, υπήρχε και μια σχετική βαβούρα.
Η εξυπηρέτηση ήταν σε καλό επίπεδο. Παραγγείλαμε mystic μανιτάρια, σαλάτα avocado, απο ζυμαρικά mystic jamal με ταλιατέλιες, mystic spiroulina με ταλιατέλιες και mystic pesto με σπαγγέτι, πίτσα mystic gourmet μαργαρίτα, 2 μπύρες mystic (δικής τους παραγωγής) και 2 αναψυκτικά.
Οι ταλιατέλιες και η βάση της πίτσας περιείχαν βιολογική κάνναβη.
Πληρώσαμε κάτι παραπάνω απο 50 ευρώ. Τα φαγητά ήταν εύγεστα, οι μερίδες χορταστικές. Εκείνο που δεν μου άρεσε ήταν η εικόνα των πιάτων των ζυμαρικών. Σερβίρονταν σε σχετικά μικρά πιάτα σε σχέση με την ποσότητα.
Οι τιμές ήταν καλές ιδίως για ιταλικό εστιατόριο αλλά, κατά την γνώμη μου, δεν πρόκειται για ιταλικό εστιατόριο. Η συνολική εικόνα του μαγαζιού δεν παραπέμπει σε ιταλικό εστιατόριο.
Δεν με ενθουσίασε ούτε με απογοήτευσε.

02 Οκτ 2016

Πήγαμε ένα απόγευμα καθημερινής (αρχές Σεπτεμβίου), 7 άτομα, αφού είχαμε κάνει κράτηση και καθήσαμε στην ταράτσα. Πολύ συμπαθητικά, μόνο που ήταν μία μέρα με υγρασία και ενώ δεν είχε νυχτώσει μας έφαγαν τα κουνούπια. Αντικουνουπικό δεν είχαν να "κεράσουν" κι έτσι φύγαμε "γαζωμένοι" εμείς που τα "τραβάμε".. Οι άλλοι χώροι δε με ενθουσιάσαν, χωρίς να είναι άσχημοι. Ο κυρίως χώρος του ισογείου θέλει το κάτιτί του για να γίνει πιο ελκυστικός. Το κελλάρι όπου έριξα μια κλεφτή ματιά (ήταν κλειστό, ίσως λόγω εποχής), ήταν όμορφο, αλλά μύριζε μούχλα, ίσως λόγω μη χρήσης. Το κτήριο πολύ γραφικό, όπως και η γειτονιά ολόκληρη.
Για την εξυπηρέτηση δε θα πω πολλά, ήδη από το τηλέφωνο ο κύριος ήταν εξυπηρετικότατος. Συμπαθητικά τα παιδιά και εκεί, δεν έχουμε κανένα παράπονο. Μόνο που μπαίνοντας, επειδή δεν υπήρχε άλλη παρέα εκείνη την ώρα στο μαγαζί, δεν μας υποδέχτηκε κανείς και έπρεπε να ανέβουμε μόνοι μας στην ταράτσα (όπου είχε γίνει η κράτηση). Εντάξει, λεπτομέρεια.
Στο φαγητό τώρα: Πήραμε 3 είδη πίτσας (νόστιμη, ενδιαφέροντες συνδυασμοί), φαλάφελ (πολύ ωραία, η σως αδιάφορη, θα προτιμούσα χούμους), τυροκαφτερή (δε μας ενθουσίασε, πολύ καφτερή και με έντονη τη γεύση τυριού), ρεβύθια σε πήλινο με παπαρουνόσπορο (πολύ ελαφρύ και νόστιμο πιάτο), σαλάτες (μία με προσούτο, μια χαρά ήταν), μια μακαρονάδα με θαλασσινά (καλή γεύση, αλ ντέντε τα ζυμαρικά), θέλαμε γουακαμόλε αλλά δεν είχε λόγω εποχής (! ), πήραμε και 2-3 άλλα πιάτα αλλά δεν τα θυμάμαι. Σε γενικές γραμμές μείναμε ευχαριστημένοι από τις γεύσεις και την ποιότητα. Το κρασάκι το σαρντονέ χύμα που δοκιμάσαμε, οκ, ψιλοαδιάφορο. Στο τέλος πήραμε γλυκά, πανακότα και σουφλέ σοκολάτα, ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Τις τιμές τις βρήκαμε αρκετά καλές και το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα. Είναι στα μεγάλα συν του μαγαζιού, πιστεύω. Ένα μισόκιλο κρασί και 2-3 καφέδες στο τέλος δεν χρεώθηκαν, τα κέρασε το μαγαζί.
Θα ξαναπήγαινα με ευχαρίστηση, όπως και οι υπόλοιποι της παρέας. Α, στα συν και η μουσική υπόκρουση, ξένη, easy listening, σε καλή ένταση.