03 Δεκ 2018

Αν και δεν είμαι μεγάλη fun της πίστας και της πάστας, τολμώ να πω ότι η εμπειρία μου στην Mystic Pizza & Pasta στο Παγκράτι ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη. Η αλήθεια είναι ότι η επίσκεψη στην Mystic Pizza & Pasta ήταν επιθυμία της κολλητής μου, η οποία αγαπάει την pasta, ενώ της είχε εξάψει την περιέργεια το βιολογικό αλεύρι κάναβης, κανναβόσπορο κλπ. Η αφορμή δόθηκε την περασμένη Παρασκευή μετά από την καθιερωμένη βόλτα με το καφεδάκι... Αυτή τη φορά η βόλτα έλαβε μέρος στο Κέντρο της Αθήνας οπότε η επίσκεψη στην Mystic Pizza & Pasta στην πλατεία Προσκόπων στο Παγκράτι ήταν μια ιδιαίτερα εύκολη υπόθεση...

Η πρόσβαση με τα ΜΜΜ είναι ιδιαίτερα εύκολη αφού σε αφήνουν ακριβώς έξω από το κατάστημα. Εύκολη είναι και η πρόσβαση με Ι. Χ. αυτοκίνητο αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το παρκάρετε... Εγώ από Παγκράτι έχω πικρή εμπειρία οπότε όσο μπορώ το αποφεύγω. Ως πρώτη εντύπωση ο χώρος είναι ζεστός και φιλόξενος...

Με την είσοδο σας είναι η κεντρική αίθουσα και ο προθάλαμος με τη γωνιά ντελικατέσεν που έχει μερικά τραπεζάκια και εκεί... Κάτω είναι το κελάρι, το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον από μια ματιά που ρίξαμε αλλά την μέρα που το επισκεφθήκαμε λάμβανε χώρα μια συγκέντρωση εφήβων οπότε ούτε λόγος να κάτσεις εκεί. Στην ταράτσα δεν ανεβήκαμε μιας και η σερβιτόρα μας απέτρεψε λόγω κρύου, αν και είχαν αναμένες σόμπες, αλλά στην πορεία αρκετές παρέες κατευθήνθηκαν εκεί. Αν συνυπολογίσουμε και την αποπνικτική ζέστη που επικράτησε στην συνέχεια στον χώρο (ο λόγος που βάζω το τρία είναι αυτός), τότε ίσως η ταράτσα είναι ιδανική για την επόμενη επίσκεψη. Εμείς καθίσαμε στον χώρο του ντελικατέσεν όπως μπαίνεις μιας και δεν είχαμε κλείσει τραπέζι και αυτό που ήταν διαθέσιμο στον κυρίως χώρο δεν μας άρεσε. Ο χώρος, γενικά, είναι όμορφος και ζεστός - κυριολεκτικά και μεταφορικά-, το ξύλο δίνει μια ζεστασιά ενώ και η θέρμανση είναι κάτι παραπάνω από full, το οποίο αν και στην αρχή ήταν ευχάριστο, στην πορεία μας έκανε να αισθανθούμε αποπνικτικά...

Ο κατάλογος εκτός από τις επιλογές σε pizza και pasta, όπως έχουν αναφέρει και άλλοι καλοφαγάδες, περιλαμβάνει και πολλά μεζεδάκια και πιάτα της ελληνικής κουζίνας. Αρκετά από αυτά είναι κάτι παραπάνω από θελκτικά... Εμείς αν και πήγαμε για pizza δεν αντισταθήκαμε και σε κάποιο από αυτά... Η παραγγελία μας, λοιπόν, περιλάμβανε: Έναν θαλασσινό παστουρμά, ο οποίος ήταν σαν φέτος λεπτού καπνιστού ψαριού με μια σαλάτα ταμπουλέ στο πλάι, πραγματικά πεντανόστιμος. Μια mystic μανιτάρια (μανιτάρια, κανναβόσπορος, κουκουναρόσπορος, κρέμα γάλακτος, σκορδέλαιο), τα οποία ήταν γευστικότατα και πλούσια μερίδα. Μια πίτσα Indian (τυρί, κοτόπουλο με curry, μανιτάρια, κόκκινη πιπεριά, κρεμμύδι), όπου ενώ το κοτόπουλο κάρυ ήταν καλομαγειρεμένο και η πίτσα νόστιμη, μετά από ένα σημείο σε μπούκωνε ο συνδυασμός. Η ζύμη πολύ καλή και ελαφριά, μας ήρθε και στην αρχή σαν φοκάτσια - ψωμάκι κέρασμα μαζί με ένα ντιπ σαν τζατζίκι, το οποίο θεωρώ ότι δεν ταιριάζει με το όλο στυλ του μαγαζιού (το ντιπ εννοώ)... Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ένα ημίγλυκο κόκκινο κρασί, ιδιαίτερα ευκολόπιοτο.

Στο τέλος, ήρθε κέρασμα από ένα σοκολατάκι handmade σίγουρα, μια χαρά. Το service από τις κοπέλες ήταν ευγενέστατο και χαμογελαστό, ενώ το κάπνισμα - ευτυχώς- δεν επιτρέπεται. Ο λογαριασμός για όλα αυτά στα 28,40 με απόδειξη, πολύ καλό value for money. Σίγουρα θα επιστρέψω γιατί έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πιάτα - προπάντων στην παλέτα των θαλασσινών όπως το χταπόδι στη γάστρα- που πρέπει να δοκιμάσω...

03 Νοε 2018

Σαββατόβραδο και η επιθυμία για πίτσα μας οδήγησε, παρέα τριών ατόμων, στο MYSTIC PIZZA & PASTA, στο Παγκράτι, πίσω από το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο. Το εστιατόριο στεγάζεται στο όμορφο κτήριο που για χρόνια στεγαζόταν η παραδοσιακή ταβέρνα του Μεγαρίτη.

Φτάνοντας εκεί, η ευγενέστατη υπεύθυνη που μας υποδέχτηκε, έδωσε δύο επιλογές: Να καθίσουμε στην καλυμμένη ημιυπαίθρια ταράτσα ή στον εσωτερικό χώρο. Μια και ο καιρός είχε αρχίσει να κρυώνει, προτιμήσαμε το δεύτερο. Όμορφος, συμπαθητικά διακοσμημένος χώρος με ξύλινα έπιπλα και τέτοια διαρρύθμιση, ώστε οι παρέες να κάθονται άνετα και να μην ενοχλείται ο ένας πελάτης από τον άλλο.

Πρώτα απ' όλα να αναφέρω το θετικό στην εξυπηρέτηση: Κατέφθασε αμέσως με το που καθίσαμε στο τραπέζι μας κανάτα με νερό βρύσης που ανανεώθηκε, όποτε χρειάστηκε και μας προσφέρθηκαν μετά από λίγο κομμάτια φρεσκοψημένης βάσης πίτσας (κάτι ανάμεσα σε φοκάτσια και ψωμάκι) με μια νόστιμη σως με βάση το γιαούρτι. Δεν υπάρχει καμιά "κρυφή" χρέωση (τύπου κουβέρ), όπως σωστά επισήμανε στην κριτική του και ο έμπιστος χρήστης ALEX80.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:
- Σκορδόψωμο με λιαστή ντομάτα, ελαιόλαδο και ρίγανη. Περιλάμβανε τρία ευμεγέθη τεμάχια, αρκετά νόστιμα, αν και κάπως βαριά στη γεύση.

- Φαλάφελ. Μας σέρβιραν έξι μεγάλα τεμάχια μαζί με μια δροσερή σως με βάση το γιαούρτι, η οποία έδενε γευστικά με τα φαλάφελ και τα νοστίμιζε, καθώς από μόνα τους δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό.

- Σαλάτα Mystic Αpple με λόλα, μαρούλι, ρόκα, ανθότυρο, καρύδια, κανναβόσπορο, μήλο και βινεγκρέτ με μέλι. Πραγματικά πολύ νόστιμη, ελαφριά και δροσερή σαλάτα, μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν τέλεια εισαγωγή για τις πίτσες που ακολούθησαν.

- Πίτσα Olive (8 κομμάτια) με τυρί, ντομάτα, μανιτάρια, ελιές, φέτα, πιπεριά και ρίγανη. Πραγματικά πεντανόστιμη! Η ζύμη από κανναβόσπορο αφήνει αρκετά ελαφριά αίσθηση, ήταν πολύ σωστά ψημένη και ο συνδυασμός του σωστά λιωμένου τυριού με τα λαχανικά μας ικανοποίησε πλήρως γευστικά.

- Πίτσα Capricciosa (8 κομμάτια) με μοτσαρέλα, ντομάτα, ζαμπόν, αγκινάρες. Αυτή η πίτσα δεν μας άρεσε και τόσο, ίσως χρειαζόταν λίγο ψήσιμο ακόμα...

Μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό, μας κέρασαν τρία νοστιμότατα χειροποίητα σοκολατάκια με κανναβόσπορο, αν δεν κάνω λάθος, πραγματικά πολύ νόστιμα, γλυκό κλείσιμο για το όμορφο δείπνο μας.

Ο λογαριασμός ανήλθε γύρω στα 13-14 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money για αυτά που παραγγείλαμε...

Συνοψίζοντας, το MYSTIC PIZZA & PASTA στο Παγκράτι μας άφησε γενικά θετικές εντυπώσεις. Αρκετά καλό φαγητό, ειδικά η μία πίτσα μας ενθουσίασε, αλλά και γενικότερα, η ζύμη από κανναβόσπορο μας φάνηκε αρκετά ελαφριά και εύπεπτη. Ο χώρος όμορφος και προσεγμένος, και πάντως, ο εσωτερικός χώρος προσδίδει μια ζεστασιά, όμορφη για το χειμωνιάτικο κρύο. Η εξυπηρέτηση ευγενική και γρήγορη, ειδικά η υπεύθυνη το βράδυ που βρεθήκαμε εκεί, ήταν πάντα με το χαμόγελο και ανταποκρινόταν ταχύτατα σε ό, τι ζητούσαν οι πελάτες, ενώ άξια λόγου είναι και η έλλειψη "κρυφών" χρεώσεων, όπως ήδη προανέφερα. Τέλος, και το value for money είναι ικανοποιητικό.

Εν κατακλείδι, αποτελεί μια αξιόπιστη πρόταση για την περιοχή και θα το έχουμε στα υπόψη μας για μελλοντικές επισκέψεις.

09 Δεκ 2017

Κυριακή μεσημέρι, όντας νεα στην γειτονιά και προσπαθώντας να ξετρυπώσω τα πιο φίνα μέρη του Μετς, έπεσα πάνω στο Mystic το οποίο στεγάζεται σε ένα υπέροχο φυστικί κτήριο σε ένα μικρό δρομάκι του Παγκρατίου.

Ο χώρος εξαιρετικός και πολυεπίπεδος, εμείς καθίσαμε στην πανέμορφη ταράτσα. Χαλαρή ατμόσφαιρα, ωραίος κόσμος και ευχάριστο σέρβις. Η μουσική εξαιρετική, ισπανικά και funky jazz κομμάτια να ολοκληρώνουν το όμορφο σκηνικό.

Ο κατάλογος μεγάλος (όπως έχω ξαναπεί, αυτό με προδιαθέτει αρνητικά γιατί, πως να το κάνουμε, δεν μπορεί όλα να είναι εξίσου καλά), δεν ήξερες τι να πρωτοδιαλέξεις, πίτσα, μακαρόνια, κρέας, σαλάτες?

Εν τέλει μετά απο πολύ μελέτη, επειδή δεν πεινάγαμε και πάρα πολύ (2 άτομα), επιλέξαμε τα παρακάτω:

Χόρτα τσιγαριστά: Πολύ ενδιαφέρον πιάτο, (ζωχοί, φρέσκο κρεμμύδι και πράσο), βαρύ μεν αλλά πεντανόστιμο. (4,50 Ευρω)

Ντάκος: σωστός, και επιτέλους το παξιμάδι κρατσανιστό, με τις ελίτσες του και με την ωραία τριμμένη ντοματούλα του, ότι έπρεπε. (3,80 Ευρω)

Ρεβύθια στη γάστρα: Χουχουλιάρικο πιάτο, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, εγώ δεν ενθουσιάστηκα καθαρά και μόνο λόγω γούστου καθώς τα πολλά μπαχαρικά (κανέλες, γαρύφαλα, μπούκοβα κτλ) μου καλύπτουν την όποια αυτούσια γεύση του φαγητού. (6,00 Ευρω)

Mystic ψαρονέφρι με ρύζι μπασμάτι και σως μουστάρδας: υπέροχα ψημένο, ζουμερό και πεντανόστιμο. Απλό και χορταστικό πιάτο. (9,40 Ευρω)

Ήπιαμε μια τσικουδιά Χανίων των 100 και στο τέλος μας κέρασαν κάτι εκπλητικά σπιτικά σοκολατάκια. (3,80 Ευρω)

Σύνολο: 26,30 Ευρώ

Τίμιο μαγαζί, ωραίο φαγητό, μεγάλες μερίδες και καλές τιμές.

Check (✔) στην λίστα με τα καλύτερα της περιοχής μου.