MYSTIC PIZZA & PASTA

Ιταλία

Φερεκύδου 2, Καλλιμάρμαρο [Χάρτης]
  210 9592092
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Επίσκεψη στο MYSTIC PIZZA, ένα βράδυ Σαββάτου του Σεπτεμβρίου, μετά από αναγκαία κράτηση. Την μικρή αλυσίδα MYSTIC PIZZA (θυμάμαι χαρακτηριστικά τα καταστήματα στην Εμμ. Μπενάκη στα Εξάρχεια και το άλλο στο Κουκάκι που έχει κλείσει) δεν είχε τύχει ποτέ να τα επισκεφθώ έως σήμερα, μολονότι μετρούν αρκετά χρόνια ζωής και πάντοτε τα είχα στα υπόψη μου. Κατά τις τελευταίους εξόδους μου στο Παγκράτι, είχα δει και το σχετικά καινούριο κατάστημα που άνοιξε κοντά στην πλατεία Πλαστήρα, σε χώρο που παλιότερα στεγαζόταν άλλος χώρος εστίασης (δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα αυτού), οπότε το MYSTIC μπήκε και πάλι στη wish list μου.

Για την περιοχή τα είπα στην αμέσως προηγούμενη κριτική μου για την ΕΠΑΥΛΗ, καθώς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το MYSTIC. Ζωντανή, γεμάτη κόσμο (κυρίως νεαρότερης ηλικίας η αλήθεια είναι) και κίνηση, με ενδιαφέροντα μέρη για επίσκεψη. Μετά από μια σχετικά μικρή ταλαιπωρία, βρήκαμε θέση στάθμευσης, οπότε φθάσαμε στο MYSTIC. Το καλοκαιράκι δεν έλεγε να μας αφήσει ακόμη, οπότε αφού προσπεράσαμε το ισόγειο, που λειτουργεί και ως παντοπωλείο με ελληνικά προϊόντα και το υπερυψωμένο ισόγειο, το οποίο αποτελεί τον κύριο χώρο για τις χειμερινές εξόδους, κατευθυνθήκαμε προς την ταράτσα.
Οι εντυπώσεις ανάμικτες. Χαλαρή μουσική και ωραίος φωτισμός, ένα όμορφο μπαρ στη μία πλευρά, καθώς και σχετικά άνετα τραπεζάκια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, τα θετικά σημεία. Ωστόσο τα μεγάλα φυτά που βρίσκονται γύρω - γύρω, αν και όμορφα και καλαίσθητα, θεωρώ ωστόσο ότι εν τέλει κλείνουν υπερβολικά τον χώρο και κάνουν την ατμόσφαιρα κάπως αποπνικτική. Το όλο περιβάλλον επιβαρύνεται και από το γεγονός ότι το μεγαλύτερο μέρος της ταράτσας είναι στεγασμένο (υποθέτω για να είναι δυνατόν να κλείνει τελείως κατά τις πιο κρύες περιόδους), με αποτέλεσμα τα πιο μέσα τραπέζια, ενδεχομένως να αδικούνται, όταν ο καιρός είναι ζεστός. Το τελικό αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι άσχημο, θα μπορούσε ωστόσο να σου δημιουργεί μια πιο χαλαρή διάθεση.
Από την άλλη, να αναφέρω ότι ο εσωτερικός χώρος στο υπερυψωμένο ισόγειο, στον οποίο κάθονταν λίγες παρέες, μου φάνηκε πολύ όμορφος και ζεστός, με το ξύλο να κυριαρχεί και εδώ ένα μπαρ να δεσπόζει. Θα τον τιμήσω λογικά σε μελλοντική επίσκεψη. Το ισόγειο που λειτουργεί και ως παντοπωλείο με ελληνικά προϊόντα μικροπαραγωγών συμπλήρωνε θετικά το όλο σκηνικό του εσωτερικού χώρου. Όπως ενημερώθηκα μάλιστα από το site του MYSTIC, πολλά από τα εν λόγω προϊόντα μπορείς να τα παραγγείλεις και επιτόπου και να τα δοκιμάσεις εκεί.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, σίγουρα όχι η πιο φιλική και αξιομνημόνευτη, τυπική, ωστόσο και σχετικά γρήγορη. Κατά τα λοιπά, απόδειξη κόπηκε κανονικά, το νεράκι βρύσης ήρθε σε κανάτα, για αρχή ήρθε λίγες πιτούλες με τζατζίκι και ελιές (χωρίς καθόλου έξτρα χρέωση μάλιστα), ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο ατομικά νοστιμότατα σοκολατάκια.

Ας πάμε τώρα στα του τα φαγητού. Ο πλούσιος κατάλογος περιλαμβάνει τις κλασικές επιλογές του λεγόμενου mystic menu, δηλαδή πίτσες, ζυμαρικά, σαλάτες, πεϊνιρλί, λαχματζούν κλπ. που παρασκευάζονται με ιδιαίτερα υλικά όπως βιολογικό αλεύρι από κάνναβη ή αλεύρι χωρίς γλουτένη, ενώ παράλληλα προσφέρονται και αρκετές vegan επιλογές. Επιπλέον, στο μενού έχουν προστεθεί κλασικές, ελληνικές γεύσεις (ενδεικτικά θυμάμαι πιάτα όπως καπνιστή μπριζόλα, κατσικάκι, φάβα, ντάκος κλπ. ). Από την άλλη, δίπλα στις μπυρίτσες, τα ποτά και τα κοκτέιλ, στέκονται πιο «παραδοσιακά» ποτά, όπως ρακή. Το όλο εγχείρημα παρουσιάζει σίγουρα ενδιαφέρον, μένει βέβαια αυτό να αποδειχθεί στην πορεία, γιατί ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετά ετερόκλητα στοιχεία και πραγματικά αμέτρητες επιλογές, που είναι σίγουρα αρκετά φιλόδοξο να συνδυαστούν με επιτυχία μεταξύ τους. Εμείς, είπαμε να δοκιμάσουμε το mystic menu, ως κάτι το διαφορετικό, οπότε δύο άτομα παραγγείλαμε:
- σαλάτα mystic mama, με μαρούλι, ρόκα, ελιές, λιαστή ντομάτα, ταλιατέλες, παρμεζάνα και ελαιόλαδο (6,40 €). Πολύ νόστιμη, σε ικανοποιητική ποσότητα αλλά όχι και ιδιαίτερα μεγάλη. Φρέσκα τα υλικά, ταίριαζαν μεταξύ τους, με τις ταλιατέλες να δίνουν μια ιδιαίτερη γεύση, σε συνδυασμό ιδίως με τη λιαστή ντομάτα και τις ελιές. Σε ορισμένους ίσως φαινόταν κάπως στεγνή, καθώς δεν υπήρχε κάποια σως, πέρα από το λαδάκι, προσωπικά μου άρεσε πάντως.
- λαχματζούν με μοσχαρίσιο κιμά (6,60 €), αρκετά νόστιμο, μας ικανοποίησε γευστικά. Ωραίος ο κιμάς, μέτρια καυτερός, κατόπιν σχετικής ερώτησης από τον σερβιτόρο, ενώ και η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, έχοντας το μέγεθος πίτσας. Η ζύμη, με κάπως ιδιαίτερη γεύση, μετρίου πάχους, δεν επηρέαζε σημαντικά το τελικό γευστικό αποτέλεσμα (είτε θετικά είτε αρνητικά)
- πίτσα jamaica με σάλτσα, μείγμα τυριών, κρεμμύδι, πράσινη πιπεριά, καυτερή πιπεριά, κοτόπουλο με ρούμι (9,40 €). Νόστιμη επίσης και η πίτσα, με πλούσια υλικά και χορταστικότατη. Το τυράκι μια χαρά, χωρίς εκπλήξεις, το ίδιο και τα λοιπά λαχανικά (να επισημάνω ότι η καυτερή πιπεριά δεν ήταν σε μεγάλη ποσότητα, οπότε η πίτσα καταναλώνεται και από αυτούς που δεν αρέσκονται σε πολύ καυτερές γεύσεις). Μοναδική παρατήρηση ήταν ότι η πίτσα ήταν κάπως στεγνή, καθώς η γεύση της σάλτσας δεν ήταν ευδιάκριτη το κοτόπουλο ήταν σχετικά στεγνό (το μαρινάρισμα με ρούμι δεν έγινε αντιληπτό) επίσης και σε υπερβολική ποσότητα (τουλάχιστον για τα δεδομένα μου) και κάλυπτε σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα υλικά. Για τη ζύμη ισχύουν οι πιο πάνω παρατηρήσεις που έγιναν για το λαχματζούν.
- 2 kaiser 330ml (2,50 € έκαστη) για εμένα και 1 vergina weiss (3,80 €) για τη σύζυγο.

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμό ήρθε στα 31,20 €, τιμή που την θεωρώ εξαιρετικά συμφέρουσα, δεδομένου και το ότι φάγαμε αρκετά και οι μερίδες ήταν μεγάλες. Στα συν του μαγαζιού, να επισημάνω ότι δεν υπήρχαν «κρυφές» χρεώσεις (εμφιαλωμένο νερό, κουβέρ κλπ. ).

Συνοψίζοντας, μπορεί η πίτσα, που ήταν και ο κυριότερος λόγος της επίσκεψης στο MYSTIC, να μην μας ικανοποίησε ιδιαίτερα, ενδεχομένως, ωστόσο το γεγονός αυτό να οφειλόταν και στην επιλογή της συγκεκριμένης, καθώς δεν είμαστε ιδιαιτέρως εξοικειωμένοι με τις πίτσες με βασικό υλικό το κοτόπουλο. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το συνολικό αποτέλεσμα μας ικανοποίησε, οπότε σίγουρα θα επισκεφθούμε κάποια στιγμή το MYSTIC.

Ιούλ

To mystic το ειχα επισκεφτει αρκετες φορες οταν ηταν στο Κουκακι και ειχα πολυ θετικες εντυπωσεις.

Ενα Σαββατο βραδυ ψαχναμε κατι διαφορετικο να φαμε που να ειναι γευστικο υγιεινο και σε ομορφο περιβαλλον. Μια συντομη αναζητηση στο ιντερνετ μου υπενθυμησε το mystic το πολυ ενημερωμενο site τους, με επεισε. Υπαρχουν φωτογραφιες και ο πληρης καταλογος.

Ειχαμε κλεισει τραπεζι για την ταρατσα τους, για 5 ατομα. Φτανοντας ρωτησαμε αν εχει τηλεοραση (λογω euro για χαρη των αντρων της παρεας), μας απαντησαν αρνητικα.
Ανεβηκαμε δυο οροφους και φτασαμε σε μια πολυ ομορφη ταρατσα περιποιημενη αρκετα με γλαστρουλες γυρω γυρω, ικανοποιητικο φωτισμο και σωστες αποστασεις στην τοποθετηση των τραπεζιων. Ωραια η επιλογη των χρωματων γενικα ο χωρος απεπνεε μια αισθηση ηρεμιας και χαλαρωσης. Ομορφος μου φανηκε και ο εσωτερικος χωρος αν και δεν εδωσαν ιδιαιτερη σημασια.

Η εξυπηρετηση απο την πρωτη μεχρι την τελευταια στιγμη υπηρξε αψογη. Παροτι δεν ειχαν προβλεψει να δειξουν τον αγωνα, οταν ηρθε η ωρα μας ενημερωσε ο σερβιτορος, οτι θα τον βαλουν σε μια οθονη χωρις ηχο(μεγαλη η χαρα των ανδρων). Εφεραν νερακι δροσερο σε κανατα που ανανεωθηκε αρκετες φορες, κερασαν απο ενα σοκολατακι στον καθενα μας μαζι με το λογαριασμο, προσφερθηκαν να πακεταρουν το φαγητο που εμεινε, μας εξηγησαν τα υλικα των πιατων, εκαναν καποιες αλλαγες για χαρη τους ενος απο την παρεα. Με μια λεξη αψογοι ολοι. Επαξια το 4.

Στα του φαγητου τωρα δοκιμασαμε αρκετα. Για ορεκτικο πηραμε μια ρεβυθαδα (παροτι δεν με ενθουσιαζουν τα οσπρια το συγκεκριμενο πιατο ηταν εξαιρετικο, αν και το ζητησαμε αναλατο), ενα λεχματζουν(κλασικη αγαπημενη γευση του κιμα, στην ωραιοτατη ζυμη τους), εναν ντακο(απλα οκ)και απο κυριως μια μακαροναδα μπολονεζ φουρνου(ο αδερφος μου που την εφαγε την βρηκε εκπληκτικη), μια πιτσα μιση μιση ιντιαν και ολιβ(η ιντιαν ειναι η δικη μου επιλογη πολυ γευστικη, σωστα τα μπαχαρικαι και καθολου βαρυ το αποτελεσμα) το ιδιο ισχυει και για την ολιβ. Η ζυμη ειναι ιδια με του λεχματζουν η οποια εχει σωστο παχος (μετριο)λιγο ξινη η γευση και τραγανη οσο πρεπει. Να σημειωσω οτι ολα τα υλικα ηταν φρεσκοτατα και φυσικα τα μανιταρια δεν ηταν κονσερβα(ειλικρινα νομιζω οτι τα μανιταρια σε κονσερβα ειναι εντελως αγευστα και δεν πρεπει να τα βαζει ουτε η πιτσαρια της γειτονιας). Τα αλλα δυο πιατα ηταν ζυμαρικα με τις δικες τους ταλιατελες το ενα με κρεμα γαλακτος και λαχανικα και το αλλο με κοκκινη σαλτσα και λαχανικα (δοκιμασα και τα δυο για χαρη της κριτικης και τα βρηκα νοστιμοτατα), αξιζουν μια δοκιμη οι ταλιατελες ειναι γευστικες απο μονες τους. Λογω του οτι θα πηγαιναμε για ποτο δεν ηπιαμε αλκοολ, παρολο που θα ηθελα να δοκιμασω την μπυρα τους, αλλα σε επομενη επισκεψη.

Τα παραπανω κοστισαν 45 ευρω και πηραμε τη μιση πιτσα πακετο. Οποτε αντιλαμβανεστε οτι και σε σχεση με την ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλα. Αναλυτικα τον λογαριασμο δεν τον ειδα αλλα υπαρχει ο καταλογος στο site τους.
Το προτεινω και θα επιστρεψω σιγουρα, καθως το καλοκαιρι ειναι μεγαλο και η ταρατσα τους εξαιρετικη. Τελος το παρκαρισμα δεν μας δυσκολεψε καθολου.
Υ. γ, στην περιοχη ειδα αρκετα μαγαζια που φανηκαν ενδιαφεροντα.

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

To νέο Mystic Pizza στο Παγράτι, πολύ κοντά στην Πλ. Βαρνάβα, επισκεφθήκαμε τρία άτομα, λίαν προσφάτως, ύστερα από τα τόσα θετικά σχόλια που είχαμε ακούσει και διαβάσει για την ποιότητα του φαγητού στα υπόλοιπα καταστήματά του. Μείναμε ευχαριστημένοι από κάθε άποψη και σίγουρα θα ξαναπάμε διότι οι επιλογές είναι πολλές και το περιβάλλον είναι απόλυτα φιλικό προς τους απανταχού καλοφαγάδες και κυρίως για εκείνους που θέλουν να φάνε υγιεινά χωρίς να στερηθούν την ποιότητα και την ποσότητα!

Η όλη ιδέα της υγιεινής, αρχικά, πίτσας ξεκίνησε από την Θεσσαλονίκη το 1999 και μετά "κατέβηκε" στην Αθήνα με πιο γνωστό το κατάστημα των Εξαρχείων. Το όνομα, φαντάζομαι, ότι προήλθε από το αμερικανικό φιλμ Mystic Pizza (1988 ) με πρωταγωνίστρια την Julia Roberts που έκανε πασίγνωστη την ομώνυμη πιτσαρία στο Connecticut!

Ο χώρος εκπέμπει όντως κάποιας μορφής μυσταγωγία καθώς η κυριαρχία του ξύλου, τα όμορφα δάπεδα, τα όμορφα χαλιά, ο όμορφος φωτισμός και το εντυπωσιακό υπόγειο κελάρι συνηγορούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Το γωνιακό μαγαζί με τα γραφικά πράσινα - βεραμάν κουφώματα που αρχικά συναντά κάποιος- προδιαθέτει ευχάριστα. Με το που μπήκαμε στο εστιατόριο, στο δεξί μας χέρι αντικρίσαμε μια όμορφη και μικρή deli γωνιά με μικρά καλαθάκια, με διάφορα προϊόντα μικρών παραγωγών, και ένα ψυγείο με φρέσκα τυροκομικά και αλλαντικά. Ακόμα, υπάρχουν λογής - λογής σακουλάκια και βαζάκια όμορφα τοποθετημένα στο πίσω μέρος του παντοπωλείου, όλα προς πώληση.
Παραδίπλα, ο μικρός ισόγειος χώρος, διαθέτει μικρά όμορφα τραπεζάκια για φαγητό.

Ο υπόγειος χώρος, αποτελεί την έκπληξη! Με το που κατεβήκαμε τη στενή σκάλα εισήλθαμε σε ένα καταπληκτικό μικρό κελάρι με πέτρινο τοίχο, από άκρη σ' ακρη, όπου έτσι διατηρείται η σωστή θερμοκρασία, δύο μοναστηριακά τραπέζια, βαρέλια κρασιού και διάφορα μπουκάλια κρασιού. Εντυπωσιακό μας φάνηκε το φωτισμένο δάπεδο. Το όλο σκηνικό του κελαριού ήταν άκρως μυσταγωγικό!!

Σε κάποιο σημείο του υπόγειου χώρου είναι τοποθετημένη μια αναμνηστική ταμπέλα "ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΙΟΝ ο ΜΕΓΑΡΙΤΗΣ ", καθώς στον ίδιο χώρο στεγαζόταν επί δεκαετίες το γνωστό οινομαγειρίο του Μεγαρίτη.

Εμείς καθίσαμε στον επάνω χώρο ο οποίος μας κέρδισε από την πρώτη στιγμή το δίχως άλλο. Πρόκειται για έναν αισθησιακό χώρο, όχι ιδιαίτερα μεγάλο, με όμορφα ξύλινα τραπέζια και καθίσματα, ζεστά χρώματα χαλιών, ένα όμορφο μακρόστενο μπαρ και ιδιαίτερα διακοσμητικά στοιχεία όπως τα καδράκια με τους διάφορους πύργους.

Ο κατάλογος του εστιατορίου είναι αποκαλυπτικός και ενδιαφέρων καθώς υπάρχουν πολλές - και προτότυπες - επιλογές όπως και πολλοί συνδυασμοί πιάτων. Στα περισσότερα δε πιάτα αναφέρονται λεπτομερώς, με χρωματιστές γραμμούλες, οι θερμίδες, οι υδατάνθρακες, τα ισοδύναμα και ο γλυκαιμικός δείκτης των υλικών.

Σε όλες τις τροφές χρησιμοποιείται βιολογικό ελαιόλαδο, βιολογικό αλεύρι κάνναβης ή αλεύρι ντίνκελ για όποιον το επιθυμεί, οποιαδήποτε ζυμαρικό ή πίτσα μπορεί να ετοιμαστεί με το αλεύρι της επιθυμίας σας. Υπάρχει και η επιλογή του χειροποίητου ζυμαρικού. Επιπλέον, η ζάχαρη αντικαθίσταται από Στέβια.
Κατά τη γνώμη μου, η πίτσα Veggie Dinkel (9,40) θα μπορούσε να αποτελέσει ένα πιάτο που θα λατρέψει κάθε φανατικός veganist!

Τα διάφορα πιάτα έρχονται στον επάνω χώρο με ασανσεράκι που βρίσκεται δίπλα στο μπαρ!

Δοκιμάσαμε,

Στην αρχή έφθασαν νόστιμες τριγωνικές φέτες μαύρου ψωμιού με ζεστή σος γιαουρτιού-τζατζίκι και ελίτσες σε ένα πιατάκι ξεχωριστά. ΕΥΡΩ 2,80

Σαλάτα Mystic Chicken με ολόφρεσκα κομματάκια κοτόπουλου, ρόκα, μαρούλι, κρεμμύδι, παρμεζάνα και βινεγκρέτ. Πολύ νόστιμη! ΕΥΡΩ 6,40

Ταλιατέλες Mystic Spirulina (! ). Το απόλυτα υγιεινό κια ταυτόχρονα νόστιμο πιάτο με μία εξίσου χορταστική ποσότητα χειροποίητων ζυμαρικών με την ευρέως, πλέον, γνωστή και μυθική σπιρουλίνα, κρέμα γάλακτος, ελιές, κολοκυθάκι, καρότο και φρέσκα μανιτάρια. H παρμεζάνα έρχεται σε ξεχωριστό μπολ. ΕΥΡΩ 7,00

Συνδυασμός, μισής πίτσας Mexico (μπέικον, καλαμπόκι, τυρί, πιπεριά ) και μισής Village (λουκάνικο, παστουρμά, τυρί, φέτα, ντομάτα και πιπεριά ). Εξαιρετικός συνδυασμός, άριστη γεύση! ΕΥΡΩ 9,40

Πίτσα Ποπάυ, με αυγά και σπανάκι και ζαμπόν, σερβιρισμένη, όπως όλες οι πίτσες, πάνω σε έναν ξύλινο δίσκο. Καταπληκτική! ΕΥΡΩ 8,90

Υπάρχουν και πίτσες αποκλειστικά BIO στα 12,80.

Ο κατάλογος, εκτός από πίτσες, διαθέτει και άλλα πιάτα όπως mystic κεμπάμπ (8,90), mystic ψαρονέφρι (8,90), φαλάφελ (5,00) ή ποικιλία τυριών (5,00 ). Γενικά, οι επιλογές για γεύμα ή για δείπνο είναι πάρα πολλές. Υπάρχουν και σούπες όπως η Green (5,60).
Διατίθεται στο διαδίκτυο αναλυτικός κατάλογος(! ), υπάρχει και υπηρεσία delivery.

Από τα γλυκά πήραμε σοκολατόπιτα από αλεύρι κάνναβης και κανναβόσπορο. Πολύ νόστιμη, σερβιρισμένη με ένα λεμονάκι και σταγόνες σοκολάτας τριγύρω. ΕΥΡΩ 3,50
Διατίθεται και καφές με άρωμα κάνναβης.
Γενικά, στο θέμα της κάνναβης βλέπουμε την άλλη όψη του νομίσματος....

Ήπιαμε μπύρα FIX lager (240ml ), ΕΥΡΩ 2,60
Ακόμα, πέρα από κρασιά, μπύρες και αναψυκτικά, υπάρχουν και ενδιαφέροντα κοκταίηλς, περίπου στα 8,50.

Στο τέλος, μαζί με τον λογαριασμό, μας προσέφεραν δύο σοκολατάκια.

Οι θαμώνες φαίνονται άνθρωποι ψαγμένοι - εναλλακτικοί, πιστοί φίλοι του Mystic Pizza αλλά και του ευ ζην.

Πρόκειται για ένα ακόμα πρωτότυπο εγχείρημα της ομάδας του γνωστού αυτού εστιατορίου, σε ένα παλιό στέκι του Παγκρατίου, που σίγουρα συστήνεται για περισσότερες από μια επισκέψεις!

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Αναζητώντας, μέσω του ask4food, ένα ιταλικό εστιατόριο, καταλήξαμε στο Μystic. Το επισκεφτήκαμε, Παρασκευή βράδυ, τέσσερα άτομα, κατόπιν κράτησης.

Βρίσκεται πίσω απο το Καλλιμάρμαρο. Εύκολη η πρόσβαση, δύσκολη η στάθμευση. Καθίσαμε στην ταράτσα, που ήταν σχεδόν κλειστή.

Ο χώρος της ταράτσας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε, υπήρχε και μια σχετική βαβούρα.
Η εξυπηρέτηση ήταν σε καλό επίπεδο. Παραγγείλαμε mystic μανιτάρια, σαλάτα avocado, απο ζυμαρικά mystic jamal με ταλιατέλιες, mystic spiroulina με ταλιατέλιες και mystic pesto με σπαγγέτι, πίτσα mystic gourmet μαργαρίτα, 2 μπύρες mystic (δικής τους παραγωγής) και 2 αναψυκτικά.
Οι ταλιατέλιες και η βάση της πίτσας περιείχαν βιολογική κάνναβη.
Πληρώσαμε κάτι παραπάνω απο 50 ευρώ. Τα φαγητά ήταν εύγεστα, οι μερίδες χορταστικές. Εκείνο που δεν μου άρεσε ήταν η εικόνα των πιάτων των ζυμαρικών. Σερβίρονταν σε σχετικά μικρά πιάτα σε σχέση με την ποσότητα.
Οι τιμές ήταν καλές ιδίως για ιταλικό εστιατόριο αλλά, κατά την γνώμη μου, δεν πρόκειται για ιταλικό εστιατόριο. Η συνολική εικόνα του μαγαζιού δεν παραπέμπει σε ιταλικό εστιατόριο.
Δεν με ενθουσίασε ούτε με απογοήτευσε.

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Το Mystic είναι μια ιδιαίτερη πιτσαρία. Ή τη λατρεύεις ή τη μισείς. Εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία. Πελάτης στο μαγαζί του Χολαργού,
που έκλεισε πρόσφατα, αποφάσισα να πάω στο μαγαζί στο Παγκράτι. Το άγχος μου ήταν το πάρκινγκ, αλλά μάλλον ήμουν τυχερός και βρήκα
σχεδόν έξω από το κατάστημα. Το μαγαζί είχε και θέσεις μη καπνιζόντων, αλλά τελικά επιλέξαμε να καθήσουμε στην ταράτσα που αποδείχτηκε
καλή επιλογή.

O κατάλογος είναι σχετικά πλούσιος. Εμείς δοκιμάσαμε:
Μανιτάρια mystic (με κρέμα γάλακτος). Πάρα πολύ καλά γευστικά και μεγάλη μερίδα. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Πίτσα Veggie με ζύμη Dinkel. Πολύ καλή και απλή πίτσα. Το κατάστημα είναι από τα λίγα που σου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσεις, είτε γιατί το θέλεις είτε γιατί
πρέπει να ακολουθείς μια πιο αυστηρή διατροφή, πίστες και ζυμαρικά από μη "συμβατικό" αλεύρι.
Carbonara. Η 2η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Στα συν ότι βάζει αυγό και ότι δεν βάζει κρέμα με το κιλό, οπότε το αποτέλεσμα είναι γευστικό και σχετικά στεγνό. Δοκίμασα την παραλλαγή με τα δικά τους ζυμαρικά (ταλλιατέλες από αλεύρι κάναβης) που ήταν ικανοποιητική.

Γενικά οι γεύσεις είναι πολύ καλές, οι μερίδες κανονικές ενώ οι τιμές χαμηλές.

Εξυπηρέτηση:
Πολύ καλή σε ταχύτητα και ευγένεια. Ο κατάλογος όμως δεν είχε όλα τα ποτά και γλυκά που ανέφερε.

Χώρος:
Το μαγαζί ειναι σε μια γωνιακή, παλιά μονοκατοικία, κοντά στο άλσος Παγκρατίου. Ο μέσα χώρος φάνηκε ιδιαίτερος, αλλά θα πρέπει να καθήσω για να έχω καλύτερη άποψη. Η ταράτσα ήταν σκεπασμένη με τέντα (υπήρχε πιθανότητα βροχής), με αρκετές γλάστρες για ντεκόρ και με συνοδεία αρκετών παραθύρων (κλειστών είναι η αλήθεια) από τα διπλανά σπίτια. Ενα μεγάλο μπαρ όπου ήταν τα παιδιά του service έδενε με το χώρο. Τα τραπεζάκια ήταν άνετα και μέτρια σε μέγεθος.

Τιμές:
Χαμηλές. 1 πίτσα, 1 ορεκτικό, 1 καρμπονάρα, 1 ποτήρι μπύρα και ποτήρι κρασί, 29 ευρώ

Καλή περίπτωση για κάθε περίσταση.
Πρόταση: Μανιτάρια mystic, carbonara.

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Πήγαμε ένα απόγευμα καθημερινής (αρχές Σεπτεμβίου), 7 άτομα, αφού είχαμε κάνει κράτηση και καθήσαμε στην ταράτσα. Πολύ συμπαθητικά, μόνο που ήταν μία μέρα με υγρασία και ενώ δεν είχε νυχτώσει μας έφαγαν τα κουνούπια. Αντικουνουπικό δεν είχαν να "κεράσουν" κι έτσι φύγαμε "γαζωμένοι" εμείς που τα "τραβάμε".. Οι άλλοι χώροι δε με ενθουσιάσαν, χωρίς να είναι άσχημοι. Ο κυρίως χώρος του ισογείου θέλει το κάτιτί του για να γίνει πιο ελκυστικός. Το κελλάρι όπου έριξα μια κλεφτή ματιά (ήταν κλειστό, ίσως λόγω εποχής), ήταν όμορφο, αλλά μύριζε μούχλα, ίσως λόγω μη χρήσης. Το κτήριο πολύ γραφικό, όπως και η γειτονιά ολόκληρη.
Για την εξυπηρέτηση δε θα πω πολλά, ήδη από το τηλέφωνο ο κύριος ήταν εξυπηρετικότατος. Συμπαθητικά τα παιδιά και εκεί, δεν έχουμε κανένα παράπονο. Μόνο που μπαίνοντας, επειδή δεν υπήρχε άλλη παρέα εκείνη την ώρα στο μαγαζί, δεν μας υποδέχτηκε κανείς και έπρεπε να ανέβουμε μόνοι μας στην ταράτσα (όπου είχε γίνει η κράτηση). Εντάξει, λεπτομέρεια.
Στο φαγητό τώρα: Πήραμε 3 είδη πίτσας (νόστιμη, ενδιαφέροντες συνδυασμοί), φαλάφελ (πολύ ωραία, η σως αδιάφορη, θα προτιμούσα χούμους), τυροκαφτερή (δε μας ενθουσίασε, πολύ καφτερή και με έντονη τη γεύση τυριού), ρεβύθια σε πήλινο με παπαρουνόσπορο (πολύ ελαφρύ και νόστιμο πιάτο), σαλάτες (μία με προσούτο, μια χαρά ήταν), μια μακαρονάδα με θαλασσινά (καλή γεύση, αλ ντέντε τα ζυμαρικά), θέλαμε γουακαμόλε αλλά δεν είχε λόγω εποχής (! ), πήραμε και 2-3 άλλα πιάτα αλλά δεν τα θυμάμαι. Σε γενικές γραμμές μείναμε ευχαριστημένοι από τις γεύσεις και την ποιότητα. Το κρασάκι το σαρντονέ χύμα που δοκιμάσαμε, οκ, ψιλοαδιάφορο. Στο τέλος πήραμε γλυκά, πανακότα και σουφλέ σοκολάτα, ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Τις τιμές τις βρήκαμε αρκετά καλές και το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα. Είναι στα μεγάλα συν του μαγαζιού, πιστεύω. Ένα μισόκιλο κρασί και 2-3 καφέδες στο τέλος δεν χρεώθηκαν, τα κέρασε το μαγαζί.
Θα ξαναπήγαινα με ευχαρίστηση, όπως και οι υπόλοιποι της παρέας. Α, στα συν και η μουσική υπόκρουση, ξένη, easy listening, σε καλή ένταση.